Ragnar Bragvin Andresen har flere verdenscupseire i rulleski og er primus motor for den nye rulleskisatsingen i Norge. Han har, uansett hvor enn han har feriert, hatt med seg rulleskiene i bagasjen. Men de flotteste plassene mener han er i Norge.
Østfold
- Området rundt Sarpsborg og Fredrikstad synes jeg er Norges beste for rulleski. Der er jeg oppvokst og har gått mye. Det er mange fine veier å velge i, man kan gå så lenge man vil uten å gå på samme vei. I tillegg er asfalten fin, og det er lite trafikk. Man går uforstyrret, sier han til Langrenn.com.
- Mot Hvaler-øyene og Hankø er mulighetene gode for rulleski.
Vestfold og Kristiansand
Også på andre siden av Oslofjorden er det flust av veier å velge i. I Vestfold har Aukland-brødrene tilbakelagt uhorvelig mengder mil på landeveiene.
- Vestfold er også ypperlig. Og lenger sør som i Kristiansand. Da jeg gikk skigymnas på Hovden hadde vi flere rulleskisamlinger der. Valgmulighetene er store. I Kristiansand kan man, i motsetning til i Øst- og Vestfold der terrenget er kupert men forholdsvis lett, finne motbakker å gå i.
Disse områdene topper i tillegg år etter år listen over de mest værsikre plassene i Norge. Sannsynligheten er stor for å gå på rulleski i godvær.
Danmark
For de som har tenkt seg ut av landet på ferie så mener Bragvin Andresen rulleskiene fortsatt kan være med.
- Mange sier at for eksempel Danmark har verdens fineste rulleskiterreng, og det tror jeg på. Har aldri gått der selv, men planlegger en tur ganske snart.
Mallorca
Lenger unna så har Mallorca også markert seg som et yndet treningsparadis.
- Mange som har begynt å få øynene opp for Mallorca som treningsdestinasjon. Godt vær og fantastiske forhold for løp, rulleski og sykkel. En treningssamling der er godt for kropp og sjel, spesielt hvis regnet pøser ned hjemme i Norge.
Venezia
Også i Venezia har Andresen prøvd rulleskiene.
- Men må bare komme seg ut tidlig morgen eller tidlig kveld når det ikke er så mye trafikk. Utrolig fint å gå der.
Og, for de som trener mye rulleski;
- Jeg tror det er viktig å variere rullemotstanden, spesielt i tunge treningsperioder. Kan være litt kjedelig og lokalt tungt belastende for lår å drive å stabbe rundt på 2èr hjul 60 timer i måneden. I alle fall for utøvere som sliter med tunge bein.
Flere flotte plasser å gå på rulleski?
Del tipsene med Langrenn.com`s lesere.