Turrennløper Knut Beck Engebretsen tar alltid med seg joggeskoene ut på jobbreiser. - Man må være fleksibel og kreativ med å finne åpninger i programmet, sier Engebretsen.
Knut Beck Engebretsen er en godt merittert langrennsløper. I sine yngre år var han to år på juniorlandslaget og et år på rekruttlandslaget. De siste årene har han gjort seg godt bemerket i Birkebeinerarrangementene.
Arbeidsveien som mosjon
- Jeg har en ganske krevende jobb som krever mye reising. På lengre jobbreiser tar jeg alltid med meg joggeskoene. Det er viktig å være kreativ og finne åpninger i programmet. Ellers kan det være lurt å bruke arbeidsveien som mulighet til å få mosjon. Selv sykler jeg ca tre ganger i uka frem og tilbake på jobb i sommermånedene, sier Knut Beck Engebretsen til langrenn.com.
En vanlig treningsuke i høstmånedene består av rundt åtte timers aktivitet for Engebretsen.
- Jeg prøver å bruke tider på døgnet som ikke er så belastende, for eksempel tidlig i helgen da familien ikke har kommet seg helt på beina enda. Jeg tror nok jeg trener lite i forhold til mine konkurrenter, men i en brukbar høstuke får jeg til fire timer sykkel, en intervalløkt på beina midt i uka, langtur lørdag og innendørstrening med styrke en gang i uka, forklarer Engebretsen.
Det sosiale viktig
Rulleski har han ikke fått prioritert i år. Han forteller at han har sitt svakeste punkt i staking på flat mark, men fokuserer heller mer på staking når snøen kommer. Engebretsen understreker det sosiale som et viktig punkt for å holde fast ved treningen og langrennskonkurransene.
- Poenget er jo å ha det sosialt og moro hvor man i tillegg får dekket mange primærbehov. Man får blåst ut, frisk luft, et konkurranseelement og som jeg nevnte er det sosiale viktig, forteller mannen med flere Birkebeinerseiere.
Spiser sunt
Denne sesongen har han forberedt seg på mye jobb, men planlegger å stille opp i birken nok en gang.
- Jeg har nok vært med 12-15 ganger. Jeg må ta sesongen i år litt som den kommer siden den er litt uforutsigbar med tanke på jobben, men jeg håper å få gått birken og et par turrenn til. Målet blir i år som før, å sette merketiden i klassen, sier han.
I forhold til kosthold er han bevisst på hva kroppen får i seg.
- Jeg spiser normal sunn norsk kost, noe som har fungert bra for meg. Jeg får i meg grønt, frukt og brød akkurat som de fleste andre, avslutter Knut Beck Engebretsen til langrenn.com.