Ånund Lid Byggland er sprintspesialisten fra Telemark som løfter seg under konkurransens gang.
- Han er en voldsom konkurransemann som hever seg litt ekstra når det virkelig gjelder, sier juniorlandslagstrener Roar Hjelmeset til langrenn.com.
- Jeg klarer som regel å heve meg i konkurransesammenheng. Det handler om å gire seg opp og gå litt på adrenalin, forklarer Ånund selv.
Litt bittert
Under junior-VM var det like før konkurranseinstinktet gav uttelling i edelt metall.
- Litt bittert var det å bli nummer fire, men på en måte så følte jeg ikke at jeg tapte tredjeplassen. Jeg kom bakfra på oppløpet og nådde bare ikke helt frem.
Etter en 20. beste tid i prologen var han altså bare en tåspiss fra medalje.
- I utgangspunktet var ikke junior-VM noe mål denne sesongen. For meg var det en bonus å komme med. Derfor følte jeg ikke noe særlig press på selve renndagen. Det var bare å stille til start med lave skuldre og gjøre sitt beste.
Medalje
Til vinteren har han imidlertid alvorlige hensikter.
- Om jeg får ut det jeg er god for, tror jeg at en medalje på junior-VM sprinten kan være innenfor rekkevidde, analyserer Ånund.
- For Ånund må det være et naturlig mål å kvalifisere seg til junior-VM. Samtidig har han vist at han er en av de beste i Norge på sprint. Det innebærer at han er god nok for medalje i junior-VM. Likevel kommer det ikke av seg selv, så han må stå på treningsmessig, supplerer Hjelmeset.
Ikke bare sprint
Når en har spisskompetanse er det fristende å utvikle den, men Ånund vil ikke gi opp satsingen på distanserenn.
- Når en snakker om medalje i junior-VM finnes den sjansen bare på sprint for min del, men på sikt satser jeg også på distanserenn. I sesongen som var tok jeg et bra steg, så jeg er i hvert fall på rett vei, sier han.
- Han bør ta såpass tak treningsmessig at han hever seg også på distanserenn, inviterer Hjelmeset.
Kan han kvalifisere seg til junior-VM på distanserenn?
- Det er et godt spørsmål, som ikke er så lett å svare på, sier Hjelmeset.
Bedre på alt
Gjennom prestasjoner til vinteren kan Ånund selv gi svar på det spørsmålet.
- Jeg får bare fortsette å trene bra, samt bli flinkere med restitusjon og hvile, avslutter Ånund, som flytter til Lillehammer fra høsten av for å optimalisere forholdene for langrennsatsing.
|