- På høyde med Dæhlie 02.03
- Gull, gull, gull 01.03
- Følg VM 5-mila live her 01.03
- Ruud Hofstad stiller ikke på 5-mila 01.03
- Södergren ikke til start 01.03
- Piller Cottrer på gulljakt 01.03
- - 100 prosent tillit til trenerne 28.02
- VM 2009 - Liberec - 30 kilometer fristil kvinner 28.02
- - Veldig skuffet 28.02
- Kalla med fire fall i VM 28.02
- - Skiller 50-60 meter på gliden 28.02
- VM over for Cologna 28.02
- Kan bli dobbel lykke 28.02
- Sprinter innom kommentatorboksen 27.02
- Sponsorens gullkupp 27.02
VM 2009
- Jeg har mer å gå på
Northug følte seg sikker:
Petter Northug avgjorde til Norges fordel på oppløpet og sikret gull i dagens VM-stafett, men utgangspunktet var ikke det aller beste. 15 sekunder var det opp til ledende Tyskland da han gikk ut.
- Jeg var ikke sikker på seier, en vet jo hvem som går foran der, sier Petter, og virker uvanlig politisk korrekt.
- Når jeg får kontakt med Tyskland er det bare et fall som kan hindre meg i å vinne, fortsetter han, og da skjønner vi at det er den vanlige Petter som snakker.
- Jeg måtte ta i, men jeg har fortsatt 2 gir å gå på.
Han er i flytsonen om dagen.
- Spurten sitter når jeg drar til.
Da Petter gikk ut var han omtrent 15 sekunder bak ledende Tyskland, og Axel Teichmann. Trønderen brukte imidlertid bare drøyt 2 kilometer på å hente inn forspranget.
Derfra og inn lå Petter på bakskiene til tyskeren og koste seg før han skred til verket og avgjorde på oppløpet.
Om Petter fikk det lett var det tungt for de to gutta som gikk klassisk.
- Jeg gikk bra i starten, men etter cirka 7 kilometer ”stoppet” skia opp og jeg tapte veldig mye i de lette partiene. Det ble tøft på slutten, men jeg gikk helt i kjelleren, sa Eldar Rønning, som innledet for Norge.
Han vekslet som nummer 6 omtrent 25 sekunder bak ledende Tyskland, hvor Jens Filbrich gikk førsteetappe.
For Odd-Bjørn Hjlemeset på andreetappe var det samme melodi. Han tok inn litt i starten, men ved veksling var avstanden til Tyskland fortsatt omtrent 25 sekunder.
- Skiene mine ”pakket” seg litt mot slutten, det var veldig synd. Jeg er glad jeg ikke skulle gå 5-mil på de skiene, sa han, like etter veksling.
- Om Tore (Ruud Hofstad) holder den avstanden på 20 sekunder har jeg likevel tro på at dette skal kunne holde til gull, analyserte han mens Tore var underveis på sin tredjeetappe.
Odd-Bjørns ord holdt stikk, men Tore reduserte avstanden til 15 sekunder opp til teten på sin etappe.
- Planen min var å gå jevnt fort i 10 kilometer og det gjorde jeg, sa Tore, etter sitt løp.
- Dette har vært hovedmålet mitt i år. Da er det utrolig gøy å lykkes.
På forhånd var det usikkerhet rundt Tore, etterpå var det bare ros; - det var Tore som gjorde den viktigste oppgaven her i dag, sa Odd-Bjørn.
- At han klarer å redusere avstanden fra 25 til 15 sekunder er ganske avgjørende.
Med 15 sekunder å hente inn ble det Petters jobb å avgjøre; - jeg gikk så billig som mulig underveis, sa han etterpå.
- Jeg konsentrerte meg om å sette skia i samme sporet som Axel (Teichmann).
Han dro aldri før han angrep.
- Oppløpet her føler jeg meg veldig trygg på.
- Det var en stor følelse å ta et nytt VM-gull.
Nå har han tre i tallet. Rangere dem klarer han ikke, men det neste er det beste; - nå skal jeg ligge med beina høyt i noen dager, så blir det en kanlltøff 5-mil, sier Petter.
- Der skal jeg henge til jeg dør.
Er du sulten på et nytt gull?
- Ja, veldig. Formen kan ikke bli så mye bedre.
Pappa Northug er tydelig imponert over sønnen etter gull-løpet.
- Vi reiser ikke helt til Liberec for å oppleve andre plasser, sier John Northug til langrenn.com
Resultater:
VM 2009 - Liberec - Stafett herrer
På høyde med Dæhlie
VM-kongen er godt stoff:
Piller Cottrer på gulljakt
Italiensk veteran med skumle hensikter:
- 100 prosent tillit til trenerne
Sportssjef Åge Skinstad etter jentefiaskoen:
- Veldig skuffet
Kroppen fungerte ikke for Kristin Størmer Steira:
- Skiller 50-60 meter på gliden
Forurensningen i snøen setter seg under skisålen:
Sprinter innom kommentatorboksen

Copyright/Langrenn.com
Digital kopiering av materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser.
Uten særskilt avtale direkte Langrennsportalen AS er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov.
Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel.





























