Team United Bakeries. Fra venstre: Espen Jansen, Audun Laugaland, Thomas Henriksen, Thomas Alsgaard, Jörgen Brink, Anders Myrland og Arne Post. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Team United Bakeries. Fra venstre: Espen Jansen, Audun Laugaland, Thomas Henriksen, Thomas Alsgaard, Jörgen Brink, Anders Myrland og Arne Post. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Presentasjon av Team United Bakeries 2011-12

Team United Bakeries: Helt i rute

Team United Bakeries har tre renn som de satser knallhardt på for sesongen 2011-12: Vasaloppet, Birkebeinerrennet og Marcialonga.

Selv om teamet har tre hovedmål, har de seks løperne litt forskjellige fokus individuelt. For eksempel satser Jörgen Brink mot FIS maraton Cup sammenlagt, og vil derfor prioritere skøyterenn høyere enn mange av de andre løperne, forteller Thomas Alsgaard.

Denne sesongen skal også Petter Northug være med å gå Vasaloppet i Team United Bakeries farger.

Sterkere enn noen sinne
Team United Bakeries ble etablert for tre år siden, og i forkant av fjorårssesongen slo Thomas Alsgaard seg sammen med Team United Bakeries fordi han hadde ønske om et større team enn Team Alsgaard. Ettersom United Bakeres er hovedsponsor, fortsetter laget å hete Team United Bakeries, forklarer Alsgaard.

Nå teller laget seks løpere. Jörgen Brink er den eneste fulltidsutøveren på laget, og han har mål om sammenlagtseier i FIS Maraton Cup. Løperne har jevnlige samlinger, mange av dem i nærheten av Alsgaards hjemmebane i Nannestad. Laget hadde også en tur til skitunnelen i Torsby i månedsskiftet august-september.

Fullt kjør fra september
– Sommeren har vært grei, men det er først nå det starter, sier Alsgaard, som tror løperne ligger godt i rute.

Men ettersom løperne på teamet også har andre jobber i hverdagen, har de våren og fram til august på seg til å prioritere slike forpliktelser. Men fra første september kutter de heftig ned, og noe jobber kanskje bare en dag i uka, forklarer Alsgaard. Det er ikke tilfellet for ham, men han håper å henge med likevel.

– Jeg har mål om å trene 50 timer i måneden. Noen ganger går det bra, og noen ganger går det veldig dårlig, smiler Alsgaard, som ikke lar seg stresse av det.

– Jeg har ikke noe mer å bevise lenger. Det er viktigere at de andre får en fair sjanse, sier han.

Pallplasseringer og sammenlagtseier
Team United Bakeries hovedmål vil være de klassiske langløpene i FIS Maraton Cup, da først og fremst Vasaloppet, nest etter det Birken og så Marcialonga, sier Alsgaard, og forklarer at derfor kommer de fleste av løperne ikke til å gå alle skøyterennene i cupen.

Brink, som også satser på sammenlagtseier i maratoncupen, vil prioritere noen skøyterenn, men med den belastningen maratonrennene gir, er også han nødt til å prioritere for å ha nok overskudd.

– Jörgen har mulighet til overall seier. Vi vil følge ham og se hvordan det utvikler seg. Han skal selvfølgelig få gå de rennene han vil, men det kan være lurt å gjøre noen prioriteringer. Det koster mye krefter, sier Alsgaard.

– Det er en periode det er renn fem-seks helger på rad og det blir tøft, legger Alsgaard til.

Fakta om Team United Bakeries:

·       Etablert: 2008, Team Alsgaard (som besto av Thomas Alsgaard og Anders Myrland) slo seg sammen med Team United Bakeries i 2010

·       Herreløpere: Thomas Alsgaard (Eidsvoll Værk Skiklub), Jörgen Brink (Hundiksvall IF), Anders Myrland (Skogn IL), Thomas Henriksen (Fossum IF), Audun Laugaland (Hjelmeland IL), Arne Post (Kjelsås) og Espen Jansen (Njård). Øystein Pettersen (Lillomarka Skiklubb) har en privatavtale med TUB.

·       Team 2: Omtrent 45 ivrige mosjonister

·       Støtteapparat: Geir Tufto, Frode Pedersen, Petter Treider og Stein Erik Olsen

·       Hjemmeside: http://team-united-bakeries.no/teambakeries/Forside 

Share on Facebook Tips en venn Tips en venn Skriv ut
Illustrasjonsbilde Det Norske Fjellmaraton med Tor Erik Nyquist, som selv har tilhørt norgestoppen i langdistanseløping. Foto: Nicolay Flaaten.

Fjellmaraton 2012 - Bare å glede seg

Snø, sol, bar asfalt og idrettsfest

Om godværet holder seg blir det en makeløs opplevelse for de mange som om en drøy uke skal gi seg i kast med Fjelleventyret – Det Norske Fjellmaraton. - Vi venter 2.000 deltagere, vakkert vær og blide ansikter, sier Erik Østli til Langrenn.com, samtidig som han sender oss bilder som virkelig får det til å rykke i løpefoten.
Les mer...
Guro Strøm Solli på samling ved Norges Idrettshøgskole med rulleskilandslaget i 2011. Foto: Erik Borg.

Start rulleskisesongen med Melkesyrefabrikken

Produktomtale - Melkesyrefabrikken

Torsdag 31. mai har du muligheten til å delta på rulleskikurs og få feedback direkte fra Anders og Jørgen Aukland, Guro Strøm Solli og Sindre Wiig Nordby.
Les mer...
Team Xtra personell, med blant andre Anders og Jørgen Aukland, på vei rundt Krødern. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Aukland-gutta går Alliansloppet

Arrangementet utvides med egen elitesprint

- I Norge har praten allerede begynt med tanke på norsk seier gjennom en Aukland, det ligger an til landskamp, sier Magnus Larsson, Alliansloppets grunnlegger.
Les mer...
Målet i Grefsenkollen Opp. Foto: Sigmund Hov Moen.

Grefsenkollen Opp for 5. gang

Et av 130 terminfestede motbakkeløp

Motbakkeløp har kommet i vinden de siste åra. Kan det ha begynt med Besseggløpet her i landet? Det ble første gang arrangert i 1961. Uavhengig av dette nærmer det seg nå Grefsenkollen Opp, et løp hvor langrennsløper Tuva Toftdahl Staver har bestenoteringen.
Les mer...
John Martin Kind og Fredrik W. Ryggetangen bruker Montebellotrippelen til å måle krefter. Foto: Tove R. Teien.

Har 4:34,71 til gode på kompisen

Trippelkonkurranser

Tidligere i mai fortalte Langrenn.com om kameratene som bruker Montebellotrippelen til kappestrid. Etter at skirenn og terrengsykkelritt er unnagjort skiller det mindre enn 5 minutter dem i mellom.
Les mer...
Eirik Brandsdal i Montebellorittet 2012. Foto: Henriette Skjørdal/Montebellorittet.

Teknisk trøbbel stoppet Brandsdal

Sommertrening for skiløpere

- Eirik Brandsdal var veldig blid og fornøyd da jeg pratet med han, forteller Henriette Skjørdal til Langrenn.com. Dette til tross for at supersprinteren møtte utfordringer da Montebellorittets mål nærmet seg.
Les mer...
Et knippe utøvere fra Team United Bakeries, med Jörgen Brink i front,  ute på rulleskiøkt. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Rulleskiguiden

Sommertrening for skiløpere

Rulleskisesongen, er som Langrenn.com allerede har nevnt i en rekke saker, nå godt i gang for mange av landets langrennsløpere. Redaksjonen mottar stadig ønsker og spørsmål fra dere lesere, og ulike spørsmål om rulleski og rulleskitrening er tilbakevendende. Her følger et knippe svar.
Les mer...
Rulleskihjul fra Swenor. Foto: Guy Mauseth.

Rullemotstand på 2-er hjul

Ny hjuldiameter

Planlegger du å delta på rulleskiløp i sommer, kanskje til og med delta på norgescup i rulleski? Da bør du vurdere å ta en liten titt på hjulene du har på skiene dine, oppfordrer Guy Mauseth i sitt leserinnlegg her på Langrenn.com.
Les mer...
Petter Eliassen på 5-mila i Holmenkollen 2012. Foto: Laiho/NordicFocus.

Jacobsen og Eliassen inn på pallen

Skiløpere gode også på sommerføre

Både Astrid Uhrenholdt Jacobsen og Petter Eliassen tok steget helt opp på seierspallen da BDO-Milas 2. løp ble arrangert like utenfor Oslo forleden dag.
Les mer...
Anders Gløersen, Eirik Brandsdal og Martin Sletta trener i rulleskiløypa i Holmenkollen. Foto: Skiforeningen.

Her er de beste rulleskimulighetene

Sommertrening for skiløpere

OVERSIKTEN er utvidet med 10 steder: Den siste snøen begynner for alvor å slippe taket, og stadig flere av landets langrennsløpere "twitrer" om at rulleskiene har fått sin første tur på norske landeveier.
Les mer...
Bildecollage fra BDO-mila i Trondheim, 2. mai 2012. Topp venstre Petter Northug prater med speakeren, til høyre er det Eldar Rønning som slår av en prat. Nedenfor fra starten i løpene. Foto: Anne E. Reich/BDO.

Mål deg mot skistjernene i BDO-Mila

Stiller i 6 terrengløp i mai måned

- Petter Eliassen, Eldar Rønning og Kristian Tettli Rennemo er de beste til å løp blant utøverne på landslaget, sier Åge Skinstad til Langrenn.com. Mandag stiller førstnevnte til start i BDO-Mila rett utenfor Oslo.
Les mer...
Eirik Brandsdal på Oslo Skishow 2011. Foto: Erik Borg.

Pølsa og Brandsdal i Montebellorittet

Sommertrening for skiløpere

Øystein Pølsa Pettersen og Eirik Brandsdal sykler det 42 km lange Montebellorittet. For en drøy uke siden syklet de Enebakk Rundt, nå er det altså snart på'n igjen. - Jeg har fått litt blod på tann, innrømmer Brandsdal overfor Langrenn.com.
Les mer...
Vasaloppet. Foto: Schmidt/NordicFocus.

Ny startprocedur i HalvVasan 2013

Vasaloppets vintervecka

HalvVasan lockade i år för första gången över 4.000 deltagare att anmäla sig. Loppet har hittills haft gemensam start, men till 2013 års lopp kommer startgrupper att införas. Det innebär också att ju tidigare man anmäler sig, desto tidigare startgrupp får man.
Les mer...
Be an urban legend med N3-Norefjell.

Be an urban legend

Kvalitetsøkt i storbyen

- Målet vårt er å gjør trening til en lek samt spre det gode N3-Norefjell budskapet blant Oslo sine ivrige mosjonister, forteller Andreas Reutz til Langrenn.com.
Les mer...
Jerry Ahrlin, Simen Østensen og Jörgen Brink i Vasaloppet 2011. Foto: Schmidt/NordicFocus.

Tidenes største for Vasaloppet

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt sponsoravtal som är det största i kronor räknat genom tiderna för Vasaloppet. Ett mångmiljonavtal som sträcker sig till och med 2017.
Les mer...
Anders Aukland i Norefjellrennet 2011. I likehet med året i forveien ble det seier. Foto: Magnus Östh/Ski Classics.

Aukland inspirerer returfolket

Elite - Profil

En toppløpers hverdag består ikke bare av trening, spising og søvn. Anders Aukland stiller for eksempel torsdag morgen på frokostmøte i Oslo i regi av Elretur.
Les mer...
Øystein Pølsa Pettersen følger like bak Kurt Asle Arvesen i Randsfjorden Rundt 2011. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Derfor sykler Pølsa

Sommertrening for langrennsløpere

Blant langrennsløperne er Øystein Pølsa Pettersen en av de aller beste syklistene, noe han har vist en rekke ganger, blant annet i Toppidrettsveka. Sprinteren bruker sykkelen aktivt i både vår- og sommertreningen. Da Langrenn.com spurte hvorfor, hadde han mange gode argumenter for at sykkelen bør være en del av din treningshverdag.
Les mer...
Glenn Tjernø hos Intersport Gjøvik. Foto: Petter Soleng Skinstad.

Valg av sykkelutstyr

Sommertrening for skiløpere

Med byens største sykkelavdeling, har Intersport Gjøvik et godt grunnlag til å fortelle hvilke sykler som er best for langrennsløpere.
Les mer...
Vasaloppet. Foto: Schmidt/NordicFocus.

Vasaloppet mest omtalt

Bred dekning på nett og papir

En undersøkelse over hvilke svenske sportsarrangementer som fikk mest medieeksponering i nett- og papiraviser i 2011 viser at Vasaloppet troner helt på topp.
Les mer...
Betty Ann Bjerkreim Nilsen på vei mot 9. plass for Bækkelagets SK i stafett-NM 2010. På etappene foran gikk Inger Liv Bjerkreim Nilsen (1. etp.) og Anne Margrethe Hausken. Foto: Geir Nilsen/Langrenn.com.

Kjente navn i toppen av Råskinnet

Vilt, vakkert og rått

Det ble nær sagt som ventet Betty Ann Bjerkreim Nilsen og Øystein Sylta som lørdag gikk til topps i terrengløpet Råskinnet ved Sognsvann i Oslo.
Les mer...
Språk Norsk - Norwegian