I fjor var det store målet å komme til junior-VM, og jeg tok det som læring. Jeg ville se og lære av å være med på store mesterskap, sier Barbro Kvåle, som var med på juniorlandslaget sesongen som gikk også. Hun fikk med seg en 10. plass på klassisk sprint i junior-VM sist vinter. Dessuten ble det både pallplasser og andre hederlige resultater både i junior-NM og Norges Cupen.
Å være en del av juniorlandslaget har gitt Kvåle muligheter til å utvikle seg som løper.
– Jeg får muligheten til å presse meg med de beste på samling, og jeg får god oppfølging av trenerne, sier Kvåle.
Ny hverdag
I vår ble Kvåle ferdig med videregående på NTG i Lillehammer. Nå skal hun begynne på bachelor i idrett ved Høgskolen i Lillehammer. Selv om hun blir boende I Lillehammer og fortsatt er junior denne sesongen, blir det noen overganger for Kvåle.
– Jeg har gått på NTG i 3 år, og hadde et veldig bra opplegg der, syns jeg. Det blir en helt ny hverdag nå som jeg er ferdig der, sier Kvåle til Langrenn.com.
Hun tror likevel ikke det skal bli vanskelig å finne treningskamerater og treningsfellesskap.
– Det blir jo å trene med de som bor her, men det er mange utøvere som bor i Lillehammer.
– Det blir veldig spennende, og man blir jo mer voksen etter hvert også, så det skal bli godt å se hvordan det går, sier Kvåle.
Godt i gang
Så langt syns Kvåle at treningen har gått bra og at hun har kommet godt i gang med sesongen. Denne sommeren har hun begynt å fokusere mer på mengde enn tidligere, og hun har lagt ned 70-80 timer både i juni og juli.
– Jeg håper at det kanskje kan ta meg et steg videre, så da får vi se, sier hun. Tidligere har det gjerne blitt mer fart og konkurranse på sommeren for jenta fra Brandbu. Yndlingsøkta på sommeren er hurtighet på ruleski, forteller Kvåle, som ikke kvier seg for å kjøre på.
– Jeg har ikke tryna på rulleski ennå, så jeg er ikke redd for fart, smiler hun, og legger til at det helst bør være litt futt i hverdagen.
– Jeg liker og koble av med fart og moro, og fikk det denne helgen, smiler Kvåle, som tok med seg to førsteplasser og en tredjeplass fra verdenscupen i rulleski i Bad Peterstal i helga. Det var de siste verdenscuprennene før VM i Aure i august.
Selv om hun har hatt tid til å koble av i sommer, både på hytta og sammen med venner, er det trening som er hovedfokus. Da er det greit med besøk av treningsvenninna og lagkompisen Hilde Landheim fra Tynset. Og fra 3. august blir det ny samling med juniorlandslaget i forkant av VM i Aure.
– Målet er jo å bli best, sier Kvåle, som ikke vil ut med noen konkrete datoer for når hun skal oppnå spesifikke resultater.
– Jeg kan bryte gjennom like gjerne i år eller om fire år. Det får komme når det kommer. Men til vinteren blir junior-VM et stort mål, og kanskje få gått noen verdenscuprenn på nasjonal kvote, sier Kvåle til Langrenn.com.
Leser på fulltid
Studiene fra høsten tar Kvåle på alvor, og hun regner med å gå på normert tid, i hvert fall fra starten.
– Jeg tar det for fullt. Jeg tror det er viktig å ha noe å gjøre, og ha fokus på noe annet enn bare idrett.
Kjapt om Kvåle:
Favorittfilm: Titanic
Favorittmat: Taco og pizza
Favorittdrikke: Pepsi Max
Beste distanse og stilart: klassisk sprint
Beste skiføre: Blå extra
Forbilde: Marit Bjørgen
Utstyr: Madshus ski, Alpina skisko og Swix staver