Lørdag tok hun sitt fjerde NM-tittel da hun vant 15 kilometer skiathlon i suveren stil i Voss.
Den seieren var oppskriftsmessig. Det blir ikke like lett å vinne når hun er tilbake i verdenscupen allerede kommende helg. I sammendraget er hun nummer tre der, men i enkeltrenn kan det meste skje. I fjor ble Johaug verdensmester i Kollen på tampen av sesongen, og hun viste seg fram med flere gode skirenn.
I år er det samme i ferd med å skje igjen. Johaugs form har en stigende kurve.
- Jeg har vist stabil god form hele veien, og det er som regel nå framover at den riktig gode formen har pleid å komme. Dette blir moro, spådde 23-åringen etter NM-gullet på det flotte skistadionet i Voss.
Øst
Johaugs NM er over. Nansen-løperen har ikke noe stafettlag og er derfor ikke med søndag. I de kommende tre helgene venter det renn i Russland, Tsjekkia og Polen.
- Sist helg i Otepää var jeg nærmere Marit og Kowalczyk enn jeg har vært tidligere i sesongen. Det er mange renn igjen der jeg har muligheter til å prøve å slå dem, sa Johaug.
For eksempel har hun sjansen i Lahtis i mars. Der spurtslo hun Justyna Kowalczyk sist sesong. Det var første gang at jenta fra Dalsbygda markerte seg ordentlig i en spurt.
Kontroll
Lørdag trengte hun ingen spurt. Johaug var i særklasse best og ledet 15-kilometeren så å si fra første stavtak.
- Hun var veldig offensiv allerede på klassiskdelen og hadde full kontroll. I dag kunne hun nok ha gått en runde til, sa sprintlandslagstrener Roar Hjelmeset.
- Målet var å gå et godt teknisk og jevnt løp. Jeg klarte å holde jevnt trykk gjennom hele løpet. Vi på seierspallen hadde nok holdt oss på topp 10 i verdenscupen også med dette, trodde Johaug.
Det hadde hun selvsagt helt rett i. Marthe Kristoffersen og Kristin Størmer Steira gikk også habile skirenn og tok sølv og bronse. Kristoffersen gikk bedre enn under torsdagens 10 kilometer klassisk, og Størmer Steira gikk sitt beste løp siden skiathlonrennet i Tour de Ski i Oberstdorf.
Martine Ek Hagen, Vibeke Skofterud og Maiken Caspersen Falle ble nummer fire, fem og seks. Marit Bjørgen var ikke med lørdag.
---
Norgesmesterskap
Voss - 28. januar 2012
Kvinner - 15 km Skiathlon (skibytte)
1. Therese Johaug, IL Nansen 43:42.1
2. Marthe Kristoffersen, IL Varden 44:03.5
3. Kristin Størmer Steira, IL Forsøk 44:04.1
4. Martine Ek Hagen, IL BUL 44:05.0
5. Vibeke W, Skofterud, Slitu IF 44:31.6
6. Maiken Caspersen Falla, Gjerdrum IL 45:24.5
Komplette resultater