www.langrenn.com

NYESTE RESULTATER

| | | |
---
NYTT OM SMØRING
Kaldpåføring av glider en revolusjon?| – Vi holder stand mot fluorprodukter ... på fart og slitestyrke

VINNERE VASALOPPSTRIPPELN – SE OGSÅ NAVNENE PÅ ALLE 297 SOM FULLFØRTE VASA-TRIPPELEN I 2019

297 utøvere har nå i 2019 tatt seg gjennom Vasaloppet, Cykelvasan og Utravasan.

Tips en venn Tips en venn Skriv ut Skriv ut
27.08.2019 - Langrenn.com

Uleselig tekst

Bli abonnent – Full tilgang til alt det gode stoffet!


Allerede abonnent?
* Klikk her for å logge inn

Få hele Langrenn Pluss (+)




Velg abonnement*
Abonnementsvilkår*

Du gir med dette godkjennelse til at Langrenn.com AS automatisk fornyer ditt abonnement frem til du selv sier dette opp. Komplette vilkår er tilgjengelig her.

Uleselig tekst

De är en stadigt växande skara. De deltagare som inte nöjer sig med ett kraftprov i fäders spår utan satsar på tre genom att åka skidor, cykla och springa Vasaloppet under ett och samma kalenderår. Vasaloppet tycker att dessa hjältar är värda att uppmärksammas lite extra så här publicerar vi listan, län för län, på alla dem som klarade Vasaloppstrippeln 90 och Vasaloppstrippeln 45 2019.

Under 2019 lyckades alltså 297 personer ta sig i mål i Vasaloppet/Öppet Spår, Cykelvasan 90/Cykelvasan Öppet Spår och Ultravasan 90 och därmed klara Vasaloppstrippeln 90. 166 personer tog sig i mål i Halvvasan, Cykelvasan 45 och Ultravasan 45 och fullbordade på så sätt Vasaloppstrippeln 45.

För Vasaloppstrippeln 90 är det en ökning med 20 procent jämfört med 2018 och för Vasaloppstrippeln 45, som genomfördes för första gången ifjol, en ökning med över 400 procent. Noterbart är också att 110 av de 166 som klarade Vasaloppstrippeln 45 2019 var kvinnor.

Det blev även flera nya rekordtider efter sommarveckan. I Vasaloppstrippeln 45 slog Lisa Ring, Hägersten, till med tre Vasalopp à 45 kilometer på 8.44.25, medan Anton Zheltoukhov, Ryssland, klarade de tre loppen på 7.55.52.

I Vasaloppstrippeln 90 var årets snabbaste dam Anna Ståhlkloo, Sollerön, som gjorde tre Vasalopp à 90 kilometer på rekordtiden 18.17.16. Snabbaste herre, precis som ifjol, var Johan Eriksson, Kopparberg, som med tiden 16.44.25 dock inte rådde på den rekordtid som han själv innehar från 2018: 15.41.09.

Här nedan listar vi alla de som genomfört Vasaloppstrippeln 90 och Vasaloppstrippeln 45 under 2019 och kammat hem den åtråvärda rosa finisher-tröjan. (Att bostadsort och län inte stämmer i några fall i listan beror på sena adressändringar.) För deltagarnas kompletta resultat hänvisas till Vasaloppets resultatsajt.

FAKTA:
Vasaloppstrippeln 90 och Vasaloppstrippeln 45

Snabbaste totaltid Vasaloppstrippeln 90 2019:
Damer: Anna Ståhlkloo, Sollerön, 18.17.16
Herrar: Johan Eriksson, Kopparberg, 16.44.25

Snabbaste totaltid Vasaloppstrippeln 45 2019
Damer: Lisa Ring, Hägersten, 8.44.46
Herrar: Anton Zheltoukhov, Ryssland, 7.55.52

Äldste deltagare som genomförde Vasaloppstrippeln 90 under 2019 var 69 år och den yngsta 19 år.

Antal deltagare som genomfört Vasaloppstrippeln 90 under åren 2014–2019
2014: 14 st (13 herrar, 1 dam)
2015: 18 st (17 herrar, 1 dam)
2016: 32 st (28 herrar, 4 damer)
2017: 121 st (95 herrar, 26 damer)
2018: 247 st (193 herrar, 54 damer)
2019: 297 st (219 herrar, 78 damer)

Antal deltagare som genomförde Vasaloppstrippeln 45
2018: 39 st (20 herrar, 19 damer)
2019: 166 st (56 herrar, 110 damer)

Anmälan för Vasaloppstrippeln 2020 öppnade i mars 2019 och redan är 74 deltagare anmälda för att satsa på Vasaloppstrippeln 90 och 43 deltagare till Vasaloppstrippeln 45 2020.

För att klara av en Vasaloppstrippel krävs att du åker skidor, cyklar och springer 90 kilometer eller 45 kilometer i fäders spår under ett och samma år. För 90 kilometer på skidor i Vasaloppet eller Öppet Spår, på cykel i Cykelvasan 90 eller Cykelvasan Öppet Spår, samt genom att gå, lunka eller löpa Ultravasan 90. För att genomföra Vasaloppstrippeln 45 gäller skidåkning i Halvvasan, cykel i Cykelvasan 45 och gå, lunka eller löp i Ultravasan 45.

Vi klarade Vasaloppstrippeln 90 2019:
Markus Jenni, Gwatt (Thun), Aargau
Daniel Persson, Ronneby, Blekinge
Alexander Johansson, Karlshamn, Blekinge
Christoffer Johansson, Svängsta, Blekinge
Mattias Axbom, Karlskrona, Blekinge
Viktor Lövström, Ronneby, Blekinge
Annelie Hultgren, Hedemora, Dalarna
Michael Frisk, Orsa, Dalarna
Tobias Olmats, Falun, Dalarna
Anette Hällström, Leksand, Dalarna
Johan Rune, Falun, Dalarna
Jonas Näs, Djurås, Dalarna
Jürgen Smolle, Sollerön, Dalarna
Johan Glännerud, Falun, Dalarna
Sarah Larsson, Mora, Dalarna
Kristina Elf, Smedjebacken, Dalarna
Kia Tärnlund, Mora, Dalarna
Cecilia Lundgren, Borlänge, Dalarna
Anna Ståhlkloo, Sollerön, Dalarna
Fredrik Jansson, Falun, Dalarna
Anna Nilsson, Sala, Dalarna
Johan Svedberg, Enviken, Dalarna
Marcus Tuori, Orsa, Dalarna
Tomas Bergman, Våmhus, Dalarna
Maria Saxvall, Borlänge, Dalarna
Thomas Carlsson, Falun, Dalarna
Jeanette Skoog, Malung, Dalarna
Niclas Hedén, Borlänge, Dalarna
Fredrik Rönnemo, Mockfjärd, Dalarna
Kristian Dahlström, Falun, Dalarna
Anders Karlsson, Långshyttan, Dalarna
Nora Bergstedt, Vikarbyn, Dalarna
Thommy Dicander, Ludvika, Dalarna
Loise Jonsen, Rättvik, Dalarna
Helén Witasp, Boda Kyrkby, Dalarna
Tomas Stöt, Mora, Dalarna
Andreas Hansson, Rättvik, Dalarna
Anders Rennermalm, Lima, Dalarna
Marcus Persson, Borlänge, Dalarna
Felicia Levén, Leksand, Dalarna
Sofia Wigg, Venjan, Dalarna
Marie Stenberg, Romakloster, Gotland
Jerker Drottenmyr, Bagarmossen, Gotland
Marianne, Lindberg Lagerin, Klintehamn, Gotland
Anders Lindberg, Klintehamn, Gotland
Björn Wetterlund, Stånga, Gotland
Lisa Rehnstedt, bollnäs, Gävleborg
Jenny Sanner Roosqvist, Gävle, Gävleborg
Anna Berglöv, Gävle, Gävleborg
Lina Renström, Sandviken, Gävleborg
Anders Björk, Hofors, Gävleborg
Eva Berggren, Vallsta, Gävleborg
Johnny Nilsson, Gävle, Gävleborg
Jonas Holmgren, Hudiksvall, Gävleborg
Mårten Hellberg, Ljusdal, Gävleborg
Emil Larsson, Hassela, Gävleborg
Niklas Nylander, Valbo, Gävleborg
Pontus Rehnstedt, Bollnäs, Gävleborg
Daniel Käll, Storvik, Gävleborg
Mikael Kulanko, Eldsberga, Halland
Michael Edberg, Torup, Halland
Ellen Junevik, Alingsås, Halland
Markus Justander, Onsala, Halland
William Fälth, Varberg, Halland
Oskar Eskilsson, Halmstad, Halland
Sebastian Johansson, Falkenberg, Halland
Jerker Jacobson, Vallda, Halland
Martin Siljegård, Halmstad, Halland
Jarle Busterud, Hernes, Hedmark
Jouni Oikarinen, Klaukkala, Helsingfors-Nyland
Mattias Tuori, Kleppestø, Hordaland
Lars Dybdal Hansen, Taastrup, Hovedstaden
Staffan Wikström, Strömsund, Jämtland
Nicklas Lindqvist, Landsbro, Jönköping
Anita Liew, Tenhult, Jönköping
Christian Strömberg, Bankeryd, Jönköping
Mattias Rinaldo, Myresjö, Jönköping
Anna Fabisch, Nässjö, Jönköping
Pål Mernelius, Jönköping, Jönköping
Martina Sigurdh, Vetlanda, Jönköping
Nina Johansson, Myresjö, Jönköping
Andréas Klaesson, Huskvarna, Jönköping
Sonny Nyberg, Gislaved, Jönköping
Tobias Emterby, Smålandsstenar, Jönköping
Peter Björk, Gränna, Jönköping
Roger Mattsson, Kalmar, Kalmar
Linnea Sixtensson, Långasjö, Kalmar
Anna Lindquist, Färjestaden, Kalmar
Lennart Klevesund, Mörbylånga, Kalmar
Jonathan Egerbo, Växjö, Kronoberg
Evert Karlsson, Åryd, Kronoberg
Daniel Samuelsson, Vislanda, Kronoberg
Mats Svensson, Växjö, Kronoberg
Albin Kornbeck, Braås, Kronoberg
Åsa Johansson, Växjö, Kronoberg
Steffen Adler, Tingvoll, Møre og Romsdal
Malin Bryntesson, Nittedal, Norge
Lars-Erik Karlsson, Älvsbyn, Norrbotten
Magnus Widmark, Piteå, Norrbotten
Peder Olofsson, Kiruna, Norrbotten
Ivar Hesselberg Indby, Oslo, Oslo
Mikael Olsson, Ystad, Skåne
Jonatan Ingelström, Klippan, Skåne
Roger Persson, Åhus, Skåne
Jenny Reimer, Rydebäck, Skåne
Kristofer Durk, Bunkeflostrand, Skåne
Niklas Braun, Bjärred, Skåne
Mattias Martinsson, Vinslöv, Skåne
Håkan Nilsson, Veberöd, Skåne
Malin Lindgren, Enskededalen, Stockholm
David Schnell, Sigtuna, Stockholm
Ari Kemppainen, Huddinge, Stockholm
Malin Andersson, Älvsjö, Stockholm
Patrik Fjällborg, Ekerö, Stockholm
Håkan Terelius, Stockholm, Stockholm
Niclas Gerdsling, Östhammar, Stockholm
Jakob Selin, Saltsjö-Boo, Stockholm
Johan Echardt, Hägersten, Stockholm
Stefan Walter, Åkersberga, Stockholm
Sven Lunnegård, Stockholm, Stockholm
Magnus Högfeldt, BROMMA, Stockholm
Lars Persson, Gustavsberg, Stockholm
Svante Jonsson, Saltsjö Boo, Stockholm
Tora Philp, Stockholm, Stockholm
Tommi Svanbäck, Nacka, Stockholm
Erik Calmfors, Stockholm, Stockholm
Charlotte Möller, Stockholm, Stockholm
Jan Engshagen, Farsta, Stockholm
Kenneth, Koar Candelöf, Hägersten, Stockholm
Karin Törnquist, Hölö, Stockholm
Anna-Karin Ejenström, Ingarö, Stockholm
Mattias Lundin, Bromma, Stockholm
Helen Turesson, Vendelsö, Stockholm
Linus Hellerstedt, Vällingby, Stockholm
Carin Bäckström, Sollentuna, Stockholm
Emma Eneström, Vällingby, Stockholm
Fredrik Larsson, Nacka, Stockholm
Johanna Svalstedt, Sundbyberg, Stockholm
Nils Froste, Enskede, Stockholm
Marcel Hofstetter, Årsta, Stockholm
Jenny Mårtensson, Stockholm, Stockholm
Maria Mattsson, Nacka, Stockholm
Johan Blomstrand, Nacka, Stockholm
Carl Von Utfall Danielsson, Solna, Stockholm
Martin Åhman, Huddinge, Stockholm
Rutger Selin, Gustavsberg, Stockholm
Marie Dyberg, Lidingö, Stockholm
Peder Gavell, Skarpnäck, Stockholm
Mårten Pehrsson, Sundbyberg, Stockholm
Elias Lindberg, Stockholm, Stockholm
Jenny Forssman, Tyresö, Stockholm
Patrik Rufelt, Stockholm, Stockholm
Alexander Rufelt, Stockholm, Stockholm
Mikael Tötterman, Saltsjöbaden, Stockholm
Tapani Mattus, Stockholm, Stockholm
Patrick Cederholm, Saltsjöbaden, Stockholm
Alexander Wigsten, Solna, Stockholm
Eric Tisell, Hässelby, Stockholm
Daniel Dicander, Hägersten, Stockholm
David Cheraghi, Åkersberga, Stockholm
Peter Axelsson, Strängnäs, Södermanland
Erica Hammarlund, Trosa, Södermanland
Carina Eriksson, Flen, Södermanland
Lars Emanuelsson, Katrineholm, Södermanland
Henrik Malmlöf, Eskilstuna, Södermanland
Thomas Aldrin, Ärla, Södermanland
Jenny Andersson, Strängnäs, Södermanland
Ola Höglund, Flen, Södermanland
Gry Kaijankoski, Eskilstuna, Södermanland
Niclas Tessmann, Eskilstuna, Södermanland
Sanna Karlsson, Trosa, Södermanland
Valdemar Nord, Stigtomta, Södermanland
Lars Berglund, Eskilstuna, Södermanland
Andreas Anrell, Gnesta, Södermanland
Kent Briby, Eskilstuna, Södermanland
Kim Kumpula, Sigtuna, Uppsala
David Lindvall, knivsta, Uppsala
Patrik Sivermalm, Bålsta, Uppsala
Niclas Brunnberg, Uppsala, Uppsala
Eva Brunnberg, Uppsala, Uppsala
Hans Nyström, Uppsala, Uppsala
Nils Joutseno Dahlberg, Uppsala, Uppsala
Per Jansson, Almunge, Uppsala
Rickard Malmström, Uppsala, Uppsala
Torbjörn Eriksson, Uppsala, Uppsala
Fredrik Almesjö, Storvreta, Uppsala
Tony Söderström, Uppsala, Uppsala
Jonas Hermanson, Enköping, Uppsala
Jonas Wahlberg, Väse, Värmland
Markus Bengtsson, Karlstad, Värmland
Kerstin Karlsson, Årjäng, Värmland
Henrik Nord, Filipstad, Värmland
Russell Adams, Arvika, Värmland
Camilla Adams, Arvika, Värmland
Jill Johansson, Kil, Värmland
Jessica Adolfsson, Torsby, Värmland
Simon Johansson, Umeå, Västerbotten
Filip Agestedt, Gräsmyr, Västerbotten
Pär Segerbrant, Hörnefors, Västerbotten
Andreas Engström, Kåge, Västerbotten
Helena Törnelius, Skellefteå, Västerbotten
Wictor Lundström, Umeå, Västerbotten
Anders Rutström, Sundsvall, Västernorrland
Martin Oskarsson, Arnäsvall, Västernorrland
Karl Johan Krona, Bergeforsen, Västernorrland
Thomas Berglund, Älandsbro, Västernorrland
Tobias Ramén, Domsjö, Västernorrland
Erik Grinneby, Sala, Västmanland
Linn Axelsson, Västerås, Västmanland
Jan Funcke, Kungsör, Västmanland
Staffan Borgstedt, Västerås, Västmanland
Anders Jansson, Sala, Västmanland
Fredrik Häggkvist, Köping, Västmanland
Peter Nordström, Västerås, Västmanland
Rikard Jareholm, Sala, Västmanland
Mark Tulin, Västerås, Västmanland
Magnus Elonen, Norberg, Västmanland
Jimmy Spolander Norberg, Västmanland
Jonas Zackrisson Sala, Västmanland
John Enarsson Köping, Västmanland
Anna Constantin Mellerud, Västra Götaland
Fredrik Herou Stora Höga, Västra Götaland
Hans Westgren Västra Frölunda, Västra Götaland
Martin Brandkvist Tidaholm, Västra Götaland
Johan Noren V.Frölunda, Västra Götaland
Kristofer Wennerström Ed, Västra Götaland
Oskar Wiberg Mölnlycke, Västra Götaland
Hans Gillesén Billdal, Västra Götaland
Carola Carlsson Stenstorp, Västra Götaland
Ulf Lorentz Johansson, Trollhättan, Västra Götaland
Johan Constantin, Mellerud, Västra Götaland
Carina Åsberg, Kungshamn, Västra Götaland
Mikael Fransson, Grästorp, Västra Götaland
Henrik Egerbo, Hyssna, Västra Götaland
Magnus Jägerman, Mölndal, Västra Götaland
Nils Danmo, Falun, Västra Götaland
Jörgen Gustavsson, Tidaholm, Västra Götaland
Roger Hermansson, Stenungsund, Västra Götaland
Peter Alin, Hjo, Västra Götaland
Thim Andersson, Skövde, Västra Götaland
Johan Olsson, Alingsås, Västra Götaland
Per Kjöllerström, Tranemo, Västra Götaland
Niclas Dalstrand, Fengersfors, Västra Götaland
Per Berghäll, Skövde, Västra Götaland
Henrik Lysemark, Västra Frölunda, Västra Götaland
Freddie Granqvist, Hamburgsund, Västra Götaland
Michael Swärd, Tidaholm, Västra Götaland
Malin Fredriksson, Mölndal, Västra Götaland
Arja Johansson, Skövde, Västra Götaland
Kristian Smedberg, Torsö, Västra Götaland
Jonas Källerman, Skövde, Västra Götaland
Nathalie Pettersson, Vänersborg, Västra Götaland
Caroline Odalgård, Vänersborg, Västra Götaland
Lotta Andrén, Torslanda, Västra Götaland
Linda Wannheden, Landvetter, Västra Götaland
Martin Bergqvist, Mölndal, Västra Götaland
Emil Carlson, Kållered, Västra Götaland
Viktor Ståhl, Ulricehamn, Västra Götaland
Fredrik Eckerman, Skövde, Västra Götaland
Yvonne Carlberg, Göteborg, Västra Götaland
Arvid Jernqvist, Göteborg, Västra Götaland
Johanna Åkerström, Mölndal, Västra Götaland
Joel Björkegren, Göteborg, Västra Götaland
Henrik Fransson, Vedum, Västra Götaland
Christian Knasen Eikedal, Göteborg, Västra Götaland
Emma Stigson, Skövde, Västra Götaland
Mikael Kristensson, Borås, Västra Götaland
Gerrit Gerding, Mariestad, Västra Götaland
Ola Lilled, Hamburgsund, Västra Götaland
Daniel Olsson, Uddevalla, Västra Götaland
Cathrin Marberg, Skövde, Västra Götaland
Jessica Jansson, Lindesberg, Örebro
Håkan Erhardsson, Garphyttan, Örebro
Johan Eriksson, Kopparberg, Örebro
Niklas Björklund, Örebro, Örebro
Fredrik Hahne, Örebro, Örebro
Mikael Larsson, Halmstad, Örebro
Tord Kemi, Karlskoga, Örebro
Janne West, Linköping, Östergötland
Christer Broström, Skärblacka, Östergötland
Maria Broström, Skärblacka, Östergötland
Anneli Borg, Skärblacka, Östergötland
Caroline Svensson, Linköping, Östergötland
Linda Bengtsson, Vikingstad, Östergötland
Glädje Erik Olsson, Linköping, Östergötland
Nina Ahlander, Kimstad, Östergötland
Daniel Kågemalm, Linköping, Östergötland
Rolf Sjögren, Vadstena, Östergötland
Ola Oppås, Åby, Östergötland
Jonas Löwendahl, Åtvidaberg, Östergötland
Carina Malmlöv, vadstena, Östergötland
Per Larsson, Falun, Östergötland
Kristofer Berg, Linghem, Östergötland
Sebastian Johansson, Linköping, Östergötland
Gustaf Thorslund, Linköping, Östergötland
Tobias Fredriksson, Linköping, Östergötland
Stuart Harris, Andover, Storbritannien

Vi klarade Vasaloppstrippeln 45 2019
Sara Wahlstedt, Bekkestua, Akershus
Knut Öivind Alfarrustad, Fetsund, Akershus
Anette Olofsson, Nättraby, Blekinge
Cathrin Ersbjörs, Borlänge, Dalarna
Elisabeth Portström, Borlänge, Dalarna
Lisa Brinkemo, Dala-Järna, Dalarna
Birgitta Hansson, Falun, Dalarna
Andreas Oredsson, Falun, Dalarna
Jenny Oredsson Lind, Falun, Dalarna
Tina Pettersson, Falun, Dalarna
Margareta Östensson Lindblom, Falun, Dalarna
Anna Löwenhamn Lundberg, Falun, Dalarna
Sören Lindblom, Falun, Dalarna
Sara Thunmarker Telde, Falun, Dalarna
Anna Klint, Falun, Dalarna
Kerstin Nilsson, Grangärde, Dalarna
Marie Larsson, Grycksbo, Dalarna
Ulrika Mas Tynell, Grycksbo, Dalarna
Helena Troedsson, Grycksbo, Dalarna
Madelene Dahlström, Grycksbo, Dalarna
Arne Nilsson, Grängesberg, Dalarna
Erika Gustafsson, Gustafs, Dalarna
Anna Eklöf, Krylbo, Dalarna
Sofia Sjöö, Leksand, Dalarna
Mona Åberg Arons, Leksand, Dalarna
Åsa Wigander, Lekssnd, Dalarna
Camilla Johansson, Lima, Dalarna
Anna Eliasson, Malung, Dalarna
Tommi Ratilainen, Mora, Dalarna
Anders Skogs, Mora, Dalarna
Pär Jansson, Mora, Dalarna
Owe Hedlund, Mora, Dalarna
Elisabet Halvarsson, Mora, Dalarna
Frederic Gard, Mora, Dalarna
Kerstin Lingqvist, Mora, Dalarna
Johan Trygg, Mora, Dalarna
Daniel Larsson, Mora, Dalarna
Per Wellert, Mora, Dalarna
Susann Frost, Mora, Dalarna
Helen Åkerlind, Nusnäs, Dalarna
Marie Thelander, Nusnäs, Dalarna
Jenny Eriksson, Rättvik, Dalarna
Erika Börjes, Rättvik, Dalarna
Karolina Holmén, Rättvik, Dalarna
Evelina Haglund, Saxdalen, Dalarna
Maria Örn, Säter, Dalarna
Helen Östensson, Transtrand, Dalarna
Elin Arons, Uppsala, Dalarna
Maria Heens, Vansbro, Dalarna
Ola Mattsson, Venjan, Dalarna
Helene Fagerström Soldh, Vikarbyn, Dalarna
Fia Staffan, Älvdalen, Dalarna
Lennart Hägg, Hofors, Gävleborg
Pernilla Sellfors - Forsling, Hofors, Gävleborg
Tarja Lindberg, Hofors, Gävleborg
David Hägg, Kungsgården, Gävleborg
Johan Brask, Sandviken, Gävleborg
Linda Tommelstad, Göteborg, Halland
Lars Åke Selin, Kungabacka, Halland
Roine Schölin, Laholm, Halland
Cecilia Håkansson, Laholm, Halland
Thomas Nygren, Oskarström, Halland
Jenny Bäckman, Oskarström, Halland
Mikael Evenfjäll, Bräcke, Jämtland
Lovisa Persson, Stugun, Jämtland
Eva Kröjs, Sveg, Jämtland
Tommy Lahdenperä, Undersåker, Jämtland
Siv-Inger Evenfjäll, Bräcke, Jämtland
Maria Manke, Falköping, Jönköping
Mats Sjöberg, Gnosjö, Jönköping
Therese Nilsson, Nässjö, Jönköping
Niclas Rothén, NÄSSJÖ, Jönköping
Maria Skirmark, Vetlanda, Jönköping
Jörn Lorenzen, Mörlunda, Kalmar
Maria Aderlind, Lammhult, Kronoberg
Anton Zheltoukhov, Lyubertsy, Ryssland
Stellan Otterdahl, Osby, Skåne
Madelene Nilsson, Tollarp, Skåne
Jörgen Nilsson, Tollarp, Skåne
Lisbeth Carlsson, Tollarp, Skåne
Linda Fjällborg, EKERÖ, Stockholm
Anders Wirén, Enskede Gård, Stockholm
Erik Post, Farsta, Stockholm
Lisa Ring, Hägersten, Stockholm
Magnus Kesselmark, Hässelby, Stockholm
Niklas Gabrielsson, Lidingö, Stockholm
Eric Strandh, Märsta, Stockholm
Rickard Lindstedt, Märsta, Stockholm
Stefan Öhrn, Nykvarn, Stockholm
Lotta Enbarr, Sandviken, Stockholm
Esther Jonsson, Sollentuna, Stockholm
Susanne Forsberg, Sollentuna, Stockholm
Johan Forsberg, Sollentuna, Stockholm
Marcus Bergstrand, Solna, Stockholm
Thomas Persson, Solna, Stockholm
Sara Elfsson, Spånga, Stockholm
Anneli Thiel, Stockholm, Stockholm
Johan Bengtsson, Stockholm, Stockholm
Johan Sandberg, Stockholm, Stockholm
Carolina Styrman, Stockholm, Stockholm
Helen Brehmer, Stocksund, Stockholm
Linda Joutsen, Sundbyberg, Stockholm
Ulla Engberg, Södertälje, Stockholm
Anneli Zunko Häggman, Södertälje, Stockholm
Tomas Åkerlund, Tullinge, Stockholm
Laila Sundberg, Tullinge, Stockholm
Jannica Sigurdsson Bengtsson, Tyresö, Stockholm
Pia Albinsson, Täby, Stockholm
Johan Gadd, Täby, Stockholm
Lena Maleus Larsson, Upplands Väsby, Stockholm
Kent Andersson, Upplands Väsby, Stockholm
Ann Charlott Zingmark, Åkersberga, Stockholm
Pär-Henrik Andersson, Eskilstuna, Södermanland
Yvonne Andersson, Eskilstuna, Södermanland
Åsa Ljungnér, Mariefred, Södermanland
Nathalie Kågemalm, Nyköping, Södermanland
Johan Skeppstedt, Nyköping, Södermanland
Marie Skeppstedt, Nyköping, Södermanland
Niklas Andersson, Knivsta, Uppsala
Carin Forsström, Knivsta, Uppsala
Åsa Melin, Skokloster, Uppsala
Evelina Bjellman, Uppsala, Uppsala
Jan Jansson, Uppsala, Uppsala
Carola Altin, Uppsala, Uppsala
Catrin Matkoski, Uppsala, Uppsala
Josefine Matkoski, Uppsala, Uppsala
Ulrika Bingsten, Karlstad, Värmland
Agneta Larsen, Karlstad, Värmland
Jan Olsson, Karlstad, Värmland
Sofie Odnäs, Umeå, Västerbotten
Ulf Engström, Kramfors, Västernorrland
Åsa Cekr Andersson, Arboga, Västmanland
Jörgen Martinsson, Kolsva, Västmanland
Lisbet Martinsson, Kolsva, Västmanland
Tommy Hesslöw, Sala, Västmanland
Tommy Malmberg, Sala, Västmanland
Sandra Thorsell, Västerfärnebo, Västmanland
Karl Sundholm, Västerås, Västmanland
Christina Kjellén, Västerås, Västmanland
Katarina Görrel, Alingsås, Västra Götaland
Peter Nilsson, Hökerum, Västra Götaland
Pia Sarheim Olsson, Lur, Västra Götaland
Monica Banck, Mora, Västra Götaland
Anneli Frick, Mölnlycke, Västra Götaland
Monica Rudén, Nol, Västra Götaland
Sofia Oltéus, Nol, Västra Götaland
Veronica Bergsten, Skövde, Västra Götaland
Marina Johansson, Skövde, Västra Götaland
Bengt Ohlsson, Tanumshede, Västra Götaland
Turid Johansson, Tanumshede, Västra Götaland
Stina Kjellström, Vargön, Västra Götaland
Karin Melin Svensson, Vänersborg, Västra Götaland
Sara Angervall, Älvängen, Västra Götaland
Ramona Lindblom, Godby, Åland
Frida Bergmark, Guldsmedshyttan, Örebro
Petra Funck, Gusselby, Örebro
Cecilia Pettersson, Kumla, Örebro
Elisabeth Alfredsson, Lindesberg, Örebro
Monika Svensson Trostek, Lindesberg, Örebro
Helene Flink, Örebro, Örebro
Elin Valtanen, Örebro, Örebro
Jenny Sverker, Örebro, Örebro
Emma Gren, Örebro, Örebro
Anne Lie Nielsen, Kimstad, Östergötland
Ruben Bark, Norrköping, Östergötland
Magnus Gustavsson, Norrköping, Östergötland


* Langrenn Pluss (+): Trening, teknikk, utstyr + +
Tips en venn Tips en venn Skriv ut Skriv ut


blog comments powered by Disqus












Langrenn.com
Vasaloppet. Foto: Rauschendorfer/NordicFocus.

Vasaloppet får unik klatrepris – Visma Ski Classics står bak: – Et velkjent landemerke

Tore Bjørseth Berdal jubler sammen med kranskullan for seieren i Vasaloppet 2019. Foto: Manzoni/NordicFocus.

Vasaloppsåret 2020 i sin helhet

PROGRAM: Vasaloppets Vintervecka 2020

VINNERE VASALOPPSTRIPPELN – SE OGSÅ NAVNENE PÅ ALLE 297 SOM FULLFØRTE VASA-TRIPPELEN I 2019

Birkebeinerrennet - Passering Sjusjøen - 40 km

Birkebeinerrennet - Passering Kvarstad - 28 km

Birkebeinerrennet - Passering Raudfjellet - 20 km

Birkebeinerrennet - Passering Skramstadsætra - 9 km

Den norske topptrioen i Vasaloppet 2019, alle fra Team Koteng. Fra venstre: Stian Hoelgaard (2. plass), Tore Bjørseth Berdal (1), Torleif Syrstad (3) og kranskullan. Foto: Manzoni/NordicFocus.

Vasaloppet: Plassering Alle Norske Menn 2019

Kari Vikhagen Gjeitnes var best av samtlige norske damer i Vasan 2019. Foto: Modica/NordicFocus.

Vasaloppet: Plassering Alle Norske Damer 2019

Britta Johansson Norgren inn til seier i Marcialonga 2019. Foto: Rauschendorfer/NordicFocus.

Britta Johansson Norgren suveren i Vasaloppet

Tore Bjørseth Berdal jubler sammen med kranskullan for seieren i Vasaloppet 2019. Foto: Manzoni/NordicFocus.

Vasaloppet vunnet av Tore Bjørseth Berdal

Vasaloppet - Passering Eldris - 81 km

Vasaloppet - Passering Hökberg - 71 km

Vasaloppet - Passering Oxberg - 62 km

Vasaloppet - Passering Evertsberg - 47 km

Vasaloppet - Passering Risberg - 34,3 km

Vasaloppet - Passering Mångsboderna - 23,7 km

Vasaloppet - Passering Smågan - 10,6 km

Illustrasjonsbilde. Foto: Felgenhauer/NordicFocus.

Smøretips Vasaloppet 2019

Oppdatert 9. gang - Siste tips til søndag