Ivrige Hedmarksjenter på treningssamling i Natrudstilen. Foto: Ingeborg Scheve

Ivrige Hedmarksjenter på treningssamling i Natrudstilen. Foto: Ingeborg Scheve

Del 3 av 5 i en artikkelserie om seniorsatsing for kvinner i Norge

Forventninger gjør at jentene slutter

Kulturelle forskjeller gjør at flere gutter er villige til å satse alt på idretten etter junioralder. Derfor er det flere tilbud til menn som vil satse på seniornivå enn for kvinner.

Det tror Emil Søbak Gundersen, som er trener og daglig leder i Team Norgeshus. Han har ingen jenter i løperstallen sin.

Det er ikke sånn at Gundersen er prinsipielt imot å ha jenter på laget, men skal han ha det, vil han tilby dem et skikkelig miljø.

– Det har bare blitt sånn. Det er en naturlig konsekvens av at det ikke er nok jenter som satser til at det er mulig å få det til. Skulle vi ha med jenter må det være mer enn en eller to, slik at vi fikk en skikkelig jentegruppe innad i laget, forklarer Gundersen.  

– Blant de seriøse jentene er det altfor få på et bra nok nivå til at det er mulig, sier han til Langrenn.com.

– Vi kan ikke ha jenter på laget som går skirenn fordi de syns det er moro. Ski må være første prioritet og du finner ikke så mange jenter over 20 år av den sorten som ikke er på landslag, sier Gundersen.

Gundersen tror jenter begynner å tenke karriere og utdanning mye tidligere enn gutter, og legger opp planer om å satse på idrett når de mener å innse at de ikke blir best i verden.

– Du ser det på jentene helt ned i 15-16-årsalderen. De tenker på utdanning og karriere og stifte familie og vil gjerne gjøre det før de blir 30, sier Gundersen, som tror slike kulturelle forskjeller og forventninger er mye av grunnen til at det er så mange færre jenter som satser på seniornivå.

– Mange gutter går rundt og håper de kan bli skikkelig gode til de er minst 26-27 år gamle, og syns at det med karriere og familie kan da vente til de blir 50, sier Gundersen.

Gundersen får støtte fra Trude Dybendahl, som var trener for jentesatsingen Team Bolig.

Trude Dybendahl har 16 års fartstid på det norske landslaget fram til 1998, og var trener for jentesatsingen Team Bolig fra 2006 til 2008. Nå driver hun Trude Dybendahl Ski, som tilbyr teknikk-kurs innen langrenn, rulleski og treningsveiledning.

Team Bolig var et privatfinansiert langrennslag for jenter i senioralder, med målsetting om å drive fram kvinner på seniornivå som kunne hevde seg nasjonalt og internasjonalt. Dybendahl var trener for jentene på laget i to år av de fire som teamet eksisterte.

Ikke stimulert av toppidrett
Dybendahl tror spesielt at jenter finner miljøet blant de nest beste for lite stimulerende på det personlige planet.

– Generelt tror jeg jenter finner det for lite stimulerende å satse stort på idrett, og legger studier og andre jobbmuligheter til side, sier Dybendahl til Langrenn.com.

– Her tror jeg det er noe, sier hun.

– Vi mennesker opplever alltid oss selv ved "å speile oss"  i de omgivelsene vi velger å tilbringe vår tid i, det vil si få respons på meninger, på den vi fremstår som, og det vi gjør, sier Dybendahl, og forklarer at mye av dette foregår på det ubevisste planet.

– Antakelig er det for få treffpunkter mellom ”kvinne” og ”toppidrett” til at kvinner føler seg svært tilfreds, ”på rett sted,” og at ”her er det givende å være meg” til at de er villige til å satse fullt, antyder Dybendahl.

Holdninger og tradisjoner
Dybendahl tror guttene har lettere for å ”selge” seg selv enn jenter.

– Gutter legger på vedrørende egne prestasjoner og kapasiteter, mens jentene heller trekker fra, sier Dybedahl, og legger til at det gjelder i mange sammenhenger, som for eksempel jobbsøking.

Hun tror slike forhold, både bevisste og ubevisste, gjør at det er færre kvinner som satser på toppidrettskulturen, som fortsatt er sterkt mannsdominert. Kvinnene søker heller andre arenaer der de får mer bekreftelse og tilbakemelding på den de er, sier Dybendahl, og påpeker at de ulike miljøene og arenaene er preget av holdninger, tankemønstre og prioriteringer om hva som er viktig og mindre viktig.

– Det er ikke nåværende menn i skimiljøet som har gjort noe feil. Det er rotsatt i en etablert kultur, skapt gjennom en haug av tiår eller mer. Det bare er slik, og alle som er involvert i miljøet kan velge det som de føler er rett for seg, sier hun avslutningsvis.

Se også:
Mangelfull satsing på damer – Del 1
Jentelag som tørker inn – Del 2

Share on Facebook Tips en venn Tips en venn Skriv ut
01

Valdresflya 24. mai 2012

Gode treningsmuligheter

Team Norgeshus og en av Langrenn.com's redaksjonsmedlemmer har trent i løypenettet på Valdresflya i dag. 4 store bilder og statusrapport får du på neste side.
Les mer...
Starten har gått i Kanten-testen i mai 2012. Foto: Team Norgeshus.

Sterke tider i Kanten-testen

Espen Harald Bjerke og Maren Wangesteen løp grådig fort

Da Team Norgeshus innledet sin samlingsuke var en av de første øktene Kanten-testen på Lillehammer. I tillegg til Norgeshus-gutta deltok også en rekke andre solide navn, blant annet en gjeng fra Team Birken. - De beste hadde veldig sterke tider, spesielt med tanke på at vi er i mai, sier Emil Søbak Gundersen til Langrenn.com.
Les mer...
Kent Lövgren, marknadschef för skid-VM i Falun 2015 och Sven von Holst, som leder evenemanget, är nöjda med den nya VM-logotypen. Foto: Skid-VM i Falun 2015.

Tusen dager til Falun-VM 2015

Markerte dagen med lansering av logo

En viktig milepæl på veien mot verdensmesterskapet i den svenske skimetropolen Falun ble passert torsdag.
Les mer...
Marit Bjørgen med medaljefangsten fra VM i Oslo og Holmenkollen 2011. Foto: Hemmersbach/NordicFocus.

Bjørgen avduker sin gulljakke

Skal stilles ut

Da Marit Bjørgen tok VM-gull nummer 1 på sprinten i Holmenkollen 2011 sikret hun samtidig Norge sitt 100. Fra Swix fikk hun gulljakke for prestasjonen, og det er denne jakka det nå blir større fokus rundt.
Les mer...
Vegard Ulvang like før avreise til Jubileumsekspedisjonen til Sørpolen høsten 2011. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Viderefører prosjekt «Hvit vinter»

For klima- og miljøet skyld

Fem år etter oppstarten har Norges Skiforbund bestemt seg for å videreføre prosjektet «Hvit Vinter».
Les mer...
Skipresident Sverre K. Seeberg. Foto: Geir Nilsen / Langrenn.com.

Klart for FIS-kongressen

Staker ut kursen videre

Neste uke er det klart for den 48. utgaven av FIS-kongressen i Gangwon Province i Sør-Korea.
Les mer...
Geir Otto Julius Dalvik synes at mange barn og unge har alt for mange par ski og i alt for liten grad smører dem selv. Foto: Erik Borg.

- Utstyrsjag og egoholdninger

- Farlig for skiidretten

Når 11-12-åringer har flere skipar i begge stilartene, blir den rutinerte arrangørsveilederen Geir Dalvik både skremt og provosert. - Det er galskap, slår han fast.
Les mer...
Team Xtra personell, med blant andre Anders og Jørgen Aukland, på vei rundt Krødern. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Aukland-gutta går Alliansloppet

Arrangementet utvides med egen elitesprint

- I Norge har praten allerede begynt med tanke på norsk seier gjennom en Aukland, det ligger an til landskamp, sier Magnus Larsson, Alliansloppets grunnlegger.
Les mer...
Kristin Størmer Steira er blant dem som ikler seg spesialdesign fra Trimtex, slik som hun gjorde på denne treningsøkta ved Sjusjøen. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Trimtex åpner kontor i Finland

Produktomtale - Trimtex

Den norske leverandøren av teambekledning, Trimtex, vokser videre, også utenfor Norges grenser. Siste nytt nå er at bedriften fra Lillesand åpner eget kontor i Finland.
Les mer...
Per Kristian Nygård på vei mot 4. plass på 15 km fri under Skandinavisk Cup og norgescup på Nes 2012. Foto: Erik Borg.

3 nye toppløpere inntar Team Veidekke

Løpere som jakter seierspallen

Team Veidekke er i gang med sin første samling på Olympiatoppen i Oslo, og i tillegg til tre erfarne løpere har også tre nykommere fått plass på Team Veidekke nå ved inngangen til den nye sesongen.
Les mer...
Målet i Grefsenkollen Opp. Foto: Sigmund Hov Moen.

Grefsenkollen Opp for 5. gang

Et av 130 terminfestede motbakkeløp

Motbakkeløp har kommet i vinden de siste åra. Kan det ha begynt med Besseggløpet her i landet? Det ble første gang arrangert i 1961. Uavhengig av dette nærmer det seg nå Grefsenkollen Opp, et løp hvor langrennsløper Tuva Toftdahl Staver har bestenoteringen.
Les mer...
Andreas Molden fører an foran landslaget i rulleskiløypa på Konnerud. Trener Steinar Mundal sykler. Sjur Røthe følger nærmest nesbuen. Foto: Erik Borg.

Samspill mellom liv og lære

Sommertrening for skiløpere

Som Langrenn.com skrev i saken “På tide å finne frem rulleskiene” er Eldar Rønning en forkjemper for at rulleskitreningen skal bli mest mulig ski-lik.
Les mer...
John Martin Kind og Fredrik W. Ryggetangen bruker Montebellotrippelen til å måle krefter. Foto: Tove R. Teien.

Har 4:34,71 til gode på kompisen

Trippelkonkurranser

Tidligere i mai fortalte Langrenn.com om kameratene som bruker Montebellotrippelen til kappestrid. Etter at skirenn og terrengsykkelritt er unnagjort skiller det mindre enn 5 minutter dem i mellom.
Les mer...
Eirik Brandsdal i Montebellorittet 2012. Foto: Henriette Skjørdal/Montebellorittet.

Teknisk trøbbel stoppet Brandsdal

Sommertrening for skiløpere

- Eirik Brandsdal var veldig blid og fornøyd da jeg pratet med han, forteller Henriette Skjørdal til Langrenn.com. Dette til tross for at supersprinteren møtte utfordringer da Montebellorittets mål nærmet seg.
Les mer...
Erik Røste. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Erik Røste innstilt som skipresident

Skitinget nærmer seg

Erik Røste (52) fra Gjøvik er innstilt som skipresident i forbindelse med skitinget på Hamar 16.-17. juni. Samtidig går det mot store endringer i sammensettingen av Skiforbundets langrennskomité.
Les mer...
John Kristian Dahl på verdenscupsprinten i Stockholm 2011. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

Slottssprinten ut av verdenscupen

Endringer i programmet

Den populære slottssprinten i Stockholm forsvinner fra verdenscupprogrammet i langrenn.
Les mer...
Et knippe utøvere fra Team United Bakeries, med Jörgen Brink i front,  ute på rulleskiøkt. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Rulleskiguiden

Sommertrening for skiløpere

Rulleskisesongen, er som Langrenn.com allerede har nevnt i en rekke saker, nå godt i gang for mange av landets langrennsløpere. Redaksjonen mottar stadig ønsker og spørsmål fra dere lesere, og ulike spørsmål om rulleski og rulleskitrening er tilbakevendende. Her følger et knippe svar.
Les mer...
Marthe Kristoffersen i Holmenkollstafetten 2010. Foto: Ola Jordheim Halvorsen.

Kristoffersen tok spurtprisen

Sommertrening for skiløpere

I motbakkeløpet Ulriken Opp viste løpsterke Marthe Kristoffersen i helgen tenner gjennom å ligge først i løypa gjennom store deler av løpet.
Les mer...
Kikkan Randall i verdenscupen i Davos 2011. Foto: Manzoni/NordicFocus.

Randall utfordrer Bjørgen

Hvem er raskest på sommerføre

Sprinteren Kikkan Randall skal utfordre Marit Bjørgen om seieren under Blinkfestivalen i juli, skriver Stavanger Aftenblad.
Les mer...
Marit Bjørgen kokkelerer med sjømat. Foto: Ken Opprann/Norges sjømatråd.

Bjørgen disker opp

Uten god mat og drikke duger helten ikke

Foran åpent kamera har Marit Bjørgen denne uka vist ferdigheter med havets delikatesser. Et lite glimt inn i skidronningens evner som kokk får du gjennom bildene på neste side.
Les mer...
Språk Norsk - Norwegian