Simen Østensen, La Sgambeda 2010. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

Simen Østensen, La Sgambeda 2010. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

- Kjemping hele veien

- Dette er noe av det mest kaotiske jeg har vært med på, sier Simen Østensen til Langrenn.com etter at han søndag overbeviste med en sterk 2. plass i åpningsrennet La Sgambeda i FIS Marathon Cup.
Tips en venn  Skriv ut

- Løypa er ganske flat så det er mange som henger med, påpeker Simen Østensen.

Dette er noe som resultatlista også bevitner til det fulle. Mellom de 35 første løperne i det 42 kilometer lange fristil-rennet skiller det ikke mer enn 23 sekunder.

- Det var kjemping hele veien. Selv om man kunne bevege seg litt i feltet var det lurt å ligge blant de ti fremste. Både for å redusere faren for uhell, men også fordi løypa enkelte steder er litt smal.

Med 10-11 kuldegrader og oppholdsvær var det ellers fine forhold i Livigno i Italia, og sånn sett ingen ulemper i å ligge langt fremme i feltet.

Simen Østensen forteller videre at han ikke satser noe spesielt på langløp, men med 3. plass i Birkebeinerrennet sist vinter og seier på NM-5-mila på Tolga noen dager senere er det liten tvil om at 26-åringens register også favner de lange distanser.

- Jeg synes det er morsomt å gå skirenn, men jeg satser ikke spesielt mot lange løp, forklarer Fossum-løperen som i sine turrennstarter samarbeider tett med sin sponsor United Bakeries og deres team.

I dagens La Sgambeda hadde Østensen så lite som 1,8 sekunder opp til den italienske vinneren Fabio Santus.

Både under sesongåpningen på Beitostølen og i forbindelse med sine starter i verdenscupen denne sesongen har Østensen havnet et godt stykke lenger bak i køen.

Til Langrenn.com sier han at 2. plassen er oppløftende med tanke på en trå start på sesongen.

Tror du dagens gjennomkjøring også kan være formutløsende?

- Jeg håper det, og uansett gir det selvtillit.

Men det er ikke bare egen innsats Østensen gleder seg over denne helgen. Han har også fått med seg lørdagens fellesstart i verdenscupen i La Clusaz.

- Det var moro å se at gutta løftet seg på 3-mila, avrunder Simen Østensen.

---

Resultater
La Sgambeda - 42 km fristil
Livigno, Italia - 19 desember 2010

Damer
1. Shevchenko Valentina UKR-Brovaru 1:45.03,1
Ukraine National Ski Team
2. Valbusa Sabina Italia 1:49.04,5
Italian Long Distance
3. Zernova Natalia Russia 1:49.04,6
Russia Team
4. Hansson Jenny S-Vålådalen 1:49.12,1
Team Exspirit
5. Prochazkova Alena Slovacchia 1:50.58,0
SLOVACCHIA TEAM
6. Leonardi Cortesi Nathasci CH-Poschiavo 1:50.59,0
S.C. BEDRETTO
7. Nystrom Susanne S-Mora 1:53.37,0
Team Exspirit
8. Hansson Sandra N-Oslo 1:53.41,2
Team United Bakeries
9. Wagenführ Sandra CH-Davos Platz 1:57.12,8
Rossignol Skiteam
10. Benzoni Michela Ardesio (BG) 1:57.23,7
SC CLUSONE si
11. Mutscheller Sigrid D-Aidlingen 1:58.00,7
FISCHER OUTWET
12. Sinnes Merethe Braathen N-Oslo 2:00.32,4
Hoybråten og Stovner IL
13. Damaso Myrtha CH-Pontresina 2:03.58,3
14. De Martin Pinter Veronica Padola (BL) 2:04.10,7
G.S. HARTMANN
14. Nevala Susanna FI-Kajaani 2:04.10,7
vuokatti ski team
16. Lingl Regina D-Poppenricht 2:07.24,5
17. Inauen Christa CH-Samedan 2:12.14,4
SKICLUB SAMEDAN
18. Jocallaz Marlene La Salle (AO) 2:14.05,6
SCI CLUB VALDIGNE MONT BL
19. Culanti Indiano Roberta Villa di Tirano (SO) 2:15.09,5
sci cai tirano
20. Colturi Katja Livigno (SO) 2:17.07,9

Menn
1. Santus Fabio Italia 1:37.49,6
FIS MC TEAM
2. Oestensen Simen Norvegia 1:37.51,4
NORVEGIA
3. Zorzi Cristian Moena (TN) 1:37.52,6
4. Paredi Simone Sormano (CO) 1:37.52,7
C.S. ESERCITO
5. Ahrlin Jerry S-Vålådalen 1:37.53,4
Team Xtra Personell
6. Carrara Bruno Serina (BG) 1:37.54,7
FIS MC TEAM
7. Cattaneo Marco Caronno Pertusella (VA) 1:37.55,4
FIS MC TEAM
8. Debertolis Bruno Predazzo (VR) 1:37.55,5
Team Hartmann
9. Eberharter Michael A-Tux 1:37.55,8
Skinfit Racing Team
10. Bonaldi Sergio Italia 1:37.56,1
FIS MC TEAM
11. Haugsbo Andrè N-Bygstad 1:37.56,9
Team United Bakeries
12. Jretr Radek CZ-Malè 1:37.57,2
S.C.Jablonel
13. Laugaland Audun N-Oslo 1:37.57,9
Team United Bakeries
14. De Zolt Roberto Padola (BL) 1:37.58,1
G.S. Hartmann
15. Ivanou Aliaksei BLR-Minsk 1:37.58,2
Skinfit Racing Team
16. Svard Oskar S-Vålådalen 1:37.59,6
Team Exspirit
17. Tammjarv Karel Estonia 1:37.59,7
National Team Estonia
18. Mae Jaak Estonia 1:37.59,8
National Team Estonia
19. Andreasson Rikard S-Mora 1:38.01,5
Team Exspirit
20. Aukland Jorgen N-Oslo 1:38.02,0
Team Xtra Personell
21. Leijon Markus S-Östersund 1:38.03,9
IFK Mora SK
22. Aukland Anders Norvegia 1:38.04,8
Team Xtra Personell
23. Eberharter Christian Austria 1:38.04,9
Skinfit Racing Team
24. Myrland Anders Norvegia 1:38.05,6
Team Unoted Bakeries
25. Duchene Vincent F-Meaudre 1:38.05,9
Team Grenoble
26. Braus Giuliano Tesero (TN) 1:38.06,2
US Cornacci
27. Henriksen Thomas N-Oslo 1:38.06,3
Team United Bakeries
28. Mondon Thibault F-Le Bourg d'Oisans 1:38.06,4
Team Grenoble
29. Rezac Stanislav CZ-Jablonec Nad Nisou 1:38.06,9
CZECH REPUBLIK
30. Krska Jan CZ-Nove Mesto na Morave 1:38.07,7
Fischer Subaru Team
31. Veerpalu Andrus Estonia 1:38.07,9
National Team Estonia
32. Di Santo Biagio Opi (AQ) 1:38.08,0
Roccaraso
33. Lind Bjorn S-Holmsund 1:38.08,7
Team Exspirit
34. Sinnes Svein Tore N-Oslo 1:38.12,4
Tonstad il/ Sirdal Ski
35. Galli Morris Livigno (SO) 1:38.13,0

Komplette resultater
La Sgambedas hjemmeside


SNARVEIER

VERDENSCUP ENGADIN
Smøretips| Resultater
--- --- ---
VASALOPPET
Smøretips| Resultater: Kvinner Elite- Menn Elite
--- --- ---
NORGESCUP GÅLÅ - SENIOR
Smøretips| Resultater
--- --- ---
VM OBERSTDORF - LANGRENN + HOPP + KOMBINERT
Medaljeoversikt| Smøretips| Resultater

* LANGRENN PLUSS (+): Tid for å bli abonnent - Full tilgang på alle de gode sakene

Tips en venn  Skriv ut