- Kan bli rubbeføre 16.03
- Skal Jönsson krones ved det svenske slottet? 16.03
- En helt vanlig tirsdag? 16.03
- Sykdom stopper Astrid 16.03
- Virusproblem stopper fjorårsvinneren 16.03
- Team Aktiv går for en god sak 16.03
- Fengselsfuglene 16.03
- - Nå har jeg virkelig lyst å prestere 16.03
- Gnistrende føre og trikkeskinner 15.03
- Vil gjøre fellesstart i Kollen permanent 16.03
- Birken betaler seg 16.03
- Ny deltakerrekord i Sesilåmi 16.03
- Lagene til Stockholm og Falun 15.03
- Landslagsevalueringen er i gang 15.03
- - For meg var det en seier bare å få starte 15.03
Nyheter
Hjelmeset løper til topps
Holmenkollstafetten:
I dag er det klart for det som arrangøren ynder å kalle ”vårens vakreste eventyr”.
Besserud
Holmenkollstafetten er en anledning hvor friidrettsklubbene rydder plass til skiløpere på laget for å nå sine målsetninger. Det er fortrinnsvis de tyngste og lengste etappene som blir skiløpernes lodd.
- Jeg skal løpe for Gloppen opp til Besserud, forteller Odd-Bjørn Hjelmeset til langrenn.com.
- Målet vårt er å beholde plassen i eliteklassen.
Erfaring
Gloppen ble nummer ti i fjor, og veteranen Hjelmeset er en bra mann å ha på laget når det handler om stafett. I langrennsammenheng er han nesten for en stafettspesialist å regne, med sine fire VM-gull. Han er heller ingen novise i Holmenkollstafetten.
- Det har blitt mange deltakelser på meg opp igjennom årene. Jeg har ikke helt oversikten, men det har i hvert fall blitt et tosifret antall ganger. Vanligvis har jeg pleid å løpe opp til Besserud, men jeg har også løpt den lengste etappen.
Dårlig steg
Glopparen har NM-medaljer fra 3000 meter hinder, men gamle meritter er til liten hjelp når han får stafettpinnen på Slemdal i dag.
- Formen er ikke all verden, så det blir en manndomsprøve for min del. Med min form nå om dagen er det lett å bli slått.
Skiløperne er nesten i flertall når det handler om nettopp etappen opp til Besserud, men de beste lagene har tyngre skyts.
- Litt av sjarmen med Holmenkollstafetten er å møte alle skiløperne under oppvarmingen. Det er moro, men når jeg ser de virkelige ”stjernene” skjønner jeg hvor dårlig steget mitt er nå om dagen.
- De siste årene har jeg trent litt annerledes, med mindre fokus på løping. Lårene er ikke noe særlig større, men det har rett og slett blitt mindre spesifikk løpstrening. En blir god til det en trener på, heldigvis får jeg nesten si.
Bra å løpe
Likevel vil han komme med en liten oppfordring til dagens unge skiløpere.
- Da jeg var ung senior løp jeg mye baneløp, og jeg har veldig tro på denne formen for trening i oppbygningsfasen.
- Unge skiløpere trener litt for lite allsidig nå om dagen. Det er bra å drive litt med andre ting. Petter Northug har for eksempel spilt fotball i hele vår, eksemplifiserer Hjelmeset, før han fortsetter.
- Personlig skjønner jeg ingenting når jeg ser juniorer som går på rulleski før 1. mai. De blir i hvert fall ikke bedre skiløpere av det. Da er det bedre å løpe en tur på beina, avslutter Hjelmeset, og det er nettopp den han og 25 000 andre skal gjøre under Holmenkollstafetten i dag.

![]() |

Copyright/Langrenn.com
Digital kopiering av materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser.
Uten særskilt avtale direkte med Langrennsportalen AS er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov.
Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel.






















