2003-02-28 VM i Val di Fiemme
VM på tampen

Verdensmesterskapet nærmer seg slutten, løperne er slitne, pressen er slitne og publikum begynner å bli mett av inntrykk. Norge klarer ikke en gang å stille fullt lag.

Tolv dager ski-VM er snart slutt. De to lengste distansene avslutter mesterskapet. For de norske jentene endte det med ei jente i mål, og kun tre av fire mulige som i det hele tatt starter.

Hvorfor stiller ikke skinasjonen Norge fullt lag ?

- Det var meningen inntil i går ettermiddag at Bente Skari skulle gå, da hun trakk seg var det for sent å sette inn noen erstatter. De jentene som var aktuelle har reist hjem, sier sportssjef Bjørnar Håkensmoen til Langrenn.com

Hva synes du om VM programmet, er det for langt ?

- Egentlig skulle det være to konkurranser (en for damer og en for herrer) per dag. Men siden det blir veldig varmt utover dagen her nede turte de ikke å basere seg på det. Nå har det jo vist seg at det har vært mye kaldere enn det man kunne forvente.

Hva med øvelsesutvalget ?

- VM startet med to klassiske øvelser, de kunne nok vært spredt litt mer utover mesterskapet, også kunne det ha vært lengre distanser på jaktstarten.

Vegard Ulvang i Det Internasjonale Skiforbundet, holder kortene tett til brystet om hva som vil skje med VM-programmet i fremtiden, men avslører at det vil komme endringer.

- VM programmet er under diskusjon, og vil bli lagt frem 1.mai. Under neste VM i Oberhof vil det bli et nytt program, sier Ulvang til Langrenn.com.

Språk Norsk - Norwegian