- Dette er et meget spennende lag og vi har et tydelig mål om å være blant de beste allround lagene i Norge, opplyser Emil Søbak Gundersen. Han er trener og manager i Team Norgeshus.
- Vi har fått inn to av de aller beste juniorløperne fra i fjor i Erik Bergfall Brovold og Håkon Ramstad og i tillegg en kvalitetsløper i Hallvard Moian Nydal.
- Disse løperne matcher stammen fra i fjor på en meget bra måte og de tar med seg en del kvaliteter som utfyller laget til det beste for gruppa, fortsetter Søbak Gundersen. Team Norgeshus er et ungt lag og i internasjonal sammenheng urutinert, men målet deres er at flere av guttene skal få smake på verdenscup i form av nasjonal kvotedeltakelse denne sesongen.
- De to første års senior-gutta har høyt maksimalnivå inne og for dem blir det viktigste å få til noen maksimale løp i januar og februar, men det er nok stammen fra i fjor som må bære de største forventningene fra min side samt at jeg jo har store forhåpninger til at Hallvard vil få et ytterligere løft hos oss, understreker Emil Søbak Gundersen.
---
Team Norgeshus 2011-2012
Trener og manager Emil Søbak Gundersen presenterer løperne for Langrenn.com's lesere:
Martin Andersen (23), Engerdal Sp.kl
- Martin hadde et vanskelig fjorår, men han kom allikevel meget godt ut av det med solid NM-pers i Steinkjer. 8. plass på fellesstarten med ski bytte var overraskende, men desto mer gledelig. Jeg visste han hadde et veldig høyt maks nivå, men det var en stund siden han hadde fått ut så mye som han gjorde i NM. Til vinteren håper jeg han med en god treningssommer og høst uten ytterligere skadeproblemer kan stabilisere seg opp mot toppnivået fra i vinter, og da er han god! Sterk i begge stilarter.
Petter Soleng Skinstad (21), Vind IL - Petter forventer mye av seg selv og det går igjen i alt han gjør. Det er langrenn det handler om stort sett hele tiden og han kan virkelig gå fort på ski når han har dagen og alt stemmer. 15. plassen fra NM i Steinkjer var det beste fra fjorårssesongen, men han forventer flere løp på det nivået og bedre neste år. Det har han inne allerede og Petter skal nok de fleste se litt opp for til vinteren. Sterk i begge stilarter.
Vetle Thyli (21), Raufoss IL
- Vetle er en elegant skiløper med gode skiferdigheter og god hurtighet. Forrige sesong stabiliserte han seg på toppnivået fra året før, men han fikk ingen riktig fulltreff. Til vinteren vil det være naturlig å sikte mot litt internasjonal erfaring og topp 10 resultater i NC.
Harald Berge (22), Byåsen IL
- Harald gikk nesten hele fjorårsesongen med TWAR-viruset i kroppen og det satte en effektiv stopper for de helt store resultatene, men under 50km i NM fikk han vist litt av det som bor i ham med en 16. plass. Han utviklet seg mye teknisk i begge stilarter i fjor og det vil være svært overraskende om ikke Harald får en opptur neste sesong.
Hallvard Moian Nydal (22), Byåsen IL
- Hallvard er sterk i det meste. Han kan komme til finaler i sprint og være med til spurten på 50km. I ham har vi fått en kar som er tvers igjennom seriøs og som vil gi de andre gutta skikkelig matching på trening. 10. plassen på 50Km i Tromsø var veldig bra, men også resultatene fra U23 VM var solide selv om medaljen ikke kom. Det blir spennende å se om et miljøskifte kan gi Hallvard enda et løft for da er han helt der oppe i toppen av norsk herrelangrenn.
Erik Bergfall Brovol (19), Tynset IL
- Erik er uredd og liker å sette seg tøffe mål. Forrige sesong var han mye skadet, men fikk allikevel med seg topp 10 resultater og junior VM-gull i stafett. Det sier mye om potensialet. Hvis vi får Erik igjennom en god sommer og høst kan han nok være veldig høyt opp til vinteren. Det ville vært artig om han kunne kjempet om en U23 VM-plass. Erik har sin forse i fristil, men klassisken er ikke dårlig den heller.
Håkon Ramstad (20), Gjøvik Skiklubb
- Håkon er tøff i hodet og elsker å trene. Han hadde sitt gjennombrudd som skiløper med gull på 20km fristil i junior-NM og han er virkelig på offensiven. Det blir også den største utfordringen til Håkon når han nå skal gå og glede seg til å komme skulder mot skulder med de store gutta. Kan nok være han må bremses litt i treningsiveren, men klarer vi det på en bra måte vil han garantert være med langt opp på mange renn spesielt i fristil som er hans beste øvelse. Håkon vil nok pushe Erik til døra for å bli beste første års senior.
---
65 samlingsdøgn
- Jeg gleder meg vanvittig til å fortsette arbeidet med denne gjengen. Det kribler i hele kroppen etter første samling som nå er gjennomført på Lillehammer og det har det vært utrolig god stemning, sprudler Emil Søbak Gundersen.
- Neste samling blir på Sognefjellet og Beitostølen i mai/juni og da blir det mye og rolig trening samt at vi skal løpe 10km terrengløp på Beitostølen 4. juni.
- Vi har planlagt cirka 65 samlingsdøgn før sesongstart i midten av november. Det blir samlinger på Lillehammer, Beito, Torsby, Os og Ramsau.
Team Norgeshus kan følges på
www.teamnorgeshus.blogg.no
www.teamnorgeshus.no