Resultater Rånässtafetten 2015



Resultater Rånässtafetten
Sverige - 12. april 2015

Arrangementstype: Orientering

H17-

79 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl   Diff
1 OK Linné 1       3:17:17      
  1. Csaba Gösswein 44:45 14 +0:37 44:45 14    
  2. Rassmus Andersson 42:33 2 +0:03 1:27:18 5 -9  
  3. Josef Nordlund 34:07 2 +0:18 2:01:25 2 -3  
  4. Matt Ogden 33:57 3 +0:41 2:35:22 1 -1  
  5. Oskar Sjöberg 41:55 3 +1:14 3:17:17 1 0  
2 Järla Orientering 1       3:19:13      
  1. Morten Jarvis Westergård 44:16 4 +0:08 44:16 4    
  2. Olle Boström 42:33 2 +0:03 1:26:49 1 -3  
  3. David Bejbom 34:40 4 +0:51 2:01:29 3 +2  
  4. Håkon Jarvis Westergård 34:56 4 +1:40 2:36:25 2 -1  
  5. Anders Holmberg 42:48 6 +2:07 3:19:13 2 0  
3 Malungs OK Skogsmårdarna 1       3:20:25      
  1. Erik Rost 44:22 7 +0:14 44:22 7    
  2. Anton Östlin 42:51 5 +0:21 1:27:13 4 -3  
  3. Thomas Carlsson 33:49 1   2:01:02 1 -3  
  4. Johan Bäckman 35:35 8 +2:19 2:36:37 3 +2  
  5. David Andersson 43:48 11 +3:07 3:20:25 3 0  
4 Södertälje-Nykvarn OF 1       3:23:47      
  1. Pål Skogtjärn 46:18 21 +2:10 46:18 21    
  2. Ralph Street 44:21 10 +1:51 1:30:39 10 -11  
  3. Kent Ohlsson 35:36 6 +1:47 2:06:15 8 -2  
  4. Eric Börjeskog 33:56 2 +0:40 2:40:11 4 -4  
  5. Jonas Leandersson 43:36 10 +2:55 3:23:47 4 0  
5 IFK Göteborg 1       3:25:39      
  1. Jonas Pilblad 46:07 16 +1:59 46:07 16    
  2. Simon Smedberg 47:43 18 +5:13 1:33:50 15 -1  
  3. Vetle Ruud Bråten 34:23 3 +0:34 2:08:13 12 -3  
  4. Johan Högstrand 35:14 6 +1:58 2:43:27 8 -4  
  5. Eskil Kinneberg 42:12 4 +1:31 3:25:39 5 -3  
6 OK Denseln 1       3:25:43      
  1. Mathias Hallmén 44:34 11 +0:26 44:34 11    
  2. Erik Pettersson 42:45 4 +0:15 1:27:19 6 -5  
  3. Per Brolund 38:15 17 +4:26 2:05:34 7 +1  
  4. Mattias Eriksson 37:01 11 +3:45 2:42:35 7 0  
  5. Pavlo Ushkvarok 43:08 7 +2:27 3:25:43 6 -1  
7 IFK Lidingö SOK 1       3:25:45      
  1. Nicolas Simonin 44:28 9 +0:20 44:28 9    
  2. Julian Dent 43:45 9 +1:15 1:28:13 9 0  
  3. Anders Skarholt 37:07 12 +3:18 2:05:20 6 -3  
  4. John Fredriksson 35:41 9 +2:25 2:41:01 5 -1  
  5. Anders Carlsson 44:44 13 +4:03 3:25:45 7 +2  
8 Lillomarka OL 1       3:25:46      
  1. Kris Jonas 44:09 2 +0:01 44:09 2    
  2. Matt Speake 43:12 7 +0:42 1:27:21 7 +5  
  3. Helmut Gremmel 37:56 14 +4:07 2:05:17 5 -2  
  4. Robert Merl 37:10 12 +3:54 2:42:27 6 +1  
  5. Alasdair McLeod 43:19 8 +2:38 3:25:46 8 +2  
9 OK Linné 2       3:26:22      
  1. Niklas Aldén 44:08 1   44:08 1    
  2. Jan Troeng 43:04 6 +0:34 1:27:12 2 +1  
  3. Jakob Andersson 35:32 5 +1:43 2:02:44 4 +2  
  4. Henrik Löfås 41:21 22 +8:05 2:44:05 9 +5  
  5. Albin Ridefelt 42:17 5 +1:36 3:26:22 9 0  
10 OK Ravinen 1       3:27:55      
  1. Love Berzell 46:15 19 +2:07 46:15 19    
  2. Kalle Bergman 47:31 16 +5:01 1:33:46 14 -5  
  3. Jacob Lindstam 38:08 16 +4:19 2:11:54 16 +2  
  4. Emil Granqvist 35:20 7 +2:04 2:47:14 13 -3  
  5. Gustav Bergman 40:41 1   3:27:55 10 -3  
11 IL Tyrving 1       3:28:05      
  1. Wojciech Dwojak 46:08 17 +2:00 46:08 17    
  2. Anders Tiltnes 47:43 18 +5:13 1:33:51 17 0  
  3. Espen Jakobsen 38:07 15 +4:18 2:11:58 17 0  
  4. Bjørn Ekeberg 35:12 5 +1:56 2:47:10 11 -6  
  5. Wojciech Kowalski 40:55 2 +0:14 3:28:05 11 0  
12 IFK Mora OK 1       3:31:03      
  1. Roman Ryapolov 44:20 5 +0:12 44:20 5    
  2. Artem Panchenko 53:16 44 +10:46 1:37:36 29 +24  
  3. Marek Minar 36:46 9 +2:57 2:14:22 21 -8  
  4. Graham Gristwood 33:16 1   2:47:38 14 -7  
  5. Vojtech Kral 43:25 9 +2:44 3:31:03 12 -2  
13 OK Kåre 1       3:35:50      
  1. Fredrik Mattsson 44:36 12 +0:28 44:36 12    
  2. Tomáš Kubelka 46:18 12 +3:48 1:30:54 11 -1  
  3. Radek Nožka 35:39 7 +1:50 2:06:33 9 -2  
  4. Jonas Gustafsson 37:33 13 +4:17 2:44:06 10 +1  
  5. Leif Bader 51:44 24 +11:03 3:35:50 13 +3  
14 Malungs OK Skogsmårdarna 2       3:37:46      
  1. Peter Arnesson 46:19 22 +2:11 46:19 22    
  2. Martin Hammarberg 47:37 17 +5:07 1:33:56 19 -3  
  3. Martin Hederskog 36:49 10 +3:00 2:10:45 14 -5  
  4. Ola Nyberg 36:25 10 +3:09 2:47:10 11 -3  
  5. Håkan Eriksson 50:36 20 +9:55 3:37:46 14 +3  
15 Tullinge SK 1       3:37:59      
  1. Johan Kärrström 46:54 28 +2:46 46:54 28    
  2. Markus Adolfsson 46:56 13 +4:26 1:33:50 15 -13  
  3. Jörgen Ohlin 36:58 11 +3:09 2:10:48 15 0  
  4. Niklas Sundqvist 38:46 17 +5:30 2:49:34 16 +1  
  5. Magnus Glännefors 48:25 17 +7:44 3:37:59 15 -1  
16 IL Tyrving 2       3:38:40      
  1. Christoph Brandt 44:12 3 +0:04 44:12 3    
  2. Vegard Brun Saga 43:24 8 +0:54 1:27:36 8 +5  
  3. Emil Jönsson 39:36 22 +5:47 2:07:12 11 +3  
  4. Christian Holmboe 43:21 31 +10:05 2:50:33 17 +6  
  5. Torbjørn Sagberg 48:07 15 +7:26 3:38:40 16 -1  
17 Stora Tuna OK 1       3:40:46      
  1. Rikard Claesson 46:56 29 +2:48 46:56 29    
  2. Joakim Svensk 49:35 27 +7:05 1:36:31 26 -3  
  3. Mattias Mårts 40:46 27 +6:57 2:17:17 24 -2  
  4. Markus Lang 39:03 18 +5:47 2:56:20 19 -5  
  5. Anton Sjökvist 44:26 12 +3:45 3:40:46 17 -2  
18 Järla Orientering 2       3:42:48      
  1. Peter Hemmyr 44:42 13 +0:34 44:42 13    
  2. Espen Hultgreen Weltzien 42:30 1   1:27:12 2 -11  
  3. Dan Wester 39:31 21 +5:42 2:06:43 10 +8  
  4. Martin Härberg 42:13 24 +8:57 2:48:56 15 +5  
  5. Michael Refors 53:52 32 +13:11 3:42:48 18 +3  
19 Lillomarka OL 2       3:45:27      
  1. Riccardo Scarlet 48:57 37 +4:49 48:57 37    
  2. Christian Wartbichler 47:15 14 +4:45 1:36:12 23 -14  
  3. David Gottfridsson 42:54 33 +9:05 2:19:06 25 +2  
  4. Steinar Kollerud 38:13 15 +4:57 2:57:19 21 -4  
  5. Leon Keely 48:08 16 +7:27 3:45:27 19 -2  
20 OK Linné 3       3:45:47      
  1. Erik Lind 44:50 15 +0:42 44:50 15    
  2. Johan Hamelius 50:37 33 +8:07 1:35:27 21 +6  
  3. David Lingfors 37:43 13 +3:54 2:13:10 18 -3  
  4. Anders Håkansson 39:54 20 +6:38 2:53:04 18 0  
  5. Liutauras Bilevicius 52:43 27 +12:02 3:45:47 20 +2  
21 IFK Göteborg 2       3:46:17      
  1. John Persson 46:14 18 +2:06 46:14 18    
  2. Erik Engstrand 49:24 26 +6:54 1:35:38 22 +4  
  3. Fredrik Löwegren 38:36 18 +4:47 2:14:14 19 -3  
  4. Arvid Våg 43:11 30 +9:55 2:57:25 25 +6  
  5. Patrik Martner 48:52 18 +8:11 3:46:17 21 -4  
22 Rehns BK 1       3:48:13      
  1. Andreas Calleberg 51:11 45 +7:03 51:11 45    
  2. Fredrik Ingelsson 48:14 21 +5:44 1:39:25 33 -12  
  3. Anton Lif 39:44 25 +5:55 2:19:09 26 -7  
  4. Charlie Stolt 42:28 26 +9:12 3:01:37 28 +2  
  5. Jesper Lysell 46:36 14 +5:55 3:48:13 22 -6  
23 OK Ravinen 2       3:49:20      
  1. Erik Karlsson 48:48 35 +4:40 48:48 35    
  2. Nick Barrable 50:40 34 +8:10 1:39:28 35 0  
  3. Martin Hunhammar 39:41 23 +5:52 2:19:09 26 -9  
  4. Stephen Craig 38:10 14 +4:54 2:57:19 21 -5  
  5. Per-Åke Olsson 52:01 26 +11:20 3:49:20 23 +2  
24 OK Rodhen 1       3:54:38      
  1. Henrik Jonsson 44:30 10 +0:22 44:30 10    
  2. Jonas Eklund 52:03 38 +9:33 1:36:33 27 +17  
  3. Ulf Bergström 43:10 37 +9:21 2:19:43 32 +5  
  4. Magnus Blåudd 44:54 34 +11:38 3:04:37 30 -2  
  5. Martin Jansson 50:01 19 +9:20 3:54:38 24 -6  
25 Gävle OK 1       3:54:57      
  1. Erik Boman 46:25 25 +2:17 46:25 25    
  2. Albin Sjöhed 50:28 32 +7:58 1:36:53 28 +3  
  3. Lasse Jansson 42:26 30 +8:37 2:19:19 31 +3  
  4. Simon Sjöhed 42:17 25 +9:01 3:01:36 27 -4  
  5. Patrik Svedberg 53:21 29 +12:40 3:54:57 25 -2  
26 IFK Mora OK 2       3:55:18      
  1. Simonas Krepsta 50:38 40 +6:30 50:38 40    
  2. Jegor Kostylev 48:49 23 +6:19 1:39:27 34 -6  
  3. Linus Rapp 39:43 24 +5:54 2:19:10 28 -6  
  4. Kristian Dahlström 38:14 16 +4:58 2:57:24 24 -4  
  5. Daniel Duhlbo 57:54 40 +17:13 3:55:18 26 +2  
27 IFK Lidingö SOK 2       3:55:20      
  1. Klaus Schgaguler 44:21 6 +0:13 44:21 6    
  2. Erik Ivarsson Sandberg 47:23 15 +4:53 1:31:44 12 +6  
  3. Mattias Johansson 42:33 31 +8:44 2:14:17 20 +8  
  4. Martin Larbo 43:05 29 +9:49 2:57:22 23 +3  
  5. Tero Junttila 57:58 41 +17:17 3:55:20 27 +4  
28 Södertälje-Nykvarn OF 2       3:56:56      
  1. Mark Nixon 48:25 33 +4:17 48:25 33    
  2. Ivar Lundanes 45:28 11 +2:58 1:33:53 18 -15  
  3. Rickard Ohlsson 35:52 8 +2:03 2:09:45 13 -5  
  4. Anders Axelsson 47:42 41 +14:26 2:57:27 26 +13  
  5. Daniel Olsen 59:29 48 +18:48 3:56:56 28 +2  
29 OK Linné 4       3:58:51      
  1. Henry McNulty 48:23 32 +4:15 48:23 32    
  2. Olle Nilsson 55:50 53 +13:20 1:44:13 42 +10  
  3. Johannes Ridefelt 42:46 32 +8:57 2:26:59 37 -5  
  4. Gustaf Granath 40:11 21 +6:55 3:07:10 32 -5  
  5. Ross Smith 51:41 23 +11:00 3:58:51 29 -3  
30 IFK Lidingö SOK 3       3:59:12      
  1. Niklas Serrander 46:16 20 +2:08 46:16 20    
  2. Mattias Perneby 50:01 29 +7:31 1:36:17 25 +5  
  3. Andrew Quin 42:57 35 +9:08 2:19:14 30 +5  
  4. Sixten Hillerhag 42:29 27 +9:13 3:01:43 29 -1  
  5. Anders Hedman 57:29 39 +16:48 3:59:12 30 +1  
31 Attunda OK 1       4:01:29      
  1. Daniel Roos 47:03 30 +2:55 47:03 30    
  2. Oskar Daniels 48:13 20 +5:43 1:35:16 20 -10  
  3. Karl Enges 39:18 19 +5:29 2:14:34 22 +2  
  4. Lars Håkan Sandvik 41:57 23 +8:41 2:56:31 20 -2  
  5. Martin Gelinder 1:04:58 54 +24:17 4:01:29 31 +11  
32 OK Kåre 2       4:01:44      
  1. Matěj Kamenický 44:23 8 +0:15 44:23 8    
  2. Matthias Kretzschmar 48:26 22 +5:56 1:32:49 13 +5  
  3. Albin Bergkvist 44:08 40 +10:19 2:16:57 23 +10  
  4. Eric Danielsson 48:29 43 +15:13 3:05:26 31 +8  
  5. Victor Flingmark 56:18 36 +15:37 4:01:44 32 +1  
33 Söders-Tyresö 1       4:06:05      
  1. Olle Karlsson 52:50 52 +8:42 52:50 52    
  2. Göran Thimberg 51:12 35 +8:42 1:44:02 40 -12  
  3. Alexander Hansen 42:55 34 +9:06 2:26:57 36 -4  
  4. Tomas Lilja 44:52 33 +11:36 3:11:49 35 -1  
  5. Niklas Wrane 54:16 33 +13:35 4:06:05 33 -2  
34 Leksands OK 1       4:09:23      
  1. Kalle Dalin 49:06 38 +4:58 49:06 38    
  2. Robert Wallstén 55:49 52 +13:19 1:44:55 45 +7  
  3. Daniel Kaipe 42:20 28 +8:31 2:27:15 38 -7  
  4. Erik Björklund 50:35 48 +17:19 3:17:50 40 +2  
  5. Greger Tysk 51:33 22 +10:52 4:09:23 34 -6  
35 Långhundra IF 1       4:09:42      
  1. Simon Jakobsson 46:24 24 +2:16 46:24 24    
  2. Anton Sundgren 52:42 40 +10:12 1:39:06 31 +7  
  3. Conny Forsberg 40:06 26 +6:17 2:19:12 29 -2  
  4. Bobby Brahm 50:40 49 +17:24 3:09:52 33 +4  
  5. John Solbreck 59:50 49 +19:09 4:09:42 35 +2  
36 Täby OK 1       4:12:31      
  1. Anders Jansson 48:48 35 +4:40 48:48 35    
  2. Robert Johansson 55:26 51 +12:56 1:44:14 43 +8  
  3. Johan Lindqvist 44:40 41 +10:51 2:28:54 41 -2  
  4. Peter Nordström 45:34 37 +12:18 3:14:28 37 -4  
  5. Johan Lindahl 58:03 42 +17:22 4:12:31 36 -1  
37 IFK Umeå 1       4:13:52      
  1. Eduardo Gil Marcos 1:00:40 67 +16:32 1:00:40 67    
  2. Lukas Peterson 53:54 48 +11:24 1:54:34 58 -9  
  3. Oskar Malmberg 39:18 19 +5:29 2:33:52 46 -12  
  4. Jacob Odeblad 42:49 28 +9:33 3:16:41 38 -8  
  5. Joel Sjölander 57:11 38 +16:30 4:13:52 37 -1  
38 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1       4:16:52      
  1. Rasmus Palmqvist Aslaksen 53:52 53 +9:44 53:52 53    
  2. Isak Langerak 53:15 42 +10:45 1:47:07 47 -6  
  3. Oskar Edvardsson 48:12 51 +14:23 2:35:19 47 0  
  4. Eric Roller 45:53 38 +12:37 3:21:12 42 -5  
  5. Nils Edvardsson 55:40 34 +14:59 4:16:52 38 -4  
39 OK Södertörn 1       4:16:56      
  1. Josh Beech 46:50 27 +2:42 46:50 27    
  2. Fredrik Larsson 53:29 47 +10:59 1:40:19 37 +10  
  3. Johan Sisell 47:06 47 +13:17 2:27:25 39 +2  
  4. Tomas Holmberg 46:49 40 +13:33 3:14:14 36 -3  
  5. John Svanberg 1:02:42 53 +22:01 4:16:56 39 +3  
40 Stora Tuna OK 2       4:17:08      
  1. Henning Sjökvist 52:38 51 +8:30 52:38 51    
  2. Staffan Eriksson 50:26 31 +7:56 1:43:04 38 -13  
  3. Mikael Andersson 43:11 38 +9:22 2:26:15 34 -4  
  4. Nils Alexandersson 45:25 36 +12:09 3:11:40 34 0  
  5. Apostol Atanasov 1:05:28 55 +24:47 4:17:08 40 +6  
41 CopenhagenO 1       4:19:10      
  1. Søren Skaarup Larsen 52:34 48 +8:26 52:34 48    
  2. Aske Jepsen 57:35 57 +15:05 1:50:09 51 +3  
  3. Malthe Gaarsdal 48:05 50 +14:16 2:38:14 51 0  
  4. Bertram Kopp Stannum 45:15 35 +11:59 3:23:29 43 -8  
  5. Stefan Frands Petersen 55:41 35 +15:00 4:19:10 41 -2  
42 OK Älvsjö-Örby 1       4:22:28      
  1. Janis Tamuzs 46:48 26 +2:40 46:48 26    
  2. Mikus Purins 51:41 37 +9:11 1:38:29 30 +4  
  3. Edgars Lakis 44:00 39 +10:11 2:22:29 33 +3  
  4. Stefan Nordström 1:01:53 66 +28:37 3:24:22 44 +11  
  5. Magnus Nordström 58:06 43 +17:25 4:22:28 42 -2  
43 OK Linné 5       4:23:16      
  1. Olof Eriksson 54:35 54 +10:27 54:35 54    
  2. Mikael Janerås 49:47 28 +7:17 1:44:22 44 -10  
  3. Daniel Bjernald 49:26 54 +15:37 2:33:48 45 +1  
  4. Simon Eklöv 43:34 32 +10:18 3:17:22 39 -6  
  5. Matija Razum 1:05:54 56 +25:13 4:23:16 43 +4  
44 Västerås SOK 1       4:25:57      
  1. August Mikaelsson 52:34 48 +8:26 52:34 48    
  2. Rickard Svensson 52:23 39 +9:53 1:44:57 46 -2  
  3. Alfred Lönn 53:05 66 +19:16 2:38:02 49 +3  
  4. Henrik Hamrefors 55:03 57 +21:47 3:33:05 49 0  
  5. Johan Sundén 52:52 28 +12:11 4:25:57 44 -5  
45 Köping-Kolsva OK 1       4:26:13      
  1. Samuel Hedlund 52:33 47 +8:25 52:33 47    
  2. Marcus Ek 56:28 54 +13:58 1:49:01 50 +3  
  3. Thomas Ek 51:47 61 +17:58 2:40:48 53 +3  
  4. Johan Celander 51:44 52 +18:28 3:32:32 48 -5  
  5. Jonas Vikström 53:41 31 +13:00 4:26:13 45 -3  
46 Lillomarka OL / Bækkelagets SK 3       4:28:49      
  1. Felix Breitschädel 50:47 43 +6:39 50:47 43    
  2. Simon Arbter 53:17 45 +10:47 1:44:04 41 -2  
  3. Felix Späth 47:08 48 +13:19 2:31:12 43 +2  
  4. Neeme Loorits 55:29 58 +22:13 3:26:41 45 +2  
  5. Raphael Ferrand 1:02:08 52 +21:27 4:28:49 46 +1  
47 OK Ravinen 3       4:35:29      
  1. Viktor Wohlgemuth 57:18 57 +13:10 57:18 57    
  2. David Pettersson 1:07:33 67 +25:03 2:04:51 64 +7  
  3. Baptiste Girard 51:07 59 +17:18 2:55:58 65 +1  
  4. Ruslan Glebov 39:06 19 +5:50 3:35:04 50 -15  
  5. Anders Bøgevig 1:00:25 50 +19:44 4:35:29 47 -3  
48 Tullinge SK 2       4:37:42      
  1. Anders Johansson 50:01 39 +5:53 50:01 39    
  2. Björn Normark 49:22 25 +6:52 1:39:23 32 -7  
  3. Andreas Hultqvist 49:37 55 +15:48 2:29:00 42 +10  
  4. Göran Längheim 51:47 53 +18:31 3:20:47 41 -1  
  5. Olle Skog 1:16:55 65 +36:14 4:37:42 48 +7  
49 Strängnäs-Malmby OL 1       4:38:41      
  1. Daniel Alneberg 55:16 56 +11:08 55:16 56    
  2. Mats Sundbüe 59:00 58 +16:30 1:54:16 57 +1  
  3. Thomas Öqvist 51:40 60 +17:51 2:45:56 56 -1  
  4. Olle Hägglund 51:11 50 +17:55 3:37:07 52 -4  
  5. Magnus Sterner 1:01:34 51 +20:53 4:38:41 49 -3  
50 Sundbybergs IK 1       4:38:50      
  1. Fredrik Bjernulf 1:02:41 70 +18:33 1:02:41 70    
  2. Niklas Carlsson 1:02:09 62 +19:39 2:04:50 63 -7  
  3. Simon Mellin 50:31 57 +16:42 2:55:21 64 +1  
  4. Stefan Hellberg 49:54 46 +16:38 3:45:15 58 -6  
  5. David Mellin 53:35 30 +12:54 4:38:50 50 -8  
51 OK Nolaskogsarna 1       4:38:59      
  1. Jesper Vikman 1:16:56 78 +32:48 1:16:56 78    
  2. Ludvig Åhlund 50:11 30 +7:41 2:07:07 69 -9  
  3. Jörgen Nylén 47:05 46 +13:16 2:54:12 62 -7  
  4. Simon Dahlberg 53:41 56 +20:25 3:47:53 59 -3  
  5. Hugo Eriksson 51:06 21 +10:25 4:38:59 51 -8  
52 OK Österåker 1       4:39:51      
  1. Fredrik Stenbeck 57:23 59 +13:15 57:23 59    
  2. Johan Persson 1:08:29 70 +25:59 2:05:52 65 +6  
  3. Stefan P Svanström 42:22 29 +8:33 2:48:14 57 -8  
  4. Tobias Andersson 52:47 55 +19:31 3:41:01 55 -2  
  5. Pontus Bergström 58:50 45 +18:09 4:39:51 52 -3  
53 Centrum OK 1       4:43:22      
  1. Oskar Gustafsson 52:35 50 +8:27 52:35 50    
  2. Samuel Svensson 54:59 50 +12:29 1:47:34 49 -1  
  3. Stuart Fell 50:39 58 +16:50 2:38:13 50 +1  
  4. Mattias Ågren 50:08 47 +16:52 3:28:21 46 -4  
  5. Holger Kohr 1:15:01 63 +34:20 4:43:22 53 +7  
54 Haninge SOK 1       4:45:00      
  1. Hugo Dahlberg 58:36 65 +14:28 58:36 65    
  2. Joakim Skärlén 1:00:10 59 +17:40 1:58:46 60 -5  
  3. Henrik Sjögren 52:29 65 +18:40 2:51:15 59 -1  
  4. Ola Svärd 46:42 39 +13:26 3:37:57 54 -5  
  5. Niclas Sjögren 1:07:03 57 +26:22 4:45:00 54 0  
55 Kamrat och IF KIF 1       4:46:41      
  1. Martin Holth Johannessen 57:40 60 +13:32 57:40 60    
  2. Mårten Frendelius 56:31 55 +14:01 1:54:11 56 -4  
  3. Martin Granqvist 57:20 70 +23:31 2:51:31 60 +4  
  4. Leon Spiller 1:03:26 67 +30:10 3:54:57 61 +1  
  5. Casper Giding 51:44 24 +11:03 4:46:41 55 -6  
56 Rehns BK 2       4:47:47      
  1. Anders Johansson 46:20 23 +2:12 46:20 23    
  2. Oskar Eklöf 53:15 42 +10:45 1:39:35 36 +13  
  3. Walter Lagerhäll 52:14 63 +18:25 2:31:49 44 +8  
  4. Lars Olovsson 59:36 63 +26:20 3:31:25 47 +3  
  5. Fredrik Broman 1:16:22 64 +35:41 4:47:47 56 +9  
57 Surahammars SOK 1       4:50:09      
  1. Andreas Alsén 1:10:52 76 +26:44 1:10:52 76    
  2. Viktor Öhlén 1:06:10 64 +23:40 2:17:02 73 -3  
  3. Stefan Eriksson 46:40 45 +12:51 3:03:42 69 -4  
  4. Stefan Bjurstedt 49:24 44 +16:08 3:53:06 60 -9  
  5. Lars-Erik Hasler 57:03 37 +16:22 4:50:09 57 -3  
58 Waxholms OK 1       4:54:11      
  1. Nils Gumaelius 50:58 44 +6:50 50:58 44    
  2. Krister Gumaelius 1:02:59 63 +20:29 1:53:57 55 +11  
  3. Kjell Nordqvist 1:03:40 75 +29:51 2:57:37 66 +11  
  4. Joakim Hoppe 57:20 61 +24:04 3:54:57 61 -5  
  5. Johan Sundin 59:14 47 +18:33 4:54:11 58 -3  
59 OK Kåre 3       4:56:09      
  1. Anders Oksvold 1:06:10 72 +22:02 1:06:10 72    
  2. David Procházka 51:28 36 +8:58 1:57:38 59 -13  
  3. Patrik Johnsson 47:46 49 +13:57 2:45:24 55 -4  
  4. Karin Johnsson 59:40 64 +26:24 3:45:04 57 +2  
  5. Marcus Ramström 1:11:05 60 +30:24 4:56:09 59 +2  
60 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2       4:59:51      
  1. Viktor Janrik 50:40 41 +6:32 50:40 41    
  2. Jan Hollbeck 56:51 56 +14:21 1:47:31 48 +7  
  3. Ludwig Bergfalk 54:42 69 +20:53 2:42:13 54 +6  
  4. Benjamin Langerak 55:32 59 +22:16 3:37:45 53 -1  
  5. Joakim Berg 1:22:06 67 +41:25 4:59:51 60 +7  
61 Sundbybergs IK 2       5:12:45      
  1. Ronny Falk 52:32 46 +8:24 52:32 46    
  2. Magnus Andersson 1:08:59 72 +26:29 2:01:31 61 +15  
  3. Jan Kihl 57:47 72 +23:58 2:59:18 67 +6  
  4. Ronny Nordgren 1:06:09 69 +32:53 4:05:27 67 0  
  5. Mats Carlsson 1:07:18 58 +26:37 5:12:45 61 -6  
62 OK Södertörn 2       5:14:06      
  1. Linus Backlund 58:49 66 +14:41 58:49 66    
  2. Måns Hellgren 1:07:20 65 +24:50 2:06:09 67 +1  
  3. Erik Wåhlin 53:51 68 +20:02 3:00:00 68 +1  
  4. Fredrik Setterqvist 1:06:27 70 +33:11 4:06:27 68 0  
  5. Mattias Nylund 1:07:39 59 +26:58 5:14:06 62 -6  
63 Väsby OK 1       5:15:29      
  1. Lukas Olsson 58:25 62 +14:17 58:25 62    
  2. Henrik Hammas 1:07:55 69 +25:25 2:06:20 68 +6  
  3. Filip Olsson 1:06:14 77 +32:25 3:12:34 72 +4  
  4. Stefan Lybert 48:17 42 +15:01 4:00:51 65 -7  
  5. Joakim Olsson 1:14:38 62 +33:57 5:15:29 63 -2  
64 OK Roslagen 1       5:15:31      
  1. Joel Lännevall 1:00:59 68 +16:51 1:00:59 68    
  2. Viktor Lindberg 1:11:31 73 +29:01 2:12:30 70 +2  
  3. Pål Jansson 52:24 64 +18:35 3:04:54 71 +1  
  4. Anders Söderbärg 52:46 54 +19:30 3:57:40 64 -7  
  5. Per Hultin 1:17:51 66 +37:10 5:15:31 64 0  
65 Sundbybergs IK 3       5:18:53      
  1. Ulf Hansson 58:34 64 +14:26 58:34 64    
  2. Jan-Olof Bogren 1:07:33 67 +25:03 2:06:07 66 +2  
  3. Joakim Skantze 49:08 53 +15:19 2:55:15 63 -3  
  4. Hans Olsén 1:00:29 65 +27:13 3:55:44 63 0  
  5. Henrik Persson 1:23:09 68 +42:28 5:18:53 65 +2  
66 Gävle OK 2       5:22:48      
  1. Sven Lundbäck 58:23 61 +14:15 58:23 61    
  2. Harry Hietanen 1:18:10 75 +35:40 2:16:33 72 +11  
  3. Erik Olsson 57:29 71 +23:40 3:14:02 74 +2  
  4. Mikael Persson 1:09:57 71 +36:41 4:23:59 70 -4  
  5. Patrik Ottosson 58:49 44 +18:08 5:22:48 66 -4  
67 Skarpnäcks OL 1       5:40:34      
  1. Niclas Behrenfeldt 1:02:40 69 +18:32 1:02:40 69    
  2. Bengt Langels 1:25:09 77 +42:39 2:27:49 75 +6  
  3. Roland Persson 1:00:02 74 +26:13 3:27:51 76 +1  
  4. Göran Eklund 1:13:50 72 +40:34 4:41:41 71 -5  
  5. Juha Loenberg 58:53 46 +18:12 5:40:34 67 -4  
68 OK Älvsjö-Örby 2       7:19:50      
  1. Lars G Berggren 1:08:08 74 +24:00 1:08:08 74    
  2. Henrik Almkvist 1:46:12 79 +1:03:42 2:54:20 79 +5  
  3. Conny Ekstrand 1:05:21 76 +31:32 3:59:41 77 -2  
  4. Kennet Nilsson 1:35:11 73 +1:01:55 5:34:52 72 -5  
  5. Christer Nordström 1:44:58 70 +1:04:17 7:19:50 68 -4  
  Centrum OK 2       ej godkänd      
  1. Sverker Lenas 1:07:53 73 +23:45 1:07:53 73    
  2. Kristoffer Edshage 1:07:22 66 +24:52 2:15:15 71 -2  
  3. Jonas Lindholm 48:58 52 +15:09 3:04:13 70 -1  
  4. Magnus Grafström ej godkänd     ej godkänd      
  5. Henrik Lundgren 1:36:15 69 +55:34 ej godkänd      
  OK Denseln 2       ej godkänd      
  1. Hans Brolund 47:11 31 +3:03 47:11 31    
  2. Harri Karlsson 49:05 24 +6:35 1:36:16 24 -7  
  3. Lovisa Adolfsson 51:48 62 +17:59 2:28:04 40 +16  
  4. David Modig ej godkänd     ej godkänd      
  5. ej start     ej start      
  OK Linné 6       ej godkänd      
  1. Mika Numminen 1:13:11 77 +29:03 1:13:11 77    
  2. Gustav Nyholm 1:25:12 78 +42:42 2:38:23 78 +1  
  3. Tuve Möller 45:42 43 +11:53 3:24:05 75 -3  
  4. Erik Melin 56:24 60 +23:08 4:20:29 69 -6  
  5. Silvio Meier ej godkänd     ej godkänd      
  Rånäs OK 1       ej godkänd      
  1. Emil Håsteen 1:30:30 79 +46:22 1:30:30 79    
  2. Simon Bohman 1:00:57 60 +18:27 2:31:27 77 -2  
  3. Magnus Bergström ej godkänd     ej godkänd      
  4. Daniel Hallberg 1:03:29 68 +30:13 ej godkänd      
  5. John Larsson 1:11:21 61 +30:40 ej godkänd      
  Attunda OK 2       utgått      
  1. Johannes Knutas 50:42 42 +6:34 50:42 42    
  2. Anders Frisk 1:01:01 61 +18:31 1:51:43 53 +11  
  3. Simon Martelius 45:10 42 +11:21 2:36:53 48 -5  
  4. Christopher Wilestedt 59:00 62 +25:44 3:35:53 51 +3  
  5. ej start     ej start      
  Snättringe SK 1       utgått      
  1. David Hector 54:36 55 +10:28 54:36 55    
  2. Peter Granath 1:08:33 71 +26:03 2:03:09 62 +7  
  3. Per Kallhauge 50:26 56 +16:37 2:53:35 61 -1  
  4. Anders Karlsson 51:11 50 +17:55 3:44:46 56 -5  
  5. ej start     ej start      
  Tullinge SK 3       utgått      
  1. Fredrik Forsberg 1:03:49 71 +19:41 1:03:49 71    
  2. Per-Ove Melinder 1:15:43 74 +33:13 2:19:32 74 +3  
  3. Björn Axelsson 53:49 67 +20:00 3:13:21 73 -1  
  4. Emil Andersson 49:34 45 +16:18 4:02:55 66 -7  
  5. ej start     ej start      
  IFK Göteborg 3       utgått      
  1. Joel Nilsson 48:27 34 +4:19 48:27 34    
  2. Daniel Netz 54:43 49 +12:13 1:43:10 39 +5  
  3. Rikard Pentonen 43:08 36 +9:19 2:26:18 35 -4  
  4. ej start     ej start      
  5. ej start     ej start      
  IFK Mora OK 3       utgått      
  1. Björn Wrahme 57:21 58 +13:13 57:21 58    
  2. Erik Blom 53:03 41 +10:33 1:50:24 52 -6  
  3. Lars Ambrosiusson 59:01 73 +25:12 2:49:25 58 +6  
  4. ej start     ej start      
  5. ej start     ej start      
  Järla Orientering 3       utgått      
  1. Henrik Hellman 58:31 63 +14:23 58:31 63    
  2. Emil Lauri 53:27 46 +10:57 1:51:58 54 -9  
  3. Henric Carlsson 46:20 44 +12:31 2:38:18 52 -2  
  4. ej start     ej start      
  5. ej start     ej start      
  OK Österåker 2       utgått      
  1. Tomas Albinsson 1:08:38 75 +24:30 1:08:38 75    
  2. Linus Holmqvist 1:22:17 76 +39:47 2:30:55 76 +1  
  3. Martin Sandqvist 1:48:39 78 +1:14:50 4:19:34 78 +2  
  4. ej start     ej start      
  5. ej start     ej start      

D17-

60 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl   Diff
1 Järla Orientering 1       2:14:42      
  1. Elsa Jansson 49:38 8 +2:45 49:38 8    
  2. Karolin Ohlsson 36:57 2 +0:25 1:26:35 2 -6  
  3. Elin Hemmyr Skantze 48:07 5 +0:18 2:14:42 1 -1  
2 Domnarvets GOIF 1       2:14:48      
  1. Karolina Højsgaard 49:43 11 +2:50 49:43 11    
  2. Emma Johansson 37:03 4 +0:31 1:26:46 4 -7  
  3. Lena Eliasson 48:02 2 +0:13 2:14:48 2 -2  
3 IFK Lidingö SOK 1       2:15:02      
  1. Matleena Boström 49:40 9 +2:47 49:40 9    
  2. Anna Bachman 36:32 1   1:26:12 1 -8  
  3. Helena Karlsson 48:50 7 +1:01 2:15:02 3 +2  
4 OK Kåre 1       2:17:44      
  1. Linn Grälls 50:55 16 +4:02 50:55 16    
  2. Kajsa Risby 38:29 5 +1:57 1:29:24 7 -9  
  3. Lisa Risby 48:20 6 +0:31 2:17:44 4 -3  
5 CopenhagenO 1       2:18:13      
  1. Nikoline Tillingsøe 49:30 6 +2:37 49:30 6    
  2. Masha Semak 40:54 11 +4:22 1:30:24 10 +4  
  3. Lea Reime 47:49 1   2:18:13 5 -5  
6 IFK Lidingö SOK 2       2:18:21      
  1. Sofia Törnqvist 49:22 4 +2:29 49:22 4    
  2. Frida Bakkman 40:53 10 +4:21 1:30:15 9 +5  
  3. Annica Gustafsson 48:06 4 +0:17 2:18:21 6 -3  
7 IFK Göteborg 1       2:23:13      
  1. Kirsi Nurmi 52:21 21 +5:28 52:21 21    
  2. Jenny Johansson 40:52 9 +4:20 1:33:13 11 -10  
  3. Anna Närhi 50:00 8 +2:11 2:23:13 7 -4  
8 IFK Mora OK 1       2:24:05      
  1. Anastasia Trubkina 50:47 13 +3:54 50:47 13    
  2. Indre Valaite 42:38 14 +6:06 1:33:25 12 -1  
  3. Olga Panchenko 50:40 10 +2:51 2:24:05 8 -4  
9 Tullinge SK 1       2:26:06      
  1. Amanda Berggren 50:48 14 +3:55 50:48 14    
  2. Rebecka Heinrup 43:35 17 +7:03 1:34:23 16 +2  
  3. Anna Ställberg 51:43 11 +3:54 2:26:06 9 -7  
10 OK Linné 2       2:27:38      
  1. Inga Kazlauskaite 49:44 12 +2:51 49:44 12    
  2. Lina Bäckström 40:19 7 +3:47 1:30:03 8 -4  
  3. Lisa Carlsson 57:35 21 +9:46 2:27:38 10 +2  
11 IFK Lidingö SOK 3       2:27:45      
  1. Adela Indrakova 48:17 3 +1:24 48:17 3    
  2. Alice Hugosson 38:39 6 +2:07 1:26:56 5 +2  
  3. Matilda Olsson 1:00:49 30 +13:00 2:27:45 11 +6  
12 Leksands OK 2       2:29:42      
  1. Elin Tysk 49:37 7 +2:44 49:37 7    
  2. Helena Jansson 37:01 3 +0:29 1:26:38 3 -4  
  3. Anna-Karin Liss 1:03:04 37 +15:15 2:29:42 12 +9  
13 OK Linné 1       2:29:47      
  1. Bettina Aebi 56:48 42 +9:55 56:48 42    
  2. Riina Kuuselo 42:24 12 +5:52 1:39:12 17 -25  
  3. Annika Billstam 50:35 9 +2:46 2:29:47 13 -4  
14 Tullinge SK 2       2:29:58      
  1. Sara Lundblad 51:34 20 +4:41 51:34 20    
  2. Emeli Pettersson 42:45 15 +6:13 1:34:19 15 -5  
  3. Jenny Lönnkvist 55:39 16 +7:50 2:29:58 14 -1  
15 Alfta-Ösa OK 1       2:30:00      
  1. Sara Eskilsson 46:53 1   46:53 1    
  2. Hana Hancikova 55:03 40 +18:31 1:41:56 24 +23  
  3. Josefine Engström 48:04 3 +0:15 2:30:00 15 -9  
16 Domnarvets GOIF 2       2:31:22      
  1. Elin Dahlin 50:59 18 +4:06 50:59 18    
  2. Johanna Lindberg 42:30 13 +5:58 1:33:29 13 -5  
  3. Sara Johansson 57:53 24 +10:04 2:31:22 16 +3  
17 OK Linné 4       2:32:22      
  1. Annika Björk 54:39 34 +7:46 54:39 34    
  2. Samantha Saeger 44:33 18 +8:01 1:39:12 17 -17  
  3. Lisa Rönnols 53:10 12 +5:21 2:32:22 17 0  
18 Lillomarka OL 1       2:33:51      
  1. Charlotte Watson 49:24 5 +2:31 49:24 5    
  2. Siri Kollerud 50:43 30 +14:11 1:40:07 19 +14  
  3. Andrine Benjaminsen 53:44 14 +5:55 2:33:51 18 -1  
19 OK Linné 3       2:35:10      
  1. Rebecka Olsson 47:59 2 +1:06 47:59 2    
  2. Hilda Forsgren 40:24 8 +3:52 1:28:23 6 +4  
  3. Lovisa Larsson 1:06:47 44 +18:58 2:35:10 19 +13  
20 Södertälje-Nykvarn OF 1       2:35:14      
  1. Jeanette Jönsson Hellstadius 53:49 32 +6:56 53:49 32    
  2. Moa Leijon Lind 47:10 21 +10:38 1:40:59 22 -10  
  3. Jana Knapová 54:15 15 +6:26 2:35:14 20 -2  
21 IFK Mora OK 2       2:36:09      
  1. Sara Wadman 51:02 19 +4:09 51:02 19    
  2. Evgeniya Ryapolova 43:07 16 +6:35 1:34:09 14 -5  
  3. Cajsa Grape 1:02:00 33 +14:11 2:36:09 21 +7  
22 IFK Göteborg 2       2:38:41      
  1. Josefine Karlsson 52:28 22 +5:35 52:28 22    
  2. Frida Gustafsson 48:39 25 +12:07 1:41:07 23 +1  
  3. Erica Pettersson 57:34 20 +9:45 2:38:41 22 -1  
23 IF Thor 1       2:38:45      
  1. Fanny Fredriksson 50:49 15 +3:56 50:49 15    
  2. Rebecka Hoppe 54:38 36 +18:06 1:45:27 31 +16  
  3. Gunilla Svärd 53:18 13 +5:29 2:38:45 23 -8  
24 Järla Orientering 2       2:43:14      
  1. Lina Blomqvist 52:40 27 +5:47 52:40 27    
  2. Sara Sjökvist 48:08 23 +11:36 1:40:48 21 -6  
  3. Anna Dahlgren-Rosén 1:02:26 36 +14:37 2:43:14 24 +3  
25 Köping-Kolsva OK 1       2:43:23      
  1. Karin Valdemarsson 57:21 43 +10:28 57:21 43    
  2. Sofie Landqvist 48:44 26 +12:12 1:46:05 33 -10  
  3. Johanna Larsson 57:18 18 +9:29 2:43:23 25 -8  
26 Tullinge SK 4       2:44:12      
  1. Yvonne Andersson 52:57 29 +6:04 52:57 29    
  2. Channa Lönne 51:57 32 +15:25 1:44:54 27 -2  
  3. Linda Larsson 59:18 27 +11:29 2:44:12 26 -1  
27 Bækkelagets SK 1       2:45:01      
  1. Line Hagman 52:32 23 +5:39 52:32 23    
  2. Lene Godager Kaas 54:40 37 +18:08 1:47:12 34 +11  
  3. Lone Brochmann 57:49 22 +10:00 2:45:01 27 -7  
28 Leksands OK 1       2:45:13      
  1. Linnea Gustafsson 52:35 25 +5:42 52:35 25    
  2. Erica Edman 52:20 33 +15:48 1:44:55 28 +3  
  3. Madelene Allmungs 1:00:18 29 +12:29 2:45:13