Langrenn.com vurderer slottssprinten i Stockholm:
Tar Bjørgen sin femte seier på rad?
I fjor var det slovenske Petra Majdic som vant sprinten rundt det svenske slottet. Majdic er ute med skade i år, og da blir det fort en duell mellom Justyna Kowalczyk og Marit Bjørgen om seieren i år.
Bjørgen var sterkest i OL, og har gjort rent bord også etter den tid. Men spørsmålet er hvor lenge hun klarer å holde seg på topp.
Kowalczyk var nærmest Bjørgen under OL sprinten. Under den klassiske sprinten i Drammen falt den polske jenta, og dermed endte hun sist i finalen. Holder hun seg på beina blir hun sannsynligvis en sterk, om ikke den sterkeste, utfordreren til Bjørgen, som må finne seg i favorittstempelet.
En utfordrer er også Aino-Kaisa Saarinen. Den finske jenta fikk reisepass i kvartfinalen under OL, etter å ha notert seg for nest beste prologtid. I Drammen slo hun imidlertid tilbake med andreplass.
![]() |
| Justyna Kowalczyk |
Sverige stiller også sterkt på hjemmebane med Anna Olsson og Magdalena Pajala som de farligste. Farlige er også Aino-Kaisa Saarinens finske landslagskollegaer, Pirjo Muranen og Virpi Kuitunen.
Foruten Marit Bjørgen er det, i Astrid U. Jacobsen, Maiken Caspersen Falla og Karianne Bjellånes’ fravær, sprintspesialsisten Celine Brun-Lie som må stå opp og forsvare de norske fargene.
Njård-jenta imponerte med finaleplass i OL, men buklandet i Drammen da hun ikke tok seg videre fra prologen.
I Holmenkollen på søndag var hun tilbake i slag. Da var hun imidlertid uheldig og falt. Holder hun orden på ski, staver og konkurrenter i Stockholm kan hun ta seg til en ny finale. Likevel blir det for tøft for ungjenta å ta seg opp på pallen.
Kampen om plassene på pallen blir hard i sesongen siste sprintrenn, men trioen Bjørgen, Kowalczyk og Olsson, i den rekkefølgen, stiller de andre jentene i skyggen og tar hånd om de øverste plassene på resultatlista.
![]() |
| Celine Brun-Lie |
1 – Marit Bjørgen – flyter på en bølge av medgang og er nærmest ustoppelig. Går inn til ny seier i Stockholm, og tar seg dermed forbi Petra Majdic i sprintverdenscupen.
2 – Justyna Kowalczyk – den polske jenta er sterk, men må igjen finne seg i å stå trinnet under Bjørgen på seierspallen.
3 – Anna Olsson – den svenske jenta er formsterk, og løfter seg fra syvendeplass i Drammen til pallen på hjemmebane. Dermed får hun en smakstart på det som etter alle solemerker blir hennes siste verdenscuphelg før hun legger konkurranseskiene på hylla.
Outsidere: Aino-Kaisa Saarinen, Magdalena Pajala, Pirjo Muranen og Virpi Kuitunen
Mellom 70 og 90 centimeter
Turrenn - Montebellorennet
Slik endte Skandinavisk Cup
Skandinavisk Cup
Hjelmeset slått av Zorzi og 8 andre
Turrenn - Marcia Gran Paradiso
Børre Næss vant Vindfjelløpet knepent
Turrenn - Vindfjelløpet
Northug viste rå spurtstyrke
Verdenscup Nove Mesto
Vetle Thyli vant Madshus Skimaraton
Turrenn - Madshus Skimaraton
Dahl avgjorde Skandinavisk Cup
Skandinavisk Cup Albu
Birkenes best i Hallingrennet
Turrenn - Hallingrennet - Golsfjellet rundt
Stafett-seier til Norge
Verdenscup Nove Mesto
Nysted Grønvoll inn til 2. plass
Skandinavisk Cup Albu
Ragnar Bragvin Andresen vant Norges raskeste skirenn
Kollmila - Barn - Ungdom - Elite
Arne Post gikk hardt hele veien
Turrenn - Holmenkollen Skimaraton
Dahl puster Rennemo i nakken
Skandinavisk Cup Albu
Dyrhaug legger inn gode søknader
Verdenscup Nove Mesto
Sesongens beste klassiskløp
Verdenscup Nove Mesto
Slik går Norge stafetten
Verdenscup Nove Mesto
Dahl fremst i norsk pall-tapetsering
Skandinavisk Cup Albu
Niklas Dyrhaug med karrierebeste
Verdenscup Nove Mesto
Maria Nysted Grønvoll til topps
Skandinavisk Cup Albu
Bjørgen viste hvem som er sjefen
Verdenscup Nove Mesto
















































