Resultater Nyköpingsorienteringen 2016



Resultater Nyköpingsorienteringen
Nyköping, Sverige - 19. mars 2016

Arrangementstype: Orientering

D21

7 290 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Riina Kuuselo OK Linné 1:02:19   8:32  
2 Lovisa Persson OK Tisaren 1:02:45 +0:26 8:36  
3 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK 1:04:25 +2:06 8:50  
4 Alice Hugosson IFK Lidingö SOK 1:05:17 +2:58 8:57  
5 Anna-Stina Påledal OK Roxen 1:05:48 +3:29 9:01  
6 Hilda Forsgren OK Linné 1:06:05 +3:46 9:03  
7 Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK 1:06:06 +3:47 9:04  
8 Vendula Horcicková Södertälje-Nykvarn OF 1:06:12 +3:53 9:04  
9 Johanna Engström OK Hällen 1:06:36 +4:17 9:08  
10 Samantha Saeger OK Linné 1:07:17 +4:58 9:13  
11 Lisa Carlsson OK Linné 1:07:24 +5:05 9:14  
12 Sofia Salomonsson Linköpings OK 1:08:02 +5:43 9:19  
13 Gunilla Svärd IF Thor 1:08:10 +5:51 9:21  
14 Elin Svensson IK Hakarpspojkarna 1:08:11 +5:52 9:21  
15 Kajsa Hammarström Linköpings OK 1:08:23 +6:04 9:22  
16 Carolin Svensson Haninge SOK 1:09:04 +6:45 9:28  
17 Jenny Björk OK Denseln 1:10:26 +8:07 9:39  
18 Moa Leijon Lind Södertälje-Nykvarn OF 1:11:25 +9:06 9:47  
19 Sanna Skoog Kils OK 1:12:33 +10:14 9:57  
20 Maria Von Schmalensée Attunda OK 1:13:54 +11:35 10:08 Ladda ner rutt i gpx-format
21 Evgeniya Ryapolova IFK Mora OK 1:14:24 +12:05 10:12  
22 Moa Svensson IK Hakarpspojkarna 1:15:16 +12:57 10:19  
23 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 1:15:26 +13:07 10:20  
24 Sara Helander Domnarvets GOIF 1:15:40 +13:21 10:22  
25 Lisa Westerberg OK Milan 1:16:24 +14:05 10:28  
26 Nina Hallor OK Tisaren 1:21:02 +18:43 11:06  
27 Elin Pramlid OK Klemmingen 1:23:39 +21:20 11:28  
28 Jenny Eriksson OK Kåre 1:24:39 +22:20 11:36  
29 Anna Håkansson Linköpings OK 1:26:19 +24:00 11:50  
30 Anne-Marie Wigle Södertälje-Nykvarn OF 1:43:39 +41:20 14:13  
31 Natalie Josefsson OK Hällen 1:58:56 +56:37 16:18  
  Julia Davidsson Ärla IF utgått      
  Karin Josefsson OK Hällen ej start      
  Rebecka Heinrup Tullinge SK ej start      
  Frida Bakkman IFK Lidingö SOK ej start      
  Maria Wester Ärla IF ej start      
  Ellen Davidsson Alfta-Ösa OK ej start      

H21

10 830 m, 51 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 1:10:34   6:30  
2 Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF 1:10:54 +0:20 6:32  
3 Daniel Attås OK Tisaren 1:11:14 +0:40 6:34  
4 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 1:13:01 +2:27 6:44  
5 Josef Nordlund OK Linné 1:14:54 +4:20 6:54  
6 Roman Ryapolov IFK Mora OK 1:16:13 +5:39 7:02  
7 Andreas Bergander Eksjö SOK 1:16:16 +5:42 7:02  
8 Erik Liljequist Södertälje-Nykvarn OF 1:17:22 +6:48 7:08  
9 Niklas Olsson Linköpings OK 1:18:21 +7:47 7:14  
10 Henrik Jonsson OK Rodhen 1:18:36 +8:02 7:15  
11 Artem Panchenko IFK Mora OK 1:18:37 +8:03 7:15  
12 Jesper Lysell Rehns BK 1:19:02 +8:28 7:17  
13 Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF 1:19:05 +8:31 7:18  
14 Simon Lundin Finspångs SOK 1:19:17 +8:43 7:19  
15 Anders Johansson Rehns BK 1:19:33 +8:59 7:20  
16 Oskar Svensson Finspångs SOK 1:19:58 +9:24 7:23  
17 Fredrik Ingelsson Rehns BK 1:20:30 +9:56 7:25  
18 Mats Röjgård OK Kolmården 1:20:48 +10:14 7:27  
19 Erik Åhlin Långhundra IF 1:20:59 +10:25 7:28  
20 Peter Eriksson Linköpings OK 1:21:17 +10:43 7:30  
21 Markus Adolfsson Tullinge SK 1:22:16 +11:42 7:35  
22 Martin Jansson OK Rodhen 1:22:19 +11:45 7:36  
23 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 1:24:41 +14:07 7:49  
24 Henrik Tosteberg Linköpings OK 1:28:02 +17:28 8:07  
25 Fredrik Wigertz Långhundra IF 1:28:53 +18:19 8:12  
26 Jesper Kullin Alfredsson Långhundra IF 1:30:37 +20:03 8:22  
27 Christoffer Schönning Järfälla OK 1:30:53 +20:19 8:23  
28 Fredrik Nilsson OK Pan-Kristianstad 1:30:54 +20:20 8:23  
29 Emil Andersson Tullinge SK 1:31:06 +20:32 8:24  
30 Gustav Hindér OK Tisaren 1:34:57 +24:23 8:46  
31 Charlie Stolt Rehns BK 1:35:20 +24:46 8:48  
32 Thomas Pettersson IF Thor 1:36:49 +26:15 8:56  
33 Per Holm IFK Mora OK 1:36:54 +26:20 8:56  
34 Ross Smith OK Linné 1:38:23 +27:49 9:05  
35 Gustaf Wennerberg OK Pan-Kristianstad 1:41:45 +31:11 9:23  
36 Johan Lindqvist Täby OK 1:45:01 +34:27 9:41  
37 Daniel Alneberg Strängnäs-Malmby OL 1:45:20 +34:46 9:43  
38 Klas Johansson OK Kolmården 1:46:30 +35:56 9:50  
39 Sverker Lenas Centrum OK 1:48:33 +37:59 10:01  
40 Magnus Björk OK Rodhen 1:49:31 +38:57 10:06  
41 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 2:25:19 +1:14:45 13:25  
42 Henrik Lundgren Centrum OK 2:52:30 +1:41:56 15:55  
  Csaba Gösswein OK Linné ej godkänd      
  Per Ljung Stockholms OK ej godkänd      
  Johan Persson Hagaby GoIF Örebro ej godkänd      
  Mathias Hallmén OK Denseln ej godkänd      
  Robin Pousette Långhundra IF utgått      
  Mikael Andersson Linköpings OK utgått      
  Rasmus Svantesson OK Pan-Kristianstad utgått      
  Emil Kalered OK Denseln utgått      
  Fredrik Ahnlén OK Hammaren utgått      
  Kristian Dahlström IFK Mora OK ej start      
  Petter Johansson OK Tisaren ej start      
  Marcus Ramström OK Kåre ej start      
  Viktor Antonsson Eksjö SOK ej start      
  Kristian Algers Skogspojkarnas OK ej start      

D21 Kort

5 500 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lina Lång Stora Tuna OK 59:32   10:49  
2 Therese Korkeakoski OK Milan 1:01:46 +2:14 11:13  
3 Veronica Nuija GOIF Tjalve 1:21:35 +22:03 14:50  
  Linnea Malmberg Stora Tuna OK ej start      

H21 Kort

8 410 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Mattsson Järla Orientering 1:14:35   8:52  
2 Erik Mattsson Järla Orientering 1:19:10 +4:35 9:24  
3 Daniel Olsen Södertälje-Nykvarn OF 1:19:55 +5:20 9:30  
4 Simon Nilsson Eksjö SOK 1:28:36 +14:01 10:32  
5 Emil Wipp Järla Orientering 1:30:34 +15:59 10:46  
6 Johan Allard Linköpings OK 1:31:29 +16:54 10:52  
7 Joakim Olsson Väsby OK 1:41:13 +26:38 12:02  
8 Björn Bylund IFK Enskede 1:42:30 +27:55 12:11  
9 Henrik Eriksson Tumba-Mälarhöjden OK 2:09:57 +55:22 15:27  
10 Johan Sandberg Attunda OK 2:13:58 +59:23 15:55  
  Ulf Bylund IFK Enskede utgått      
  Emil Gunnarsson Eksjö SOK ej start      
  Jakob Ivarsson Haninge SOK ej start      

D20

5 860 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 52:23   8:56  
2 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 57:35 +5:12 9:49  
3 Cécile Foltzer OK Linné 58:52 +6:29 10:02  
4 Emma Helmersson Västerås SOK 1:04:54 +12:31 11:04  
5 Rebecka Hoppe IF Thor 1:04:58 +12:35 11:05  
6 Hanna Barkegren Stora Tuna OK 1:05:25 +13:02 11:09  
7 Hanna Korhonen OK Ravinen 1:07:14 +14:51 11:28  
8 Josefin Erlandsson OK Milan 1:08:41 +16:18 11:43  
9 Sandra Näslund Västerås SOK 1:11:40 +19:17 12:13  
10 Julia Eriksson OK Kolmården 1:13:26 +21:03 12:31  
11 Maria Gustafsson Hagaby GoIF Örebro 1:13:48 +21:25 12:35  
12 Johanna Henriksson OK Tisaren 1:23:31 +31:08 14:15  
13 Frida Forsberg Tullinge SK 1:42:33 +50:10 17:30  
  Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF ej start      
  Hedwig Haas Sundsvalls OK ej start      
  Maja Enges Leksands OK ej start      

H20

7 570 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 54:28   7:11  
2 Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF 55:50 +1:22 7:22  
3 Lucas Sundblad Eksjö SOK 58:04 +3:36 7:40  
4 Samuel Hedlund Långhundra IF 58:14 +3:46 7:41  
5 Viktor Janrik OK Linné 58:24 +3:56 7:42  
6 Niklas Sundqvist Tullinge SK 59:44 +5:16 7:53  
7 Nils Wärnsberg Eksjö SOK 1:02:34 +8:06 8:15  
8 Hugo Dahlberg Haninge SOK 1:03:30 +9:02 8:23  
9 Olle Nilsson OK Linné 1:03:56 +9:28 8:26  
10 Oskar Lind Eksjö SOK 1:04:34 +10:06 8:31  
11 Daniel Carlson Bjernald OK Linné 1:04:50 +10:22 8:33  
12 Johannes Ridefelt OK Linné 1:07:29 +13:01 8:54  
13 Daniel Duhlbo IFK Mora OK 1:12:36 +18:08 9:35  
14 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 1:13:10 +18:42 9:39  
15 Sven Engström Linköpings OK 1:13:17 +18:49 9:40  
16 Lukas Olsson Väsby OK 1:13:42 +19:14 9:44  
17 Olle Andersson Tullinge SK 1:13:44 +19:16 9:44  
18 John Gunnarsson Surahammars SOK 1:14:26 +19:58 9:49  
19 Alexander Wiklund Finspångs SOK 1:14:55 +20:27 9:53  
20 Filip Ivarsson OK Hammaren 1:15:19 +20:51 9:56  
21 Philip Edvardsson Eksjö SOK 1:21:47 +27:19 10:48  
22 Kalle Johansson OK Hammaren 1:28:39 +34:11 11:42  
23 Ludwig Bergfalk Järfälla OK 1:31:02 +36:34 12:01  
24 Simon Österlund Västerås SOK 1:32:01 +37:33 12:09  
25 Lars Olovsson Rehns BK 1:37:31 +43:03 12:52  
26 Filip Olsson Väsby OK 2:25:34 +1:31:06 19:13  
  Bobby Brahm Långhundra IF ej godkänd      
  Per Lindman Finspångs SOK utgått      
  Filip Jacobsson OK Tisaren utgått      
  Erik Nallgård Västerås SOK ej start      
  Henrik Sparr IFK Mora OK ej start      

D18

5 500 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sanna Fast Eksjö SOK 48:11   8:45  
2 Vilma Karlsson Snättringe SK 52:55 +4:44 9:37  
3 Emma Pettersson OK Roxen 53:36 +5:25 9:44  
4 Gabriella S Bergander Eksjö SOK 54:06 +5:55 9:50  
5 Anna Karlström OK Linné 55:20 +7:09 10:03  
6 Kristina Tedhamre Snättringe SK 58:12 +10:01 10:34  
7 Maria Jansson OK Linné 1:00:59 +12:48 11:05  
8 Hanna Röstin Söders-Tyresö 1:01:36 +13:25 11:12  
9 Amanda Karlsson OK Ravinen 1:02:22 +14:11 11:20  
10 Elin Nallgård Västerås SOK 1:14:01 +25:50 13:27  
11 Linnéa Carlsson OK Hällen 1:14:07 +25:56 13:28  
12 Emilia Östlund OK Kolmården 1:19:01 +30:50 14:22  
13 Kristin Willamo Södertälje-Nykvarn OF 1:29:22 +41:11 16:14  
14 Alva Limbäck Västerås SOK 1:31:13 +43:02 16:35  
15 Hanna Sundström Västerås SOK 1:52:21 +1:04:10 20:25  
  Ebba Leickt Tullinge SK ej godkänd      
  Tone Albrektsson OK Ravinen ej godkänd      
  Agnes Lundqvist Järfälla OK ej start      
  Fanny Sundblad Eksjö SOK ej start      

H18

6 890 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 August Mollén OK Denseln 50:07   7:16  
2 Olle Josarp FK Friskus-Varberg 52:08 +2:01 7:33  
3 Egil Morast Haninge SOK 54:43 +4:36 7:56  
4 Oskar Forsberg Tullinge SK 56:44 +6:37 8:14  
5 Tobias Karlsson Snättringe SK 58:22 +8:15 8:28  
6 Hannes Svahn OK Ravinen 58:57 +8:50 8:33  
7 Albin Larsson Katrineholms OK 59:08 +9:01 8:34  
8 Oskar Edvardsson Järfälla OK 1:00:04 +9:57 8:43  
9 Felix Lindell Öhman OK Måsen 1:00:55 +10:48 8:50  
10 Waldemar Andersson Långhundra IF 1:01:04 +10:57 8:51  
11 Johan Wehlin Skogspojkarnas OK 1:01:35 +11:28 8:56  
12 Tuve Möller OK Linné 1:02:14 +12:07 9:01  
13 Georg Eklöw OK Södertörn 1:02:53 +12:46 9:07  
14 Daniel Rönnqvist OK Linné 1:03:05 +12:58 9:09  
15 Axel Granqvist OK Ravinen 1:03:12 +13:05 9:10  
16 Benjamin Langerak Järfälla OK 1:04:44 +14:37 9:23  
17 Rasmus Möller Arboga OK 1:08:03 +17:56 9:52  
18 Johan Lindman Finspångs SOK 1:08:11 +18:04 9:53  
19 Gustav Ögren Korsnäs IF OK 1:08:13 +18:06 9:54  
20 William Ernlund OK Linné 1:08:27 +18:20 9:56  
21 Erik Nielsen OK Linné 1:12:08 +22:01 10:28  
22 Hugo Dalhammer OK Roxen 1:14:58 +24:51 10:52  
23 Tobias von Kronhelm OK Måsen 1:15:02 +24:55 10:53  
24 Henrik Hamrefors Västerås SOK 1:21:45 +31:38 11:51  
25 Simon Österling OK Södertörn 1:22:04 +31:57 11:54  
26 Andreas Persson OK Hammaren 1:22:08 +32:01 11:55  
27 Eric Jehrlander GOIF Tjalve 1:24:51 +34:44 12:18  
28 Alfred Lönn Västerås SOK 1:24:54 +34:47 12:19  
29 Andreas Magnvall OK Södertörn 1:26:02 +35:55 12:29  
30 Lukas Arkäng Tullinge SK 1:28:26 +38:19 12:50  
31 Olof Lissmats OK Södertörn 1:30:31 +40:24 13:08  
32 Isak Wadman Västerås SOK 1:38:31 +48:24 14:17  
33 Arne Kvarnefalk Järfälla OK 1:46:23 +56:16 15:26  
34 Albin Kvarnefalk Järfälla OK 1:46:31 +56:24 15:27  
35 Hampus Norrby Järfälla OK 2:21:02 +1:30:55 20:28  
  Dan Österlund Västerås SOK ej godkänd      
  Timo Suter Eksjö SOK utgått      
  Hugo Lindbärg OK Södertörn ej start      
  Linus Backlund OK Södertörn ej start      

D17-20 Kort

4 130 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Maiken Sandberg OK Hällen 1:08:21   16:32  
2 Norna Molin OK Klemmingen 1:12:44 +4:23 17:36  

H17-20 Kort

5 320 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Kullberg Linköpings OK 1:09:11   13:00  
2 Emil Nilsson OK Älvsjö-Örby 1:29:38 +20:27 16:50  
3 Martin Kihl Sundbybergs IK 1:54:48 +45:37 21:34  

D16

4 130 m, 48 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lina Svärd IF Thor 41:24   10:01  
2 Hanna Lagerberg OK Södertörn 42:17 +0:53 10:14  
3 Linda Renner OK Södertörn 44:06 +2:42 10:40  
4 Ylva Sandén OK Södertörn 44:21 +2:57 10:44  
5 Tove Ekström Linköpings OK 44:25 +3:01 10:45  
6 Amanda Kleijn Södertälje-Nykvarn OF 45:26 +4:02 11:00  
7 Tilde Backlund OK Södertörn 46:00 +4:36 11:08  
8 Lovisa Längheim Tullinge SK 46:13 +4:49 11:11  
9 Ronja Hugg Forsa OK 46:17 +4:53 11:12  
10 Alva Ringi OK Kåre 47:15 +5:51 11:26  
11 Anna Johnsson Skogspojkarnas OK 47:57 +6:33 11:36  
12 Ella Sjöberg Tullinge SK 48:20 +6:56 11:42  
13 Lotten Sandén OK Södertörn 48:21 +6:57 11:42  
14 Frida Zeijlon OK Hällen 49:00 +7:36 11:51  
15 Signe Nilsson Nyköpings OK 49:05 +7:41 11:53  
16 Tove Pettersson OK Roxen 49:16 +7:52 11:55  
17 Maja Mörth Leksands OK 49:24 +8:00 11:57  
18 Beatrice Eriksson OK Hällen 50:25 +9:01 12:12  
19 Lotta Weyhenmeyer IF Thor 50:52 +9:28 12:18  
20 Vilma Svantesson OK Pan-Kristianstad 51:40 +10:16 12:30  
21 Lovisa Wigertz Långhundra IF 51:49 +10:25 12:32  
22 Alva Jonsson Långhundra IF 52:32 +11:08 12:43  
23 Sofia Damne Bromma-Vällingby SOK 53:45 +12:21 13:00  
24 Elin Bjessmo Bromma-Vällingby SOK 54:32 +13:08 13:12  
25 Malva Eveborn OK Roxen 56:21 +14:57 13:38  
26 Lovisa Tunesson Skogspojkarnas OK 56:55 +15:31 13:46  
27 Veronica Redtzer Attunda OK 57:36 +16:12 13:56  
28 Tilda Andersson Tullinge SK 58:39 +17:15 14:12  
29 Tyra Alm Järla Orientering 58:40 +17:16 14:12  
30 Frida Sahlman Linköpings OK 59:18 +17:54 14:21  
31 Elin Dahlmark Västerås SOK 1:00:38 +19:14 14:40  
32 Klara Berglund Västerås SOK 1:02:05 +20:41 15:01  
33 Alva Lindell IF Thor 1:03:57 +22:33 15:29  
34 Katarina Norrby OK Södertörn 1:07:07 +25:43 16:15  
35 Lovisa Larsson Tullinge SK 1:11:46 +30:22 17:22  
36 Johanna Breivold Västerås SOK 1:12:47 +31:23 17:37  
37 Isa Lundqvist Järfälla OK 1:15:54 +34:30 18:22  
38 Sara Mouazzen Västerås SOK 1:17:15 +35:51 18:42  
39 Sofia Zilling OK Södertörn 1:18:24 +37:00 18:58  
40 Elsa Limbäck Västerås SOK 1:21:32 +40:08 19:44  
41 Linnéa Gustafsson OK Hällen 1:23:49 +42:25 20:17  
42 Ellinor Björklund Järfälla OK 1:24:33 +43:09 20:28  
43 Lisa Hallmén OK Tisaren 2:05:58 +1:24:34 30:30  
  Agnes Broman OK Roslagen utgått      
  Emma Eriksson OK Kolmården utgått      
  Wilma Larsson OK Tor utgått      
  Klara Möller OK Linné utgått      
  Petrina Costermans Järla Orientering utgått      
  Cecilia Lindgren OK Kåre ej start      
  Sofie Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF ej start      

H16

5 320 m, 57 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 36:32   6:52  
2 Elias Tidevall Skogsluffarnas OK 39:13 +2:41 7:22  
3 Erik Wigle Södertälje-Nykvarn OF 39:16 +2:44 7:22  
4 Ruben Bryngelsson Tullinge SK 39:33 +3:01 7:26  
5 Erik Hannrup IF Thor 40:07 +3:35 7:32  
6 Philip Carlsson Nyköpings OK 40:31 +3:59 7:36  
7 Johan Langerak Järfälla OK 41:00 +4:28 7:42  
8 Kristoffer Tengroth Sundbybergs IK 43:50 +7:18 8:14  
9 Noel Waldenfjord Järfälla OK 44:18 +7:46 8:19  
10 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 44:37 +8:05 8:23  
11 Simon Frisk Gustavsbergs OK 45:11 +8:39 8:29  
12 Ludvig Holmqvist OK Tor 46:39 +10:07 8:46  
13 Felix Persson Haninge SOK 47:51 +11:19 8:59  
14 Emanuel Herberthson Linköpings OK 48:29 +11:57 9:06  
15 Johannes Ögren Korsnäs IF OK 48:46 +12:14 9:10  
16 Gunnar Engström Linköpings OK 49:35 +13:03 9:19  
17 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 50:04 +13:32 9:24  
18 Viktor Waernqvist NAIS Orienteringsklubb 50:10 +13:38 9:25  
19 Lucas Fredman OK Älvsjö-Örby 51:01 +14:29 9:35  
20 Arvid Roos OK Linné 51:35 +15:03 9:41  
21 Olof Ljunggren Linköpings OK 51:55 +15:23 9:45  
22 Filip Möller OK Södertörn 52:50 +16:18 9:55  
23 Mattias Ivares OK Södertörn 52:59 +16:27 9:57  
24 Andreas Näslund Västerås SOK 54:20 +17:48 10:12  
25 Elias Röstin Söders-Tyresö 54:43 +18:11 10:17  
26 Thorsten Svensson Finspångs SOK 55:09 +18:37 10:21  
27 Victor Bylund IF Thor 55:24 +18:52 10:24  
28 Simon Freyland Eksjö SOK 57:36 +21:04 10:49  
29 Sixten Törnqvist Västerås SOK 57:44 +21:12 10:51  
30 Anton Silier Järfälla OK 1:00:57 +24:25 11:27  
31 Isak Eriksson Nyköpings OK 1:05:25 +28:53 12:17  
32 Nils Babtist Bromma-Vällingby SOK 1:05:52 +29:20 12:22  
33 Markus Österlund Västerås SOK 1:06:07 +29:35 12:25  
34 Victor Sadarangani Järla Orientering 1:06:09 +29:37 12:26  
35 Robert Cole Väsby OK 1:06:40 +30:08 12:31  
36 Casper Hedar OK Tor 1:07:47 +31:15 12:44  
37 Rasmus Kihl Sundbybergs IK 1:08:10 +31:38 12:48  
38 Pontus Lindgren Västerås SOK 1:10:30 +33:58 13:15  
39 Martin Skärlén Haninge SOK 1:10:32 +34:00 13:15  
40 Hugo Nilsson OK Älvsjö-Örby 1:10:49 +34:17 13:18  
41 Gustav Nirvin Haninge SOK 1:11:06 +34:34 13:21  
42 Johannes Bladh Tullinge SK 1:11:27 +34:55 13:25  
43 Henrik Willamo Södertälje-Nykvarn OF 1:15:05 +38:33 14:06  
44 Viktor Wallin Korsnäs IF OK 1:18:34 +42:02 14:46  
45 Albin Falk Nyköpings OK 1:19:30 +42:58 14:56  
46 Petter Myrenberg OK Älvsjö-Örby 1:19:33 +43:01 14:57  
47 Melvin Jakobsson OK Södertörn 1:20:04 +43:32 15:03  
48 Adam Bratt Tullinge SK 1:22:05 +45:33 15:25  
49 Anton Segerman IF Thor 1:25:01 +48:29 15:58  
50 Samuel Kyletoft Väsby OK 1:41:07 +1:04:35 19:00  
51 Johan Karlsson OK Älvsjö-Örby 1:45:11 +1:08:39 19:46  
  Johan Calleberg Snättringe SK ej godkänd      
  Alexander Schandl OK Södertörn ej godkänd      
  Simon Harden FK Boken ej godkänd      
  William Nilsson Nyköpings OK ej godkänd      
  Lukas Olm Kils OK ej godkänd      
  Linus Berggren OK Älvsjö-Örby utgått      
  Oskar Källman OK Hällen ej start      
  Marcus Salomon-Sörensen Attunda OK ej start      
  Emil Jonsell IF Thor ej start      
  Axel Leijon Thorell Långhundra IF ej start      

D16 Kort

3 810 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alicia Gummesson Finspångs SOK 1:03:54   16:46  
2 Heidi Fors OK Grip 1:08:28 +4:34 17:58  
3 Carolina Eriksson OK Milan 1:25:50 +21:56 22:31  
  Aina Sivertun Nyköpings OK ej godkänd      
  Josefin Hersén Tullinge SK ej start      

H16 Kort

3 810 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kevin Huang OK Älvsjö-Örby 1:05:37   17:13  

D14

3 810 m, 52 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kerstin Ljungemyr OK Kolmården 38:24   10:04  
2 Alva Svensk Tjällmo-Godegårds OK 39:31 +1:07 10:22  
3 Olivia Asketun OK Roxen 43:45 +5:21 11:28  
4 Emma Ling Jönköpings OK 44:17 +5:53 11:37  
5 Sofia Wigle Södertälje-Nykvarn OF 45:12 +6:48 11:51  
6 Tilda Golsäter Korsnäs IF OK 46:23 +7:59 12:10  
7 Alice Hallmén Järfälla OK 48:03 +9:39 12:36  
8 Klara Sjöström Västerås SOK 48:07 +9:43 12:37  
9 Therese Nilsson OK Österåker 48:23 +9:59 12:41  
10 Hillevie Svärd Strängnäs-Malmby OL 48:25 +10:01 12:42 Ladda ner rutt i gpx-format
11 Lovisa Nilsson Attunda OK 49:11 +10:47 12:54  
12 Maja Bergqvist Korsnäs IF OK 51:19 +12:55 13:28  
13 Sofia Ivers Attunda OK 52:17 +13:53 13:43  
14 Alice Ek Nyköpings OK 52:25 +14:01 13:45  
15 Sofia Edvardsson Järfälla OK 53:04 +14:40 13:55  
16 Fanny Östlund OK Kolmården 53:46 +15:22 14:06  
17 Alma Hellström Attunda OK 55:07 +16:43 14:27  
18 Jennifer Svensson Korsnäs IF OK 55:52 +17:28 14:39  
19 Marie-Chantal Ballnus Järfälla OK 59:40 +21:16 15:39  
20 Klara Johansson Västvärmlands OK 1:00:07 +21:43 15:46  
21 Sara Wänström Finspångs SOK 1:02:41 +24:17 16:27  
22 Linn Aldén OK Roxen 1:02:59 +24:35 16:31  
23 Nina Persson Haninge SOK 1:03:40 +25:16 16:42  
24 Caroline Guttke Nyköpings OK 1:03:54 +25:30 16:46  
25 Linnea Lund OK Kolmården 1:04:33 +26:09 16:56  
26 Åsa Sundström Järla Orientering 1:04:46 +26:22 16:59  
27 Amanda Hall Västerås SOK 1:05:38 +27:14 17:13  
28 Kristina Lindgren Västerås SOK 1:06:07 +27:43 17:21  
29 Katja Leickt Tullinge SK 1:06:11 +27:47 17:22  
30 Lovisa Svensson Tullinge SK 1:06:54 +28:30 17:33  
31 Malin Wilhelmsson Korsnäs IF OK 1:07:57 +29:33 17:50  
32 Sanna Hedberg OK Södertörn 1:09:24 +31:00 18:12  
33 Lovisa Hambäck Långhundra IF 1:09:48 +31:24 18:19  
34 Tove Ringi OK Kåre 1:10:35 +32:11 18:31  
35 Sanna Sander OK Milan 1:11:59 +33:35 18:53  
36 Ellinor Hamberg Järfälla OK 1:12:53 +34:29 19:07  
37 Disa Svensson Korsnäs IF OK 1:15:02 +36:38 19:41  
38 Tove Sjöberg Tullinge SK 1:18:34 +40:10 20:37  
39 Alva Bladh Tullinge SK 1:18:48 +40:24 20:40  
40 Felicia Sahlén Västerås SOK 1:19:59 +41:35 20:59  
41 Maja Sandvik Attunda OK 1:20:23 +41:59 21:05  
42 Thea Nordin Korsnäs IF OK 1:22:54 +44:30 21:45  
43 Tove Karlsson Järla Orientering 1:24:32 +46:08 22:11  
44 Vera Carlsson OK Hällen 1:28:32 +50:08 23:14  
45 Ellen Andersson Hagaby GoIF Örebro 1:29:48 +51:24 23:34  
46 Martina Mäkelä Haninge SOK 1:30:09 +51:45 23:39  
47 Ida Klasér Korsnäs IF OK 1:31:24 +53:00 23:59  
48 Sigrid Östling Järla Orientering 1:32:03 +53:39 24:09  
49 Lilo Kard Järla Orientering 1:44:40 +1:06:16 27:28  
50 Nora Händig Västerås SOK 1:47:57 +1:09:33 28:20  
  Lisa Karlsson OK Älvsjö-Örby utgått      
  Elsa Linder OK Hällen utgått      
  Ida Larsson Västerås SOK ej start      
  Moa Hjort OK Roxen ej start      

H14

3 810 m, 51 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Philip Forngren Täby OK 34:49   9:08  
2 Isak Anängen Nyköpings OK 38:19 +3:30 10:03  
3 Johan Lundbäck Järfälla OK 40:10 +5:21 10:32  
4 Edvin Hellsten Nyköpings OK 41:06 +6:17 10:47  
5 Hugo Kindborn OK Hällen 41:16 +6:27 10:49  
6 Karl Lundin Katrineholms OK 41:41 +6:52 10:56  
7 Isak Gelius Snättringe SK 41:44 +6:55 10:57  
8 Mattis Nilsson NAIS Orienteringsklubb 42:43 +7:54 11:12  
9 Erik Lidström Lauri Snättringe SK 44:03 +9:14 11:33  
10 Emil Ahlström Västerås SOK 44:59 +10:10 11:48  
11 Malte Eveborn OK Roxen 45:24 +10:35 11:54  
12 Emil Sone Attunda OK 46:15 +11:26 12:08  
13 Samuel Lindén Attunda OK 46:49 +12:00 12:17  
14 Albin Hjellström IK Hakarpspojkarna 48:40 +13:51 12:46  
15 Hjalmar Sandberg OK Älvsjö-Örby 48:55 +14:06 12:50  
16 Erik Bovallius Järfälla OK 49:08 +14:19 12:53  
17 Tobias Sjöstedt OK Måsen 49:49 +15:00 13:04  
18 William Grunder Järfälla OK 50:29 +15:40 13:15  
19 Alfred Längheim Tullinge SK 51:07 +16:18 13:24  
20 Manne Hammarberg Järfälla OK 51:57 +17:08 13:38  
21 Alfons Peterson OK Denseln 52:52 +18:03 13:52  
22 Simon Wahlnäs OK Linné 55:02 +20:13 14:26  
23 Erik Ling Jönköpings OK 55:16 +20:27 14:30  
24 Timothy Arkwall-Lindqvist Järla Orientering 55:42 +20:53 14:37  
25 Kasper Lagerström Nyköpings OK 55:46 +20:57 14:38  
26 Axel Lindgren Nyköpings OK 58:10 +23:21 15:16  
27 Erik Johnsson OK Kolmården 58:36 +23:47 15:22  
28 Filip Storell Haninge SOK 58:38 +23:49 15:23  
29 Martin Sandqvist Västerås SOK 58:45 +23:56 15:25  
30 Isak Westring Järfälla OK 59:21 +24:32 15:34  
31 Olle Pettersson Gradin Attunda OK 1:00:11 +25:22 15:47  
32 Andreas Holmqvist Nyköpings OK 1:00:27 +25:38 15:51  
33 Hampus Hatlen Tullinge SK 1:01:29 +26:40 16:08  
34 Albin Hainke Snättringe SK 1:01:40 +26:51 16:11  
35 Christoffer Lindgren OK Kåre 1:01:42 +26:53 16:11  
36 Tobias Dahlmark Västerås SOK 1:03:01 +28:12 16:32  
37 Theodor Brabie Järfälla OK 1:08:25 +33:36 17:57  
38 Arvid Bylund IF Thor 1:09:57 +35:08 18:21  
39 Vincent Wipp Järla Orientering 1:12:48 +37:59 19:06  
40 Jakob Gadefors Nau Haninge SOK 1:13:23 +38:34 19:15  
41 Emil Karlsson Väsby OK 1:23:53 +49:04 22:00  
42 Ludwig Berglind OK Södertörn 1:28:03 +53:14 23:06  
43 Mattis Sandén OK Södertörn 1:31:55 +57:06 24:07  
44 Gustav Norberg OK Hällen 1:40:35 +1:05:46 26:23  
  Tamás Szüts Västerås SOK ej godkänd      
  Ludvig Sigrand OK Södertörn ej godkänd      
  Anton Börjesson OK Måsen ej godkänd      
  Sverre Röjgård OK Kolmården ej godkänd      
  Martin Rinnbäck OK Ravinen ej godkänd      
  Elliot Angelsiöö OK Linné utgått      
  Elmer Ögren Karlsbyhedens IK utgått      
  Kalle Åkerman Sjöström Västerås SOK ej start      
  Joel Magnusson OK Tor ej start      
  David Borg Södertälje-Nykvarn OF ej start      
  Jonas Musslinder Nyköpings OK ej start      
  Pelle Nilsson OK Linné ej start      
  Melker Lundin Katrineholms OK ej start      
  Albin Forsberg Långhundra IF ej start      

D14 Kort

3 090 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elvira Bredin Attunda OK 36:39   11:51  
2 Emma Westerlund Nyköpings OK 38:40 +2:01 12:30  
3 Ida Nordlund OK Älvsjö-Örby 52:28 +15:49 16:58  
4 Wilma Alm Järla Orientering 53:14 +16:35 17:13  

H14 Kort

3 090 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Wilhelm Bergman Tullinge SK 33:47   10:55  
2 Oskar Nilsson Järfälla OK 46:57 +13:10 15:11  
3 Lucas Ahlström Västerås SOK 51:49 +18:02 16:46  
4 Linus Sandström Nyköpings OK 55:38 +21:51 18:00  
5 Robin Björklund Tullinge SK 1:09:08 +35:21 22:22  
  Sebastian Torgerstad Väsby OK ej godkänd      
  David Törnqvist Snättringe SK ej start      

D12

3 090 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Klara Borg Södertälje-Nykvarn OF 24:33   7:56  
2 Alice Johansson Finspångs SOK 26:23 +1:50 8:32  
3 Yrsa Röjgård OK Kolmården 26:42 +2:09 8:38  
4 Johanna Roos OK Linné 28:14 +3:41 9:08  
5 Elisabeth Larsson OK Södertörn 28:31 +3:58 9:13  
6 Annie Lund OK Kolmården 29:30 +4:57 9:32  
7 Sandra Ling Jönköpings OK 30:52 +6:19 9:59  
8 Sigrid Ljunggren Linköpings OK 31:04 +6:31 10:03  
9 Maja Ahlström Västerås SOK 31:08 +6:35 10:04  
10 Katja Gustafsson Trosabygdens OK 31:24 +6:51 10:09  
11 Lisa Nilsson OK Linné 31:30 +6:57 10:11  
12 Ella Mellberg Nyköpings OK 33:23 +8:50 10:48  
13 Meja Alenius Nyköpings OK 34:44 +10:11 11:14  
14 Evelin Gummesson Finspångs SOK 34:57 +10:24 11:18  
15 Vilma Nilsson Attunda OK 35:42 +11:09 11:33  
16 Ellinor Fredman OK Älvsjö-Örby 36:06 +11:33 11:40  
17 Bella Pedersen Järfälla OK 36:18 +11:45 11:44  
18 Emelie Svärd IF Thor 36:20 +11:47 11:45  
19 Märta Sandvik Attunda OK 36:40 +12:07 11:51  
20 Sofia Erséus Järla Orientering 36:58 +12:25 11:57  
21 Tindra Jonsson Skarpnäcks OL 38:14 +13:41 12:22  
22 Klara Hart OK Linné 38:42 +14:09 12:31  
23 Maya Kastlander Järla Orientering 38:52 +14:19 12:34  
24 Signe Ögren Karlsbyhedens IK 40:10 +15:37 12:59  
25 Paula Silier Järfälla OK 40:24 +15:51 13:04  
26 Linn Olsson OK Södertörn 40:28 +15:55 13:05  
27 Miranda Fredriksson Nyköpings OK 44:07 +19:34 14:16  
28 Lovis Hellsten Nyköpings OK 44:18 +19:45 14:20  
29 Wilma Leickt Tullinge SK 44:33 +20:00 14:25  
30 Sonja Ahlquist Järla Orientering 47:49 +23:16 15:28  
31 Miia Roller Järfälla OK 49:31 +24:58 16:01  
32 Malin Strömqvist Attunda OK 52:13 +27:40 16:53  
33 Saga Andersson Tullinge SK 53:32 +28:59 17:19  
34 Annika Källman OK Hällen 55:46 +31:13 18:02  
35 Greta Häger OK Södertörn 56:15 +31:42 18:12  
36 Lina Torbiörnsson Järla Orientering 56:50 +32:17 18:23  
37 Klara Junegard Tullinge SK 57:14 +32:41 18:31  
38 Ines Aarnio OK Linné 1:28:08 +1:03:35 28:31  
  Elsa Hedin OK Linné ej start      

H12

3 090 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marcus Stenebo Attunda OK 21:24   6:55  
2 Olle Ringi OK Kåre 23:19 +1:55 7:32  
3 Odin Ek Nyköpings OK 23:27 +2:03 7:35  
4 Simon Lundell OK Österåker 24:47 +3:23 8:01  
5 Elis Peterson OK Denseln 25:36 +4:12 8:17  
6 Viktor Sone Attunda OK 27:56 +6:32 9:02  
7 Ludvig Eronn Linköpings OK 28:31 +7:07 9:13  
8 Eskil Costermans Järla Orientering 28:34 +7:10 9:14  
9 Axel Friberger Järla Orientering 28:36 +7:12 9:15  
10 Erik Månsson Södertälje-Nykvarn OF 28:45 +7:21 9:18  
11 Niklas Erlandsson OK Södertörn 28:50 +7:26 9:19  
12 Love Bylund IF Thor 29:12 +7:48 9:26  
13 Jesper Åkesson Järfälla OK 29:26 +8:02 9:31  
14 Jonatan Anderson Järfälla OK 29:32 +8:08 9:33  
15 Elis Ivers Attunda OK 29:59 +8:35 9:42  
16 Ivar Gentz Järla Orientering 31:05 +9:41 10:03  
17 Max Österling OK Södertörn 31:30 +10:06 10:11  
18 Jacob Påledal OK Roxen 32:00 +10:36 10:21  
19 Viktor Sandelin Tumba-Mälarhöjden OK 32:19 +10:55 10:27  
20 Oscar Ekenborg Nyköpings OK 34:09 +12:45 11:03  
21 Björn Renner OK Södertörn 34:23 +12:59 11:07  
22 Pablo Magnusson OK Tor 34:28 +13:04 11:09  
23 Vilgot Kämpe OK Denseln 34:39 +13:15 11:12  
24 Jannick Brabie Järfälla OK 38:11 +16:47 12:21  
25 Ludvig Ferdman Tullinge SK 38:16 +16:52 12:23  
26 Olof Musslinder Nyköpings OK 39:16 +17:52 12:42  
27 Axel Trofast Tullinge SK 39:41 +18:17 12:50  
28 Emil Brunberg Nyköpings OK 39:55 +18:31 12:55  
29 Martin Eriksson Väsby OK 41:35 +20:11 13:27  
30 Malte Albinsson OK Österåker 46:43 +25:19 15:07  
31 Sebastian Sjöqvist OK Måsen 47:41 +26:17 15:25  
32 Felix Arkäng Tullinge SK 48:14 +26:50 15:36  
33 Isak Söderblom Nyköpings OK 51:14 +29:50 16:34  
34 Viktor Zilling OK Södertörn 54:21 +32:57 17:35  
35 Victor Jacobsen OK Måsen 1:02:39 +41:15 20:16  
36 Alvin Larsson Attunda OK 1:32:11 +1:10:47 29:49  
  Filip Hatlen Tullinge SK ej godkänd      

D12 Kort

2 210 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Anängen Nyköpings OK 18:14   8:15  
2 Tuva Fred Tullinge SK 23:18 +5:04 10:32  
3 Emilia Bergman Tullinge SK 23:48 +5:34 10:46  
4 Märta Södervall Tullinge SK 23:56 +5:42 10:49  
5 Lina Holmqvist OK Tor 25:42 +7:28 11:37  
6 Liana Lagervik Nyköpings OK 25:45 +7:31 11:39  
7 Jennifer Sand Tullinge SK 27:13 +8:59 12:18  
8 Nova Matthews Tullinge SK 27:27 +9:13 12:25  
9 Ellen Rydenius Tullinge SK 28:59 +10:45 13:06  
10 Lena Persson Tullinge SK 31:26 +13:12 14:13  
11 Linnéa Karlsson Väsby OK 34:24 +16:10 15:33  
12 Kimberly Ekenstedt Tullinge SK 35:48 +17:34 16:11  
13 Fanny Sundberg Tullinge SK 36:54 +18:40 16:41  
14 Vilma Johansson OK Hällen 39:04 +20:50 17:40  

H12 Kort

2 210 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emanuel Eriksson Nyköpings OK 25:32   11:33  
2 Albin Stensson Nyköpings OK 26:57 +1:25 12:11  
3 Rasmus Hedar OK Tor 27:55 +2:23 12:37  
4 Alexander Magnvall OK Södertörn 32:20 +6:48 14:37  
5 Melker Berggren Nyköpings OK 34:55 +9:23 15:47  
6 Sigurd Swahn OK Älvsjö-Örby 40:31 +14:59 18:20  
  Eric Grahn Södertälje-Nykvarn OF ej start      

D10

2 210 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sara Roos OK Linné 19:46   8:56  
2 Lovisa Borg Södertälje-Nykvarn OF 21:34 +1:48 9:45  
3 Cajsa Alenius Nyköpings OK 21:56 +2:10 9:55  
4 Tove Olsson OK Södertörn 22:18 +2:32 10:05  
5 Hilda Bohman Hellas Orientering 22:21 +2:35 10:06  
6 Filippa Guttke Nyköpings OK 22:50 +3:04 10:19  
7 Elsa Brunberg Nyköpings OK 24:36 +4:50 11:07  
8 Tilde Eveborn OK Roxen 25:01 +5:15 11:19  
9 Stina Pedersen Järfälla OK 25:04 +5:18 11:20  
10 Moa Glanshed Haninge SOK 27:24 +7:38 12:23  
11 Ida Westerlund Nyköpings OK 30:49 +11:03 13:56  
12 Linda Strömqvist Attunda OK 32:07 +12:21 14:31  
13 Malva Berggren Nyköpings OK 32:27 +12:41 14:40  
14 Sara Strömqvist Attunda OK 35:56 +16:10 16:15  
15 Britta Börjesson Järla Orientering 41:06 +21:20 18:35  
  Miriam Gustafsson Trosabygdens OK ej start      

H10

2 210 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Björnberg Färdig Nyköpings OK 15:10   6:51  
2 Emil Ling Jönköpings OK 17:05 +1:55 7:43  
3 Svante Sandvik Attunda OK 18:45 +3:35 8:29  
4 Arvid Myrberger Tullinge SK 20:31 +5:21 9:17  
5 Lotus Söderlund Järla Orientering 21:50 +6:40 9:52  
6 Simon Segerman IF Thor 22:07 +6:57 10:00  
7 Gustav Storell Haninge SOK 25:38 +10:28 11:35  
8 Hampus Glanshed Haninge SOK 27:20 +12:10 12:22  
9 Lukas Sandelin Tumba-Mälarhöjden OK 28:11 +13:01 12:45  
10 August Jacobsen OK Måsen 28:30 +13:20 12:53  
11 Frode Smitt Södertälje-Nykvarn OF 29:23 +14:13 13:17  
12 Vidar Moldin Södertälje-Nykvarn OF 33:02 +17:52 14:56  
13 Nils Johansson Västvärmlands OK 33:45 +18:35 15:16  
14 Valdemar Hamilton Nyköpings OK 34:19 +19:09 15:31  
15 Elias Bladh Tullinge SK 34:55 +19:45 15:47  
16 Hampus Holmgren OK Måsen 38:29 +23:19 17:24  
  Emil Clashammar Nyköpings OK ej start      
  Rasmus Öberg OK Hällen ej start      

D35

6 440 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Veronica Lund OK Kolmården 1:01:20   9:31  
2 Lina Matthews Tullinge SK 1:23:33 +22:13 12:58  
3 Daniela Renner OK Södertörn 1:26:12 +24:52 13:23  
4 Caroline Westbom OK Österåker 1:32:21 +31:01 14:20  
  Anna Staaf Upsala IF ej godkänd      

D40

5 390 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Susanne Aldén OK Roxen 51:42   9:35  
2 Mia Eronn Linköpings OK 54:50 +3:08 10:10  
3 Anna Lindgren Västerås SOK 58:03 +6:21 10:46  
4 Eva Holmqvist OK Tor 1:01:03 +9:21 11:19  
5 Kristin Nilsson Bromma-Vällingby SOK 1:03:06 +11:24 11:42  
6 Annika Ridell IF Thor 1:03:15 +11:33 11:44  
7 Maria Pedersen Järfälla OK 1:06:59 +15:17 12:25  
8 Marie Svensk Tjällmo-Godegårds OK 1:09:45 +18:03 12:56  
9 Anna Löwegren Katrineholms OK 1:10:03 +18:21 12:59  
10 Helene Nilsson OK Linné 1:10:49 +19:07 13:08  
11 Lena Nilsson Attunda OK 1:13:34 +21:52 13:38  
12 Anna Kullberg Björkfors GOIF 1:14:04 +22:22 13:44  
13 Annette Roos OK Linné 1:17:26 +25:44 14:21  
14 Erika Eriksson Skattkärrs IF 1:18:10 +26:28 14:30  
15 Michaela Lundell OK Österåker 1:19:15 +27:33 14:42  
16 Lilian Björndahl IK Falken 1:21:02 +29:20 15:02  
17 Maria Edvardsson Järfälla OK 1:26:15 +34:33 16:00  
  Malena Ahlström Västerås SOK utgått      
  Åsa Hedin OK Linné ej start      

H40

7 570 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Ahlström Västerås SOK 1:09:52   9:13  
2 Niclas Sjögren Haninge SOK 1:09:54 +0:02 9:14  
3 Henrik Peterson OK Denseln 1:11:23 +1:31 9:25  
4 Tomas Henriksson Attunda OK 1:12:58 +3:06 9:38  
5 Nils Edvardsson Järfälla OK 1:14:10 +4:18 9:47  
6 Robert Pedersen Järfälla OK 1:16:25 +6:33 10:05  
7 Christian Enberg Linköpings OK 1:17:34 +7:42 10:14  
8 Henrik Sjögren Haninge SOK 1:18:52 +9:00 10:25  
9 Jonas Johnsson OK Kolmården 1:25:43 +15:51 11:19  
10 Mats Gustafsson Trosabygdens OK 1:26:46 +16:54 11:27  
11 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 1:27:23 +17:31 11:32  
12 Henrik Roos OK Linné 1:30:07 +20:15 11:54  
13 Jesper Nordin Korsnäs IF OK 1:40:45 +30:53 13:18  
14 Niklas Hall Haninge SOK 1:42:39 +32:47 13:33  
15 Jörgen Rydenius Tullinge SK 1:47:37 +37:45 14:12  
16 Tomas Albinsson OK Österåker 1:47:43 +37:51 14:13  
17 Erik Sandelin Tumba-Mälarhöjden OK 1:54:04 +44:12 15:04  
  Niclas Larsson Attunda OK ej godkänd      
  Henrik Bladh Tullinge SK ej godkänd      
  Mats Edengren