Relaterte artikler
| Oslo Maraton 2010 | 26.09.2010 |
| Husk å kle på dere da folkens! | 13.04.2010 |
- Jeg hadde ingen spesifikk strening i forkant. Men jeg er utholdende og liker å drive på en stund. Det er også spennende å se hvordan beina reagerer på 42 kilometers løping, sier Marthe Katrine Myhre, om motivasjonen for å starte i Fjellmaraton for snart tre uker siden.
Maraton moro
Gjøvik-jenta imponerte i debuten på maratondistansen, og ble klokket inn på 3.09, men beina ga etter hvert klar beskjed om at dette var uvant kost.
- Det gikk greit til det gjensto 15 kilometer av løpet. Da hadde jeg ikke noe mer å løpe med. Både puls og pust føltes normalt, men leggene var helt kjørt, forteller stayeren, som på langt nær har tatt skrekken:
- Det var faktisk veldig gøy, så nå har jeg har lyst til å prøve meg på Oslo Maraton til høsten.
Hva er det egentlig du satser på?
- Jeg er langrennsløper, svarer Marthe bestemt, men den allsidige jenta har flere delmål før de blir snø under skisålene:
Trippel
- Ved inngangen til skisesongen er Trippelen et mål, og i år satser jeg på å gå helt til topps. Men da må jeg sykle fortere enn i fjor. Uansett ligger jeg bedre an etter rennet enn hva jeg gjorde i fjor, forteller jenta som ble henvist til andreplass i fjor, med fire minutter opp til vinneren, Hanne Trønnes.
Fremskynde formen
Med tanke på langrennsesongen ser det også bra ut, skal vi tro hovedpersonen.
- Selv om en ikke skal legge for stor vekt på skirenn i april var Skarverennet en positiv opplevelse, og jeg føler at jeg er i god rute. Formen er kanskje litt for god akkurat nå, men når jeg får trent litt timer i juli og august kommer jeg sannsynligvis på et nivå som er mer riktig med tanke på årstiden.
- Jeg har hatt en tendens til å komme seint i form. Det vil jeg forsøke å snu litt på i år, ved å trene litt hardere på høstparten enn hva jeg har gjort tidligere.
Lave skuldre
Samtidig må Marthe trykke på de rette knappene mentalt.
- Min utfordring er å senke skuldrene, og ikke ha så stor respekt for de andre. Jeg vet med meg selv at jeg har lett for å bli anspent når det virkelig gjelder, forteller hun selvransakende, men i tillegg til å fremskynde formen skal hun også bli mer eksplosiv:
- Jeg jobber ekstra med både styrke og hurtighet, hvor jeg har en del å hente.
Test
Da blir det vel litt ”feil” å løpe maraton?
- Jeg tror ikke det skader. Det er mer en test fysisk og psykisk, svarer Marthe, og legger til:
- Etter Fjellmaraton var jeg i stand til å løpe bare to dager seinere, og jeg var tilbake i normal trening ganske kjapt.
Verdenscup
Hovedmålet er likevel å være kjapp med ski på beina til vinteren.
- Målet er å gå verdenscup ute i verden igjen, som for to år siden. Det betyr at jeg bare må klemme til fra starten av sesongen, sier Marthe, som imidlertid skal klemme til også før den tid:
- Maratontraséen på Beitostølen (Fjellmaraton) er regnet som ganske hard, og det var heller ikke så mange herrer å få ”pes” av, så under Oslo maraton håper jeg å løpe under 2.55.
- Det er i hvert fall målet.
