Turrenn - Vasaloppet
Er ikke trygg på utholdenheten
I går var han for første gang ute i Vasalopps-sporene. I dag ble det nye kilometre og også i morgen vil deler av traseen bli gått. Når skitoppen starter søndag, er det ikke så mange kilometre som ikke er gått.
- Det er bra å være kjent med løypa blant annet med tanke på hva som skal smøres og hva jeg vil møte underveis. Det er også greit å se hvordan snø og føre er selv om det ikke vil bli samme føre løpsdagen.
- Hvordan er traseen?
- Det er ei flott løype og fine omgivelser, men den lange stigningen etter start er tøffere enn jeg hadde ventet.
- Er ikke bratte bakker noe som passer deg?
- Forsåvidt, men når det skal gås i ni mil, er det kanskje greit at starten ikke er for tøff.
- Hvordan er formen?
- Det føles veldig bra. Det er litt sting i stakingen, og den sitter teknisk. Jeg gleder meg til å komme i gang og ha det artig.
Faren smør
Vasaloppet ble første gang arrangert i 1922. I 1971 vant Ole Ellefsæter, i følge Wikipedia, som den første nordmann. Anders Aukland tok den neste seieren i 2004. Fire år senere kom Jørgen Aukland først til mål i Mora.
For Eldar, som er blitt det kanskje største norske seiershåpet etter at Petter Northug jr. trakk seg, er Vasaloppet et av de store høydepunktene denne vinteren, og han er en del av en stor delegasjon som har sin basis i Skogn – og går under navnet Team Trønder-Avisa. I antall løpere er det seks.
- Alle har kapasitet til å bli blant de 50 fremste, sier Eldar.
I følge Trønder-Avisa er målet å ha to blant de ti fremste.
Støtteapparatet består av mange lokale ildsjeler og teller 13 personer. Brødrene Jan Rønning (Eldars far) og Birger Rønning skal sørge for topp ski.
- Om jeg smør bare for Eldar? Nei, vi jobber for alle, sier Jan Rønning.
Men det er kanskje lettest å treffe helt perfekt med sønnens ski.
- Eldar er så tydelig på hvordan han vil ha skiene, og jeg kjenner ham godt, sier faren.
Under løpet har trønderne seks biler som sørger for at løperne får drikke og mat underveis. I følge Trønder-Avisa er det servering hver femte kilometer.
- For å kunne kjempe fremst er det nødvendig med egne matstasjoner, sier Eldar.
Hans Petter Krogstad er leder for trønderne. Trond Thomassen er mediesjef.
Egen hjelper
Petter Soleng Skinstad er lånt ut fra Team Norgeshus for å være personlig hjelper for Eldar. Opplendingen skal ha med ekstra med drikke og er klar til å gi fra seg utstyr dersom noe skulle skje med ski eller staver for vinnerhåpet.
- Skinstad må nesten være i bedre form enn deg?
- Ja, ler Eldar, og han er i god form og er god på ski. Petter hevder seg i norgestoppen. Jeg håper han er med lenge, håper de seks første milene.
Usikkerheten
Toppløperen har forberedt seg spesielt til Vasaloppet med både mer staking og lengre treningsturer. Likevel er det en viss spenning. Hvordan vil egentlig kroppen fungere når mål nærmer seg.
- Mitt lengste skirenn fra før er Rensfjellrennet på 56 kilometer. Så jeg er spent!
Berger vant - Northug distansert
Showrenn
Lederens tanker om fremtiden
Skiløpere i Birkebeinerrittet
FIS Marathon Cup og Ski Classics kan bli slått sammen
-------------------------------
LOOKING FOR LATEST NEWS
Langrenn.com do not longer publish news in English.
Klick this link for latest news - in Norwegian language.
---------------------------------------------------------------------------------
Northug vant kongepokalen i Tromsø
Bjørgen tok NM-gull
Northug-show i Tromsø
Njård gjentok fjorårsbedriften
Northug fortsetter på landslaget
Johaug og Bjørgen mot Northug og Gjerdalen
Skifolket avslutter sesongen med stor NM-helg
Jens Arne Svartedal legger opp
Fredrik Aukland valgte norske talenter
Drømmer om VM-gull
Svensk lengsel etter Northug
Soccer Makes Great Training
Elite Sports Week Draws Top Athletes
Kayak Training in the Summer
Jorgen Aukland - Back on Track




































