Resultater Älgdrevet - Mellomdistanse 2015



Resultater Älgdrevet - Mellomdistanse
Fredriksberg, Sverige - 4. oktober 2015

Arrangementstype: Orientering

D21 Elit

3 970 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linn Grälls OK Kåre 35:41   8:59  
2 Rebecka Lindberg OK Roslagen 36:24 +0:43 9:10  
3 Annika Björk OK Linné 36:42 +1:01 9:14  
4 Annika Östman Domnarvets GOIF 37:03 +1:22 9:19  
5 Sara Johansson Domnarvets GOIF 37:30 +1:49 9:26  
6 Lena Eliasson Domnarvets GOIF 37:38 +1:57 9:28  
7 Eva Elfving Domnarvets GOIF 38:17 +2:36 9:38  
8 Malin Annegård Centrum OK 39:30 +3:49 9:56  
9 Hilda Forsgren OK Linné 39:41 +4:00 9:59  
10 Malin Jonsson OK Tyr 41:18 +5:37 10:24  
11 Lisa Westerberg OK Milan 42:25 +6:44 10:41  
12 Linn Nilsson OK Tyr 42:28 +6:47 10:41  
13 Maria Björklund Leksands OK 42:48 +7:07 10:46  
14 Emma Claesson Stora Tuna OK 48:26 +12:45 12:11  
15 Olga Panchenko IFK Moras OK 49:55 +14:14 12:34  
16 Linda Rinaldo OK Tor 52:31 +16:50 13:13  
17 Susanna Mårtensson Stora Tuna OK 53:30 +17:49 13:28  
  Marie Spångmyr Leksands OK ej godkänd      
  Elin Ek IFK Moras OK ej start      

 

H21 Elit

5 080 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Bäckman Malungs OK Skogsmårdarna 34:03   6:42  
2 Artem Panchenko IFK Moras OK 36:12 +2:09 7:07  
3 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad 37:23 +3:20 7:21  
4 Rikard Claesson Stora Tuna OK 37:40 +3:37 7:24  
5 Henric Brohede OK Tyr 38:42 +4:39 7:37  
6 Oskar Gustafsson Centrum OK 39:27 +5:24 7:45  
7 Jörgen Granefelt Kils OK 40:13 +6:10 7:55  
8 Markus Lang Stora Tuna OK 41:18 +7:15 8:07  
9 Fredrik Sturesson OK Alehof 42:23 +8:20 8:20  
10 Mikael Andersson Stora Tuna OK 44:05 +10:02 8:40  
11 Linus Bohman Hjärnarps GH OL 44:08 +10:05 8:41  
12 Albin Bergkvist OK Kåre 44:28 +10:25 8:45  
13 Mattias Mårts Stora Tuna OK 44:49 +10:46 8:49  
14 Marcus Ek Köping-Kolsva OK 45:11 +11:08 8:53  
15 Olle Karlsson Söders-Tyresö 45:39 +11:36 8:59  
16 Erik Björklund Leksands OK 47:01 +12:58 9:15  
17 Niklas Reinholdsson IF Thor 53:48 +19:45 10:35  
  Jerk Rönnols Centrum OK ej start      

 

D20 Elit

3 230 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Melina Toven Stora Tuna OK 31:13   9:39  
2 Lina Fredriksson Korsnäs IF OK 33:44 +2:31 10:26  
3 Hanna Gustavsson OK Tyr 33:56 +2:43 10:30  
4 Josefin Erlandsson OK Milan 34:23 +3:10 10:38  
5 Maja Enges Leksands OK 34:40 +3:27 10:43  
6 Hanna Barkegren Stora Tuna OK 35:03 +3:50 10:51  
7 Maria Andersson Västerbergslagens OL 37:37 +6:24 11:38  

 

H20 Elit

3 960 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Viktor Djerf Västerbergslagens OL 44:22   11:12  

 

D18 Elit

2 990 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Cecilia Djerf Västerbergslagens OL 46:52   15:40  

 

H18 Elit

3 380 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 John Gunnarsson Surahammars SOK 27:00   7:59  
2 Johan Edenhamn Länna IF 27:59 +0:59 8:16  
3 Fryderyk Pryjma Rehns BK 28:28 +1:28 8:25  
4 Gustav Ögren Korsnäs IF OK 28:41 +1:41 8:29  
5 Arvid Linder OK Hällen 29:21 +2:21 8:41  
6 Hannes Bergenfur IK Vikings OK 30:16 +3:16 8:57  
7 Erik Nallgård Västerås SOK 33:16 +6:16 9:50  
8 Erik Calleberg Snättringe SK 37:15 +10:15 11:01  
9 Tobias von Kronhelm OK Måsen 40:19 +13:19 11:55  
  Adrian Lundberg IK Vikings OK ej start      

 

D21

3 220 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karin Josefsson OK Hällen 32:26   10:04  
2 Maria Bois Leksands OK 35:36 +3:10 11:03  
3 Therese Korkeakoski OK Milan 37:25 +4:59 11:37  
4 Marika Hagelberg OK Kåre 40:29 +8:03 12:34  
5 Sandra Burén Köping-Kolsva OK 40:57 +8:31 12:43  
6 Malin Rylander Stora Tuna OK 41:42 +9:16 12:57  
7 Ronja Hill Tumba-Mälarhöjden OK 45:53 +13:27 14:14  
8 Stina Häggbrink Berga SOK 53:15 +20:49 16:32  
  Aino Leijon Avesta OK ej godkänd      

 

H21

3 830 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anders Nordahl OK Kåre 31:21   8:11  
2 Jonas Fogelberg Västvärmlands OK 33:33 +2:12 8:45  
3 Viktor Lundén Avesta OK 35:37 +4:16 9:17  
4 Martin Karlsson Centrum OK 41:54 +10:33 10:56  
5 Filip Söderlund OK Milan 44:00 +12:39 11:29  
6 Jens Wicksén Centrum OK 47:53 +16:32 12:30  
  Arvid Rinaldo OK Tor ej godkänd      

 

D16

2 640 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Frida Johansson OK Djerf 23:54   9:03  
2 Ronja Hugg Forsa OK 24:36 +0:42 9:19  
3 Tilda Östberg Stora Tuna OK 25:52 +1:58 9:47  
4 Elvira Danielsson Köping-Kolsva OK 27:02 +3:08 10:14  
5 Tindra Jernström Avesta OK 28:07 +4:13 10:39  
6 Elin Nallgård Västerås SOK 29:12 +5:18 11:03  
7 Ella Nordström Kils OK 29:29 +5:35 11:10  
8 Adelina Funke Leksands OK 30:34 +6:40 11:34  
9 Elsa Limbäck Västerås SOK 31:38 +7:44 11:58  
10 Elin Dahlmark Västerås SOK 32:45 +8:51 12:24  
11 Hanna Sundström Västerås SOK 35:16 +11:22 13:21  
12 Astrid Norgren Stora Tuna OK 37:16 +13:22 14:06  
13 Tova Eriksson OK Djerf 38:14 +14:20 14:28  
14 Karolina Djerf Västerbergslagens OL 42:36 +18:42 16:08  
15 Alva Limbäck Västerås SOK 44:41 +20:47 16:55  
16 Elin Blomkvist OK Tyr 45:31 +21:37 17:14  
17 Klara Berglund Västerås SOK 52:43 +28:49 19:58  
  Johanna Breivold Västerås SOK ej godkänd      
  Katrin Sjödén Älvdalens IF OK ej start      

 

H16

3 220 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Zeb Palm HJS-Vansbro OK 28:08   8:44  
2 Johannes Ögren Korsnäs IF OK 29:02 +0:54 9:00  
3 Viktor Barkegren Stora Tuna OK 30:17 +2:09 9:24  
4 Oskar Nyman OK Tyr 30:44 +2:36 9:32  
5 Johan Calleberg Snättringe SK 31:00 +2:52 9:37  
6 Viktor Wallin Korsnäs IF OK 32:08 +4:00 9:58  
7 Josef Wennblom Hagaby GOIF 34:37 +6:29 10:45  
8 Tim Dalheimer IK Vikings OK 36:38 +8:30 11:22  
9 Johan B Nordahl Domnarvets GOIF 48:20 +20:12 15:00  
  Nial Simes OK Tyr ej start      
  Gustav Stål Västerbergslagens OL ej start      

 

D16 Kort

2 380 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
  Moa Hill Tumba-Mälarhöjden OK ej start      

 

D14

2 380 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karin Ingeborg Wedman Västerbergslagens OL 25:05   10:32  
2 Nora Holmgård Kils OK 25:09 +0:04 10:34  
3 Julia Wanner Avesta OK 26:52 +1:47 11:17  
4 Elin Lindblad OK Djerf 27:39 +2:34 11:37  
5 Alva Rytther Västerbergslagens OL 27:58 +2:53 11:45  
6 Ida Larsson Västerås SOK 28:05 +3:00 11:47  
7 Klara Andersson Domnarvets GOIF 30:37 +5:32 12:51  
8 Maja Holmgren Västerås SOK 31:57 +6:52 13:25  
8 Emma Eliasson Domnarvets GOIF 31:57 +6:52 13:25  
10 Malin Wilhelmsson Korsnäs IF OK 34:42 +9:37 14:34  
11 Sofia Djerf Västerbergslagens OL 37:24 +12:19 15:42  
12 Jennifer Svensson Korsnäs IF OK 38:49 +13:44 16:18  
13 Klara Johansson Västvärmlands OK 38:57 +13:52 16:21  
14 Lilian Palm HJS-Vansbro OK 41:24 +16:19 17:23  
15 Lisa Vogt Västerbergslagens OL 43:24 +18:19 18:14  
16 Hanna Eriksson Norbergs OK 46:31 +21:26 19:32  
17 Alma Sand Västerbergslagens OL 50:07 +25:02 21:03  
18 Emilia Brangefält Västerås SOK 51:08 +26:03 21:29  
19 Elsa Forsgren Västerbergslagens OL 53:43 +28:38 22:34  
  Sara Mouazzen Västerås SOK ej start      

 

H14

2 380 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 David Borg Södertälje-Nykvarn OF 18:13   7:39  
2 Arvid Roos OK Linné 19:38 +1:25 8:14  
3 Casper Hedar OK Tor 21:24 +3:11 8:59  
4 Henrik Petrisi Västerbergslagens OL 22:42 +4:29 9:32  
5 Sander Krouwel Stora Tuna OK 23:11 +4:58 9:44  
6 Karl Granath Svärdsjö Skid och Orienteringsklubb 24:30 +6:17 10:17  
7 Jonas Carlsson Stora Tuna OK 26:49 +8:36 11:16  
8 Gustav Perman OK Tyr 27:13 +9:00 11:26  
9 David Mårtensson Garphyttans IF 27:36 +9:23 11:35  
10 Erik Brandt Domnarvets GOIF 28:41 +10:28 12:03  
11 Anton Holm OK Djerf 29:11 +10:58 12:15  
12 Jonas Musslinder Nyköpings OK 30:51 +12:38 12:57  
13 Rasmus Pettersson OK Djerf 35:53 +17:40 15:04  
14 Filip Bäck Arboga OK 37:39 +19:26 15:49  
  Mattias Östberg Stora Tuna OK ej start      
  Elias Bergenfur IK Vikings OK ej start      

 

D12

2 220 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Klara Borg Södertälje-Nykvarn OF 22:58   10:20  
2 Julia Berg KFUM Örebro OK 25:12 +2:14 11:21  
3 Ida Bengtsson OK Alehof 26:06 +3:08 11:45  
4 Maja Bergqvist Korsnäs IF OK 26:21 +3:23 11:52  
5 Alma Wallman Västerbergslagens OL 28:03 +5:05 12:38  
6 Johanna Roos OK Linné 28:40 +5:42 12:54  
7 Moa Birkebæk Stora Tuna OK 28:50 +5:52 12:59  
8 Sanna Sander OK Milan 30:10 +7:12 13:35  
9 Alice Eriksson Björling Domnarvets GOIF 30:16 +7:18 13:38  
10 Stina Bern Garphyttans IF 36:55 +13:57 16:37  
11 Jonna Sandberg Köping-Kolsva OK 37:10 +14:12 16:44  
12 Lovisa Mases Stora Tuna OK 39:45 +16:47 17:54  
13 Agnes Wallin Korsnäs IF OK 41:50 +18:52 18:50  
14 Matilda Holm OK Djerf 51:07 +28:09 23:01  
15 Ellen Pelander OK Djerf 59:39 +36:41 26:52  
  Vendela Söderqvist OK Kåre ej start      

 

H12

2 220 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Vilgot Wennblom Hagaby GOIF 24:26   11:00  
2 Lucas Wanner Avesta OK 25:45 +1:19 11:35  
3 Jonathan Tellestedt Garphyttans IF 30:58 +6:32 13:56  
4 Elmer Ögren Karlsbyhedens IK 32:42 +8:16 14:43  
5 Linus Sjödén Älvdalens IF OK 33:05 +8:39 14:54  
6 Frank Krouwel Stora Tuna OK 36:09 +11:43 16:17  
7 Olof Musslinder Nyköpings OK 36:35 +12:09 16:28  
8 Eric Bäck Arboga OK 41:34 +17:08 18:43  
9 Oliver Pettersson OK Milan 41:59 +17:33 18:54  
10 Jakob Carlsson Stora Tuna OK 44:30 +20:04 20:02  
11 Henrik Norgren Stora Tuna OK 52:19 +27:53 23:33  
12 Arvid Eriksson Norbergs OK 1:02:38 +38:12 28:12  
  Erik Fredriksson Stora Tuna OK ej start      
  Anton Fors HJS-Vansbro OK ej start      

 

D12 Kort

2 170 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Klara Nordström Kils OK 39:26   18:10  

 

H12 Kort

2 170 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Casper Norman Leksands OK 24:20   11:12  
2 David Fredriksson Garphyttans IF 56:11 +31:51 25:53  
  Sten Jonsson Hällefors OK ej start      

 

D10

2 170 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Moa Bergqvist Korsnäs IF OK 16:32   7:37  
2 Elsa Gustafsson OK Tylöskog 20:13 +3:41 9:18  
3 Klara Hart OK Linné 20:31 +3:59 9:27  
4 Johanna Berg KFUM Örebro OK 21:05 +4:33 9:42  
5 Hanna Östberg Stora Tuna OK 22:14 +5:42 10:14  
6 Julia Hagelberg Nordahl OK Kåre 22:31 +5:59 10:22  
7 Malin Håll HJS-Vansbro OK 23:34 +7:02 10:51  
8 Nelly Mårtensson Garphyttans IF 23:42 +7:10 10:55  
9 Signe Ögren Karlsbyhedens IK 24:04 +7:32 11:05  
10 Isabella Holm OK Djerf 24:35 +8:03 11:19  
11 Sanna Hörnell Domnarvets GOIF 26:32 +10:00 12:13  
12 Sara Bengtsson OK Alehof 28:16 +11:44 13:01  
13 Amanda Bäck Arboga OK 31:18 +14:46 14:25  
14 Elsa Brandt Domnarvets GOIF 32:26 +15:54 14:56  
15 Enni Lundberg OK Kåre 33:36 +17:04 15:29  
16 Stina Dernfalk Ludvika OK 37:19 +20:47 17:11  
17 Lovisa Djerf Västerbergslagens OL 42:21 +25:49 19:30  
18 Mikaela Sveder Domnarvets GOIF 55:05 +38:33 25:23  
  Martina Sveder Domnarvets GOIF ej start      
  Nora Cedeberg Löwgren Stora Tuna OK ej start      
  Maja Eliasson Domnarvets GOIF ej start      

 

H10

2 170 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Olle Wallman Västerbergslagens OL 15:24   7:05  
2 Anton Jonsson OK Tyr 16:41 +1:17 7:41  
3 Hugo Ekström OK Älgen 19:06 +3:42 8:48  
4 Hugo Bergenfur IK Vikings OK 19:36 +4:12 9:01  
5 Nils Arvid Wedman Västerbergslagens OL 20:07 +4:43 9:16  
6 Albert Brohede OK Älgen 20:38 +5:14 9:30  
7 Jakob Sandberg Köping-Kolsva OK 21:14 +5:50 9:47  
8 Helmer Jöhnemark Stora Tuna OK 21:38 +6:14 9:58  
9 Edvard Pelander OK Djerf 22:46 +7:22 10:29  
10 Isak Holmgård Kils OK 23:45 +8:21 10:56  
11 Hjalmar WIlhelmsson Filipstads OK 24:29 +9:05 11:16  
12 Elias Hörnell Domnarvets GOIF 26:03 +10:39 12:00  
13 Karl Forsgren Västerbergslagens OL 26:17 +10:53 12:06  
14 Felix Lind OK Älgen 26:44 +11:20 12:19  
15 Petter Granath Svärdsjö Skid och Orienteringsklubb 28:10 +12:46 12:58  
16 Isak Fredriksson Garphyttans IF 30:22 +14:58 13:59  
17 Rasmus Hedar OK Tor 37:29 +22:05 17:16  
18 Nils Skymberg KFUM Örebro OK 38:10 +22:46 17:35  
  Walter Söderqvist OK Kåre ej start      
  Nils Johansson Västvärmlands OK ej start      
  Wille Söderqvist OK Kåre ej start      

 

D35

3 460 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Therese Bergqvist Korsnäs IF OK 37:27   10:49  
2 Emma Östberg Stora Tuna OK 38:58 +1:31 11:15  
3 Jenny Johansson KFUM Örebro OK 41:30 +4:03 11:59  
4 Helena Wallman Västerbergslagens OL 43:47 +6:20 12:39  
5 Ann Hyvönen Skattkärrs SOK 45:32 +8:05 13:09  
6 Lina Rööhs Skattkärrs SOK 46:18 +8:51 13:22  
7 Elin Sundkvist Berg KFUM Örebro OK 52:24 +14:57 15:08  
8 Ylva Fornander Västerbergslagens OL 57:36 +20:09 16:38  

 

H35

3 830 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mats Hörnell Domnarvets GOIF 40:21   10:32  
2 Mattias Brandt Hällefors OK 47:03 +6:42 12:17  
3 Dan Eriksson Västerbergslagens OL 50:17 +9:56 13:07  

 

D40

3 170 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Charlotte Flansbjer OK Djerf 28:57   9:07  
2 Pia Birkebæk Stora Tuna OK 29:12 +0:15 9:12  
3 Anna-Karin Mattsson Skattkärrs SOK 31:00 +2:03 9:46  
4 Anna Nordström Kils OK 32:15 +3:18 10:10  
5 Agneta Gustavsson OK Tyr 37:52 +8:55 11:56  
6 Malin Wiklund Almby IK 41:19 +12:22 13:02  
7 Kristin Ramsell Leksands OK 41:32 +12:35 13:06  
8 Marie Berggren Fagersta OK 43:47 +14:50 13:48  
9 Hillevi Ekstrand Västerbergslagens OL 44:13 +15:16 13:56  
10 Ulrika Sander OK Milan 45:24 +16:27 14:19  
11 Jenny Ögren Karlsbyhedens IK 47:48 +18:51 15:04  
12 Kaisa Mårtensson Garphyttans IF 50:07 +21:10 15:48  
13 Eva-Lill Bergenfur IK Vikings OK 52:44 +23:47 16:38  
14 Ingela Pettersson OK Milan 1:00:03 +31:06 18:56  
  Annette Roos OK Linné ej start      

 

H40

3 660 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Henrik Roos OK Linné 29:57   8:10  
2 Christer Carlsson Alfta-Ösa OK 30:02 +0:05 8:12  
3 Daniel Brohede OK Älgen 30:19 +0:22 8:16  
4 Pär Höök IFK Moras OK 30:47 +0:50 8:24  
5 Fredrik Granath Svärdsjö Skid och Orienteringsklubb 32:54 +2:57 8:59  
6 Jonas Bergenfur Skattkärrs SOK 33:19 +3:22 9:06  
7 Tommy Johansson Västvärmlands OK 33:51 +3:54 9:14  
8 Mats Bergenfur IK Vikings OK 34:13 +4:16 9:20  
9 Per Håstlund Almby IK 37:01 +7:04 10:06  
10 Anders Pelander OK Djerf 38:55 +8:58 10:37  
11 Jonas Holmgren Västerbergslagens OL 39:08 +9:11 10:41  
12 Fredrik N. Jansson Västerbergslagens OL 39:17 +9:20 10:43  
13 Jakob Wedman Västerbergslagens OL 39:53 +9:56 10:53  
14 Dan-Olof Turesson Leksands OK 39:58 +10:01 10:55  
15 Jörgen Aurén IK Vikings OK 41:13 +11:16 11:15  
16 Patrik Sveder Domnarvets GOIF 42:23 +12:26 11:34  
17 Erik Lindén Järfälla OK 42:46 +12:49 11:41  
18 Johan Lundberg OK Kåre 43:06 +13:09 11:46  
19 Niklas Hall Haninge SOK 43:38 +13:41 11:55  
20 Michael Wennblom Hagaby GOIF 43:45 +13:48 11:57  
  Henrik Jonsson OK Tyr ej godkänd      
  Jakob Berg KFUM Örebro OK ej start      

 

D45

3 170 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sofia Holmgård Kils OK 30:33   9:38  
2 Marie Hedar OK Tor 33:39 +3:06 10:36  
3 Annika Sundström Västerås SOK 35:40 +5:07 11:15  
4 Stina Nordahl Domnarvets GOIF 38:06 +7:33 12:01  
5 Pernilla Klemets Köping-Kolsva OK 42:58 +12:25 13:33  
6 Berit Gummus IFK Moras OK 48:19 +17:46 15:14  
7 Charlotta Wallin Korsnäs IF OK 48:48 +18:15 15:23  
8 Susanne Lind Avesta OK 49:42 +19:09 15:40  
9 Maria Strömberg Avesta OK 49:59 +19:26 15:46  
10 Gabriella Wennblom Hagaby GOIF 50:06 +19:33 15:48  
11 Lena Broberg Snättringe SK 56:31 +25:58 17:49  
12 Karin von Kronhelm OK Måsen 57:52 +27:19 18:15  
13 Anna-Karin Lövgren Avesta OK 58:55 +28:22 18:35  
14 Heléne Svensson Kristinehamns OK 1:07:26 +36:53 21:16  
  Yvonne Sjödén Älvdalens IF OK ej start      
  Lena Petrisi Västerbergslagens OL ej start      
  Marie Alfredsson OK Tyr ej start      

 

H45

3 660 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Olof Smitt Södertälje-Nykvarn OF 27:51   7:36  
2 Lars Ögren Karlsbyhedens IK 29:07 +1:16 7:57  
3 Johan Enges Leksands OK 29:41 +1:50 8:06  
4 Ola Jernström Avesta OK 29:58 +2:07 8:11  
5 Henrik Lindblad OK Djerf 30:16 +2:25 8:16  
6 Tomas Norman Leksands OK 30:19 +2:28 8:16  
7 Håkan Blomkvist Skattkärrs SOK 31:11 +3:20 8:31  
8 Magnus Fredriksson Korsnäs IF OK 33:27 +5:36 9:08  
9 Anders Jonsson IK Vikings OK 33:50 +5:59 9:14  
10 Anders Löwgren OK Milan 34:10 +6:19 9:20  
11 Jan Karlsson Söders-Tyresö 34:20 +6:29 9:22  
12 Mats Gunnemyr Söders-Tyresö 36:05 +8:14 9:51  
13 Per Nordahl Domnarvets GOIF 37:30 +9:39 10:14  
14 Matz Andersson Lesjöfors SK 37:51 +10:00 10:20  
15 Mikael Andersson Västerbergslagens OL 38:57 +11:06 10:38  
16 Mikael Larsson Skattkärrs SOK 39:06 +11:15 10:40  
17 Tomas Jonsson Vandrarringen 39:11 +11:20 10:42  
18 Tore Nallgård Västerås SOK 41:52 +14:01 11:26  
19 Dan Karlsson IK Vikings OK 42:20 +14:29 11:33  
20 Anders Mases Stora Tuna OK 42:36 +14:45 11:38  
21 Per Carlsson Stora Tuna OK 46:30 +18:39 12:42  
22 Thomas von Kronhelm OK Måsen 48:09 +20:18 13:09  
23 Ola Andersson Domnarvets GOIF 51:59 +24:08 14:12  
  Stefan Karlsson OK Ravinen ej godkänd      
  Anders Lundberg IK Vikings OK ej godkänd      
  Håkan Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna ej start      
  Ola Toven Stora Tuna OK ej start      
  Fredrik Petrisi Västerbergslagens OL ej start      

 

D50

2 640 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anna-Birgitta Gustafsson OK Tylöskog 30:15   11:27  
2 Ingrid Svensson Stora Tuna OK 31:13 +0:58 11:49  
3 Anna Gund Skattkärrs SOK 31:51 +1:36 12:03  
4 Carina Sundbüe Strängnäs-Malmby OL 32:31 +2:16 12:19  
5 Dorothe Spillmann IF Thor 32:37 +2:22 12:21  
6 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 33:04 +2:49 12:31  
7 Lotta Jungåker Korsnäs IF OK 35:02 +4:47 13:16  
8 Helena Pepa Hagaby GOIF 35:09 +4:54 13:18  
9 Anna-Lena Stenquist Gagnefs OK 35:26 +5:11 13:25  
10 Gunilla Boman Västerås SOK 35:38 +5:23 13:29  
11 Ragnhild Svens Västerbergslagens OL 35:46 +5:31 13:32  
11 Helena Holmberg Köping-Kolsva OK 35:46 +5:31 13:32  
13 Maria Hart OK Linné 36:36 +6:21 13:51  
14 Lotta Lidman Almqvist Västerviks OK 37:37 +7:22 14:14  
15 Mia Gustafsson OK Kåre 37:40 +7:25 14:16  
16 Ewa Lundberg IK Vikings OK 39:17 +9:02 14:52  
17 Lottie Lind OK Älgen 39:53 +9:38 15:06  
18 Carina Johansson Tumba-Mälarhöjden OK 40:41 +10:26 15:24  
19 Katarina Sundqvist OK Kåre 40:59 +10:44 15:31  
20 Anna-Karin Rytther Västerbergslagens OL 41:28 +11:13 15:42  
21 Gunilla Rylander Stora Tuna OK 42:15 +12:00 16:00  
22 Elisabet Elmertoft Norbergs OK 43:29 +13:14 16:28  
23 Catarina Högkvist OK Tyr 46:06 +15:51 17:27  
24 Anki Gustafsson Säterbygdens OK 46:42 +16:27 17:41  
25 Ann-Louise Notstam Hjorth Arboga OK 47:59 +17:44 18:10  
26 Eva Korkeakoski OK Milan 1:23:29 +53:14 31:37  
  Pia Frost IFK Moras OK ej start      

 

H50

3 460 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Östberg Stora Tuna OK 27:54   8:03  
2 Pär Stål Västerbergslagens OL 28:26 +0:32 8:13  
3 Mats Sundbüe Strängnäs-Malmby OL 28:59 +1:05 8:22  
4 Lars Holmberg IF Hagen 30:20 +2:26 8:46  
5 Anders Brinkman Vandrarringen 30:47 +2:53 8:53  
6 Per Sundström Västerås SOK 32:22 +4:28 9:21  
7 Thomas Calleberg Snättringe SK 32:45 +4:51 9:27  
8 Per Winther Västerbergslagens OL 34:10 +6:16 9:52  
9 Janne Nilsson Centrum OK 34:20 +6:26 9:55  
10 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 34:49 +6:55 10:03  
11 Per A Bengtsson OK Tyr 35:27 +7:33 10:14  
12 Per Högkvist OK Tyr 36:06 +8:12 10:26  
13 Magnus Limbäck Västerås SOK 37:49 +9:55 10:55  
14 Stefan Musslinder Nyköpings OK 38:09 +10:15 11:01  
15 Terje Schjølberg Røros IL 38:21 +10:27 11:05  
16 Björn Svensson OK Djerf 38:30 +10:36 11:07  
17 Gunnar Spelkvist Hällefors OK 40:16 +12:22 11:38  
18 Mikael Davidsson Västerås SOK 41:33 +13:39 12:00  
19 Lars Duvander Kvarnsvedens GOIF OK 42:17 +14:23 12:13  
20 Håkan Lindberg OK Djerf 42:58 +15:04 12:25  
21 Anders S Nyberg Säterbygdens OK 44:13 +16:19 12:46  
22 Robert Östlund Säterbygdens OK 45:24 +17:30 13:07  
23 Hans Westman Västerås SOK 46:13 +18:19 13:21  
24 Lars Skymberg KFUM Örebro OK 46:24 +18:30 13:24  
25 Tomasz Pryjma KS Spójnia Warszawa 47:15 +19:21 13:39  
26 Bernt Nilsson OK Tyr 57:08 +29:14 16:30  
27 Bo Wallin Korsnäs IF OK 1:09:06 +41:12 19:58  
28 Lars Holmgård Kils OK 1:26:27 +58:33 24:59  
  Tomas Sundqvist OK Kåre ej godkänd      
  Mats WIlhelmsson Filipstads OK ej start      

 

D55

2 640 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lena Larsson Sala OK 30:29   11:32  
2 Eva Rabe Magnusson IF Hagen 32:07 +1:38 12:09  
3 Berit Danielsen IL Tyrving 32:08 +1:39 12:10  
4 Lotta Valentin Larsson Gustavsbergs OK 34:42 +4:13 13:08  
5 Agneta Erfors OK Torfinn 36:41 +6:12 13:53  
6 Susanne Persson Ärla IF 37:28 +6:59 14:11  
7 Birgitta Gustafsson Hagaby GOIF 37:56 +7:27 14:22  
8 Annika Davidsson Västerås SOK 38:52 +8:23 14:43  
9 Barbro Isaksson OK Tisaren 39:51 +9:22 15:05  
10 Elisabeth Öström OK Tyr 42:30 +12:01 16:05  
11 Inger Johansson NAIS Orienteringsklubb 47:12 +16:43 17:52  
12 Gunilla Reinholdsson IF Thor 48:08 +17:39 18:13  
13 Sofie Nylander OK Kåre 48:45 +18:16 18:27  
14 Ing-Mari Eskilsson Haninge SOK 59:21 +28:52 22:28  

 

H55

3 170 m, 31 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tryggve Ottosson Västerbergslagens OL 25:25   8:01  
2 Pär Lundkvist Hagaby GOIF 25:50 +0:25 8:08  
3 Andreas Hjertson OK Linné 26:38 +1:13 8:24  
4 Kjell Klar Säterbygdens OK 27:01 +1:36 8:31  
4 Lars Nordström Kils OK 27:01 +1:36 8:31  
6 Björn Rosendahl Ärla IF 27:16 +1:51 8:36  
7 Ola Lundh IF Hagen 27:37 +2:12 8:42  
8 Per Kristian Ekeberg IL Tyrving 27:40 +2:15 8:43  
9 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 28:02 +2:37 8:50  
10 Roland Notstam Arboga OK 28:33 +3:08 9:00  
11 Petter Gullikstad Røros IL 29:00 +3:35 9:08  
12 Leif Gustafsson Säterbygdens OK 29:13 +3:48 9:12  
13 Jan-Olov Bergman Västerås SOK 29:28 +4:03 9:17  
14 Jan Eskilsson Haninge SOK 29:34 +4:09 9:19  
15 Göran Andersson Järla Orientering 29:41 +4:16 9:21  
16 Bo Gustafsson OK Tylöskog 31:46 +6:21 10:01  
17 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 31:54 +6:29 10:03  
17 Jan-Olof Bäck OK Djerf 31:54 +6:29 10:03  
19 Michael Bergkvist Hällefors OK 32:23 +6:58 10:12  
20 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 32:36 +7:11 10:17  
21 Arne Sääf Gudhems IF 34:11 +8:46 10:47  
22 Jan Gustafsson Hagaby GOIF 34:25 +9:00 10:51  
23 Christer Blomqvist Rembo IK 35:46 +10:21 11:16  
24 Gunnar Jonsson Hallstahammars OK 36:08 +10:43 11:23  
25 Leif Sandahl OK Tyr 37:57 +12:32 11:58  
26 Thomas Almqvist Västerviks OK 40:19 +14:54 12:43  
27 Henry Vestergård Almby IK 41:17 +15:52 13:01  
28 Kjell Gustafsson OK Järnbärarna 42:50 +17:25 13:30  
29 Håkan Svensson Almby IK 46:11 +20:46 14:34  
30 Anders Alamaa IK Vikings OK 46:50 +21:25 14:46  
31 Tommy Boman Västerås SOK 53:44 +28:19 16:57  
  Svante Lindgren Korsnäs IF OK ej start      

 

D60

2 470 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ann-Britt Göransson Almby IK 31:11   12:37  
2 Inger Mattsson Västerbergslagens OL 35:05 +3:54 14:12  
3 Bibi Silvemark Dalaportens OL 35:17 +4:06 14:17  
4 Britt Gunnarsson Kristinehamns OK 36:17 +5:06 14:41  
5 Elisabeth Jonsson Malungs OK Skogsmårdarna 38:59 +7:48 15:46  
6 Britt Fredriksson Kroppa IF 40:35 +9:24 16:25  
7 Yvonne Toven Stora Tuna OK 40:59 +9:48 16:35  
8 Lis Dæhli Løten o-lag 42:49 +11:38 17:20  
9 Annette Ragvald Vingåkers OK 46:04 +14:53 18:39  
10 Ingrid Lind Leksands OK 47:15 +16:04 19:07  
11 Evamarie Lundahl IF Hagen 51:49 +20:38 20:58  
12 Marit Nilsson Kils OK 59:12 +28:01 23:58  
13 Lena Jakobsson Västerås SOK 1:02:07 +30:56 25:08  
  Annica Lindell Lang Västerbergslagens OL ej start      

 

H60

3 060 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sigurd Dæhli Løten o-lag 25:23   8:17  
2 Lars Harkman Malungs OK Skogsmårdarna 28:28 +3:05 9:18  
3 Terje Wikstrøm Ringsaker OK 30:04 +4:41 9:49  
4 Thom Sandvik Avesta OK 31:04 +5:41 10:09  
5 Olov Öström OK Tyr 32:06 +6:43 10:29  
6 Olle Rönnols Säterbygdens OK 32:22 +6:59 10:34  
7 Mikael Bodén Markbygdens OK 32:23 +7:00 10:34  
8 Lars Jakobsson Västerås SOK 32:26 +7:03 10:35  
9 Bo Herdersson Markbygdens OK 32:56 +7:33 10:45  
10 Arne Holmer IFK Moras OK 33:34 +8:11 10:58  
11 Uno Magnusson IF Hagen 34:03 +8:40 11:07  
12 Göran Blomberg GOIF Tjalve 34:11 +8:48 11:10  
13 Torbjörn Ottosson Stora Tuna OK 34:21 +8:58 11:13  
14 Stefan Gunnarsson Kristinehamns OK 34:22 +8:59 11:13  
15 Ulf Henriksson Korsnäs IF OK 35:13 +9:50 11:30  
16 Mats Hastad Fellingsbro GOIF 36:17 +10:54 11:51  
17 Arne Persson Markbygdens OK 37:40 +12:17 12:18  
18 Anders Silvemark Dalaportens OL 38:46 +13:23 12:40  
19 Torgny Ottosson OK Torfinn 38:57 +13:34 12:43  
20 Lars Danils Västerbergslagens OL 39:02 +13:39 12:45  
21 Anders Robertsson Almby IK 40:11 +14:48 13:07  
22 Conny Nilsson Nyköpings OK 40:31 +15:08 13:14  
23 Matz Larsson Gustavsbergs OK 40:38 +15:15 13:16  
24 Anders Eriksson IF Hagen 41:11 +15:48 13:27  
25 Tommy Westerberg IF Hagen 41:34 +16:11 13:35  
26 Lars Erik Hermansson OK Linné 41:59 +16:36 13:43  
27 Sven Larsson Särna SK 42:03 +16:40 13:44  
28 Hans Tuvesson IF Hagen 43:30 +18:07 14:12  
29 Sven-Erik Levin Tierps SOK 44:34 +19:11 14:33  
30 Ronnie Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna 44:51 +19:28 14:39  
31 Erik Broman Alfta-Ösa OK 45:19 +19:56 14:48  
32 Anders Karlsson OK Linné 45:41 +20:18 14:55  
33 Gunde Hjalmarsson Stora Tuna OK 47:03 +21:40 15:22  
34 Hans Ragvald Vingåkers OK 53:09 +27:46 17:22  
35 Anders Gunnarsson Surahammars SOK 53:17 +27:54 17:24  
36 Curt Reinholdsson IF Thor 53:31 +28:08 17:29  
37 Kenneth Persson IFK Hedemora OK 1:06:42 +41:19 21:47  
  Arvid Galborgen Eds SK ej start      
  Hans-Erik Lang Västerbergslagens OL ej start      
  Bengt Hansson Säterbygdens OK ej start      

 

D65

2 310 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Britt Linnéa Eriksson Sala OK 30:22   13:08  
2 Maud Mossberg OK Järnbärarna 31:35 +1:13 13:40  
3 Eva Halvarson OK Kåre 36:53 +6:31 15:58  
4 Gunilla Pettersson Västerviks OK 39:13 +8:51 16:58  
5 Lena Hedman Hallstahammars OK 40:10 +9:48 17:23  
6 Margareta Hjelmkvist Gustavsbergs OK 42:04 +11:42 18:12  
7 Siv Frodin Köping-Kolsva OK 44:09 +13:47 19:06  
8 Barbro Carlsson Alfta-Ösa OK 44:30 +14:08 19:15  
9 Ingeborg Torris Malungs OK Skogsmårdarna 51:02 +20:40 22:05  
10 Marianne Sellgren Sigtuna OK 1:07:00 +36:38 29:00  

 

H65

2 470 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Torgny Pettersson Västerviks OK 23:06   9:21  
2 Carl-Henry Andersson OK Orinto 23:40 +0:34 9:34  
3 Kjell Eriksson OK Djerf 25:04 +1:58 10:08  
4 Tor Trøan Hadeland OL 25:08 +2:02 10:10  
5 Paul Norén OK Södertörn 25:52 +2:46 10:28  
6 Christer Sandh OK Roxen 26:06 +3:00 10:34  
7 Göran Larsson Sala OK 26:57 +3:51 10:54  
8 Claes Nideborn Stora Tuna OK 27:07 +4:01 10:58  
9 Ulf Kjellin OK Hedströmmen 27:24 +4:18 11:05  
10 Karl-Göran Wahlström Almby IK 27:28 +4:22 11:07  
11 Börje Sander Leksands OK 27:43 +4:37 11:13  
12 Arve Smestad Løten o-lag 28:27 +5:21 11:31  
13 Christer Nälemark OK Djerf 29:03 +5:57 11:45  
14 Bernt Eriksson Spårvägens OK 29:12 +6:06 11:49  
15 Sven Erik Molander Tolered-Utby Ol-klubb 30:14 +7:08 12:14  
16 Per-Åke Hull Almby IK 30:16 +7:10 12:15  
17 Olle Klarström Rehns BK 31:19 +8:13 12:40  
18 Roland Berg Säterbygdens OK 31:58 +8:52 12:56  
19 Sven Erik Sundin Selånger SOK 32:26 +9:20 13:07  
20 Bertil Höök Västerbergslagens OL 32:31 +9:25 13:09  
21 Pipar Hans Erik Turesson Leksands OK 33:10 +10:04 13:25  
22 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 33:21 +10:15 13:30  
23 Anders Claesson IFK Moras OK 33:28 +10:22 13:32  
24 Tord Andersen Västerbergslagens OL 33:40 +10:34 13:37  
25 Sven-Erik Kempe OK Hammaren 34:05 +10:59 13:47  
26 Åke Mossberg OK Milan 34:22 +11:16 13:54  
27 Mats Mårtensson Stora Tuna OK 34:42 +11:36 14:02  
28 Sven-Erik Carlsson Alfta-Ösa OK 35:22 +12:16 14:19  
28 Jerker Enekvist IF Hansa-Hoburg 35:22 +12:16 14:19  
30 Bernt Löfkvist Bjursås OK 37:30 +14:24 15:10  
31 Stanley Holmer IFK Moras OK 38:36 +15:30 15:37  
32 Ulf Ahlquist IF Hansa-Hoburg 41:30 +18:24 16:48  
33 Kjell Frodin Köping-Kolsva OK 41:57 +18:51 16:59  
34 Lennart Gardelius IF Hansa-Hoburg 45:55 +22:49 18:35  
  Willy Grønstad Gimle IF ej godkänd      
  Östen Eriksson Avesta OK ej godkänd      
  Torgny Pettersson Markbygdens OK ej start      
  Christer Hellström Stora Tuna OK ej start      
  Leif Mathisen Eskilstuna OL ej start      

 

D70

2 240 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ing-Marie Mozélius Stora Tuna OK 34:42   15:29  
2 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 37:22 +2:40 16:40  
3 Mariann Nilsson Lustens OK 40:33 +5:51 18:06  
4 Britt-Marie Eklöf OK Milan 41:06 +6:24 18:20  
5 Siv Stam Säterbygdens OK 42:18 +7:36 18:53  
6 Edla Fornander Västerbergslagens OL 43:47 +9:05 19:32  
7 Irma Bjärud Västerbergslagens OL 56:14 +21:32 25:06  
8 Lilian Bengtsson OK Amne 1:27:22 +52:40 39:00  
  Inger Lund Sala OK ej godkänd     Ladda ner rutt i gpx-format

 

H70

2 310 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jan Fogelberg Västvärmlands OK 21:00   9:05  
2 Runo Johansson Kristinehamns OK 26:26 +5:26 11:26  
3 Håkan Mossberg OK Järnbärarna 27:21 +6:21 11:50  
4 Jan Johansson IFK Hedemora OK 27:44 +6:44 12:00  
5 Olle Johansson IFK Hedemora OK 28:26 +7:26 12:18  
6 Hans Persson OK Älgen 28:45 +7:45 12:26  
7 Anders Sellgren Sigtuna OK 28:47 +7:47 12:27  
8 Stig Israelsson OK Tylöskog 28:48 +7:48 12:28  
9 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 29:31 +8:31 12:46  
10 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 29:39 +8:39 12:50  
11 Sören Johansson Sala OK 30:38 +9:38 13:15  
12 Karl-Gustav Klemets Köping-Kolsva OK 31:14 +10:14 13:31  
13 Leif Eriksson Heby AIF 31:19 +10:19 13:33  
14 Sven Gustav Dahlberg Storviks IF 31:48 +10:48 13:45  
15 Rolf Bjärud Västerbergslagens OL 32:19 +11:19 13:59  
16 Leif Lindh IK Vikings OK 32:54 +11:54 14:14  
17 Stig Nordqvist Västerbergslagens OL 35:43 +14:43 15:27  
18 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 35:59 +14:59 15:34  
19 Bengtåke Andersson OK Amne 36:11 +15:11 15:39  
20 Sven-Olof Asp Leksands OK 36:17 +15:17 15:42  
21 Rune Persson Malungs OK Skogsmårdarna 36:31 +15:31 15:48  
22 Sven Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 36:35 +15:35 15:50  
23 Lennart Mattsson Lustens OK 36:58 +15:58 16:00  
24 Janne Jansson Malungs OK Skogsmårdarna 37:06 +16:06 16:03  
25 Johnny Brandt Hällefors OK 37:21 +16:21 16:10  
26 Sverre Jonsson OK Ravinen 38:14 +17:14 16:33  
27 Östen Eklöf OK Milan 38:15 +17:15 16:33  
28 Nils Mogren Hällefors OK 38:27 +17:27 16:38  
29 Kjell-Åke Ryen Kroppa IF 38:39 +17:39 16:43  
30 Karl-Erik Persson IK Vikings OK 39:32 +18:32 17:06  
31 Hans Grudd Stora Tuna OK 40:15 +19:15 17:25  
32 Björn Helgesson IK Jarl Rättvik 40:55 +19:55 17:42  
33 Bo Danmo Domnarvets GOIF 42:20 +21:20 18:19  
34 Jan Olof Hedberg Gagnefs OK 43:10 +22:10 18:41  
35 Bo Lindkvist Köping-Kolsva OK 46:24 +25:24 20:05  
36 Tore Andersson IK Jarl Rättvik 54:57 +33:57 23:47  
  Tore Martinsson Degerfors OK ej start      
  Östen Andersson Västerbergslagens OL ej start      
  Håkan Rystedt Stora Tuna OK ej start      
  Reits Hall OK Amne ej start      

 

D75

2 210 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Asta Sjöberg Lindebygdens OK 33:59   15:22  
2 Siv Hasselgrund Bjursås OK 37:59 +4:00 17:11  
3 Britt Eriksson Hammarby IF OF 42:00 +8:01 19:00  
4 Elvy Wetterskoog Hällefors OK 43:38 +9:39 19:44  
5 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 45:20 +11:21 20:30  
6 Harriet Karlsson OK Grip 48:19 +14:20 21:51  

 

H75

2 240 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 24:24   10:53  
2 Rune Karlsson Sundbybergs IK 25:44 +1:20 11:29  
3 Folke Nyström Västerbergslagens OL 29:06 +4:42 12:59  
4 Svante Nyström Västerbergslagens OL 30:57 +6:33 13:49  
5 Roland Löwgren Spårvägens OK 32:31 +8:07 14:30  
6 Folke Lindblom Heby AIF 32:59 +8:35 14:43  
7 Karl Henrik Lovang Västerbergslagens OL 35:18 +10:54 15:45  
8 Hjalmar Nordquist OK Järnbärarna 37:47 +13:23 16:52  
9 Rune Arvidsson Markbygdens OK 39:43 +15:19 17:43  
10 Lennart Karlsson OK Grip 43:37 +19:13 19:28  
11 Stig Bengtsson OK Amne 48:26 +24:02 21:37  
  Gunnar Johansson Filipstads OK ej start      

 

H80

2 210 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 John Vallin OK Hedströmmen 34:01   15:23  
2 Nils Jansson Skattkärrs SOK 34:21 +0:20 15:32  
3 Lars-Erik Lindell Väsby OK 39:05 +5:04 17:41  
4 Bo Sandberg IK Jarl Rättvik 41:26 +7:25 18:44  
5 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 42:56 +8:55 19:25  
6 Melvin Nilsson Lustens OK 43:36 +9:35 19:43  
7 Arvo Hyvönen Skattkärrs SOK 46:03 +12:02 20:50  
8 Elof Back Fagersta OK 46:32 +12:31 21:03  
9 Claes Sjöberg Lindebygdens OK 1:15:47 +41:46 34:17  

 

H85

2 210 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Göran Barremyr OK Fryksdalen 53:30   24:12  
2 Thorwald Jansson Västerbergslagens OL 1:02:40 +9:10 28:21  

 

Inskolning

2 200 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
  Alexander Rosenqvist Ulriksbergs IK fullföljt      
  Nils Forsgren Västerbergslagens OL fullföljt      
  Erik Theander Haninge SOK fullföljt      
  Joel Wilhelmsson Filipstads OK fullföljt      
  Emma Nordqvist Västerbergslagens OL fullföljt      
  Ella Skoghammar IK Vikings OK fullföljt      
  Arvin Sohl IK Vikings OK fullföljt      
  Freja Persson Domnarvets GOIF fullföljt      
  Lovisa Persson Domnarvets GOIF fullföljt      
  Hugo Claesson Stora Tuna OK fullföljt      
  Lowe Ekström OK Älgen fullföljt      
  Lilly Bergenfur Skattkärrs SOK fullföljt      
  Tindra Blomkvist Skattkärrs SOK fullföljt      
  Edith Bergenfur Skattkärrs SOK fullföljt      
  Aron Lindberg OK Roslagen fullföljt      
  Elin Theander Haninge SOK ej godkänd      
  Emmy Theander Haninge SOK ej godkänd      
  Ayla Sohl IK Vikings OK ej start