23.03.2005 Langrenn.com følger junior-VM i Rovaniemi
Gull-helten flagger ut

Even Sletten sprintet inn til VM-gull i dag i Rovaniemi foran Petter Northug jr. Neste sesong bor Sletten trolig i USA.

Av: Stian Høgland

Even Sletten. Foto Trond K. LarsenDet var ikke bare i jenteklassen det ble dobbelt norsk i dag. Guttene kunne ikke være noe dårligere, og Even Sletten og Petter Northug jr sørget for mer norsk jubel i Rovaniemi.

- Det var helt ubeskrivelig å vinne. Det hadde jeg overhodet ikke regnet med. Det har vært en utrolig dag med dobbelt norsk i begge klassene. Absolutt alt klaffet med form og ski. Løypa passet meg også bra og det var artig å gå, sier Even Sletten til Langrenn.com.

I prologen endte han på tredjeplass. Det var også litt i overkant av hva han hadde forventet.

- Jeg hadde ikke regnet med å gjøre det så bra. Når jeg så at jeg var nummer tre skjønte jeg at det var muligheter, sier Lillehammer-løperen, som var best både i kvartfinalen og semifinalen.

Neste sesong er det ikke sikkert at han blir å finne på startstreken i langrennssporet i Norge.

- Det er ikke helt avgjort enda, men jeg vurderer å dra til USA på skistipend. Det hadde vært morsomt å prøve, og det ser ut som jeg drar. Søknaden bør i hvert fall være sikret med VM-gull, ler 19-åringen.

Etter VM-gullet har han blitt overøst med tekstmeldinger og telefoner fra folk som vil gratulere.

- Jeg har ikke fått lest alle, men det har vært mye. Det er veldig hyggelig at folk følger med, sier Sletten.

Planen var at han bare skulle gå sprinten i VM, men på grunn av sykdom fikk han også gå den doble jaktstarten.

- Det har vel ikke gått helt opp for meg hvor stort dette er. VM-gull er jo det største jeg kunne oppnå som junior, sier Even Sletten.


Language Norsk - Norwegian