Det tror Emil Søbak Gundersen, som er trener og daglig leder i Team Norgeshus. Han har ingen jenter i løperstallen sin.
Det er ikke sånn at Gundersen er prinsipielt imot å ha jenter på laget, men skal han ha det, vil han tilby dem et skikkelig miljø.
– Det har bare blitt sånn. Det er en naturlig konsekvens av at det ikke er nok jenter som satser til at det er mulig å få det til. Skulle vi ha med jenter må det være mer enn en eller to, slik at vi fikk en skikkelig jentegruppe innad i laget, forklarer Gundersen.
– Blant de seriøse jentene er det altfor få på et bra nok nivå til at det er mulig, sier han til Langrenn.com.
– Vi kan ikke ha jenter på laget som går skirenn fordi de syns det er moro. Ski må være første prioritet og du finner ikke så mange jenter over 20 år av den sorten som ikke er på landslag, sier Gundersen.
Gundersen tror jenter begynner å tenke karriere og utdanning mye tidligere enn gutter, og legger opp planer om å satse på idrett når de mener å innse at de ikke blir best i verden.
– Du ser det på jentene helt ned i 15-16-årsalderen. De tenker på utdanning og karriere og stifte familie og vil gjerne gjøre det før de blir 30, sier Gundersen, som tror slike kulturelle forskjeller og forventninger er mye av grunnen til at det er så mange færre jenter som satser på seniornivå.
– Mange gutter går rundt og håper de kan bli skikkelig gode til de er minst 26-27 år gamle, og syns at det med karriere og familie kan da vente til de blir 50, sier Gundersen.
Gundersen får støtte fra Trude Dybendahl, som var trener for jentesatsingen Team Bolig.
Trude Dybendahl har 16 års fartstid på det norske landslaget fram til 1998, og var trener for jentesatsingen Team Bolig fra 2006 til 2008. Nå driver hun Trude Dybendahl Ski, som tilbyr teknikk-kurs innen langrenn, rulleski og treningsveiledning.
Team Bolig var et privatfinansiert langrennslag for jenter i senioralder, med målsetting om å drive fram kvinner på seniornivå som kunne hevde seg nasjonalt og internasjonalt. Dybendahl var trener for jentene på laget i to år av de fire som teamet eksisterte.
Ikke stimulert av toppidrett
Dybendahl tror spesielt at jenter finner miljøet blant de nest beste for lite stimulerende på det personlige planet.
– Generelt tror jeg jenter finner det for lite stimulerende å satse stort på idrett, og legger studier og andre jobbmuligheter til side, sier Dybendahl til Langrenn.com.
– Her tror jeg det er noe, sier hun.
– Vi mennesker opplever alltid oss selv ved "å speile oss" i de omgivelsene vi velger å tilbringe vår tid i, det vil si få respons på meninger, på den vi fremstår som, og det vi gjør, sier Dybendahl, og forklarer at mye av dette foregår på det ubevisste planet.
– Antakelig er det for få treffpunkter mellom ”kvinne” og ”toppidrett” til at kvinner føler seg svært tilfreds, ”på rett sted,” og at ”her er det givende å være meg” til at de er villige til å satse fullt, antyder Dybendahl.
Holdninger og tradisjoner
Dybendahl tror guttene har lettere for å ”selge” seg selv enn jenter.
– Gutter legger på vedrørende egne prestasjoner og kapasiteter, mens jentene heller trekker fra, sier Dybedahl, og legger til at det gjelder i mange sammenhenger, som for eksempel jobbsøking.
Hun tror slike forhold, både bevisste og ubevisste, gjør at det er færre kvinner som satser på toppidrettskulturen, som fortsatt er sterkt mannsdominert. Kvinnene søker heller andre arenaer der de får mer bekreftelse og tilbakemelding på den de er, sier Dybendahl, og påpeker at de ulike miljøene og arenaene er preget av holdninger, tankemønstre og prioriteringer om hva som er viktig og mindre viktig.
– Det er ikke nåværende menn i skimiljøet som har gjort noe feil. Det er rotsatt i en etablert kultur, skapt gjennom en haug av tiår eller mer. Det bare er slik, og alle som er involvert i miljøet kan velge det som de føler er rett for seg, sier hun avslutningsvis.
Se også:
Mangelfull satsing på damer – Del 1
Jentelag som tørker inn – Del 2