Det er ganske nøyaktig 238 dager igjen til Marcialonga, og fjorårsvinner Oscar Svärd er godt i gang med oppkjøringen til en ny triumf i italienske Cavalese.
- På sommeren bor jeg i Eksjø, ikke langt fra Astrid Lindgrens verden, og går mye på rulleski. Det er ganske flatt terreng, men utrolig mange veier å gå på rulleski, forteller Svärd til Langrenn.com og legger til at det for det meste er lange ”piggeturer” det er snakk om, gjerne 3-4 timer.
Men han er ikke i tvil om hva det er som hjalp han til seier i Marcialonga i år.
- Jeg bruker ThoraxTrainer stakemaskin. Det har jeg gjort i halvannet år og får mye ut av den. Mot avslutningen i Marcialonga i år, med piggingen mot mål i de serpentinsvingene, fikk jeg mye igjen for alle timene jeg har brukt på det apparatet.
Hvordan trener du på en slik stakemaskin?
- Du kan gjøre det meste. Jeg kjører intervall og 45min hardt. I tillegg kan man stille belastningen etter eget ønske.
Utover dette gjør svensken stort sett det alle andre skiløpere gjør; springer, sykler og hviler.
- Og så løper jeg litt orientering, avslutter han.