Misfornøyd med opplegget til utviklingslaget
Rutinerte Skorstad har i år vært
en del av utviklingslaget, Astra Zeneca. Det synes han ikke har vært like bra
som det burde.
- Jeg har vært på laget tidligere år. Det har vært dårligere opplegg denne sesongen sammenlignet med tidligere, mener Skorstad.
Problemet er at løperne på utviklingslaget ikke får trene med de beste på elitelaget. Det mener Skorstad er et problem hvis man skal klare å utvikle yngre løpere. For rutinerte karer som han selv er det ikke et like stort problem.
- Vi har ikke trent med elitelaget i hele år. Da vi var på høydesamling i høst bodde alle på samme hotell, mens vi ble plassert på et hotell i nærheten. Det er nødvendig for utviklingen å ha kontakt med de beste. For meg som er gammel er det ikke noe problem fordi jeg kjenner veldig mange. Sånn er det ikke for de yngste løperne, sier Skorstad.
For øyeblikket er de beste utøverne på Hafjell på evaluering, skitesting og utstyrstesting. Der er ikke utviklingslaget med til tross for at løpere som Jan Egil Andresen, Chris Jespersen og Skorstad har gått verdenscuprenn rundt i Europa i vinter. Utviklingsløperne får dermed ikke samme muligheter til å forbedre seg på utstyrsfronten og delta på evalueringen av det som har skjedd i år på samme måte som de beste.
- Det er sånn det har vært i hele år. Vi er bare en utgiftspost på budsjettet. Det føles litt stusselig, sier Skorstad, som for øyeblikket ligger på hytta til broren sin like ved der landslaget har samling. Han har derfor vært innom på eget initiativ og snakket med noen utstyrsprodusenter.
Dere har ikke følt dere så viktige med andre ord?
- Nei, sier Skorstad, som mener at trener Morten Djupvik har gjort en god jobb og fått det beste ut av ressursene.
- Hvem har ansvaret for dette opplegget?
- Jeg vet ikke hvem som tar avgjørelser i skiforbundet lenger jeg Morten Djupvik vil at vi skal være med de beste så det er i alle fall ikke han, er det Skorstad vil si om den saken.
Neste år er planen til landslagsledelsen å kutte kraftig ned på antall løpere på laget. Krister Sørgård har sagt at han regner med at det vil bli kuttet ned 4-7 løpere til sammen på herrenes elite-, sprint- og utviklingslag. Dette blir gjort for at de beste skal få mer ressurser. Skorstad ser at pengene er viktig.
- Det er pengesekken som rår... Det må i alle fall bli sånn at de som er innenfor, og får plass på et lag, føler at de får noen sjanser, sier Skorstad.
Langrenn.com har vært i kontakt med andre løpere på utviklingslaget som støtter Skorstads syn.
FIS Marathon Cup og Ski Classics kan bli slått sammen
-------------------------------
LOOKING FOR LATEST NEWS
Langrenn.com do not longer publish news in English.
Klick this link for latest news - in Norwegian language.
---------------------------------------------------------------------------------
Northug vant kongepokalen i Tromsø
Bjørgen tok NM-gull
Northug-show i Tromsø
Njård gjentok fjorårsbedriften
Northug fortsetter på landslaget
Johaug og Bjørgen mot Northug og Gjerdalen
Skifolket avslutter sesongen med stor NM-helg
Jens Arne Svartedal legger opp
Fredrik Aukland valgte norske talenter
Drømmer om VM-gull
Svensk lengsel etter Northug
Soccer Makes Great Training
Elite Sports Week Draws Top Athletes
Kayak Training in the Summer
Jorgen Aukland - Back on Track
Czechs Hopes for the Liberec World Championships 2009
Ronning Wins Tour de Trondelag
Emil Jonsson: Better than Ever
































