Resultater Jizerska Padesatka 2008



KVINNER
1 258 HANSSON Jenny 80 Z40 1 SWE Valadalen SC 2:35:07.0 00:00.0
2 356 JAMBAEVA Tatiana 80 Z40 2 RUS Ski-Club SK Chimki 2:35:59.2 00:52.2
3 452 PEDERSEN Hilge 64 Z50 1 NOR --- 2:36:32.3 01:25.3
4 284 KOCUMOVÁ Zuzana 79 Z40 3 CZE Liberec 2:39:28.7 04:21.7
5 408 JETMAROVÁ Jana 78 Z40 4 CZE Fischer Ski Team CZE 2:47:10.1 12:03.1
6 239 ENGEN Therese 80 Z40 5 NOR Rustad Il Norway 2:55:49.6 20:42.6
7 441 HAVLOVÁ Pavla 82 Z40 6 CZE VSK Elektro Praha 2:56:59.1 21:52.1
8 240 HAUGEN Stine 85 Z40 7 NOR Rustad Il Norway 2:59:12.1 24:05.1
9 86 NEDOMLELOVÁ Alice 69 Z40 8 CZE SpinFit Liberec 3:01:09.2 26:02.2
10 451 KORFINI Ireneuzs 69 Z40 9 POL Felt Team 3:01:27.1 26:20.1
11 159 BOUDÍKOVÁ Adéla 86 Z40 10 CZE VSK Humanita Praha 3:04:34.4 29:27.4
12 49 KUBÍKOVÁ Renata 75 Z40 11 CZE Jablonec nad Nisou 3:08:04.2 32:57.2
13 386 MARTINSEN Tone 70 Z40 12 NOR Nittedal IL 3:08:33.9 33:26.9
14 722 TKÁČIKOVÁ Radka 69 Z40 13 CZE SK Harrachov 3:09:28.0 34:21.0
15 143 SUCHÁNKOVÁ Heidi 59 Z50 2 CZE Ski klub Janov Bedřic 3:09:34.5 34:27.5
16 768 LOFTHUS Inger Anne 64 Z50 3 NOR Notodden 3:10:54.7 35:47.7
17 856 RONNINGEN Kristine 70 Z40 14 NOR Nittedal Banquet Racer 3:12:49.0 37:42.0
18 250 BAKKEN Hege 71 Z40 15 NOR Heddal 3:16:16.2 41:09.2
19 327 NEDVĚDICKÁ Blanka 62 Z50 4 CZE Ski Klub J50 3:17:02.3 41:55.3
20 343 ŠRETROVÁ Lenka 80 Z40 16 CZE Red Point TOKO Team 3:19:28.3 44:21.3
21 735 KŘOUSTKOVÁ Vendula 76 Z40 17 CZE TJ ČZU Praha 3:26:08.0 51:01.0
22 439 HAVLOVÁ Petra 76 Z40 18 CZE VSK Elektro Praha 3:27:05.5 51:58.5
23 751 YRJÖLÄ Ulla 71 Z40 19 FIN Muuramen Urhilijat 3:29:29.5 54:22.5
24 815 HELTNE Torill Skrede 53 Z60 1 NOR Volda 3:29:42.7 54:35.7
25 671 VLČKOVÁ Iva 75 Z40 20 CZE ČZU Praha 3:29:44.3 54:37.3
26 232 REICHMANN Katja 78 Z40 21 GER PSV Zittau 3:31:31.7 56:24.7
27 687 FLECHSIG Alrun 65 Z50 5 GER --- 3:33:43.4 58:36.4
28 1384 UDUMAE Liis 87 Z40 22 EST Tatu Suusaklubi 3:34:38.3 59:31.3
29 1070 HASMANOVÁ Lenka 75 Z40 23 CZE KMPS Plzeň 3:34:55.1 59:48.1
30 763 BERGMANN Susanne 62 Z50 6 GER SV TU Ilmenau 3:35:41.0 00:34.0
31 218 MUNUKKA Sinikka 66 Z50 7 FIN Huhtasuon Hiihto 2000 3:35:42.1 00:35.1
32 4473 WIEDENOVÁ Klára 80 Z40 24 CZE --- 3:35:56.4 00:49.4
33 1849 CHVÁTALOVÁ Tereza 81 Z40 25 CZE Jablonec nad Nisou 3:36:19.2 01:12.2
34 1826 STRASSER Špela 80 Z40 26 SLO ŠD Atrans 3:36:35.9 01:28.9
35 4479 KÖHLER Ines 85 Z40 27 GER ATSV Gebirge-Gelobtlan 3:37:57.6 02:50.6
36 1050 HEINRICH Liane 62 Z50 8 GER VfA endLos Dresden 3:38:22.3 03:15.3
37 1675 LISLEROVÁ Adéla 80 Z40 28 CZE Krnsko 3:38:45.2 03:38.2
38 392 ZÁMBO Viktoria 77 Z40 29 HUN Budapest 3:40:18.9 05:11.9
39 883 GAJDOVÁ Magdalena 74 Z40 30 CZE --- 3:41:37.0 06:30.0
40 4182 KOLÁŘOVÁ Kateřina 84 Z40 31 CZE Ski Klub Šumperk 3:44:19.4 09:12.4
41 1144 SLÁMOVÁ Jana 72 Z40 32 SVK UNION Košice 3:45:34.9 10:27.9
42 745 AHTI Arja 52 Z60 2 FIN HPV Finnland 3:46:17.3 11:10.3
43 1188 HRADECKÁ Petra 68 Z40 33 CZE OK Doksy 3:47:01.6 11:54.6
44 789 PAČÁKOVÁ Michaela 86 Z40 34 CZE vsk Humanita Praha 3:48:51.4 13:44.4
45 576 LANGER Steffi 63 Z50 9 GER VfB Schöneck 3:49:16.6 14:09.6
46 1170 INNO Kadi 63 Z50 10 EST maxit 3:49:25.9 14:18.9
47 1833 TVEDTEN Sissel 66 Z50 11 NOR Heddal IL 3:49:33.5 14:26.5
48 1280 SANDVIK Kirsten 64 Z50 12 NOR Snogg 3:50:19.6 15:12.6
49 1274 GORBUNOVA Galina 51 Z60 3 RUS Russialoppet 3:50:26.6 15:19.6
50 1532 SZMEL Ewa 58 Z50 13 POL K.S Lechia Piechowice 3:52:32.3 17:25.3
timing + data processing realized by
Strana 1 z 3
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Ženy
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
51 1647 KOŇÁKOVÁ Hana 56 Z60 4 CZE HO Liaz 3:52:52.2 17:45.2
52 1583 RINGLEROVÁ Zuzana 84 Z40 35 CZE VSK Humanita Praha 3:53:24.0 18:17.0
53 1367 MĚSTKOVÁ Kateřina 76 Z40 36 CZE USK Praha 3:53:36.0 18:29.0
54 4341 CHROUSTOVSKÁ Veronika 71 Z40 37 CZE --- 3:54:45.0 19:38.0
55 1766 KOŠČOVÁ Simona 74 Z40 38 CZE FEL Praha 3:55:51.7 20:44.7
56 4286 MATIKAINEN Marja 52 Z60 5 FIN Sport Club Lapin Kulla 3:56:39.2 21:32.2
57 1091 HALFTER Sybille 57 Z60 6 GER Weissbach 3:57:03.9 21:56.9
58 1694 FRANZ Birgit 62 Z50 14 GER Hohburger SV 1990 3:57:18.4 22:11.4
59 524 SCHIFFNER Loreen 79 Z40 39 GER Bertsdorfer SV 3:57:46.3 22:39.3
60 2238 SCHWARZE Jitka 83 Z40 40 GER Saxonia 3:58:34.0 23:27.0
61 2307 ĎURAJDOVÁ Iveta 62 Z50 15 SVK ŠK Šiva Žilina 3:59:23.7 24:16.7
62 1510 URBAN Gabriela 63 Z50 16 GER KV Vogelfrei 3:59:58.0 24:51.0
63 1656 GESSEL Kathrin 64 Z50 17 GER Skiclub Sohland 4:00:52.2 25:45.2
64 3519 VRBOVÁ Martina 84 Z40 41 CZE FTVS U.K. Praha 4:01:00.4 25:53.4
65 2348 STOKKELAND Mari 55 Z60 7 NOR Ganddal il 4:02:12.4 27:05.4
66 4030 JIRÁŇOVÁ Blanka 78 Z40 42 CZE AK Moravská slávia Brn 4:02:17.9 27:10.9
67 2598 ČERNOŠKOVÁ Hana 67 Z50 18 CZE VHS Brno 4:04:19.8 29:12.8
68 3528 SAMEK Nicole 89 Z40 43 GER SC Kempten 4:04:41.3 29:34.3
69 4363 LIERHAGEN Marthe 77 Z40 44 NOR --- 4:04:44.9 29:37.9
70 1723 PODRÁBSKÁ Běla 46 Z70 1 CZE SK Cykloträmp LBC 4:05:29.5 30:22.5
71 855 RYŠAVÁ Vendula 81 Z40 45 CZE CZU Praha 4:05:56.3 30:49.3
72 2349 HERSETH Janne 61 Z50 19 NOR --- 4:08:17.6 33:10.6
73 2078 THIELE Maike 75 Z40 46 GER SC Kottmar 4:08:31.7 33:24.7
74 1795 HOGGEN Eli Bente 59 Z50 20 NOR Volda 4:09:28.2 34:21.2
75 1731 JENÍKOVÁ Karolína 68 Z40 47 CZE Spartak Praha 4 4:09:51.0 34:44.0
76 837 WASENIUS Maj 46 Z70 2 FIN HPV Finnland 4:10:00.3 34:53.3
77 1339 SALINGEROVÁ Anna 77 Z40 48 CZE ČZU Praha 4:10:25.3 35:18.3
78 1348 KOSINOVÁ Veronika 83 Z40 49 CZE MTB Příchovice 4:10:54.0 35:47.0
79 1576 KRAEMER Karin 63 Z50 21 GER Post Dresden 4:11:42.7 36:35.7
80 1665 WEISLOVÁ Eva 67 Z50 22 CZE Sokol Troja Praha 4:13:39.3 38:32.3
81 4206 ZANONER Caterina 64 Z50 23 ITA U. S. Cermis - Masi 4:14:13.1 39:06.1
82 2056 RAUCH Jana 71 Z40 50 GER TV Valtenberg e.V 4:14:32.3 39:25.3
83 1200 KAPLANOVÁ Iva 68 Z40 51 CZE Lokomotiva Pardubice 4:16:28.7 41:21.7
84 1295 KOVÁČOVÁ Radka 81 Z40 52 CZE VSK Humanita Praha 4:18:23.2 43:16.2
85 2042 PILAŘOVÁ Ivana 63 Z50 24 CZE SK Jizera 4:18:37.4 43:30.4
86 2444 BARTOŠOVÁ Jana 70 Z40 53 CZE SK Koura 4:19:11.6 44:04.6
87 2542 ŠKALOUDOVÁ Lenka 79 Z40 54 CZE KC Pivovar Vratislavic 4:19:13.1 44:06.1
88 4364 DALEN Ingjerd 80 Z40 55 NOR --- 4:19:27.6 44:20.6
89 2443 HÖNNICKE Anke 62 Z50 25 GER DAV ADS 4:20:34.7 45:27.7
90 1831 ROGSTAD Astri 43 Z70 3 NOR OSI 4:20:52.6 45:45.6
91 1069 NOHÝNKOVÁ Kateřina 63 Z50 26 CZE AC Slovan Liberec 4:22:08.0 47:01.0
92 2265 KROSS Kathrin 61 Z50 27 GER Skizunft/SKS 4:22:39.8 47:32.8
93 2668 HAŇKOVSKÁ Jana 40 Z70 4 CZE SK Praga Praha 4:23:14.9 48:07.9
94 2091 BIBRACK Kerstin 62 Z50 28 GER OSV Zittau 4:24:45.0 49:38.0
95 2006 MATERNOVÁ Klára 75 Z40 56 CZE LK Balvan 4:25:54.7 50:47.7
96 2646 NOHL Eva 48 Z60 8 GER Saxonia 4:26:22.8 51:15.8
97 2037 POLANSKA Malgorzata 72 Z40 57 POL --- 4:27:10.7 52:03.7
98 2594 LICKERT Christine 78 Z40 58 GER --- 4:29:04.8 53:57.8
99 2203 FEDERBUSCH Veronika 68 Z40 59 GER SV Dresden-Reick 4:29:15.3 54:08.3
100 2106 KOLMANOVÁ Dana 79 Z40 60 CZE Mather 4:30:14.4 55:07.4
101 2372 BIAVA Wilma 62 Z50 29 ITA sca club A Marinelli 4:30:22.4 55:15.4
102 2269 KOŽÁROVÁ Petra 63 Z50 30 CZE Praha 4:32:36.7 57:29.7
103 1593 NOVOTNÁ Jana 74 Z40 61 CZE Tri Ski Karlovy Vary 4:33:03.3 57:56.3
104 2734 ROUTKOVÁ Jitka 66 Z50 31 CZE --- 4:35:27.5 00:20.5
105 2173 LEHTONEN Marjatta 45 Z70 5 FIN Salokannel 4:35:49.5 00:42.5
106 1695 MÖBIUS Annett 63 Z50 32 GER Hohburger sv 1990 4:36:01.2 00:54.2
107 2137 NEUMANOVÁ Iveta 65 Z50 33 CZE Liberec 4:39:35.0 04:28.0
108 1569 WENZEL Annemone 55 Z60 9 GER Kelchsteiner Oybin 4:40:24.8 05:17.8
109 2076 KOUBKOVÁ Ilona 56 Z60 10 CZE Stavební fakulta Praha 4:40:29.7 05:22.7
110 839 SCHMIDT Caroline 78 Z40 62 GER Saxonia Dresden 4:42:16.7 07:09.7
111 4367 FLAEKOY Anne 49 Z60 11 NOR --- 4:42:45.9 07:38.9
112 1005 VÁLKOVÁ Marcela 55 Z60 12 CZE Humanita Praha 4:48:05.2 12:58.2
113 873 KOLOBANOVA Liudmila 44 Z70 6 RUS Russland 4:49:46.3 14:39.3

HERRER
1 265 AUKLAND Anders 72 M40 1 NOR --- 2:12:32.2 00:00.0
2 257 SVÄRD Oskar 76 M40 2 SWE Valadalen SC 2:12:57.4 00:25.2
3 264 AUKLAND Jorgen 75 M40 3 NOR Team Fast 2:14:23.1 01:50.9
4 328 PALMÉR Anders 76 M40 4 SWE Ulricehamns IF 2:14:40.0 02:07.8
5 259 AHRLIN Jerry 78 M40 5 SWE Valadalen SC 2:14:48.7 02:16.5
6 337 ANDREASSON Rikard 79 M40 6 SWE IFK Mora 2:14:54.9 02:22.7
7 382 FREDRIKSSON Mathias 73 M40 7 SWE AXA Sports Club 2:14:58.3 02:26.1
8 1 CATTANEO Marco 74 M40 8 ITA Italian Team 2:15:20.0 02:47.8
9 336 KARLSSON Niklas 80 M40 9 SWE IFK Mora 2:15:50.6 03:18.4
10 295 ESTIL Frode 72 M40 10 NOR Team FAST 2:17:57.3 05:25.1
11 286 JÖNSSON Markus 81 M40 11 SWE Ulricehamn 2:19:03.4 06:31.2
12 335 ERIKSSON Erik 80 M40 12 SWE IFK Mora 2:19:04.5 06:32.3
13 242 GLOERSEN Oevind 86 M40 13 NOR Rustad Il Norway 2:19:05.3 06:33.1
14 379 HENRIKSEN Thomas 78 M40 14 NOR Fossum IF 2:19:09.7 06:37.5
15 373 NOVOTNÝ Viktor 82 M40 15 CZE FENIX Ski Team Jeseník 2:19:10.4 06:38.2
16 352 CARRARA Bruno 77 M40 16 ITA Italian Team 2:19:11.0 06:38.8
17 296 BJERKLI Atle 83 M40 17 NOR Team FAST 2:19:12.8 06:40.6
18 332 NOVÁK Petr 82 M40 18 CZE LK Slovan Karlovy Vary 2:19:26.3 06:54.1
19 353 GRANDELIS Tullio 77 M40 19 ITA Italian Team 2:19:31.2 06:59.0
20 243 DAMMEN Kjetil 83 M40 20 NOR Rustad Il Norway 2:19:40.7 07:08.5
21 409 ŠRETR Radek 82 M40 21 CZE Fischer Ski Team CZE 2:19:44.8 07:12.6
22 287 JAKOUBEK Tomáš 79 M40 22 CZE Ski club Jablonec n/N 2:20:22.1 07:49.9
23 324 HASLER Markus 71 M40 23 LIC Leichtensteinischer Sk 2:21:34.3 09:02.1
24 445 ŠLECHTA Daniel 76 M40 24 CZE Fischer Team 2:21:51.6 09:19.4
25 400 HANSEN Haavard 76 M40 25 NOR Stindheim IL 2:23:57.5 11:25.3
26 124 VALOUŠEK Zbyněk 84 M40 26 CZE TJ Dukla Liberec 2:24:07.9 11:35.7
27 162 SANDBERG Johan 68 M40 27 SWE Kraftstaven Ski Team 2:24:10.4 11:38.2
28 297 MYRLAND Anders 83 M40 28 NOR Team FAST 2:25:17.5 12:45.3
29 209 SKORSTAD Haavard 73 M40 29 NOR Rustad Il Norway 2:25:19.1 12:46.9
30 164 HORÁLEK Radek 80 M40 30 CZE Slovan Praha Zdravot. 2:27:20.4 14:48.2
31 333 STEURER Thomas 77 M40 31 AUT Salomon 2:27:48.5 15:16.3
32 395 NAESS Ole Jakob 72 M40 32 NOR Nanset IF 2:28:29.2 15:57.0
33 410 UTISTOG Svein Olav 84 M40 33 NOR Fossum IF 2:28:55.3 16:23.1
34 1336 HAUGEN Simen 66 M50 1 NOR Nanset IF 2:29:02.0 16:29.8
35 236 KAJARI Priit 68 M40 34 EST Estonian WL Team 2:29:40.4 17:08.2
36 173 TINGELÖF Ulf 73 M40 35 SWE Kraftstaven SkiTeam 2:29:53.3 17:21.1
37 241 NYGAARD Anders Rudaa 84 M40 36 NOR Rustad Il Norway 2:30:21.5 17:49.3
38 288 PAZDERSKÝ Marek 81 M40 37 CZE Nyč Sport 2:31:04.7 18:32.5
39 285 SWANK Adam 75 M40 38 USA Fischer 2:31:21.4 18:49.2
40 432 PETR Pavel 69 M40 39 CZE Ski Klub Šumperk 2:32:35.9 20:03.7
41 357 EIFERT Erik 68 M40 40 GER SG Adelsberg 2:33:09.6 20:37.4
42 424 NYLUND Sven 69 M40 41 NOR Nordbygda Ski 2:33:26.2 20:54.0
43 387 MATĚJKA Tomáš 71 M40 42 CZE Praha 2:33:58.7 21:26.5
44 399 EVJEN Jon Sverre 64 M50 2 NOR Liungen IL 2:34:15.0 21:42.8
45 254 STRANDBAKKE Geir 64 M50 3 NOR Redalen I.L 2:34:16.6 21:44.4
46 417 MEIER Radek 71 M40 43 CZE Liberec 2:34:31.0 21:58.8
47 350 SEIDEL Thomas 83 M40 44 GER Team Rossignol 2:34:50.8 22:18.6
48 142 ODVÁRKO Michael 79 M40 45 CZE Dukla Praha 2:35:56.7 23:24.5
49 355 BOTWINOV Michael 67 M50 4 AUT Ski Club WSV Ramsau 2:37:42.8 25:10.6
50 227 RUPPANER Thomas 84 M40 46 GER Fischer Racing Team 2:38:23.4 25:51.2
51 133 PLISKA Jiří 81 M40 47 CZE Ski Šumava 2:38:40.3 26:08.1
52 94 OTTO Steffen 59 M50 5 GER Bertsdorfer SV 2:38:50.8 26:18.6
53 281 DAEHLIE Bjorn 67 M50 6 NOR BJ Sport 2:38:55.3 26:23.1
54 425 NYLUND Dag 61 M50 7 NOR Loten 2:38:55.4 26:23.2
55 415 JUNEK Libor 82 M40 48 CZE Ski Jilemnice 2:39:04.5 26:32.3
56 396 NARJORD Einar 62 M50 8 NOR Liungen IL 2:39:12.6 26:40.4
57 371 PROSS David 75 M40 49 CZE ČEZ 2:39:22.9 26:50.7
58 431 NESVADBA Petr 86 M40 50 CZE Český SK Vysoké n. J 2:39:41.8 27:09.6
59 811 KROUPA Miloš 85 M40 51 CZE Ski Tři Studně 2:40:44.7 28:12.5
60 51 BEUTER Matthias 66 M50 9 GER SC Girkhausen 2:40:45.8 28:13.6
61 292 KŘ͎ Jan 75 M40 52 CZE Patria Direct 2:40:48.7 28:16.5
62 301 HEIKKINEN Jussi 69 M40 53 FIN Team Husqvarna 2:41:08.9 28:36.7
63 280 GRANHOLM Roger 65 M50 10 FIN Kraft skidor 2:42:25.4 29:53.2
64 207 KRAVÁČEK David 71 M40 54 CZE Osten 2:42:25.9 29:53.7
65 427 HEYNEN Matthias 66 M50 11 GER Sc Erlangen 2:42:51.5 30:19.3
66 442 NOACK Noe 63 M50 12 GER TV Altötting 2:43:21.1 30:48.9
67 54 JAKUBIČKA Tomáš 84 M40 55 CZE TJ Železný Brod 2:43:27.3 30:55.1
68 70 KŘOUSTEK Martin 78 M40 56 CZE ČZU Praha 2:43:42.5 31:10.3
69 380 KOMLEV Yuriy 67 M50 13 RUS Russian WL Team 2:43:54.1 31:21.9
70 158 HÁK Michal 75 M40 57 CZE Sokol Studenec 2:44:02.9 31:30.7
71 293 RYVOLL Johnny Ivar 64 M50 14 NOR Nordreisa IL 2:44:04.9 31:32.7
72 178 NOVOTNÝ Jiří 60 M50 15 CZE FEL Praha 2:44:12.4 31:40.2
73 413 JÁNSKÝ Lukáš 79 M40 58 CZE Adršpach 2:44:22.4 31:50.2
74 278 GROSSE Ralf 73 M40 59 GER PSV Zittau Sektion Ski 2:44:46.0 32:13.8
75 4368 ANDREASSEN Morten 67 M50 16 NOR TFL 2:44:51.7 32:19.5
76 246 OSOKIN Anatoliy 59 M50 17 RUS Russialoppet 2:45:04.4 32:32.2
77 206 HORNYCH Véna 78 M40 60 CZE Rock Machine Cyklomax 2:45:15.4 32:43.2
78 9 LANDA František 74 M40 61 CZE AC Slovan Liberec 2:45:20.2 32:48.0
79 150 BALATKA Miroslav 59 M50 18 CZE Ski Jablonec nad Nisou 2:45:56.6 33:24.4
80 443 FIŠNAR Jiří 76 M40 62 CZE Šumperk 2:46:10.7 33:38.5
81 229 LEHMANN Uwe 62 M50 19 GER Skiclub Carlsfeld 2:46:30.9 33:58.7
82 18 SCHMIDT Werner 62 M50 20 GER SC Gefrees 2:46:42.4 34:10.2
83 192 BENC Pavel 63 M50 21 CZE Dukla Liberec 2:46:46.3 34:14.1
84 244 EVENSEN Torfinn 71 M40 63 NOR Rustad Il Norway 2:46:47.7 34:15.5
85 4034 IVANOV Sergey 79 M40 64 RUS Zodiak 2:47:28.9 34:56.7
86 100 ZÁRYBNICKÝ Aleš 74 M40 65 CZE Ekonom Praha 2:47:34.8 35:02.6
87 345 MELIŠÍK Jan 74 M40 66 CZE Red Point TOKO Team 2:47:43.9 35:11.7
88 36 SROVNAL Otakar 75 M40 67 CZE Lokomotiva Záhřeb 2:47:52.6 35:20.4
89 344 ČADA Tomáš 64 M50 22 CZE Red Point TOKO Team 2:48:21.2 35:49.0
90 56 MALEČEK Martin 75 M40 68 CZE Ekonom Praha 2:48:31.0 35:58.8
91 146 ŠIMŮNEK Jaromír 55 M60 1 CZE SKP Jablonex 2:48:35.0 36:02.8
92 208 KVAALE Steinar 70 M40 69 NOR Rustad Il Norway 2:48:37.8 36:05.6
93 390 JAGOMÄGI Teet 69 M40 70 EST --- 2:48:42.3 36:10.1
94 411 TUČEK Martin 75 M40 71 CZE Ski klub Šumavský R. 2:48:49.3 36:17.1
95 65 LEUPOLD Jörg 70 M40 72 GER Vfa end Los Dresden 2:48:56.4 36:24.2
96 268 VIHINEN Tapio 72 M40 73 FIN PKracing Team 2:49:11.6 36:39.4
97 341 ALDEN Jan 63 M50 23 FIN --- 2:49:11.8 36:39.6
98 226 JÄRVINEN Jukka Pekka 71 M40 74 FIN Muuramen Urheilijat 2:49:23.4 36:51.2
99 276 BRABEC Miroslav 67 M50 24 CZE HABRDY 2:49:44.4 37:12.2
100 53 SIVERTSEN Reidar 67 M50 25 NOR Utleira Ski 2:49:50.2 37:18.0
101 453 MANTINI Paolo Geometra 60 M50 26 ITA GS Gualdo Sesti 2:50:15.4 37:43.2
102 151 BALATKA Jaroslav 54 M60 2 CZE SKP Maják Jablonec 2:50:21.1 37:48.9
103 52 KOVÁŘ Zbyněk 77 M40 75 CZE Jiskra Harrachov 2:50:21.6 37:49.4
104 378 LACHMANN Benjamin 82 M40 76 GER SG-Holzhau 2:50:26.4 37:54.2
105 4343 ELIASSEN Nils 52 M60 3 NOR Kirkenes 2:50:43.4 38:11.2
106 111 BUDINA Tomáš 79 M40 77 CZE BIKESPORT.CZ 2:50:46.5 38:14.3
107 127 TICHÝ Lukáš 74 M40 78 CZE --- 2:50:51.4 38:19.2
108 177 URBAN Rostislav 73 M40 79 CZE Hydraulik serviz CZ 2:50:55.6 38:23.4
109 10 FEJFAR Karel 66 M50 27 CZE Veselí Jizerka 13 2:51:03.9 38:31.7
110 181 ANDRLÍK Aleš 77 M40 80 CZE CYKLO-SKI klub Polička 2:51:09.1 38:36.9
111 211 VLČEK Tomáš 80 M40 81 CZE TJ Gumárny Zubří 2:51:09.4 38:37.2
112 248 PERSEN Goran 61 M50 28 NOR SAS Skiklubb 2:51:42.3 39:10.1
113 711 HANISCH Günter 57 M60 4 CZE Ski Klub Jablonec nad 2:51:44.6 39:12.4
114 118 MELŠA Zdeněk 82 M40 82 CZE muflonbajk 2:51:49.6 39:17.4
115 89 MACAJ Jan 80 M40 83 CZE Sokol Ruprechtice 2:52:19.3 39:47.1
116 134 KOLAJA Jan 81 M40 84 CZE Veselý výlet Libere 2:52:26.9 39:54.7
117 2785 ŠŤASTNÝ Jiří 55 M60 5 CZE ČEZ 2:52:42.5 40:10.3
118 342 DEMJANOVIČ Michal 60 M50 29 CZE Red Point TOKO Team 2:53:00.5 40:28.3
119 180 BOŠTÍK Jiří 61 M50 30 CZE Cyklo SK Polička 2:53:04.2 40:32.0
120 62 WITKE Thomas 65 M50 31 GER USV TU Dresden 2:53:08.0 40:35.8
121 145 URBÁNEK Petr 81 M40 85 CZE AC Slovan Liberec 2:53:13.5 40:41.3
122 889 MRÁZEK Jiří 79 M40 86 CZE Zdravotník Praha 2:53:13.5 40:41.3
123 421 BERAN Jiří 52 M60 6 CZE Spartak Police n. M 2:53:15.2 40:43.0
124 376 LESSAU Jochen 80 M40 87 GER Team Kaderschmiede Jen 2:53:21.3 40:49.1
125 144 GÖTZ Robert 75 M40 88 GER K.V. Rohnspitzler 2:53:26.5 40:54.3
126 76 LISCHKE Jens 69 M40 89 GER VSC Klingenthal 2:53:27.5 40:55.3
127 322 SVOBODA Petr 68 M40 90 CZE Ski Jilemnice 2:53:32.6 41:00.4
128 221 ROENNING Stein 63 M50 32 NOR Gjensidige Sport 2:53:37.1 41:04.9
129 93 MRÁZ Antonín 72 M40 91 CZE --- 2:53:39.3 41:07.1
130 2753 ŠPAČEK Petr 47 M70 1 CZE ČBA 2:53:48.6 41:16.4
131 125 KALOUS Petr 77 M40 92 CZE SK Žamberk 2:54:27.6 41:55.4
132 167 VESELÝ Jan 65 M50 33 CZE ČZU Praha 2:54:44.3 42:12.1
133 238 KOTSBAKK Hans Arve 66 M50 34 NOR --- 2:55:01.9 42:29.7
134 75 MAZÁNEK Jaroslav 73 M40 93 CZE TJ Semily 2:55:04.3 42:32.1
135 126 MARTINELLI Luca 62 M50 35 ITA U.S.Stella Alpina Cara 2:55:11.3 42:39.1
136 444 GOTVALD Josef 68 M40 94 CZE VSK Výlet Liberec 2:55:16.0 42:43.8
137 406 BLAŽEK Josef 58 M50 36 CZE Ski klub Jablonec n/N 2:55:17.9 42:45.7
138 117 POLACH Libor 75 M40 95 CZE SK Štíty 2:55:24.8 42:52.6
139 116 KLEIN Petr 65 M50 37 CZE SK Štíty 2:55:25.7 42:53.5
140 102 BONELLI Giovanni 79 M40 96 ITA U.S. Stella Alpina- Ca 2:55:29.1 42:56.9
141 5 ZÁMEČNÍK David 75 M40 97 CZE SK Žabovřesky 2:55:31.0 42:58.8
142 219 ZOENNCHEN Birk 70 M40 98 GER SV Hermsdorf 2:55:32.1 42:59.9
143 156 PALAS Jan 85 M40 99 CZE Pally Racing Team 2:55:32.7 43:00.5
144 104 PELA Zbyněk 73 M40 100 CZE Ski Pax Horní Maxov 2:55:33.5 43:01.3
145 12 MATĚJŮ Michal 77 M40 101 CZE Ski Sild Team 2:55:37.4 43:05.2
146 185 VÁCLAVEK Tomáš 58 M50 38 CZE SKIOB Šternberk 2:55:39.9 43:07.7
147 220 ROENNING Olav 60 M50 39 NOR --- 2:56:04.4 43:32.2
148 135 PODRÁBSKÝ Ctibor 70 M40 102 CZE SK Cykloträmp Liberec 2:56:08.2 43:36.0
149 290 VEJNAR Josef 57 M60 7 CZE ČSK Vysoké nad Jizerou 2:56:11.1 43:38.9
150 30 KALINA Miroslav 82 M40 103 CZE VSK Humanita Praha 2:56:13.9 43:41.7
151 224 CUPÁK Martin 71 M40 104 CZE bokuko 2:56:15.8 43:43.6
152 108 ŠIKOLA Pavel 79 M40 105 CZE BIKESPORT.CZ 2:56:24.9 43:52.7
153 11 ZOUREK Pavel 60 M50 40 CZE SK Nové Město n. M 2:56:27.9 43:55.7
154 528 JAKUBIČKA Tomáš 58 M50 41 CZE Sokol Železný Brod 2:56:28.6 43:56.4
155 216 ŠTRYNCL Pavel 77 M40 106 CZE Adamec chlazení 2:56:29.2 43:57.0
156 40 KNÁPEK Ladislav 61 M50 42 CZE Patria Direct 2:56:45.3 44:13.1
157 13 VALTER Dalibor 69 M40 107 CZE --- 2:56:49.4 44:17.2
158 68 LEIBIGER Jens 59 M50 43 GER Post Dresden 2:56:55.2 44:23.0
159 83 KOUBEK Jiří 84 M40 108 CZE KB Kapslovna Praha 2:57:00.9 44:28.7
160 316 DVOŘÁK Libor 57 M60 8 CZE DGP Praha 2:57:02.6 44:30.4
161 3504 FREYER Gerald 58 M50 44 GER BIW Neuhausen 2:57:03.4 44:31.2
162 39 SKOŘEPA Jiří 72 M40 109 CZE TJ Ski Semily 2:57:14.8 44:42.6
163 310 HELTNE Per 50 M60 9 NOR Volda 2:57:17.2 44:45.0
164 92 MÜLLER Gerold 63 M50 45 GER Bertsdorfer SV 2:57:18.5 44:46.3
165 454 PRAVDA Ivo 64 M50 46 CZE Loko Teplice 2:57:22.4 44:50.2
166 61 FISCHER Robert 80 M40 110 GER Dresden 2:57:28.0 44:55.8
167 311 KALLAND John 61 M50 47 NOR Volda 2:57:33.0 45:00.8
168 141 PROKŮPEK Aleš 66 M50 48 CZE ČKS Ski Jilemnice 2:57:33.5 45:01.3
169 436 SCHIPPERS Hartmut 69 M40 111 GER Ski klub Dresden 2:57:35.0 45:02.8
170 212 DIVÍN Tomáš 76 M40 112 CZE TJ Gumárny Zubří 2:57:36.6 45:04.4
171 55 LUČAN Vladimír 77 M40 113 CZE Lokomotiva Pardubice 2:57:41.4 45:09.2
172 2 STRNAD Tomáš 69 M40 114 CZE SK Žamberk 2:57:46.1 45:13.9
173 299 GOREV Kirill 63 M50 49 RUS Moroz Ski Club 2:57:52.8 45:20.6
174 21 POSPÍŠIL Miroslav 60 M50 50 CZE HSTS Věrovany 2:57:55.7 45:23.5
175 331 SAVONEN Antti 73 M40 115 FIN Huhtasuon Hiihto 2000 2:57:57.4 45:25.2
176 59 TIŠER Robert 62 M50 51 CZE Spinfit Liberec 2:57:59.3 45:27.1
177 404 ŠVARC Petr 66 M50 52 CZE Tri klub Příbram 2:58:04.1 45:31.9
178 113 ZNOJEMSKÝ Karel 77 M40 116 CZE LK Ledeč n. S 2:58:31.7 45:59.5
179 82 ZELLER Zbyněk 55 M60 10 CZE ČSK Vysoké n. J. 2:58:46.1 46:13.9
180 772 PURA Hannu 70 M40 117 FIN Team Husqvarna 2:58:54.3 46:22.1
181 123 SOUKUP Karel 72 M40 118 CZE ČKS Ski Jilemnice 2:58:59.0 46:26.8
182 204 VAAGEN Bjorn 64 M50 53 NOR AS Rockwool 2:59:10.9 46:38.7
183 4035 ERMOLOV Dmitry 76 M40 119 RUS Zodiak 2:59:12.1 46:39.9
184 263 MLÁDEK Jiří 88 M40 120 CZE Sokol Pražský 2:59:20.8 46:48.6
185 862 TUČAN Jindřich 78 M40 121 CZE MFF UK Praha 2:59:23.4 46:51.2
186 101 SNERTING Age 57 M60 11 NOR Siemens 2:59:27.0 46:54.8
187 179 OTCOVSKÝ Zdeněk 73 M40 122 CZE Cyklo SK Polička 2:59:30.9 46:58.7
188 170 KOCUM Miroslav 45 M70 2 CZE Lokomotiva Liberec 2:59:32.1 46:59.9
189 32 VOJTA Pavel 75 M40 123 CZE Žižkovský tygři 2:59:33.1 47:00.9
190 157 POLTE Frank 70 M40 124 GER SKI Klub Dresden 2:59:35.5 47:03.3
191 835 KÁLAL Tomáš 85 M40 125 CZE Ekonom Praha - Žižkovs 2:59:44.2 47:12.0
192 98 RICHTER Michael 67 M50 54 GER FKK 93 2:59:48.7 47:16.5
193 261 BELIOV Petr 63 M50 55 CZE Albrechtice n. Orl. 2:59:56.4 47:24.2
194 176 TŮMA Jaroslav 73 M40 126 CZE SO Ráj 3:00:09.1 47:36.9
195 230 CLEMENZ Silvio 79 M40 127 GER PSV Zittau 3:00:11.5 47:39.3
196 14 ŠMAHEL David 74 M40 128 CZE Bílovice nad Svitavou 3:00:16.4 47:44.2
197 199 VOPAT Václav 53 M60 12 CZE Mnichovo Hradiště 3:00:19.7 47:47.5
198 1088 BEYER Sebastian 81 M40 129 GER PSV Zittau 3:00:30.5 47:58.3
199 275 MATOUŠEK Ondřej 88 M40 130 CZE SKP Ústí nad Labem 3:00:30.6 47:58.4
200 407 KREJČÍ Lukáš 85 M40 131 CZE Ski Klub Jablonec n. N 3:00:40.1 48:07.9
timing + data processing realized by
Strana 4 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
201 375 BOŘÁNEK Petr 70 M40 132 CZE FEL Praha 3:00:53.2 48:21.0
202 147 KULÍK Vladislav 73 M40 133 CZE CK Morava 3:00:53.3 48:21.1
203 511 KUBÍČEK Jan 80 M40 134 CZE --- 3:00:54.6 48:22.4
204 202 KOLLÁR Ľubomír 64 M50 56 SVK K2 Nová Lesná 3:00:56.7 48:24.5
205 1304 PINTA Martin 68 M40 135 CZE SO Ráj Hrubá Skála 3:00:57.0 48:24.8
206 401 NORDLI Eirik 67 M50 57 NOR --- 3:01:01.4 48:29.2
207 2719 KOZDERA Petr 71 M40 136 CZE Jablonec nad Nisou 3:01:02.1 48:29.9
208 1383 POLÍVKA Petr 63 M50 58 CZE Spinfit Liberec 3:01:06.9 48:34.7
209 63 KOLYSHEV Sergey 58 M50 59 RUS Volkusha 3:01:17.6 48:45.4
210 605 MEUSEL Ronald 70 M40 137 GER --- 3:01:22.0 48:49.8
211 4145 BERGMANN Sebastian 87 M40 138 GER SV TU Ilmenau 3:01:24.8 48:52.6
212 266 VARESCO Vincenzo 71 M40 139 ITA U.S. Stella Alpina Car 3:01:32.3 49:00.1
213 435 KRISTIANSEN Torstein 45 M70 3 NOR Maxpulse 3:01:40.3 49:08.1
214 515 KOŠŤÁK Roman 74 M40 140 CZE --- 3:01:47.6 49:15.4
215 186 VÁCLAVEK Jiří 57 M60 13 CZE SKIOB Šternberk 3:01:49.1 49:16.9
216 821 TIIK Madis 67 M50 60 EST --- 3:01:49.8 49:17.6
217 874 RICHTER Pavel 66 M50 61 CZE --- 3:01:50.4 49:18.2
218 1836 MAJOR Jiří 55 M60 14 CZE Kerda Liberec 3:01:52.4 49:20.2
219 430 LOUŽIL Jan 80 M40 141 CZE Ski Klub Jablonec 3:02:03.8 49:31.6
220 359 KNÜSEL Markus 55 M60 15 SUI Kontiki Saga Reisen 3:02:12.2 49:40.0
221 57 NOVOTNÝ Milan 65 M50 62 CZE OK 99 Hradec Králové 3:02:15.0 49:42.8
222 79 KRECHLER Miroslav 52 M60 16 CZE Ježek Team Jihlava 3:02:22.5 49:50.3
223 589 TAUTENHAHN Frank 55 M60 17 GER SG Adelsberg 3:02:26.2 49:54.0
224 578 KUŽEL Martin 86 M40 142 CZE FTVS UK Praha 3:02:27.5 49:55.3
225 4365 HAGEN Even 67 M50 63 NOR --- 3:02:32.4 50:00.2
226 228 STENE Haakon 60 M50 64 NOR DnB NOR Sport 3:02:33.8 50:01.6
227 412 ČELŮSTKA Jan 82 M40 143 CZE Zlín 3:02:36.3 50:04.1
228 189 HÁJEK Michal 64 M50 65 CZE BSC Opava 3:02:41.6 50:09.4
229 364 SCHÖFERLE Andreas 61 M50 66 GER SC Rettenberg 3:02:56.7 50:24.5
230 120 IBEHEJ Josef 56 M60 18 CZE Solido 3:03:09.4 50:37.2
231 37 BLAHNA Pete 50 M60 19 CZE Pete Adr Team 3:03:13.7 50:41.5
232 91 EIFLER Hartmut 62 M50 67 GER Bertsdorfer SV 3:03:18.7 50:46.5
233 223 HUSSAR Kaidar 71 M40 144 EST --- 3:03:20.1 50:47.9
234 1520 BERÁNEK David 79 M40 145 CZE Rumový expres 3:03:24.5 50:52.3
235 196 VOLDŘICH Jan 51 M60 20 CZE SKI Klub Šumava 3:03:26.3 50:54.1
236 793 ZHITENEV Ivan 72 M40 146 RUS www.skisport.ru 3:03:26.3 50:54.1
237 34 ZELENKA Petr 68 M40 147 CZE TJ Roprachtice 3:03:28.9 50:56.7
238 4289 HANSEN Tor 51 M60 21 NOR Norway 3:03:29.5 50:57.3
239 115 EHL Jiří 77 M40 148 CZE Univerzita Brno 3:03:30.8 50:58.6
240 4135 FRÖHLICH Mike 63 M50 68 GER SSV 1863 Sayda 3:03:32.7 51:00.5
241 168 RIEGER Tomáš 87 M40 149 CZE Risk Velichov 3:03:34.3 51:02.1
242 122 ŠVÁBEK Karel 65 M50 69 CZE Maratoncentrum Jičín 3:03:35.2 51:03.0
243 273 LYASHOK Alexander 67 M50 70 RUS Private 3:03:39.1 51:06.9
244 2124 SCHAUNITZER Gerhard 67 M50 71 AUT --- 3:03:43.4 51:11.2
245 832 KOHOUTEK Petr 75 M40 150 CZE Red Point TOKO Team 3:03:48.3 51:16.1
246 129 DRAHORÁD Ctirad 59 M50 72 CZE Tatran Železná Ruda 3:04:01.7 51:29.5
247 279 GROSSE Frank 62 M50 73 GER PSV Zittau Sektion Ski 3:04:06.3 51:34.1
248 646 KUBA Petr 44 M70 4 CZE Liaz Jablonec n. N. 3:04:07.8 51:35.6
249 748 VALA Lukáš 78 M40 151 CZE Ski Fortex MB 3:04:10.0 51:37.8
250 824 SKJOENSFJELL Trond Hen 67 M50 74 NOR Tromsoe SK 3:04:10.8 51:38.6
251 338 BITTNER Uwe 61 M50 75 GER SC Sohland 3:04:11.4 51:39.2
252 664 VATER Carsten 64 M50 76 GER Sebnitzer Rv. 1898 3:04:15.7 51:43.5
253 520 RUDOLF Jan 71 M40 152 CZE --- 3:04:20.1 51:47.9
254 72 VELJAČIK Robert 74 M40 153 SVK ŠK Skubín 3:04:20.6 51:48.4
255 347 DROBNÍK Miroslav 76 M40 154 CZE SK Český Ráj 3:04:29.9 51:57.7
256 15 ŠTĚPÁNEK Martin 73 M40 155 CZE Universita Brno 3:04:31.2 51:59.0
257 45 WIRSCHING Tim 70 M40 156 GER Skiklub Dresden 3:04:32.4 52:00.2
258 6 HORYNA Jaroslav 51 M60 22 CZE Horn Trutnov 3:04:38.1 52:05.9
259 2369 KASKEMA Valdis 69 M40 157 EST Funding Adventure Team 3:04:49.4 52:17.2
260 420 LANGMAJER Josef 45 M70 5 GER BW Villingen 3:04:50.9 52:18.7
261 182 FLECHSIG Bernd 63 M50 77 GER --- 3:04:53.1 52:20.9
262 163 TRÖSSE Lutz 50 M60 23 GER SV TU Ilmenau 3:05:04.1 52:31.9
263 235 HALGAŠ Luboš 68 M40 158 SVK Banská Bystrica 3:05:16.7 52:44.5
264 891 ZUZANEK Miroslav 47 M70 6 CZE Sky Synové HKL a SZV 3:05:21.1 52:48.9
265 621 PALDUS Josef 58 M50 78 CZE Sokol Vrát 3:05:23.2 52:51.0
266 251 BAKKEN Arve 70 M40 159 NOR Heddal 3:05:25.8 52:53.6
267 864 BLAŽEK Pavel 78 M40 160 CZE HO Hejnice 3:05:36.5 53:04.3
268 96 AEHNELT Roland 58 M50 79 GER SSV Blau Weiss Neuhaus 3:05:38.5 53:06.3
269 217 TUIKKANEN Juha 67 M50 80 FIN Huhtasuon Hiihto 2000 3:05:52.2 53:20.0
270 4040 ODINTSOV Andrey 60 M50 81 CZE Zodiak 3:05:52.4 53:20.2
271 736 MACHÁČ Karel 68 M40 161 CZE --- 3:05:55.8 53:23.6
272 584 DELVAI Edi 71 M40 162 ITA U.S. Stella Alpina Car 3:05:57.9 53:25.7
273 20 KOUCKÝ Roman 63 M50 82 CZE Viking Jilemnice 3:05:59.6 53:27.4
274 607 ONDRÁŠEK Marek 74 M40 163 CZE FISCHER 3:06:05.8 53:33.6
275 725 KREJSA Tomáš 77 M40 164 CZE Ferodo Repsol Racing 3:06:14.6 53:42.4
276 128 SÝKORA Jiří 51 M60 24 CZE Tatran Železná Ruda 3:06:17.6 53:45.4
277 203 POLOPRUTSKÝ Tomáš 62 M50 83 CZE OOB TU Liberec 3:06:24.7 53:52.5
278 43 URUSOV Ravil 60 M50 84 RUS --- 3:06:27.3 53:55.1
279 84 SEIFERT Dietrich 70 M40 165 GER KC Friensteiner 1908 3:06:29.1 53:56.9
280 368 ČEPELKA František 60 M50 85 CZE BLK Machov 3:06:35.7 54:03.5
281 505 DIVOKÝ Jiří 72 M40 166 CZE Ekonom Praha 3:06:36.8 54:04.6
282 502 BENÁK Jan 82 M40 167 CZE --- 3:06:38.1 54:05.9
283 306 VANGEN Idar Morten 65 M50 86 NOR Nordreisa IL 3:06:40.6 54:08.4
284 623 BERGL Tomáš 78 M40 168 CZE CZU Praha 3:06:42.3 54:10.1
285 8 RUMPERTESZ Petr 78 M40 169 CZE Fenix Ski team Jeseník 3:06:48.0 54:15.8
286 277 TZSCHACH Alexander 77 M40 170 GER PSV Zittau Sektion Ski 3:06:50.5 54:18.3
287 4346 FJELDSTAD Helge 60 M50 87 NOR Rustad IL 3:06:51.9 54:19.7
288 403 SEEMAN Pavel 66 M50 88 CZE Lékařský Triatlon Klub 3:06:53.1 54:20.9
289 3516 KAWULOK Zbyšek 62 M50 89 CZE Dolní Lomna 3:06:59.7 54:27.5
290 28 KUČERA Josef 43 M70 7 CZE SK Nové Město na Morav 3:07:10.0 54:37.8
291 666 JANOUŠEK Jiří 76 M40 171 CZE HO Český Ráj 3:07:10.6 54:38.4
292 174 SOUKUP Petr 66 M50 90 CZE SO Ráj 3:07:11.5 54:39.3
293 842 KLÖTZER Günter 43 M70 8 GER WSV Weissenstadt 3:07:17.5 54:45.3
294 726 SVOBODA Jan 66 M50 91 CZE SK Bezemín 3:07:18.9 54:46.7
295 73 BARTO Miroslav 72 M40 172 SVK T.J. Slavoj Laskomersk 3:07:31.2 54:59.0
296 538 LUŠTICKÝ Martin 87 M40 173 CZE UK FTVS 3:07:35.8 55:03.6
297 74 PŘINDA Lukáš 77 M40 174 CZE VSK Slavia TU - OB 3:07:36.7 55:04.5
298 643 URBÁNEK Jiří 56 M60 25 CZE Staří Psi Liberec 3:07:51.0 55:18.8
299 384 MARTINSEN Harald 69 M40 175 NOR Nitteadal Banquet Race 3:07:52.8 55:20.6
300 732 TAJTL Tomáš 75 M40 176 CZE TK Novis 3:07:56.5 55:24.3
timing + data processing realized by
Strana 6 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
301 893 VODIČKA Vladimír 56 M60 26 CZE Kosmos Janov 3:07:56.9 55:24.7
302 47 CEJNAR Václav 51 M60 27 CZE ARECO - HRADEC KRÁLOVÉ 3:07:57.0 55:24.8
303 169 PFOFF Michal 89 M40 177 CZE Kanoistika Poděbrady 3:07:58.2 55:26.0
304 225 FELLNER Marek 65 M50 92 CZE Fenix Ski Team Jeseník 3:07:58.5 55:26.3
305 50 BLAŽEK Vladimír 68 M40 178 CZE SKI Liberec 3:08:04.7 55:32.5
306 183 FRYČ Tomáš 77 M40 179 CZE Frygo 3:08:09.5 55:37.3
307 402 MELOY Jon Aarseth 49 M60 28 NOR IL Nordlys 3:08:11.1 55:38.9
308 792 HILDENBRANDT Jan 70 M40 180 GER Chemie Gotha 3:08:12.8 55:40.6
309 354 DILLEMUTH Andreas 69 M40 181 GER SC Lanzenhein 3:08:14.4 55:42.2
310 197 SMOLKA Ivan 61 M50 93 CZE VSK Elektro 3:08:22.8 55:50.6
311 187 MAY Petr 66 M50 94 CZE --- 3:08:24.1 55:51.9
312 534 FRIEDEL Jan 79 M40 182 CZE Klimkovice 3:08:25.4 55:53.2
313 16 TÜNNERMANN Dirk 55 M60 29 GER Seesen 3:08:28.3 55:56.1
314 565 JANEČEK Jiří 74 M40 183 CZE SK Česká Třebová 3:08:28.8 55:56.6
315 304 HOGGEN Per Sigvald 56 M60 30 NOR Volda 3:08:29.9 55:57.7
316 231 RICHTER Thomas 79 M40 184 GER PSV Zittau e.v SKI 3:08:55.3 56:23.1
317 27 ZAVADIL Luboš 77 M40 185 CZE Prosports Vyškov 3:08:56.8 56:24.6
318 95 KOCHETOV Vladimir 57 M60 31 RUS Zodiak 3:08:58.5 56:26.3
319 573 SCHNEIDER Ronny 70 M40 186 GER Bertsdorfer SV 3:09:01.0 56:28.8
320 291 KLÁPŠTĚ Jaroslav 51 M60 32 CZE HK Jizera 3:09:06.7 56:34.5
321 825 KNORR Martin 76 M40 187 GER RV Pirna 3:09:10.2 56:38.0
322 580 KOUBEK Libor 57 M60 33 CZE Sklepovští sršáni 3:09:13.7 56:41.5
323 25 KOŽNAR Aleš 66 M50 95 CZE Kožnar Ski Team Jilemn 3:09:15.6 56:43.4
324 139 ŠÍR Václav 48 M60 34 CZE Spartak Rokytnice 3:09:19.4 56:47.2
325 137 KOBL͎EK Jindřich 48 M60 35 CZE SK Žamberk 3:09:22.7 56:50.5
326 533 KRISTEK Jiří 67 M50 96 CZE Retia Pardubice 3:09:23.1 56:50.9
327 190 MEUSEL Falk 69 M40 188 GER Saxonia 3:09:24.0 56:51.8
328 648 PACHOLÍK Jan 80 M40 189 CZE Roprachtice 3:09:35.4 57:03.2
329 731 GORZOLKA Stanislaw 72 M40 190 POL Ustron 3:09:41.7 57:09.5
330 302 MENČÍK Libor 65 M50 97 CZE DIMP Giant team 3:09:48.4 57:16.2
331 531 SEIFERT Jan 65 M50 98 CZE --- 3:09:49.0 57:16.8
332 166 HENYCH Petr 60 M50 99 CZE VSK Slavia TU Liberec 3:09:50.0 57:17.8
333 35 ČIPERA Radek 64 M50 100 CZE --- 3:10:00.3 57:28.1
334 358 LITSCHER Christian 60 M50 101 SUI Kontiki Saga Reisen 3:10:05.1 57:32.9
335 674 VÁVRA Jaroslav 73 M40 191 CZE Štika&Drak ET 3:10:13.8 57:41.6
336 1256 LUKEŠ Tomáš 67 M50 102 CZE Sokol Senohraby LBS 3:10:19.2 57:47.0
337 365 MACHÁČEK Dušan 66 M50 103 CZE DGP 3:10:28.6 57:56.4
338 4392 LINDIG Thomas 70 M40 192 GER SV Elbland Coswig/Meis 3:10:29.3 57:57.1
339 175 KŮTEK Pavel 68 M40 193 CZE SO Ráj 3:10:30.3 57:58.1
340 22 BOLZ Rainer 52 M60 36 GER SSV Altenberg 3:10:31.3 57:59.1
341 734 KŘOUSTEK Karel 48 M60 37 CZE SKI Skuhrov 3:10:36.1 58:03.9
342 697 HANÁK Pavel 71 M40 194 CZE SKI OB Šternberk 3:10:37.3 58:05.1
343 300 DOČKÁLEK Libor 73 M40 195 CZE Medicina Praha 3:10:44.0 58:11.8
344 315 GRÜNDLER Jochen 62 M50 104 GER SG Adelsberg 3:10:44.7 58:12.5
345 4090 ESSBACH Jens 77 M40 196 GER Klingenthal 3:10:53.5 58:21.3
346 201 KLINGER Pavel 64 M50 105 CZE Zásada 3:10:54.4 58:22.2
347 761 MIKHAYLOV Alexander 53 M60 38 RUS Russialoppet 3:11:02.2 58:30.0
348 112 MOSIG Uwe 68 M40 197 GER Sebnitzer RV 3:11:03.2 58:31.0
349 617 MÁLEK Stanislav 72 M40 198 CZE --- 3:11:04.4 58:32.2
350 42 MAKAROV Yury 59 M50 106 RUS --- 3:11:06.2 58:34.0
timing + data processing realized by
Strana 7 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
351 668 TAUCHMAN Miloš 53 M60 39 CZE SK LOB Nova Paka 3:11:17.5 58:45.3
352 253 BAROŠ Jiří 62 M50 107 CZE TJ Valašské Meziříčí 3:11:23.6 58:51.4
353 423 JAVŮREK Jiří 48 M60 40 CZE Jiskra Horní Maršov 3:11:33.9 59:01.7
354 366 ČESENEK Zbyněk 68 M40 199 CZE FEL Praha Hudy sport 3:11:35.6 59:03.4
355 154 FIŠER Pavel 72 M40 200 CZE Karlovy Vary 3:11:46.5 59:14.3
356 4361 FREMMERLIT Ottar 61 M50 108 NOR Volda 3:11:46.5 59:14.3
357 161 KORYCINSKI Rafal 71 M40 201 POL Bieg Piastow 3:11:47.2 59:15.0
358 829 PULLERITS Tönu 62 M50 109 SWE Bjornstorps IF 3:11:50.8 59:18.6
359 58 HOVORKA Jan 79 M40 202 CZE Štika a Drak Extreme T 3:11:51.3 59:19.1
360 97 HERTEL Uwe 62 M50 110 GER SSV Blau-Weiss Neuhaus 3:11:53.0 59:20.8
361 38 JANŮ Petr 48 M60 41 CZE Loko Zábřeh 3:11:55.0 59:22.8
362 661 FILGAS Ondřej 81 M40 203 CZE www.sachsport.cz 3:11:56.3 59:24.1
363 313 SKJEMSTAD Kjell Ivar 46 M70 9 NOR Svea skilag 3:11:58.2 59:26.0
364 394 TVEITAN Svein 66 M50 111 NOR Heddal IL 3:11:59.0 59:26.8
365 549 JANOUŠEK Josef 84 M40 204 CZE Ski Polevsko 3:12:04.9 59:32.7
366 814 NEDRELID Audun 51 M60 42 NOR Volda 3:12:06.2 59:34.0
367 41 KUBEŠ Petr 64 M50 112 CZE Kooperativa Liberec 3:12:07.1 59:34.9
368 85 SCHEJBAL Petr 71 M40 205 CZE Liberec 3:12:16.7 59:44.5
369 592 KARLÍK Michal 64 M50 113 CZE Lokomotiva Trutnov 3:12:20.0 59:47.8
370 330 OLSEN Kjetil 66 M50 114 NOR Olderdalen IK 3:12:29.8 59:57.6
371 544 WUTTIG Thomas 65 M50 115 GER USV TU Dresden OL 3:12:30.7 59:58.5
372 555 NOVÁK Pavel 60 M50 116 CZE Ski Skuhrov nad Bělou 3:12:32.4 00:00.2
373 851 TAIVERE Artur 72 M40 206 EST Funding Adventure Team 3:12:35.6 00:03.4
374 4354 HALAMA Petr 90 M18 1 CZE Sokol Skuhrov 3:12:37.0 00:04.8
375 348 RYVOLL Bjarne 65 M50 117 NOR Medkila Skilag 3:12:38.7 00:06.5
376 4038 NIKOLAEV Igor 71 M40 207 CZE Zodiak 3:12:45.3 00:13.1
377 24 URBAN Michael 59 M50 118 GER KV Vogelfrei 3:12:53.8 00:21.6
378 153 SCHWAB David 74 M40 208 CZE Univerzita Brno 3:12:54.7 00:22.5
379 884 SANDNER Thomas 64 M50 119 GER VSC Klingenthal 3:12:58.9 00:26.7
380 152 KOPAČKA Václav 56 M60 43 CZE SKP Sušice 3:12:59.1 00:26.9
381 575 PETROV Sergey 43 M70 10 RUS Zodiak 3:13:00.9 00:28.7
382 78 HOLÝ Štěpán 80 M40 209 CZE Baník Mořina 3:13:01.6 00:29.4
383 669 TOMEŠ Alexej 66 M50 120 CZE TJ Spartak Rokytnice 3:13:03.4 00:31.2
384 892 MIELCAREK Grzegorz 90 M18 2 POL LO SMS Swionica 3:13:18.4 00:46.2
385 308 AUSTERAA Bjoern 46 M70 11 NOR Kverneland 3:13:19.0 00:46.8
386 657 ROUBALÍK Radovan 64 M50 121 CZE Fortex Ski Moravský Be 3:13:22.0 00:49.8
387 4373 NEEMELA Tarmo 68 M40 210 EST --- 3:13:22.0 00:49.8
388 4142 KOVRČ Jan 80 M40 211 CZE FTVS UK 3:13:23.1 00:50.9
389 370 MUSETTI Antonio 62 M50 122 ITA s.c.k2 carrara 3:13:34.1 01:01.9
390 340 HUBER Thomas 68 M40 212 GER SC Villingen / Deutsch 3:13:35.0 01:02.8
391 33 STUCHLÍK Zdeněk 50 M60 44 CZE Patria Direct 3:13:35.2 01:03.0
392 3515 MICHALIČKA David 80 M40 213 CZE TJ Tourist Říčany 3:13:35.6 01:03.4
393 579 RICHTER Jens 69 M40 214 GER Freital 3:13:36.4 01:04.2
394 1276 GIOVANELLI Luca 87 M40 215 ITA U.S. Stella Alpina - C 3:13:37.2 01:05.0
395 1628 POLÁŠEK Jan Ferdinand 88 M40 216 CZE Turisté pražští 3:13:37.5 01:05.3
396 437 HAVLÍN Radovan 65 M50 123 CZE Ski Klub J50 3:13:38.2 01:06.0
397 1322 TILLO August 70 M40 217 EST Estonia 3:13:42.2 01:10.0
398 440 VESELÝ Jiří 57 M60 45 CZE SKI KLUB Šumava Vimper 3:13:44.0 01:11.8
399 843 KULICH Jaroslav 63 M50 124 CZE SKL Šternberk 3:13:58.0 01:25.8
400 1216 FILGAS Jan 73 M40 218 CZE Sachasprt 3:14:01.0 01:28.8
timing + data processing realized by
Strana 8 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
401 131 ZACHARČOK Jozef 78 M40 219 SVK Biatlon Vyhněv 3:14:01.5 01:29.3
402 800 OCETNÍK Petr 68 M40 220 CZE Klub vodáků K. Vary 3:14:01.9 01:29.7
403 26 STREJČEK Petr 72 M40 221 CZE KOS Tesla Brno 3:14:03.3 01:31.1
404 325 VRZALA Michal 78 M40 222 CZE Nový Malín 3:14:06.2 01:34.0
405 517 SROVNAL Otakar 42 M70 12 CZE Lokomotiva Zábřeh 3:14:08.2 01:36.0
406 4325 KLAUSE Haiko 73 M40 223 GER FSV Rempesgrün 3:14:14.7 01:42.5
407 696 PUDEL Jaroslav 75 M40 224 CZE SKI OB Šternberk 3:14:26.6 01:54.4
408 596 VELINSKÝ Radek 72 M40 225 CZE OK Racing Team Chrudim 3:14:27.0 01:54.8
409 267 MOSER Carlo 69 M40 226 ITA U.S.Stell Alpina Caran 3:14:32.1 01:59.9
410 4107 CORRADINI Renzo 48 M60 46 ITA U. S. Stella Alpina - 3:14:32.1 01:59.9
411 2380 WURSTHORN Rainer 68 M40 227 GER SC Villingen / Deutsch 3:14:34.6 02:02.4
412 317 KARAS Tomáš 67 M50 125 CZE Tri klub Příbram 3:14:35.1 02:02.9
413 110 TICHÝ Jan 83 M40 228 CZE Tri ski Karlovy Vary 3:14:39.7 02:07.5
414 650 KREJZA Luboš 71 M40 229 CZE SK-Lyžaři Frymburk 3:14:41.8 02:09.6
415 200 KOLPAKOV Igor 64 M50 126 RUS Russialoppet 3:14:49.5 02:17.3
416 447 STORLI Hans 64 M50 127 NOR Budal il 3:14:50.7 02:18.5
417 171 NOVOTNÝ Luděk 62 M50 128 CZE SK Žamberk 3:14:51.0 02:18.8
418 704 DANZER Daniel 73 M40 230 GER Saxonia 3:14:52.2 02:20.0
419 326 SELBMANN Falk 76 M40 231 GER ESV Dresden SKI 3:14:52.8 02:20.6
420 550 DVOŘÁK Jiří 67 M50 129 CZE Tábor 3:14:53.2 02:21.0
421 272 TEPPAN Jaak 84 M40 232 EST Tartu Skiclub 3:14:56.5 02:24.3
422 7 KLAUSCH Sebastian 82 M40 233 GER PSV Zittau e.V. 3:14:58.9 02:26.7
423 155 MÍŠEK Jaroslav 54 M60 47 CZE Kaplice 3:15:08.7 02:36.5
424 255 PARTHAUGEN Morten 73 M40 234 NOR Torpa IL 3:15:12.5 02:40.3
425 136 MUCHA Jiří 76 M40 235 CZE ELMARCO KK CUBE-N.A.C. 3:15:13.4 02:41.2
426 728 PŘECH Aleš 86 M40 236 CZE HO Alpin 4 3:15:14.5 02:42.3
427 172 JIROUŠ Zbyněk 60 M50 130 CZE TJ Poniklá 3:15:14.9 02:42.7
428 4442 MENŠÍK Jiří 74 M40 237 CZE ČZU Praha 3:15:18.7 02:46.5
429 346 SEEMAN Tomáš 68 M40 238 CZE Medicina Praha 3:15:22.6 02:50.4
430 130 DIETZE Albrecht 68 M40 239 GER --- 3:15:23.4 02:51.2
431 205 DIVÍN Daniel 80 M40 240 CZE TJ Sokol Kněhyně 3:15:24.3 02:52.1
432 866 DONT Miroslav 57 M60 48 CZE klub lyžařů Turnov 3:15:27.5 02:55.3
433 148 MARTINOVIČ Jiří 71 M40 241 CZE Slavkov u Brna 3:15:33.6 03:01.4
434 391 ŠPULÁK Ladislav 49 M60 49 CZE Kiss Radio Liberec 3:15:39.8 03:07.6
435 17 SCHMIDT Horst 52 M60 50 GER SC Gefrees 3:15:41.1 03:08.9
436 367 SEIFERT Václav 76 M40 242 CZE TJ Starý Harcov plaván 3:15:42.5 03:10.3
437 4013 SCHLECHTER Vojtěch 82 M40 243 CZE Ekonom Žižkovský Tygři 3:15:47.7 03:15.5
438 360 RAKONCAJ Lukáš 74 M40 244 CZE Sir Joseph Team 3:15:57.1 03:24.9
439 64 MIZERA Ladislav 47 M70 13 CZE Ski Klub J50 3:16:00.5 03:28.3
440 450 THOMAS Jaroslav 64 M50 131 CZE SG Vrbno Pod P. 3:16:04.3 03:32.1
441 582 WALTER Christian 70 M40 245 GER Alpin Club Sachsen EV 3:16:07.3 03:35.1
442 670 BACHURA Libor 62 M50 132 CZE SKP Pardubice 3:16:08.7 03:36.5
443 1220 POLAN Lukáš 88 M40 246 CZE Spartak Praha 4 3:16:13.3 03:41.1
444 651 HURYCH Jaroslav 63 M50 133 CZE Geodezie Jizerky 3:16:14.8 03:42.6
445 210 ORNER Zdeněk 56 M60 51 CZE KCK Zlín 3:16:15.1 03:42.9
446 329 FRELICH Martin 71 M40 247 CZE CTY group, a.s. 3:16:28.4 03:56.2
447 712 POLAN Luboš 62 M50 134 CZE Spartak Praha 4 3:16:28.4 03:56.2
448 614 NEBESKÝ Jaroslav 77 M40 248 CZE HK Vyšehrad 3:16:32.0 03:59.8
449 585 DEMATTIO Diego 83 M40 249 ITA U.S. Stella Alpina Car 3:16:38.4 04:06.2
450 574 ISAEV Ivan 61 M50 135 RUS Zodiak 3:16:39.0 04:06.8
timing + data processing realized by
Strana 9 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
451 46 BÖHM Andreas 76 M40 250 GER Bertsdorfer SV 3:16:55.2 04:23.0
452 214 RADOMSKI Zbigniew 51 M60 52 POL TKKF Beskidek Bielsko- 3:16:57.9 04:25.7
453 886 POLGÁR Pál 54 M60 53 HUN Vasas SC 3:17:04.3 04:32.1
454 1607 PAVLÍK Tomáš 87 M40 251 CZE USK Praha 3:17:05.5 04:33.3
455 29 HONZÍK Tomáš 70 M40 252 CZE VSK Slavia TU Liberec 3:17:07.3 04:35.1
456 518 HÁJEK Miroslav 55 M60 54 CZE Liberec 30 3:17:20.5 04:48.3
457 601 ZAVADIL Ivo 75 M40 253 CZE Prosports Vyškov 3:17:31.4 04:59.2
458 1364 BLOCH Filip 74 M40 254 CZE SK lyžaři Běžci Frymbu 3:17:31.9 04:59.7
459 681 ŠIMKO Štefan 57 M60 55 CZE Cyklo-Ski Klub Polička 3:17:36.5 05:04.3
460 682 KLEPÁRNÍK Otakar 57 M60 56 CZE Cyklo SK Polička 3:17:39.7 05:07.5
461 1142 LEHMANN Jörg 82 M40 255 GER USV Rostock 3:17:43.0 05:10.8
462 4136 SELIVERSTOV Sergey 55 M60 57 RUS Individual 3:17:44.7 05:12.5
463 610 RINN Tomáš 70 M40 256 CZE HO Spartak Vrchlabí 3:17:47.4 05:15.2
464 1299 PORKERT David 79 M40 257 CZE Jablonec nad Nisou 3:17:50.9 05:18.7
465 31 KLAŠKA Jan 69 M40 258 CZE --- 3:18:00.2 05:28.0
466 561 BEZDĚKA Václav 45 M70 14 CZE Slávia VŠ Č. Budějovic 3:18:00.4 05:28.2
467 1015 SCHMIDT Christian 77 M40 259 GER Team DMS 3:18:01.7 05:29.5
468 2746 PODMOLÍK Tomáš 69 M40 260 CZE ČEZ 3:18:02.3 05:30.1
469 572 POSSELT Hubertus 56 M60 58 GER Bertsdorf SV 3:18:02.4 05:30.2
470 256 ŠEVČÍK Petr 78 M40 261 CZE Ski Klub J50 3:18:08.7 05:36.5
471 2379 SCHOENTHIER Joachim 67 M50 136 GER SC Villingen / Deutsch 3:18:12.3 05:40.1
472 3693 STARK Sebastian 87 M40 262 GER Saxonia 3:18:14.9 05:42.7
473 188 LACIGA Zdeněk 52 M60 59 CZE Slovan Zdravotník 3:18:16.1 05:43.9
474 599 VARŠAVSKÝ Jan 74 M40 263 CZE Rejnok KV 3:18:26.0 05:53.8
475 507 MORAVEC Martin 77 M40 264 CZE SK Buřany 3:18:26.4 05:54.2
476 140 HELLMIGK Kalr 87 M40 265 GER Eintracht Braunschweig 3:18:32.9 06:00.7
477 597 PALDUS Tomáš 76 M40 266 CZE PPP Bedřichov 3:18:33.8 06:01.6
478 813 EISENBERGER Jörg 68 M40 267 GER SG Schellerhau 3:18:41.0 06:08.8
479 71 NOVÁK Břetislav 63 M50 137 CZE SK Kompot 3:18:43.6 06:11.4
480 537 DOLEŽEL Jan 81 M40 268 CZE CZU Praha 3:18:46.9 06:14.7
481 692 SCHÜTZ Detlef 61 M50 138 GER Hohburger SV 1990 3:18:49.7 06:17.5
482 877 AAGAARD Erik 46 M70 15 NOR Kjellmyra IL 3:18:53.4 06:21.2
483 4477 KIIRANEN Kale 53 M60 60 EST Funding Adventure Team 3:18:55.5 06:23.3
484 767 FOERRISDAL Baard 71 M40 269 NOR Liungen IL 3:18:56.0 06:23.8
485 566 LORENZ Frank 62 M50 139 GER Kelchsteiner Oybin 3:18:58.6 06:26.4
486 4421 KRAUSS Stefan 79 M40 270 GER Saxonia 3:19:06.4 06:34.2
487 416 JUNEK Vladimír 54 M60 61 CZE Sokol Studenec 3:19:13.9 06:41.7
488 294 BYGGNINGSBACKA Bo-Göra 54 M60 62 FIN Vasa skidklubb 3:19:14.4 06:42.2
489 80 ZEILINGER Johannes 63 M50 140 AUT --- 3:19:16.4 06:44.2
490 4319 KIIK Aare 57 M60 63 EST Funding Adventure Team 3:19:19.7 06:47.5
491 667 SCHUSTER Martin 65 M50 141 CZE Minderheit aus Gilschw 3:19:19.9 06:47.7
492 3523 HUDEČEK Jiří 86 M40 271 CZE Dekohome-Cannondale 3:19:26.8 06:54.6
493 1382 VEHOVAR Andraz 72 M40 272 SLO Ljubljana 3:19:27.8 06:55.6
494 4340 STANZICK Andreas 71 M40 273 GER Dynamo Driftschnee 3:19:28.2 06:56.0
495 706 SCHNETTER Dieter 56 M60 64 GER Saxonia 3:19:31.9 06:59.7
496 1320 TEESAAR Elmo 71 M40 274 EST --- 3:19:47.0 07:14.8
497 719 KAFKA Jiří 60 M50 142 CZE Cykloservis Mn. Hradiš 3:19:51.4 07:19.2
498 233 RAUCH Enrico 71 M40 275 GER TV Valtenberg e. V 3:19:59.6 07:27.4
499 149 BERCHA Šimon 77 M40 276 CZE TJ Bystrá n. J. 3:20:11.7 07:39.5
500 733 JINDRA David 60 M50 143 CZE AC Obora Hvězda 3:20:11.9 07:39.7
501 99 GROSS Daniel 76 M40 277 GER TU Dresden 3:20:17.4 07:45.2
502 314 JAKSCH Jan 75 M40 278 CZE Liberec 3:20:21.3 07:49.1
503 245 KNYAZEV Alexander 50 M60 65 RUS Russialoppet 3:20:24.3 07:52.1
504 602 ŘEHÁK Miroslav 71 M40 279 CZE Kadaň 3:20:25.9 07:53.7
505 269 JAGOMÄGI Jaan 75 M40 280 EST --- 3:20:27.8 07:55.6
506 1799 KURUC Peter 65 M50 144 CZE VIAL SK sport 3:20:29.0 07:56.8
507 319 MARKHUS Bjorn Inge 60 M50 145 NOR Stavangen 3:20:31.8 07:59.6
508 708 ŠIMEK Pavel 71 M40 281 CZE Praha 3:20:32.5 08:00.3
509 698 BEZECNÝ Mojmír 60 M50 146 CZE SKI OB Šternberk 3:20:35.0 08:02.8
510 887 DITTMAR Michael 87 M40 282 GER Rhöner WSV e.V 3:20:38.0 08:05.8
511 626 POKORNÝ Jan 75 M40 283 CZE TJ VOKD Poruba 3:20:39.4 08:07.2
512 1123 ADOLF Boris 65 M50 147 CZE --- 3:20:49.9 08:17.7
513 4039 LEBEDEV Oleg 64 M50 148 CZE Zodiak 3:21:02.4 08:30.2
514 119 SOJÁK Petr 55 M60 66 CZE Ski klub 2009 3:21:06.0 08:33.8
515 522 JAKOB Sven 68 M40 284 GER SWV Goldlauter Heiders 3:21:06.1 08:33.9
516 567 SCHREITER Steffen 63 M50 149 GER DAV Plauen 3:21:06.1 08:33.9
517 4133 PRUUS Marko 79 M40 285 EST --- 3:21:06.8 08:34.6
518 1578 POKORNÝ Václav 77 M40 286 CZE TJ VOKD Poruba 3:21:07.1 08:34.9
519 608 EHL Jiří 53 M60 67 CZE Ski Skuhrov nad Bělou 3:21:07.8 08:35.6
520 2258 ALFEROV Anatoly 50 M60 68 RUS Individual 3:21:14.1 08:41.9
521 757 DOBROTA Ján 53 M60 69 SVK Banská Bystrica 3:21:15.0 08:42.8
522 783 CAVANAUGH Michael 66 M50 150 USA Wausau Nordic 3:21:34.4 09:02.2
523 586 DELVAI Luigi 43 M70 16 ITA U.S. Stella Alpina Car 3:21:35.5 09:03.3
524 564 EŠNER Ludvík 56 M60 70 CZE Tatran Železná Ruda 3:21:38.2 09:06.0
525 558 HERBERG Gert 55 M60 71 GER SC Kottmar 3:21:40.4 09:08.2
526 846 HAUGER Kjartan 72 M40 287 NOR OSI 3:21:54.8 09:22.6
527 77 KRÁTKÝ Luděk 61 M50 151 CZE Oxygen Příbram 3:22:08.4 09:36.2
528 764 ZAHULA Jan 50 M60 72 CZE ČD Tanvald 3:22:10.4 09:38.2
529 798 WIEDEMANN René 73 M40 288 CZE TJ Sokol Podlázky 3:22:11.2 09:39.0
530 831 BOUTERAON Michel 56 M60 73 FRA Skieurs Rousselands 3:22:12.2 09:40.0
531 114 KAVALÍR Karel 65 M50 152 CZE SK Skalák 3:22:12.8 09:40.6
532 663 LIŠKA Pavel 63 M50 153 CZE TK Ústí n. Orlicí 3:22:22.4 09:50.2
533 830 REINHARDT Jürgen 64 M50 154 GER Wintersport Tambach-Di 3:22:24.1 09:51.9
534 629 GERBER Stephan 74 M40 289 GER TSV 92 Freiberg 3:22:31.5 09:59.3
535 1294 ISMA Enrico 65 M50 155 ITA U.S. La Rocca Daiano 3:22:42.2 10:10.0
536 438 FAJSTAVR Jan 44 M70 17 CZE --- 3:22:42.9 10:10.7
537 1730 KOUŘÍM Bohumil 63 M50 156 CZE SKI skuhrov nad Bělou 3:22:45.1 10:12.9
538 2378 KIEFER Rolf 57 M60 74 GER SC Villingen / Deutsch 3:22:45.7 10:13.5
539 780 WESTHOLM Peter 59 M50 157 SWE Häverödals SK 3:22:49.0 10:16.8
540 60 STACH Jan 57 M60 75 CZE Ski Klub J50 3:22:50.5 10:18.3
541 249 KADAVÝ Jan 47 M70 18 CZE Jablonec nad Nisou 3:22:51.4 10:19.2
542 838 CICVÁREK Martin 66 M50 158 CZE --- 3:22:51.8 10:19.6
543 613 ANTOŠ Jiří 57 M60 76 CZE Ski Jilemnice 3:22:52.3 10:20.1
544 398 HAUGEN Nils 57 M60 77 NOR Liungen IL 3:22:54.7 10:22.5
545 807 SLOTTE Clas-Eirik 54 M60 78 FIN ORC 3:23:05.9 10:33.7
546 1650 GRAFF Mario 71 M40 290 GER RSV Bautzen 3:23:07.5 10:35.3
547 215 ŠTĚPÁNEK Milan 64 M50 159 CZE Haratice 3:23:10.2 10:38.0
548 1791 BÁČA Tomáš 78 M40 291 CZE Karlovy Vary 3:23:12.4 10:40.2
549 1360 ŠIMEK Tomáš 63 M50 160 CZE VSK Elektro Praha 3:23:12.6 10:40.4
550 165 ZIMMERMANN Pavel 75 M40 292 CZE TJ Tatran Litovel 3:23:19.9 10:47.7
timing + data processing realized by
Strana 11 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
551 1199 HÁJEK Jan 80 M40 293 CZE AC Čimelice 3:23:30.9 10:58.7
552 551 POLAN Miroslav 68 M40 294 CZE Spartak Praha 4 3:23:36.4 11:04.2
553 2687 NOVOTNÝ Daniel 74 M40 295 CZE Cykloservis Moravský K 3:23:38.0 11:05.8
554 588 GRYC Tomáš 66 M50 161 CZE Ježek Team Jihlava 3:23:39.6 11:07.4
555 1128 BIANCHIN Ronald 73 M40 296 GER TSV 92 Freiberg e.V 3:23:40.7 11:08.5
556 1275 BOHM Marian 79 M40 297 CZE --- 3:23:41.8 11:09.6
557 673 VESELÝ Jiří 64 M50 162 CZE Skaut Mustang Liberec 3:23:42.1 11:09.9
558 880 MÜNCH Andreas 61 M50 163 GER SG Einheit Arnstadt 3:23:42.7 11:10.5
559 1219 BÄHR Dirk 66 M50 164 GER K.V. Rohnspitzler 3:23:43.8 11:11.6
560 619 FIKEJS Vladimír 57 M60 79 CZE Sokol Žamberk 3:23:48.0 11:15.8
561 4342 CHROUSTOVSKÝ Jaromír 71 M40 298 CZE --- 3:23:48.0 11:15.8
562 4 TRÁVNÍČEK Jaroslav 64 M50 165 CZE Drnovice 3:23:49.5 11:17.3
563 791 KAŇKA Adam 88 M40 299 CZE SKP Ústí nad Labem 3:23:58.7 11:26.5
564 636 LANG Christian 66 M50 166 GER TSV Rosshaupten 3:24:05.9 11:33.7
565 778 RÖNTSCH Jens 63 M50 167 GER Sebnitzer Radfahrerver 3:24:06.4 11:34.2
566 198 CAVADA Sergio 53 M60 80 ITA G.S. Castello Die Fiem 3:24:15.1 11:42.9
567 858 STRNAD Miloš 53 M60 81 CZE --- 3:24:21.2 11:49.0
568 779 KLENOR Jan 66 M50 168 CZE Patria Direct 3:24:26.7 11:54.5
569 351 MÜHLIG Rüdiger 50 M60 82 GER SSV Altenberg 3:24:27.8 11:55.6
570 865 BUBÁK Antonín 76 M40 300 CZE Žďár n. S. 3:24:27.8 11:55.6
571 3696 KNEBEL David 80 M40 301 CZE Bobr Team 3:24:28.3 11:56.1
572 628 LEHNERT Heiko 65 M50 169 GER Skiteam Dresden 3:24:33.2 12:01.0
573 633 KNÁPEK Michal 74 M40 302 CZE Toyota Federal Cars Li 3:24:34.3 12:02.1
574 694 LIEDER Falko 65 M50 170 GER Hohburger SV 1990 3:24:34.6 12:02.4
575 797 SOMMER Zbyněk 63 M50 171 CZE VSK Elektro 3:24:34.7 12:02.5
576 339 SOUKUP Ladislav 58 M50 172 CZE TJ Sokol Poniklá 3:24:41.8 12:09.6
577 4462 KARO Erko 71 M40 303 EST --- 3:24:43.3 12:11.1
578 1667 DVOŘÁK František 79 M40 304 CZE Ski Zoufalci 3:24:46.2 12:14.0
579 714 RAJEC Anton 49 M60 83 SVK LK Corgoň Nitra 3:24:49.9 12:17.7
580 890 POSLUŠNÝ Jaroslav 48 M60 84 GER LC Davos 3:24:51.2 12:19.0
581 307 LIERHAGEN Ole Ivar 75 M40 305 NOR --- 3:24:52.4 12:20.2
582 680 SUCHODOL Josef 67 M50 173 CZE --- 3:24:57.1 12:24.9
583 635 KUČERA Luděk 56 M60 85 CZE Liberec 3:25:01.1 12:28.9
584 1237 POBOŘIL Martin 79 M40 306 CZE TJ Gumárny Zubří 3:25:01.6 12:29.4
585 816 JOHNSEN Olav Martin Li 53 M60 86 NOR Magnor UL 3:25:06.2 12:34.0
586 418 SOODLA Quido 67 M50 174 EST Tartu Maraton 3:25:06.9 12:34.7
587 4326 HUMMEL Thomas 73 M40 307 GER --- 3:25:07.0 12:34.8
588 1068 GREGAR Martin 78 M40 308 CZE TK Slovan Lysá n. L 3:25:07.4 12:35.2
589 867 PODLEŠÁK Marek 78 M40 309 CZE Ski Mapos 3:25:14.3 12:42.1
590 634 EGER Mirko 79 M40 310 GER --- 3:25:25.4 12:53.2
591 541 SVOBODA Jan 81 M40 311 CZE --- 3:25:25.5 12:53.3
592 691 MOEBIUS Andreas 56 M60 87 GER Hohburger sv 1990 3:25:30.6 12:58.4
593 845 ANTALAINEN Ervin 56 M60 88 EST Funding Adventure Team 3:25:31.1 12:58.9
594 595 CICHÝ David 70 M40 312 CZE OK 99 Hradec Králové 3:25:36.0 13:03.8
595 710 PETERKA Rudolf 45 M70 19 CZE SK Mšeno 3:25:36.5 13:04.3
596 577 LANGER Karsten 62 M50 175 GER --- 3:25:43.2 13:11.0
597 627 POKORNÝ Jan 79 M40 313 CZE LTJ Jindř.Hradec 3:25:44.6 13:12.4
598 4459 VALENTA Tomáš 76 M40 314 CZE Pardubice 3:25:54.9 13:22.7
599 1114 KUŽEL Aleš 74 M40 315 CZE OK Sport Chrudim 3:25:56.1 13:23.9
600 683 JIRÁŇ Oldřich 54 M60 89 CZE Cyklo SK Polička 3:25:56.3 13:24.1
timing + data processing realized by
Strana 12 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
601 449 HARKE Markus 87 M40 316 GER Eintracht Braunschweig 3:25:57.5 13:25.3
602 270 TROFIMOV Alexander 53 M60 90 RUS O-club 3:26:01.7 13:29.5
603 309 SVIHUS Kjell 48 M60 91 NOR Ganddal il 3:26:02.6 13:30.4
604 503 TELECKÝ Pavel 55 M60 92 CZE Cyklo club 2001 3:26:04.1 13:31.9
605 554 RANDIG Torsten 71 M40 317 GER Sparkasse Zittau 3:26:04.2 13:32.0
606 861 NĚMEC Bohumil 50 M60 93 CZE TJ Klatovy 3:26:05.9 13:33.7
607 600 ZUZÁNEK František 50 M60 94 CZE Sokol Horní Branná 3:26:06.3 13:34.1
608 1335 WAGENFÜHR Volker 67 M50 176 GER SG Klotzsche 3:26:08.0 13:35.8
609 191 HRDINA Antonín 86 M40 318 CZE VK Slavia Praha 3:26:13.4 13:41.2
610 823 RÖNSCH Thomas 63 M50 177 GER Bertsdorfer SV 3:26:15.8 13:43.6
611 1378 VYDRA Lukáš 70 M40 319 CZE Praha 3:26:16.1 13:43.9
612 87 WOLF David 72 M40 320 CZE MTB Team Příchovice 3:26:16.5 13:44.3
613 695 ZDRÁHAL Tomáš 53 M60 95 CZE SKI OB Šternberk 3:26:18.7 13:46.5
614 88 DUŠEK Luboš 75 M40 321 CZE SKP Nymburk 3:26:18.9 13:46.7
615 684 JÁNA Miroslav 55 M60 96 CZE Cyklo SK Polička 3:26:19.4 13:47.2
616 847 NOVOTNÝ Otakar 51 M60 97 CZE Hejnice 3:26:23.5 13:51.3
617 1811 HAVLÍČEK František 55 M60 98 CZE Rugby Říčany 3:26:23.6 13:51.4
618 1002 KREJČÍ Jaroslav 63 M50 178 CZE Egermann 3:26:30.1 13:57.9
619 504 MAZÁNEK Milan 60 M50 179 CZE TJ Sokol Deštné v O. h 3:26:36.6 14:04.4
620 749 HALDI Hans 51 M60 99 SUI Kontiki Saga Reisen 3:26:36.6 14:04.4
621 604 VRBATA Jiří 58 M50 180 CZE Nadšenci z Posázaví 3:26:38.6 14:06.4
622 513 BERGMAN Lars Ivar 43 M70 20 SWE Lima 3:26:39.2 14:07.0
623 662 PFOFF Jan 53 M60 100 CZE Kanoistika Poděbrady 3:26:43.5 14:11.3
624 618 PFOFF Jan 80 M40 322 CZE Kanoistika Poděbrady 3:26:44.7 14:12.5
625 1092 BONELLI Alessio 72 M40 323 ITA U.S. Stella Alpina Car 3:26:45.2 14:13.0
626 1351 HONZEJK Petr 69 M40 324 CZE HO Šutroplaz 3:26:48.3 14:16.1
627 632 STANGE Ronald 68 M40 325 GER SWV Goldlauter Heiders 3:26:51.7 14:19.5
628 2206 TRUUSALU Jaagup 88 M40 326 EST Kape 3:26:53.0 14:20.8
629 876 WILLNER Thomas 56 M60 101 GER Moritzburg 3:26:56.8 14:24.6
630 1055 KUBEŠ Jan 80 M40 327 CZE Independent 3:26:58.2 14:26.0
631 184 MIKESKA Miroslav 61 M50 181 CZE SKI OB Šternberk 3:27:00.4 14:28.2
632 2362 MEINEL Thomas 77 M40 328 GER --- 3:27:04.2 14:32.0
633 1297 MACHUTA Věroslav 70 M40 329 CZE TJ Kablovna Děčín 3:27:07.4 14:35.2
634 620 PAZICKÝ Ľubumír 56 M60 102 SVK SMTA Nitra 3:27:11.5 14:39.3
635 756 OKROUHLÍK Jiří 49 M60 103 CZE OK Tour CK 3:27:12.9 14:40.7
636 775 WALTER Matthias 57 M60 104 GER Chemie Gotha 3:27:14.0 14:41.8
637 677 ŠMÍD Jiří 64 M50 182 CZE Jablonec nad Nisou 3:27:14.1 14:41.9
638 857 ŠTĚPÁN Miloš 58 M50 183 CZE --- 3:27:17.4 14:45.2
639 553 NAVRÁTIL František 42 M70 21 CZE Toma Olomouc, a.s. 3:27:30.9 14:58.7
640 372 PETERKA František 49 M60 105 CZE Sokol Troja 3:27:31.3 14:59.1
641 672 LACIGA Jiří 51 M60 106 CZE Sokol Červená 3:27:31.9 14:59.7
642 556 HAVLÍČEK Jakub 85 M40 330 CZE Sokol Zásada 3:27:34.2 15:02.0
643 48 HOLAN Scott 60 M50 184 USA --- 3:27:35.7 15:03.5
644 606 PETRŽILKA Jiří 70 M40 331 CZE Potápěči Liberec 3:27:38.3 15:06.1
645 1010 KUBALÍK Jan 78 M40 332 CZE --- 3:27:40.8 15:08.6
646 1100 ŠPLÍCHAL Jiří 79 M40 333 CZE BT Humr 3:27:44.8 15:12.6
647 590 ZIKMUND Vladimír 56 M60 107 CZE TJ Benešov u Semil 3:27:45.3 15:13.1
648 701 KUBÍN Jiří 65 M50 185 CZE O.H.E.C. Opava 3:27:49.5 15:17.3
649 2281 WEGNER Thomas 61 M50 186 GER DLRG Obere Elbe 3:27:52.6 15:20.4
650 4229 TOLAR Václav 61 M50 187 CZE Ski klub Jablonec 3:27:55.1 15:22.9
timing + data processing realized by
Strana 13 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
651 4250 MIZERA Ladislav 53 M60 108 CZE TJ Gumárny Zubří 3:27:58.1 15:25.9
652 508 KAFKA Jan 50 M60 109 CZE Spartak Perštejn 3:28:01.2 15:29.0
653 717 HOJER Miloslav 54 M60 110 CZE Sokol Podlázky 3:28:01.8 15:29.6
654 653 SEIDEL Gerd 62 M50 188 GER TV Valtenberg.e.V 3:28:03.6 15:31.4
655 4337 KULL Erki 70 M40 334 EST avera 3:28:03.8 15:31.6
656 878 NYTUN Knut 52 M60 111 NOR Maxpulse 3:28:05.7 15:33.5
657 598 PALDUS Martin 78 M40 335 CZE PPP Bedřichov 3:28:18.0 15:45.8
658 318 JACHYMEK Piotr 62 M50 189 POL Beskidek Bielsko - Bia 3:28:23.3 15:51.1
659 875 FÖRSTER Michael 52 M60 112 GER SC Kelkheim 3:28:28.6 15:56.4
660 535 ŠPERL Martin 75 M40 336 CZE --- 3:28:34.8 16:02.6
661 822 MAREŠ Miroslav 64 M50 190 CZE NAC Pardubice 3:28:34.8 16:02.6
662 1224 STEHLÍK Martin 85 M40 337 CZE Pallly Racing Team 3:28:36.2 16:04.0
663 675 KRONIKA Miroslav 71 M40 338 CZE Sportem 3:28:36.6 16:04.4
664 109 ŠTEFEK Jaroslav 62 M50 191 CZE CS Maraton Team Žďár 3:28:37.0 16:04.8
665 274 KAVKA Jiří 59 M50 192 CZE KB OEZ Letohrad 3:28:37.5 16:05.3
666 1233 GABČÍK Ľuboš 54 M60 113 SVK --- 3:28:39.2 16:07.0
667 349 CARLSEN Trond Inge 63 M50 193 NOR Rustad IL 3:28:41.3 16:09.1
668 4298 TUOMAALA Juhani 54 M60 114 FIN Team Husqvarna 3:28:42.5 16:10.3
669 841 VAVŘAČ Josef 51 M60 115 CZE DBS Maraton 83 3:28:45.4 16:13.2
670 543 SHAPOCHKIN Dmitry 54 M60 116 RUS Meteor 3:28:47.6 16:15.4
671 1259 PEKAŘ Ladislav 68 M40 339 CZE Ski Team Herálec 3:29:00.1 16:27.9
672 1844 HEINRICH Martin 63 M50 194 GER SBB 3:29:00.7 16:28.5
673 1227 STROGANOV Yury 60 M50 195 RUS Russialoppet 3:29:01.2 16:29.0
674 685 SCHNEIDER Falk 63 M50 196 GER BSG Talfreunde Dresden 3:29:09.4 16:37.2
675 721 MYŠÍK Stanislav 53 M60 117 CZE Kralupy n/Vlt. 3:29:09.7 16:37.5
676 718 SCIRANKO Jozef 61 M50 197 SVK BK Steel Košice 3:29:16.3 16:44.1
677 4321 CLERC Daniel 53 M60 118 FRA Credit agricole des so 3:29:21.8 16:49.6
678 1064 GRIESBACH Peter 67 M50 198 GER Ski-Klub Dresden Niede 3:29:26.4 16:54.2
679 752 NURMI Erkki 57 M60 119 FIN --- 3:29:26.5 16:54.3
680 1126 JANATA Martin 83 M40 340 CZE Panský dům Jizerka 3:29:44.3 17:12.1
681 4470 SCHMIDT Olaf 67 M50 199 GER SVS Emmerzhausen 3:29:57.3 17:25.1
682 642 KOTRC Vladimír 41 M70 22 CZE SKI Klub Šumava 3:29:57.8 17:25.6
683 3247 VANER Jan 83 M40 341 CZE Bedřichov 3:30:01.6 17:29.4
684 679 KOTYŠKA Jiří 67 M50 200 CZE SO Ráj 3:30:04.0 17:31.8
685 138 ŠÍR Václav 78 M40 342 CZE TJ Spartak Rokytnice n 3:30:06.4 17:34.2
686 645 POSPÍŠIL Zdeněk 79 M40 343 CZE Vortex bike team 3:30:09.0 17:36.8
687 519 HUDÁK Petr 64 M50 201 CZE Praha 4 3:30:09.2 17:37.0
688 1075 VORLICKÝ Zbyněk 50 M60 120 CZE HPBK Praha 3:30:15.3 17:43.1
689 107 HOLÍČEK Josef 56 M60 121 CZE Moravský Beroun 3:30:18.8 17:46.6
690 563 HEJNAL Jaroslav 61 M50 202 CZE USK Praha 3:30:25.8 17:53.6
691 746 SCHLEGEL Lars 63 M50 203 GER DMS Skiteam 3:30:26.2 17:54.0
692 729 KIRIK Sergey 53 M60 122 RUS Russialoppet 3:30:26.7 17:54.5
693 1013 KOZÁK Stanislav 68 M40 344 CZE Kokosi na Kleti 3:30:30.8 17:58.6
694 1371 LACROIX Jean Piere 47 M70 23 FRA --- 3:30:35.7 18:03.5
695 724 TAUCHMAN Jiří 59 M50 204 CZE HK Jizera 3:30:36.3 18:04.1
696 2451 LAMM Stefan 68 M40 345 GER Saxonia 3:30:39.7 18:07.5
697 639 KŘ͎ Vladimír 58 M50 205 CZE Podbrdský Ski Klub Pří 3:30:41.5 18:09.3
698 4252 SVOBODA Michal 69 M40 346 CZE --- 3:30:43.1 18:10.9
699 812 JURENKA Jakub 87 M40 347 CZE KVS 3:30:49.7 18:17.5
700 647 ŠOUREK Libor 66 M50 206 CZE Petr Janda Olympic 45 3:30:50.3 18:18.1
timing + data processing realized by
Strana 14 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
701 1258 KOZEL Adam 89 M40 348 CZE Sokol Praha Vršovice 3:30:54.2 18:22.0
702 570 HÄNCHEN Ulrich 71 M40 349 GER DAV Zittau 3:31:04.5 18:32.3
703 2760 GEHRISCH Johann 85 M40 350 GER SC Dresden Niedersedli 3:31:04.5 18:32.3
704 4129 RIEGER Jan 85 M40 351 CZE --- 3:31:08.0 18:35.8
705 405 LOUDA Jiří 42 M70 24 CZE Hotel Jičín 3:31:09.1 18:36.9
706 4099 POLÁŠEK Petr 89 M40 352 CZE Praha 3:31:16.0 18:43.8
707 434 MATARESE Roland 57 M60 123 FRA Club Sportif Presse 3:31:27.6 18:55.4
708 1603 KEJMAR Martin 77 M40 353 CZE --- 3:31:32.7 19:00.5
709 559 SEIDEL Steffen 62 M50 207 GER LSG Ehrenberg 3:31:34.6 19:02.4
710 539 SOUKUP Josef 69 M40 354 CZE TJ Sokol Nový Hrádek 3:31:35.9 19:03.7
711 593 ZUMMER Ondřej 68 M40 355 CZE CRS Turnov 3:31:38.5 19:06.3
712 759 KHALIMULLIN Yury 54 M60 124 RUS Russialoppet 3:31:42.5 19:10.3
713 1119 NEDVĚD Tomáš 84 M40 356 CZE --- 3:31:46.7 19:14.5
714 4236 MARTÍNEK Tomáš 82 M40 357 CZE TJ Ski Rudník 3:31:49.6 19:17.4
715 4394 HERKLOTZ Frieder 52 M60 125 GER SG Holzhau 3:31:49.8 19:17.6
716 1003 DOUBEK Petr 64 M50 208 CZE Spartak Rokytnice n. J 3:31:50.6 19:18.4
717 1314 KLOBOUČNÍK Petr 79 M40 358 CZE VŠTJ Ekonom 3:31:54.7 19:22.5
718 860 OLIVA Vladimír 52 M60 126 CZE --- 3:31:57.8 19:25.6
719 1613 SEGHEZZI Giorgio 68 M40 359 ITA U.S. Stella Alpina Car 3:32:06.0 19:33.8
720 727 VOJÍK Jan 78 M40 360 CZE Lezecký Klub Mšeno 3:32:08.6 19:36.4
721 1241 DROBŇÁK Milan 57 M60 127 CZE Maniac Pedals 3:32:18.4 19:46.2
722 659 KOHOUTEK Alois 56 M60 128 CZE Jevíčko 3:32:19.1 19:46.9
723 707 HRDINA Vilém 56 M60 129 CZE HO banka Prha 3:32:24.2 19:52.0
724 385 FJOSNE Ivar 67 M50 209 NOR --- 3:32:24.6 19:52.4
725 720 KEPKA Pavel 72 M40 361 CZE Tri Ski K. Vary 3:32:27.5 19:55.3
726 616 ZÁLIŠ Zdeněk 72 M40 362 CZE TJ Nové Město na Morav 3:32:29.3 19:57.1
727 1186 HEMZA Miloš 73 M40 363 CZE Pohledec 3:32:30.1 19:57.9
728 753 KOLÁŘ Petr 86 M40 364 CZE SK Tatran Městec Králo 3:32:32.0 19:59.8
729 1174 KLÍMA Tomáš 78 M40 365 CZE VSK Humanita Praha 3:32:32.6 20:00.4
730 320 RITLAND Terje 59 M50 210 NOR Conocophillips 3:32:33.0 20:00.8
731 641 VLASATÝ Jindřich 47 M70 25 CZE Ski Klub J50 3:32:44.8 20:12.6
732 1222 HODR David 71 M40 366 CZE LK Balvan 3:32:46.0 20:13.8
733 1356 MACTYNSKI Czeskaw 52 M60 130 POL Triathlon Delta 3:32:47.1 20:14.9
734 787 MOHS Michael 64 M50 211 GER SC Motor Tambach - Die 3:32:47.3 20:15.1
735 631 ZELENKA Miroslav 65 M50 212 CZE Sokol Roprachtice 3:32:50.6 20:18.4
736 1014 SOUKENKA Tomáš 72 M40 367 CZE Armáda spásy team 3:32:52.6 20:20.4
737 1309 STOKKELAND Gustav 51 M60 131 NOR Ganddal il 3:32:54.2 20:22.0
738 562 KEPRT Josef 57 M60 132 CZE VTŽ Chomutov 3:32:57.3 20:25.1
739 419 OOT Anti 51 M60 133 EST Extrem Sport 3:32:59.7 20:27.5
740 303 ČERMÁK Jiří 52 M60 134 CZE Sokol Brno 3:33:00.2 20:28.0
741 247 STARKOV Alexander 63 M50 213 RUS Russialoppet 3:33:01.5 20:29.3
742 850 PRUULI Riho 52 M60 135 EST Funding Adventure Team 3:33:03.1 20:30.9
743 1381 VIRY Christian 70 M40 368 FRA La Bresse 3:33:06.0 20:33.8
744 678 BARTKOWIAK Edward 48 M60 136 POL Bieg Piastów 3:33:07.7 20:35.5
745 740 BOBE Lars 74 M40 369 GER TSV Barenstein 3:33:08.1 20:35.9
746 1193 MAREK Jan 61 M50 214 CZE Loko Beroun OB 3:33:09.4 20:37.2
747 743 MÍKA Ladislav 41 M70 26 CZE Ski Klub J50 3:33:10.3 20:38.1
748 660 JANEČEK Jaroslav 40 M70 27 CZE PSK Union Praha 3:33:13.2 20:41.0
749 1230 ZÁVORKA Zdeněk 75 M40 370 CZE LK Radhošť 3:33:16.9 20:44.7
750 222 LILIENTHAL Marko 67 M50 215 EST --- 3:33:19.6 20:47.4
timing + data processing realized by
Strana 15 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
751 766 MÖLLER René 70 M40 371 GER WSV Trusetal 3:33:19.7 20:47.5
752 4366 BRANDSLIEN Per 55 M60 137 NOR --- 3:33:19.8 20:47.6
753 644 FÓJCIK Vavřinec 59 M50 216 CZE SKI Těrlicko 3:33:20.2 20:48.0
754 2159 KRAEMER Andrei 90 M18 3 GER Post Dresden 3:33:21.8 20:49.6
755 160 KINK Ilmar 70 M40 372 EST OK Kape 3:33:22.5 20:50.3
756 744 HYRNIK Kazimierz 53 M60 138 POL --- 3:33:25.5 20:53.3
757 833 SLABÝ Jiří 56 M60 139 CZE Red Point TOKO Team 3:33:25.5 20:53.3
758 1135 PTÁČEK Lumír 69 M40 373 CZE SKI Spálené 3:33:30.7 20:58.5
759 1153 KNÁPEK Jaroslav 74 M40 374 CZE Proxima team Třebařov 3:33:33.6 21:01.4
760 3 SINKULE Václav 69 M40 375 CZE TRI Cheb 3:33:37.0 21:04.8
761 540 ŠEBELLE Martin 73 M40 376 CZE SPP ... 3:33:39.9 21:07.7
762 840 JANKO Lubomír 76 M40 377 CZE Žižkovský Tygři 3:33:41.8 21:09.6
763 1251 SCHILLING Kurt 50 M60 140 CZE S.D. Hasičů Černá říčk 3:33:43.6 21:11.4
764 1172 EHRIG Matthias 60 M50 217 GER SBB Freiberg 3:33:50.2 21:18.0
765 90 MINDŽÁK Andrej 54 M60 141 CZE Ski klub J50 3:33:50.5 21:18.3
766 4401 KNEBEL Robert 71 M40 378 CZE --- 3:33:53.3 21:21.1
767 630 KORHOŇ Josef 62 M50 218 CZE Pro Ski Prostějov 3:33:56.7 21:24.5
768 1268 MASCHKE Holger 63 M50 219 GER Hohburger Sportverein 3:33:57.5 21:25.3
769 548 SCHARF Andre 72 M40 379 GER Bertsdorfer SV 3:33:59.1 21:26.9
770 1239 LASCHINSKY Peter 83 M40 380 GER Pirnaer Ruderverein 3:33:59.5 21:27.3
771 741 BOBE Reiner 51 M60 142 GER TSV Bäarenstein 3:34:01.0 21:28.8
772 369 KOTAL Petr 57 M60 143 SUI Bogis Bossey 3:34:01.1 21:28.9
773 1011 MÖSMER Sven 70 M40 381 GER Sebnitzer RV 1897 e.V. 3:34:12.8 21:40.6
774 709 WALDMANN Steffen 62 M50 220 GER BLV Rot Weiss 90 3:34:15.8 21:43.6
775 1291 NEMEC Ján 60 M50 221 SVK --- 3:34:17.2 21:45.0
776 1617 STUCKE Torsten 68 M40 382 GER --- 3:34:20.0 21:47.8
777 193 MARTYNEK Marek 73 M40 383 CZE Jede Nápojová ambulanc 3:34:24.2 21:52.0
778 271 FIDEL Melero - Diez 78 M40 384 ESP PEC 3:34:27.0 21:54.8
779 799 PÍSAČKA Martin 60 M50 222 CZE Medicina Praha 3:34:32.3 22:00.1
780 826 BRUST Sven 74 M40 385 GER --- 3:34:37.8 22:05.6
781 4033 VOLNOV Vladimir 72 M40 386 RUS Zodiak 3:34:40.6 22:08.4
782 501 KŘ͎ Petr 70 M40 387 CZE Praha Stodůlky 3:34:45.8 22:13.6
783 1776 LEPPÄNEN Eero 56 M60 144 FIN Hiihtotaiteilija 3:34:51.8 22:19.6
784 758 BABJÁK Pavol 49 M60 145 SVK Banská Bystrica 3:34:52.2 22:20.0
785 2001 ŠKOCH Michal 81 M40 388 CZE Rumový Express 3:35:00.4 22:28.2
786 1028 SCHWAGER Klaus 61 M50 223 GER KK Kelchsteiner Oybin 3:35:11.2 22:39.0
787 1082 HILLERT Sebastian 79 M40 389 GER Reinsdorf 3:35:14.2 22:42.0
788 1352 RICHTER Lutz 71 M40 390 GER SV Robotron Dresen 3:35:14.3 22:42.1
789 2188 UHLÍŘ Radek 86 M40 391 CZE Kanoistika Poděbrady 3:35:19.0 22:46.8
790 1101 SLAVÍK Lubomír 62 M50 224 CZE HO Slávia Liberec 3:35:24.3 22:52.1
791 2501 KURZ Pavel 74 M40 392 CZE PPP Bedřichov 3:35:26.3 22:54.1
792 1212 BÖTTGER Günter 50 M60 146 GER Saxonia 3:35:28.8 22:56.6
793 1215 SANDER Ralph 75 M40 393 GER Saxonia 3:35:30.8 22:58.6
794 1045 DUMEK Václav 87 M40 394 CZE Jiskra Tanvald 3:35:48.3 23:16.1
795 4439 NÜÜD Marko 73 M40 395 EST --- 3:35:52.9 23:20.7
796 1611 HLOUŠEK Jiří 79 M40 396 CZE TJ Sokol Roprachtice 3:35:56.5 23:24.3
797 237 ORAVEC Dušan 59 M50 225 SVK Žilina 3:35:59.1 23:26.9
798 546 ZACHARDA Bohumil 35 M80 1 CZE Liberec 3:35:59.2 23:27.0
799 804 PERSSON Mats 65 M50 226 SWE Pan Kristianstad 3:36:01.9 23:29.7
800 1312 SVENNEBY Ola 38 M70 28 NOR --- 3:36:07.3 23:35.1
timing + data processing realized by
Strana 16 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
801 1242 ZÁLEŠÁK Antonín 66 M50 227 CZE Maniac Pedals 3:36:11.1 23:38.9
802 1254 KÄOSAAR Kalev 74 M40 397 EST --- 3:36:20.6 23:48.4
803 1166 VONDRÁŠ Jan 64 M50 228 CZE TJ Sokol Líbeznice 3:36:21.0 23:48.8
804 516 ORAVEC Tomáš 75 M40 398 CZE Jablonec nad Nisou 3:36:22.0 23:49.8
805 213 FLAŠAR Jan 57 M60 147 CZE KOB Český Krumlov 3:36:36.0 24:03.8
806 1071 HODINA Alois 49 M60 148 CZE Alsport Šumperk 3:36:37.0 24:04.8
807 705 BÄTZ Jürgen 52 M60 149 GER Saxonia 3:36:43.7 24:11.5
808 762 BERGMANN Volker 44 M70 29 GER SV TU Ilmenau 3:36:44.9 24:12.7
809 1049 BLUMENSAAT Dietrich 40 M70 30 GER Skiclub Dresden Nieder 3:36:50.5 24:18.3
810 769 GANZERT Rocco 66 M50 229 GER BSG Talfreunde 3:36:53.0 24:20.8
811 4320 VRABEC Michal 76 M40 399 CZE Bohemians 1905 3:36:53.0 24:20.8
812 4077 LEHESMETS Alar 81 M40 400 EST --- 3:36:53.5 24:21.3
813 615 HAMPL Jaromír 54 M60 150 CZE KC Kooperativa Lbc. 3:36:55.5 24:23.3
814 1208 OLEJNIK Vladimir 71 M40 401 SVK ASBIS SK 3:36:56.6 24:24.4
815 1300 KOLÁŘ Jiří 79 M40 402 CZE Zora 3:37:03.7 24:31.5
816 2071 KLECH Josef 47 M70 31 CZE SK OB Horní Benešov 3:37:13.6 24:41.4
817 448 KREEKMAN Kalev 68 M40 403 EST Estonian WL team 3:37:18.6 24:46.4
818 1040 MACH Jan 56 M60 151 CZE Slavoj Teplice n. M. 3:37:22.3 24:50.1
819 3223 TOMÁŠEK Pavel 58 M50 230 CZE ČEZ 3:37:31.9 24:59.7
820 1250 DYKAST Robert 76 M40 404 CZE T.J. Tměják 3:37:33.8 25:01.6
821 2171 STRNAD Josef 44 M70 32 CZE Sokol Žamberk 3:37:36.1 25:03.9
822 1600 PŘIBYL Libor 83 M40 405 CZE Rekve UP 3:37:37.0 25:04.8
823 1054 VÖLKEL Jens 62 M50 231 GER Sächsicher Bergsteiger 3:37:37.2 25:05.0
824 1638 SINGER Tomáš 74 M40 406 CZE Culda a Co 3:37:44.9 25:12.7
825 312 TURMO Asbjorn 46 M70 33 NOR --- 3:37:47.5 25:15.3
826 3713 HÜBNER Georg 64 M50 232 GER USV - Halle 3:37:49.3 25:17.1
827 2146 PAVLÍK Matouš 88 M40 407 CZE USK Praha 3:37:50.8 25:18.6
828 1048 JAKEŠ Aleš 61 M50 233 CZE Záchranná služba 3:37:52.2 25:20.0
829 2744 ZELBA Tomáš 69 M40 408 CZE --- 3:37:52.6 25:20.4
830 1223 KABÁTH David 84 M40 409 CZE Pally Racing Team 3:37:56.9 25:24.7
831 702 GOLDSCHMIDT Roman 73 M40 410 CZE SKK Mor. Krumlov 3:38:00.0 25:27.8
832 1361 NĚMEČEK Jan 62 M50 234 CZE USK Praha 3:38:05.7 25:33.5
833 1517 ŠÍMA Jan 45 M70 34 CZE --- 3:38:10.3 25:38.1
834 4091 SCHINDLER Steffen 65 M50 235 CZE Klingenthal 3:38:18.6 25:46.4
835 1192 TUPÝ Michal 70 M40 411 CZE Česká Lípa 3:38:19.4 25:47.2
836 4065 PULLMAN Miroslav 50 M60 152 CZE Jablonec nad Nisou 3:38:24.7 25:52.5
837 1167 ŠROLER Zdeněk 52 M60 153 CZE Sokol Klášterec n. O. 3:38:25.5 25:53.3
838 1051 MÜLLER Andreas 70 M40 412 GER VFA endLOS Dresden 3:38:35.1 26:02.9
839 1740 BOBE Werner 47 M70 35 GER TSV Barenstein 3:38:35.6 26:03.4
840 527 CHRIST Eberhard 55 M60 154 GER --- 3:38:42.2 26:10.0
841 1236 DRBAL Václav 85 M40 413 CZE Tukan Adventrue Club 3:38:51.0 26:18.8
842 1247 KRÁL Libor 68 M40 414 CZE AZ Ekotherm Šumperk 3:38:52.6 26:20.4
843 509 MATOUŠEK Michal 62 M50 236 CZE Radonice 3:38:55.4 26:23.2
844 1158 PROCHÁZKA Pavel 65 M50 237 CZE Hořovice 3:38:59.2 26:27.0
845 788 RICHTER Steffen 59 M50 238 GER Vfa End Los Dresden 3:39:02.7 26:30.5
846 777 BEČVÁŘ Pavel 49 M60 155 CZE SKP Prachatice 3:39:03.4 26:31.2
847 655 NĚMEČEK David 71 M40 415 CZE TJ Opavia 3:39:04.7 26:32.5
848 1196 VOGT Matthias 67 M50 239 GER SC Kottmar 3:39:08.8 26:36.6
849 713 HOLPUCH Miroslav 70 M40 416 CZE TJ Spartak Třebíč 3:39:09.9 26:37.7
850 848 KNĚBORT Vladislav 52 M60 156 CZE Sokol Vesec 3:39:11.7 26:39.5
timing + data processing realized by
Strana 17 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
851 1243 KADNER Bernd 56 M60 157 GER --- 3:39:19.5 26:47.3
852 1131 PLEWAN Steffen 67 M50 240 GER --- 3:39:24.3 26:52.1
853 1311 LANGENES Oddvin 51 M60 158 NOR Austefjord IL 3:39:24.6 26:52.4
854 4475 MAYRHOFER Gerhard 62 M50 241 AUT NF-Gallneukirchen 3:39:25.1 26:52.9
855 3132 RESSL Štěpán 86 M40 417 CZE Klub Vodáků Karlovy Va 3:39:26.8 26:54.6
856 1194 ŠAFÁŘ Martin 74 M40 418 CZE Cyklo-Ski Kub Polička 3:39:39.7 27:07.5
857 1061 ŘÍHA Miroslav 45 M70 36 CZE Sokol Sadská 3:39:41.5 27:09.3
858 429 TITTEL Gerd 60 M50 242 GER TUS Velmede 3:39:41.8 27:09.6
859 1626 HEINZEL Tomáš 69 M40 419 CZE E.Devils 3:39:42.2 27:10.0
860 506 PEČENKA Vojtěch 67 M50 243 CZE Ekonom Praha 3:39:42.6 27:10.4
861 1260 STARKE Reinhard 71 M40 420 GER ESV Dresden 3:39:43.0 27:10.8
862 863 SANDVIK Einar 40 M70 37 NOR Snogg IL 3:39:44.6 27:12.4
863 1098 LIEGERT Jens 64 M50 244 GER Sächs. Bergsteigerbund 3:39:45.1 27:12.9
864 1563 NEUWIRTH Jan 75 M40 421 CZE Šnečí Team 3:39:48.4 27:16.2
865 4026 CLEMENZ Heimo 59 M50 245 GER PSV Zittau 3:39:48.4 27:16.2
866 760 URAKOV Anatily 58 M50 246 RUS Russialoppet 3:39:54.6 27:22.4
867 4324 DOBBERKAU Rico 74 M40 422 GER FSV Rempesgrün 3:39:56.2 27:24.0
868 1226 BERGER Torsten 69 M40 423 GER Tri Team Niesky 3:40:03.3 27:31.1
869 1042 LAJKSNER Richard 59 M50 247 CZE --- 3:40:09.0 27:36.8
870 3712 ZEMAN Josef 58 M50 248 CZE --- 3:40:09.2 27:37.0
871 1041 ATHENSTAEDT Thomas 62 M50 249 GER HUH 83 3:40:12.2 27:40.0
872 2761 KAVKA Tomáš 53 M60 159 CZE LK Škoda Plzeň 3:40:12.9 27:40.7
873 1355 TICHÝ František 58 M50 250 CZE TOI TOI Cykloklub Slan 3:40:16.0 27:43.8
874 894 BERNKOPF Milan 75 M40 424 CZE Precióza Pilínkov 3:40:17.3 27:45.1
875 1377 ŠLEHOFER Zdeněk 71 M40 425 CZE Oxygen sport klub Příb 3:40:17.4 27:45.2
876 836 OSTERBO Gunnar 39 M70 38 NOR Freidig Spk 3:40:19.0 27:46.8
877 1073 LEBEDA Dušan 73 M40 426 CZE KT Tryskomyš 3:40:22.6 27:50.4
878 2316 MARAS Ladislav 63 M50 251 SVK Forma W.S. 3:40:22.7 27:50.5
879 3688 JURAN Radim 65 M50 252 CZE BSC Opava 3:40:22.9 27:50.7
880 790 DRIENIK Marek 73 M40 427 CZE THC Vítězové Val. Mez 3:40:23.7 27:51.5
881 1343 KASCHEL Steffen 64 M50 253 GER SV Grün Weiss Pirna 3:40:25.0 27:52.8
882 4167 RANDMAN Priit 89 M40 428 EST --- 3:40:27.2 27:55.0
883 1362 ZLÁMALÍK Jaromír 56 M60 160 CZE T.J. Motor 3:40:29.2 27:57.0
884 1305 RَIČKA Antonín 73 M40 429 CZE Chunta Ski club 3:40:31.1 27:58.9
885 818 MURUD Bjorner 45 M70 39 NOR Kjellmyra 3:40:35.1 28:02.9
886 1682 ECKERT Thomas 63 M50 254 GER KV Rohnspitzler 3:40:40.6 28:08.4
887 1587 GOLDACKER Eike 68 M40 430 GER Dresden 3:40:41.0 28:08.8
888 1529 KOUKOL Ondřej 79 M40 431 CZE VSK Humanita Praha 3:40:49.6 28:17.4
889 796 PEKÁREK Milan 65 M50 255 CZE --- 3:40:52.1 28:19.9
890 2383 MOSER Matthias 70 M40 432 GER --- 3:40:56.4 28:24.2
891 1293 HIRCHE Andreas 70 M40 433 GER SV Grosswaltersdorf 3:41:00.7 28:28.5
892 1819 ŠOLJAK Jiří 80 M40 434 CZE Bike Team Kralupy 3:41:14.5 28:42.3
893 4225 DONATH Stefan 78 M40 435 GER SSV Lichtenstein/Team 3:41:15.8 28:43.6
894 2062 HYSKÝ Jiří 58 M50 256 CZE TJ Vodní Sporty Kadaň 3:41:16.3 28:44.1
895 1185 KOHLSTOCK Andreas 63 M50 257 GER --- 3:41:18.7 28:46.5
896 1633 CHLÁDEK Petr 80 M40 436 CZE TJ Alpin Třebíč 3:41:25.7 28:53.5
897 4044 SEMÍK Vojtěch 91 M18 4 CZE SK Kamenice 3:41:29.1 28:56.9
898 1522 AKSLER Vlastimil 68 M40 437 CZE --- 3:41:34.2 29:02.0
899 622 TEDER Viljar 67 M50 258 EST Estonia Worldlopper cl 3:41:36.5 29:04.3
900 581 RULÍŠEK Lubomír 72 M40 438 CZE VSK Příridní vědy Prah 3:41:38.1 29:05.9
timing + data processing realized by
Strana 18 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
901 1115 DROBNÝ Jindřich 48 M60 161 CZE Elna Počerady 3:41:38.7 29:06.5
902 1169 ŠNAJDR Vladimír 42 M70 40 CZE KVM Mělník 3:41:40.8 29:08.6
903 1034 OPLIŠTIL Sáva 67 M50 259 CZE AC Praha 3:41:44.5 29:12.3
904 542 PAŘÍZEK Jiří 62 M50 260 CZE HSK 3:41:45.1 29:12.9
905 1653 KREJČÍ Jaromír 66 M50 261 CZE Ski Klub Pastviny 3:41:48.9 29:16.7
906 1024 TOMÁNEK Pavel 55 M60 162 CZE LKVE - Veřovice 3:41:50.0 29:17.8
907 750 THOMAS Alexander 84 M40 439 GER TV Valtenberg e.V 3:41:53.3 29:21.1
908 1017 ADAMIČKO Karel 48 M60 163 CZE TJ Turnov 3:41:53.4 29:21.2
909 1118 NEDVĚD Aleš 58 M50 262 CZE --- 3:41:54.5 29:22.3
910 4419 SCHOLZ Fritz 46 M70 41 GER Saxonia 3:41:55.2 29:23.0
911 820 ANDRESSON Raul 67 M50 263 EST --- 3:41:55.8 29:23.6
912 1370 MAZÁŇ Jozef 63 M50 264 SVK Slovalco Žiar nad Hron 3:41:57.9 29:25.7
913 1155 HAVRLANT Jan 65 M50 265 CZE Ostrava 3:42:04.2 29:32.0
914 771 NOLL Günter 46 M70 42 GER Tus Velmedel Beswig 3:42:09.4 29:37.2
915 747 NOVOTNÝ Jaroslav 84 M40 440 CZE Mladá Boleslav 3:42:09.7 29:37.5
916 23 ADAM Peter 57 M60 164 GER Skiteam Altenberg 3:42:14.1 29:41.9
917 881 KUKULA Zdeněk 50 M60 165 CZE SC víno karabina 3:42:15.7 29:43.5
918 1039 FIKAR Zdeněk 86 M40 441 CZE TJ Ponorka Ústí nad La 3:42:16.8 29:44.6
919 656 ULBRICH Hubert 66 M50 266 GER Hohburger SV 1990 3:42:17.8 29:45.6
920 2621 HILPERT Frank 72 M40 442 GER ESV Dresden Ski 3:42:17.8 29:45.6
921 872 JANEBA Evžen 56 M60 166 CZE Liberec 3:42:18.3 29:46.1
922 2630 MEDACK Thomas 76 M40 443 GER KC Bautzen 3:42:21.2 29:49.0
923 4458 SLABANJA Robert 66 M50 267 SLO ŠD Atrans 3:42:21.6 29:49.4
924 1761 KOZLOWICZ Edward 51 M60 167 POL T. S. Watbrych 3:42:27.2 29:55.0
925 1796 SKJAEVELAND Kjell-Idar 64 M50 268 NOR Turrennklubben 3:42:27.9 29:55.7
926 652 SCHREIBER Thomas 69 M40 444 GER --- 3:42:29.2 29:57.0
927 1103 KRÖBER Marion 65 M50 269 GER --- 3:42:29.6 29:57.4
928 1044 HOJAČ Mojmír 58 M50 270 CZE Jiskra Tanvald 3:42:29.8 29:57.6
929 1032 HÜTTNER Frank 69 M40 445 GER Starnberg 3:42:30.4 29:58.2
930 1163 NĚMEC Jan 53 M60 168 CZE Skialpin Pustevny 3:42:30.9 29:58.7
931 363 FRANC Tomáš 75 M40 446 CZE TJ Roprachtice 3:42:41.4 30:09.2
932 433 MARCHIGNOLI Claudio 58 M50 271 ITA S.C Libertas Rettola 3:42:46.7 30:14.5
933 361 MASETTI Zannini Giorgi 64 M50 272 ITA CUS Bologna 3:42:46.8 30:14.6
934 786 HELLMANN Ralf 61 M50 273 GER SV Villingen 3:42:49.2 30:17.0
935 723 SKALICKÝ Jiří 50 M60 169 CZE SK Žamberk 3:42:57.7 30:25.5
936 2279 LORENC František 68 M40 447 CZE On road 3:42:58.4 30:26.2
937 2728 MUSIL David 77 M40 448 CZE --- 3:43:00.3 30:28.1
938 4042 OLESK Raul 60 M50 274 EST Funding Adventure Team 3:43:07.1 30:34.9
939 1823 SASKA Josef 70 M40 449 CZE Bedřichov 3:43:07.8 30:35.6
940 805 CARLSSON Magnus 65 M50 275 SWE Pan Kristianstad 3:43:12.0 30:39.8
941 1264 PIRK Jan 48 M60 170 CZE LTK Praha 3:43:12.7 30:40.5
942 1521 VÁVRA Luboš 59 M50 276 CZE TJ Kajak Děčín 3:43:14.9 30:42.7
943 1340 KULLIK Karmo 75 M40 450 EST --- 3:43:15.9 30:43.7
944 1769 JEREMIÁŠ Jiří 58 M50 277 CZE VK Ohře Louny 3:43:30.6 30:58.4
945 3203 NOVÁK Luboš 54 M60 171 CZE CYKLO-SKI klub Polička 3:43:34.2 31:02.0
946 1027 MARTÍNEK Zdeněk 47 M70 43 CZE PSK Union Praha 3:43:41.4 31:09.2
947 1008 GOLÁŇ Lubor 62 M50 278 CZE --- 3:43:43.6 31:11.4
948 1306 CHUDOMEL Miloš 56 M60 172 CZE DGP 3:43:44.7 31:12.5
949 1004 GOGOR Roman 69 M40 451 CZE TRI Cheb 3:44:02.4 31:30.2
950 1012 RAST Bernd 54 M60 173 GER SG Schellerhau 3:44:03.0 31:30.8
timing + data processing realized by
Strana 19 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
951 810 JENNINGS Tim 67 M50 279 USA river city nordic 3:44:08.6 31:36.4
952 2113 JEDLIČKA Václav 61 M50 280 CZE Sportovní klub Žamberk 3:44:13.8 31:41.6
953 676 JAROLÍM Petr 61 M50 281 CZE VHS Brno 3:44:14.1 31:41.9
954 1616 ROVNÝ František 52 M60 174 SVK ŠK Pionier 3:44:15.2 31:43.0
955 2393 KÖHLER Günter 51 M60 175 GER --- 3:44:19.3 31:47.1
956 1606 HORÁK Milan 54 M60 176 CZE SHL - Trutnov - MPG 3:44:21.7 31:49.5
957 1789 KAUTSKÝ Radovan 79 M40 452 CZE Humanita Praha 3:44:24.1 31:51.9
958 1828 ZAJÍČEK Tomáš 71 M40 453 CZE Lučanský rychlík 3:44:25.7 31:53.5
959 1284 ANDRLA Lubomír 66 M50 282 CZE Orli Ostrava 3:44:26.8 31:54.6
960 557 DUCHÁČEK Jaroslav 52 M60 177 CZE Sokol Zásada 3:44:28.8 31:56.6
961 1733 MACHÁČEK Pavel 72 M40 454 CZE Margl Bike Team 3:44:29.1 31:56.9
962 1323 SIMAGIN Ruslan 74 M40 455 EST --- 3:44:30.3 31:58.1
963 1076 SVOBODA Jiří 54 M60 178 CZE TJ Broumovská 3:44:32.3 32:00.1
964 1547 VODIČKA Jan 68 M40 456 CZE TTC Olomouc 3:44:32.8 32:00.6
965 1349 PRÁŠEK Artur 62 M50 283 CZE Rocksport JBC 3:44:34.9 32:02.7
966 4420 SCHNEIDER Steffen 48 M60 179 GER Saxonia 3:44:35.5 32:03.3
967 1148 ABREŠEK Jiří 56 M60 180 CZE Sokol Držkov 3:44:35.9 32:03.7
968 1855 BURCKHARDT Uwe 69 M40 457 GER VS Freital 3:44:36.3 32:04.1
969 1358 EVJEN Siri Anette 61 M50 284 NOR Liungen IL 3:44:36.5 32:04.3
970 1113 STEFFEK Leslaw 79 M40 458 POL --- 3:44:37.3 32:05.1
971 514 LHOTSKÝ Petr 60 M50 285 CZE SK Zlín - Louky 3:44:39.3 32:07.1
972 4036 PYKHONIN Denis 74 M40 459 RUS Zodiak 3:44:44.8 32:12.6
973 4165 VAŠÍK Jaroslav 70 M40 460 CZE TJ Pohledec 3:44:49.3 32:17.1
974 4173 LULIAK Anton 84 M40 461 SVK BK Lysa pod Makytou 3:44:50.9 32:18.7
975 2434 MIFEK Tomáš 64 M50 286 CZE Čemba 3:44:51.0 32:18.8
976 827 SCHÄFER Michal 63 M50 287 CZE SKVS Zlín 3:44:52.2 32:20.0
977 1210 KLAUSS Max 47 M70 44 GER Saxonia 3:44:56.3 32:24.1
978 1141 ŠMÍD Jan 82 M40 462 CZE SKI Polevsko 3:44:58.4 32:26.2
979 1852 OCVIRK Mojmir 61 M50 288 SLO Ljubljana 3:44:58.9 32:26.7
980 2357 FANT Orviano 74 M40 463 ITA SC Poiana 3:45:00.4 32:28.2
981 1270 PARIČKA Ivan 53 M60 181 SVK Banská Bystrica 3:45:00.6 32:28.4
982 1296 KOSOBUD Martin 68 M40 464 CZE --- 3:45:01.1 32:28.9
983 1310 KRUGERUD Arve 46 M70 45 NOR Haslum 3:45:07.1 32:34.9
984 1777 BÖHM Andrej 71 M40 465 GER Anker Friedrichshain 3:45:09.2 32:37.0
985 1725 PURNOCH Pavel 49 M60 182 CZE TJ Vodní Stavby 3:45:10.1 32:37.9
986 1755 HAZUCHA Ján 43 M70 46 SVK Banská Bystrica 3:45:11.4 32:39.2
987 1316 TRÖSTL Friedrich 49 M60 183 AUT Wien 3:45:14.5 32:42.3
988 2352 BACKMAN Göran 60 M50 289 FIN Närpes Kraft 3:45:18.2 32:46.0
989 871 ČECH Karel 45 M70 47 CZE --- 3:45:28.6 32:56.4
990 1125 PODZIMEK Josef 56 M60 184 CZE Jablonec nad Nisou 3:45:29.3 32:57.1
991 739 VÍT Bohuslav 59 M50 290 CZE Sportovní Svaz Temelín 3:45:32.1 32:59.9
992 252 KOPLAND Jens Kr 59 M50 291 NOR Modum 3:45:32.6 33:00.4
993 1279 HÜBNER Stephan 68 M40 466 GER USV TU Dresden OL 3:45:33.4 33:01.2
994 742 RAHIKKALA Markku 47 M70 48 FIN Nokia Ski Club 3:45:34.9 33:02.7
995 1147 CÁP Petr 65 M50 292 CZE Sokol Pouchov Hradec K 3:45:35.8 33:03.6
996 4154 HONDLÍK David 73 M40 467 CZE SK lyžaři běžci Frymbu 3:45:37.8 33:05.6
997 1368 VRZÁŇ Josef 75 M40 468 CZE Stráňov 3:45:39.3 33:07.1
998 1511 KIRSCHEN Gunter 54 M60 185 GER SSV 1863 Sayda 3:45:40.7 33:08.5
999 1756 FEKETE František 68 M40 469 SVK CK Sport Trenčín 3:45:44.6 33:12.4
1000 1327 TALAŠ Jan 46 M70 49 CZE Sokol Vsetín 3:45:50.1 33:17.9
timing + data processing realized by
Strana 20 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1001 1116 HAVELKA Jiří 42 M70 50 CZE --- 3:45:53.8 33:21.6
1002 1337 ZAHN Stefan 61 M50 293 GER SBB Görlitz 3:45:56.3 33:24.1
1003 2754 ZACHARIÁŠ Jan 75 M40 470 CZE Finep partners 3:46:01.9 33:29.7
1004 1029 JEHMLICH Volker 73 M40 471 GER Bertsdorfer SV 3:46:02.5 33:30.3
1005 4380 JANÁSEK Robert 77 M40 472 CZE Vládci peřejí 3:46:02.6 33:30.4
1006 1095 KRATOCHVÍL Ivan 51 M60 186 CZE Praha 15 3:46:04.2 33:32.0
1007 1152 MAREČEK Ivo 51 M60 187 CZE Liberec 3:46:07.9 33:35.7
1008 1637 BLÁHA Lukáš 85 M40 473 CZE Lomnice n. P. 3:46:11.8 33:39.6
1009 4171 JARŮŠEK Ladislav 71 M40 474 CZE G13 3:46:13.4 33:41.2
1010 1248 RINKE Volkmar 54 M60 188 GER Laufgruppe Fillinger 3:46:13.6 33:41.4
1011 1829 SALNIKOV Andrei 59 M50 294 RUS Russialoppet 3:46:14.0 33:41.8
1012 3571 SVOBODA Pavel 73 M40 475 CZE MCM 3:46:19.3 33:47.1
1013 808 KROUPA Štěpán 75 M40 476 CZE Enervit Team 3:46:21.0 33:48.8
1014 1154 KOCIAN Vít 61 M50 295 CZE Podbrdský Ski Klub 3:46:25.0 33:52.8
1015 809 BLÁHA Ondřej 70 M40 477 CZE Ekonom 3:46:28.3 33:56.1
1016 1636 BLÁHA David 81 M40 478 CZE Lomnice n. P 3:46:31.1 33:58.9
1017 1713 SOUČEK Miloslav 60 M50 296 CZE Veterán klub Liberec 3:46:31.2 33:59.0
1018 1379 CETKOVSKÝ Vladimír 45 M70 51 CZE ARC Brno 3:46:32.8 34:00.6
1019 730 BŘEZNA Jiří 66 M50 297 CZE TJ Spartak Třebíč 3:46:35.7 34:03.5
1020 4081 KUNDISCH Wieland 85 M40 479 GER USV TU Dresden 3:46:40.0 34:07.8
1021 1824 SCHUBERT Dietrich 69 M40 480 GER MSC Niederschliesien 3:46:40.6 34:08.4
1022 2153 NOVÁK Jakub 83 M40 481 CZE Praha 3:46:42.0 34:09.8
1023 1572 FLAMMIGER Lutz 58 M50 298 GER OSV Zittau 3:46:47.8 34:15.6
1024 703 HENTSCHEL Dieter 53 M60 189 GER Saxonia 3:46:56.4 34:24.2
1025 1190 KLAŠKA Pavel 65 M50 299 CZE DKP 3:46:57.1 34:24.9
1026 1536 KRÁSA David 61 M50 300 CZE Sokol Malá Strana 3:46:57.7 34:25.5
1027 1503 ŽÁKOVEC Pavel 66 M50 301 CZE --- 3:46:58.1 34:25.9
1028 4497 VOJTÍK Pavel 75 M40 482 CZE UK FTVS Praha 3:47:01.5 34:29.3
1029 686 SELBMANN Frank 73 M40 483 GER --- 3:47:01.6 34:29.4
1030 587 ROMAN Sandro 77 M40 484 GER Bertdorfer SV 3:47:02.3 34:30.1
1031 2296 JOHN Peter 86 M40 485 GER K.V. Wolfsspitze 3:47:04.4 34:32.2
1032 1127 ONDRYÁŠ Radek 71 M40 486 CZE Praha 3:47:05.3 34:33.1
1033 885 STARMAN Matija 65 M50 302 SLO Ljubjana 3:47:09.8 34:37.6
1034 569 PILZ Steffen 75 M40 487 GER Bersdorfer SV 3:47:13.7 34:41.5
1035 1181 VLK Ladislav 67 M50 303 CZE KPC Praha 3:47:15.8 34:43.6
1036 4265 LARRAD Timothy 61 M50 304 GBR Worcester 3:47:19.7 34:47.5
1037 1108 KUBRYCHT Miloš 67 M50 305 CZE Cyklomax rock machine 3:47:22.7 34:50.5
1038 81 DUCHÁČEK Jaroslav 88 M40 488 CZE Sokol Zásada 3:47:25.9 34:53.7
1039 1261 GEHMANN Jens 70 M40 489 GER Tharandt 3:47:26.3 34:54.1
1040 1090 SMOLÁR Julius 46 M70 52 SVK MK Tatran Sp. Nová Ves 3:47:28.1 34:55.9
1041 603 NOVOTNÝ Petr 73 M40 490 CZE Tri Ski Karlovy Vary 3:47:28.3 34:56.1
1042 1627 FALTINEK Libor 89 M40 491 CZE KZB Zásada 3:47:29.1 34:56.9
1043 3676 ČEČRLE Stanislav 71 M40 492 CZE --- 3:47:31.3 34:59.1
1044 828 VYMAZAL Jaroslav 55 M60 190 CZE Jihlava 3:47:33.5 35:01.3
1045 1257 PALLISER Robert 46 M70 53 CAN Stirling 3:47:38.4 35:06.2
1046 870 NEUDEL Joerg 60 M50 306 GER LATV Plauen 3:47:45.2 35:13.0
1047 1692 BONOW Matthias 65 M50 307 GER SKS Dresden 3:47:47.7 35:15.5
1048 1105 NEDOMLEL Tomáš 63 M50 308 CZE Jablonec nad Nisou 3:47:47.9 35:15.7
1049 1110 KOSÁČEK Václav 49 M60 191 CZE KHS Jilemnice 3:47:48.5 35:16.3
1050 1660 HENSEL Jochen 61 M50 309 GER LT Bernd Hübner Berlin 3:47:51.3 35:19.1
timing + data processing realized by
Strana 21 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1051 776 POLÁČEK Luděk 75 M40 493 CZE Sokol Klášterec n. O 3:47:53.3 35:21.1
1052 2273 BORNHÄUSER Martin 66 M50 310 GER Dresden 3:47:54.0 35:21.8
1053 609 ASINGER Ernst 39 M70 54 AUT Ösv 3:47:59.1 35:26.9
1054 882 HAMERNÍK Vojtěch 80 M40 494 CZE Střekov - Ústí n. L 3:48:00.1 35:27.9
1055 1684 KRÁTKÝ Tomáš 67 M50 311 CZE SK Los Lobos 3:48:03.9 35:31.7
1056 1523 WAGNER Steffen 70 M40 495 GER M&R Glauchau 3:48:06.4 35:34.2
1057 2028 HESS Jörg 70 M40 496 GER Dresden 3:48:06.7 35:34.5
1058 1597 SUCHÝ Stanislav 49 M60 192 CZE Mladá Boleslav 3:48:09.2 35:37.0
1059 2742 ZEITHAMEL Milan 77 M40 497 CZE --- 3:48:11.3 35:39.1
1060 2618 LUKAVEC Petr 78 M40 498 CZE SNS Smržovka 3:48:11.8 35:39.6
1061 1509 URBAN Marco 88 M40 499 GER KV Vogelfrei 3:48:16.4 35:44.2
1062 1699 MÜLLER Hans-Peter 52 M60 193 GER Saxonia 3:48:20.3 35:48.1
1063 1112 VALES Henry 62 M50 312 GER Sschwarzbier Schwarzba 3:48:29.6 35:57.4
1064 2385 GALLISTL Luděk 68 M40 500 CZE Český Krumlov 3:48:29.9 35:57.7
1065 3511 AUER Petr 78 M40 501 CZE --- 3:48:30.3 35:58.1
1066 785 BERGKULLA Stig 43 M70 55 FIN Vasa Skidklubb 3:48:36.3 36:04.1
1067 2024 BĚLÍK Antonín 66 M50 313 CZE VHS Brno 3:48:42.3 36:10.1
1068 1023 REJZEK Jiří 75 M40 502 CZE TJ Sokol Medový Újezd 3:48:44.9 36:12.7
1069 1671 KUSKO Jan 41 M70 56 CZE --- 3:48:54.0 36:21.8
1070 1187 HRADECKÝ Jaroslav 63 M50 314 CZE OK Doksy 3:48:55.3 36:23.1
1071 765 RUML Michal 77 M40 503 CZE Tramp Bike Team 3:48:56.2 36:24.0
1072 1067 KAMBERSKÝ Petr 71 M40 504 CZE --- 3:48:59.8 36:27.6
1073 4079 ČAPEK Ondřej 65 M50 315 CZE --- 3:49:00.6 36:28.4
1074 1326 NEKOLA Martin 69 M40 505 CZE SK-Lyžaři Frymburk 3:49:05.5 36:33.3
1075 4203 VANĚK Jan 71 M40 506 CZE Obkladač Vaněk Návojná 3:49:06.7 36:34.5
1076 426 KRAUSE Bjoern 70 M40 507 GER Ski-klub Düsseldorf 3:49:07.7 36:35.5
1077 1218 OBŠIL Přemysl 53 M60 194 CZE Skialpin Pustevny 3:49:11.1 36:38.9
1078 4089 WOHLRAB Jan 73 M40 508 GER Klingenthal 3:49:12.2 36:40.0
1079 4209 MICHALIČKA Vladimír 60 M50 316 CZE TK Radošovice 3:49:12.6 36:40.4
1080 817 VOLLAN Dan 46 M70 57 NOR Susendal IL 3:49:17.2 36:45.0
1081 1084 TELEPOVSKÝ Michal 57 M60 195 SVK TEL-M Klub Košice 3:49:18.6 36:46.4
1082 2060 HAMMER Gerald 69 M40 509 GER --- 3:49:18.9 36:46.7
1083 1062 SOKOL David 72 M40 510 CZE T-Bity 3:49:21.6 36:49.4
1084 1347 KRÄHENBÜH Thomas 65 M50 317 SUI Kontiki Saga Reisen 3:49:25.6 36:53.4
1085 1249 ŠUMBERA Ludvík 49 M60 196 CZE Tišnov 3:49:26.6 36:54.4
1086 2609 ČASTULÍK Václav 78 M40 511 CZE Orel Drnovice 3:49:36.2 37:04.0
1087 1151 KADAVÝ Zdeněk 49 M60 197 CZE OK Chrastava 3:49:36.9 37:04.7
1088 1787 KASAL Milan 64 M50 318 CZE --- 3:49:37.8 37:05.6
1089 612 KLEIN Petr 85 M40 512 CZE SK Štíty 3:49:40.8 37:08.6
1090 1720 VLK Jan 77 M40 513 CZE Ďáblové ze Záhoří 3:49:43.4 37:11.2
1091 1145 ZETOCHA Josef 54 M60 198 CZE TJ sokol Kněhyně 3:49:45.6 37:13.4
1092 1006 REJSEK Ondřej 79 M40 514 CZE Želivák HK 3:49:48.9 37:16.7
1093 611 AXMANN Zdeněk 60 M50 319 CZE SK Štíty 3:49:54.5 37:22.3
1094 1117 LOUDA Miloš 41 M70 58 CZE Sokol Loučeň 3:49:55.3 37:23.1
1095 1072 ANDRES Martin 75 M40 515 CZE T.j. Vodní Stavby Prah 3:49:55.7 37:23.5
1096 693 SCHÜTZ Stefan 87 M40 516 GER Hohburger sv 1990 3:49:57.4 37:25.2
1097 1081 STEIMANN Uwe 77 M40 517 GER SBB 3:49:59.6 37:27.4
1098 1035 BURA Aleš 50 M60 199 CZE Cyklo Otice 3:50:06.2 37:34.0
1099 1175 HORNÍK Luboš 68 M40 518 CZE Ostroměř 3:50:11.2 37:39.0
1100 1225 KREJZA Ivo 65 M50 320 CZE RUM Team 3:50:11.2 37:39.0
timing + data processing realized by
Strana 22 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1101 1524 TESCH Peter 63 M50 321 GER ESV Lok Döbeln 3:50:14.3 37:42.1
1102 1134 JAKŠ Martin 66 M50 322 CZE --- 3:50:16.0 37:43.8
1103 1138 PIENKOSS Lars 73 M40 519 GER SV Balsaholz 3:50:18.9 37:46.7
1104 1676 POSPÍŠIL Drahomír 61 M50 323 CZE TJ Spartak Třebíč 3:50:24.7 37:52.5
1105 4101 SLAVÍK Petr 80 M40 520 CZE --- 3:50:29.0 37:56.8
1106 1139 BIANCHIN Roland 48 M60 200 GER TSV 92 Freiberg e.V 3:50:40.7 38:08.5
1107 1571 RICHTER Tobias 68 M40 521 GER Bertsdorfer SV 3:50:40.9 38:08.7
1108 2731 POKORNÝ Jiří 85 M40 522 CZE Ekonom Praha 3:50:44.3 38:12.1
1109 1840 PIATKOV Aleksandr 53 M60 201 RUS Russia 3:50:46.4 38:14.2
1110 321 FINNBY Bjorn 53 M60 202 NOR Conocophillips BIL 3:50:51.2 38:19.0
1111 1546 MEYER Stephan 81 M40 523 GER HSG Turbine Zittau 3:50:55.7 38:23.5
1112 1245 PATRMAN Luděk 67 M50 324 CZE Jablonec n. N 3:50:56.7 38:24.5
1113 2261 HLADKÝ Petr 73 M40 524 CZE Animal Bikers 3:51:00.3 38:28.1
1114 1129 PROCHÁZKA Jan 78 M40 525 CZE Buchar tým klasiků 3:51:00.7 38:28.5
1115 1548 PITAŘ Tomáš 76 M40 526 CZE --- 3:51:02.5 38:30.3
1116 1066 KOPTE Uwe 61 M50 325 GER Crostau 3:51:03.5 38:31.3
1117 1053 PATRNÝ Josef 56 M60 203 CZE Liberec 3:51:04.4 38:32.2
1118 4358 HOPF Reimund 56 M60 204 GER Rhöner WSV 3:51:05.7 38:33.5
1119 1031 ŠPAČEK Rudolf 50 M60 205 CZE SKI Polevsko 3:51:05.9 38:33.7
1120 801 JAKOUBEK Zdeněk 66 M50 326 CZE Milestone Partners, a. 3:51:06.9 38:34.7
1121 852 PELC Stanislav 83 M40 527 CZE MTB Team Příchovice 3:51:13.6 38:41.4
1122 2101 ZOBIREI Ralf 51 M60 206 GER SWV Goldlauter 3:51:19.2 38:47.0
1123 1827 NEMČÍK Róbert 67 M50 327 SVK Košice 3:51:22.9 38:50.7
1124 446 REŠ Jakob 35 M80 2 SLO Gorenjski tisk 3:51:27.8 38:55.6
1125 844 MRÁZ Jan 63 M50 328 CZE SOMV 3:51:29.2 38:57.0
1126 2432 HEIDRICH Reinfried 54 M60 207 GER -TSV Ranenstein 3:51:29.3 38:57.1
1127 523 VEPŘEK Radomír 53 M60 208 CZE AZ Ekotherm Šumperk 3:51:38.0 39:05.8
1128 4490 PRUSÍK Filip 77 M40 528 CZE --- 3:51:41.2 39:09.0
1129 1698 KELTNER Marek 76 M40 529 CZE --- 3:51:44.2 39:12.0
1130 1058 HAVIAR Miroslav 50 M60 209 SVK Bratislava 3:51:45.1 39:12.9
1131 4152 PAZDERA Martin 76 M40 530 CZE SKK Zdravý duch 3:51:45.1 39:12.9
1132 1346 HÄRTEL Thomas 67 M50 329 GER Saxonia 3:51:47.7 39:15.5
1133 716 ILLÉŠ Justín 53 M60 210 SVK LK Corgoň Nitra 3:51:51.5 39:19.3
1134 1033 BORKOVEC Miroslav 64 M50 330 CZE Nadšenci z Posázaví 3:52:03.3 39:31.1
1135 770 LINDSTRÖM Örjan 52 M60 211 SWE Rembo IK 3:52:06.1 39:33.9
1136 1206 KŘIVÁK Petr 66 M50 331 CZE Vemblodi Uničov 3:52:07.0 39:34.8
1137 2344 TYLIK Nikolay 40 M70 59 RUS Individual 3:52:08.0 39:35.8
1138 4161 KADEŘÁVEK Petr 76 M40 531 CZE OK 99 Hradec Králové 3:52:08.4 39:36.2
1139 525 AUST Martin 73 M40 532 CZE Xstream Racing Team 3:52:15.1 39:42.9
1140 4294 PEVERATO Giorgio 89 M40 533 ITA U.S. Stella Alpina Car 3:52:18.5 39:46.3
1141 4127 LINDIG Joachim 50 M60 212 GER Ski-Klub Düsseldorf 19 3:52:20.0 39:47.8
1142 1778 FRANCÍREK Jan 79 M40 534 CZE --- 3:52:26.3 39:54.1
1143 1102 ŠRŮTKA Vincenc 50 M60 213 CZE LK Ledeč n. S 3:52:29.5 39:57.3
1144 2403 GUETLEIN Norbert 57 M60 214 GER Ski-Club Erlangen 3:52:35.7 40:03.5
1145 4268 FRIEDRICH Felix 86 M40 535 GER KV Grüner Propeller 3:52:36.7 40:04.5
1146 1584 IŠTOŇA Bartolomej 50 M60 215 SVK Tel-M Klub Košice 3:52:39.6 40:07.4
1147 4263 SLOUKA Martin 79 M40 536 CZE Humanita Praha 3:52:40.6 40:08.4
1148 1566 KUNCL Franta 50 M60 216 CZE Ski Klub Příbram 3:52:43.1 40:10.9
1149 4198 TRÁVNÍČEK Martin 75 M40 537 CZE MILT team 3:52:44.2 40:12.0
1150 1666 NOVÁK Vít 76 M40 538 CZE Skank smoking klub 3:52:45.0 40:12.8
timing + data processing realized by
Strana 23 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1151 1609 MARTÍNEK Luděk 78 M40 539 CZE Kanoistika Poděbrady 3:52:49.2 40:17.0
1152 1007 TACHOVSKÝ Robert 67 M50 332 CZE --- 3:52:51.7 40:19.5
1153 4100 PIPEK Jan 82 M40 540 CZE VŠSK MFF UK 3:52:59.0 40:26.8
1154 2231 HODAČ Luboš 71 M40 541 CZE Ski Dvory 3:52:59.2 40:27.0
1155 2772 PELC Vít 62 M50 333 CZE --- 3:52:59.4 40:27.2
1156 552 KOHOUT Jiří 46 M70 60 CZE Ski Polevsko 3:53:00.1 40:27.9
1157 1764 SLUNEČKO Jan 59 M50 334 CZE Ski Stodola 3:53:00.8 40:28.6
1158 1137 FALTINEK Libor 50 M60 217 CZE KZB Zásada 3:53:07.6 40:35.4
1159 1009 SKLEPNÍK Jiří 47 M70 61 CZE Liberec 3:53:12.0 40:39.8
1160 794 DOULE Jan 86 M40 542 CZE Patria Direct 3:53:14.4 40:42.2
1161 1209 NICKLAUS Jens 67 M50 335 GER Saxonia 3:53:15.1 40:42.9
1162 4451 ŠULC Lukáš 82 M40 543 CZE TJ Roprachtice 3:53:16.2 40:44.0
1163 625 WINDERLICH Jan 82 M40 544 GER DAV Ski Jena 3:53:16.6 40:44.4
1164 1746 BEDNÁŘ Jaroslav 51 M60 218 CZE Becaro team Hodov 3:53:18.3 40:46.1
1165 2039 NOVOTNÝ Tomáš 62 M50 336 CZE Praha 6 3:53:19.9 40:47.7
1166 1654 BUBENÍČEK Michal 70 M40 545 CZE Praha 3:53:25.2 40:53.0
1167 1615 KALOŠ Martin 64 M50 337 CZE SK Rover 3:53:26.5 40:54.3
1168 4064 KADLEC Tomáš 80 M40 546 CZE --- 3:53:36.0 41:03.8
1169 1097 PALDUS Petr 52 M60 219 CZE PPP Bedřichov 3:53:39.2 41:07.0
1170 1592 MICHÁLEK Petr 65 M50 338 CZE --- 3:53:39.4 41:07.2
1171 1001 KÁRNÍK Jan 78 M40 547 CZE Štika a Drak eXtreme T 3:53:41.4 41:09.2
1172 1642 ŠTECHA Jiří 64 M50 339 CZE SKP Sušice 3:53:44.2 41:12.0
1173 1357 HOLM Bjorn 61 M50 340 NOR Liungen IL 3:53:44.7 41:12.5
1174 3718 MINDEK Tomáš 79 M40 548 CZE Marathon Team Klimkovi 3:53:46.6 41:14.4
1175 1625 POLÁK Marián 77 M40 549 CZE LK Lenochod Opatov 3:53:47.5 41:15.3
1176 1143 KOLÁŘ Petr 72 M40 550 CZE SKK Mor. Krumlov 3:53:51.6 41:19.4
1177 1514 ČADA Čestmír 56 M60 220 CZE Jistav 3:53:53.1 41:20.9
1178 2080 JÁN Jan 51 M60 221 CZE RC Vlašim 3:53:54.8 41:22.6
1179 1021 DUL Wieslaw 52 M60 222 POL Marathon-Jelenia Gora 3:53:55.5 41:23.3
1180 2527 KONDÉ Miroslav 62 M50 341 CZE Ski Club Orio 3:53:56.8 41:24.6
1181 1541 ROCKSTROH Jürgen 52 M60 223 GER AC Apolda 3:53:59.3 41:27.1
1182 1183 TELENSKÝ Jan 51 M60 224 CZE Ski Janov Bedřichov 3:54:01.4 41:29.2
1183 1781 SUNKOVSKÝ Miroslav 72 M40 551 CZE Slaný 3:54:04.6 41:32.4
1184 1179 NOVÁK Karel 50 M60 225 CZE SK LOB Nová Paka 3:54:05.4 41:33.2
1185 1026 BURIAN Petr 69 M40 552 CZE TJ Sokol Ivanovice na 3:54:11.9 41:39.7
1186 2247 ULMA Tomáš 64 M50 342 CZE Praha 3:54:14.8 41:42.6
1187 1288 BIEBL Albert 55 M60 226 GER --- 3:54:15.9 41:43.7
1188 1056 PETRÁNEK Michal 48 M60 227 CZE Potapěči Liberec 3:54:16.2 41:44.0
1189 3601 SLOVÁK Tomáš 79 M40 553 CZE Bobr Team 3:54:16.6 41:44.4
1190 1845 RITTER Rudolf 64 M50 343 CZE KBL Brumov Bylnice 3:54:19.2 41:47.0
1191 1133 PELUCHA Ivo 79 M40 554 CZE Ostrava 3:54:20.6 41:48.4
1192 1629 FRANĚK Tomáš 69 M40 555 CZE LTK Lavina 3:54:31.7 41:59.5
1193 1753 GUŠTAFÍK Peter 61 M50 344 SVK Johnson Controls Lučen 3:54:34.0 42:01.8
1194 1817 NEČAS Rudolf 57 M60 228 CZE SKOB Zlín 3:54:34.8 42:02.6
1195 1376 VÁVRA Marek 74 M40 556 CZE Vortex bike team 3:54:37.4 42:05.2
1196 1533 BREJTR Luboš 56 M60 229 CZE Sokol Poděbrady 3:54:39.6 42:07.4
1197 1157 ADAMEC František 46 M70 62 CZE Pilot Klub Říčany 3:54:40.3 42:08.1
1198 1136 ŠMÍD Jiří 75 M40 557 CZE Liberec 3:54:41.5 42:09.3
1199 1086 HEIDISCH Gunter 68 M40 558 GER K. V. Bergbabys 3:54:43.5 42:11.3
1200 1195 RUMÍŠEK Jan 64 M50 345 CZE Ski Javorník 3:54:46.6 42:14.4
timing + data processing realized by
Strana 24 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1201 1189 MEISSNER Frank 65 M50 346 GER Sportfreunde Ottendofr 3:54:47.3 42:15.1
1202 2041 HADRAVA Pavel 63 M50 347 CZE VŠAK Chemie Praha 3:54:49.2 42:17.0
1203 3171 KVITA Josef 51 M60 230 CZE MK Kopřivnice 3:54:49.6 42:17.4
1204 1074 FOJTŮ Pavel 69 M40 559 CZE Orel Val. Klobouky 3:54:52.2 42:20.0
1205 2781 ŠVARC Aleš 78 M40 560 CZE --- 3:54:57.5 42:25.3
1206 1106 SYNOVEC Jindřich 65 M50 348 CZE KČT Tanvald 3:54:59.1 42:26.9
1207 1121 VOJTĚCH Richard 76 M40 561 CZE --- 3:54:59.9 42:27.7
1208 2310 PAVLÍK Ján 73 M40 562 SVK Bratislava 3:55:03.7 42:31.5
1209 1816 CHLEBNA Milan 62 M50 349 CZE Oxygen Příbram 3:55:03.8 42:31.6
1210 1104 NITZSCHE Dietmar 54 M60 231 GER SG Bautzen Nord 3:55:07.3 42:35.1
1211 1354 FONTANIVE Riccardo 67 M50 350 ITA U.S. Primiero 3:55:09.1 42:36.9
1212 4303 WIESNER Zdeněk 79 M40 563 GER Šumperk 3:55:10.3 42:38.1
1213 1744 DLABKA Ludvík 60 M50 351 CZE Spolek dobrovolných ly 3:55:10.4 42:38.2
1214 1063 ZÁBOJ Petr 72 M40 564 CZE TJ Dušejov 2000 3:55:11.3 42:39.1
1215 1741 UHERKA Josef 61 M50 352 CZE VHS Brno 3:55:13.3 42:41.1
1216 1109 KAVAN František 48 M60 232 CZE --- 3:55:14.5 42:42.3
1217 1800 LEHMANNN Siegfried 51 M60 233 GER ASD Dresden 3:55:14.6 42:42.4
1218 1269 RUSKO Pavol 51 M60 234 SVK Športový Klub Policie 3:55:22.0 42:49.8
1219 2419 BÍLÝ Petr 79 M40 565 CZE Proxima-Team Horní Heř 3:55:26.3 42:54.1
1220 1815 PANNATIER Pascal 61 M50 353 SUI Kontiki Saga Reisen 3:55:26.7 42:54.5
1221 1078 HOFFMANN Henry 80 M40 566 GER TSV 1861 Spitzkunnersd 3:55:29.4 42:57.2
1222 3250 SPOREK Miroslav 54 M60 235 CZE Loučná nad Desnou 3:55:29.8 42:57.6
1223 1171 INNO Ain 74 M40 567 EST maxit 3:55:32.7 43:00.5
1224 1204 KOLÁŘ Pavel 59 M50 354 CZE Ski RD klub Rýmařov 3:55:33.2 43:01.0
1225 2377 NESENSOHN Frank 64 M50 355 GER SC Villingen / Deutsch 3:55:44.9 43:12.7
1226 803 ANDĚL Martin 64 M50 356 CZE TK Slavia Praha 3:55:48.0 43:15.8
1227 1060 JANDA Josef 47 M70 63 CZE Originální Vivalín tea 3:55:51.9 43:19.7
1228 3117 PANENKA Ondřej 80 M40 568 CZE Raft klub Troja 3:55:53.2 43:21.0
1229 849 ROMPORTL Dušan 78 M40 569 CZE EKG Olšany 3:55:55.0 43:22.8
1230 4208 BETTA Alessandro 69 M40 570 ITA U. S. Cermis - Masi 3:56:02.1 43:29.9
1231 1301 KACMARCIK Jaroslav 54 M60 236 SWE Pan Kristianstad 3:56:03.6 43:31.4
1232 3509 SKOČEK Vladislav 57 M60 237 CZE Risk Ostrov 3:56:15.7 43:43.5
1233 1632 RIEDL Václav 39 M70 64 CZE Alsport Šumperk 3:56:16.1 43:43.9
1234 2118 KOUDELA Jiří 63 M50 357 CZE LK Ledeč n. Sázavou 3:56:16.4 43:44.2
1235 4143 RIEGER Pavel 61 M50 358 CZE Risk Velichov 3:56:17.9 43:45.7
1236 1747 KOZEL Dalibor 57 M60 238 CZE DGP 3:56:22.7 43:50.5
1237 545 KLOSE Sven 70 M40 571 GER VfA end Los Dresden 3:56:23.2 43:51.0
1238 1059 ZLÁMAL Aleš 72 M40 572 CZE Peklo Team Ml. Bolesla 3:56:24.7 43:52.5
1239 4192 ZERBES Joachim 79 M40 573 GER Saxonia 3:56:27.3 43:55.1
1240 1792 JONELL Lars 38 M70 65 SWE Falu IK 3:56:36.1 44:03.9
1241 1538 KUBĚNA Petr 72 M40 574 CZE Ski Jiřetín pod Bukovo 3:56:36.9 44:04.7
1242 3507 TUČEK Michal 82 M40 575 CZE --- 3:56:39.1 44:06.9
1243 3112 VÍTEK Tomáš 75 M40 576 CZE Milt team 3:56:42.8 44:10.6
1244 1366 MRÁZEK Oldřich 62 M50 359 CZE DGP 3:56:44.1 44:11.9
1245 2280 JURKA Jaroslav 75 M40 577 CZE TJ Gumárny Zubří 3:56:45.4 44:13.2
1246 1132 BLÁHA Vladimír 64 M50 360 CZE Sokol Hor. Heřmanice 3:56:45.6 44:13.4
1247 1089 FENCL Martin 84 M40 578 CZE Modřanští běžci 3:56:46.1 44:13.9
1248 1057 ANDRES Miroslav 47 M70 66 CZE T.j. Vodní stavby Prah 3:56:47.3 44:15.1
1249 2119 FRENZEL Bertram 72 M40 579 GER Nürnberg 3:56:49.7 44:17.5
1250 4201 KUBA Anton 59 M50 361 SVK Stavizol, s.r.o. 3:56:52.2 44:20.0
timing + data processing realized by
Strana 25 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1251 4043 GREBÍK Robin 79 M40 580 CZE Rumový expres 3:56:55.1 44:22.9
1252 1553 KOPPLIN Wolfgang 51 M60 239 GER Uni Magdeburg 3:56:58.9 44:26.7
1253 2079 BLABLA Zdeněk 59 M50 362 CZE SKP České Budějovice 3:57:07.8 44:35.6
1254 2304 FERENC Ferdinand 57 M60 240 SVK SK Šiva Žilina 3:57:08.8 44:36.6
1255 1542 ŠOŠOVIČKA Rudolf 61 M50 363 CZE Slavoj Teplice n. Metu 3:57:12.5 44:40.3
1256 1087 CHRISTOFFEL Jaanus 76 M40 581 EST Estonian WL team 3:57:16.0 44:43.8
1257 4266 GILFELT Jens 60 M50 364 DEN Slagelse skiklub 3:57:16.1 44:43.9
1258 4318 ANDERSON Alvar 38 M70 67 SWE --- 3:57:18.4 44:46.2
1259 1052 KRKOŠKA Dušan 54 M60 241 SVK MAC Rača 3:57:19.0 44:46.8
1260 2064 LONSKÝ Jiří 52 M60 242 CZE --- 3:57:22.9 44:50.7
1261 2381 CAPTEINA Hartmut 51 M60 243 GER SC Villingen / Deutsch 3:57:26.4 44:54.2
1262 3694 STARK Andreas 62 M50 365 GER Saxonia 3:57:26.9 44:54.7
1263 1540 HORÁK Vladimír 66 M50 366 CZE Hradec Králové 3:57:29.6 44:57.4
1264 2408 MORANO Piero 49 M60 244 ITA SCI AVIS Borgo CN 3:57:33.8 45:01.6
1265 1586 BUETTNER Juergen 52 M60 245 GER DAV Suhl 3:57:34.8 45:02.6
1266 1759 KOSTYNICH Sergey 64 M50 367 RUS Russialoppet 3:57:35.5 45:03.3
1267 1315 NAUMANN Jörg 61 M50 368 GER SV Chemie Gotha 3:57:37.7 45:05.5
1268 2510 JUREČKA Jiří 66 M50 369 CZE --- 3:57:42.2 45:10.0
1269 2240 MÁDR Pavel 69 M40 582 CZE Mádr team 3:57:43.1 45:10.9
1270 4411 VANĚK Václav 59 M50 370 CZE Mariánské Lázně 3:57:48.5 45:16.3
1271 1162 SOSNA Vlastimil 49 M60 246 CZE Pohorská jednota Radho 3:57:48.8 45:16.6
1272 1751 PAVLÍČEK Jiří 55 M60 247 CZE TK Gruba KH 3:57:50.3 45:18.1
1273 1146 ŘEZÁČ Martin 82 M40 583 CZE SK Lyžaři Běžci Frymbu 3:57:51.4 45:19.2
1274 1560 NOVÁK Květoslav 66 M50 371 CZE Sokol Mníšek p.B 3:57:54.5 45:22.3
1275 1624 ŘEHÁK Tomáš 58 M50 372 CZE Veterán Zeleneč 3:57:54.7 45:22.5
1276 2183 PETRUCH Roman 65 M50 373 CZE Masasss 3:57:54.8 45:22.6
1277 2639 PODHRADSKÝ Tomáš 79 M40 584 CZE HO Slavia Žilina 3:57:55.6 45:23.4
1278 1809 LAJKSNER Jan 61 M50 374 CZE Liberec 3:57:59.4 45:27.2
1279 4071 KRAUSE Kersten 77 M40 585 GER Bikerarsch 3:58:00.4 45:28.2
1280 2607 SCHÖN Pavel 71 M40 586 CZE Postřelmov 3:58:01.7 45:29.5
1281 2294 DYKAST Jaroslav 77 M40 587 CZE TJ Tmeják 3:58:13.5 45:41.3
1282 2133 VÍTEK František 49 M60 248 CZE Otrokovice - Újezdy 3:58:17.5 45:45.3
1283 1679 KNAP Jaroslav 61 M50 375 CZE Sokol Kunčice n. L. 3:58:21.8 45:49.6
1284 1545 BERGER Jens 69 M40 588 GER HO-PIVO 3:58:28.9 45:56.7
1285 1501 TRNOVSKÝ Miloslav 65 M50 376 CZE Spartak Police nad Met 3:58:30.3 45:58.1
1286 4344 WIESNER Vladimír 62 M50 377 CZE Eurola 3:58:36.0 46:03.8
1287 1674 SOUKUP Pavel 64 M50 378 CZE Česká Lípa 3:58:42.2 46:10.0
1288 1712 RANDULA Miloš 54 M60 249 CZE Svitávka 3:58:48.8 46:16.6
1289 1739 SMAŽÁK Radim 66 M50 379 CZE Maniac Pedals 3:58:51.6 46:19.4
1290 1332 WALSH Bob 44 M70 68 USA --- 3:58:54.4 46:22.2
1291 1502 NECHMAČ Karel 67 M50 380 CZE LK Lučany n. N 3:58:56.1 46:23.9
1292 2054 ROTHE Jan 74 M40 589 GER AMD 3:59:00.5 46:28.3
1293 2074 KERNER Jan 67 M50 381 CZE Liga 100 Praha 3:59:03.1 46:30.9
1294 1714 ŠOTOLA Michal 79 M40 590 CZE TJ Bohemians 3:59:04.1 46:31.9
1295 1211 EBERLEIN Klaus 40 M70 69 GER Saxonia 3:59:09.6 46:37.4
1296 1043 JON Drahomír 54 M60 250 CZE Sokol Kruh 3:59:09.7 46:37.5
1297 1691 RUMÍŠEK Štěpán 58 M50 382 CZE SKI Javorník 3:59:10.5 46:38.3
1298 689 HERRMANN Konrad 40 M70 70 GER SK Oker 3:59:16.6 46:44.4
1299 2222 SCHIMM Dieter 44 M70 71 CZE Klub vodáků K. Vary 3:59:19.4 46:47.2
1300 4122 TOBOLÁK Vlastimil 65 M50 383 CZE Author Tufo Titan 3:59:26.5 46:54.3
timing + data processing realized by
Strana 26 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1301 1635 BLÁHA Zdeněk 58 M50 384 CZE Lomnice n. P 3:59:28.4 46:56.2
1302 2210 FRKAL Miroslav 56 M60 251 CZE Bike One Opava 3:59:37.5 47:05.3
1303 1240 WEGNER Holger 58 M50 385 GER DLRG Obere Elbe 3:59:37.9 47:05.7
1304 2326 BLAŽEK Jaroslav 57 M60 252 CZE Šemýk 3:59:39.3 47:07.1
1305 1825 STRASSER Ivan 53 M60 253 SLO ŠD Atrans 3:59:40.4 47:08.2
1306 1513 HOZA Miroslav 73 M40 591 CZE SPP... 3:59:44.1 47:11.9
1307 1065 FEGL Robert 65 M50 386 CZE Moravany 3:59:47.1 47:14.9
1308 1655 THOMAS Michael 59 M50 387 GER TV Valtenberg e.V 3:59:47.9 47:15.7
1309 1526 WEICHELT Horst 50 M60 254 GER Kieler Rv 3:59:54.5 47:22.3
1310 2040 RIEGER Zdeněk 76 M40 592 CZE STSP Team 3:59:55.3 47:23.1
1311 1140 BRUTHANS Martin 75 M40 593 CZE --- 3:59:59.0 47:26.8
1312 2684 LASCHINSKY Harald 59 M50 388 GER Pirnaer Ruderverein 4:00:00.5 47:28.3
1313 1577 HILDEBRANDT Lars 76 M40 594 GER Loipenpfluegler 4:00:02.5 47:30.3
1314 2019 UCHYTIL Tomáš 76 M40 595 CZE Měřin 4:00:07.1 47:34.9
1315 2082 VLČEK Jindřich 70 M40 596 CZE Yetti sport Pardubice 4:00:10.1 47:37.9
1316 784 LOGACHEV Sergey 57 M60 255 RUS Private 4:00:12.0 47:39.8
1317 4007 BUKOVSKÝ Petr 77 M40 597 CZE --- 4:00:12.8 47:40.6
1318 1765 VANĚK Vladimír 52 M60 256 CZE SKI Vlašim 4:00:18.2 47:46.0
1319 665 PRAŽÁK Jan 78 M40 598 CZE Ansambl M. Dačického z 4:00:20.3 47:48.1
1320 624 MUSIL Milan 60 M50 389 CZE TJ Dolní Moravice 4:00:24.2 47:52.0
1321 2288 ROUČKA Štěpán 84 M40 599 CZE Sokol Nová Paka 4:00:29.8 47:57.6
1322 1639 MIKA Radomír 65 M50 390 CZE Marathon Team Klimkovi 4:00:30.6 47:58.4
1323 1122 VOJTĚCH Miroslav 80 M40 600 CZE --- 4:00:31.2 47:59.0
1324 1848 ČERNOHORSKÝ Miroslav 70 M40 601 CZE --- 4:00:32.4 48:00.2
1325 1738 SMAŽÁK Radim 90 M18 5 CZE Maniac Pedals 4:00:38.9 48:06.7
1326 1659 FISCHER Antonín 44 M70 72 CZE Liga 100 Praha 4:00:39.5 48:07.3
1327 1338 ČERNOŠEK Zdeněk 60 M50 391 CZE VHS Brno 4:00:41.1 48:08.9
1328 1047 KOLÁŘ Pavel 53 M60 257 CZE TJ VOKD Poruba 4:00:41.5 48:09.3
1329 1743 ISERT Jürgen 42 M70 73 GER Ski Klub Dresden 4:00:50.0 48:17.8
1330 1221 BRANDTNER David 61 M50 392 CZE Černošice 4:00:51.4 48:19.2
1331 4396 FÓL Jiří 56 M60 258 CZE HS Jizerské hory 4:00:51.7 48:19.5
1332 2263 LAZECKÝ Petr 58 M50 393 CZE Pustá Polom 4:00:59.5 48:27.3
1333 1077 RYGÁL Libor 62 M50 394 CZE SK Maxtri 4:01:01.4 48:29.2
1334 1173 TRUUSALU Priit 63 M50 395 EST EWK 4:01:01.7 48:29.5
1335 1621 LAŠTOVKA Ondřej 79 M40 602 CZE --- 4:01:03.1 48:30.9
1336 3542 KRÁL Jan 58 M50 396 CZE TSK Praha 4:01:03.6 48:31.4
1337 2426 KLUSÁK Vojtěch 77 M40 603 CZE Praha 4:01:05.8 48:33.6
1338 1722 KINCL Zbyněk 88 M40 604 CZE Lyžařská škola Bubákov 4:01:06.4 48:34.2
1339 2011 JASKOWIAK Jacek 64 M50 397 POL Poznan 4:01:06.9 48:34.7
1340 2013 WOHANKA Pavel 45 M70 74 CZE Spartak Beranka 4:01:07.1 48:34.9
1341 4011 PUDAS Roland 51 M60 259 SWE Svappavaara 4:01:08.9 48:36.7
1342 782 BECKER Christer 52 M60 260 FIN Kraft Skidor 4:01:09.8 48:37.6
1343 4223 JAŠKO Petr 62 M50 398 CZE Dolní Jirčany 4:01:12.0 48:39.8
1344 1782 PANNENBORG Dirk 67 M50 399 GER Rucksaxen 4:01:15.1 48:42.9
1345 568 NAUMANN Henri 63 M50 400 GER DAV Plauen KG Elsberta 4:01:16.6 48:44.4
1346 2170 FAJFR Jan 86 M40 605 CZE Kutná Hora 4:01:18.0 48:45.8
1347 2439 VASSILIEV Nikolai 53 M60 261 RUS Russia 4:01:20.1 48:47.9
1348 1046 KIELSTEIN Stefan 79 M40 606 GER Dresden 4:01:23.8 48:51.6
1349 4169 GRACIAS Vladimír 53 M60 262 CZE Cyklo SK Polička 4:01:29.5 48:57.3
1350 2015 HLADKÝ Petr 58 M50 401 CZE LBS sport team 4:01:32.6 49:00.4
timing + data processing realized by
Strana 27 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1351 3246 VODHÁNĚL Pavel 83 M40 607 CZE Bedřichov 4:01:35.2 49:03.0
1352 2251 LYSÁK Radim 75 M40 608 CZE SDH Bylnice 4:01:39.9 49:07.7
1353 4377 CHALUPSKÝ Tomáš 68 M40 609 CZE --- 4:01:40.7 49:08.5
1354 2256 KAVEC Ladislav 62 M50 402 CZE Orli Ostrava 4:01:40.9 49:08.7
1355 1228 OBHLÍDAL Jan 69 M40 610 CZE LK Ledeč nad Sázavou 4:01:41.4 49:09.2
1356 2616 HLÁVKO Roman 75 M40 611 CZE Čert Team Provodov 4:01:43.4 49:11.2
1357 1156 SLÁMA Jan 75 M40 612 DEN Sokolíci Praha venkov 4:01:43.5 49:11.3
1358 4014 PAWEL Stanisz 74 M40 613 POL --- 4:01:44.1 49:11.9
1359 4381 DRÁPA Radek 71 M40 614 CZE --- 4:01:44.1 49:11.9
1360 1285 STORCH Lutz 61 M50 403 GER TEAM Erdinger Alkoholf 4:01:47.8 49:15.6
1361 1750 ŠVACH Rudolf 54 M60 263 SVK ŠK Šiva Žilina 4:01:56.1 49:23.9
1362 1707 PŘIBYL Pavel 63 M50 404 CZE SKP MVČR 4:01:57.0 49:24.8
1363 1562 ŽABA Zdeněk 66 M50 405 CZE ZOO Klub Děčín - vesla 4:02:10.1 49:37.9
1364 1244 HORÁK Michal 91 M18 6 CZE Horolezčata Brno 4:02:10.4 49:38.2
1365 1019 JÁGR Věroslav 48 M60 264 CZE Hasiči Smržov Český Du 4:02:11.3 49:39.1
1366 1307 BULANDER Marek 62 M50 406 CZE DGP 4:02:22.0 49:49.8
1367 1716 SOCHA Čestmír 55 M60 265 CZE Sadská 4:02:24.7 49:52.5
1368 4379 NOVÁK Tadeáš 80 M40 615 CZE Praha 4:02:24.7 49:52.5
1369 1507 STUHLDREHER Carsten 67 M50 407 GER DMS Skiroller team 4:02:28.6 49:56.4
1370 2625 POLZ Roman 63 M50 408 CZE Praha 9 4:02:32.7 50:00.5
1371 1608 HEJTMÁNEK Jan 51 M60 266 CZE Slavoj Břevnov 4:02:36.9 50:04.7
1372 2211 MEUTZNER Frank 65 M50 409 GER Skiklub Miriquidi 4:02:37.8 50:05.6
1373 2442 HOENNICKE Helmut 40 M70 75 GER DAV ASD Dresden 4:02:40.8 50:08.6
1374 1549 JANEČEK Jiří 49 M60 267 CZE Cyklo Otice 4:02:44.1 50:11.9
1375 1614 KREJČÍ Kamil 69 M40 616 CZE TJ VOKD Poruba 4:02:44.8 50:12.6
1376 4483 RUF Josef 41 M70 76 GER Saxonia 4:02:51.0 50:18.8
1377 1232 MARTINEC Jan 51 M60 268 CZE TJ Sokol Benešov u Sem 4:02:59.5 50:27.3
1378 1374 DAHL Anders 48 M60 269 SWE BOO IF Sweden 4:03:00.4 50:28.2
1379 1643 HYNEK Jiří 60 M50 410 CZE Jesenice 4:03:01.8 50:29.6
1380 4496 KRAUSE Ralph 69 M40 617 GER --- 4:03:01.9 50:29.7
1381 1252 JAKSCH Ivan 43 M70 77 CZE Ski Klub J50 4:03:08.3 50:36.1
1382 4185 PALAŠČÁK Jan 83 M40 618 CZE TJ Voděrady 4:03:09.6 50:37.4
1383 2044 ŠEBEK Dušan 72 M40 619 CZE SK Neumětely 4:03:16.1 50:43.9
1384 3151 LEPIER Jan 76 M40 620 CZE MILT team 4:03:24.9 50:52.7
1385 2036 EHRIG Ralf 66 M50 411 GER FKR 4:03:25.7 50:53.5
1386 1120 KABÁT Tomáš 75 M40 621 CZE Hudy sport 4:03:25.8 50:53.6
1387 1822 VOLLBRECHT Bert 70 M40 622 GER RC Nassovia Höchst 4:03:29.3 50:57.1
1388 1534 HÜTTNER Ralf 66 M50 412 GER Oberstimm 4:03:30.5 50:58.3
1389 1037 HOLEČEK Petr 59 M50 413 CZE Labe Tri club 4:03:31.1 50:58.9
1390 1703 HUHN Jörg 42 M70 78 GER Saxonia 4:03:31.5 50:59.3
1391 4311 MRÁZEK Miroslav 70 M40 623 CZE Praha 4:03:32.0 50:59.8
1392 2679 HAZUKA Filip 77 M40 624 CZE --- 4:03:35.6 51:03.4
1393 1372 VALUGIN Andrei 63 M50 414 FIN --- 4:03:39.9 51:07.7
1394 536 KLOBOUČEK Milan 54 M60 270 CZE Sokol Dolní Branná 4:03:41.9 51:09.7
1395 1292 MADORSKI Mark 57 M60 271 USA --- 4:03:43.9 51:11.7
1396 4124 GAŽÍK Milan 53 M60 272 CZE KGK - Servis - Šumperk 4:03:45.6 51:13.4
1397 1788 SKOPAL Jiří 47 M70 79 CZE Jitro Hradec Králové 4:03:48.2 51:16.0
1398 2055 UMLÁŠEK Josef 62 M50 415 CZE Sokol Sokolnice 4:03:53.9 51:21.7
1399 2629 BARTÁK Ronald 65 M50 416 CZE Brno 4:03:55.1 51:22.9
1400 1020 MEDUŇA Miroslav 73 M40 625 CZE --- 4:03:56.9 51:24.7
timing + data processing realized by
Strana 28 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1401 1582 SZKARLAT Piotr 57 M60 273 POL Sopot 4:04:01.2 51:29.0
1402 2427 ONDRUCH Stanislav 80 M40 626 CZE Horní Bečva 4:04:01.2 51:29.0
1403 1344 FUŇKA Tomáš 76 M40 627 CZE Vysočina Jihlava 4:04:06.6 51:34.4
1404 3228 VOPĚNKA Martin 63 M50 417 CZE --- 4:04:06.9 51:34.7
1405 2175 ANTTONEN Pekka 53 M60 274 FIN Salokannel 4:04:08.0 51:35.8
1406 1599 KLIMEŠ Michal 70 M40 628 CZE Česká Třebová 4:04:12.2 51:40.0
1407 1680 BEDNÁŘ Jaroslav 39 M70 80 CZE Sokol Dejvice 4:04:19.6 51:47.4
1408 1317 KLEJSZTA Wieslav 43 M70 81 POL Krakow Ski 4:04:20.2 51:48.0
1409 1734 PROCHÁZKA Jan 70 M40 629 CZE LTK Lavina 4:04:21.3 51:49.1
1410 3083 SEDLÁČEK Radek 79 M40 630 CZE Ski Club Komtupapa 4:04:21.5 51:49.3
1411 2169 FAJFR Jakub 87 M40 631 CZE Kutná Hora 4:04:25.1 51:52.9
1412 1711 MIKSÁNEK Miloslav 60 M50 418 CZE Sokol Roprachtice 4:04:28.6 51:56.4
1413 1184 ŠOMAN Karel 74 M40 632 CZE TJ Orel Valašské Klobo 4:04:28.9 51:56.7
1414 1612 DEBIASI Livio 51 M60 275 ITA Pol. Lizzanella 4:04:29.1 51:56.9
1415 4057 SCHUMANN Moritz 87 M40 633 GER OLV Wimar 4:04:29.9 51:57.7
1416 1649 MICHÁLEK Vladimír 56 M60 276 CZE VŠAK Chemie Praha 4:04:35.2 52:03.0
1417 4449 VANĚČEK Tomáš 86 M40 634 CZE WWRC ČB 4:04:38.2 52:06.0
1418 4134 FRIEDRICH Florian 83 M40 635 GER --- 4:04:42.9 52:10.7
1419 2059 ČERNÝ Jaroslav 73 M40 636 CZE SK Horymír Neumětely 4:04:43.2 52:11.0
1420 1686 BURIAN Pavel 75 M40 637 CZE TJ Sokol Drnovice 4:04:44.4 52:12.2
1421 1727 MIČUNEK Petr 58 M50 419 CZE TJ Bernardýn 4:04:49.3 52:17.1
1422 1585 BONELLI Nicola 43 M70 82 ITA U.S. Stella Alpina Car 4:05:00.2 52:28.0
1423 1745 MAREK Josef 56 M60 277 CZE Balon "21" 4:05:04.5 52:32.3
1424 3222 ZENTRICH David 71 M40 638 CZE --- 4:05:07.0 52:34.8
1425 1556 KAŠLÍK Josef 86 M40 639 CZE Mikulovice 4:05:07.1 52:34.9
1426 3187 ČERMÁK Jiří 66 M50 420 CZE Veterán Ski 4:05:10.4 52:38.2
1427 3193 ŠEBESTA Radim 83 M40 640 CZE --- 4:05:12.7 52:40.5
1428 4168 LAANEVEER Indrek 74 M40 641 EST --- 4:05:13.8 52:41.6
1429 1559 RECK Steffen 68 M40 642 GER SC Kottmar 4:05:17.0 52:44.8
1430 2665 POLÁCH Tomáš 75 M40 643 CZE SDH Bylnice 4:05:17.0 52:44.8
1431 1850 BENDA Karel 45 M70 83 CZE Kanoistka Cheb 4:05:19.4 52:47.2
1432 1742 SVOBODA Jiří 61 M50 421 CZE SK SKlopísek Střeleč 4:05:19.5 52:47.3
1433 1543 SCHULZ Jürgen 73 M40 644 GER Bertsdorfer SV 4:05:22.6 52:50.4
1434 1619 KALÁB Jiří 55 M60 278 CZE Orel Blážovice 4:05:26.0 52:53.8
1435 4334 BARABAS Jan 76 M40 645 CZE --- 4:05:27.4 52:55.2
1436 1602 TOVARYŠ Jiří 58 M50 422 CZE SK Triglav 4:05:28.6 52:56.4
1437 1702 KARL Hendrik 61 M50 423 GER Saxonia 4:05:48.8 53:16.6
1438 1735 ZIEGRA Christian 56 M60 279 GER Pirnaer Ruderverein 4:05:48.9 53:16.7
1439 1207 TVARَEK Tomáš 63 M50 424 CZE PP Hospitals Dačice 4:05:52.3 53:20.1
1440 1568 WENZEL Falko 51 M60 280 GER Kelchsteiner Oybin 4:05:52.3 53:20.1
1441 1083 WOLFF Holger 69 M40 646 GER SBB Dresden 4:05:52.9 53:20.7
1442 1834 ŠKOPEK Petr 67 M50 425 CZE Praha 4:05:57.7 53:25.5
1443 1278 HORÁK Jindra 64 M50 426 CZE Praha 4:05:59.4 53:27.2
1444 1318 SLEZÁK Libor 62 M50 427 CZE OB Luhačovice 4:06:07.7 53:35.5
1445 4047 VANĚČEK Jáchym 78 M40 647 CZE Meteor Kačerov Praha 4:06:07.9 53:35.7
1446 1177 ŠTĚPÁNEK Petr 75 M40 648 CZE LO Sokol Vršovice 187 4:06:09.4 53:37.2
1447 2407 ŠPONAR Josef 47 M70 84 CZE Sokol Žamberk OB 4:06:14.4 53:42.2
1448 2338 KAHL Uwe 70 M40 649 GER Bergwacht Sachsen 4:06:23.8 53:51.6
1449 4104 BARTŮNĚK Aleš 78 M40 650 CZE --- 4:06:23.8 53:51.6
1450 1303 MANSSON Bengt-Goran 51 M60 281 SWE Pan Kristianstad 4:06:25.6 53:53.4
timing + data processing realized by
Strana 29 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1451 4132 HONG Jaroslav 47 M70 85 CZE HO Jiskra Jablonec n. 4:06:26.6 53:54.4
1452 1018 JOŠT Petr 68 M40 651 CZE JOPE 4:06:27.3 53:55.1
1453 3535 SCHRÖTER Jens 65 M50 428 GER Volkssport Görlitz 4:06:28.8 53:56.6
1454 4430 JAKUBEC Vít 77 M40 652 CZE Blansko 4:06:29.3 53:57.1
1455 1564 ŘEZÁČ Stanislav 71 M40 653 CZE SK Hodkovice 4:06:31.9 53:59.7
1456 1271 VRBICKÝ Vladimir 52 M60 282 SVK Basnká Bystrica 4:06:37.7 54:05.5
1457 1333 WERNMARK Tommy 43 M70 86 SWE Arlanda Märsta SK 4:06:38.2 54:06.0
1458 1263 BLAHUŠIAK Pavol 57 M60 283 SVK Banská Bystrica 4:06:39.2 54:07.0
1459 2254 STRNKA Vojtěch 67 M50 429 CZE A-Z střešní systémy 4:06:43.0 54:10.8
1460 1594 HLADÍK Ivan 42 M70 87 CZE T.J. KAJAK Děčín 4:06:49.4 54:17.2
1461 1527 ZATLOUKAL Tomáš 67 M50 430 CZE TJ Loko Zábřeh 4:06:51.1 54:18.9
1462 1651 BULÍŘ Miroslav 59 M50 431 CZE Horní Suchá 4:06:54.5 54:22.3
1463 1644 HEINE Heinz 38 M70 88 GER FKK 93 Freital 4:06:58.6 54:26.4
1464 4256 KIRCHNER Robert 81 M40 654 GER DLRG Obere Elbe 4:06:59.1 54:26.9
1465 1149 BURŠÍK Pavel 62 M50 432 CZE Sokol Písek 4:06:59.3 54:27.1
1466 2365 KIRCHNER Manfred 51 M60 284 GER Gruen Weiss Pirna 4:06:59.5 54:27.3
1467 2122 VRBATA Jan 86 M40 655 CZE Nadšenci z Posázaví 4:07:01.2 54:29.0
1468 2424 ŠÍDA Karel 58 M50 433 CZE --- 4:07:01.9 54:29.7
1469 1821 VÁŇA Miloslav 63 M50 434 CZE Bohutín 4:07:04.7 54:32.5
1470 2306 SLEZAČEK Anton 68 M40 656 SVK ŠK Šiva Žilina 4:07:10.1 54:37.9
1471 2067 ĎURICA Jozef 61 M50 435 SVK ŠK Šiva Žilina 4:07:17.5 54:45.3
1472 2526 MALSCH Rüdiger 64 M50 436 GER SBB 4:07:17.5 54:45.3
1473 1724 SVOBODA Stanislav 57 M60 285 CZE TJ Chemička Ústí n. L 4:07:17.8 54:45.6
1474 1165 ŠEMORA Pavel 62 M50 437 CZE Letovice 4:07:20.3 54:48.1
1475 3115 MATTHES Ebergard 39 M70 89 GER --- 4:07:20.4 54:48.2
1476 699 ALBERT František 58 M50 438 CZE SKI OB Šternberk 4:07:24.1 54:51.9
1477 4360 HEIKKINEN Jarmo 58 M50 439 FIN Team Husqvarna 4:07:24.3 54:52.1
1478 4128 FRIEDRICH Michal 64 M50 440 CZE --- 4:07:25.9 54:53.7
1479 1281 BERTIN Gilles 54 M60 286 FRA Lamanon 4:07:32.2 55:00.0
1480 1506 GARAJA Miroslav 69 M40 657 CZE Benešov 4:07:32.3 55:00.1
1481 4257 JACOB Klaus 59 M50 441 GER Pirnaer Ruderverein 4:07:35.2 55:03.0
1482 2003 PALME Štěpán II 55 M60 287 CZE Ski Bratrouchov 4:07:36.7 55:04.5
1483 2670 STRATIL Jaromír 73 M40 658 CZE Mazáci Praha 4:07:40.5 55:08.3
1484 2649 GÖRING Rüdiger 59 M50 442 GER Saxonia 4:07:47.5 55:15.3
1485 2438 ZIMA Ota 53 M60 288 CZE Ekonom Praha 4:07:55.2 55:23.0
1486 2311 ČEŘOVSKÝ Petr 72 M40 659 CZE --- 4:07:55.9 55:23.7
1487 4382 PRAŽÁK Adam 78 M40 660 CZE SKUŠ Praha 4:07:56.0 55:23.8
1488 4261 POLÁŠEK Jan 80 M40 661 CZE --- 4:07:56.1 55:23.9
1489 4434 SCHROTH Volkmar 67 M50 443 GER --- 4:08:00.2 55:28.0
1490 2695 ANKE Stefan 54 M60 289 GER Kanuverein Neuruppin 4:08:03.4 55:31.2
1491 2354 DA Riz Fabio 52 M60 290 ITA SC Poiana 4:08:05.2 55:33.0
1492 1570 SEIDEL Friedhart 51 M60 291 GER TSV 1861 spitzdorf 4:08:06.7 55:34.5
1493 1658 SOBĚSLAVSKÝ Karel 43 M70 90 CZE --- 4:08:06.8 55:34.6
1494 4417 ROUBALIKOVA Hana 82 M40 662 CZE --- 4:08:09.8 55:37.6
1495 4025 EFFMERT Marek 85 M40 663 CZE --- 4:08:10.5 55:38.3
1496 2456 BRAATZ Frank 62 M50 444 GER treptower SV Berlin 4:08:17.3 55:45.1
1497 4179 HRADEČNÝ Viktor 80 M40 664 CZE --- 4:08:19.2 55:47.0
1498 1231 FLAJZAR Jiří 76 M40 665 CZE LKP Praha 4:08:20.1 55:47.9
1499 854 JARVINEN Kauko 46 M70 91 FIN Turku 4:08:22.8 55:50.6
1500 2208 ŠŤOVÍČEK Jan 72 M40 666 CZE Praha 4:08:29.6 55:57.4
timing + data processing realized by
Strana 30 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1501 1099 ŠTĚPÁNEK Jan 73 M40 667 CZE Lo Sokol Vršovice 4:08:31.0 55:58.8
1502 1596 PAUL Tino 68 M40 668 GER DAV Zittau 4:08:31.8 55:59.6
1503 4210 TELL Taavi 71 M40 669 EST --- 4:08:36.9 56:04.7
1504 1708 ČUMPELÍK Libor 63 M50 445 CZE Zeleneč 4:08:37.6 56:05.4
1505 2167 BARTOŠ Josef 42 M70 92 CZE SK Heskov 4:08:41.2 56:09.0
1506 2245 KALINA Bohuš 57 M60 292 CZE Praha 4:08:42.8 56:10.6
1507 1595 NOSEK Vratislav 46 M70 93 CZE --- 4:08:45.4 56:13.2
1508 2505 JANZ Dieter 53 M60 293 GER BSV Tagebaou Welzow-Sü 4:08:48.9 56:16.7
1509 2292 JÜNGER Sigmar 77 M40 670 GER Ski Team Meissen 4:08:52.3 56:20.1
1510 4237 LVONČÍK Samuel 81 M40 671 CZE Sk. Závětří 4:08:52.4 56:20.2
1511 1646 TOMAN Martin 89 M40 672 CZE Brno 4:08:52.6 56:20.4
1512 305 VELLE Nils Arne 49 M60 294 CZE Volda 4:09:09.9 56:37.7
1513 1762 PARLESÁK Ivan 72 M40 673 CZE Cybi Děčín 4:09:14.2 56:42.0
1514 1539 KRÁL Václav 47 M70 94 CZE Koospol 4:09:17.2 56:45.0
1515 2775 ULBRICHT Wolfgang 58 M50 446 GER DAV Bad Schandau 4:09:17.7 56:45.5
1516 1737 HOFFMANN Lutz 67 M50 447 GER Pirnaer Ruderverein 4:09:22.4 56:50.2
1517 4291 PUDAS Markus 74 M40 674 SWE --- 4:09:23.8 56:51.6
1518 2264 MATZNER Radovan 61 M50 448 CZE M -TEAM 4:09:30.2 56:58.0
1519 4191 FUCHS Thomas 73 M40 675 GER Saxonia 4:09:33.4 57:01.2
1520 4189 HÖLLMÜLLER Anton 50 M60 295 GER Saxonia 4:09:35.4 57:03.2
1521 1721 RUDOLPH Hans-Joachim 56 M60 296 GER SKS Dresden 4:09:45.9 57:13.7
1522 1693 NYKL Jan 51 M60 297 CZE Klub vodáků K.Vary 4:09:50.2 57:18.0
1523 1846 LOENNQUIST Storm 44 M70 95 NOR Stovnerkameratene 4:09:55.6 57:23.4
1524 1198 KROUPA Lukáš 78 M40 676 CZE --- 4:09:56.8 57:24.6
1525 4193 THIELE Jürgen 51 M60 298 GER Saxonia 4:09:58.7 57:26.5
1526 1678 KRAUS Petr 60 M50 449 CZE Turnov 4:10:00.9 57:28.7
1527 2540 VÍCH Mikoláš 70 M40 677 CZE Twinsteam 4:10:01.5 57:29.3
1528 422 ANFANG Gottlieb 47 M70 96 AUT USC Neukirchen 4:10:04.9 57:32.7
1529 1771 VANĚRA Petr 77 M40 678 CZE Jiskra Třeboň Veslován 4:10:05.3 57:33.1
1530 4267 RZESZOTKO Leszek 63 M50 450 POL LKS Klimczok Bystra 4:10:06.9 57:34.7
1531 4230 Č͎EK Ondřej 83 M40 679 CZE --- 4:10:07.2 57:35.0
1532 2096 JAHN Torsten 75 M40 680 GER Dresden 4:10:07.5 57:35.3
1533 3085 KROUSKÝ Jan 78 M40 681 CZE Praha 4:10:07.5 57:35.3
1534 4370 ŘEMÍNEK Matěj 86 M40 682 CZE AC Choceň 4:10:08.9 57:36.7
1535 2095 KUNERT Andre 76 M40 683 GER TUR Dresden 4:10:09.9 57:37.7
1536 428 THOMAS Ullrich 62 M50 451 GER Hammer Speedskuter 4:10:14.5 57:42.3
1537 2139 KACHUROVSKIY Konstanti 51 M60 299 RUS MAI Moscow 4:10:14.8 57:42.6
1538 1770 MLÁDEK Jiří 61 M50 452 CZE Sokol Pražský 4:10:15.2 57:43.0
1539 1803 KRÁČALÍK Martin 77 M40 684 CZE CK Turistika a Hory 4:10:15.5 57:43.3
1540 4435 VÍTEK Jaroslav 72 M40 685 CZE Atletico Batelov 4:10:20.4 57:48.2
1541 658 HEJKALÍK Petr 76 M40 686 CZE Sokol Klášterec n. Orl 4:10:27.2 57:55.0
1542 1107 NOVOTNÝ Oldřich 58 M50 453 CZE --- 4:10:31.4 57:59.2
1543 3684 BLÁHA Tomáš 69 M40 687 CZE --- 4:10:31.9 57:59.7
1544 1768 HÁJ Bohumil 56 M60 300 CZE SKOB Zlín 4:10:34.1 58:01.9
1545 1289 LEIMA Aarne 62 M50 454 EST Saku Suusaklubi 4:10:38.8 58:06.6
1546 2253 LUKAŠTÍK Libor 74 M40 688 CZE SK Kozaři Bylnice 4:10:40.0 58:07.8
1547 2430 LATAWIEC Piotr 56 M60 301 POL Ruch dle Zdrowia 4:10:43.9 58:11.7
1548 1630 POHLODEK Jan 80 M40 689 CZE Honka 4:10:44.6 58:12.4
1549 4049 OESER Olaf 69 M40 690 GER Chemnitz 4:10:49.4 58:17.2
1550 2560 KETTNER Bernd 48 M60 302 GER SV Bertsdorf 4:10:49.6 58:17.4
timing + data processing realized by
Strana 31 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1551 1618 BUCHAR Jindřich 49 M60 303 CZE Buchar tým klasiků 4:10:50.4 58:18.2
1552 2142 MOTLÍK Vlastimil 50 M60 304 CZE Železný Brod 4:10:51.4 58:19.2
1553 1806 NOUSIAINEN Aarto 49 M60 305 FIN Rauma 4:10:57.7 58:25.5
1554 1342 GALÍK Svatopluk 63 M50 455 CZE ČEZ 4:10:58.3 58:26.1
1555 2418 TUOMINEN Touko 46 M70 97 FIN --- 4:11:01.0 58:28.8
1556 688 FREIER Thomas 71 M40 691 GER ESV Dresden Ski 4:11:02.3 58:30.1
1557 4390 LIEPELT Adolf 68 M40 692 GER Dresden 4:11:02.4 58:30.2
1558 2409 KOKORISS Valdis 64 M50 456 LAT Moda 4:11:02.9 58:30.7
1559 4465 MÁČIK Jozef 71 M40 693 SVK Dolný Ohaj 4:11:03.0 58:30.8
1560 2287 RADOŇ Jaroslav 50 M60 306 CZE Poděbrady 4:11:06.7 58:34.5
1561 2227 ŠEBELKA Karel 48 M60 307 CZE AC Slovan Liberec 4:11:13.6 58:41.4
1562 3527 SAMEK Vladimír 65 M50 457 GER SC Kempten 4:11:17.3 58:45.1
1563 2382 LEKAREV Aleksey 72 M40 694 RUS skisport.ru 4:11:23.6 58:51.4
1564 1544 TEPLÝ Jiří 52 M60 308 CZE Oseva Liberec 4:11:23.8 58:51.6
1565 2234 FACHE Felix 42 M70 98 GER Saxonia 4:11:25.0 58:52.8
1566 1670 OBŠIL Matěj 80 M40 695 CZE SK Skialpin Pustevny 4:11:27.0 58:54.8
1567 2522 ERBES Frank 68 M40 696 GER FKR Radeberg 4:11:28.7 58:56.5
1568 1813 KILIÁN Petr 69 M40 697 CZE HO Vyškov 4:11:40.3 59:08.1
1569 1754 LACINA Karel 51 M60 309 SVK B. Bystrica 4:11:47.6 59:15.4
1570 2400 RUEGG Bruno 67 M50 458 SUI Kontiki Saga Reisen 4:11:48.3 59:16.1
1571 2376 ILLÉŠ Ladislav 54 M60 310 SVK LK Corgoň Nitra 4:11:54.4 59:22.2
1572 1690 ANDRLÍK Vladimír 52 M60 311 CZE Cyklo SK Polička 4:11:56.6 59:24.4
1573 4327 ALBERT Thiemo 74 M40 698 GER --- 4:11:57.0 59:24.8
1574 1706 KUCHYŇA Petr 81 M40 699 CZE Kouzelní medvídci 4:11:57.4 59:25.2
1575 1790 ŠTEINFEST Štěpán 72 M40 700 CZE Liberec 4:11:58.6 59:26.4
1576 2020 VODIČKA Pavel 70 M40 701 CZE Yetti sport Pardubice 4:12:01.6 59:29.4
1577 4005 TUHÁČEK Tomáš 90 M18 7 CZE --- 4:12:06.4 59:34.2
1578 4174 LULIAK Milan 80 M40 702 SVK HO Slavia Žilina 4:12:11.6 59:39.4
1579 2034 KRAMPF Axel 77 M40 703 GER Eibau 4:12:22.2 59:50.0
1580 4387 KLABAN Jaroslav 61 M50 459 CZE SK Helfštýn Broilers 4:12:24.9 59:52.7
1581 1535 CHODURA Josef 70 M40 704 CZE Ski Club Ipeco 4:12:25.4 59:53.2
1582 2147 PAKOSSNICK Gernot 42 M70 99 GER FSG Bautzen 4:12:25.6 59:53.4
1583 1217 DACEJ Ivan 57 M60 312 CZE Praha 4:12:35.0 00:02.8
1584 3585 KRBA Jan 62 M50 460 CZE LK Radhošť Dolní Bečva 4:12:36.8 00:04.6
1585 4349 HOLUB Martin 78 M40 705 CZE WHY SKI WHISKY 4:12:39.5 00:07.3
1586 1094 SOCHA Čestmír 78 M40 706 CZE Sadská 4:12:42.1 00:09.9
1587 4400 PAVLAS Aleš 75 M40 707 CZE --- 4:12:42.3 00:10.1
1588 1681 TOMAN Jan 84 M40 708 CZE Brno 4:12:43.6 00:11.4
1589 2199 AMUNDSEN Oivind 67 M50 461 NOR KLP 4:12:46.1 00:13.9
1590 4297 TOLONEN Pekka 44 M70 100 FIN Vasa Skidklub 4:12:46.7 00:14.5
1591 4484 DROBLENKA Jozef 53 M60 313 SVK Brecík sport 4:12:51.1 00:18.9
1592 4485 KAPSDOFER Juraj 62 M50 462 SVK Brecík sport 4:12:51.5 00:19.3
1593 4050 NOUZA Miroslav 55 M60 314 CZE PSK Union Praha 4:12:52.9 00:20.7
1594 1839 SADIL Zbyněk 42 M70 101 CZE Slavoj Praha 4:12:55.8 00:23.6
1595 4455 NOSEK Milan 64 M50 463 CZE KT Sport Hronov 4:12:55.8 00:23.6
1596 3517 VOGEL Stefan 75 M40 709 GER Hirschfelder SV 4:12:59.9 00:27.7
1597 1700 MEYNER Horst 41 M70 102 GER Saxonia 4:13:00.8 00:28.6
1598 4196 SCHNEIDER Joachim 59 M50 464 GER Saxonia 4:13:05.0 00:32.8
1599 2186 KOPČIL Robert 70 M40 710 CZE SK Ježek 4:13:06.5 00:34.3
1600 3122 POLÁK Václav 57 M60 315 CZE KVT Pardubice 4:13:14.4 00:42.2
timing + data processing realized by
Strana 32 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1601 1605 NOVÁK Jiří 45 M70 103 CZE SK Rover Praha 4:13:19.2 00:47.0
1602 4059 CHRASTIL Libor 60 M50 465 CZE Tri ski Karlovy Vary 4:13:19.9 00:47.7
1603 3714 DOLEŽAL Michal 67 M50 466 CZE Dřevoobchod Doležal 4:13:21.3 00:49.1
1604 2084 HANSGUT Rudolf 68 M40 711 CZE TRISK Olomouc 4:13:24.6 00:52.4
1605 1719 HAKL Daniel 71 M40 712 CZE SK Los Lobos 4:13:26.0 00:53.8
1606 4277 GRABOWSKI Stanislaw 51 M60 316 POL Krakow Ski 4:13:32.5 01:00.3
1607 3106 GEISLER Jens 62 M50 467 GER Geisler Saxonia 4:13:33.2 01:01.0
1608 1648 TEPLÝ Jaroslav 65 M50 468 CZE Ski Team Herálec 4:13:36.5 01:04.3
1609 1334 MÜLLER Holger 74 M40 713 GER Dresden 4:13:38.2 01:06.0
1610 2043 KULHÁNEK Martin 88 M40 714 CZE Cannibals Hradec Králo 4:13:39.2 01:07.0
1611 547 SLADKOVSKÝ Jaromír 69 M40 715 CZE Tretra Praha 4:13:39.9 01:07.7
1612 2033 FRITZSCHE Gerd 51 M60 317 GER K.V. Schmiedeberg 4:13:40.8 01:08.6
1613 1780 KOENIG Silvio 58 M50 469 CZE SK Kyjov 4:13:42.0 01:09.8
1614 2068 ĎURICA Ľubomír 65 M50 470 SVK SK Šiva Žilina 4:13:43.7 01:11.5
1615 4138 VÁLKA Jan 78 M40 716 CZE Opava 4:13:44.5 01:12.3
1616 2786 MACEK Martin 68 M40 717 CZE --- 4:13:45.9 01:13.7
1617 2564 KRÁSA Štěpán 69 M40 718 CZE Sokol Zlíchov 4:13:48.0 01:15.8
1618 4264 PÁNEK Tomáš 85 M40 719 CZE Fakulta stavební Brno 4:13:49.3 01:17.1
1619 1810 FANTYŠ Petr 59 M50 471 CZE Radlík ski 4:13:55.3 01:23.1
1620 1505 ČECH Daniel 80 M40 720 CZE Global Říčany 4:13:58.9 01:26.7
1621 1784 SINKULE Václav 44 M70 104 CZE Ghost Cheb 4:14:00.9 01:28.7
1622 1557 LUKEŠ Jiří 45 M70 105 CZE Benešov u Semil 4:14:06.7 01:34.5
1623 1080 HEINKE Winfried 43 M70 106 GER Edelroller 58 4:14:07.2 01:35.0
1624 2364 NOVÁK Štěpán 64 M50 472 CZE Rejnok KV 4:14:09.4 01:37.2
1625 1853 OROLIN Ján 55 M60 318 SVK Tatravagonka 4:14:12.9 01:40.7
1626 4207 BETTA Mauro 58 M50 473 ITA U. S. Cermis - Masi 4:14:17.1 01:44.9
1627 869 AUER Franz 52 M60 319 GER TSV Riederich 4:14:23.0 01:50.8
1628 1620 KUTÁLEK Michal 53 M60 320 CZE SPŠE Pardubice 4:14:23.9 01:51.7
1629 194 BROŽ Vlastimil 76 M40 721 CZE Jede Nápojová ambulanc 4:14:25.5 01:53.3
1630 2780 TEJKAL Karel 67 M50 474 CZE Slavoj Zbraslav 4:14:25.5 01:53.3
1631 1794 LOVIK Richard 69 M40 722 SWE --- 4:14:25.9 01:53.7
1632 1673 ŠPICAR Rudolf 47 M70 107 CZE CykloSki Špicar 4:14:27.9 01:55.7
1633 2022 TŘEŠŇÁK Josef 50 M60 321 CZE Setora team 4:14:35.7 02:03.5
1634 2262 NITZSCHKE Hans Jürgen 43 M70 108 GER TVC Cottbus 1861 4:14:43.3 02:11.1
1635 1664 WOJCIECHOWSKI Andreas 59 M50 475 GER LSC Grosskoschen 4:14:48.7 02:16.5
1636 2543 DANKOVIČ Petr 60 M50 476 CZE TJ Horní Benešov 4:14:48.9 02:16.7
1637 853 VAGNER Vladimír 81 M40 723 CZE MTB Team Příchovice 4:14:51.5 02:19.3
1638 4130 ZIEMANN Frank 81 M40 724 GER Sebnitzer RV 1897 e.V 4:15:07.8 02:35.6
1639 2057 ŠIRO Jaroslav 55 M60 322 SVK ŠK Šiva Žilina 4:15:13.8 02:41.6
1640 4106 KOVAL Juraj 59 M50 477 SVK TJ Iuris Banská Bystri 4:15:16.0 02:43.8
1641 4243 NYBACKA Anders 62 M50 478 FIN Kraft Skidor 4:15:19.8 02:47.6
1642 1797 ONDRUŠKA Martin 70 M40 725 CZE Bělkovice - Lašťany 4:15:21.1 02:48.9
1643 1812 SCHMIDT Günter 36 M80 3 GER Schönebecker sv. 1861 4:15:27.5 02:55.3
1644 2341 DITTMAR Christian 89 M40 726 GER Rhöner WSV 4:15:31.7 02:59.5
1645 2110 JANDA Vlastimil 53 M60 323 CZE Kanoistika Poděbrady 4:15:32.0 02:59.8
1646 529 DUŠEK Přemysl 34 M80 4 CZE KVT Pardubice 4:15:36.6 03:04.4
1647 1266 PETROFF Boris 49 M60 324 FRA Rollerkli France 4:15:37.2 03:05.0
1648 2049 SCHAUS Jörg 63 M50 479 GER --- 4:15:37.7 03:05.5
1649 4280 PIECHOTA Ulf 58 M50 480 GER Sportfreunde Ottendorf 4:15:42.7 03:10.5
1650 1325 SAEKERT Hans Jürgen 52 M60 325 GER BSG Pneumant Fürstenwa 4:15:46.4 03:14.2
timing + data processing realized by
Strana 33 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1651 1130 CHROUST Jiří 70 M40 727 CZE SK Škrdlovice 4:15:50.5 03:18.3
1652 4329 HALABALA Pavel 80 M40 728 CZE CertiCon 4:15:53.8 03:21.6
1653 3191 STRUHÁR Jaroslav 63 M50 481 SVK Biela Stopa 4:15:58.3 03:26.1
1654 2228 ZETOCHA Jan 45 M70 109 CZE Sokol Kněhyně 4:15:59.3 03:27.1
1655 1319 VERARDI Romeo 68 M40 729 SUI Sonceboz 4:16:00.0 03:27.8
1656 1579 KUNDISCH Diethard 54 M60 326 GER USV TU Dresden 4:16:00.8 03:28.6
1657 2075 BĚLÍK Ladislav 73 M40 730 CZE Brizance 4:16:03.3 03:31.1
1658 3704 KUČERA Petr 77 M40 731 CZE --- 4:16:07.2 03:35.0
1659 1025 MANIN Alexey 59 M50 482 RUS --- 4:16:07.3 03:35.1
1660 2293 ČERNÝ Pavel 65 M50 483 CZE TJ Jiskra Křelovice 4:16:09.1 03:36.9
1661 2774 JIRÁSEK Miloš 48 M60 327 CZE Karlovy Vary 4:16:10.6 03:38.4
1662 2271 KUBA Tomáš 55 M60 328 CZE Praha 4:16:23.6 03:51.4
1663 4219 CORTI Luca 63 M50 484 ITA --- 4:16:27.2 03:55.0
1664 2290 SLUŠŇÁK Kamil 60 M50 485 SVK Slavia Dolný Kubín 4:16:28.7 03:56.5
1665 1590 ZIKMUND Lubomír 56 M60 329 CZE SKI Benešov u Semil 4:16:30.3 03:58.1
1666 2638 KRAUS Tomáš 70 M40 732 CZE HO Slavia Žilina 4:16:34.8 04:02.6
1667 3227 VÍŠEK Vladislav 68 M40 733 CZE www.kola-visek.cz 4:16:35.5 04:03.3
1668 4476 KÖRBER Jaroslav 81 M40 734 CZE Od Billa - Jihlava 4:16:36.3 04:04.1
1669 2599 BOHUSLAV František 60 M50 486 CZE --- 4:16:39.0 04:06.8
1670 1016 GERST Thomas 53 M60 330 USA --- 4:16:40.3 04:08.1
1671 3213 LUKEŠ Zdeněk 60 M50 487 CZE Horce Roudnice n.L. 4:16:43.5 04:11.3
1672 3190 KOTRBATÝ Tomáš 90 M18 8 CZE Ski Klub Bhm.Aicha 4:16:43.6 04:11.4
1673 4388 BRODINA Stanislav 67 M50 488 CZE --- 4:16:43.8 04:11.6
1674 2016 SCHULZE Dietmar 41 M70 110 GER SV TU Ilmenau 4:16:49.7 04:17.5
1675 2126 STRAKA Bohumír 48 M60 331 CZE Macron Praha 4:16:50.2 04:18.0
1676 2740 TAMCHYNA Petr 81 M40 735 CZE --- 4:16:50.4 04:18.2
1677 4307 KONDRAS Pavel 81 M40 736 CZE Wings of Kbely 4:16:56.9 04:24.7
1678 2070 HEYDECKE Gerhard 40 M70 111 GER Sangerhausen 4:17:00.0 04:27.8
1679 4292 IGNAS Krystian 40 M70 112 POL Margo 4:17:06.1 04:33.9
1680 1205 SOVIŠ Ivan 46 M70 113 CZE Horská služba Rýmařov 4:17:09.8 04:37.6
1681 3502 ROŽEK David 74 M40 737 CZE --- 4:17:11.2 04:39.0
1682 4489 KOUDELKA Robert 71 M40 738 CZE --- 4:17:14.2 04:42.0
1683 2449 ŽIVOTSKÝ Oldřich 57 M60 332 CZE Sokol Sokolnice 4:17:14.3 04:42.1
1684 2282 MARTIN Olaf 65 M50 489 GER Piraner Ruderverein 4:17:19.9 04:47.7
1685 4058 BRAŠ Petr 75 M40 739 CZE Džoko team 4:17:20.8 04:48.6
1686 2107 LENNSTRÖM Göran 49 M60 333 SWE Hultsfreds LK 4:17:21.2 04:49.0
1687 1552 ĎURICA Michal 89 M40 740 SVK ŠK Šiva Žilina 4:17:21.9 04:49.7
1688 2633 ŠPAČEK Richard 73 M40 741 CZE Ostravar 4:17:22.4 04:50.2
1689 1631 KEMILAINEN Risto 50 M60 334 FIN Salokannel 4:17:25.2 04:53.0
1690 4481 KIRCHBACH Gunar 71 M40 742 GER Saxonia 4:17:26.9 04:54.7
1691 2005 PETRÁČEK Marek 72 M40 743 CZE SPCHS 4:17:27.4 04:55.2
1692 2134 PETRŽELA Martin 71 M40 744 CZE Volvo Truck Czech spor 4:17:28.9 04:56.7
1693 773 HORÁK David 70 M40 745 CZE Liberec 4:17:29.3 04:57.1
1694 2111 JIRÁK Petr 43 M70 114 CZE Horská služba Jizerské 4:17:32.6 05:00.4
1695 4345 FRENZEL Gunter 49 M60 335 GER Skiteam Altenberg 4:17:35.6 05:03.4
1696 1758 HÄGGBLOM Jan-Ole 47 M70 115 FIN --- 4:17:36.6 05:04.4
1697 2579 BOŠINA Martin 73 M40 746 CZE Labuť 4:17:38.2 05:06.0
1698 1093 WAGNER Klaus 50 M60 336 GER BSG Pneumant Fürstenwa 4:17:39.0 05:06.8
1699 2004 LOJKA Petr 68 M40 747 CZE Beroun 4:17:47.0 05:14.8
1700 2179 UKKOLA Markku 62 M50 490 FIN Salokannel 4:17:49.7 05:17.5
timing + data processing realized by
Strana 34 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1701 2330 TÜRK Andreas 55 M60 337 GER BSV Leipzig 4:17:52.8 05:20.6
1702 2032 DILG Hans-Joachim 58 M50 491 GER ASS Saarbrücken 4:17:55.0 05:22.8
1703 1640 GRAFEK Otakar 50 M60 338 CZE Sokol Pouchov 4:17:58.7 05:26.5
1704 2622 BILIČ Ctibor 53 M60 339 CZE Cybi Team 4:17:59.6 05:27.4
1705 2448 PETROV Alexandr 83 M40 748 RUS Angarsk 4:17:59.7 05:27.5
1706 1783 ŠKRABÁK Andrej 65 M50 492 CZE VHS Brno 4:18:05.7 05:33.5
1707 3094 SPILKA Jan 86 M40 749 CZE Třebíč 4:18:07.3 05:35.1
1708 4414 NOSEK Kamil 75 M40 750 CZE Feel 4:18:08.3 05:36.1
1709 2201 MUMMERT Dirk 65 M50 493 GER --- 4:18:08.4 05:36.2
1710 1554 ŠIMON Miroslav 52 M60 340 CZE TJ Ski ČEZ Praha 4:18:11.8 05:39.6
1711 4184 RICHTER David 77 M40 751 CZE Uničov 4:18:14.9 05:42.7
1712 2185 KLEMM Uwe 63 M50 494 GER Skiclub Saxonia 4:18:16.9 05:44.7
1713 1591 MICHL Václav 54 M60 341 CZE Kanoistika Poděbrady 4:18:17.5 05:45.3
1714 1697 EGRMAJER Josef 51 M60 342 CZE Sokol Stupno 4:18:31.3 05:59.1
1715 2351 MEYER Andreas 68 M40 752 GER KC Winklertürmer Dresd 4:18:32.4 06:00.2
1716 1767 FUKSA Ivan 63 M50 495 CZE Ski klub 4:18:34.3 06:02.1
1717 2681 PILAŘ Ladislav 41 M70 116 CZE Pohorská jednota Radho 4:18:34.7 06:02.5
1718 2221 POHL Bořivoj 50 M60 343 CZE Ski Klub J50 4:18:44.6 06:12.4
1719 4260 BUTZKE Petr 59 M50 496 CZE TJ Zentiva 4:18:46.2 06:14.0
1720 4395 JOHNE Christoph 55 M60 344 GER SG Neukirchen 4:18:46.7 06:14.5
1721 3061 KONC Lubomír 74 M40 753 SVK Nitra 4:18:48.2 06:16.0
1722 2246 KOVANDA Petr 54 M60 345 CZE Ski Klub Kostelec n. O 4:18:50.2 06:18.0
1723 2563 KAISER Jörg 60 M50 497 GER Weisswasser 4:18:53.6 06:21.4
1724 4290 BRABENEC Pavel 70 M40 754 CZE --- 4:18:56.7 06:24.5
1725 2233 KRAEMER Lutz 61 M50 498 GER Saxonia 4:18:58.6 06:26.4
1726 1736 WIEDNER Uwe 60 M50 499 GER Pirnaer Ruderverein 4:18:59.8 06:27.6
1727 4397 PECHÁČEK Ondřej 86 M40 755 CZE Česká Třebová 4:19:01.2 06:29.0
1728 1793 MALÝ Vlastimil 59 M50 500 CZE Podbrdský ski klub 4:19:06.1 06:33.9
1729 2220 NAJDEK Jan 47 M70 117 CZE TJ Dolní Moravice 4:19:06.5 06:34.3
1730 1079 HOFFMANN Hagen 86 M40 756 GER TSV 1861 Spitzdorf 4:19:08.1 06:35.9
1731 2007 BUREŠ Pavel 74 M40 757 CZE --- 4:19:08.6 06:36.4
1732 2767 TOMEK Petr 79 M40 758 CZE Šumperk 4:19:08.7 06:36.5
1733 4186 REBSTOCK Hans Dieter 39 M70 118 GER Saxonia 4:19:11.5 06:39.3
1734 3188 TICHÝ Martin 66 M50 501 CZE --- 4:19:14.2 06:42.0
1735 2149 NUTIL Pavel 58 M50 502 CZE Otínská brigáda 4:19:17.6 06:45.4
1736 1814 GITTER Frank 72 M40 759 GER Saxonia 4:19:26.7 06:54.5
1737 1369 ZENDALI Pietro 59 M50 503 ITA --- 4:19:26.8 06:54.6
1738 2518 WIKLACZ Edward 42 M70 119 POL --- 4:19:27.1 06:54.9
1739 1710 BÖTTGER Matthias 63 M50 504 GER Saxonia 4:19:29.8 06:57.6
1740 3212 ŠUP Robert 72 M40 760 CZE Aqua Niveus Ventus 4:19:33.7 07:01.5
1741 1820 ZELENÝ Petr 56 M60 346 CZE --- 4:19:35.1 07:02.9
1742 3248 VESELÝ Jan 71 M40 761 CZE Motoklub Jiřetín 4:19:37.6 07:05.4
1743 1282 HEINRICH Jens 66 M50 505 GER Berlin 4:19:42.9 07:10.7
1744 1283 VOTAVA Stanislav 55 M60 347 CZE Facson 4:19:43.1 07:10.9
1745 1728 HOFMAN Vilém 38 M70 120 CZE Dobřichovice 4:19:45.7 07:13.5
1746 2415 SKOTNICA Jaromír 46 M70 121 CZE PJR Frenštát 4:19:46.0 07:13.8
1747 2648 KIESSLING Lothar 48 M60 348 GER Saxonia 4:19:48.8 07:16.6
1748 1213 ZAMASTIL Vladimir 60 M50 506 CZE IXI club Pardubice 4:19:49.9 07:17.7
1749 1662 FEDERBUSCH Dietrich 63 M50 507 GER TSV Rotation Dresden 4:19:50.1 07:17.9
1750 1550 BULÍŘ Jiří 55 M60 349 CZE Renault Liberec 4:19:50.2 07:18.0
timing + data processing realized by
Strana 35 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1751 2192 HENSEL Dieter 54 M60 350 GER Sebnitz 4:19:57.2 07:25.0
1752 3253 CÍSAŘ Jan 85 M40 762 CZE Praha 4:19:59.6 07:27.4
1753 2617 MUNKA Tibor 72 M40 763 SVK --- 4:20:03.5 07:31.3
1754 1516 KOŠŤÁL Jindřich 45 M70 122 CZE Elna Počerady 4:20:05.6 07:33.4
1755 1757 CHEMOLLI Michele 75 M40 764 ITA Sciclubeur 4:20:07.9 07:35.7
1756 2081 JAREŠ Zdeněk 47 M70 123 CZE Jičín 4:20:11.4 07:39.2
1757 2053 DUDLA Michal 74 M40 765 CZE SK Vlaška Dobříš 4:20:12.4 07:40.2
1758 2112 HAUPT Miroslav 84 M40 766 CZE Semily 4:20:14.7 07:42.5
1759 2014 STRAŠIL Ludvík 56 M60 351 CZE --- 4:20:15.7 07:43.5
1760 2611 HNYK Petr 80 M40 767 CZE MercedesBenz Veteran C 4:20:20.6 07:48.4
1761 2573 VAŠÍČEK Pavel 78 M40 768 CZE obec Štěpánov 4:20:21.6 07:49.4
1762 2453 ŠVÉDA Edgar 61 M50 508 CZE VHS Brno 4:20:26.7 07:54.5
1763 2277 KALISTA Vladimír 75 M40 769 CZE Mather Stars 4:20:29.1 07:56.9
1764 1641 KOPAL Josef 58 M50 509 CZE TJ Desná v Jiz.Horách 4:20:31.3 07:59.1
1765 1832 LIEN John 47 M70 124 NOR Geilo IL 4:20:34.5 08:02.3
1766 2202 SCHRAMM Carsten 60 M50 510 GER Berlin 4:20:38.3 08:06.1
1767 1645 NOSEK Zdeněk 52 M60 352 CZE Veteran extreme club 4:20:42.2 08:10.0
1768 2215 MÍKA Zdeněk 61 M50 511 CZE Džezová sekce Říčany 4:20:43.3 08:11.1
1769 2092 GLASER Wolfgang 40 M70 125 GER DAV Zittau 4:20:43.4 08:11.2
1770 2554 ZEMAN Radek 66 M50 512 CZE Lovosice 4:20:44.7 08:12.5
1771 2164 FIALA Otakar 61 M50 513 CZE TJ Sokol Horní Počaply 4:20:47.3 08:15.1
1772 2367 LARAMÉE Claude 55 M60 353 CAN Keskinad Loppet 4:20:48.1 08:15.9
1773 4433 ZÍT Jan 82 M40 770 CZE Peklo Vratislavice nad 4:20:49.6 08:17.4
1774 3532 BUBEL Eckhart 61 M50 514 GER Borlas 4:20:49.7 08:17.5
1775 2749 KOČ Zdeněk 47 M70 126 CZE SK Stopa Praha 4:20:51.1 08:18.9
1776 738 MUSÍLEK Pavel 66 M50 515 CZE VK Blesk 4:20:52.6 08:20.4
1777 2318 BOHUŠ Ján 70 M40 771 SVK Trim Leader Martin 4:20:55.4 08:23.2
1778 3034 ŠUBERT Pavel 74 M40 772 CZE Pepíno 4:20:56.8 08:24.6
1779 1375 PETROV Sergey 58 M50 516 RUS Angarsk 4:20:59.5 08:27.3
1780 3001 FUKSA Martin 72 M40 773 CZE --- 4:21:04.2 08:32.0
1781 2552 ŠTĚPÁNEK Vladimír 44 M70 127 CZE Fortuna Kolín 4:21:04.9 08:32.7
1782 2197 HILPMANN Jörg 77 M40 774 GER Dresden 4:21:09.2 08:37.0
1783 3611 LOHSE Dietmar 60 M50 517 GER KV Schmiedeberg 4:21:11.8 08:39.6
1784 2047 ZÁBOJ Jaromír 74 M40 775 DEN TJ Dušejov 2000 4:21:17.3 08:45.1
1785 2792 NITZ Thomas 67 M50 518 GER Summter Fuechse 4:21:17.4 08:45.2
1786 3245 Č͎ Petr 74 M40 776 CZE SK Bajer Pizza Team 4:21:17.5 08:45.3
1787 2686 PRUSSAK Detlef 59 M50 519 GER TSV Bärenstein 4:21:21.6 08:49.4
1788 3197 LIEBSCH Mattes 84 M40 777 GER SKS Dresden 4:21:28.4 08:56.2
1789 2252 LYSÁK Petr 72 M40 778 CZE SK Kozaři Bylnice 4:21:28.9 08:56.7
1790 4218 EKSTRÖM Christer 72 M40 779 SWE --- 4:21:29.2 08:57.0
1791 3198 LIEBSCH Jonas 89 M40 780 GER SKS Dresden 4:21:31.3 08:59.1
1792 2569 GÁBRIŠ Jan 63 M50 520 CZE --- 4:21:34.1 09:01.9
1793 1685 LATÝN Patrik 73 M40 781 CZE Snails Kunovice 4:21:35.1 09:02.9
1794 2636 RَIČKA Daniel 74 M40 782 CZE Poděbrady 4:21:36.5 09:04.3
1795 3256 HEGER Jiří 69 M40 783 CZE Smart TEam 4:21:37.3 09:05.1
1796 1847 EIDE Trond Arne 44 M70 128 NOR Maxpulse Malm 4:21:37.9 09:05.7
1797 4315 NOVÁK Václav 63 M50 521 CZE Sokol Milevsko 4:21:41.9 09:09.7
1798 2342 DITTMAR Peter 65 M50 522 GER Rhöner WSV 4:21:42.8 09:10.6
1799 4031 MYNÁŘ Miroslav 68 M40 784 CZE TRISK Olomouc 4:21:43.1 09:10.9
1800 2038 FRANK Jan 57 M60 354 CZE --- 4:21:43.8 09:11.6
timing + data processing realized by
Strana 36 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1801 888 ŠEVČÍK Roman 70 M40 785 SVK L+Š Farby- Laky 4:21:44.3 09:12.1
1802 2163 BIČÍK Karel 58 M50 523 CZE SKP Liberec 4:21:46.0 09:13.8
1803 4063 ŠTĚPÁNEK Vladimír 60 M50 524 CZE Rychnov nad Kněžnou 4:21:48.0 09:15.8
1804 2214 PALIČKA Ondřej 71 M40 786 CZE KČT Slavoj Praha 4:21:49.1 09:16.9
1805 2710 LANG Jiří 46 M70 129 CZE Vodní Stavby Praha 4:21:51.1 09:18.9
1806 2089 RICHTER Falk 66 M50 525 GER DAV, SBB Dresden 4:21:56.4 09:24.2
1807 2725 KOUPIL Vít 78 M40 787 CZE Šumperk 4:22:14.3 09:42.1
1808 1689 KREJČÍ Pavel 55 M60 355 CZE Ostrava 4:22:17.8 09:45.6
1809 2190 NOVÁK Vladimír 54 M60 356 CZE Praha 4:22:19.6 09:47.4
1810 2390 FÜGNER Herbert 40 M70 130 GER Schönebeck Sv 1861 4:22:21.1 09:48.9
1811 2706 KUNATH Andreas 59 M50 526 GER Bannewitz 4:22:24.0 09:51.8
1812 2152 ZAMBELLI Eugenio 52 M60 357 ITA Pol. Lizzanella 4:22:28.0 09:55.8
1813 2406 VÁŠA Petr 60 M50 527 CZE Vsetín 4:22:28.2 09:56.0
1814 1573 ALTMANN Roland 55 M60 358 GER SV Bertsdorf Abt.Ski. 4:22:28.5 09:56.3
1815 2189 HUBENÝ Daniel 75 M40 788 CZE KČT Vysoké Mýto 4:22:32.3 10:00.1
1816 3220 MULLER Libor 72 M40 789 CZE ČEZ 4:22:32.5 10:00.3
1817 2236 DANZ Ulrich 40 M70 131 GER Saxonia 4:22:39.1 10:06.9
1818 4241 MORAVEC Jakub 81 M40 790 CZE Český Dub Smržov 4:22:41.0 10:08.8
1819 1365 VOSECKÝ František 60 M50 528 CZE Ski Polevsko 4:22:50.5 10:18.3
1820 2678 SCHOLICH Jörg 63 M50 529 GER KV Einwandfrei 4:22:59.0 10:26.8
1821 2322 POHJA Kalle 58 M50 530 FIN Stormin Teräs 4:23:01.2 10:29.0
1822 2628 LÍBAL Drahomír 49 M60 359 CZE SK Maxtri Liberec 4:23:05.2 10:33.0
1823 2765 HUSÁRIK Jozef 51 M60 360 SVK LK Corgon Nitra 4:23:08.8 10:36.6
1824 2623 BRABEC Pavel 62 M50 531 CZE HYDROTECNIK SKI CLUB 4:23:09.4 10:37.2
1825 3219 MIKA Milan 70 M40 791 CZE ČEZ 4:23:11.6 10:39.4
1826 2739 TACLÍK Jiří 66 M50 532 CZE Ski Rudník 4:23:14.9 10:42.7
1827 2604 BAJER Tomáš 68 M40 792 CZE KT Tryskomyš 4:23:27.0 10:54.8
1828 3040 LINZMAIER Werner 41 M70 132 CZE Veselí n. L 4:23:34.6 11:02.4
1829 2115 KŘIVÁNEK Bohuslav 48 M60 361 CZE VHS Brno - Slavia 4:23:35.7 11:03.5
1830 2010 ZAGORA Jiří 73 M40 793 CZE TJ Zentiva 4:23:43.1 11:10.9
1831 2144 BLAHUŠ Bohumil 70 M40 794 CZE SK Ježek Otrokovice 4:23:45.0 11:12.8
1832 2530 GE Evžen 54 M60 362 CZE SK Jizera 4:23:47.5 11:15.3
1833 1350 HYRNIK Wojciech 81 M40 795 POL Tychy 4:23:56.4 11:24.2
1834 3139 PRESCHER Joachim 59 M50 533 GER Saxonia 4:23:56.5 11:24.3
1835 2532 AUST Michael 75 M40 796 GER Dresden 4:23:59.4 11:27.2
1836 3649 BEŽO Jozef 56 M60 363 SVK Bánovce n. Bebravou 4:24:00.7 11:28.5
1837 1373 TYL Hynek 65 M50 534 CZE SK Universe 4:24:11.9 11:39.7
1838 2103 SZILASI Jozef 68 M40 797 SVK TEL M Klub Košice 4:24:15.7 11:43.5
1839 1652 NOVOTNÝ Přemysl 59 M50 535 CZE Ski Pastviny 4:24:19.1 11:46.9
1840 2787 KEITEL Thomas 68 M40 798 GER Saxonia 4:24:30.3 11:58.1
1841 2121 HÝBL Jan 50 M60 364 CZE SK Policie LBC 4:24:31.7 11:59.5
1842 1272 KONN Nils-Erik 46 M70 133 FIN --- 4:24:32.9 12:00.7
1843 2335 HOLEŠINSKÝ Miroslav 52 M60 365 CZE Nohejbal Třeboň 4:24:36.6 12:04.4
1844 1561 RYŠAVÝ Miloš 76 M40 799 CZE Brno 4:24:40.8 12:08.6
1845 1565 RIES Jiří 43 M70 134 CZE VHS Brno 4:24:47.3 12:15.1
1846 103 RÖSCH Bernd 52 M60 366 GER CSV 51 Herkert 4:24:48.1 12:15.9
1847 2180 ZINNI Germano 58 M50 536 ITA Sci Cai Treviglio 4:24:53.3 12:21.1
1848 2766 MEDUŇA Libor 68 M40 800 CZE TJ Nový sníh 4:24:57.8 12:25.6
1849 1726 SLOVÁK Jaroslav 80 M40 801 CZE Kouzelní medvídci 4:25:06.7 12:34.5
1850 2441 RAKUŠAN Jaroslav 68 M40 802 CZE Kensington CZ 4:25:06.7 12:34.5
timing + data processing realized by
Strana 37 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1851 2793 ROZSYPAL Vladislav 70 M40 803 CZE STS Chvojkovice Brod 4:25:11.3 12:39.1
1852 3091 MAŘÍK Jiří 55 M60 367 CZE --- 4:25:11.8 12:39.6
1853 4046 DAGOSTIN Mirco 74 M40 804 ITA U. S. Stella Alpina Ca 4:25:22.1 12:49.9
1854 2784 HLÁVKO Ladislav 79 M40 805 CZE Čert Team Provodov 4:25:25.3 12:53.1
1855 2650 BAUMANN Arnso 40 M70 135 GER Saxonia 4:25:26.7 12:54.5
1856 2283 FAHNER Sven 66 M50 537 GER Pirnaer Ruderverein 4:25:38.4 13:06.2
1857 3189 KOTRBATÝ Tomáš 61 M50 538 CZE SKi Klub Bhm.jAicha 4:25:39.1 13:06.9
1858 2659 POTŮČEK Vladimír 60 M50 539 CZE --- 4:25:41.8 13:09.6
1859 3700 MATŮŠ Vladimír 58 M50 540 SVK Velká Lomnica 4:25:43.4 13:11.2
1860 1255 DOMZALSKI Zbigniew 59 M50 541 POL TIGRIS & PARTNER AGD-R 4:25:46.2 13:14.0
1861 2590 CHYTRÝ Jaroslav 75 M40 806 CZE Čert Team Provodov 4:25:46.8 13:14.6
1862 1530 BOŽEK Ivo 67 M50 542 CZE Praha 4:25:49.5 13:17.3
1863 1657 VENCL Václav 87 M40 807 CZE Lanškroun 4:26:02.4 13:30.2
1864 2360 DRAHOTA Zdeněk 57 M60 368 CZE 3D Plast Liberec 4:26:05.4 13:33.2
1865 2455 ŠEVČÍK Jan 62 M50 543 CZE Gaucha 4:26:05.5 13:33.3
1866 2120 PÁVEK Jan 55 M60 369 CZE Ski klub Řevnice 4:26:09.2 13:37.0
1867 3605 DVOŘÁK Aleš 72 M40 808 CZE --- 4:26:12.9 13:40.7
1868 2025 BEŠKA Jaroslav 56 M60 370 CZE Sokol Kyšice 4:26:20.3 13:48.1
1869 2601 BARTOŇ Zbyněk 66 M50 544 CZE KV 125 Praha 4:26:20.3 13:48.1
1870 2239 SCHWARZE Wolfram 55 M60 371 GER Saxonia 4:26:31.6 13:59.4
1871 4295 BREČKA Peter 59 M50 545 SVK Banská Bystrica 4:26:45.3 14:13.1
1872 3098 LISKA Richard 58 M50 546 CZE Praha 4:26:52.4 14:20.2
1873 2178 SALOKANNEL Reijo 64 M50 547 FIN Salokannel 4:26:56.6 14:24.4
1874 1512 BURIAN Bedřich 50 M60 372 CZE KČT Drnovice 4:26:59.0 14:26.8
1875 1802 ŠVEC Jiří 76 M40 809 CZE JK Prostějov 4:27:02.3 14:30.1
1876 1705 SCHEERE Roland 51 M60 373 GER Saxonia 4:27:07.8 14:35.6
1877 1531 POULL William 47 M70 136 USA --- 4:27:08.0 14:35.8
1878 1773 WALTER Friedhelm 46 M70 137 GER TuS Valmetal 4:27:10.4 14:38.2
1879 2145 MACHŮ Dalibor 70 M40 810 CZE SK Ježek Otrokovice 4:27:18.3 14:46.1
1880 2663 LYSÁK Josef 72 M40 811 CZE Hasiči Bylnice 4:27:19.2 14:47.0
1881 2213 VÍT Pavel 42 M70 138 CZE Liberec 4:27:20.2 14:48.0
1882 3075 KUJÍČEK Tomáš 75 M40 812 CZE VTŽ CHomutov 4:27:27.9 14:55.7
1883 2422 JAMTVEIT Gjermund 59 M50 548 NOR Heddal IL 4:27:32.2 15:00.0
1884 1688 ŠULC Rudolf 44 M70 139 CZE Veteran Triatlon Team 4:27:41.3 15:09.1
1885 1804 HILLE Zdeněk 61 M50 549 CZE Liberec 4:27:44.2 15:12.0
1886 1610 MURMAK Jan 55 M60 374 CZE HOKOK Kladno 4:27:46.0 15:13.8
1887 2743 VRHEL Radek 66 M50 550 CZE KČT Kašperské Hory 4:27:57.6 15:25.4
1888 2537 KRETZSCHMAR Georg 74 M40 813 GER Dresden 4:28:04.2 15:32.0
1889 1842 KURZ Aleš 65 M50 551 CZE Zahradníci 4:28:09.7 15:37.5
1890 2136 FLAJŠAR Martin 71 M40 814 CZE SK Bajer Pizza Team 4:28:26.7 15:54.5
1891 3234 CHALOUPKA Petr 82 M40 815 CZE Měřín 4:28:27.0 15:54.8
1892 2219 CEMPÍREK Pavel 65 M50 552 CZE Karlov 4:28:27.3 15:55.1
1893 637 DOŠKÁŘ Zdeněk 61 M50 553 CZE --- 4:28:28.2 15:56.0
1894 2177 SAIKKONEN Toivo 42 M70 140 FIN Salokannel 4:28:40.2 16:08.0
1895 755 KIKAS Peeter 58 M50 554 EST Tartu Maraton 4:28:44.3 16:12.1
1896 2317 TURČAN Rastislav 75 M40 816 SVK Trim Leader Martin 4:28:55.4 16:23.2
1897 2575 ŠTĚPÁNEK Petr 88 M40 817 CZE Rychnov nad Kněžnou 4:28:56.5 16:24.3
1898 2150 VLASÁK Ota 58 M50 555 CZE TJ Sokol Uhl.Janovice 4:28:59.1 16:26.9
1899 3046 KHEL Richard 75 M40 818 CZE OK Sparta Praha 4:29:04.3 16:32.1
1900 3067 SOCHOR Oleg 60 M50 556 CZE fdmdo 4:29:11.0 16:38.8
1901 1717 ROHEL Miroslav 47 M70 141 CZE On Road Olomouc 4:29:27.7 16:55.5
1902 1229 NEDVĚD Jaroslav 59 M50 557 CZE KAS Olomouc 4:29:29.3 16:57.1
1903 2083 ADÁMEK Jaroslav 79 M40 819 CZE --- 4:29:34.7 17:02.5
1904 1290 KUUSE Sulev 62 M50 558 EST --- 4:29:37.1 17:04.9
1905 2733 ROUBAL Libor 57 M60 375 CZE Praha 4:29:39.0 17:06.8
1906 1622 BURDA Tomáš 80 M40 820 CZE Marathon Team Klimkovi 4:29:40.6 17:08.4
1907 3108 PODSEDNÍK Karel 51 M60 376 CZE SC Kunštát 4:29:41.6 17:09.4
1908 2027 RICHTER Detlef 58 M50 559 GER AERO 4000 Gera 4:29:42.6 17:10.4
1909 3063 PYTLÍK Miloslav 71 M40 821 CZE Svitavy 4:29:44.6 17:12.4
1910 1623 SVOBODA Vladimír 60 M50 560 CZE TJ Sokol Zeměchy 4:29:47.2 17:15.0
1911 3127 SKUPIEN Ondřej 81 M40 822 CZE Ostravar 4:29:56.5 17:24.3
1912 3059 GROCHOWSKI Marcin 73 M40 823 POL Zlotoryja 4:30:01.1 17:28.9
1913 2523 ŠPALEK Karel 68 M40 824 CZE Ski Club Orio 4:30:11.6 17:39.4
1914 2641 MARTÍNEK Petr 74 M40 825 CZE Červenka 4:30:13.9 17:41.7
1915 2373 RAVIZZA Flavio 62 M50 561 ITA sci club A. Marinelli 4:30:20.4 17:48.2
1916 1277 ŠPŮR Václav 80 M40 826 CZE RychtářSki 4:30:25.8 17:53.6
1917 3035 HERLICH Wolfram 56 M60 377 GER DAV Jena/ski 4:30:28.8 17:56.6
1918 2741 ZSCHIESCHANG Erwin 51 M60 378 GER Dresden 4:30:32.3 18:00.1
1919 1238 SIEBER Andre 85 M40 827 GER Pirnaer Ruderverein 4:30:37.1 18:04.9
1920 2666 VANĚRA Josef 84 M40 828 CZE Jiskra Třeboň - Veslov 4:30:39.6 18:07.4
1921 2632 SKUPIEN Marek 73 M40 829 CZE Ostravar 4:30:46.9 18:14.7
1922 2343 LOCHNER Dieter 46 M70 142 GER SSF Bonn O5 e.V 4:30:51.2 18:19.0
1923 2431 JUNGMANN Axel 54 M60 379 GER DAV Suhl 4:30:55.2 18:23.0
1924 2353 KUMPF Andreas 57 M60 380 GER Görlitz 4:30:56.2 18:24.0
1925 2658 KOŠEK Miloslav 42 M70 143 CZE Liberec 4:30:59.6 18:27.4
1926 2661 LABUDA Ivan 68 M40 830 SVK Stavizol s.r.o. 4:31:00.9 18:28.7
1927 1203 LACHNIT Jaroslav 48 M60 381 CZE Jiskra Rýmařov 4:31:18.1 18:45.9
1928 2503 ESENTIER Pavel 57 M60 382 CZE Spartak Vrchlabí 4:31:32.7 19:00.5
1929 2417 KOHUT Jan 57 M60 383 CZE Bohumín 4:31:35.4 19:03.2
1930 2319 IVANIČ Martin 67 M50 562 SVK Banská Bystrica 4:31:37.5 19:05.3
1931 2162 HLÁVKA Vladimír 59 M50 563 CZE Brno 4:31:48.4 19:16.2
1932 2176 OJANEN Ilmari 40 M70 144 FIN Salokannel 4:31:49.2 19:17.0
1933 1589 MÜLLER Ralf 61 M50 564 GER BSG Pneumant Fürstenwa 4:31:52.2 19:20.0
1934 2017 MAISVEE Rando 79 M40 831 EST --- 4:31:52.2 19:20.0
1935 2114 DOLEŽAL Zdeněk 50 M60 384 CZE Sokol Luleč 4:31:55.2 19:23.0
1936 2790 POLÁK Pavel 81 M40 832 CZE --- 4:31:56.4 19:24.2
1937 2428 SCHMIDT Dietmar 55 M60 385 GER --- 4:31:58.8 19:26.6
1938 2232 RADCZINSKY Thomas 49 M60 386 GER Saxonia 4:32:01.5 19:29.3
1939 1663 WEISS Roland 71 M40 833 GER Sbb Freiberg 4:32:03.0 19:30.8
1940 2536 NOVOTNÝ Jakub 77 M40 834 CZE VŠP Jihlava 4:32:04.6 19:32.4
1941 2709 ZBYTOVSKÝ Zbyněk 63 M50 565 CZE Moraviandragons 4:32:04.7 19:32.5
1942 2529 TOMAN Ondřej 75 M40 835 CZE Lokomotiva Brno 4:32:08.7 19:36.5
1943 121 KALOUS Bohuslav 39 M70 145 CZE --- 4:32:12.4 19:40.2
1944 3142 EHLERT Uwe 56 M60 387 GER Saxonia 4:32:20.7 19:48.5
1945 2653 ROSENBURG Michael 58 M50 566 GER Saxonia 4:32:26.1 19:53.9
1946 2614 DUHME Stefan 66 M50 567 GER Uni Magdeburg 4:32:29.8 19:57.6
1947 1302 DAVIDSSON Fredrik 64 M50 568 SWE Pan Kristianstad 4:32:35.3 20:03.1
1948 2128 ŠMÍD Václav 60 M50 569 CZE TJ Modřany 4:32:37.1 20:04.9
1949 1246 MOC Lubomír 43 M70 146 CZE VŠK Slávie Liberec 4:32:42.9 20:10.7
1950 1801 KONSCHAK Helmut 60 M50 570 GER SBB Dresden 4:33:00.3 20:28.1
timing + data processing realized by
Strana 39 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
1951 2161 HENDRYCH Radek 64 M50 571 CZE Skolstavex Chrudim 4:33:00.3 20:28.1
1952 2212 MARKUSSON Mats 36 M80 5 SWE Sweden 4:33:21.2 20:49.0
1953 1168 MÁLEK Milan 69 M40 836 CZE Turnov 4:33:27.3 20:55.1
1954 2375 OBUKOWICZ Timothy 57 M60 388 USA --- 4:33:31.9 20:59.7
1955 2608 ČASTULÍK Josef 52 M60 389 CZE Orel Drnovice 4:33:31.9 20:59.7
1956 2229 SOUKUP Martin 77 M40 837 CZE Červenka 4:33:33.3 21:01.1
1957 2553 ČTVRTNÍČEK Pavel 78 M40 838 CZE Vyškov 4:33:33.9 21:01.7
1958 2388 LUNDQVIST Lars 45 M70 147 SWE Sweden 4:33:37.6 21:05.4
1959 2707 PETŘÍK Pavel 72 M40 839 CZE Dolní Rychnov 4:33:41.7 21:09.5
1960 2688 JESIORSKI Peter 40 M70 148 GER Laufgruppe Fillinger 4:33:44.9 21:12.7
1961 2626 SCHWAB Vilém 47 M70 149 CZE Horo Klub TJ Tesla Brn 4:33:48.0 21:15.8
1962 859 BAUER Ivan 53 M60 390 CZE --- 4:33:55.6 21:23.4
1963 715 TOMEČEK Milan 49 M60 391 SVK LK Corgoň Nitra 4:34:02.4 21:30.2
1964 1262 KNAPP Petr 56 M60 392 CZE Facson Praha 4:34:03.7 21:31.5
1965 2086 KORNDÖRFER Uwe 62 M50 572 GER DAV Plauen KG Elsterta 4:34:05.1 21:32.9
1966 1772 MONSONÍS Francesc 50 M60 393 ESP CEC 4:34:06.3 21:34.1
1967 2506 ŠTĚPÁNEK Jiří 45 M70 150 CZE VHS Brno 4:34:06.5 21:34.3
1968 2130 PETR Lubomír 52 M60 394 CZE SK Policie Liberec 4:34:07.6 21:35.4
1969 2105 ECKARDT Gerald 56 M60 395 GER ESV LOK Mühlhausen 4:34:15.1 21:42.9
1970 1683 SILNÝ Radovan 69 M40 840 CZE Aqua Klub Liberec 4:34:22.4 21:50.2
1971 1525 ENGEMANN Klaus 38 M70 151 GER ESV Lok Döbeln 4:34:23.3 21:51.1
1972 2652 SANDER Ingo 72 M40 841 GER Saxonia 4:34:25.5 21:53.3
1973 2769 HAMANN Wilhelm 39 M70 152 GER Schoenebecker SV 1861 4:34:31.7 21:59.5
1974 2299 KIRCHBERGER Stefan 66 M50 573 GER Stuttgart 4:34:33.8 22:01.6
1975 4258 SMAŽÁK David 92 M18 9 CZE Maniac Pedals 4:34:37.5 22:05.3
1976 2708 LORENC Martin 70 M40 842 CZE --- 4:34:39.2 22:07.0
1977 2209 UHMANN Petr 51 M60 396 CZE TJ TESLA Brno 4:34:45.0 22:12.8
1978 2045 KUBEČKA Antonín 54 M60 397 CZE --- 4:34:47.2 22:15.0
1979 2399 THIERY Stefan 76 M40 843 FRA Kontiki Saga Reisen 4:34:54.7 22:22.5
1980 2270 KOŠŤÁL Tomáš 88 M40 844 CZE Praha 4:34:55.1 22:22.9
1981 2602 HOMOLA Juraj 44 M70 153 SVK PJR Frenštát p. R 4:34:59.1 22:26.9
1982 2583 SUCHOMEL Pavel 45 M70 154 CZE --- 4:35:00.7 22:28.5
1983 2619 NĚMEC Miroslav 68 M40 845 CZE www.dverenemcova.cz 4:35:01.3 22:29.1
1984 2315 THIERRY Dominique 58 M50 574 FRA AS Morbier 4:35:01.8 22:29.6
1985 2374 KNOBLOCH Radim 78 M40 846 CZE Praha 4:35:13.6 22:41.4
1986 2088 KLOSE Hans Joachim 44 M70 155 GER K.V. Rohnispitzler 4:35:15.9 22:43.7
1987 2207 FOJT Martin 79 M40 847 CZE Náměšť nad Oslavou 4:35:26.0 22:53.8
1988 2662 DOBEŠ Jiří 62 M50 575 CZE TJ Spartak Třebíč 4:35:27.7 22:55.5
1989 2063 HANČL Jan 46 M70 156 CZE Praha 4:35:32.1 22:59.9
1990 2035 SEIDLER Tino 68 M40 848 GER FKR 4:35:34.8 23:02.6
1991 1581 ROGAN Franc 53 M60 398 SLO TS Gorenje 4:35:35.5 23:03.3
1992 1085 STRAATHOF Dirk 58 M50 576 NED Team Vasa 4:35:41.4 23:09.2
1993 2125 KUBÍN Jiří 42 M70 157 CZE TJ Broumovská Liberec 4:35:45.6 23:13.4
1994 2328 DOŠEK Zdeněk 42 M70 158 CZE Dopravní podnik Praha 4:35:46.9 23:14.7
1995 1779 KRETZSCHMAR Peter 53 M60 399 GER Erupamarathonverein GR 4:35:47.0 23:14.8
1996 2680 BÍLEK Josef 73 M40 849 CZE Velvary 4:35:53.1 23:20.9
1997 2386 DEMMEL Robert 74 M40 850 GER SV Sachsenkam 4:35:53.2 23:21.0
1998 2324 MEHLHASE Rainer 44 M70 159 GER Gera 4:36:01.6 23:29.4
1999 414 VÁŇO Josef 77 M40 851 CZE --- 4:36:04.1 23:31.9
2000 2509 ČECH Michal 59 M50 577 CZE H-Color Praha 4:36:09.5 23:37.3
timing + data processing realized by
Strana 40 z 42
Poř SČ Jméno RN Kat Poř Klub Čas Ztr
VÝSLEDKOVÁ LISTINA - 50 Km Muži
Nár
Bedřichov - 13.01,2008
2001 1574 HÄNCHEN Gottfried 35 M80 6 GER DAV Zittau 4:36:09.7 23:37.5
2002 2181 MOCK Michael 51 M60 400 GER Isoliertechnik Mock 4:36:10.7 23:38.5
2003 2654 VENCL Václav 64 M50 578 CZE Lanškroun 4:36:32.4 24:00.2
2004 2093 THOMAS Werner 42 M70 160 GER Edelroller 58 4:36:32.9 24:00.7
2005 2437 ŘEBÍČEK František 51 M60 401 CZE TJ Sokol Brozany 4:36:34.0 24:01.8
2006 2593 SKOČDOPOLE Vladimír 50 M60 402 CZE Stará garda Holýšov 4:36:34.3 24:02.1
2007 2701 ŠKŮREK Ladislav 72 M40 852 CZE Skit klub Pastviny 4:36:37.7 24:05.5
2008 2425 SMÍTEK Jan 74 M40 853 CZE Říčany 4:36:41.6 24:09.4
2009 2700 LIEBSCH Michael 60 M50 579 GER SKS Dresden 4:36:48.9 24:16.7
2010 2156 GAMBA Marco 77 M40 854 ITA Sci Cai Treviglio 4:36:50.3 24:18.1
2011 1341 PLESKAČ Tomáš 66 M50 580 CZE ČEZ 4:36:51.3 24:19.1
2012 2397 MACHLEIDT Volker 43 M70 161 GER Saxonia 4:36:51.3 24:19.1
2013 2361 DRÁBEK Mojmír 51 M60 403 CZE Meden Třešť 4:36:56.9 24:24.7
2014 1588 TÖPFER Thomas 70 M40 855 GER Fürstenwalde 4:37:03.4 24:31.2
2015 2151 KRAEMER Werner 58 M50 581 GER Post Dresden 4:37:03.7 24:31.5
2016 2242 ĎULÍK Antonín 46 M70 162 CZE P. SV - ZBL - Brumov B 4:37:04.1 24:31.9
2017 2387 HURBIN Dominique 74 M40 856 FRA Hurbin´s family 4:37:10.8 24:38.6
2018 2123 MAAHS Siegfried 59 M50 582 GER DAV Jena 4:37:27.6 24:55.4
2019 2447 TOPF Wlodzimierz 43 M70 163 POL TS Walbrzych 4:37:33.6 25:01.4
2020 1785 VOJTA Lubomír 55 M60 404 CZE Morturas Ski team 4:37:59.0 25:26.8
2021 2026 MEIER Gerd 59 M50 583 GER ESV Lok Döbeln 4:38:11.2 25:39.0
2022 1854 VENEROVSKÝ Peter 38 M70 164 SVK Kežmarok 4:38:18.4 25:46.2
2023 2433 SCHILD Dietrich 52 M60 405 GER SV TU Ilmenau 4:38:31.2 25:59.0
2024 2248 KNĚZŮ Marek 71 M40 857 CZE GEPRO 4:38:35.2 26:03.0
2025 2109 SOUKUP Petr 37 M80 7 CZE Sokol Liberec 1 4:38:52.9 26:20.7
2026 2291 BREITENSTEIN Andreas 62 M50 584 GER Ski Team Meissen 4:39:01.9 26:29.7
2027 2289 ROUČKA Tomáš 53 M60 406 CZE Sokol Nová Paka 4:39:13.4 26:41.2
2028 1353 WELS Andreas 79 M40 858 GER Dresden 4:39:22.9 26:50.7
2029 1161 GESSEL Eckhard 62 M50 585 GER Skiclub Sohland 1928 e 4:39:29.1 26:56.9
2030 1798 QUILLOT Jean 43 M70 165 FRA SC Bellegarde 4:40:22.7 27:50.5
2031 1160 WÜNSCHE Joachim 41 M70 166 GER Skiclub Sohland 4:40:28.6 27:56.4
2032 2423 ÖBERG Lars 41 M70 167 SWE Sya skiclub 4:41:13.5 28:41.3
2033 2031 PETRŽELKA Pavel 38 M70 168 CZE SPŠS Jablonec n. N. 4:41:25.6 28:53.4
2034 1330 HENTTONEN Raimo 37 M80 8 FIN Orimattila 4:41:43.9 29:11.7
2035 1601 MICHALÍK Ivan 68 M40 859 CZE www.diasport.cz 4:41:46.9 29:14.7
2036 1843 PETROV Kirill 60 M50 586 RUS --- 4:42:29.9 29:57.7
2037 1835 HAVLÍK Josef 69 M40 860 CZE Ski Klub J50 4:42:37.1 30:04.9
2038 1518 HOLAN Martin 63 M50 587 CZE TJ Zentiva 4:42:43.1 30:10.9
2039 1287 MENNETRIER Gerard 51 M60 407 FRA GUC 4:43:11.2 30:39.0
2040 1841 TOREEV Ivan 41 M70 169 RUS Russia 4:43:28.5 30:56.3
2041 1580 JASIEWICZ Jan 31 M80 9 SUI Les Mosses 4:44:36.8 32:04.6
2042 1575 LARSSON Hannes 31 M80 10 FRA SC Valentinois 4:44:45.7 32:13.5
2043 2714 KRATOCHVÍL Aleš 77 M40 861 CZE Sk Třeboradice 4:44:52.6 32:20.4
2044 1774 BARTÁK Lubomír 67 M50 588 CZE SDH Vestec 4:45:01.6 32:29.4
2045 1555 SLAŽANSKÝ Martin 90 M18 10 CZE Liberec 4:45:26.3 32:54.1
2046 1838 HÜBNER Gerhard 40 M70 170 GER USV Halle 4:45:44.7 33:12.5
2047 521 ABGOTTSPON Peter 74 M40 862 SUI --- 4:48:22.3 35:50.1
2048 1030 BLAŽEK Vladimír 37 M80 11 CZE TJ Říčany SKI 4:48:44.9 36:12.7
2049 195 SOLOWSKI Tomáš 76 M40 863 CZE Jede Nápojová ambulanc 4:49:33.1 37:00.9
2050 1328 TIKKANEN Erkki 44 M70 171 FIN Helsinki 4:50:37.4 38:05.2



* Langrenn Pluss (+): Trening, teknikk, utstyr + +