Les også
| Husk å kle på dere da folkens! | 13-04-2010 |
- Jeg hadde ingen spesifikk strening i forkant. Men jeg er utholdende og liker å drive på en stund. Det er også spennende å se hvordan beina reagerer på 42 kilometers løping, sier Marthe Katrine Myhre, om motivasjonen for å starte i Fjellmaraton for snart tre uker siden.
Maraton moro
Gjøvik-jenta imponerte i debuten på maratondistansen, og ble klokket inn på 3.09, men beina ga etter hvert klar beskjed om at dette var uvant kost.
- Det gikk greit til det gjensto 15 kilometer av løpet. Da hadde jeg ikke noe mer å løpe med. Både puls og pust føltes normalt, men leggene var helt kjørt, forteller stayeren, som på langt nær har tatt skrekken:
- Det var faktisk veldig gøy, så nå har jeg har lyst til å prøve meg på Oslo Maraton til høsten.
Hva er det egentlig du satser på?
- Jeg er langrennsløper, svarer Marthe bestemt, men den allsidige jenta har flere delmål før de blir snø under skisålene:
Trippel
- Ved inngangen til skisesongen er Trippelen et mål, og i år satser jeg på å gå helt til topps. Men da må jeg sykle fortere enn i fjor. Uansett ligger jeg bedre an etter rennet enn hva jeg gjorde i fjor, forteller jenta som ble henvist til andreplass i fjor, med fire minutter opp til vinneren, Hanne Trønnes.
Fremskynde formen
Med tanke på langrennsesongen ser det også bra ut, skal vi tro hovedpersonen.
- Selv om en ikke skal legge for stor vekt på skirenn i april var Skarverennet en positiv opplevelse, og jeg føler at jeg er i god rute. Formen er kanskje litt for god akkurat nå, men når jeg får trent litt timer i juli og august kommer jeg sannsynligvis på et nivå som er mer riktig med tanke på årstiden.
- Jeg har hatt en tendens til å komme seint i form. Det vil jeg forsøke å snu litt på i år, ved å trene litt hardere på høstparten enn hva jeg har gjort tidligere.
Lave skuldre
Samtidig må Marthe trykke på de rette knappene mentalt.
- Min utfordring er å senke skuldrene, og ikke ha så stor respekt for de andre. Jeg vet med meg selv at jeg har lett for å bli anspent når det virkelig gjelder, forteller hun selvransakende, men i tillegg til å fremskynde formen skal hun også bli mer eksplosiv:
- Jeg jobber ekstra med både styrke og hurtighet, hvor jeg har en del å hente.
Test
Da blir det vel litt ”feil” å løpe maraton?
- Jeg tror ikke det skader. Det er mer en test fysisk og psykisk, svarer Marthe, og legger til:
- Etter Fjellmaraton var jeg i stand til å løpe bare to dager seinere, og jeg var tilbake i normal trening ganske kjapt.
Verdenscup
Hovedmålet er likevel å være kjapp med ski på beina til vinteren.
- Målet er å gå verdenscup ute i verden igjen, som for to år siden. Det betyr at jeg bare må klemme til fra starten av sesongen, sier Marthe, som imidlertid skal klemme til også før den tid:
- Maratontraséen på Beitostølen (Fjellmaraton) er regnet som ganske hard, og det var heller ikke så mange herrer å få ”pes” av, så under Oslo maraton håper jeg å løpe under 2.55.
- Det er i hvert fall målet.

Digital kopiering av materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser.
Uten særskilt avtale direkte med Langrennsportalen AS er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov.
Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel.