Opp mot Dølfjellet i Birkebeinerrennet. Foto: Geir Olsen/Birkebeinerrennet.

Opp mot Dølfjellet i Birkebeinerrennet. Foto: Geir Olsen/Birkebeinerrennet.

Turrenn - Birkebeinerrennet

Er styrketrening viktig før Birken?

Er det bare skigåing som er beste trening før renn som dette, eller er det lurt å «fylle på» med styrketrening i tillegg?

Lise Marie Brandstadmoen er Ernæringsrådgiver i Tine og har snakket med Øystein Kojedal som har mastergrad i idrettsfysiologi ved Norges Idrettshøgskole.

Han har jobbet som instruktør og testleder ved Olympiatoppens treningsavdeling, og er nå personlig trener ved GymClub i Oslo. Kojedal er ekspert innen styrketrening og langrenn.

Viktigst å gå på ski
- Langrenn er en typisk aerob utholdenhetsidrett og stiller egentlig små krav til maksimal muskelstyrke, forklarer Kojedal.

- I langrenn gjennomfører utøveren mange dynamiske submaksimale kontraksjoner over lang tid, og bruker kun en liten prosent av sin maksimale styrke. Det finnes likevel mange situasjoner der det kan tenkes at maksimalstyrke blir viktig i langrenn. De beste eksemplene vil være rykk og staking i motbakke, akselerasjoner og i en spurtsituasjon, forklarer han.

Det finnes også indikasjoner fra vitenskapelige studier på at styrketrening kan bedre arbeidsøkonomien i utholdenhetsidretter, sier han.

Ved oppsett av et treningsprogram for langrenn er det lurt å stille seg selv noen grunnleggende spørsmål:

Hvor ofte har jeg mulighet til å trene?
Hvor har jeg mest å hente, gitt mine fysiske egenskaper, i forhold til å prestere best mulig?

For å bli god i langrenn, må man selvsagt gå mest mulig på ski. Ved trening 2 dager i uken får man best utbytte av å prioritere langrenn og annen utholdenhetstrening.

Et tips er å ta et skiteknikk-kurs, som også kan være med på å heve prestasjonen betydelig.

Har man mulighet til å trene så godt som hver dag, vil det være fornuftig å legge inn et par styrkeøkter som en del av treningsopplegget.

Dette gjelder spesielt om man er en aktiv utøver på et relativt høyt nivå, og man har lite å hente på for eksempel skiteknikk og utholdenhet.

Flere studier på styrketrening i langrenn finner sammenheng mellom prestasjonen og hvor sterk man er. Dette gjelder spesielt for muskelstyrke i overkroppen.

To styrkeøkter per uke for best effekt
- Man bør ha minimum to styrkeøkter per uke for å oppnå en bra økning i maksimal styrke, mener Kojedal.

- Det vil likevel være naturlig og hensiktsmessig å periodisere styrketreningen på samme måte som man gjør med utholdenhetstrening. Når det gjelder langrenn kan det være naturlig å trene mer styrke under barmarksperioden på sommeren, for å bygge opp maksimal styrke. Deretter bør man trene for å vedlikeholde styrken, sier han.

Viktig med styrke i overkroppen

Studier har vist at i langrenn kommer en betydelig del av fremdriftskreftene fra stavtaket. Kojedal mener derfor at man bør prioritere å forbedre styrken i overkroppen. Dobbelttaket er tilnærmet likt under skøyting og staking i klassisk.

I forhold til bevegelsesmønster vil derfor fremdriftskraften fra stavtaket under skøyting og staking i hovedsak komme fra en dorsalfleksjon i skulderen.

Sentrale muskler i en dorsalfleksjon i skulderen er:
- ryggmuskler (m. latissimus dorsi, m. teres major)
- armmuskler (det lange hodet til m. triceps brachii)

Disse musklene bør inngå i et styrketreningsprogram i forhold til langrenn.

For å oppnå en best mulig effekt kan det være et tips å trene spesifikke øvelser som nettopp imiterer et dobbelttak i langrenn.

I tillegg anbefaler Kojedal å legge inn en del øvelser for mage - og kjernemuskulatur og basistrening, som det vil stilles krav til under langrenn.

Øystein Kojedals treningstips for langrenn og forslag til øvelser

blog comments powered by Disqus
Share on Facebook Tips en venn Tips en venn Skriv ut
Geir Otto Julius Dalvik synes at mange barn og unge har alt for mange par ski og i alt for liten grad smører dem selv. Foto: Erik Borg.

- Utstyrsjag og egoholdninger

- Farlig for skiidretten

Når 11-12-åringer har flere skipar i begge stilartene, blir den rutinerte arrangørsveilederen Geir Dalvik både skremt og provosert. - Det er galskap, slår han fast.
Les mer...
Team Xtra personell, med blant andre Anders og Jørgen Aukland, på vei rundt Krødern. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Aukland-gutta går Alliansloppet

Arrangementet utvides med egen elitesprint

- I Norge har praten allerede begynt med tanke på norsk seier gjennom en Aukland, det ligger an til landskamp, sier Magnus Larsson, Alliansloppets grunnlegger.
Les mer...
Kristin Størmer Steira er blant dem som ikler seg spesialdesign fra Trimtex, slik som hun gjorde på denne treningsøkta ved Sjusjøen. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Trimtex åpner kontor i Finland

Produktomtale - Trimtex

Den norske leverandøren av teambekledning, Trimtex, vokser videre, også utenfor Norges grenser. Siste nytt nå er at bedriften fra Lillesand åpner eget kontor i Finland.
Les mer...
Per Kristian Nygård på vei mot 4. plass på 15 km fri under Skandinavisk Cup og norgescup på Nes 2012. Foto: Erik Borg.

3 nye toppløpere inntar Team Veidekke

Løpere som jakter seierspallen

Team Veidekke er i gang med sin første samling på Olympiatoppen i Oslo, og i tillegg til tre erfarne løpere har også tre nykommere fått plass på Team Veidekke nå ved inngangen til den nye sesongen.
Les mer...
Målet i Grefsenkollen Opp. Foto: Sigmund Hov Moen.

Grefsenkollen Opp for 5. gang

Et av 130 terminfestede motbakkeløp

Motbakkeløp har kommet i vinden de siste åra. Kan det ha begynt med Besseggløpet her i landet? Det ble første gang arrangert i 1961. Uavhengig av dette nærmer det seg nå Grefsenkollen Opp, et løp hvor langrennsløper Tuva Toftdahl Staver har bestenoteringen.
Les mer...
Andreas Molden fører an foran landslaget i rulleskiløypa på Konnerud. Trener Steinar Mundal sykler. Sjur Røthe følger nærmest nesbuen. Foto: Erik Borg.

Samspill mellom liv og lære

Sommertrening for skiløpere

Som Langrenn.com skrev i saken “På tide å finne frem rulleskiene” er Eldar Rønning en forkjemper for at rulleskitreningen skal bli mest mulig ski-lik.
Les mer...
John Martin Kind og Fredrik W. Ryggetangen bruker Montebellotrippelen til å måle krefter. Foto: Tove R. Teien.

Har 4:34,71 til gode på kompisen

Trippelkonkurranser

Tidligere i mai fortalte Langrenn.com om kameratene som bruker Montebellotrippelen til kappestrid. Etter at skirenn og terrengsykkelritt er unnagjort skiller det mindre enn 5 minutter dem i mellom.
Les mer...
Eirik Brandsdal i Montebellorittet 2012. Foto: Henriette Skjørdal/Montebellorittet.

Teknisk trøbbel stoppet Brandsdal

Sommertrening for skiløpere

- Eirik Brandsdal var veldig blid og fornøyd da jeg pratet med han, forteller Henriette Skjørdal til Langrenn.com. Dette til tross for at supersprinteren møtte utfordringer da Montebellorittets mål nærmet seg.
Les mer...
Erik Røste. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Erik Røste innstilt som skipresident

Skitinget nærmer seg

Erik Røste (52) fra Gjøvik er innstilt som skipresident i forbindelse med skitinget på Hamar 16.-17. juni. Samtidig går det mot store endringer i sammensettingen av Skiforbundets langrennskomité.
Les mer...
John Kristian Dahl på verdenscupsprinten i Stockholm 2011. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

Slottssprinten ut av verdenscupen

Endringer i programmet

Den populære slottssprinten i Stockholm forsvinner fra verdenscupprogrammet i langrenn.
Les mer...
Et knippe utøvere fra Team United Bakeries, med Jörgen Brink i front,  ute på rulleskiøkt. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Rulleskiguiden

Sommertrening for skiløpere

Rulleskisesongen, er som Langrenn.com allerede har nevnt i en rekke saker, nå godt i gang for mange av landets langrennsløpere. Redaksjonen mottar stadig ønsker og spørsmål fra dere lesere, og ulike spørsmål om rulleski og rulleskitrening er tilbakevendende. Her følger et knippe svar.
Les mer...
Marthe Kristoffersen i Holmenkollstafetten 2010. Foto: Ola Jordheim Halvorsen.

Kristoffersen tok spurtprisen

Sommertrening for skiløpere

I motbakkeløpet Ulriken Opp viste løpsterke Marthe Kristoffersen i helgen tenner gjennom å ligge først i løypa gjennom store deler av løpet.
Les mer...
Kikkan Randall i verdenscupen i Davos 2011. Foto: Manzoni/NordicFocus.

Randall utfordrer Bjørgen

Hvem er raskest på sommerføre

Sprinteren Kikkan Randall skal utfordre Marit Bjørgen om seieren under Blinkfestivalen i juli, skriver Stavanger Aftenblad.
Les mer...
Marit Bjørgen kokkelerer med sjømat. Foto: Ken Opprann/Norges sjømatråd.

Bjørgen disker opp

Uten god mat og drikke duger helten ikke

Foran åpent kamera har Marit Bjørgen denne uka vist ferdigheter med havets delikatesser. Et lite glimt inn i skidronningens evner som kokk får du gjennom bildene på neste side.
Les mer...
17. mai-trening i Bækkelagets SK – Ski. Klubbfoto.

Nasjonaldagens morgenfugler

17. mai - en fin dag for trening

- Skigruppa i Bækkelaget gjennomførte sin grytidlige 17. mai-trening med rekordoppmøte i form av 29 ungdommer, forteller Eirik Lund Røer til Langrenn.com.
Les mer...
Rulleskihjul fra Swenor. Foto: Guy Mauseth.

Rullemotstand på 2-er hjul

Ny hjuldiameter

Planlegger du å delta på rulleskiløp i sommer, kanskje til og med delta på norgescup i rulleski? Da bør du vurdere å ta en liten titt på hjulene du har på skiene dine, oppfordrer Guy Mauseth i sitt leserinnlegg her på Langrenn.com.
Les mer...
Skisko fra Fischer. Foto: Fischer.

Cologna velger sko fra Fischer

Produktomtale - Fischer

- Fischerskoene befester sin posisjon når Anna Haag, Emil Jönsson og Dario Cologna nå ønskes velkommen som brukere av skisko fra Fischer
Les mer...
SuperSkiers i sin YouTube-video Krascha Fetast 2. Foto: Screenshoot SuperSkiers/YouTube.

Skiakrobatikk

Hopp og moro

SuperSkiers har laget en fargerik YouTube-video hvor vi får være med den skiglade gjengen på sprelske skihopp.
Les mer...
Timo André Bakken øverst på seierspallen i SprintSki over 100 meter på Bislett 2012. Til venstre i bildet Magnus Frodahl (2. plass) og til høyre Robin Bryntesson (nr. 3). Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Bolt raskere enn langrennsløpere

Hvor fort er det mulig å gå 100 meter på ski?

- Med spesialtrening er det mulig å gå betydelig raskere på 100 meter enn hva jeg gjorde på Bislett, sier Timo Bakken til Langrenn.com. I mars noterte han tiden 11.82 på distansen, hvilket var ny verdensrekord.
Les mer...
Petter Eliassen på 5-mila i Holmenkollen 2012. Foto: Laiho/NordicFocus.

Jacobsen og Eliassen inn på pallen

Skiløpere gode også på sommerføre

Både Astrid Uhrenholdt Jacobsen og Petter Eliassen tok steget helt opp på seierspallen da BDO-Milas 2. løp ble arrangert like utenfor Oslo forleden dag.
Les mer...
Språk Norsk - Norwegian