- Å padle kajakk er vanvittig bra styrketrening. Man skal tilbringe en del timer i styrkestudio for å få samme effekten som noen timer på sjøen, forteller Jørgen Aukland til Langrenn.com.
Aukland-gutta er vokst opp i Tønsberg og trekker naturligvis mye hjemover sommerstid. Og det er ikke mye guttene, og da spesielt Jørgen, setter høyere enn noen timer i skjærgården. Han kan padle opptil tre turer i uken om sommeren.
Naturopplevelser
- I tillegg til at det er god trening følger også naturopplevelsene med. Jeg liker å komme meg ordentlig ut på sjøen og kan være ute i timevis, lengste turen jeg har padlet var på 53 nautiske mil og varte i 14 timer. Det var 11,5 effektiv padling.
Slik trening, til hvilket han benytter seg av en stødig havkajakk, karakteriserer Aukland som styrketrening. Kondisen trenes på land.
- Skal man opp i puls i kajakken må man helst velge en raskere og mer ustødig modell. Er man ”padletypen” er det bare å kjøre intervalltrening og korte raske turer om man ønsker, men for min egen del handler det kun om styrke, og det å bli seig i overkroppen.
- For å si det sånn; når det gjenstår to mil av Vasaloppet og det begynner å dra seg til er det mer betryggende å ha flere mil i kajakk på samvittigheten enn en haug med lange sykkelturer.
Start forsiktig
Har du noen tips til ferske kajakkpadlere?
- Det gjelder her som i alt annet; start forsiktig. Ikke legg ut på de lengste turene på starten av sommeren. Selv om padling er en skånsom treningsaktivitet kan man også her pådra seg for eksempel senebetennelser om man går på for hardt.
Så, for de som vil kombinere skjærgårdsliv med styrketrening i sommer - kajakk!
- Billig lykke, avslutter Aukland.