Bare VM-løpere på landslag neste sesong
Bare åtte av 14 løpere fra elitelandslagene i langrenn for herrer kvalifiserte seg for OL i Vancouver, av dem var det bare Petter Northug, samt tre sprintere som gikk seg inn blant de 10 beste i løpet av mesterskapet.
Gutta på allroundlandslaget, med unntak av nevnte Northug, måtte altså notere utelukkende tosifrede plasseringsiffer i treningsdagboka.
Nå varsler sportssjef Åge Skinstad, overfor Nettavisen, at det kan bli vesentlige utskiftninger før 2011-sesongen med VM på hjemmebane i Holmenkollen.
- VM må være et klinkende klart mål. De som ikke har et realistisk mål om VM, har ikke noe på lista vår å gjøre. Det er noe vi må ta med oss, og det vil bli tøffe intervjurunder, sier Skinstad til avisen.
Selv om sportssjefen lot seg provosere under OL da herrelandslagstrener Morten Aa Djupvik omtalte løperne på nivået bak Petter Northug som «middelmådige» har han ingen problemer med å innrømme at det er manglende bredde i toppen.
- Litt stygt sagt så har vi mange nest beste-løpere, men få beste-løpere, sier Skinstad.
Likevel er det ingen enkel jobb å plukke ut laget til neste sesong, for blant dem som har gjort seg aktuelle for elitelag i løpte av vinteren, er Sjur Røthe, Petter Eliassen, Kristian Tettli Rennemo og sprinterne Eirik Brandsdal og Kent Ove Clausen er tendensen at de presterer i norgescup og Skandinavisk Cup, men får problemer med å hevde seg i møtet med de aller beste i verdenscupsammenheng.
I rettferdighetens navn skal det sies at Brandsdal har pallplass fra Düsseldorf og Clausen har også gått seg inn blant de ti beste, men av de andre er det bare den nylig avsluttede Lahti-helga som har vært noe å juble for.
I følge Skinstad vil antall løpere på elitelag vil bli omtrent det samme som denne sesongen, det vil si 20 løpere fordelt på et allroundlag og et sprintlag for herrer, og et allroundlag for kvinner.
Landslagene presenteres som vanlig i slutten av april.
www.nettavisen.no
Alsgaards ukesdose: 26 t. 35 min.
Turrenn - Vasaloppet
Mellom 70 og 90 centimeter
Turrenn - Montebellorennet
Slik endte Skandinavisk Cup
Skandinavisk Cup
Hjelmeset slått av Zorzi og 8 andre
Turrenn - Marcia Gran Paradiso
Børre Næss vant Vindfjelløpet knepent
Turrenn - Vindfjelløpet
Northug viste rå spurtstyrke
Verdenscup Nove Mesto
Vetle Thyli vant Madshus Skimaraton
Turrenn - Madshus Skimaraton
Dahl avgjorde Skandinavisk Cup
Skandinavisk Cup Albu
Birkenes best i Hallingrennet
Turrenn - Hallingrennet - Golsfjellet rundt
Stafett-seier til Norge
Verdenscup Nove Mesto
Nysted Grønvoll inn til 2. plass
Skandinavisk Cup Albu
Ragnar Bragvin Andresen vant Norges raskeste skirenn
Kollmila - Barn - Ungdom - Elite
Arne Post gikk hardt hele veien
Turrenn - Holmenkollen Skimaraton
Dahl puster Rennemo i nakken
Skandinavisk Cup Albu
Dyrhaug legger inn gode søknader
Verdenscup Nove Mesto
Sesongens beste klassiskløp
Verdenscup Nove Mesto
Slik går Norge stafetten
Verdenscup Nove Mesto
Dahl fremst i norsk pall-tapetsering
Skandinavisk Cup Albu
Niklas Dyrhaug med karrierebeste
Verdenscup Nove Mesto
Maria Nysted Grønvoll til topps
Skandinavisk Cup Albu













































