- Nå har jeg nettopp klipt plenen, åpner Åge Skinstad, og det som svar på hvordan han har ladet opp til FredagsBirken.
Sportssjefen skryter mer av sine utøvere enn av seg selv. Som tidligere eliteutøver i langrenn vet han hva som kreves av timer i skauen.
Hvor stor plen har du da?
- Tomta er på 750 kvm.
Ble en tøff økt med andre ord?
- Med hus og garasje er det ikke mye gress igjen. Blei en kort økt.
I fjor tråkket han FredagsBirken på 4,04.
- Må komme meg under fire timer. Men det skal sies at jeg ikke har en eneste sykkeltur som er i nærheten av den lengden i år. Det blir bare korte treningsøkter på meg, men jeg prøver å bevege meg fire ganger i uka. Ofte sykler jeg litt ved siden av landslagsutøverne når det er rulleskiøkt, og i tillegg trener jeg en del med sønnen min, Morten, på 13 år.
Med allroundløperne på plass i Italia, er det nå Skinstad som skal sekunderes. Han føler seg vel forberedt.
- Jeg sykla to timer på mandag, hadde fri tirsdag, gikk litt på rulleski onsdag, og kjørte en liten kombiøkt torsdag. Med litt bedre vær enn i fjor i tillegg har jeg tro på å komme meg under fire timer, sier totningen som imponerte med en fjerdeplass i sin aldersgruppe i Skarverennet i år. (46-50 år)
- I Skarven var det teknikken jeg scoret på, ikke form. Jeg har ikke sjanse til å henge med på sykkelen, utrolig mange sprekinger, sier Skinstad og avslutter:
- Men, jeg har kjøpt meg ny sykkel, en Merida, helt lik den Gunn-Rita Dahle sykler på.