VG skriver at to store langrennsnasjoner kom med tilbud til Aukland, men tønsbergtreneren takket nei. Han vil heller jobbe med norske talenter i forbindelse med den nye videregående skolen Wang Toppidrett åpner i Tønsberg til høsten. I tillegg kommer han til å fortsette samarbeidet med Dario Cologna.
- Min sterkeste side er å jobbe med talenter som vil noe. Nå gleder jeg meg til å bygge et miljø i Tønsberg, sier Aukland til VG. 32-åringen trenet Cologna til OL-gull, to sammenlagtseirer i Tour de Ski og verdenscupen. Derfor ble han kåret til årets trener i Sveits i fjor, og han kommer til å fortsette å jobbe sammen med Cologna, i alle fall en sesong til.
- Dario har bedt meg fortsette, og jeg skal i møter med Swiss Ski i neste uke for å avklare min rolle, sier Aukland. VG skriver at elevene ved Wang Toppidrett i Tønsberg kan regne med å få besøk av Dario Cologna. Det ligger også an til at elevene kan få med seg en treningssamling eller to sammen med den sveitsiske toppløperen i løpet av skoleåret.
Fredrik Aukland forteller også til VG at han ikke utelukker at han kan bli norsk landslagstrener i langrenn en dag.
- Dersom det skulle dukke opp en forespørsel fra Norges Skiforbund, vil jeg diskutere det, forteller Aukland.