Jonas Thor Olsen på isbreen ved Ramsau høsten 2011. Foto: Petter Soleng Skinstad.

Jonas Thor Olsen på isbreen ved Ramsau høsten 2011. Foto: Petter Soleng Skinstad.

Den bedste sport der findes

- Det er et kjempeprivilegium å kunne forfølge drømmen sin, forteller Jonas Thor Olsen til Langrenn.com med et smil.

Jonas Thor Olsen innser at han aldri kommer til å bli best. Likevel velger han å bruke all sin tid på langrenn. Les mer for å finne ut hva som motiverer den danske langrennsløperen.

På spørsmål om hva som motiverer han for å holde på med langrenn er svaret like enkelt som det er opplagt.

- Det er den bedste sport der findes.

Videre forteller den danske langrennsløperen at det for hans del i større grad handler om å gjøre det man blir mest glad av, fremfor å velge det man er best til. Han nyter rett og slett langrenn, og finner derfor stor glede av å dyrke idretten.

- Langrenn er kanskje en av de mest komplekse idrettsgrenene som finnes. Det er utrolig mye som skal klaffe for å lykkes, og det tenner meg. Jeg opplever langrenn som en langt mer kompleks idrett enn sykling og triathlon, som jeg har drevet med tidligere, understreker Olsen.

Han ønsker også å trekke frem hvor ofte han blir minnet på hvor håpløst det er å bli langrennsløper i Danmark, og at det å vise at det er mulig er god motivasjon i seg selv.

Viktige valg
Da Langrenn.com spør hva han har ofret hjemme i Danmark for å kunne satse 100% på langrenn er svaret tydelig.

- Jeg ser det mer som at jeg har gjort en rekke valg for å kunne satse, fremfor at jeg har ofret noe. Det er klart jeg ikke ser familie og danske venner så ofte, samtidig som jeg som ingeniør ville hatt en bedre betalt jobb i Danmark enn det jeg har nå. Likevel er det et kjempeprivilegium å kunne forfølge drømmen sin, forteller han med et smil.

Satsingen finansieres gjennom sponsorer, på samme måte som for mange norske langrennsløpere. Den nevnte ingeniørutdanningen har han brukt til å skape stakemaskinen ThoraxTrainer, som blant annet brukes flittig av det svenske langdistanselaget Exspirit. Inntektene fra denne maskinen bidrar også til å holde hjulene i gang.

Mens store deler av verdenseliten for tiden befinner seg på treningssamling i Ramsau, har den danske langrennsløperen valgt å bo der på heltid. Her bor han helt alene og ser hver eneste dag som en mulighet til å utvikle seg.

- Som dansk langrennsløper har jeg vært vant til å reise mye, så jeg er ikke spesielt knyttet til et spesielt sted. Derfor valgte jeg å bo på det stedet jeg liker best. I Ramsau er det perfekte muligheter for langrennstrening gjennom hele året. Jeg trives utrolig godt her.

Startet på norsk snø

Som for de fleste andre dansker fikk Jonas Thor Olsen sitt første møte med snø gjennom vinterferier i Norge sammen med familien. Det tok ikke lang tid før den tidligere landeveissyklisten utviklet kjærligheten til den norske nasjonalsporten, og som juniorløper begynte han å konkurrere på både ski og rulleski. Hans første skirenn var det danske mesterskapet, som for ordens skyld ble arrangert i Norge.

- De første årene var det først og fremst rulleski som var langrenn for meg. Jeg deltok i verdenscupen i en del år, og ble juniorverdensmester i 1997 og stafettverdensmester i 1998.

OL og VM høydepunktene
Som sitt beste resultat ønsker Olsen å trekke frem OL i Vancouver. Det samme ville kanskje Petter Northug ha gjort, men da ville han i samme åndedrag nevnt gullet på 5-mila. For Olsens del handlet det om å kvalifisere seg til OL, noe som var et resultat av ti år med hard og målrettet jobbing.

- Rent resultatmessig er det VM i 2009 som er mitt beste, der jeg ble nummer 49 og 57 på henholdsvis 50 km og 30 km. Begge gangene var jeg bare 10% etter vinneren i tid, sier dansken fornøyd.

Han vil også påpeke at VM i Oslo var helt fantastisk. Der var han siste fullførende utøver på femmila, og jubelen han fikk da han kom inn på oppløpet med danske flagg i hendene var i følge Olsen bedre enn han noensinne kunne drømt om.

Alt har gått på skinner
Før denne sesongen har treningen gått veldig bra. For første gang har han vært uten sykdom og skader, og derfor har han fått gjennomført det meste av det han har planlagt på treningsfronten.

- Jeg har alltid vært treningsvillig, og det har nok til tider vært en svakhet. Det har ført til mye sykdom og skader. I år har jeg prøvd å holde igjen, og ta de minste signalene fra kroppen på alvor. Det ser ut til å ha hjulpet, og jeg har satt personlige rekorder på alle tester.

Tour de Ski og Ski Classics er hovedmålene i sesongen som er rett rundt hjørnet. I TdS håper han å ende mindre enn 10% bak vinneren i sammendraget, og i langløpene håper han på en plassering blant de 30 beste i et av rennene.

- Jeg har alltid gjort det bra på 50 km, så derfor prøver jeg nå å satse mer mot langløp. Skulle det vise seg å være en suksess, kan det godt hende jeg flytter fokuset fullstendig over på langløp i fremtiden.

Når det gjelder langsiktige mål er planen klar.

- Jeg ønsker å oppnå en plassering blant de 30 beste i World Cup, VM eller OL. Jeg forventer å satse frem til OL i 2014, og hvis økonomi, kropp og motivasjon holder blir det nok også satsing mot VM i Falun i 2015, avslutter mannen som setter målsettinger og idrettsglede i et nytt perspektiv.

Share on Facebook E-mail this E-mail this Print this
Koasalauf 2010. Foto: Laiho/NordicFocus.

FIS Marathon Cup og Ski Classics kan bli slått sammen

- Det er full enighet om at det vil være best med en felles cup i turrenn internasjonalt i fremtida, opplyser Norges Skiforbund.
Les mer...

-------------------------------

LOOKING FOR LATEST NEWS

Langrenn.com do not longer publish news in English.
Klick this link for latest news - in Norwegian language
.

---------------------------------------------------------------------------------

Petter Northug med gull (30 km med skibytte) og sølv (sprint) etter to øvelser i Oslo-VM 2011. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Northug vant kongepokalen i Tromsø

Petter Northug var i en klasse for seg og gikk ensom over målstreken på lørdagens femmil under NM i langrenn. Chris André Jespersen tok sølv, mens Morten Eilifsen fikk bronse.
Les mer...
Marit Bjørgen etter gullet på 15 km med skibytte i Oslo-VM 2011. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Bjørgen tok NM-gull

Marit Bjørgen var best i spurten og tok NM-gull på tremila lørdag. Rognes-løperen spurtslo landslagsvenninnen Therese Johaug på oppløpet.
Les mer...
Petter Northug, Tour de Ski 7. etp. Val di Fiemme. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Northug-show i Tromsø

Petter Northug staket Strindheim inn til gull på skøyteski under den klassiske lagsprinten i langrenns-NM del 2 fredag.
Les mer...
Britt Ingunn Nydal, sølv på sprinten under U23-VM i Otepää i Estland. Foto: Erik Borg.

Njård gjentok fjorårsbedriften

Celine Brun-Lie og Britt Ingunn Nydal gikk Njård inn til gull på lagsprinten under langrenns-NM del 2 i Tromsø fredag. Oslo-klubben vant også i fjor.
Les mer...
Petter Northug løftes etter VM stafetten 2011 av lagkameratene Tord Asle Gjerdalen, Eldar Rønning og Martin Johnsrud Sundby. Foto: Hemmersbach/NordicFocus

Northug fortsetter på landslaget

Petter Northug kommer til å fortsette på landslaget. Han sier til Adresseavisen at han ikke har tanker om å gå over til noe privatlag.
Les mer...
Therese Johaug, Tour de Ski målgang siste etp. Val di Fiemme 2011. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Johaug og Bjørgen mot Northug og Gjerdalen

Therese Johaug og Marit Bjørgen skal kjempe mot Petter Northug og Tord Asle Gjerdalen i Skarverennet, og jentene får en liten fordel.
Les mer...
Petter Eliassen, Holmenkollen 2010. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

Skifolket avslutter sesongen med stor NM-helg

Både hoppere, langrennsløpere og alpinister avslutter sesongen med stor NM-helg. Det skal kjempes om medaljer både i Tromsø, i Trysil og i Sprova.
Les mer...
Jens Arne Svartedal, Holmenkollen 2010. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

Jens Arne Svartedal legger opp

Tiden som toppløper er definitivt forbi, og nå legger Jens Arne Svartedal langrennsski og staver på hylla for godt, melder Nettavisen.
Les mer...
Fredrik Aukland fra tiden som junior-landslagstrener

Fredrik Aukland valgte norske talenter

Fredrik Aukland valgte norske talenter framfor å jobbe med stjerneløpere fra store skinasjoner. Derfor blir han toppidrettssjef i Wang Toppidrett.
Les mer...
Marte Reenaas gullkandidat i VM i skiorientering

Drømmer om VM-gull

Skiorientereren Marte Reenaas legger ikke skjul på at hun drømmer om VM-gull i mesterskapet som starter med sprint tirsdag.
Les mer...
Petter Northug etter gullet på 30 km med skibytte i Oslo-VM 2011. Foto: Laiho/NordicFocus.

Svensk lengsel etter Northug

Svenskene har allerede fått Petter Northug-suget. En undersøkelse viser at 79 prosent av naboene i øst vil ha mer av trønderen.
Les mer...

Soccer Makes Great Training

Bjorn Daehlie believes young skiers should combine Nordic skiing with other sports for as long as possible
Read more

Elite Sports Week Draws Top Athletes

Many of the world’s best Nordic skiers went head to head in a two-day quad-competition showdown
Read more

Kayak Training in the Summer

National kayak trainer Kjell Tore Solvang of Norway recommends Nordic skiers use paddling as an alternative training method in the summer and gives advice both on over-distance workouts, intervals, and technique in the boat
Read more

Jorgen Aukland - Back on Track

Jorgen Aukland, last year’s Vasaloppet Champion, had a tough start to the training season. Despite being exhausted from a long racing season, the decorated marathon skier is already at a higher level now than he was at this time last season
Read more

Czech’s Hopes for the Liberec World Championships 2009

The home team is hoping for a strong showing at the 2009 World Championships. Led by defending World Cup Champion Lukas Bauer and Martin Jaks, the summer is off to a promising start
Read more

Ronning Wins “Tour de Trondelag”

Norweigan Eldar Ronning took home the victory in the two-stage event, defeating reigning World Cup Champion Lukas Bauer among others. The first stage was a 15km mass start on snow, followed by a roller-ski race.
Read more

Emil Jonsson: Better than Ever

The 2007-08 World Cup Sprint Overall Runner-Up Emil Jonnson from Sweden, is even more optimistic for the upcoming World Championships season and has led off the training season already surpassing expectations
Read more
Language Norsk - Norwegian