Sprinten i Drammen:
Bakken håper på stor stemning på hjemmebane
Timo Andre Bakken (20) rykket i år opp i seniorklassen, og slo til med andreplass i sesongstarten på Beitostølen, som igjen resulterte i billett til verdenscupen i Kuusamo.
Allerede da kunne han hake av for å ha oppnådd et av sesongens to mål, nemlig å gå verdenscup i utlandet. Det andre kommer i ettermiddag, midt i Drammen sentrum.
- Det viser seg at det var en realistisk målsetning, sier Bakken med et smil, men bak smilet, og de to sesongmålene, ligger det noen måneder som ikke har vært like artig.
Bare trening
- Sesongen startet jo veldig bra på Beitostølen, etter det har det bare vært kjedelig, er Bakkens kortversjon, før han nyanserer:
- Jeg føler på mange måter at det er mye færre skirenn i seniorklassen, spesielt for en ”sprintype” som meg. Det er vanskelig å bare trene, uten helt å vite hvilke form man er i. Når jeg i tillegg har gått dårlig i de få renna som har vært, er det greit at jeg har hatt skolen ved siden av, analyserer Bakken, som har gjort unna to år av sin bachelorgrad i idrett på Lillehammer.
Endre opplegg
Ambisjonene strekker seg likevel lenger enn til skolebenken. Derfor er konklusjonen grei allerede før denne sesongen er avsluttet.
- Neste år må jeg gjøre det litt annerledes, erkjenner Bakken, men en ting av gangen, og nå gjelder det dagens sprint i Drammen.
- For min del er det først og fremst moro å gå på hjemmebane, så jeg håper på bra vær og mye liv rundt løypa, innleder gutten med klubbadresse Mjøndalen, før han blir mer konkret i forhold til målsetninger:
Komme til heatene
- Det hadde vært morsomt å prestere i og med at det er i Drammen, men når jeg ikke har gått fort siden november er jeg realistisk. Forrige gang jeg gikk her ble jeg nummer 50. Jeg bør i hvert fall gjøre det bedre enn det, sier fjorårets sølvmedaljør i junior-VM, før han skjønner at det er vel beskjedent:
- Jeg får satse på å komme meg videre fra prologen, skulle jeg ta meg til semifinale er jeg kjempefornøyd.
Hva er det som gjør at du skal lykkes med det?
- Jeg får bare håpe at noen av gutta som var i OL er drittlei og umotivert, svarer Bakken på fleip, før han blir mer alvorlig og fortsetter:
- Problemet med sprinten i Drammen er at det er så mange dyktige nordmenn som deltar. Det er nesten 20 nordmenn som er gode nok til å vinne.
Sesongavslutning
Bakken regner ikke seg selv som en av dem.
- På en måte blir dette sesongavslutning for meg, så jeg håper bare at det blir et bra arrangement med mye folk og stor stemning, avslutter hjemmehåpet, som med en god prestasjon vil løfte stemningen noen ekstra hakk.
Aukland mister König Ludwig
Turrenn - König Ludwig Lauf
Fant tilbake vinnermelodien
Verdenscup Rybinsk
Nyttig gjennomkjøring for Northug
Norgescup Granåsen
Damgaard nr. 2 i en iskald skøyteutgave av König Ludwig Lauf
Turrenn - König Ludwig Lauf
Liset og Christiansen ble dagens helter
Turrenn - TelemarkHelten - HelteRennet
Stenfjellrunden - Weng og Viken vant
Turrenn - Stenfjellrunden
Ek Hagen klart raskest på 10'ern
Norgescup Granåsen
Ny Krogh-seier i Granåsen
Norgescup Granåsen
Baglerrennet vunnet av Vala og Nordby
Turrenn - Baglerrennet
Canadisk seier i Rybinsk
Verdenscup Rybinsk
Bjørgen til topps for 50. gang
Verdenscup Rybinsk
Selma Ahlsand vant som hun ville
Norgescup Granåsen
Theodorsen i egen klasse i Granåsen
Norgescup Granåsen
Overlegen Augdal i yngste juniorklasse
Norgescup Granåsen
Gjøran Tefre tok hånd om 1. plass
Norgescup Granåsen
Daniel lot seg ikke stoppe
Norgescup Granåsen
Kvåle vant eldste juniorklasse
Norgescup Granåsen
Smøretips Granåsen lørdag
Norgescup Granåsen
Finn Hågen tok sprinten i Granåsen
Norgescup Granåsen
Kathrine Harsem best i Granåsen
Norgescup Granåsen













































