Bare 100 meter fra E18 mot Stockholm er det bygget opp et splitter nytt norsk/svensk skianlegg. Hele prosjektet er et samarbeid mellom Ørje IL og Tøcksfors IF.
- Skistadion ligger på norsk side, men den 2,5 kilometer lange løypa slynger seg inn i skogen og over på svensk side, sier Håvard Krogstad i Ørje IL.
2,4 i EU-midler
Anlegget har fått navnet Over Kølen ski- og mosjonssenter.
Klubbhuset er lagt til den gamle grensehandelen på norsk side.
- Her har vi en restaurant, overnattingsmuligheter, klubbhus, kontor, kjøkken etc.
Skistadion holder internasjonal standard og kan, med lengre løyper, arrangere større renn. Skiforbundet har også vært på befaring i anlegget.
Anlegget blir med sitt norsk/svenske samarbeid viktig både for langrennsporten i Østfold og i Värmland.
- Vi hadde ikke klart dette uten Interreg-midlene vi har fått gjennom EU, sier Krogstad.
Kostnadsramme er på cirka 10 millioner kroner. 2,4 millioner av disse er Interreg-midler, 1 million er tippemidler, cirka 1,1 millioner er gaver. Resten lånefinansieres.
Bygd i ett år
Hele den 2,5 kilometer lange løypa får snø fra et splitter nytt snøproduksjonsanlegg. Og det er også investert i en ny løypemaskin til 700 000 kroner.
- Vi ser for oss flere muligheter med dette anlegget. Det prates om å en gang i framtiden for eksempel kunne arrangere Norgescup eller liknende, bekrefter Krogstad.
Da må lengden på løypene utbygges ytterligere. Men det er ingen plan for dette i øyeblikket.
Byggingen av anlegget har tatt cirka ett år, og Krogstad tror dette anlegget vil bety masse for langrennssporten i en snøfattig del av Norge, men som tross alt har tre toppløpere på landslag.
- Vi har Ola Vigen Hattestad, Jens Arne Svartedal og Vibeke Skofterud som jeg håper kan stimulere til økt interesse, sier Krogstad.
Det er også lagt ned en dugnadsinnsats i størrelsesorden 2000 timer.