Eliteutøvere og næringsliv bytter kunnskap

Elitsatsande längdåkare och Göteborgsföretagare i unikt utbyte

Som ett led i utbildningen på Åsarna Ski Academy kombinerades höstens första träningsläger i Göteborg med studiebesök och kunskapsutbyten med SEB Banken, ICA och IFK Göteborg.

- Det är viktigt att våra aktiva får perspektiv och inspiration utanför idrotten, det är något de har nytta av idag och imorgon, säger Gunnar Hammarberg, Sportchef vid Åsarna Ski Academy. Att vara elitidrottare idag är ett jobb, men det är du själv som både är arbetsgivaren och måste göra arbetet. Vi ser till att våra aktiva för nödvändiga verktyg för att kunna bedriva ”idrottaren AB”,

Under träningslägret varvades hårda träningspass i terrängen runt Skatås med föreläsningar och studiebesök hos några av Sveriges största företag.

Bland annat besöktes ICA Focus, där vd Peter Rundqvist, ”årets ICA handlare 2010” höll en föreläsning om företagande och passion.

SEB banken bjöd på lunchföreläsning om privatekonomi samt redogjorde för hur dagens ekonomisamhälle fungerar och hur det påverkar elitidrott i allmänhet och arenabyggen i synnerhet.

Möten med andra elitidrottare är också viktigt, Självklart blev det ett möte med IFK Göteborg och deras sportchef Håkan Mild. Där fick de aktiva ett utbyte med träningssnack och givetvis studera bygget av nya kamratgården. Tillsammans med IFK Göteborgs läkare Leif Swärd, läkare vid IFK kliniken, fick man en genomgång i hur man ska förebygga idrottsskador och vikten vid att hålla sig frisk!

- Som slutsats efter studiebesöken så genomlyses ett budskap, enkelhet och passion. Två ord som vi tar med oss hem för att utveckla vår verksamhet, avslutar Gunnar.

www.asarnaskiacademy.se

Share on Facebook Tips en venn Tips en venn Skriv ut
Team Xtra personell med sitt siste tilskudd, Bjørn Dæhlie, på huk foran til høyre. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Ansiktsløftning for Team Xtra personell

Team Xtra personell, hvor vi finner blant andre Anders og Jørgen Aukland, har oppgradert nettsiden sin med nytt utseende.
Les mer...

Svenske landslaget på Mallorca

Längdlandslaget har dragit till soliga Mallorca för att trappa upp barmarksträningen i skönt klimat.
Les mer...

Tore Gullen hedret med pris

Tore Gullen mottok heder for sin innsats for skimiljøet på Jevnaker.
Les mer...
Eirik Sverdrup Augdal i norgescupen på Lygna 2012. Foto: Erik Borg.

Eirik Sverdrup Augdal tatt ut til EM

- Eirik Sverdrup Augdal er tatt ut i den norske troppen som skal til europamesterskapet i terrengsykling i Moskva. Mesterskapet i Russland går av stabelen 9. og 10. juni, skriver Ringerikes Blads nettutgave, RingBlad.no.
Les mer...
Atle Roll-Matthiessen.

Leder av norsk Ungdoms-OL 2016 ansatt

Atle Roll-Matthiesen ble tirsdag ansatt som administrerende direktør i organisasjonskomiteen for Ungdoms-OL på Lillehammer i 2016 som har ansvar for planlegging og gjennomføring av lekene.
Les mer...
Aino-Kaisa Saarinen. Foto: Manzoni/NordicFocus.

Ny trener for Saarinen

Den finske langrennsløperen Aino-Kaisa Saarinen bytter trener.
Les mer...
Marthe Katrine Myhre etter å ha vunnet BirkebeinerTrippelen 2011 overlegent.. Foto: Geir Nilsen / Birkebeinerarrangementene.

Maratonpers for Marthe Katrine Myhre

- Fjorårets norske mester på maraton, Marthe Katrine Myhre, persa med over fire minutter da hun tok tredjeplassen i København Marathon 20. mai, melder nettstedet Kondis.no.
Les mer...
Anders Aukland etter seieren i Ski Classics finale i Vålådalen 2012. Foto: SkiClassics

Aukland trener styrke med alternativ manual

Hvem sier at man må ha tilgang på "jernskrot" for å få effektiv styrketrening.
Les mer...
Vasaloppet. Foto: Schmidt/NordicFocus.

Ny startprocedur i HalvVasan 2013

Vasaloppets vintervecka

HalvVasan lockade i år för första gången över 4.000 deltagare att anmäla sig. Loppet har hittills haft gemensam start, men till 2013 års lopp kommer startgrupper att införas. Det innebär också att ju tidigare man anmäler sig, desto tidigare startgrupp får man.
Les mer...
Vibeke Skofterud skuffer på med krutt i en av de mange motbakkene under verdenscupen på Sjusjøen 2011. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Åpenhjertig Skofterud i nettintervju

Vibeke Skofterud er intervjuet av Dagbladet.no.
Les mer...

Rekordføre på Sjusjøen

Johannes Haukåssveen har køyrt løyper på Sjusjøen i alle år, og har aldri opplevd skiføre så seint.
Les mer...

Seinfeld tittet på rulleski

Den amerikanske komikeren Jerry Seinfeld er i Bergen for et show. Ventetiden frem mot turen opp på scenen brukte han i følge NRK.no til å titte innom en sportsbutikk.
Les mer...
Jerry Ahrlin, Simen Østensen og Jörgen Brink i Vasaloppet 2011. Foto: Schmidt/NordicFocus.

Tidenes største for Vasaloppet

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt sponsoravtal som är det största i kronor räknat genom tiderna för Vasaloppet. Ett mångmiljonavtal som sträcker sig till och med 2017.
Les mer...

Maks 500 lag i VasaStafetten

Nu är över 200 tiomannalag anmälda till VasaStafetten 2012, vilket är tre gånger fler jämfört med samma tid 2011. Samtidigt inför Vasaloppet för första gången nu ett anmälningstak även i VasaStafetten: maximalt 500 lag kommer att kunna anmäla sig.
Les mer...

Faluns VM-organisation tar form och fart

Sven von Holst, som leder arbetet inför skid-VM 2015, har presenterat en organisationsstruktur och personer som kommer att få viktiga uppgifter i den organisationen, bland andra Tommy Höglund och Anki Kjellberg, som blir sportchefer.
Les mer...
Språk Norsk - Norwegian