Resultater Älgdrevet - Langdistanse 2015



Resultater Älgdrevet - Langdistanse
Fredriksberg, Sverige - 3. oktober 2015

Arrangementstype: Orientering

D21 Elit

8 760 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rebecka Lindberg OK Roslagen 1:17:28   8:50
2 Annika Björk OK Linné 1:24:18 +6:50 9:37
3 Linda Rinaldo OK Tor 1:26:58 +9:30 9:55
4 Sara Johansson Domnarvets GOIF 1:27:37 +10:09 10:00
5 Evgeniya Ryapolova IFK Moras OK 1:28:59 +11:31 10:09
6 Sara Hodler IFK Moras OK 1:32:45 +15:17 10:35
  Hilda Forsgren OK Linné ej godkänd    

H21 Elit

12 470 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Artem Panchenko IFK Moras OK 1:33:01   7:27
2 Johan Bäckman Malungs OK Skogsmårdarna 1:34:44 +1:43 7:35
3 Simon Hodler IFK Moras OK 1:38:59 +5:58 7:56
4 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad 1:41:32 +8:31 8:08
5 Nils Olsson OK Linné 1:49:35 +16:34 8:47
6 Oskar Gustafsson Centrum OK 1:53:50 +20:49 9:07
7 Olle Karlsson Söders-Tyresö 1:57:40 +24:39 9:26
8 U Tomas Löfgren Stora Tuna OK 1:58:20 +25:19 9:29
9 Fredrik Sturesson OK Alehof 2:01:26 +28:25 9:44
10 Linus Bohman Hjärnarps GH OL 2:01:29 +28:28 9:44
11 Patrik Lind Ärla IF 2:06:23 +33:22 10:08
12 Rob Hart OK Linné 2:15:39 +42:38 10:52
  Fredrik Norman Leksands OK ej godkänd    
  Roman Ryapolov IFK Moras OK ej start    
  Klas Almstedt Forsa OK ej start    

D20 Elit

7 350 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maja Enges Leksands OK 1:23:54   11:24
2 Josefin Erlandsson OK Milan 1:27:53 +3:59 11:57
3 Hanna Barkegren Stora Tuna OK 1:36:02 +12:08 13:03
  Hanna Gustavsson OK Tyr ej godkänd    

H20 Elit

9 880 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Martin Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 1:19:50   8:04
2 Viktor Djerf Västerbergslagens OL 2:20:04 +1:00:14 14:10

D18 Elit

5 470 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kajsa Mattsson OK Kåre 56:58   10:24
2 Erika Duhlbo IFK Moras OK 1:06:31 +9:33 12:09
3 Cecilia Djerf Västerbergslagens OL 1:21:14 +24:16 14:51

H18 Elit

7 570 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jonas Gustafsson OK Kåre 56:57   7:31
2 Fryderyk Pryjma Rehns BK 1:03:04 +6:07 8:19
3 John Gunnarsson Surahammars SOK 1:06:12 +9:15 8:44
4 Johan Edenhamn Länna IF 1:08:19 +11:22 9:01
5 Eric Danielsson OK Kåre 1:09:26 +12:29 9:10
6 Arvid Linder OK Hällen 1:14:26 +17:29 9:49
7 Gustav Ögren Korsnäs IF OK 1:14:50 +17:53 9:53
8 Robin Svennberg Degerfors OK 1:15:49 +18:52 10:00
9 Hannes Bergenfur IK Vikings OK 1:22:18 +25:21 10:52
10 Erik Nallgård Västerås SOK 1:25:43 +28:46 11:19
11 Tobias von Kronhelm OK Måsen 1:40:15 +43:18 13:14

D21

6 210 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Annika Östman Domnarvets GOIF 59:45   9:37
2 Cecilia Einarsson Västerås SOK 1:01:07 +1:22 9:50
3 Malin Annegård Centrum OK 1:01:47 +2:02 9:56
4 Eva Elfving Domnarvets GOIF 1:02:04 +2:19 9:59
5 Malin Welén Köping-Kolsva OK 1:05:03 +5:18 10:28
6 Lisa Westerberg OK Milan 1:09:21 +9:36 11:10
7 Sandra Burén Köping-Kolsva OK 1:14:46 +15:01 12:02
8 Marika Hagelberg OK Kåre 1:23:15 +23:30 13:24
9 Aino Leijon Avesta OK 1:29:58 +30:13 14:29
10 Stina Häggbrink Berga SOK 1:50:17 +50:32 17:45

H21

8 870 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anders Nordahl OK Kåre 1:16:47   8:39
2 Marcus Ek Köping-Kolsva OK 1:19:53 +3:06 9:00
3 Jonas Fogelberg Västvärmlands OK 1:20:43 +3:56 9:05
4 Viktor Lundén Avesta OK 1:29:57 +13:10 10:08
5 Johan Celander Köping-Kolsva OK 1:36:40 +19:53 10:53
6 Jens Wicksén Centrum OK 1:36:49 +20:02 10:54
7 Niklas Reinholdsson IF Thor 1:40:46 +23:59 11:21
8 Martin Karlsson Centrum OK 1:42:28 +25:41 11:33
  Jerk Rönnols Centrum OK ej godkänd    
  Arvid Rinaldo OK Tor ej godkänd    
  Jonas Vikström Köping-Kolsva OK ej godkänd    

D21 Kort

4 750 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Therese Korkeakoski OK Milan 54:04   11:22
2 Lenka Klimplova OK Kåre 55:31 +1:27 11:41
3 Lina Rööhs Skattkärrs SOK 56:07 +2:03 11:48
4 Jenny Johansson KFUM Örebro OK 1:00:51 +6:47 12:48
5 Maria Bois Leksands OK 1:01:45 +7:41 13:00
6 Elin Sundkvist Berg KFUM Örebro OK 1:09:35 +15:31 14:38
7 Ronja Hill Tumba-Mälarhöjden OK 1:09:37 +15:33 14:39
8 Diana Brandberg Fagersta OK 1:11:57 +17:53 15:08

H21 Kort

7 390 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
  Filip Söderlund OK Milan ej godkänd    
  Dan Eriksson Västerbergslagens OL ej godkänd    

H18

5 500 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erik Calleberg Snättringe SK 1:18:39   14:18

D16

4 560 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ronja Hugg Forsa OK 45:42   10:01
2 Frida Johansson OK Djerf 46:32 +0:50 10:12
3 Alva Ringi OK Kåre 47:01 +1:19 10:18
4 Elvira Danielsson Köping-Kolsva OK 49:10 +3:28 10:46
5 Maja Mörth Leksands OK 49:22 +3:40 10:49
6 Tindra Jernström Avesta OK 52:06 +6:24 11:25
7 Sara Junevik Leksands OK 52:09 +6:27 11:26
8 Elin Nallgård Västerås SOK 55:37 +9:55 12:11
9 Adelina Funke Leksands OK 1:00:04 +14:22 13:10
10 Elin Dahlmark Västerås SOK 1:02:26 +16:44 13:41
11 Karolina Djerf Västerbergslagens OL 1:03:02 +17:20 13:49
12 Elsa Limbäck Västerås SOK 1:03:33 +17:51 13:56
13 Vilma Berger Domnarvets GOIF 1:05:46 +20:04 14:25
14 Hanna Sundström Västerås SOK 1:07:19 +21:37 14:45
15 Johanna Breivold Västerås SOK 1:08:07 +22:25 14:56
16 Tova Eriksson OK Djerf 1:15:06 +29:24 16:28
17 Alva Limbäck Västerås SOK 1:26:04 +40:22 18:52
  Katrin Sjödén Älvdalens IF OK ej start    

H16

5 680 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Håkan Ramberg Hallstahammars OK 46:11   8:07
2 Oskar Nyman OK Tyr 48:57 +2:46 8:37
3 Johannes Ögren Korsnäs IF OK 51:07 +4:56 8:59
4 Gustav Jonsson OK Tor 56:50 +10:39 10:00
5 Johan Calleberg Snättringe SK 58:01 +11:50 10:12
6 Zeb Palm HJS-Vansbro OK 59:23 +13:12 10:27
7 Josef Wennblom Hagaby GOIF 1:01:36 +15:25 10:50
8 Viktor Wallin Korsnäs IF OK 1:11:13 +25:02 12:32
9 Adrian Lundberg IK Vikings OK 1:13:15 +27:04 12:53
10 Martin Danielsson OK Kåre 1:16:33 +30:22 13:28
11 Tim Dalheimer IK Vikings OK 1:39:14 +53:03 17:28
  Nial Simes OK Tyr ej start    
  Wilmer Brodén Leksands OK ej start    

D16 Kort

4 130 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Klara Berglund Västerås SOK 1:12:39   17:35

D14

4 130 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tilda Östberg Stora Tuna OK 34:21   8:19
2 Nora Holmgård Kils OK 38:00 +3:39 9:12
3 Ida Johnsson OK Kåre 39:10 +4:49 9:29
4 Tove Ringi OK Kåre 40:06 +5:45 9:42
5 Alva Rytther Västerbergslagens OL 40:37 +6:16 9:50
6 Elsa Nilsson Domnarvets GOIF 41:49 +7:28 10:07
7 Klara Sjöström Västerås SOK 42:22 +8:01 10:15
8 Elin Lindblad OK Djerf 42:54 +8:33 10:23
9 Julia Wanner Avesta OK 43:56 +9:35 10:38
10 Lisa Hallgren Bjursås OK 46:14 +11:53 11:11
11 Clara Spik Leksands OK 48:44 +14:23 11:47
12 Sofia Djerf Västerbergslagens OL 50:27 +16:06 12:12
13 Klara Johansson Västvärmlands OK 51:03 +16:42 12:21
14 Lilian Palm HJS-Vansbro OK 52:03 +17:42 12:36
15 Julia Funke Leksands OK 52:33 +18:12 12:43
16 Ida Larsson Västerås SOK 54:16 +19:55 13:08
17 Karin Ingeborg Wedman Västerbergslagens OL 54:53 +20:32 13:17
18 Maja Holmgren Västerås SOK 55:06 +20:45 13:20
19 Amanda Jansson OK Djerf 57:27 +23:06 13:54
20 Emilia Brangefält Västerås SOK 1:02:41 +28:20 15:10
21 Alma Sand Västerbergslagens OL 1:12:19 +37:58 17:30
22 Elsa Forsgren Västerbergslagens OL 1:18:38 +44:17 19:02
23 Hanna Eriksson Norbergs OK 1:20:17 +45:56 19:26
  Sara Mouazzen Västerås SOK ej godkänd    
  Cecilia Lindgren OK Kåre ej start    

H14

4 260 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mattias Östberg Stora Tuna OK 26:50   6:17
2 Viktor Svensk Stora Tuna OK 27:35 +0:45 6:28
3 David Borg Södertälje-Nykvarn OF 29:43 +2:53 6:58
4 Erik Brandt Domnarvets GOIF 32:30 +5:40 7:37
5 Henrik Petrisi Västerbergslagens OL 33:17 +6:27 7:48
6 Casper Hedar OK Tor 33:37 +6:47 7:53
7 Arvid Roos OK Linné 36:45 +9:55 8:37
8 Eric Hallner Ockelbo OK 36:46 +9:56 8:37
9 Karl Granath Svärdsjö Skid och Orienteringsklubb 39:05 +12:15 9:10
10 Albin Berger Domnarvets GOIF 41:10 +14:20 9:39
11 Jonas Carlsson Stora Tuna OK 43:02 +16:12 10:06
12 Samuel Stålnäbb Kvarnsvedens GOIF OK 43:23 +16:33 10:11
13 Melker Nordgren OK Kåre 43:43 +16:53 10:15
14 Rasmus Pettersson OK Djerf 45:09 +18:19 10:35
15 Gustav Perman OK Tyr 45:28 +18:38 10:40
16 Fredrik Junevik Leksands OK 46:03 +19:13 10:48
17 Henry Svens Västerbergslagens OL 46:17 +19:27 10:51
18 Jonas Musslinder Nyköpings OK 56:34 +29:44 13:16
19 Anton Holm OK Djerf 57:05 +30:15 13:23
20 Filip Bäck Arboga OK 1:00:44 +33:54 14:15
21 David Mårtensson Garphyttans IF 1:04:19 +37:29 15:05
  Filip Brodén Leksands OK ej godkänd    
  Elias Bergenfur IK Vikings OK ej start    

D12

3 020 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johanna Roos OK Linné 29:53   9:53
2 Ellen Funke Leksands OK 32:53 +3:00 10:53
3 Klara Borg Södertälje-Nykvarn OF 32:54 +3:01 10:53
4 Moa Birkebæk Stora Tuna OK 34:24 +4:31 11:23
5 Tuva-Cajsa Spik Leksands OK 36:20 +6:27 12:01
6 Julia Berg KFUM Örebro OK 36:35 +6:42 12:06
7 Ida Bengtsson OK Alehof 39:44 +9:51 13:09
8 Anja Nilsson Domnarvets GOIF 42:56 +13:03 14:12
9 Lina Hällsten Stora Tuna OK 44:49 +14:56 14:50
10 Matilda Holm OK Djerf 45:55 +16:02 15:12
10 Jonna Sandberg Köping-Kolsva OK 45:55 +16:02 15:12
12 Emilia johnsson OK Kåre 46:41 +16:48 15:27
13 Linnea Fridolfsson Stora Tuna OK 49:31 +19:38 16:23
14 Agnes Wallin Korsnäs IF OK 52:21 +22:28 17:20
15 Lova Perman Kils OK 52:45 +22:52 17:28
16 Alma Wallman Västerbergslagens OL 53:02 +23:09 17:33
17 Kajsa Ivarsson Västerbergslagens OL 57:34 +27:41 19:03
18 Stina Bern Garphyttans IF 1:00:49 +30:56 20:08

H12

3 020 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Christoffer Lindgren OK Kåre 28:28   9:25
2 Alexander Jansson OK Djerf 32:43 +4:15 10:50
3 Lucas Wanner Avesta OK 34:08 +5:40 11:18
4 Vilgot Wennblom Hagaby GOIF 39:55 +11:27 13:13
5 Elmer Ögren Karlsbyhedens IK 41:52 +13:24 13:51
6 Oliver Pettersson OK Milan 44:48 +16:20 14:50
7 Eric Bäck Arboga OK 45:26 +16:58 15:02
8 Arvid Eriksson Norbergs OK 1:02:58 +34:30 20:50
9 Jonathan Tellestedt Garphyttans IF 1:14:44 +46:16 24:44
10 Olof Musslinder Nyköpings OK 1:20:35 +52:07 26:40
  Jakob Carlsson Stora Tuna OK ej godkänd    
  Jon Hansson OK Kåre ej godkänd    
  Linus Sjödén Älvdalens IF OK ej start    
  Anton Fors HJS-Vansbro OK ej start    

D12 Kort

2 630 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sara Wallin Korsnäs IF OK 37:56   14:25

H12 Kort

2 630 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Casper Norman Leksands OK 22:00   8:21
2 David Fredriksson Garphyttans IF 28:50 +6:50 10:57
  Sten Jonsson Hällefors OK ej start    

D10

2 630 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Klara Hart OK Linné 19:55   7:34
2 Signe Ögren Karlsbyhedens IK 22:05 +2:10 8:23
3 Malin Håll HJS-Vansbro OK 22:37 +2:42 8:35
4 Johanna Berg KFUM Örebro OK 22:43 +2:48 8:38
5 Elsa Gustafsson OK Tylöskog 22:47 +2:52 8:39
6 Anja Berger Domnarvets GOIF 23:13 +3:18 8:49
7 Elsa Brandt Domnarvets GOIF 23:30 +3:35 8:56
8 Sofia Hugg Forsa OK 24:11 +4:16 9:11
9 Nelly Mårtensson Garphyttans IF 24:45 +4:50 9:24
10 Enni Lundberg OK Kåre 26:11 +6:16 9:57
11 Ylva Hansson OK Kåre 27:27 +7:32 10:26
12 Linnea Junevik Leksands OK 28:27 +8:32 10:49
13 Amanda Bäck Arboga OK 29:19 +9:24 11:08
14 Lovisa Djerf Västerbergslagens OL 31:33 +11:38 11:59
15 Isabella Holm OK Djerf 32:32 +12:37 12:22
16 Sanna Hörnell Domnarvets GOIF 49:59 +30:04 19:00
  Julia Hagelberg Nordahl OK Kåre ej godkänd    
  Nora Cedeberg Löwgren Stora Tuna OK ej start    

H10

2 630 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olle Ringi OK Kåre 14:31   5:31
2 Olle Wallman Västerbergslagens OL 19:29 +4:58 7:24
3 Hugo Bergenfur IK Vikings OK 20:44 +6:13 7:53
4 Arvid Johansson OK Djerf 20:45 +6:14 7:53
5 Karl Forsgren Västerbergslagens OL 22:59 +8:28 8:44
6 Hugo Ekström OK Älgen 23:03 +8:32 8:45
7 Albert Brohede OK Älgen 23:09 +8:38 8:48
8 Hjalmar WIlhelmsson Filipstads OK 23:11 +8:40 8:48
9 Nils Arvid Wedman Västerbergslagens OL 24:24 +9:53 9:16
10 Elias Hällsten Stora Tuna OK 25:24 +10:53 9:39
11 Rasmus Hedar OK Tor 25:37 +11:06 9:44
12 Petter Granath Svärdsjö Skid och Orienteringsklubb 27:05 +12:34 10:17
13 Isak Holmgård Kils OK 27:44 +13:13 10:32
14 Isak Fredriksson Garphyttans IF 30:36 +16:05 11:38
15 Felix Lind OK Älgen 32:52 +18:21 12:29
16 Elias Hörnell Domnarvets GOIF 33:39 +19:08 12:47
17 Nils Johansson Västvärmlands OK 37:44 +23:13 14:20
18 Jakob Sandberg Köping-Kolsva OK 40:41 +26:10 15:28
  Ludvig Nord Snättringe SK ej start    
  Dennis Bjurstedt Surahammars SOK ej start    

H35

8 870 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tony Hellberg Ölmstads IS 1:32:33   10:26
2 Mats Hörnell Domnarvets GOIF 1:56:04 +23:31 13:05

D40

5 380 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pia Birkebæk Stora Tuna OK 49:10   9:08
2 Linn Nilsson OK Tyr 56:09 +6:59 10:26
3 Charlotte Flansbjer OK Djerf 56:31 +7:21 10:30
4 Agneta Gustavsson OK Tyr 59:34 +10:24 11:04
5 Anna-Karin Mattsson Skattkärrs SOK 1:00:19 +11:09 11:12
6 Karin Johnsson OK Kåre 1:01:16 +12:06 11:23
7 Liselott Nordgren OK Kåre 1:09:06 +19:56 12:50
8 Jenny Ögren Karlsbyhedens IK 1:11:23 +22:13 13:16
9 Hillevi Ekstrand Västerbergslagens OL 1:11:57 +22:47 13:22
10 Malin Wiklund Almby IK 1:12:48 +23:38 13:31
11 Eva-Lill Bergenfur IK Vikings OK 1:14:31 +25:21 13:51
12 Kaisa Mårtensson Garphyttans IF 1:24:49 +35:39 15:45
  Elin Ek IFK Moras OK ej start    
  Annette Roos OK Linné ej start    

H40

7 390 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pär Höök IFK Moras OK 58:36   7:55
2 Jörgen Granefelt Kils OK 59:38 +1:02 8:04
3 Anders Oksvold OK Kåre 1:01:39 +3:03 8:20
4 Pontus Funke Leksands OK 1:04:26 +5:50 8:43
5 Daniel Brohede OK Älgen 1:04:29 +5:53 8:43
6 Christer Carlsson Alfta-Ösa OK 1:05:34 +6:58 8:52
7 Henrik Roos OK Linné 1:07:10 +8:34 9:05
8 Patrik Johnsson OK Kåre 1:08:45 +10:09 9:18
9 Fredrik Granath Svärdsjö Skid och Orienteringsklubb 1:13:55 +15:19 10:00
10 Tommy Johansson Västvärmlands OK 1:18:19 +19:43 10:35
11 Mats Bergenfur IK Vikings OK 1:19:03 +20:27 10:41
12 James Melander Tjällmo-Godegårds OK 1:21:30 +22:54 11:01
13 Per Håstlund Almby IK 1:22:59 +24:23 11:13
14 Jonas Holmgren Västerbergslagens OL 1:23:05 +24:29 11:14
15 Michael Wennblom Hagaby GOIF 1:23:29 +24:53 11:17
16 Niklas Hall Haninge SOK 1:26:12 +27:36 11:39
17 Marcus Johnsson Avesta OK 1:27:13 +28:37 11:48
18 Dan-Olof Turesson Leksands OK 1:34:55 +36:19 12:50
19 Erik Lindén Järfälla OK 1:36:29 +37:53 13:03
20 Jakob Wedman Västerbergslagens OL 1:41:10 +42:34 13:41
  Jakob Berg KFUM Örebro OK ej start    

D45

5 380 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maria Junevik Leksands OK 51:36   9:35
2 Sofia Holmgård Kils OK 51:50 +0:14 9:38
3 Stina Nordahl Domnarvets GOIF 55:30 +3:54 10:18
4 Karin Svensk Stora Tuna OK 1:03:31 +11:55 11:48
5 Pernilla Klemets Köping-Kolsva OK 1:04:20 +12:44 11:57
6 Annika Sundström Västerås SOK 1:04:33 +12:57 11:59
7 Anna Danielsson OK Kåre 1:10:00 +18:24 13:00
8 Åsa Spik Leksands OK 1:12:20 +20:44 13:26
9 Berit Gummus IFK Moras OK 1:14:17 +22:41 13:48
10 Heléne Svensson Kristinehamns OK 1:17:51 +26:15 14:28
11 Susanne Lind Avesta OK 1:20:32 +28:56 14:58
12 Charlotta Wallin Korsnäs IF OK 1:22:34 +30:58 15:20
13 Agneta Hallberg Hansson Jönköpings OK 1:24:40 +33:04 15:44
14 Maria Strömberg Avesta OK 1:25:50 +34:14 15:57
15 Lena Broberg Snättringe SK 1:27:34 +35:58 16:16
16 Lena Liljefors Avesta OK 1:32:16 +40:40 17:08
17 Karin von Kronhelm OK Måsen 1:36:10 +44:34 17:52
  Anna-Karin Lövgren Avesta OK ej godkänd    
  Charlotte Skoglund Kils OK ej godkänd    
  Lena Petrisi Västerbergslagens OL ej start    
  Yvonne Sjödén Älvdalens IF OK ej start    

H45

7 390 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olof Smitt Södertälje-Nykvarn OF 58:22   7:53
2 Per Jansson OK Djerf 1:00:41 +2:19 8:12
3 Johan Enges Leksands OK 1:03:06 +4:44 8:32
4 Ola Jernström Avesta OK 1:04:13 +5:51 8:41
5 Henrik Holmberg Köping-Kolsva OK 1:06:05 +7:43 8:56
6 Johan Hansson Jönköpings OK 1:06:47 +8:25 9:02
7 Anders Jonsson IK Vikings OK 1:10:31 +12:09 9:32
8 Lars Ögren Karlsbyhedens IK 1:11:55 +13:33 9:43
9 Henrik Lindblad OK Djerf 1:12:59 +14:37 9:52
10 Tomas Norman Leksands OK 1:13:26 +15:04 9:56
11 Håkan Blomkvist Skattkärrs SOK 1:14:14 +15:52 10:02
12 Anders Löwgren OK Milan 1:18:15 +19:53 10:35
13 Mats Gunnemyr Söders-Tyresö 1:18:45 +20:23 10:39
14 Tomas Jonsson Vandrarringen 1:19:04 +20:42 10:41
15 Joacim Dahlberg Almby IK 1:21:17 +22:55 10:59
16 Per Nordahl Domnarvets GOIF 1:22:02 +23:40 11:06
17 Magnus Hjorth Domnarvets GOIF 1:22:09 +23:47 11:06
18 Mikael Ringi OK Kåre 1:22:17 +23:55 11:08
19 Mats Lilja OK Älgen 1:23:28 +25:06 11:17
20 Peter Junevik Leksands OK 1:25:32 +27:10 11:34
21 Matz Andersson Lesjöfors SK 1:26:18 +27:56 11:40
22 Anders Lundberg IK Vikings OK 1:35:55 +37:33 12:58
23 Tore Nallgård Västerås SOK 1:41:53 +43:31 13:47
24 Thomas von Kronhelm OK Måsen 1:54:18 +55:56 15:28
  Henrik Jonsson OK Tor ej start    

D50

4 750 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingrid Alexandersson Stora Tuna OK 46:20   9:45
2 Anna Von Krusenstierna OK Kåre 54:14 +7:54 11:25
3 Inger Zetterström Söders-Tyresö 55:36 +9:16 11:42
4 Anna-Lena Stenquist Gagnefs OK 56:50 +10:30 11:57
5 Anna Gund Skattkärrs SOK 57:10 +10:50 12:02
6 Anna-Maria Backryd Lindebygdens OK 57:23 +11:03 12:04
7 Dorothe Spillmann IF Thor 1:01:01 +14:41 12:50
8 Ewa Lundberg IK Vikings OK 1:01:27 +15:07 12:56
9 Carina Sundbüe Strängnäs-Malmby OL 1:01:37 +15:17 12:58
10 Lottie Lind OK Älgen 1:03:18 +16:58 13:19
11 Helena Pepa Hagaby GOIF 1:03:32 +17:12 13:22
12 Anna-Birgitta Gustafsson OK Tylöskog 1:04:02 +17:42 13:28
13 Annlouise Almqvist IFK Moras OK 1:04:12 +17:52 13:30
14 Lotta Lidman Almqvist Västerviks OK 1:05:00 +18:40 13:41
15 Lotta Jungåker Korsnäs IF OK 1:05:48 +19:28 13:51
16 Maria Hart OK Linné 1:06:41 +20:21 14:02
17 Ragnhild Svens Västerbergslagens OL 1:06:45 +20:25 14:03
18 Anki Gustafsson Säterbygdens OK 1:07:35 +21:15 14:13
19 Gunilla Boman Västerås SOK 1:08:32 +22:12 14:25
20 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 1:08:46 +22:26 14:28
21 Carina Johansson Tumba-Mälarhöjden OK 1:13:17 +26:57 15:25
22 Mia Gustafsson OK Kåre 1:13:23 +27:03 15:26
23 Katarina Sundqvist OK Kåre 1:14:04 +27:44 15:35
24 Helena Holmberg Köping-Kolsva OK 1:16:02 +29:42 16:00
25 Elisabet Elmertoft Norbergs OK 1:21:04 +34:44 17:04
26 Anna-Karin Rytther Västerbergslagens OL 1:29:07 +42:47 18:45

H50

6 210 m, 43 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Håkan Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna 48:43   7:50
2 Johan Hallgren Bjursås OK 52:58 +4:15 8:31
3 Pär Stål Västerbergslagens OL 53:04 +4:21 8:32
4 Niklas Löwegren Stora Tuna OK 53:06 +4:23 8:33
5 Lars Holmberg IF Hagen 54:02 +5:19 8:42
6 Stefan Bjurstedt Surahammars SOK 54:47 +6:04 8:49
7 Mats Sundbüe Strängnäs-Malmby OL 57:20 +8:37 9:13
8 Lars Holmgård Kils OK 59:18 +10:35 9:32
9 Peo Svensk Stora Tuna OK 59:53 +11:10 9:38
10 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 1:00:00 +11:17 9:39
11 Pär Nyman OK Tyr 1:00:02 +11:19 9:40
12 Per Sundström Västerås SOK 1:02:04 +13:21 9:59
13 Thomas Calleberg Snättringe SK 1:03:20 +14:37 10:11
14 Anders Brinkman Vandrarringen 1:03:50 +15:07 10:16
15 Nils Aronsson OK Tisaren 1:04:00 +15:17 10:18
16 Per Winther Västerbergslagens OL 1:05:33 +16:50 10:33
17 Jan Karlsson Söders-Tyresö 1:06:45 +18:02 10:44
18 Jonas Karlsson OK Tylöskog 1:07:11 +18:28 10:49
19 Magnus Limbäck Västerås SOK 1:07:19 +18:36 10:50
20 Peter Zetterström Söders-Tyresö 1:07:30 +18:47 10:52
21 Ulf Larsson Garphyttans IF 1:07:55 +19:12 10:56
22 Stefan Karlsson OK Ravinen 1:09:06 +20:23 11:07
23 Kalle Östgren OK Kåre 1:09:13 +20:30 11:08
24 Kenneth Hermansson Sigtuna OK 1:09:56 +21:13 11:15
25 Janne Nilsson Centrum OK 1:12:11 +23:28 11:37
26 Terje Schjølberg Røros IL 1:13:16 +24:33 11:47
27 Tomasz Pryjma KS Spójnia Warszawa 1:14:18 +25:35 11:57
28 Thomas Magnusson Kvarnsvedens GOIF OK 1:17:27 +28:44 12:28
29 Mikael Davidsson Västerås SOK 1:19:04 +30:21 12:43
30 Lars Duvander Kvarnsvedens GOIF OK 1:19:05 +30:22 12:44
31 Stefan Musslinder Nyköpings OK 1:19:33 +30:50 12:48
32 Tomas Sundqvist OK Kåre 1:24:34 +35:51 13:37
33 Anders S Nyberg Säterbygdens OK 1:24:46 +36:03 13:39
34 Björn Svensson OK Djerf 1:26:08 +37:25 13:52
35 Håkan Lindberg OK Djerf 1:32:00 +43:17 14:48
36 Hans Westman Västerås SOK 1:35:09 +46:26 15:19
37 Bernt Nilsson OK Tyr 1:40:29 +51:46 16:10
  Tomas Löfgren Stora Tuna OK ej godkänd    
  Jan Lindberg Korsnäs IF OK ej godkänd    
  Henrik Hallor Lindebygdens OK ej godkänd    
  Robert Östlund Säterbygdens OK ej godkänd    
  Gunnar Spelkvist Hällefors OK ej godkänd    
  Benneth Sundqvist Köping-Kolsva OK ej godkänd    
  Mats WIlhelmsson Filipstads OK ej start    
  Klas Lindgren Västerås SOK ej start    

D55

4 560 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Annika Brodin Lindebygdens OK 53:40   11:46
2 Lena Larsson Sala OK 57:01 +3:21 12:30
3 Susanne Persson Ärla IF 57:13 +3:33 12:32
4 Berit Danielsen IL Tyrving 1:01:54 +8:14 13:34
5 Annika Davidsson Västerås SOK 1:03:30 +9:50 13:55
6 Lotta Valentin Larsson Gustavsbergs OK 1:03:43 +10:03 13:58
7 EvaLena Ericson Södertälje-Nykvarn OF 1:03:55 +10:15 14:01
8 Barbro Isaksson OK Tisaren 1:04:33 +10:53 14:09
9 Birgitta Gustafsson Hagaby GOIF 1:06:36 +12:56 14:36
10 Lena Jansson Garphyttans IF 1:07:46 +14:06 14:51
11 Agneta Erfors OK Torfinn 1:09:56 +16:16 15:20
12 Inger Johansson NAIS Orienteringsklubb 1:23:16 +29:36 18:15
13 Sofie Nylander OK Kåre 1:23:30 +29:50 18:18
14 Gunilla Reinholdsson IF Thor 1:32:44 +39:04 20:20
15 Ing-Mari Eskilsson Haninge SOK 1:33:28 +39:48 20:29
  Carina Doyle Sundbybergs IK ej godkänd    

H55

5 500 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Christer Skoog Kils OK 43:19   7:52
2 Tryggve Ottosson Västerbergslagens OL 48:00 +4:41 8:43
3 Pär Lundkvist Hagaby GOIF 49:27 +6:08 8:59
4 Rolf Wikström OK Tyr 50:29 +7:10 9:10
5 Ola Lundh IF Hagen 50:49 +7:30 9:14
6 Björn Rosendahl Ärla IF 51:53 +8:34 9:26
7 Lennart Malmberg Svaide Roma SOK 52:22 +9:03 9:31
8 Lars Mattsson OK Kåre 53:26 +10:07 9:42
8 Andreas Hjertson OK Linné 53:26 +10:07 9:42
10 Per-Olov Sjöström Västerås SOK 53:30 +10:11 9:43
11 Leif Gustafsson Säterbygdens OK 54:10 +10:51 9:50
12 Petter Gullikstad Røros IL 54:29 +11:10 9:54
13 Kjell Klar Säterbygdens OK 55:35 +12:16 10:06
14 Jan-Olof Bäck OK Djerf 56:39 +13:20 10:18
15 Jan Eskilsson Haninge SOK 57:31 +14:12 10:27
16 Per Kristian Ekeberg IL Tyrving 57:41 +14:22 10:29
17 Jan-Olov Bergman Västerås SOK 57:43 +14:24 10:29
18 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 58:18 +14:59 10:36
19 Bo Gustafsson OK Tylöskog 59:04 +15:45 10:44
20 Mats Carlsvärd Almby IK 1:00:13 +16:54 10:56
21 Svante Lindgren Korsnäs IF OK 1:01:58 +18:39 11:16
22 Michael Bergkvist Hällefors OK 1:03:25 +20:06 11:31
23 Göran Doyle Sundbybergs IK 1:04:04 +20:45 11:38
24 Arne Sääf Gudhems IF 1:05:17 +21:58 11:52
25 Jan Gustafsson Hagaby GOIF 1:05:41 +22:22 11:56
26 Sten-Olof Matsson Leksands OK 1:06:11 +22:52 12:02
27 Tomas Andersson OK Tor 1:07:19 +24:00 12:14
28 Ulf Sundin Göteborg-Majorna OK 1:12:06 +28:47 13:06
29 Tommy Boman Västerås SOK 1:12:13 +28:54 13:07
30 Lars Karlsson Almby IK 1:13:04 +29:45 13:17
31 Carl-Erik Berglöv Fagersta OK 1:15:18 +31:59 13:41
32 Thomas Almqvist Västerviks OK 1:15:28 +32:09 13:43
33 Gunnar Jonsson Hallstahammars OK 1:15:34 +32:15 13:44
34 Henry Vestergård Almby IK 1:16:46 +33:27 13:57
35 Göran Reinholdsson Järfälla OK 1:23:28 +40:09 15:10
36 Håkan Svensson Almby IK 1:23:39 +40:20 15:12
37 Leif Sandahl OK Tyr 1:24:53 +41:34 15:26

D60

3 770 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann-Britt Göransson Almby IK 49:26   13:06
2 Bibi Silvemark Dalaportens OL 53:01 +3:35 14:03
3 Lis Dæhli Løten o-lag 57:48 +8:22 15:19
4 Inger Lindholm Fjärås AIK 58:12 +8:46 15:26
5 Marianne Einarsson Fagersta OK 1:01:48 +12:22 16:23
6 Inger Mattsson Västerbergslagens OL 1:02:47 +13:21 16:39
7 Mona Hull Almby IK 1:05:58 +16:32 17:29
8 Ingrid Lind Leksands OK 1:13:33 +24:07 19:30
9 Britt Gunnarsson Kristinehamns OK 1:17:32 +28:06 20:33
10 Annette Ragvald Vingåkers OK 1:17:33 +28:07 20:34
11 Marit Nilsson Kils OK 1:25:34 +36:08 22:41
12 Evamarie Lundahl IF Hagen 1:29:54 +40:28 23:50
  Lena Jakobsson Västerås SOK ej godkänd    

H60

5 120 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lars Harkman Malungs OK Skogsmårdarna 43:27   8:29
2 Sigurd Dæhli Løten o-lag 46:01 +2:34 8:59
3 Roger Lind Leksands OK 48:49 +5:22 9:32
4 Anders Stefan Vestlund OK Kåre 51:23 +7:56 10:02
5 Arne Holmer IFK Moras OK 51:36 +8:09 10:04
6 Hans Göran Pettersson KFUM Örebro OK 53:46 +10:19 10:30
7 Terje Wikstrøm Ringsaker OK 54:22 +10:55 10:37
8 Bo Herdersson Markbygdens OK 54:41 +11:14 10:40
9 Lars Jakobsson Västerås SOK 55:37 +12:10 10:51
10 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 56:21 +12:54 11:00
11 Torbjörn Ottosson Stora Tuna OK 56:29 +13:02 11:01
12 Olle Rönnols Säterbygdens OK 56:38 +13:11 11:03
13 Mikael Bodén Markbygdens OK 56:49 +13:22 11:05
14 Anders Silvemark Dalaportens OL 57:38 +14:11 11:15
15 Örjan Svahn IFK Moras OK 59:05 +15:38 11:32
16 Stefan Gunnarsson Kristinehamns OK 59:17 +15:50 11:34
17 Göran Blomberg GOIF Tjalve 59:23 +15:56 11:35
18 Anders Åberg Tjällmo-Godegårds OK 59:33 +16:06 11:37
19 Gunnar Munktelius Surahammars SOK 1:00:06 +16:39 11:44
20 Anders Eriksson IF Hagen 1:00:07 +16:40 11:44
21 Arvid Galborgen Eds SK 1:00:36 +17:09 11:50
22 Torgny Ottosson OK Torfinn 1:00:49 +17:22 11:52
23 Anders Karlsson OK Linné 1:01:53 +18:26 12:05
24 Bo Engborg Hällefors OK 1:02:08 +18:41 12:08
25 Arne Persson Markbygdens OK 1:04:27 +21:00 12:35
26 Lars Erik Hermansson OK Linné 1:05:13 +21:46 12:44
27 Anders Robertsson Almby IK 1:05:14 +21:47 12:44
28 Mats Hastad Fellingsbro GOIF 1:07:07 +23:40 13:06
29 Sven-Erik Levin Tierps SOK 1:07:42 +24:15 13:13
30 Ronnie Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna 1:11:20 +27:53 13:55
31 Gunde Hjalmarsson Stora Tuna OK 1:14:45 +31:18 14:35
32 Hans Tuvesson IF Hagen 1:15:22 +31:55 14:43
33 Sven Larsson Särna SK 1:16:45 +33:18 14:59
34 Lars Östlin Björkfors GOIF 1:20:00 +36:33 15:37
35 Hans Ragvald Vingåkers OK 1:22:44 +39:17 16:09
36 Karl-Erik Andersson IFK Moras OK 1:25:12 +41:45 16:38
37 Matz Larsson Gustavsbergs OK 1:26:12 +42:45 16:50
38 Anders Gunnarsson Surahammars SOK 1:26:50 +43:23 16:57
39 Curt Reinholdsson IF Thor 1:36:20 +52:53 18:48
  Dan Westerberg OK Kåre ej start    
  Hans-Erik Lang Västerbergslagens OL ej start    
  Göran Hansson Täby OK ej start    
  Matts Björke Söders-Tyresö ej start    
  Bengt Hansson Säterbygdens OK ej start    

D65

3 420 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Britt Linnéa Eriksson Sala OK 44:59   13:09
2 Margareta Hjelmkvist Gustavsbergs OK 46:21 +1:22 13:33
3 Maud Mossberg OK Järnbärarna 52:19 +7:20 15:17
4 Gunilla Pettersson Västerviks OK 54:20 +9:21 15:53
5 Eva Halvarson OK Kåre 54:29 +9:30 15:55
6 Lena Hedman Hallstahammars OK 56:18 +11:19 16:27
7 Britt-Marie Dahlin Leksands OK 1:02:02 +17:03 18:08
8 Eva Höije OK Ravinen 1:02:22 +17:23 18:14
9 Siv Frodin Köping-Kolsva OK 1:06:08 +21:09 19:20
10 Barbro Carlsson Alfta-Ösa OK 1:09:16 +24:17 20:15
11 Marianne Sellgren Sigtuna OK 1:18:12 +33:13 22:51

H65

4 730 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Torgny Pettersson Västerviks OK 44:13   9:20
2 Carl-Henry Andersson OK Orinto 45:31 +1:18 9:37
3 Hans Aurell Gävle OK 47:28 +3:15 10:02
4 Willy Grønstad Gimle IF 47:35 +3:22 10:03
5 Tor Trøan Hadeland OL 48:01 +3:48 10:09
6 Christer Sandh OK Roxen 49:05 +4:52 10:22
7 Åke Dalin Leksands OK 51:39 +7:26 10:55
8 Arve Smestad Løten o-lag 52:02 +7:49 11:00
9 Hans Käck Dalaportens OL 53:00 +8:47 11:12
10 Torbjörn Wikström OK Orinto 53:23 +9:10 11:17
11 Göran Larsson Sala OK 53:30 +9:17 11:18
12 Leif Mathisen Eskilstuna OL 54:14 +10:01 11:27
13 Karl-Göran Wahlström Almby IK 54:18 +10:05 11:28
14 Paul Norén OK Södertörn 54:44 +10:31 11:34
15 Mats Mårtensson Stora Tuna OK 55:35 +11:22 11:45
16 Per-Åke Hull Almby IK 56:43 +12:30 11:59
17 Sven Erik Sundin Selånger SOK 57:57 +13:44 12:15
18 Roland Berg Säterbygdens OK 59:20 +15:07 12:32
19 Pipar Hans Erik Turesson Leksands OK 59:35 +15:22 12:35
20 Börje Sander Leksands OK 59:39 +15:26 12:36
21 Sven Erik Molander Tolered-Utby Ol-klubb 59:41 +15:28 12:37
22 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 1:00:22 +16:09 12:45
23 Torgny Pettersson Markbygdens OK 1:00:50 +16:37 12:51
24 Jerker Enekvist IF Hansa-Hoburg 1:04:34 +20:21 13:39
25 Harry Enberg Västerbergslagens OL 1:05:04 +20:51 13:45
26 Bernt Eriksson Spårvägens OK 1:05:27 +21:14 13:50
27 Sven-Erik Kempe OK Hammaren 1:07:34 +23:21 14:17
28 Sven-Erik Carlsson Alfta-Ösa OK 1:10:09 +25:56 14:49
29 Lennart Gardelius IF Hansa-Hoburg 1:11:46 +27:33 15:10
30 Stanley Holmer IFK Moras OK 1:14:58 +30:45 15:50
  Ulf Kjellin OK Hedströmmen ej godkänd    
  Ulf Ahlquist IF Hansa-Hoburg ej godkänd    
  Anders Claesson IFK Moras OK ej start    
  Lars Dahlström Västerbergslagens OL ej start    
  Christer Hellström Stora Tuna OK ej start    

D70

3 130 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 44:23   14:10
2 Ing-Marie Mozélius Stora Tuna OK 47:45 +3:22 15:15
3 Siv Stam Säterbygdens OK 57:30 +13:07 18:22
4 Mariann Nilsson Lustens OK 1:00:16 +15:53 19:15
5 Edla Fornander Västerbergslagens OL 1:04:22 +19:59 20:33
6 Inger Lund Sala OK 1:07:28 +23:05 21:33
7 Lilian Bengtsson OK Amne 2:20:03 +1:35:40 44:44
  Linnéa Hall OK Amne ej start    

H70

3 770 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jan Fogelberg Västvärmlands OK 37:10   9:51
2 Anders Sellgren Sigtuna OK 42:20 +5:10 11:13
3 Leif Eriksson Heby AIF 46:10 +9:00 12:14
4 Lennart Höije OK Ravinen 46:42 +9:32 12:23
5 Jan Johansson IFK Hedemora OK 48:25 +11:15 12:50
6 Börje Råberg OK Tyr 48:32 +11:22 12:52
7 Runo Johansson Kristinehamns OK 48:55 +11:45 12:58
8 Olle Johansson IFK Hedemora OK 49:01 +11:51 13:00
9 Håkan Mossberg OK Järnbärarna 49:20 +12:10 13:05
10 Åke Andersson Västerbergslagens OL 50:20 +13:10 13:21
11 Håkan Rystedt Stora Tuna OK 50:52 +13:42 13:29
12 Stig Israelsson OK Tylöskog 51:02 +13:52 13:32
13 Hans Persson OK Älgen 51:13 +14:03 13:35
14 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 51:57 +14:47 13:46
15 Rolf Bjärud Västerbergslagens OL 52:40 +15:30 13:58
16 Bengtåke Andersson OK Amne 55:53 +18:43 14:49
17 Bengt Mattiasson Södertälje-Nykvarn OF 56:58 +19:48 15:06
18 Göran Larbo Attunda OK 57:52 +20:42 15:20
19 Janne Jansson Malungs OK Skogsmårdarna 58:17 +21:07 15:27
20 Bo Lindkvist Köping-Kolsva OK 1:01:32 +24:22 16:19
21 Nils Mogren Hällefors OK 1:02:00 +24:50 16:26
22 Karl-Gustav Klemets Köping-Kolsva OK 1:02:24 +25:14 16:33
23 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 1:04:01 +26:51 16:58
24 Leif Lindh IK Vikings OK 1:05:02 +27:52 17:15
25 Johnny Brandt Hällefors OK 1:06:32 +29:22 17:38
26 Karl-Erik Persson IK Vikings OK 1:07:09 +29:59 17:48
27 Sverre Jonsson OK Ravinen 1:07:22 +30:12 17:52
28 Rune Persson Malungs OK Skogsmårdarna 1:09:24 +32:14 18:24
29 Kjell-Åke Ryen Kroppa IF 1:09:25 +32:15 18:24
30 Lennart Mattsson Lustens OK 1:11:40 +34:30 19:00
31 Sven Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 1:13:17 +36:07 19:26
32 Östen Andersson Västerbergslagens OL 1:29:46 +52:36 23:48
33 Henning Waltgård Domnarvets GOIF 1:43:59 +1:06:49 27:34
  Sören Johansson Sala OK ej godkänd    
  Jan Olof Hedberg Gagnefs OK ej godkänd    
  Hans L Andersson Västerbergslagens OL ej start    
  Reits Hall OK Amne ej start    
  Tore Martinsson Degerfors OK ej start    

D75

3 130 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 50:26   16:06
2 Asta Sjöberg Lindebygdens OK 56:31 +6:05 18:03
3 Siv Hasselgrund Bjursås OK 57:12 +6:46 18:16
4 Britt Eriksson Hammarby IF OF 59:38 +9:12 19:03
5 Elvy Wetterskoog Hällefors OK 1:11:27 +21:01 22:49
6 Harriet Karlsson OK Grip 1:42:20 +51:54 32:41
  Margareta Holmberg IF Hagen ej godkänd    

H75

3 420 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 36:19   10:37
2 Kuno Österlund Västerås SOK 37:19 +1:00 10:54
3 Rune Karlsson Sundbybergs IK 37:31 +1:12 10:58
4 Jerry Holm Eskilstuna OL 39:41 +3:22 11:36
5 Ragnar Eriksson OK Hedströmmen 42:20 +6:01 12:22
6 Folke Björkman Dalaportens OL 42:38 +6:19 12:27
7 Rune Arvidsson Markbygdens OK 43:48 +7:29 12:48
8 John Vallin OK Hedströmmen 45:49 +9:30 13:23
9 Svante Nyström Västerbergslagens OL 47:03 +10:44 13:45
10 Folke Lindblom Heby AIF 47:09 +10:50 13:47
11 Hjalmar Nordquist OK Järnbärarna 49:49 +13:30 14:33
12 Ingemar Holmberg IF Hagen 49:51 +13:32 14:34
13 Lennart Karlsson OK Grip 58:38 +22:19 17:08
14 Åke Sundberg Fagersta OK 59:35 +23:16 17:25
15 Erik Lindberg Karlsbyhedens IK 1:00:20 +24:01 17:38
16 Stig Bengtsson OK Amne 1:02:48 +26:29 18:21
17 Gunnar Johansson Filipstads OK 1:06:06 +29:47 19:19
18 Roland Löwgren Spårvägens OK 1:08:26 +32:07 20:00
19 Stig Jansson Domnarvets GOIF 1:11:03 +34:44 20:46
20 Bore Nyberg Säterbygdens OK 1:31:16 +54:57 26:41
  Ove Johansson OK Järnbärarna ej start    

H80

2 740 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Melvin Nilsson Lustens OK 44:57   16:24
2 Nils Jansson Skattkärrs SOK 48:37 +3:40 17:44
3 Lars-Erik Lindell Väsby OK 52:16 +7:19 19:04
4 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 53:12 +8:15 19:24
5 Bo Sandberg IK Jarl Rättvik 57:32 +12:35 20:59
6 Arvo Hyvönen Skattkärrs SOK 1:02:36 +17:39 22:50
7 Nils-Erik Åberg Tjällmo-Godegårds OK 1:04:23 +19:26 23:29

H85

2 740 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Göran Barremyr OK Fryksdalen 1:02:28   22:47
2 Thorwald Jansson Västerbergslagens OL 1:29:29 +27:01 32:39

Inskolning

2 260 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
  Elin Fors HJS-Vansbro OK fullföljt    
  Alva Nilsson OK Kåre fullföljt    
  Nils Forsgren Västerbergslagens OL fullföljt    
  Alva Brandt Hällefors OK fullföljt    
  Lovisa Persson Domnarvets GOIF fullföljt    
  Freja Persson Domnarvets GOIF fullföljt    
  Emmy Theander Haninge SOK fullföljt    
  Erik Theander Haninge SOK fullföljt    
  Lucas BrodinLiliegren OK Djerf fullföljt    
  Ella Skoghammar IK Vikings OK fullföljt    
  Lowe Ekström OK Älgen fullföljt    
  Arvin Sohl IK Vikings OK fullföljt    
  Aron Lindberg OK Roslagen fullföljt    
  Joel Wilhelmsson Filipstads OK fullföljt    
  Ayla Sohl IK Vikings OK ej start    

U1

2 630 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Judit Wennblom Hagaby GOIF 25:29   9:41
2 Gustav Nilsson OK Tyr 26:25 +0:56 10:02
3 Sara Roos OK Linné 26:29 +1:00 10:04
4 Malte Granefelt OK Tyr 26:32 +1:03 10:05
5 Lukas Thunström Ulriksbergs IK 26:44 +1:15 10:09
6 Ted Nilsson OK Kåre 29:31 +4:02 11:13
7 Joel Holmgård Kils OK 30:34 +5:05 11:37
8 Felicia Rööhs Skattkärrs SOK 31:09 +5:40 11:50
9 Axel Lindblad OK Djerf 32:26 +6:57 12:19
10 Olle Vidman Lesjöfors SK 35:20 +9:51 13:26
11 Vilma Hagelberg OK Kåre 36:24 +10:55 13:50
12 Tilde Umeland OK Älgen 37:57 +12:28 14:25
13 Linus Bodin-Liliegren OK Djerf 43:00 +17:31 16:20
14 Ella Sand Västerbergslagens OL 47:10 +21:41 17:56
15 Elsa Ivarsson Västerbergslagens OL 49:14 +23:45 18:43
16 Vidar Brodén Leksands OK 56:43 +31:14 21:33
17 Alice Funke Leksands OK 1:00:09 +34:40 22:52
18 DAVID ÅKERSTRÖM Fagersta OK 1:10:33 +45:04 26:49
19 Elin Theander Haninge SOK 1:14:32 +49:03 28:20
  Per Gustav Wedman Västerbergslagens OL ej godkänd    

U2

3 020 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sara Bengtsson OK Alehof 1:06:23   21:58
2 Joel Fredriksson Garphyttans IF 1:12:20 +5:57 23:57
3 Ellen Forsgren