Martin Johnsrud Sundby holder full fart gjennom langesonen under 30 km skiathlon på NM i Voss 2012. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.
NM Voss
Gullgutt på tom tank
Martin smiler og ler når han forteller hvorfor det ble 30 kilometer uten påfyll.
- Når vi reiser med landslaget så er det så mye rutiner som ordner dette med næringsinntak underveis, innleder Martin Johnsrud Sundby, mannen som kapret NM-gullet på 15 kilometer torsdag og fulgte opp i dag med et nytt gull på 30 km med skibytte. Kongepokal fikk han på kjøpet.
Støtteapparatet i Røa IL er ikke helt av samme størrelse som hva landslaget har når de er på tur. Men Martins klubbkamerat, Tobias Dahl Fenre, sørger for at gullgrossisten har gode ski, og det er jo det viktigste.
Det endte derfor med at Martin Johnsrud Sundby stilte til start uten noe organisert opplegg rundt påfyll av næring.
Nå er ikke 30 km akkurat noen sydpolekspedisjon, men med vinnertid på 77 minutter og bånn spiker fra start til mål, forbrenner mann litt krutt.
- Gikk det greit uten påfyll?
- På vei ut på den 2. runden av skøytinga (etter ca. 20 km) begynte jeg å merke det. Kjente da at det var litt lite næring igjen. Jeg ble reddet av et par kompiser som da ga meg litt etter at jeg hadde spurt, smiler Johnsrud Sundby.
Kompisene var ikke vanlig publikum, med en skarp en på lomma, men smørere for andre løpere, som under konkurransen jobbet som drikkelangere.
- Det var noe kaffe og cola. Ikke mye næring, men det ga meg en god nok kick til å holde til mål.
Martin Johnsrud Sundby sier også at han sikkert kunne fått mye mere hjelp fra andre om han hadde spurt, men at det var helt greit at det ble som det ble.
Og resultatet ble som kjent gull, med en seiersmargin på nærmere minuttet.
Neste stopp for Røa-karen er morgendagens stafett. Der skal nevnte Fenre, Johnsrud Sundby og Andrew Musgrave gå.
- Helgens viktigste konkurranse kommer i morgen. Vi er kjempegira og sikter oss inn mot topp 10, kanskje topp 6.
Deretter reiser Martin hjem for å gi H.M. Kongens pokal en hedersplass på hylla, før ferden går videre til Russland og verdenscup mot slutten av neste uke. Innen den tid har forhåpentligvis årets NM-konge igjen kommet ajour med væskebalansen.
---
Norgesmesterskap
Voss - 28. januar 2012
Menn - 30 km Skiathlon (skibytte)
1. Martin Johnsrud Sundby, Røa IL 1:17:29.7
2. Snorri Einarsson, Tromsø Skiklubb 1:18:23.2
3. Sjur Røthe, Voss IL 1:18:23.9
4. Ole-Marius Bach, Byåsen IL / Team Veidekke 1:18:51.9
5. Andrew Musgrave, Røa IL / Team Hovden (Storbritannia) 1:18:57.4
6. Anders Tettli Rennemo, Leksvik IL / Team Trøndelag 1:19:01.1



















