Sami Jauhojärvi slo igjennom under Tour de Ski i 2007, men han måtte vente helt til mars i år på sin første verdenscupseier.
- Alle drømmer om å vinne femmila i Norge, så når jeg endelig vant en verdenscupseier var det på rett distanse og i rett land, sier Sami, og snakker om sin egen seier under femmila i Trondheim.
Nå jakter han flere.
- Selv om jeg ikke tar noe for gitt, håper jeg selvfølgelig å kunne stå på toppen av pallen igjen.
Femmil
En skal ikke la seg overraske om Sami igjen viser seg frem når det blir hardt og langt.
- Femmil er på en måte min greie.
- Jeg har gått mange femmil i VM og verdenscup uten å sprekke.
900 timer
Når en tar en titt i treningsdagboka hans er ikke det så overraskende.
- I år kommer jeg til å trene omtrent 900 timer. Allerede i fjor trente jeg over 850 timer, så det blir ikke så stor økning.
- Planen er å bruke juni til å bygge meg opp. Juli blir en måned med drøyt 110 treningstimer, mens august blir mer intensiv med mer intervaller og treningskonkurranser.
OL-medalje
Til vinteren skal dette gi betalt.
- Målet mitt er å komme til finalen under OL-sprinten, og ta medalje på femmila, avslutter Sami, som i hvert fall gjør treningsjobben.
|