2003-02-28 VM Val di Fiemme
Eneste norske over målstreken

Norge stilte med kun tre jenter, to av dem brøt. Dermed kunne Kristin Størmer Steira gli over målstreken, med brukket stav, som beste og eneste norske jente.


Staven brakk da det bli litt kluss med en annet jente inn på oppløpet, sier Steira som smilte om kapp med sola etter løpet.

- Det er jo ingen grunn til ikke å smile, det er sol og fint vær utbrøt Steira.

- Jeg håpet på en plass blant de 20.beste, så det holdt ikke helt, sier Kristin til Langrenn.com

Dette er den tredje tremilen Kristin går, men respekten for den lange distansen har ikke sluppet helt taket.

- Jeg åpnet rolig, for rolig. Det gikk nok for sakte i starten. Midt i løpet gikk det bra, men jeg hadde for mye krefter igjen på siste runden. Men jeg klarte likevel ikke å gå fortere. Jeg har nok litt for mye respekt for distansen fortsatt.

Det til dels tunge føret tappet krefter.

- Det var veldig varierende føre, fra harde og faste partier i skyggen til motbakker i sola hvor det var skikkelig sug.

Dette var Kristins første VM og hun har storkost seg.

- Det har vært veldig moro å være her, det har virkelig gitt mersmak. Jeg håper at jeg kan være med i Oberhof om to år også, som er imponert spesielt over en av de andre jentene på laget.

- Jeg er så imponert over Hilde Gjermundshaug Pedersen, hun er så sterkt og har gått så mye her. Jeg er imponert over at hun i det hele tatt startet her i dag.

Språk Norsk - Norwegian