Relaterte artikler
| Bjørgen tok NM-gull | 26.03.2011 |
| Johaug og Bjørgen mot Northug og Gjerdalen | 24.03.2011 |
| Skifolket avslutter sesongen med stor NM-helg | 23.03.2011 |
Stor norsk suksess i Davos med 5 norske blant de 6 beste. Fra venstre: Vibeke Skofterud (2), Marit Bjørgen (1) og Therese Johaug (3). Foto: Manzoni/NordicFocus.
- Jeg er ganske sikker på at dette er det beste norske kvinnelaget noensinne, sa landslagstrener Egil Kristiansen til NTB etter at Marit Bjørgen, Vibeke Skofterud, Therese Johaug og Marthe Kristoffersen hadde tatt firedobbelt seier i 15 kilometer fri teknikk i verdenscupen lørdag.
- Deer best på trening og forberedelser. Dessuten er miljøet innad flott. Det er et must for å kunne prestere, sa Kristiansen, som gjerne hadde sett hardere utenlandsk konkurranse.
- Det er inspirerende, men vi trener for å være best. Det er vi også, slo treneren fast.
Marit Bjørgen var naturlig nok svært tilfreds over en god dag på jobben. Det ga den 49. verdenscupseieren.
Beste noensinne
- Trolig var dette ett av mine aller beste løp. Teknikk og kropp fungerte prikkfritt. Jeg har løftet meg etter rennene i Kuusamo, kommenterte Marit Bjørgen etter oppvisningen i Davos hvor hun var 41,8 sekunder foran Skofterud.
Det er svært lenge siden jentene har konkurrert individuelt over 15 kilometer.
- Store forskjellen er det ikke på 10 og 15 kilometer. I Davos er det høyden som er utfordringen, mente Bjørgen.
- Jeg holdt litt igjen i de tyngste partiene, mens det var knallhard jobbing i lettere partier. Derfor stivnet jeg heller aldri, sa Bjørgen, som la til at hun kan løfte seg enda litt mot toppform foran Tour de Ski.
Savn av motstand
Til nå har hun vært utilnærmelig, men polske Justyna Kowalczyk har begynt å røre på seg. Mot Tour de Ski blir hun muligens enda sterkere.
Lørdag endte hun på 5.-plass, plasseringen foran Kristin Størmer Steira. Førsteårs senior Heidi Weng viste med 9.-plassen hvor stor bredden er i norsk kvinnelangrenn.
For tiden er eneste problem at motstanden er for tynn. I lengden er ikke det bra for langrennssporten.
---
Resultater - Verdenscup Davos - 15 km kvinner
Davos, Sveits - 10. desember 2011
1. Marit Bjørgen, Norge 39:59.5
2. Vibeke Skofterud, Norge 36:41.3
3. Therese Johaug, Norge 36:41.7
4. Marthe Kristoffersen, Norge 37:19.4
5. Justyna Kowalczyk, Polen 37:25.9
6. Kristin Størmer Steira, Norge 37:33.3
---
Øvrige norske
9. Heidi Weng, 38:15.9
16. Astrid Uhrenhold Jacobsen, 38:29.3
45. Ingvild Flugstad Østberg, 40:01.9
-------------------------------
LOOKING FOR LATEST NEWS
Langrenn.com do not longer publish news in English.
Klick this link for latest news - in Norwegian language.
---------------------------------------------------------------------------------
