---
Skiskyting Åpning Sjusjøen
Sprint: Kvinner- Menn
---
Bruksvallsloppet
10/15 km: Kvinner- Menn
---
Rovaniemi (FIS-renn)
10/15 km: Kvinner- Menn
---
Muonio (FIS-renn)
5/10 km: Kvinner- Menn| Sprint: Finale: Kvinner- Menn| Prolog: Kvinner- Menn

Resultater Rånässtafetten 2014



Resultater Orientering Rånässtafetten
Sverige - 13. april 2014

H17-

61 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Södertälje-Nykvarn OF 1       3:32:25    
  1. Pål Skogtjärn 49:05 13 +0:26 49:05 13  
  2. Kent Ohlsson 46:18 2 +0:22 1:35:23 2  
  3. Ivar Lundanes 35:04 5 +1:47 2:10:27 2  
  4. Eric Börjeskog 33:58 1   2:44:25 1  
  5. Erik Liljequist 48:00 2 +0:41 3:32:25 1  
2 Malungs OK Skogsmårdarna 1       3:34:00    
  1. Johan Nordlund 48:44 3 +0:05 48:44 3  
  2. Jakob Lööf 48:31 13 +2:35 1:37:15 6  
  3. Martin Hammarberg 33:46 3 +0:29 2:11:01 4  
  4. Erik Rost 34:47 3 +0:49 2:45:48 3  
  5. Johan Bäckman 48:12 3 +0:53 3:34:00 2  
3 OK Tisaren 1       3:37:22    
  1. Oskar Andrén 49:18 18 +0:39 49:18 18  
  2. Tomas Hallmén 48:50 14 +2:54 1:38:08 14  
  3. Niklas Gustafsson 35:07 6 +1:50 2:13:15 9  
  4. Jonatan Aronsson 35:21 8 +1:23 2:48:36 7  
  5. Daniel Attås 48:46 5 +1:27 3:37:22 3  
4 IFK Lidingö SOK 1       3:38:06    
  1. Florian Schneider 48:44 3 +0:05 48:44 3  
  2. Erik Ivarsson Sandberg 47:41 5 +1:45 1:36:25 4  
  3. Niklas Serrander 36:15 10 +2:58 2:12:40 6  
  4. Emil Lauri 35:32 9 +1:34 2:48:12 5  
  5. John Fredriksson 49:54 7 +2:35 3:38:06 4  
5 OK Ravinen 1       3:39:18    
  1. Kalle Bergman 48:46 5 +0:07 48:46 5  
  2. Assar Hellström 46:37 4 +0:41 1:35:23 2  
  3. Joël Borner 37:56 16 +4:39 2:13:19 10  
  4. Jacob Lindstam 35:14 7 +1:16 2:48:33 6  
  5. Love Berzell 50:45 9 +3:26 3:39:18 5  
6 OK Orion 1       3:40:09    
  1. Oskar Lundqvist 49:37 22 +0:58 49:37 22  
  2. Erik Andersson 48:22 8 +2:26 1:37:59 12  
  3. Pontus Petersson 35:15 7 +1:58 2:13:14 8  
  4. Olof Sandgren 39:36 19 +5:38 2:52:50 9  
  5. Måns Sandgren 47:19 1   3:40:09 6  
7 Järla Orientering 1       3:40:11    
  1. Mattias Millinger 51:35 26 +2:56 51:35 26  
  2. David Bejbom 45:56 1   1:37:31 8  
  3. Erik Andersson 33:17 1   2:10:48 3  
  4. Olle Boström 34:57 5 +0:59 2:45:45 2  
  5. Espen Hultgreen Weltzien 54:26 15 +7:07 3:40:11 7  
8 Tullinge SK 1       3:41:15    
  1. Anders Johansson 48:57 11 +0:18 48:57 11  
  2. Magnus Glännefors 49:09 15 +3:13 1:38:06 13  
  3. Johan Kärrström 34:25 4 +1:08 2:12:31 5  
  4. Markus Adolfsson 34:37 2 +0:39 2:47:08 4  
  5. Niklas Sundqvist 54:07 14 +6:48 3:41:15 8  
9 IFK Moras OK 1       3:46:01    
  1. Simon Hodler 49:22 19 +0:43 49:22 19  
  2. Erik Folkesson Blom 48:16 7 +2:20 1:37:38 10  
  3. Linus Rapp 40:39 27 +7:22 2:18:17 16  
  4. Kristian Dahlström 39:12 16 +5:14 2:57:29 14  
  5. Johan Lindberg 48:32 4 +1:13 3:46:01 9  
10 OK Linné 1       3:46:07    
  1. Anders Boström 49:40 23 +1:01 49:40 23  
  2. Josef Nordlund 53:29 26 +7:33 1:43:09 23  
  3. David Lingfors 36:04 9 +2:47 2:19:13 18  
  4. Johan Hamelius 36:50 10 +2:52 2:56:03 13  
  5. Henrik Löfås 50:04 8 +2:45 3:46:07 10  
11 OK Kåre 1       3:46:51    
  1. Ola Nyberg 48:46 5 +0:07 48:46 5  
  2. Fredrik Edén 48:29 12 +2:33 1:37:15 6  
  3. Isac von Krusenstierna 37:49 15 +4:32 2:15:04 11  
  4. Fredrik Mattsson 34:50 4 +0:52 2:49:54 8  
  5. Remo Ruch 56:57 19 +9:38 3:46:51 11  
12 Attunda OK 1       3:48:05    
  1. Mathias Hallmén 49:11 14 +0:32 49:11 14  
  2. Martin Gelinder 48:23 9 +2:27 1:37:34 9  
  3. Daniel Roos 39:26 22 +6:09 2:17:00 13  
  4. Erik Berzell 39:00 15 +5:02 2:56:00 12  
  5. Oskar Daniels 52:05 10 +4:46 3:48:05 12  
13 Hagaby GOIF 1       3:57:20    
  1. Jakob Wallenhammar 51:39 27 +3:00 51:39 27  
  2. Martin Regborn 48:24 10 +2:28 1:40:03 18  
  3. Simon Sanderi 37:24 14 +4:07 2:17:27 15  
  4. Simon Markendahl 42:18 26 +8:20 2:59:45 18  
  5. Johan Persson 57:35 22 +10:16 3:57:20 13  
14 Långhundra IF 1       3:57:41    
  1. Anton Forsberg 57:59 41 +9:20 57:59 41  
  2. Erik Åhlin 53:39 27 +7:43 1:51:38 31  
  3. Johan Jakobsson 38:30 17 +5:13 2:30:08 26  
  4. Simon Jacobsson 35:01 6 +1:03 3:05:09 21  
  5. Conny Forsberg 52:32 11 +5:13 3:57:41 14  
15 Gävle OK 1       3:57:43    
  1. Hans Persson (vacant) 48:57 11 +0:18 48:57 11  
  2. Erik Boman (vacant) 51:59 22 +6:03 1:40:56 20  
  3. Dan Norin (vacant) 39:18 20 +6:01 2:20:14 20  
  4. Harry Hietanen (vacant) 47:40 40 +13:42 3:07:54 23  
  5. Jakob Enmark (vacant) 49:49 6 +2:30 3:57:43 15  
16 IFK Lidingö SOK 2       3:58:21    
  1. Anders Carlsson 48:42 2 +0:03 48:42 2  
  2. Martin Larbo 51:19 20 +5:23 1:40:01 17  
  3. Anders Hedman 37:22 13 +4:05 2:17:23 14  
  4. Máté Kerényi 38:13 13 +4:15 2:55:36 11  
  5. Mattias Perneby 1:02:45 33 +15:26 3:58:21 16  
17 OK Linné 2       3:59:49    
  1. Anders Håkansson 53:25 29 +4:46 53:25 29  
  2. Matt Ogden 49:43 16 +3:47 1:43:08 22  
  3. Liutauras Bilevicius 40:41 28 +7:24 2:23:49 23  
  4. Ross Smith 39:34 18 +5:36 3:03:23 20  
  5. Pontus Johansson 56:26 18 +9:07 3:59:49 17  
18 IFK Umeå 1       4:00:02    
  1. Samuel Andersson 48:54 9 +0:15 48:54 9  
  2. Lukas Peterson 48:03 6 +2:07 1:36:57 5  
  3. Simon Waller 40:02 23 +6:45 2:16:59 12  
  4. Tomas Johansson 42:15 24 +8:17 2:59:14 17  
  5. Jan Johansson 1:00:48 27 +13:29 4:00:02 18  
19 Täby OK 1       4:01:52    
  1. Anders Jansson 49:45 24 +1:06 49:45 24  
  2. Robert Johansson 57:40 36 +11:44 1:47:25 28  
  3. Henrik Olsson 43:39 36 +10:22 2:31:04 29  
  4. Johan Lindahl 38:00 12 +4:02 3:09:04 24  
  5. Jens Rönnols 52:48 12 +5:29 4:01:52 19  
20 Stora Tuna OK 1       4:04:32    
  1. Joakim Svensk 48:47 7 +0:08 48:47 7  
  2. Mattias Mårts 51:16 18 +5:20 1:40:03 18  
  3. Yves Aschwanden 40:15 25 +6:58 2:20:18 21  
  4. Jesper Svensk 42:47 29 +8:49 3:03:05 19  
  5. Tomas d.y. Löfgren 1:01:27 29 +14:08 4:04:32 20  
21 Rehns BK 1       4:04:34    
  1. Jesper Lysell 48:39 1   48:39 1  
  2. Fredrik Ingelsson 51:18 19 +5:22 1:39:57 16  
  3. Andreas Calleberg 39:24 21 +6:07 2:19:21 19  
  4. Charlie Stolt 46:18 38 +12:20 3:05:39 22  
  5. Göran Winblad 58:55 25 +11:36 4:04:34 21  
22 OK Tisaren 2       4:04:49    
  1. Magnus Persson 48:54 9 +0:15 48:54 9  
  2. Johan Aronsson 53:16 25 +7:20 1:42:10 21  
  3. Gustav Hindér 36:52 11 +3:35 2:19:02 17  
  4. Ivan Forsgren 39:18 17 +5:20 2:58:20 16  
  5. Sebastian Agerhäll 1:06:29 38 +19:10 4:04:49 22  
23 Järla Orientering 2       4:05:07    
  1. Oscar Björck 57:29 37 +8:50 57:29 37  
  2. Dan Wester 55:45 30 +9:49 1:53:14 36  
  3. Mats Nordbrøden 37:18 12 +4:01 2:30:32 28  
  4. Henric Carlsson 41:00 21 +7:02 3:11:32 25  
  5. Martin Härberg 53:35 13 +6:16 4:05:07 23  
24 Malungs OK Skogsmårdarna 2       4:11:33    
  1. Peter Arnesson 49:29 21 +0:50 49:29 21  
  2. Martin Hederskog 57:14 35 +11:18 1:46:43 25  
  3. Jonas Bäckström 40:23 26 +7:06 2:27:06 24  
  4. Stefan Jonsson 45:29 36 +11:31 3:12:35 26  
  5. Håkan Eriksson 58:58 26 +11:39 4:11:33 24  
25 Eksjö SOK 1       4:11:47    
  1. Lucas Sundblad 49:13 16 +0:34 49:13 16  
  2. Philip Edvardsson 56:38 32 +10:42 1:45:51 24  
  3. August Kollberg 45:43 44 +12:26 2:31:34 31  
  4. Oskar Lind 42:21 27 +8:23 3:13:55 28  
  5. Viktor Antonsson 57:52 23 +10:33 4:11:47 25  
26 Leksands OK 1       4:14:18    
  1. Fredrik Norman 55:28 32 +6:49 55:28 32  
  2. Johan Söderlund 55:56 31 +10:00 1:51:24 29  
  3. Daniel Kaipe 38:46 18 +5:29 2:30:10 27  
  4. Ulf Magnusson 42:30 28 +8:32 3:12:40 27  
  5. Tobias Vahlgren 1:01:38 30 +14:19 4:14:18 26  
27 OK Roslagen 1       4:16:46    
  1. Otto Lundman 57:58 40 +9:19 57:58 40  
  2. Robert Sandberg 55:13 29 +9:17 1:53:11 34  
  3. Ola Hultin 45:12 42 +11:55 2:38:23 37  
  4. Tommy Lindberg 37:21 11 +3:23 3:15:44 30  
  5. Joel Lännevall 1:01:02 28 +13:43 4:16:46 27  
28 IK Hakarpspojkarna 2       4:19:00    
  1. Adam Granstedt 57:57 39 +9:18 57:57 39  
  2. Filip Ossiansson 55:06 28 +9:10 1:53:03 33  
  3. Arvid Nord 42:42 33 +9:25 2:35:45 34  
  4. Anton Hansson 41:09 22 +7:11 3:16:54 32  
  5. Eric Hansson 1:02:06 31 +14:47 4:19:00 28  
29 Tullinge SK 5       4:21:08    
  1. Björn Normark 1:04:48 52 +16:09 1:04:48 52  
  2. Magnus Cederlöf 56:41 33 +10:45 2:01:29 47  
  3. Victor Imark 40:03 24 +6:46 2:41:32 40  
  4. Olle Karlsson 43:21 30 +9:23 3:24:53 35  
  5. Henrik Persson 56:15 16 +8:56 4:21:08 29  
30 OK Rodhen 1       4:22:08    
  1. Henrik Jonsson 54:42 31 +6:03 54:42 31  
  2. Jonas Eklund 57:42 37 +11:46 1:52:24 32  
  3. Ulf Bergström 41:53 31 +8:36 2:34:17 33  
  4. Per Melin 51:32 44 +17:34 3:25:49 36  
  5. Simon Andersson 56:19 17 +9:00 4:22:08 30  
31 OK Södertörn 1       4:22:13    
  1. Fredrik Larsson 53:16 28 +4:37 53:16 28  
  2. Wiliam Nilsson 59:56 42 +14:00 1:53:12 35  
  3. Robert Gardner 46:33 47 +13:16 2:39:45 38  
  4. Johan Sisell 38:25 14 +4:27 3:18:10 33  
  5. John Svanberg 1:04:03 35 +16:44 4:22:13 31  
32 Vallentuna-Össeby OL 1       4:27:08    
  1. Fredrik Åkerlind 49:13 16 +0:34 49:13 16  
  2. Simon Schuster 1:04:56 50 +19:00 1:54:09 37  
  3. Jonas Giding 42:48 34 +9:31 2:36:57 35  
  4. Mats Ekman 43:56 32 +9:58 3:20:53 34  
  5. Mats Edengren 1:06:15 37 +18:56 4:27:08 32  
33 OK Hammaren 1       4:32:20    
  1. Filip Ivarsson 57:24 36 +8:45 57:24 36  
  2. Fredrik Ahnlén 59:08 40 +13:12 1:56:32 40  
  3. Kevin Ståhl 41:32 30 +8:15 2:38:04 36  
  4. Kalle Johansson 56:46 47 +22:48 3:34:50 40  
  5. Joakim Ingelsson 57:30 21 +10:11 4:32:20 33  
34 Tullinge SK 3       4:32:22    
  1. Markus Fredlund 55:32 34 +6:53 55:32 34  
  2. Joel Pettersson 59:27 41 +13:31 1:54:59 38  
  3. Albin Andersson 44:50 40 +11:33 2:39:49 39  
  4. Andreas Hultqvist 50:25 43 +16:27 3:30:14 38  
  5. Tintin Karlberg 1:02:08 32 +14:49 4:32:22 34  
35 OK Linné 3       4:37:02    
  1. Olle Nilsson 58:24 44 +9:45 58:24 44  
  2. Simon Eklöv 1:03:57 49 +18:01 2:02:21 49  
  3. Andreas Frisk 46:05 46 +12:48 2:48:26 44  
  4. Olof Eriksson 45:39 37 +11:41 3:34:05 39  
  5. Ulrik Imberg 1:02:57 34 +15:38 4:37:02 35  
36 Tullinge SK 4       4:40:47    
  1. Olle Andersson 54:30 30 +5:51 54:30 30  
  2. Simon Imark 52:21 23 +6:25 1:46:51 26  
  3. Emil Andersson 44:39 39 +11:22 2:31:30 30  
  4. Hans Sundqvist 44:30 35 +10:32 3:16:00 31  
  5. Erik Berggren 1:24:47 42 +37:28 4:40:47 36  
37 Bromma-Vällingby SOK / Järfälla OK 1       4:45:40    
  1. Henrik Wiklund 1:10:43 57 +22:04 1:10:43 57  
  2. Joakim Berg 1:03:32 47 +17:36 2:14:15 53  
  3. Viktor Janrik 44:57 41 +11:40 2:59:12 49  
  4. Emma Bjessmo 41:38 23 +7:40 3:40:50 42  
  5. Jan Hollbeck 1:04:50 36 +17:31 4:45:40 37  
38 OK Kåre 2       4:49:45    
  1. Jonas Gustafsson 58:36 45 +9:57 58:36 45  
  2. Patrik Johnsson 1:01:40 43 +15:44 2:00:16 42  
  3. Eric Danielsson 52:41 51 +19:24 2:52:57 47  
  4. Martin Mörsell 48:25 42 +14:27 3:41:22 43  
  5. Peter Stenbeck 1:08:23 39 +21:04 4:49:45 38  
39 Långhundra IF 2       4:51:04    
  1. Robin Pousette 1:02:38 50 +13:59 1:02:38 50  
  2. John Solbreck 58:36 39 +12:40 2:01:14 45  
  3. Tommy Åhman 47:45 49 +14:28 2:48:59 45  
  4. Sven Wigertz 47:46 41 +13:48 3:36:45 41  
  5. Jan Lindell 1:14:19 41 +27:00 4:51:04 39  
40 Täby OK 2       4:54:05    
  1. Gustav Lindeborg 1:04:45 51 +16:06 1:04:45 51  
  2. Robert Söderberg 56:47 34 +10:51 2:01:32 48  
  3. Arvid Persson 57:46 56 +24:29 2:59:18 50  
  4. Peter Nordström 44:03 33 +10:05 3:43:21 44  
  5. Johan Lindqvist 1:10:44 40 +23:25 4:54:05 40  
41 Söders-Tyresö 1       4:58:38    
  1. Olle Carlsson 58:43 48 +10:04 58:43 48  
  2. Niklas Wrane 58:26 38 +12:30 1:57:09 41  
  3. Tomas Lilja 44:23 37 +11:06 2:41:32 40  
  4. Mattias Hovmöller 47:07 39 +13:09 3:28:39 37  
  5. Alexander Hansen 1:29:59 43 +42:40 4:58:38 41  
42 Sundsvalls OK 1       4:41:43    
  1. Anders Vedin 58:36 45 +9:57 58:36 45  
  2. Roger Palmgren 1:07:15 54 +21:19 2:05:51 51  
  3. Jan Nordin 44:33 38 +11:16 2:50:24 46  
  4. Per Jangdal 55:57 45 +21:59 3:46:21 45  
  5. Olov Vikström 55:22 45   4:41:43 42  
43 OK Linné 4       4:51:30    
  1. Mikael Nordström 57:52 38 +9:13 57:52 38  
  2. Daniel Carlson Bjernald 1:03:05 44 +17:09 2:00:57 44  
  3. Fredrik Sundin 47:12 48 +13:55 2:48:09 43  
  4. Mika Numminen 58:15 50 +24:17 3:46:24 46  
  5. Boris Granovskiy 1:05:06 47   4:51:30 43  
44 Attunda OK 2       4:57:32    
  1. Karl Enges 1:06:15 54 +17:36 1:06:15 54  
  2. Simon Martelius 1:07:35 55 +21:39 2:13:50 52  
  3. Henrik Hammas 45:21 43 +12:04 2:59:11 48  
  4. Anton Daniels 59:59 52 +26:01 3:59:10 48  
  5. Johannes Knutas 58:22 46   4:57:32 44  
45 Skogslöparna 1       5:20:34    
  1. Stefan Sjölund 58:15 43 +9:36 58:15 43  
  2. Jonas Byström 1:03:13 45 +17:17 2:01:28 46  
  3. Torgny Näslund 1:04:21 59 +31:04 3:05:49 53  
  4. Lennart Strandberg 59:51 51 +25:53 4:05:40 50  
  5. Arvid Strandberg 1:14:54 50   5:20:34 45  
46 OK Orinto 1       5:35:21    
  1. Pontus Jansson 58:43 48 +10:04 58:43 48  
  2. Erik Classon 52:47 24 +6:51 1:51:30 30  
  3. Elin Classon 55:20 53 +22:03 2:46:50 42  
  4. Karin Persson 1:43:24 57 +1:09:26 4:30:14 56  
  5. Magnus Homann 1:05:07 48   5:35:21 46  
47 IF Thor 1       5:39:15    
  1. Andreas Svensson (Leksands OK) 1:06:30 55 +17:51 1:06:30 55  
  2. Bo Segerman (Leksands OK) 1:08:43 56 +22:47 2:15:13 56  
  3. Niklas Nyström (Leksands OK) 1:10:12 61 +36:55 3:25:25 59  
  4. Timo Palokangas (Leksands OK) 1:04:22 55 +30:24 4:29:47 54  
  5. Thomas Pettersson (Leksands OK) 1:09:28 49   5:39:15 47  
48 Sigtuna OK 1       5:45:37    
  1. Gustaf Berglund 58:01 42 +9:22 58:01 42  
  2. Emil Gyllenhammar 1:18:11 60 +32:15 2:16:12 57  
  3. Lucas Holgersson Rohdin 58:47 57 +25:30 3:14:59 56  
  4. Stefan Nordström 1:08:21 56 +34:23 4:23:20 53  
  5. Johan Kügler 1:22:17 51   5:45:37 48  
49 Centrum OK 1       5:46:07    
  1. Christian Pettersson 58:39 47 +10:00 58:39 47  
  2. Stuart Fell 1:07:00 53 +21:04 2:05:39 50  
  3. Björn Bängtsson 1:02:38 58 +29:21 3:08:17 55  
  4. Kristoffer Edshage 57:07 48 +23:09 4:05:24 49  
  5. Karl Melin 1:40:43 54   5:46:07 49  
50 OK Älvsjö-Örby 1       5:50:18    
  1. Björn Larsson 1:10:43 57 +22:04 1:10:43 57  
  2. Magnus Nordström 1:03:46 48 +17:50 2:14:29 54  
  3. Stefan Nordström 53:41 52 +20:24 3:08:10 54  
  4. Conny Ekstrand 1:01:52 53 +27:54 4:10:02 51  
  5. Henrik Almkvist 1:40:16 53   5:50:18 50  
51 Rånäs OK 1       6:38:44    
  1. Simon Bohman 1:20:27 61 +31:48 1:20:27 61  
  2. Felix Classon 1:21:25 61 +35:29 2:41:52 62  
  3. Joel Bohman 1:04:29 60 +31:12 3:46:21 61  
  4. Rasmus Rostö 1:19:15 58   5:05:36 57  
  5. Daniel Hallberg 1:33:08 52   6:38:44 51  
  Pellon Ponsi 1       ej godkänd    
  1. Jyri Uusitalo 49:24 20 +0:45 49:24 20  
  2. Juho-Matti Taivainen 48:26 11 +2:30 1:37:50 11  
  3. Tommi Uusimäki 35:21 8 +2:04 2:13:11 7  
  4. Jere Pantsar 44:21 34 +10:23 2:57:32 15  
  5. Sami-Petteri Juopperi ej start     ej godkänd    
  IK Hakarpspojkarna 1       ej godkänd    
  1. Ludwig Ljungqvist 48:52 8 +0:13 48:52 8  
  2. Kalvis Mihailovs 46:28 3 +0:32 1:35:20 1  
  3. Joakim Hederskog 33:44 2 +0:27 2:09:04 1  
  4. Markus Hederskog 43:46 31 +9:48 2:52:50 9  
  5. Oskar Ljungqvist ej godkänd     ej godkänd    
  IFK Moras OK 2       ej godkänd    
  1. Ola Svahn 57:20 35 +8:41 57:20 35  
  2. Mattias Johansson 1:03:29 46 +17:33 2:00:49 43  
  3. Adrian Dahlström ej godkänd     ej godkänd    
  4. Erik Zander 42:17 25 +8:19 ej godkänd    
  5. Per Holm 58:46 24 +11:27 ej godkänd    
  OK Nolaskogsarna 1       ej godkänd    
  1. Erik Magnusson 55:29 33 +6:50 55:29 33  
  2. Ludvig Åhlund 51:53 21 +5:57 1:47:22 27  
  3. Jan Näslund 42:03 32 +8:46 2:29:25 25  
  4. Markus Westerlind ej godkänd     ej godkänd    
  5. Per Magnusson 46:50 44   ej godkänd    
  Linköpings OK 1       ej godkänd    
  1. Mikael Andersson 49:12 15 +0:33 49:12 15  
  2. Peter Eriksson 50:25 17 +4:29 1:39:37 15  
  3. Albin Detterfelt 43:20 35 +10:03 2:22:57 22  
  4. Jonas Lundgren ej godkänd     ej godkänd    
  5. Erik Sköld 57:16 20 +9:57 ej godkänd    
  Tullinge SK 2       ej godkänd    
  1. Per Bergh 1:09:07 56 +20:28 1:09:07 56  
  2. Tobias Forsén 1:05:25 52 +19:29 2:14:32 55  
  3. Staffan Walfridsson 45:56 45 +12:39 3:00:28 51  
  4. Per-Ove Melinder 56:00 46 +22:02 3:56:28 47  
  5. Olle Skog ej start     ej godkänd    
  OK Kåre 3       ej godkänd    
  1. Erik Berglund 1:23:41 62 +35:02 1:23:41 62  
  2. Erik Adriansson 1:10:29 57 +24:33 2:34:10 61  
  3. Marcus Ramström 48:09 50 +14:52 3:22:19 57  
  4. Thobias Widelund 57:24 49 +23:26 4:19:43 52  
  5. Lars Mattsson ej start     ej godkänd    
  OK Linné 5       utgått    
  1. Laurenz Elstner 1:30:53 63 +42:14 1:30:53 63  
  2. ej start     ej start    
  3. ej start     ej start    
  4. ej start     ej start    
  5. ej start     ej start    
  Stora Tuna OK 2       utgått    
  1. Staffan Eriksson 49:48 25 +1:09 49:48 25  
  2. Gustav Andersson 1:05:14 51 +19:18 1:55:02 39  
  3. Peter Löfås 39:05 19 +5:48 2:34:07 32  
  4. Erik Sundberg 40:47 20 +6:49 3:14:54 29  
  5. ej start     ej start    
  Sundbybergs IK 1       utgått    
  1. Mårten Lundquist 1:13:29 60 +24:50 1:13:29 60  
  2. Bengt Svensson 1:16:42 59 +30:46 2:30:11 60  
  3. Hans Olsén 56:38 55 +23:21 3:26:49 60  
  4. Henrik Persson 1:03:13 54 +29:15 4:30:02 55  
  5. ej start     ej start    
  Hagaby GOIF 2       ej start    
  1. Jonathan Andersson 1:11:30 59 +22:51 1:11:30 59  
  2. David Eriksson 1:10:43 58 +24:47 2:22:13 58  
  3. Harald Larsson 41:17 29 +8:00 3:03:30 52  
  4. David Eriksson ej start     ej start    
  5. ej start     ej start    
  Bromma-Vällingby SOK / Järfälla OK 2       ej start    
  1. Håkan Melin 1:05:15 53 +16:36 1:05:15 53  
  2. Anders Lindqvist 1:21:27 62 +35:31 2:26:42 59  
  3. Sven Hunhammar 55:44 54 +22:27 3:22:26 58  
  4. Johan Malmström ej start     ej start    
  5. ej start     ej start    
  Täby OK 3       ej start    
  1. Henrik Nielsen ej start     ej start    
  2. Niklas Olsson ej start     ej start    
  3. Robin Westerlund ej start     ej start    
  4. Nicklas Bergström ej start     ej start    
  5. Sven Johansson ej start     ej start    

D17-

57 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Linné 1       1:57:45    
  1. Rebecka Olsson 42:48 1   42:48 1  
  2. Hilda Forsgren 34:54 3 +0:41 1:17:42 2  
  3. Annika Billstam 40:03 2 +0:37 1:57:45 1  
2 OK Kåre 1       2:00:39    
  1. Jenny Eriksson 42:55 6 +0:07 42:55 6  
  2. Kajsa Risby 36:38 7 +2:25 1:19:33 3  
  3. Lisa Risby 41:06 3 +1:40 2:00:39 2  
3 Domnarvets GOIF 1       2:00:52    
  1. Johanna Lindberg 46:37 25 +3:49 46:37 25  
  2. Elin Dahlin 34:49 2 +0:36 1:21:26 6  
  3. Emma Johansson 39:26 1   2:00:52 3  
4 IK Hakarpspojkarna 1       2:04:12    
  1. Sofie Svensson 45:59 17 +3:11 45:59 17  
  2. Anna Envall 35:41 6 +1:28 1:21:40 9  
  3. Elna Forsberg 42:32 6 +3:06 2:04:12 4  
5 OK Tisaren 1       2:05:14    
  1. Helena Andersson 42:49 2 +0:01 42:49 2  
  2. Rebecka Nylin 38:45 10 +4:32 1:21:34 7  
  3. Andrea Svensson 43:40 9 +4:14 2:05:14 5  
6 OK Rodhen 1       2:10:18    
  1. Maria Sjölander 46:00 18 +3:12 46:00 18  
  2. Mathilda Karlsson 37:30 9 +3:17 1:23:30 10  
  3. Jenny Wegmüller 46:48 16 +7:22 2:10:18 6  
7 Korsnäs IF OK 1       2:12:17    
  1. Jonna Jungåker 49:09 32 +6:21 49:09 32  
  2. Erica Edman 41:08 16 +6:55 1:30:17 24  
  3. Therese Bergqvist 42:00 4 +2:34 2:12:17 7  
8 OK Tisaren 2       2:12:18    
  1. Lovisa Persson 45:55 15 +3:07 45:55 15  
  2. Anna Hallmén 41:12 17 +6:59 1:27:07 13  
  3. Julia Lauri 45:11 12 +5:45 2:12:18 8  
9 IF Thor 1       2:12:19    
  1. Fanny Fredriksson 42:51 3 +0:03 42:51 3  
  2. Annika Ridell 47:13 35 +13:00 1:30:04 23  
  3. Gunilla Svärd 42:15 5 +2:49 2:12:19 9  
10 Eksjö SOK 1       2:12:20    
  1. Linnéa Golsäter 47:13 27 +4:25 47:13 27  
  2. Therese Klintberg 39:54 12 +5:41 1:27:07 13  
  3. Josefine Klintberg 45:13 13 +5:47 2:12:20 10  
11 IFK Lidingö SOK 1       2:12:21    
  1. Sofia Törnqvist 48:43 30 +5:55 48:43 30  
  2. Sofia Adolfsson 40:30 14 +6:17 1:29:13 18  
  3. Adela Indrakova 43:08 7 +3:42 2:12:21 11  
12 Umeå OK 1       2:12:23    
  1. Stina Nilsson (vacant) 45:54 13 +3:06 45:54 13  
  2. Johanna Hallberg (vacant) 42:17 19 +8:04 1:28:11 16  
  3. Jenny Wegebro (vacant) 44:12 10 +4:46 2:12:23 12  
13 Leksands OK 1       2:13:53    
  1. Marie Spångmyr 46:01 19 +3:13 46:01 19  
  2. Maria Björklund 41:47 18 +7:34 1:27:48 15  
  3. Madelene Allmungs 46:05 14 +6:39 2:13:53 13  
14 Hagaby GOIF 2       2:14:08    
  1. Elin Winblad 50:36 37 +7:48 50:36 37  
  2. Amélie Wallenhammar 40:15 13 +6:02 1:30:51 25  
  3. Beata Falk 43:17 8 +3:51 2:14:08 14  
15 Tullinge SK 1       2:14:15    
  1. Sofia Lönnkvist 43:00 8 +0:12 43:00 8  
  2. Channa Lönne 46:57 34 +12:44 1:29:57 22  
  3. Rebecka Heinrup 44:18 11 +4:52 2:14:15 15  
16 OK Linné 2       2:14:22    
  1. Lisa Rönnols 44:55 11 +2:07 44:55 11  
  2. Emma Pihl Skoog 41:05 15 +6:52 1:26:00 11  
  3. Elin Karlsson 48:22 19 +8:56 2:14:22 16  
17 IFK Moras OK 1       2:14:51    
  1. Magdalena Olsson 45:54 13 +3:06 45:54 13  
  2. Katarina Svahn 35:24 4 +1:11 1:21:18 5  
  3. Sara Rapp 53:33 28 +14:07 2:14:51 17  
18 OK Kåre 3       2:14:57    
  1. Matilda Andersson 46:08 24 +3:20 46:08 24  
  2. Karin Jansson 35:29 5 +1:16 1:21:37 8  
  3. Kajsa Mattsson 53:20 26 +13:54 2:14:57 18  
19 IK Hakarpspojkarna 2       2:17:19    
  1. Gabriella Gustafsson 47:20 28 +4:32 47:20 28  
  2. Moa Svensson 39:40 11 +5:27 1:27:00 12  
  3. Elin Svensson 50:19 21 +10:53 2:17:19 19  
20 Umeå OK 2       2:19:39    
  1. Klara Yngvesson 45:57 16 +3:09 45:57 16  
  2. Martina Bochenkova 42:18 20 +8:05 1:28:15 17  
  3. Ann-Sofi Karlsson (vacant) 51:24 23 +11:58 2:19:39 20  
21 OK Kåre 2       2:21:30    
  1. Amelie Ekström 50:30 35 +7:42 50:30 35  
  2. Annika Björk 44:23 26 +10:10 1:34:53 31  
  3. Martina Ruch 46:37 15 +7:11 2:21:30 21  
22 Domnarvets GOIF 2       2:21:36    
  1. Lena Nordlund 49:24 34 +6:36 49:24 34  
  2. Karin Elfving 42:55 21 +8:42 1:32:19 27  
  3. Eva Elfving 49:17 20 +9:51 2:21:36 22  
23 Sundsvalls OK 1       2:21:37    
  1. Alice Hugosson 43:29 9 +0:41 43:29 9  
  2. Annika Carlberg 46:04 29 +11:51 1:29:33 19  
  3. Maria Jonsson 52:04 24 +12:38 2:21:37 23  
24 Hagaby GOIF 1       2:21:43    
  1. Josefine Wallenhammar 46:03 22 +3:15 46:03 22  
  2. Josefine Höög 45:05 27 +10:52 1:31:08 26  
  3. Karin Persson 50:35 22 +11:09 2:21:43 24  
25 Stora Tuna OK 1       2:23:13    
  1. Johanna Erlandsson 46:01 19 +3:13 46:01 19  
  2. Matilda Dammvik 43:43 24 +9:30 1:29:44 20  
  3. Melina Carlsson 53:29 27 +14:03 2:23:13 25  
26 OK Nolaskogsarna 1       2:26:21    
  1. Malin Andersson 46:02 21 +3:14 46:02 21  
  2. Stina Magnusson 43:42 23 +9:29 1:29:44 20  
  3. Elina Mikaelsson 56:37 33 +17:11 2:26:21 26  
27 Tullinge SK 2       2:27:54    
  1. Linnea Adolfsson 52:57 46 +10:09 52:57 46  
  2. Amanda Berggren 46:54 33 +12:41 1:39:51 36  
  3. Linda Larsson 48:03 18 +8:37 2:27:54 27  
28 Gävle OK 1       2:29:50    
  1. Moa Enmark (vacant) 42:58 7 +0:10 42:58 7  
  2. Anna Berggren (vacant) 51:47 42 +17:34 1:34:45 30  
  3. Charlotta Bergqvist (vacant) 55:05 31 +15:39 2:29:50 28  
29 Långhundra IF 1       2:30:54    
  1. Josefin Bengtsson 48:23 29 +5:35 48:23 29  
  2. Petra Olander 46:08 30 +11:55 1:34:31 29  
  3. Sara Bengtsson 56:23 32 +16:57 2:30:54 29  
30 IFK Lidingö SOK 2       2:33:20    
  1. Akvile Preiksaite 42:52 4 +0:04 42:52 4  
  2. Kristine Berglia 37:01 8 +2:48 1:19:53 4  
  3. Christina Perneby 1:13:27 45 +34:01 2:33:20 30  
31 OK Linné 3       2:33:31    
  1. Sara Lundsten 50:43 38 +7:55 50:43 38  
  2. Kate Morrison 55:17 47 +21:04 1:46:00 46  
  3. Claire Sandevoir 47:31 17 +8:05 2:33:31 31  
32 Tullinge SK 3       2:33:41    
  1. Magdalena van de Voorde 52:52 45 +10:04 52:52 45  
  2. Linnéa Engstedt 43:08 22 +8:55 1:36:00 33  
  3. Cecilia Imark 57:41 35 +18:15 2:33:41 32  
33 OK Ravinen 1       2:35:24    
  1. Ida Kallur 58:15 51 +15:27 58:15 51  
  2. Frida Forsberg 44:11 25 +9:58 1:42:26 42  
  3. Annie Forsberg 52:58 25 +13:32 2:35:24 33  
34 Stora Tuna OK 2       2:35:28    
  1. Linnea Malmberg 52:43 44 +9:55 52:43 44  
  2. Hanna Barkergren 49:06 39 +14:53 1:41:49 39  
  3. Susanna Mårtensson 53:39 29 +14:13 2:35:28 34  
35 Hagaby GOIF 3       2:36:17    
  1. Stefanie Andersson 50:32 36 +7:44 50:32 36  
  2. Maria Gustafsson 51:39 41 +17:26 1:42:11 41  
  3. Lovisa Falk 54:06 30 +14:40 2:36:17 35  
36 OK Linné 4       2:37:36    
  1. Ulrika Lindstam 48:43 30 +5:55 48:43 30  
  2. Helene Nilsson 48:02 37 +13:49 1:36:45 34  
  3. Kerstin Burnett 1:00:51 39 +21:25 2:37:36 36  
37 Tullinge SK 4       2:39:16    
  1. Anna Ställberg 49:16 33 +6:28 49:16 33  
  2. Märta Skog 46:16 31 +12:03 1:35:32 32  
  3. Alexandra Lengquist 1:03:44 41 +24:18 2:39:16 37  
38 OK Roslagen 2       2:41:29    
  1. Samantha Ahlgren 50:45 39 +7:57 50:45 39  
  2. Linda Brolin 53:21 45 +19:08 1:44:06 44  
  3. Alice Frost 57:23 34 +17:57 2:41:29 38  
39 Alfta-ÖSA OK       2:41:34    
  1. Ylva Kindlundh 51:16 42 +8:28 51:16 42  
  2. Hana Hancikova 48:50 38 +14:37 1:40:06 37  
  3. Åsa Kindlundh (vacant) 1:01:28 40 +22:02 2:41:34 39  
40 OK Roslagen 1       2:45:04    
  1. Rebecka Lindberg 44:53 10 +2:05 44:53 10  
  2. Carolina Andersson 1:01:02 52 +26:49 1:45:55 45  
  3. Louise Johansson 59:09 37 +19:43 2:45:04 40  
41 Attunda OK 1       2:47:33    
  1. Laura D'Angelo 50:48 40 +8:00 50:48 40  
  2. Frida Forshällen 57:23 49 +23:10 1:48:11 47  
  3. Linnéa Daniels 59:22 38 +19:56 2:47:33 41  
42 Hagaby GOIF / KFUM Örebro OK 4       2:49:13    
  1. Ellinor Eriksson 52:42 43 +9:54 52:42 43  
  2. Karin Gustafsson 47:38 36 +13:25 1:40:20 38  
  3. Eva Gustafsson 1:08:53 42 +29:27 2:49:13 42  
43 Umeå OK / OK Renen 3       2:50:06    
  1. Linnea Sundström 45:50 12 +3:02 45:50 12  
  2. Lara Molloy 53:31 46 +19:18 1:39:21 35  
  3. Sofia Nilsson 1:10:45 43 +31:19 2:50:06 43  
44 IFK Moras OK 2       2:54:26    
  1. Frida Lövgren 46:47 26 +3:59 46:47 26  
  2. Ieva Sargautyte 45:39 28 +11:26 1:32:26 28  
  3. Therese Rapp 1:22:00 49 +42:34 2:54:26 44  
45 OK Rodhen 2       3:04:04    
  1. Elin Sjölander 50:49 41 +8:01 50:49 41  
  2. Rebecca Bjärrenholt 52:11 43 +17:58 1:43:00 43  
  3. Marie Jacobsson 1:21:04 47 +41:38 3:04:04 45  
46 Centrum OK 1       3:23:59    
  1. Lena Öhman 53:44 47 +10:56 53:44 47  
  2. Sara Jonasson 59:46 51 +25:33 1:53:30 49  
  3. Eva Bühlmann Lerjen 1:30:29 50 +51:03 3:23:59 46  
47 Vallentuna-Össeby OL 1       3:25:03    
  1. Camilla Öhman 1:06:16 54 +23:28 1:06:16 54  
  2. Anette Arksand 1:04:12 53 +29:59 2:10:28 54  
  3. Elin Giding 1:14:35 46 +35:09 3:25:03 47  
48 Rånäs OK 1       3:30:56    
  1. Fanny Rostö 57:08 49 +14:20 57:08 49  
  2. Emilia Kaufeldt 1:12:42 55 +38:29 2:09:50 53  
  3. Beata Larsson 1:21:06 48 +41:40 3:30:56 48  
49 OK Roslagen 3       3:34:42    
  1. Caroline Løchting Thunberg 1:18:51 56 +36:03 1:18:51 56  
  2. Sara Brolin 1:04:44 54 +30:31 2:23:35 55  
  3. Olivia Kvarnlöf 1:11:07 44 +31:41 3:34:42 49  
50 Västerås SOK 1       3:39:06    
  1. Frida Danielsson 1:10:22 55 +27:34 1:10:22 55  
  2. Sara Hamrefors 58:07 50 +23:54 2:08:29 52  
  3. Teresa Stafström 1:30:37 51 +51:11 3:39:06 50  
  Säterbygdens OK 1       ej godkänd    
  1. Frida Sandberg 46:07 23 +3:19 46:07 23  
  2. Emma Backlund ej godkänd     ej godkänd    
  3. Carina Sandberg 58:21 36 +18:55 ej godkänd    
  OK Kåre 4       ej godkänd    
  1. Emma Forsberg 58:14 50 +15:26 58:14 50  
  2. Hanna Berglund 55:30 48 +21:17 1:53:44 50  
  3. Julia Adolfsson ej start     ej godkänd    
  OK Södertörn 1       ej godkänd    
  1. Louise Markstedt 42:53 5 +0:05 42:53 5  
  2. Tove Lagerberg 34:13 1   1:17:06 1  
  3. Alice Törnlund ej godkänd     ej godkänd    
  OK Österåker 1       ej godkänd    
  1. Elvira Johansson 1:19:03 57 +36:15 1:19:03 57  
  2. Lisa Erlandsson 1:36:06 56 +1:01:53 2:55:09 56  
  3. Isabelle Sjöberg ej godkänd     ej godkänd    
  Gävle OK 2       ej godkänd    
  1. Elisabet Enmark (vacant) 59:02 52 +16:14 59:02 52  
  2. Monica Boman (vacant) 49:39 40 +15:26 1:48:41 48  
  3. Kristin Boman (vacant) ej start     ej godkänd    
  Leksands OK 2       utgått    
  1. Maja Enges 55:25 48 +12:37 55:25 48  
  2. Anna C. Haglund 46:26 32 +12:13 1:41:51 40  
  3. ej start     ej start    
  OK Nolaskogsarna 2       utgått    
  1. Josefin Mikaelsson 1:01:45 53 +18:57 1:01:45 53  
  2. Gudrun Wegeland 53:05 44 +18:52 1:54:50 51  
  3. ej start     ej start    
  OK Kåre 5       ej start    
  1. Hanna Berglund ej start     ej start    
  2. ej start     ej start    
  3. ej start     ej start    
  OK Linné 5       ej start    
  1. Johanna Ragvald ej start     ej start    
  2. Lena Grandin ej start     ej start    
  3. ej start     ej start    

H35-

7 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Linné 1       2:13:44    
  1. Henrik Roos 47:41 1   47:41 1  
  2. Marcus Phersson 36:25 3 +5:08 1:24:06 1  
  3. Mats Fröberg 49:38 1   2:13:44 1  
2 IF Thor 1       2:19:35    
  1. Ola Lind 52:20 2 +4:39 52:20 2  
  2. Johan Blomster 36:15 2 +4:58 1:28:35 3  
  3. Mats Jonsell 51:00 2 +1:22 2:19:35 2  
3 OK Österåker 1       2:20:32    
  1. Tomas Albinsson 53:12 3 +5:31 53:12 3  
  2. Stefan P Svanström 31:17 1   1:24:29 2  
  3. Kalle Persson 56:03 3 +6:25 2:20:32 3  
4 IF Thor 2       2:32:29    
  1. Petter Ranefall 55:11 4 +7:30 55:11 4  
  2. Jörgen Hellgren 38:09 4 +6:52 1:33:20 4  
  3. Jonas Andersson 59:09 5 +9:31 2:32:29 4  
  Centrum OK 1       ej godkänd    
  1. Martin Lerjen 55:17 5 +7:36 55:17 5  
  2. Oskar Karlin 40:47 5 +9:30 1:36:04 5  
  3. Henning Peinerud ej godkänd     ej godkänd    
  Attunda OK 1       ej godkänd    
  1. Christoffer Norrman 59:24 7 +11:43 59:24 7  
  2. Anna Strand 47:09 6 +15:52 1:46:33 6  
  3. Niklas Henriksson ej start     ej godkänd    
  OK Roslagen 1       ej godkänd    
  1. Pål Jansson 59:13 6 +11:32 59:13 6  
  2. Johan Duprez ej godkänd     ej godkänd    
  3. Anders Söderbärg 58:20 4