Thomas Alsgaard i front, med Arne Post tett bak, på Team United Bakeries samling i Nannestad i mai 2011. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Thomas Alsgaard i front, med Arne Post tett bak, på Team United Bakeries samling i Nannestad i mai 2011. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Alsgaard: Treningsmengde er personlig

Er det bedre å trene mange timer, eller færre timer med høyere intensitet? Det er en gammel debatt. Thomas Alsgaard mener det i stor grad er en personlig sak.

– Det er mange måter å nå toppen på. Hvis du trener lite kan du ha høy intensitet og stor fart på øktene. Hvis du trener mange timer, må farten ned. Felles for begge metoder er at du må ligge på grensa av hva kroppen tåler, sier Alsgaard til Langrenn.com, og understreker at det er fra et toppidrettsperspektiv.

For Alsgaard var den ideelle miksen gjerne færre timer og mer fart da han satset som hardest.

– For meg var det riktig med lite timer, større fart og mer intensitet. Det passet best for min kropp og mitt hode, sier Alsgaard.

Bevisst på egne behov
Alsgaard var veldig bevisst på sin treningsfilosofi da han konkurrerte på verdenscupnivå. Likevel minner han om at det ikke er snakk om vanvittige forskjeller hos de beste.

– Men husk at vi snakker om en differanse på maks 100 timer per år fra de som trener minst til de som trener flest timer. Det er ikke så veldig mye egentlig, sier Alsgaard. 

– Hvis vi hadde gjort som russerne og telt kilometer i stedet for timer er det ikke sikkert forskjellen hadde vært noe særlig i det hele tatt, sier Alsgaard avslutningsvis.

Livskvalitet
Nå har Alsgaard en helt annen filosofi på treningen.

– Det handler om livskvalitet. Jeg trener og konkurrerer det jeg har lyst til og tid til. Du kan ikke sammenlikne det med det jeg gjorde da jeg var på topp. Jeg jobber ikke etter en filosofi i alt treningsarbeidet, sier Alsgaard til Langrenn.com.

Generelt har Alsgaard et mål om å legge ned 50 timer i måneden. Han prøver å utnytte de mulighetene som byr seg der han er, og må avpasse innsatsen etter jobb og andre prioriteringer. I september må det ha vært mange muligheter, for Alsgaard fikk logget 90 timer i treningsdagboka, og så mye har han ikke trent på ti år, sier han på bloggen til Team United Bakeries

Den store mengden er uansett ikke med tanke på noe comeback, presiserer Alsgaard i bloggartikkelen. I november skal Alsgaard løpe New York Marathon. Men hovedmålet for sesongen er Vasaloppet, og dernest 15km fristil under NM.  

Share on Facebook E-mail this E-mail this Print this
Koasalauf 2010. Foto: Laiho/NordicFocus.

FIS Marathon Cup og Ski Classics kan bli slått sammen

- Det er full enighet om at det vil være best med en felles cup i turrenn internasjonalt i fremtida, opplyser Norges Skiforbund.
Les mer...
j

Victory to Jørgen Aukland in Tartu Marathon.

Results from FIS Marathon Cup.

Jørgen Aukland continued his winning streak in the FIS Marathon Cup. by winning today's Tartu Marathon over 63 kilometres, 12 seconds ahead of Stanislav Rezac of the Czech Republic. Earlier this season, Anders Aukland's younger brother has won both the Marcialonga and the König Ludwig Lauf.
Read more
Language Norsk - Norwegian