Ulf Morten Aune

Ulf Morten Aune Foto: Geir Olsen

Verdenscup Lahti

Aune: - Vi må skjerpe oss

- Vi må ta oss skikkelig sammen foran sprinten på hjemmebane i Drammen onsdag, sa landslagstrener Ulf Morten Aune etter den tamme norske sprintinnsatsen i Lahti søndag.
Aune er kjent for å snakke i klare bokstaver, og søndagens tale var intet unntak. Nordlendingen ristet megetsigende på hodet etter som den ene etter den andre av de norske ikke fikk det til.

Etterpå fant han ett eneste norsk lyspunkt. Alt annet enn Ola Vigen Hattestads 4.-plass var for dårlig. Hattestad var til og med heldig som til slutt endte opp som nummer fire. Ørje-løperen var eneste norske representant i semifinalene og finalen.

- Dette var kort og godt for dårlig. Stort mer er det vel ikke å si. Vi skal være for gode til at det skal være slik. Det startet allerede i prologen, og det fortsatte i heatene. Det ble gjort dårlige valg i svingene, og da ser det så trist ut som det gjør, sa Aune til NTB.

- Heldigvis får vi en ny sjanse til å vise oss fram allerede i Drammen onsdag, konstaterte Aune.

Heldig
Det sier sitt om den svake norske dagen at nest beste nordmann var Eirik Brandsdal på 16.-plass. Kent Ove Clausen, Pål Golberg og Hans Petter Lykkja ble nummer 26, 28 og 30.

Svensken Emil Jönsson har hatt en svak sesong, men søndag var han ikke overraskende tilbake med seier. Løypa i Lahti passer ham utmerket.

Ola Vigen Hattestad hadde ingen mulighet til å holde svenskens tempo. Likevel ble det 4.-plass til slutt. Den samme plasseringen har også Hattestad i sprintcupen sammenlagt. Den listen toppes av svenske Teodor Peterson.

- Jeg hadde litt flaks som kom meg videre både fra kvart- og semifinalen, men jeg ga aldri opp og kjempet hele veien. Totalt sett må jeg være fornøyd med en 4.-plass på en slik dag, sa Hattestad.

Det kunne ha blitt 3.-plass også, men russeren Nikita Krijukov slapp unna med en advarsel for sin kjøring i den siste svingen. Juryen vurderte å diske ham.

Tam
- Ola hadde litt problemer med å få føttene til å gå fort nok opp bakken, men fra toppen og inn var han meget bra, oppsummerte landslagstreneren.

Eirik Brandsdal var kanskje den av de norske som virket kvikkest, men han ble slått ut allerede i kvartfinalen. Der ble han for snill. I prologen var Brandsdal helt oppe på 3.-plass.

- Det var bra helt til den siste svingen i kvartfinalen. Der var de andre smartere enn meg. Synd, for løypa passer meg bra og jeg følte meg sterk, sa en resignert Brandsdal.

---

Verdenscup
Lahti, Finland - 4. mars 2012
Plass Startnr. Navn Født Nasjon
 1  1 JOENSSON Emil  1985  SWE 
 2  4 PETERSON Teodor  1988  SWE 
 3  26 KRIUKOV Nikita  1985  RUS 
 4  20 HATTESTAD Ola Vigen  1982  NOR 
 5  21 JAUHOJAERVI Sami  1981  FIN 
 6  6 RETIVYKH Gleb  1991  RUS 

Øvrige norske

Plass Startnr. Navn Født Nasjon
 16  3 BRANDSDAL Eirik  1986  NOR 
 26  2 CLAUSEN Kent Ove  1985  NOR 
 28  17 GOLBERG Paal  1990  NOR 
 30  28 LYKKJA Hans Petter  1984  NOR 
 34  34 PETTERSEN Oeystein  1983  NOR 
 35  35 DAHL John Kristian  1981  NOR 
 45  45 GLOEERSEN Anders  1986  NOR 
 53  53 MOHOLT Magnus  1990  NOR 

 

Komplette resulater
blog comments powered by Disqus
E-mail this E-mail this Print this
Ola Berger smiler fornøyd etter å ha vunnet Monsterbakken Vassfjellet 2013. Foto: Aapo Laiho.

Berger vant - Northug distansert

Showrenn

- Vi utfordrer alle langrennsløpere, motbakkeløpere, randoneeløpere og andre til uformell kamp med fellesstart, sa Ola Berger til Langrenn.com 20. mars. Klokka 19 onsdag kveld var det klart for Monsterbakken Vassfjellet med Berger selv og langrennskongen Petter Northug jr. i startfeltet.
Les mer...
Torbjørn Skogstad. Foto: Erik Borg.

Lederens tanker om fremtiden

- Til tross for at utvikling er viktig, må vi også tenke på å ta vare på selve sjelen i idretten, understreker Torbjørn Skogstad. Han leder Langrennskomiteen i Skiforbundet og her deler han tanker om langrennssportens fremtid.
Les mer...
Morten Eide Pedersen syklet inn til 34. plass i Birkebeinerrittet 2012. Her er han etter totalseieren i Ski Classics Youth sesongen 2011-2012. Foto: Magnus Östh.

Skiløpere i Birkebeinerrittet

Marthe Kathrine Myhre og Morten Eide Pedersen leverte varene i den 20. utgaven av gigantmønstringen Birkebeinerrittet mellom Rena og Lillehammer denne helgen.
Les mer...
Koasalauf 2010. Foto: Laiho/NordicFocus.

FIS Marathon Cup og Ski Classics kan bli slått sammen

- Det er full enighet om at det vil være best med en felles cup i turrenn internasjonalt i fremtida, opplyser Norges Skiforbund.
Les mer...

-------------------------------

LOOKING FOR LATEST NEWS

Langrenn.com do not longer publish news in English.
Klick this link for latest news - in Norwegian language
.

---------------------------------------------------------------------------------

Petter Northug med gull (30 km med skibytte) og sølv (sprint) etter to øvelser i Oslo-VM 2011. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Northug vant kongepokalen i Tromsø

Petter Northug var i en klasse for seg og gikk ensom over målstreken på lørdagens femmil under NM i langrenn. Chris André Jespersen tok sølv, mens Morten Eilifsen fikk bronse.
Les mer...
Marit Bjørgen etter gullet på 15 km med skibytte i Oslo-VM 2011. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Bjørgen tok NM-gull

Marit Bjørgen var best i spurten og tok NM-gull på tremila lørdag. Rognes-løperen spurtslo landslagsvenninnen Therese Johaug på oppløpet.
Les mer...
Petter Northug, Tour de Ski 7. etp. Val di Fiemme. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Northug-show i Tromsø

Petter Northug staket Strindheim inn til gull på skøyteski under den klassiske lagsprinten i langrenns-NM del 2 fredag.
Les mer...
Britt Ingunn Nydal, sølv på sprinten under U23-VM i Otepää i Estland. Foto: Erik Borg.

Njård gjentok fjorårsbedriften

Celine Brun-Lie og Britt Ingunn Nydal gikk Njård inn til gull på lagsprinten under langrenns-NM del 2 i Tromsø fredag. Oslo-klubben vant også i fjor.
Les mer...
Petter Northug løftes etter VM stafetten 2011 av lagkameratene Tord Asle Gjerdalen, Eldar Rønning og Martin Johnsrud Sundby. Foto: Hemmersbach/NordicFocus

Northug fortsetter på landslaget

Petter Northug kommer til å fortsette på landslaget. Han sier til Adresseavisen at han ikke har tanker om å gå over til noe privatlag.
Les mer...
Therese Johaug, Tour de Ski målgang siste etp. Val di Fiemme 2011. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Johaug og Bjørgen mot Northug og Gjerdalen

Therese Johaug og Marit Bjørgen skal kjempe mot Petter Northug og Tord Asle Gjerdalen i Skarverennet, og jentene får en liten fordel.
Les mer...
Petter Eliassen, Holmenkollen 2010. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

Skifolket avslutter sesongen med stor NM-helg

Både hoppere, langrennsløpere og alpinister avslutter sesongen med stor NM-helg. Det skal kjempes om medaljer både i Tromsø, i Trysil og i Sprova.
Les mer...
Jens Arne Svartedal, Holmenkollen 2010. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

Jens Arne Svartedal legger opp

Tiden som toppløper er definitivt forbi, og nå legger Jens Arne Svartedal langrennsski og staver på hylla for godt, melder Nettavisen.
Les mer...
Fredrik Aukland fra tiden som junior-landslagstrener

Fredrik Aukland valgte norske talenter

Fredrik Aukland valgte norske talenter framfor å jobbe med stjerneløpere fra store skinasjoner. Derfor blir han toppidrettssjef i Wang Toppidrett.
Les mer...
Marte Reenaas gullkandidat i VM i skiorientering

Drømmer om VM-gull

Skiorientereren Marte Reenaas legger ikke skjul på at hun drømmer om VM-gull i mesterskapet som starter med sprint tirsdag.
Les mer...
Petter Northug etter gullet på 30 km med skibytte i Oslo-VM 2011. Foto: Laiho/NordicFocus.

Svensk lengsel etter Northug

Svenskene har allerede fått Petter Northug-suget. En undersøkelse viser at 79 prosent av naboene i øst vil ha mer av trønderen.
Les mer...

Soccer Makes Great Training

Bjorn Daehlie believes young skiers should combine Nordic skiing with other sports for as long as possible
Read more

Elite Sports Week Draws Top Athletes

Many of the world’s best Nordic skiers went head to head in a two-day quad-competition showdown
Read more

Kayak Training in the Summer

National kayak trainer Kjell Tore Solvang of Norway recommends Nordic skiers use paddling as an alternative training method in the summer and gives advice both on over-distance workouts, intervals, and technique in the boat
Read more

Jorgen Aukland - Back on Track

Jorgen Aukland, last year’s Vasaloppet Champion, had a tough start to the training season. Despite being exhausted from a long racing season, the decorated marathon skier is already at a higher level now than he was at this time last season
Read more
Language Norsk - Norwegian