28.01.2005 Langrenn.com på NM
Overraskende lett for Svartedal

Jens Arne Svartedal cruiset inn til sitt første NM-gull i sprint. Etterpå innrømmet han at det gikk lettere enn han hadde ventet.

Av: Stian Høgland

Jens Arne Svartedal var helt suveren på dagens NM-sprint. I bakgrunnen faller Tor Arne Hetland fra sølvmedaljen. Foto: Stian Høgland

Svartedal vant klart foran Børre Næss og Tor Arne Hetland.

- Under siste halvdel av alle heatene følte jeg at jeg hadde kontroll. Overraskende god kontroll, sier Svartedal.

Han har tidligere NM-gull fra femmila.

- NM betyr veldig mye for meg. Det var morsomt og et bra arrangement med gode løpere. Det var også artig å bli norsk mester på sprint, og ikke bare på femmila, sier Trøsken-løperen.

Han var en av mange som gikk sprinten på skøyteski.

- Jeg fryktet mest at jeg skulle bli disket for skøyting. Jeg prøvde og markere hele veien at jeg ikke skøytet. Det var en stor utfordring å vise at jeg ikke prøvde å fuske. Det var mange svinger, og da er det helt naturlig å skøyte når man gjør en retningsforandring. Det er i grenseland, men i denne løypa var det helt naturlig. Når man gjør de retningsforandringene er det en fordel å gå på skøyteski. Det var satt opp soner hvor det var lov med retningsforandringer, men det gikk jo så fort at strekene gikk i hytt og pine, sier Svartedal, som overhodet ikke hadde dårlig samvittighet.

- I denne løypa var det ingen som var bedre enn andre. Så min samvittighet er ren, sier 28-åringen.

Det var et sterkt felt som var på startstreken på dagens sprint.

- Finalen i NM-sprinten kunne like godt vært finalen i en verdenscupsprint. De fire som går i VM er helt sikkert gode nok til å havne på pallen alle sammen. Jeg skjønner at det er bittert for de fire som ligger nært å komme med til VM, men det er også bittert for de to-tre som er nesten like gode som ikke har fått sjansen til å prøve seg en gang. Da tenker jeg for eksempel på en løper som Ola Vigen Hattestad, sier Svartedal.

Han er av mange regnet som soleklar favoritt til å ta VM-gull.

- Det har jeg klart å få bort litt av spenningen. Nå må jeg jobbe med å få den tilbake. Det er snakk om å grue seg og ha spenning i kroppen foran slike løp. Så det er viktig å treffe rett når det gjelder spenningsnivå i VM, sier Jens Arne Svartedal.

 


Språk Norsk - Norwegian