Det er få, kanskje ingen, som matcher Lars Berger i skøyting.
Skiskytteren fra Lesja kan smykke seg med VM-gull både i stafett og individuelt, og OL-sølv i stafett fra vikaropptredener for det norske langrennslandslaget.
Beinstyrke
Skal Lars være rustet til å forsere bratte bakker med skøyteski vinterstid sliter han sykkelsetet mye i barmarksesongen.
- Jeg bruker sykkel som avveksling, og det er ikke noe viktig eller prioritert del av treningen. Men jeg tror at for å bygge opp beinstyrke, slik at en tåler å gå hardt på rulleski seinere utpå høsten kan det være nyttig, sier han.
Blir lei
Det er finværet i vår- og sommermånedene som får kraftkaren til å hente frem tohjulingen.
- Sykkelen bruker jeg mest om våren og sommeren. På høsten blir det ikke så mye, eller i hvert fall mer sporadisk.
Når setter du bort sykkelen til fordel for rulleski?
- Jeg har ikke noen særlig plan på det, innrømmer Lars, før han legger til:
- Etter å ha syklet mye gjennom sommeren blir jeg ofte lei når vi kommer til høsten. Samtidig er den viktigste treningen vi gjør skøyting på rulleski, og når vi kommer utpå høstparten er hovedprioriteten å få til gode hardøkter med rulleski.
Hvilken treningsform, rulleski eller sykkel, er avgjørende for at du skøyter så fort vinterstid?
- Grovjobben gjør jeg nok på rulleski, men sykkelen bruker jeg som et ledd i å bygge opp beinstyrken, svarer Lars, som likevel ikke har debutert med ”raceren” på landeveien enn så lenge:
- Jeg har vært litt feig, erkjenner Lars, og utdyper:
Sykkelsamling
- Det har vært så utrolig kaldt i vår at jeg ikke har kommet meg ut ennå. Men i slutten av mai skal vi på samling på Mallorca med skiskytterlandslaget. Da blir det en uke med sykling på landeveien, avslutter Lars, uten å legge skjul på at han gleder seg til å returnere til Norge med et solid sykkelskille fra den spanske sola.