Magnus Moholt

Magnus Moholt Foto: Geir Olsen

Junioren Magnus Moholt sikter høyt foran helgas mønstringsrenn:

- Håper å gå meg inn i topp fem

Junior-VM drømmen lever etter godt romjulsrenn.

Etter IL Nors julerenn var det Eldar Rønning som stjal overskriftene i riksmedia. De melde om at Skogningen hadde funnet Tour de Ski formen.

Kvalitet
Junioren Magnus Moholt fra Ålen fikk en vel så bra bekreftelse. Han ble klokket inn til dagens tredje beste tid totalt, marginalt slått av juniorlandslagsløper Didrik Tønseth og med nevnte Rønning halvannet minutt foran.

Magnus fant imidlertid sprintlandslagsløper Johan Kjølstad og Hans Petter Lykkja, som leder Skandinavisk Cup bak seg på lista.

- Jeg er godt fornøyd med det rennet. Når jeg og Didrik (Tønseth) blir nummer to og tre på tid i konkurranse med seniorene er det et kvalitetstempel, vurderer Magnus selv.

- Det var en god bekreftelse på at formen er på plass. Nå gjelder det bare å holde koken frem til helga så blir det bra.

Topp fem
Da handler det ikke lenger om gjennomkjøring i Rindal, men alvor i form av junior-VM mønstring i nabobygda Surnadal. Magnus sikter høyt.

- Jeg håper å gå meg inn i topp fem. Pallen hadde vært moro, men det blir tøft. Blir jeg blant de fire-fem beste har jeg muligheten til å bli tatt ut.

Er det målet?
- Det er et lite mål, svarer Magnus, men legger kjapt til.

- Hele sesongen avgjøres ikke av om jeg kommer til junior-VM. Jeg er realistisk i forhold til uttaket og innser at juniorlandslagsløpere vil bli foretrukket om jeg havner på vippen.

Klassiker
Etter en niende- og en femteplass i bagasjen fra de første mønstringsrennene på Sjusjøen før jul har Magnus en jobb å gjøre for å løfte sitt junior-VM kandidatur.

- Jeg har nok størst sjanse til å hevde meg på 10 kilometer klassisk med tanke på tidligere resultater, men skøyterennet går i fellesstart så det gir meg en mulighet til å henge med der også.

- Niendeplassen under sprinten på Sjusjøen viser at jeg kan komme til en sprintfinale om jeg har full klaff, og da kan alt skje.

Banke til
Magnus har gjort den han skal av treningsjobb for å stå best mulig rustet. Nå handler det bare om å finne overskudd og mental balanse.

- Jeg kjørte siste intervalløkta i går, en økt i sone 5 som fungerte bra. I dag blir det en rolig økt og det samme i morgen, så skal jeg banke til på fredag, avslutter Magnus, og da er konkurrentene advart.
 


Startlister NC Surnadal

Share on Facebook Tips en venn Tips en venn Skriv ut
Kjersti Bø underveis i Skandinavisk Cup og norgescup på Nes 2012. Foto: Erik Borg.

Nærmer seg karrierebeste

Skandinavisk Cup Madona

Hun har vært nære på et par ganger tidligere i vinter, men på sprinten i Latvia onsdag ble det fulltreffer for Kjersti Bø. – Jeg er veldig fornøyd med at jeg har kommet tilbake, sier hun til Langrenn.com.
Les mer...
Kristian Tettli Rennemo på NM i Voss 2012. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Rennemo dro inn storfangst

Skandinavisk Cup Madona

- Jeg hadde ikke budsjettert med 100 poeng i dag, smiler Kristian Tettli Rennemo etter å ha tatt jackpot på dagens sprint i Skandinavisk Cup i Latvia.
Les mer...
Frode Jermstad. Foto: Privat.

Sekundstrid i kveldens OBIK

Bedriftsidrett - OBIK SkiGo karusellen

Eldbjørg Moxnes og Frode Jermstad var raskest i OBIK-løypene i Holmenkollen onsdag kveld. Mens Moxnes kunne ha kostet på seg flere seiersrunder før hun krysset målstreken, skilte det ikke mer enn 7 sekunder mellom de 4 første gutta.
Les mer...
Silje Theodorsen fra Kvaløya vant ungdoms-OL tidligere i vinter og har nå NM som det store målet. Foto: Erik Borg.

Skal slå VM-deltakerne i NM

VM Junior Tyrkia

Silje Theodorsen har lagt skuffelsen over VM-uttaket bak seg. Kvaløyværingen sikter mot revansje på NM.
Les mer...
Juniorlandslagstrener Brit Baldhishol er inne i de siste forberedelsene foran junior-VM i Tyrkia. Fredag starter juniorsjefen på bilturen som skal ende på arrangementsstedet. Foto: Erik Borg.

OL-gull holdt ikke i VM-kampen

VM Junior Tyrkia

Silje Theodorsen seiret under ungdoms-OL, men kom ikke med på laget til junior-VM selv om to av de seks juniorjentene på laget er yngre juniorer.
Les mer...
Illustrasjonsbilde. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Lykkja og Dahl i topp 6

Skandinavisk Cup Madona

Hans Petter Lykkja og John Kristian Dahl var de to norske løperne med størst fart i prologen under Skandinaivsk Cup i Madona onsdag formiddag.
Les mer...
Beitostølen. Sprintfinale damer. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Kjersti Bø tok prologen i Latvia

Skandinavisk Cup Madona

Som vi har sett flere ganger tidligere denne vinteren var Kjersti Bø også onsdag, under sprint-prologen i Skandinavisk Cup i Latvia, raskest av samtlige.
Les mer...
Barbro Kvåle er den løper som så langt har plukket flest poeng i norgescupen for juniorer denne sesongen. Foto: Erik Borg.

Junior-cupen sammenlagt

Norgescup junior

Etter vinterens 2. runde i norgescupen for juniorer ligger Barbro Kvåle, Thea Krokan Murud, Selma Ahlsand, Martin Løwstrøm Nyenget, Gjøran Tefre og Eirik Sverdrup Augdal i front.
Les mer...
Foto: Ola Jordheim Halvorsen

Regn med mye rødt, hvitt og blått

Skandinavisk Cup Madona og Albu

Som Langrenn.com viste tirsdag kveld er det en stor norsk delegasjon som stiller til start i dagens sprint under finalerunden av Skandinavisk Cup i Latvia og Estland.
Les mer...
Gjøran Tefre underveis i norgescupen på Lygna 2012. Foto: Erik Borg.

Uttak Nordisk juniorlandskamp

Nordisk juniorlandskamp

Norges Skiforbund har uttatt 12 løpere til nordisk juniorlandskamp.
Les mer...
John Kristian Dahl leder Skandinavisk Cup, Her fra Holmenkollen 2010. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

50 nordmenn i SkanCup

Skandinavisk Cup Madona

Denne uka arrangeres vinterens 4. og siste runde i Skandinavisk Cup. Arena er Madona i Latvia onsdag og torsdag, mens Albu i Estland er lokasjonen lørdag og søndag. Disse løperne stiller fra Norge.
Les mer...
Smøretrailer, utvalg ski. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Bagasje på ville veier

Skandinavisk Cup Madona

Så har det igjen skjedd! Viktig utstyr for skiløpere på vei inn i viktige konkurranser har blitt så forsinket at det skaper stress og kanskje til og med krise for løpere som skal ut å prestere på høyt nivå.
Les mer...
Ringkollen - Treningsrunden, november 2010. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Friluftslivet… helse… og Staten

Kronikk

God friluftspolitikk er god helsepolitikk – det er mange enige om. Men ser vi på bevilgninger fra våre folkevalgte, så er det grunn til å stille noen spørsmål.
Les mer...
Birkebeinerrennet. Foto: Geir Olsen/Birkebeinerrennet.

Hva er riktig startkontigent?

Turrenn - Startkontigent

I Dagsrevyen på NRK 1 tirsdag kveld er det et meget interessant innslag. Temaet er startkontigent i blant annet turrenn. Har det blitt for dyrt lyder spørsmålet.
Les mer...
Skismører. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Smøretips Holmenkollen Skimaraton

Turrenn - Holmenkollen Skimaraton

Fortsatt noen dager igjen til lørdagens Holmenkollen Skimaraton, men allerede i dag serverer Langrenn.com i samarbeid med SkiGo en video-basert smøremelding.
Les mer...
Tore Stokdal sender løpere avgårde i OBIK Skikarusell. Foto: Torger Bjørnstad.

Smøretips for OBIK

Bedriftsidrett - OBIK SkiGo karusellen

- Tenk på at dere går 3 runder og det er oppmot 500 startende. Det gjør at sporene blir blanke selv om det er minus 7. Det vi erfarer med kunstsnø er at det blir glatt i sporene, lyder budskapet fra smørespesialisten Henrik H. Kvissel. Onsdag er det klart for vinterens 4. renn i OBIK-karusellen.
Les mer...
Thomas Alsgaard har nettopp gått inn til NM-bronse på 15 km fri teknikk under mesterskapet på Voss 2012. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Følg Alsgaards skippertak

Turrenn - Vasaloppet

Mandag startet Thomas Alsgaard sitt 4 uker lange skippertak frem mot det 90 kilometer lange Vasaloppet. Til Langrenn.com forteller hovedpersonen selv at gjennomført trening kan følges på daglig basis via hans sider på Facebook og Twitter.
Les mer...
Finn-Hågen Krogh jager på vei mot 19. plass i verdenscupåpningen på Sjusjøen 2011. Foto: Laiho/NordicFocus.

Ny norgescupleder blant gutta

Norgescup - Sammenlagt 5. feb. 2012

Mens det er uendret i poeng-toppen blant damene etter forrige ukes 3 norgescuprenn i Granåsen, har en ny mann overtatt lederstolen etter Martin Johnsrud Sundby.
Les mer...
Vidar Løfshus. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Verner om Northugs personlighet

Elite - Profil

- Petter Northug er kanskje litt rappkjeftet og kommer med mange rare meldinger, men for skiforbundet er det interessant, og vi ønsker ikke å endre så mye på det, sier Vidar Løfshus.
Les mer...
Selma Ahlsand underveis i norgescupen på Lygna 2012. Foto: Erik Borg.

Stor stas i Granåsen

Situasjonen i juniorklassene per 5. februar 2012

Norgescuprennene som omfatter både senior- og juniorklassene er blant de aller største langrennskonkurransene i Norge. I helgen møtte mer enn 1.000 deltagere opp i Granåsen for å samle cup-poeng. Langrenn.com går her gjennom resultatene i juniorklassene.
Les mer...
Språk Norsk - Norwegian