Resultater Vikingaträffen 2016



Resultater Vikingaträffen
Sverige - 28. mars 2016

Arrangementstype: Orientering

D21 Elit

4 460 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisa Risby OK Kåre 33:06   7:25
2 Emma Johansson Fredrikstad SK 35:08 +2:02 7:52
3 Anastasia Denisova Sävedalens AIK 35:10 +2:04 7:53
4 Marie Olaussen Fredrikstad SK 36:03 +2:57 8:04
5 Karoliina Sundberg Lynx 36:29 +3:23 8:10
6 Heidi Østlid Bagstevold Fredrikstad SK 37:15 +4:09 8:21
7 Frida Bakkman IFK Lidingö SOK 38:01 +4:55 8:31
7 Sofia Salomonsson Linköpings OK 38:01 +4:55 8:31
9 Ulrika Uotila Koovee 38:32 +5:26 8:38
10 Annika Björk OK Linné 38:37 +5:31 8:39
11 Tone Lye Nydalens SK 38:44 +5:38 8:41
12 Julia Olsson Uddevalla OK 40:16 +7:10 9:01
12 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 40:16 +7:10 9:01
14 Åsa Franzén IL Tyrving 40:17 +7:11 9:01
15 Filippa Johansson Jönköpings OK 40:40 +7:34 9:07
16 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 41:14 +8:08 9:14
17 Anette Juveli Konnerud IL 42:24 +9:18 9:30
18 Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK 42:30 +9:24 9:31
19 Anna Moilanen Kuopion Suunnistajat 43:21 +10:15 9:43
20 Ida-Maria Svensson Sävedalens AIK 44:09 +11:03 9:53
21 Julie Størmer NTNUI 45:58 +12:52 10:18
22 Erika Uotila Koovee 51:04 +17:58 11:26
23 Sofia Sjögren OK Kullingshof 55:50 +22:44 12:31
24 Marit Kahrs Fredrikstad SK 57:26 +24:20 12:52
25 Cristina Luis Nydalens SK 58:41 +25:35 13:09
26 Marit Wenseth Kure Nydalens SK 1:02:06 +29:00 13:55
  Susen Lösch Ärla IF ej godkänd    
  Linn Grälls OK Kåre utgått    
  Amanda Blennow Falköpings AIK OK ej start    
  Amilia Björklund Sävedalens AIK ej start    

 

H21 Elit

5 380 m, 56 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jens Wängdahl Nyköpings OK 31:05   5:46
2 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 31:14 +0:09 5:48
3 Bjørn Ekeberg IL Tyrving 31:40 +0:35 5:53
4 Anders Nordberg Nydalens SK 31:47 +0:42 5:54
5 Borger Melsom Fossum IF 32:16 +1:11 5:59
6 Hans Petter Mathisen Fredrikstad SK 32:52 +1:47 6:06
7 Aleksei Alekseyonok IK Hakarpspojkarna 33:16 +2:11 6:11
8 Johan Strand Göteborg-Majorna OK 33:35 +2:30 6:14
9 Erik Folkesson Blom IFK Mora OK 33:37 +2:32 6:14
10 Linus Rapp IFK Mora OK 33:43 +2:38 6:16
11 Sindre Østhagen Fredrikstad SK 34:06 +3:01 6:20
12 Magnus Carlstedt Sävedalens AIK 34:08 +3:03 6:20
13 Sergej Fedatsenka Sävedalens AIK 35:01 +3:56 6:30
14 Tommy Andersson Vänersborgs SK 35:36 +4:31 6:37
15 Erik Engstrand IFK Göteborg 35:41 +4:36 6:37
16 Jesper Sjögren Hestra IF 35:49 +4:44 6:39
16 Vegard Brun Saga IL Tyrving 35:49 +4:44 6:39
18 Martin Ivarsson Göteborg-Majorna OK 36:33 +5:28 6:47
19 Andrey Salin Sävedalens AIK 36:52 +5:47 6:51
20 Simon Hodler IFK Mora OK 37:00 +5:55 6:52
21 Henrik Lundgren Sävedalens AIK 37:10 +6:05 6:54
22 Emil Ahlbäck Fossum IF 37:20 +6:15 6:56
23 John Persson IFK Göteborg 37:25 +6:20 6:57
24 Jyri Uusitalo Pellon Ponsi 37:30 +6:25 6:58
25 Jonas Sommerstad Juveli Konnerud IL 37:46 +6:41 7:01
26 Tobias Lindell OK Alehof 38:06 +7:01 7:04
27 Anders Vister Nydalens SK 38:07 +7:02 7:05
28 Gustaf Wennerberg OK Pan-Kristianstad 38:47 +7:42 7:12
29 Torgeir Nørbech IL Tyrving 39:22 +8:17 7:19
30 Oscar Vångell Ärla IF 39:44 +8:39 7:23
31 Victor Flingmark OK Kåre 39:53 +8:48 7:24
32 Simon Andersson OK Kullingshof 40:09 +9:04 7:27
33 Martin Hoset Nydalens SK 40:19 +9:14 7:29
34 Fredrik Sturesson OK Alehof 40:29 +9:24 7:31
35 Mathias Drage Kongsberg OL 40:32 +9:27 7:32
36 Albin Thunberg OK Alehof 42:06 +11:01 7:49
37 Stian Alexander Grann Fossum IF 42:11 +11:06 7:50
38 Daniel Netz IFK Göteborg 42:26 +11:21 7:53
39 Torben Wendler Fredrikstad SK 42:28 +11:23 7:53
40 Sondre Ruud Bråten Nydalens SK 42:30 +11:25 7:53
41 Gustav Stenberg OK Skogshjortarna 42:34 +11:29 7:54
42 Mattias Nilsson OK Alehof 43:15 +12:10 8:02
43 Oskari Heiskanen Lynx 43:45 +12:40 8:07
44 Sigve Vågsnes Oppsal Orientering 43:56 +12:51 8:09
45 Magnus Johansson IK Hakarpspojkarna 44:29 +13:24 8:16
46 Elias Thorsdal Mølnvik Fossum IF 44:36 +13:31 8:17
47 Mathias Benjaminsen Lillomarka OL 45:25 +14:20 8:26
48 Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK 46:40 +15:35 8:40
49 Håvard Berget Fredrikstad SK 46:44 +15:39 8:41
50 Kristian Dahlström IFK Mora OK 49:47 +18:42 9:15
51 Tobias Johansson OK Skogshjortarna 55:33 +24:28 10:19
52 Espen Jakobsen IL Tyrving 55:52 +24:47 10:23
53 Max Karle OK Skogshjortarna 56:14 +25:09 10:27
  Håvard Haga Nydalens SK ej godkänd    
  Sindre Sandven Fossum IF ej godkänd    
  Kjell Arild Karlsen Fredrikstad SK ej godkänd    
  Eivind Høydal NTNUI ej start    
  Markus Räsänen Kuopion Suunnistajat ej start    
  KyongSa Ri Nydalens SK ej start    
  Johan Wikström Sävedalens AIK ej start    
  Fabian Wennerberg OK Klyftamo ej start    
  Marius Wikstrøm Ringsaker OK ej start    
  Sami-Petteri Juopperi Pellon Ponsi ej start    
  Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi ej start    

 

D20 Elit

3 870 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ragnhild Hjermstad Fossum IF 33:39   8:41
2 Isabel Salén IFK Mora OK 33:55 +0:16 8:45
3 Tonje Vassend Fossum IF 36:08 +2:29 9:20
4 Elvira Larsson Ryda SK 47:48 +14:09 12:21
5 Ella Wallinder Göteborg-Majorna OK 50:42 +17:03 13:06
6 Emelie Andersson Vänersborgs SK 52:17 +18:38 13:30
  Arianna Taufer Nydalens SK ej godkänd    
  Sara Hägnander Lidköpings VSK ej start    

 

H20 Elit

4 420 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olai Stensland Lillevold Fossum IF 26:46   6:03
2 Audun Heimdal Konnerud IL 28:04 +1:18 6:20
3 HÃ¥vard Wedege Irgens Fossum IF 30:58 +4:12 7:00
4 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 31:03 +4:17 7:01
5 Knut Aasheim Oppsal Orientering 31:09 +4:23 7:02
6 Steinar Kollerud Lillomarka OL 31:19 +4:33 7:05
7 Martin Djerf IK Hakarpspojkarna 32:15 +5:29 7:17
8 Henrik Eijsink Nydalens SK 32:38 +5:52 7:22
9 Sampo Hyppölä Pellon Ponsi 33:09 +6:23 7:30
10 Daniel Duhlbo IFK Mora OK 39:04 +12:18 8:50
11 Magnus Wølneberg IL Tyrving 39:16 +12:30 8:53
12 Jesper Lindström IF Hagen 39:30 +12:44 8:56
13 Marcus Beckius OK Tyr 41:02 +14:16 9:17
14 Adrian Dahlström IFK Mora OK 41:49 +15:03 9:27
15 Sigurd Melsom Fossum IF 49:17 +22:31 11:09
  Oskar Størmer Fossum IF ej start    
  Johan Gustafsson OK Tyr ej start    

 

D18 Elit

3 830 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ane Dyrkorn Eiker OL 33:45   8:48
2 Synne Strand Asker SK 33:54 +0:09 8:51
3 Vilma Annala Kangasala SK 34:00 +0:15 8:52
4 Mia Bekhus Fredrikstad SK 34:45 +1:00 9:04
5 Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 35:25 +1:40 9:14
6 Tuuli Heikkilä Lynx 35:35 +1:50 9:17
7 Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna 37:10 +3:25 9:42
8 Maiken Hågård Konnerud IL 37:42 +3:57 9:50
9 Thea Dyrkorn Eiker OL 38:08 +4:23 9:57
10 Elvira Sellgren Göteborg-Majorna OK 41:21 +7:36 10:47
11 Maria Eriksson Eds SK 43:48 +10:03 11:26
12 Sara Lysemose Poulsen Silkeborg OK 44:21 +10:36 11:34
13 Ronja Kontkanen Kangasala SK 44:43 +10:58 11:40
14 Aurora Moholth Kongsberg OL 47:34 +13:49 12:25
15 Erika Duhlbo IFK Mora OK 48:59 +15:14 12:47
16 Idunn Haavengen Kongsberg OL 51:55 +18:10 13:33
17 Wilma Jansson Vänersborgs SK 52:27 +18:42 13:41
18 Mimmi Dahlberg Bredaryds SOK 59:00 +25:15 15:24
19 Alice Södervall IK Gandvik 59:59 +26:14 15:39
  Tuva Carlsson Wallum Sävedalens AIK ej start    

 

H18 Elit

4 110 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Einar Melsom Fossum IF 27:24   6:39
2 Viktor Wassén Vänersborgs SK 29:38 +2:14 7:12
3 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 30:01 +2:37 7:18
4 Elias Jonsson Nydalens SK 31:06 +3:42 7:34
5 Jørgen Baklid Konnerud IL 31:43 +4:19 7:43
6 Erling Hjermstad Fossum IF 33:36 +6:12 8:10
7 Jeremias Joutsensaari Kangasala SK 34:10 +6:46 8:18
8 Hampus Nyström IF Hagen 34:22 +6:58 8:21
9 Martin Borge Heir Fossum IF 35:20 +7:56 8:35
10 Styrk Hundseid Kamsvåg Fossum IF 35:42 +8:18 8:41
11 Douglas Fransson Lee OK Alehof 36:09 +8:45 8:47
12 Kimmo Kontio Kangasala SK 38:10 +10:46 9:17
13 Jørgen Vister Halden SK 40:43 +13:19 9:54
14 Ludvig Waktel Svaide Roma SOK 51:42 +24:18 12:34
15 Oscar Stomberg IF Hagen 52:42 +25:18 12:49
16 Hugo Thunberg OK Alehof 1:02:49 +35:25 15:17
  Tim Olsson Brattås CK ej godkänd    
  Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK utgått    
  Rickard Djerf Tibro OK ej start    
  Tord Strand Kongsberg OL ej start    
  Axel Halvarsson Karlskrona SOK ej start    
  Tarjei Holo Fossum IF ej start    
  Carl Holmberg IF Hagen ej start    
  Jørgen Wulfsberg Nydalens SK ej start    
  Olle Sörqvist Markbygdens OK ej start    
  Lukas Liland Nydalens SK ej start    
  Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK ej start    

 

D21

3 930 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ida Willén Falköpings AIK OK 36:22   9:15
2 Kristin Skaar Ryda SK 36:49 +0:27 9:22
3 Lisa Näsholm Nydalens SK 41:59 +5:37 10:40
4 Lina Larsson Vänersborgs SK 45:30 +9:08 11:34
5 Sara Jonasson Centrum OK 46:33 +10:11 11:50
6 Frida Strömgård Uddevalla OK 46:47 +10:25 11:54
7 Jenny Gullqvist Västvärmlands OK 47:10 +10:48 12:00
8 Madeleine Attfors Sävedalens AIK 48:28 +12:06 12:19
9 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 49:28 +13:06 12:35
10 Sara Ivarsson OK Kullingshof 49:40 +13:18 12:38
11 Siri Jeppsson Katrineholms OK 51:46 +15:24 13:10
12 Gro Dahlbom Centrum OK 52:05 +15:43 13:15
13 Emma Ekberg Lidköpings VSK 1:00:11 +23:49 15:18
14 Linda Järvinen Lynx 1:09:07 +32:45 17:35
  Therese Alfredsson Sävedalens AIK utgått    

 

H21

5 000 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johnny Hålsjö Vänersborgs SK 38:05   7:37
2 Johan Ivarsson OK Kullingshof 41:06 +3:01 8:13
3 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 41:38 +3:33 8:19
4 Erik Skärberg Vänersborgs SK 41:51 +3:46 8:22
5 Calle Stenberg OK Skogshjortarna 43:41 +5:36 8:44
6 Daniel Olsson Uddevalla OK 45:39 +7:34 9:07
7 Björn Schilobolski Åmåls OK 46:05 +8:00 9:13
8 Oscar Gustafsson Idefjordens SK 46:16 +8:11 9:15
9 Geir Myhr Øien Ringsaker OK 47:42 +9:37 9:32
10 Andreas Karlsson Sävedalens AIK 50:46 +12:41 10:09
11 Adam Fredén Falköpings AIK OK 59:12 +21:07 11:50
12 Andreas Jonsson IK Gandvik 1:00:29 +22:24 12:05
13 Karl Gellerman Göteborgs SK 1:00:44 +22:39 12:08
14 Pontus Johansson OK Kullingshof 1:00:49 +22:44 12:09
15 Henrik Karlsson Uddevalla OK 1:02:40 +24:35 12:32
16 Tommy Stenkvist Ryda SK 1:05:04 +26:59 13:00
17 Anders Olsson Uddevalla OK 1:11:23 +33:18 14:16
18 Oskar Vigren Sävedalens AIK 1:15:23 +37:18 15:04
19 Carl Börnstedt Kungälvs OK 1:38:48 +1:00:43 19:45
  Torbjörn Almegius Stenungsunds OK utgått    
  Tobias Beckius OK Tyr utgått    
  Daniel Larsson Vänersborgs SK ej start    
  Oscar Svalin OK Alehof ej start    
  Jonatan Larsson Uddevalla OK ej start    
  Simon Börjeson Ryda SK ej start    

 

H20

3 980 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anton Berneving OK Gipen 37:18   9:22
2 Linus Olsson OK Gipen 1:03:54 +26:36 16:03
  Filip Södervall IK Gandvik ej start    

 

D18

3 520 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elin Hermansson Kungälvs OK 47:24   13:27
2 Maja Gunnarsson Lerums SOK 54:13 +6:49 15:24
  Linda Gustafsson OK Tyr ej godkänd    

 

H18

3 570 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Linus Jonasson Vänersborgs SK 56:42   15:52
2 Gustav Nyman Vänersborgs SK 59:54 +3:12 16:46
3 Arvid Jernstig Vänersborgs SK 1:10:40 +13:58 19:47
4 Isak Källsmyr OK Kullingshof 1:11:00 +14:18 19:53
  Martin Lund Stenungsunds OK ej start    

 

D16

4 000 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ragne Wiklund Nydalens SK 35:20   8:50
2 Erika Källvik Leufvén Åmåls OK 35:23 +0:03 8:50
3 Helene Eger Kongsberg OL 35:26 +0:06 8:51
4 Johanna Källvik Leufvén Åmåls OK 35:30 +0:10 8:52
5 Malin Kristiansson Trollhättans SOK 35:32 +0:12 8:53
6 Kjersti Tønnesen Bergstøl Kongsberg OL 35:36 +0:16 8:54
7 Tuva Nikolausson Svaide Roma SOK 35:42 +0:22 8:55
8 Sofia Johansson OK Skärmen 35:48 +0:28 8:57
9 Johanna Nilsson Kungälvs OK 38:01 +2:41 9:30
10 Åsne Holo Fossum IF 38:10 +2:50 9:32
11 Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK 38:16 +2:56 9:34
12 Ebba Hjertberg Hestra IF 38:28 +3:08 9:37
13 Alma Vilhelmsson Falköpings AIK OK 38:44 +3:24 9:41
14 Elsa Lindeblom Hestra IF 39:03 +3:43 9:45
15 Marlin Haavengen Kongsberg OL 42:07 +6:47 10:31
16 Ella Palm IK Hakarpspojkarna 42:10 +6:50 10:32
17 Frida Johansson OK Djerf 43:15 +7:55 10:48
18 Frida Bakken Ulseth Nydalens SK 44:02 +8:42 11:00
19 Tale Strand Kongsberg OL 44:34 +9:14 11:08
20 Ingrid Hasaas Fossum IF 44:36 +9:16 11:09
21 Jorid Nandrup Nielsen Indre Østfold OK 44:38 +9:18 11:09
22 Julia Rangert IK Hakarpspojkarna 49:49 +14:29 12:27
23 Marie Liland Nydalens SK 51:22 +16:02 12:50
24 Ida Helgesson Hestra IF 52:26 +17:06 13:06
25 Karoline Bjørnerød OK Moss 56:56 +21:36 14:14
26 Nora Aroneng Hestra IF 58:21 +23:01 14:35
27 Ada Wulfsberg Nydalens SK 58:34 +23:14 14:38
28 Tove Eriksson Ryda SK 1:10:29 +35:09 17:37
29 Linda Sainio Kangasala SK 1:28:06 +52:46 22:01
  Jenny Baklid Konnerud IL ej godkänd    
  Ellen Blennow Falköpings AIK OK ej godkänd    
  Tove Johansson OK Alehof ej godkänd    
  Anna Cecilie Linløkken Østmarka OK ej godkänd    
  Birka Øhlenschlæ Nielsen Silkeborg OK ej godkänd    
  Kajsa Carlsson Wallum Sävedalens AIK utgått    
  Elin Johansson Främmestads IK utgått    
  Ane Sofie Krogh Oppsal Orientering utgått    
  Emelie Brudin IFK Mora OK ej start    
  Lisa Börnstedt Kungälvs OK ej start    
  Maja Willén Östersunds OK ej start    

 

H16

4 250 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Daniel Bogren IF Hagen 30:58   7:17
2 William Lundstedt Mullsjö SOK 31:55 +0:57 7:30
3 Aslak Heimdal Konnerud IL 32:10 +1:12 7:34
4 Anders Björklund Trollhättans SOK 32:12 +1:14 7:34
5 Axel Olsson OK Skogsstjärnan 32:14 +1:16 7:35
6 Isak Jonsson Nydalens SK 32:30 +1:32 7:38
7 Mikkel Holm Nielsen OK Pan Århus 33:07 +2:09 7:47
8 Marcus Carlsson IF Hagen 33:29 +2:31 7:52
9 Bendik Eliassen Fredrikstad SK 33:33 +2:35 7:53
10 Alfred Pettersson Falköpings AIK OK 39:09 +8:11 9:12
11 Hugo Ström Ulricehamns OK 39:13 +8:15 9:13
12 Duncan Robertson Svaide Roma SOK 41:46 +10:48 9:49
13 Joar Tryggö Trollhättans SOK 41:53 +10:55 9:51
14 Peter Gisholt Fossum IF 41:56 +10:58 9:52
15 Emil Størmer Fossum IF 41:58 +11:00 9:52
16 Eirik Blågestad Indre Østfold OK 42:02 +11:04 9:53
17 Anton Wöhrer Stigsökarna 42:15 +11:17 9:56
18 Hugo Håkansson IK Ymer 47:01 +16:03 11:03
19 Oscar Karlsson Trollhättans SOK 47:06 +16:08 11:04
  Sølve Drage Kongsberg OL ej godkänd    
  Erik Lund Stenungsunds OK utgått    
  Oskar Carlsson Kvillebyns SK ej start    
  Samuel Eriksson Eds SK ej start    
  Tobias Erixon OK Kullingshof ej start    
  Erik Hogedal Göteborg-Majorna OK ej start    
  Filip Johansson Trollhättans SOK ej start    
  Linus Kristiansson Trollhättans SOK ej start    
  Emil Piippo Kangasala SK ej start    
  Halvor Tørnqvist Halden Nydalens SK ej start    
  Lars Young Vik Nydalens SK ej start    

 

D16 Kort

3 400 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Natalja Niggli O Jura 35:06   10:19

 

D14

3 700 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emma Ling Jönköpings OK 33:04   8:56
2 Alina Niggli O Jura 33:11 +0:07 8:58
3 Marte Madslien Bakken Nydalens SK 33:13 +0:09 8:58
4 Kristine Kravdal Gjø-Vard OL 33:16 +0:12 8:59
5 Nanna Lysemose Poulsen Silkeborg OK 36:29 +3:25 9:51
6 Tilda Palm IK Hakarpspojkarna 38:41 +5:37 10:27
7 Suvi Heikkilä Lynx 38:44 +5:40 10:28
8 Alma Hjertberg Hestra IF 39:56 +6:52 10:47
9 Moa Eriksson Trollhättans SOK 41:32 +8:28 11:13
10 Sara Wänström Finspångs SOK 41:35 +8:31 11:14
11 Vera Pettersson Falköpings AIK OK 41:38 +8:34 11:15
12 Elsa Sonesson Falköpings AIK OK 41:43 +8:39 11:16
13 Karin Ingeborg Wedman Västerbergslagens OL 41:46 +8:42 11:17
14 Clara Johansson OK Skärmen 41:51 +8:47 11:18
15 Frida Johansson OK Skärmen 42:03 +8:59 11:21
16 Nicolina Moberg OK Tyr 44:18 +11:14 11:58
17 Erica Bogren IF Hagen 48:31 +15:27 13:06
18 Klara Sjöström Västerås SOK 52:05 +19:01 14:04
19 Ylva Johansson OK Djerf 55:34 +22:30 15:01
20 Ida Südhoff Brattås CK 55:58 +22:54 15:07
21 Rebecka Rundblad Främmestads IK 58:35 +25:31 15:50
22 Irma Svensson OK Klyftamo 1:00:30 +27:26 16:21
23 Alice Svalin Vänersborgs SK 1:00:49 +27:45 16:26
24 Emma Ivarsson OK Kullingshof 1:14:04 +41:00 20:01
  Ida Eskilsson IK Hakarpspojkarna ej godkänd    
  Laura Holm Nielsen Horsens OK ej godkänd    
  Moa Skoog IF Hagen ej godkänd    
  Alma Appelgren Trollhättans SOK utgått    
  Lovisa Hambäck Långhundra IF ej start    
  Tova Jansson Vänersborgs SK ej start    
  Pia Young Vik Nydalens SK ej start    
  Matilda Wöhrer Stigsökarna ej start    

 

H14

3 700 m, 33 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 28:20   7:39
2 Kornelius Kriszat-Løvfald Nydalens SK 31:06 +2:46 8:24
3 Arvid Björk Trollhättans SOK 36:14 +7:54 9:47
4 Anton Carlsson IF Hagen 36:23 +8:03 9:50
5 Vetle Drage Kongsberg OL 37:43 +9:23 10:11
6 Johan Mårtensson OK Skogsstjärnan 37:45 +9:25 10:12
7 Matias Koponen Lynx 37:49 +9:29 10:13
8 Axel Nalbin Mullsjö SOK 37:51 +9:31 10:13
9 Albin Gezelius IFK Mora OK 38:19 +9:59 10:21
10 Jakob Gunnarsson Lerums SOK 38:22 +10:02 10:22
11 Erik Ling Jönköpings OK 38:35 +10:15 10:25
12 Isak Olsson Stigsökarna 42:04 +13:44 11:22
13 Linus Boström OK Alehof 42:16 +13:56 11:25
14 Hugo Mandinger Trollhättans SOK 42:19 +13:59 11:26
15 Olle Melén Trollhättans SOK 42:46 +14:26 11:33
16 Johan Lund Stenungsunds OK 42:50 +14:30 11:34
17 David Almén Trollhättans SOK 42:52 +14:32 11:35
18 Arvid Ekström Stenungsunds OK 42:56 +14:36 11:36
19 Oskar Dahlin IK Gandvik 43:04 +14:44 11:38
20 Simon Karlsson Holmer IFK Mora OK 43:08 +14:48 11:39
21 Arvid Aronsson OK Kroppefjäll 43:17 +14:57 11:41
22 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 43:22 +15:02 11:43
23 Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK 43:27 +15:07 11:44
24 Viktor Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 43:37 +15:17 11:47
25 Simon Nordberg Göteborg-Majorna OK 43:39 +15:19 11:47
26 Erik Johansson OK Alehof 48:36 +20:16 13:08
27 Kasper Bakken Ulseth Nydalens SK 49:12 +20:52 13:17
28 Jacob Mikkelsen Horsens OK 55:35 +27:15 15:01
29 Linus Ahlén IF Hagen 1:42:32 +1:14:12 27:42
  Thobias Brodin IFK Mora OK utgått    
  Anton Lund OK Skogshjortarna utgått    
  Karl Petersén OK Njudung utgått    
  Kalle Åkerman Sjöström Västerås SOK utgått    
  Philip Larsson Eds SK ej start    
  Simon Veltman OK Skogshjortarna ej start    

 

H14 Kort

2 530 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Holger Patriksson OK Klyftamo 44:53   17:44

 

D12

2 560 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tuva Nylund Bredaryds SOK 25:24   9:55
2 Ida Bengtsson OK Alehof 27:57 +2:33 10:55
3 Marie Kravdal Gjø-Vard OL 28:56 +3:32 11:18
4 Salla Isoherranen Lynx 31:04 +5:40 12:08
5 Lovis Bergstrand Brattås CK 38:01 +12:37 14:51
6 Sandra Ling Jönköpings OK 38:12 +12:48 14:55
7 Audrey Hansson Frölunda OL 43:21 +17:57 16:56
8 Agnes Ivarsson OK Skogshjortarna 44:43 +19:19 17:28
9 Wilma Pettersson OK Kullingshof 46:37 +21:13 18:12
10 Julia Meijer IFK Mora OK 53:53 +28:29 21:02
11 Elsa Södervall IK Gandvik 57:39 +32:15 22:31
12 Linnea Solvang Stagg OK Skogsvargarna 59:51 +34:27 23:22
13 Emelie Forslund Kristinehamns OK 1:06:04 +40:40 25:48
14 Emilia Sandin OK Skärmen 1:08:25 +43:01 26:43
15 Felicia Sandin OK Skärmen 1:10:19 +44:55 27:28
  Alva Björk Trollhättans SOK ej start    
  Alva Ersson IFK Mora OK ej start    
  Lova Eriksson Trollhättans SOK ej start    

 

H12

2 530 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Karl Aderstedt Althoff Kungälvs OK 21:25   8:27
2 Olle Karlsson IK Hakarpspojkarna 22:34 +1:09 8:55
3 Isak Eskilsson IK Hakarpspojkarna 25:22 +3:57 10:01
4 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 25:26 +4:01 10:03
5 Elias Nordberg Göteborg-Majorna OK 27:11 +5:46 10:44
6 Alfred Bjørnerød OK Moss 28:03 +6:38 11:05
7 Axel Brönnestam OK Gipen 33:40 +12:15 13:18
8 Johan Eriksson OK Skogsvargarna 34:10 +12:45 13:30
9 Jonas Krogh Oppsal Orientering 36:31 +15:06 14:26
10 Noel Bengtsson OK Skogshjortarna 37:59 +16:34 15:00
11 Alvin Ollander OK Landehof 41:51 +20:26 16:32
12 Nils Arvid Wedman Västerbergslagens OL 42:14 +20:49 16:41
13 Olle Petersén OK Njudung 42:16 +20:51 16:42
14 David Hermansson Åmåls OK 47:32 +26:07 18:47
15 Edvin Ockborn Trollhättans SOK 47:44 +26:19 18:52
16 Albert Brohede OK Tyr 57:13 +35:48 22:36
17 Ludvig Karlsson Trollhättans SOK 57:36 +36:11 22:46
18 Arvid Johansson OK Djerf 1:03:02 +41:37 24:54
19 Lukas Hambäck Långhundra IF 1:03:33 +42:08 25:07
20 Erik Südhoff Brattås CK 1:19:03 +57:38 31:14
  Tim Martner Frölunda OL ej godkänd    

 

D12 Kort

2 280 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisa Andersson Ryda SK 29:02   12:44

 

H12 Kort

2 240 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Max Nyman OK Gipen 29:16   13:03
2 Oscar Nyman OK Gipen 32:14 +2:58 14:23
3 oscar hallqvist Vänersborgs SK 46:34 +17:18 20:47

 

D10

2 240 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Minna Palm IK Hakarpspojkarna 22:14   9:55
2 Signe Hördegårdh IFK Göteborg 26:27 +4:13 11:48
3 Molly Bergstrand Brattås CK 28:01 +5:47 12:30
4 Viliina Sundberg Lynx 29:20 +7:06 13:05
5 Emma Christiansson Uddevalla OK 29:58 +7:44 13:22
6 Maja Nyman Vänersborgs SK 30:51 +8:37 13:46
7 Alva Eliasson Sundsvalls OK 31:11 +8:57 13:55
8 Signe Eskilsson IK Hakarpspojkarna 32:30 +10:16 14:30
9 Linn Enbom Vänersborgs SK 33:51 +11:37 15:06
10 Ida Andersson Vänersborgs SK 34:57 +12:43 15:36
11 Saga Källstrand Åmåls OK 36:27 +14:13 16:16
12 Emma Ahlén IF Hagen 39:40 +17:26 17:42
13 Lilly Jorehed OK Gipen 40:00 +17:46 17:51
14 Sara Bengtsson OK Alehof 41:30 +19:16 18:31
15 Clara Lövgärd OK Alehof 45:30 +23:16 20:18
16 Andrea Enbom Vänersborgs SK 46:44 +24:30 20:51
17 Ella Pettersson OK Kullingshof 54:48 +32:34 24:27
18 Lola Nyman OK Gipen 59:38 +37:24 26:37
19 Ella Mikkelsen Horsens OK 1:09:02 +46:48 30:49
  Hanna Widegren Idrottsklubben Gandvik ej godkänd    
  Isabella Baier Tolered-Utby Ol-klubb ej start    

 

H10

2 280 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Liam Hogedal Vänersborgs SK 19:28   8:32
2 Albin Skott Åmåls OK 21:57 +2:29 9:37
3 Emil Ling Jönköpings OK 23:43 +4:15 10:24
4 Anton Jonsson OK Tyr 23:44 +4:16 10:24
5 Danilo Moberg OK Tyr 25:40 +6:12 11:15
6 Ivar Kahra Åmåls OK 29:31 +10:03 12:56
7 Axel Viberg Ryda SK 35:03 +15:35 15:22
8 Viggo Andersson Trollhättans SOK 35:28 +16:00 15:33
9 Oskar Hjertberg Hestra IF 36:18 +16:50 15:55
10 Nils Melén Trollhättans SOK 37:45 +18:17 16:33
11 Joel Isaksson Vänersborgs SK 42:14 +22:46 18:31
12 Viktor Nilsson Stångenäs AIS 46:09 +26:41 20:14

 

D35

3 570 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hana Tichovska SK Praga 35:13   9:51
2 Anna Martner Frölunda OL 36:14 +1:01 10:08
3 Malin Jonsson OK Tyr 36:46 +1:33 10:17
4 Maria Sahlén IF Hagen 39:34 +4:21 11:04
5 Annie Svensson Lidköpings VSK 53:07 +17:54 14:52
6 Daria Niggli O Jura 55:35 +20:22 15:34
7 Jenny Ekström Stenungsunds OK 57:44 +22:31 16:10
8 Inger-Lise Eriksen Eds SK 1:16:15 +41:02 21:21
  Emelie Svalin Vänersborgs SK ej start    
  Ida Hördegård IFK Göteborg ej start    

 

H35

4 760 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Per Holm IFK Mora OK 35:02   7:21
2 Martin Hogedal OK Alehof 36:54 +1:52 7:45
3 Anders Höije Göteborg-Majorna OK 41:08 +6:06 8:38
4 Mikko Saarinen Kangasala SK 46:30 +11:28 9:46
5 Anders Frick Trollhättans SK 47:47 +12:45 10:02
6 Ville Koponen Lynx 48:21 +13:19 10:09
7 Martin Tichovsky SK Praga 51:22 +16:20 10:47
8 Jari Huttunen SOK Aneby 51:38 +16:36 10:50
9 Ole Underthun Johansen IL Tyrving 1:07:05 +32:03 14:05
10 Michael Forslund Kristinehamns OK 1:19:09 +44:07 16:37
  Erik Lindgren Sävedalens AIK ej start    

 

D40

3 520 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hanna Palm IK Hakarpspojkarna 30:51   8:45
2 Taru Ikäheimonen Lynx 32:05 +1:14 9:06
3 Lena Karlsson Holmer IFK Mora OK 36:00 +5:09 10:13
4 Line Nybakken Ås-NMBU Orientering 36:42 +5:51 10:25
5 Sara Timner Sundsvalls OK 39:55 +9:04 11:20
6 Åsa Nordberg Göteborg-Majorna OK 41:58 +11:07 11:55
7 Kari Strand Kongsberg OL 42:56 +12:05 12:11
8 Katarina Enbom Vänersborgs SK 43:00 +12:09 12:12
9 Malin Tengström Främmestads IK 43:26 +12:35 12:20
10 Nina Ahlén IF Hagen 43:59 +13:08 12:29
11 Åsa Holmstrand Ollander OK Landehof 44:18 +13:27 12:35
12 Ann Hyvönen Skattkärrs SOK 47:20 +16:29 13:26
13 Ann-Sofi Hermansson Kungälvs OK 47:21 +16:30 13:27
14 Ulrika Rundblad Främmestads IK 49:21 +18:30 14:01
15 Irene Mikkelsen Horsens OK 55:11 +24:20 15:40
16 Karin Althoff Kungälvs OK 1:02:21 +31:30 17:42
17 Fredrika Eriksson Ryda SK 1:21:01 +50:10 23:00
  Anna Larsson OK Gipen ej start    

 

H40

4 230 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Simo Martomaa Kalevan Rasti 28:53   6:49
2 Johan Hördegårdh IFK Göteborg 31:29 +2:36 7:26
3 Magnus Södervall IK Gandvik 34:40 +5:47 8:11
4 Jonas Martner Frölunda OL 35:18 +6:25 8:20
5 Daniel Brohede OK Tyr 35:34 +6:41 8:24
6 Peter Fredricson IFK Mora OK 37:55 +9:02 8:57
7 Anders Lövgärd OK Alehof 38:11 +9:18 9:01
8 Jonas Lundberg Göteborg-Majorna OK 38:52 +9:59 9:11
9 Erik Aderstedt Kungälvs OK 39:43 +10:50 9:23
10 Martin Hjertberg Hestra IF 40:02 +11:09 9:27
11 Rune Blågestad Indre Østfold OK 41:28 +12:35 9:48
12 Peter Westerberg Vänersborgs SK 41:55 +13:02 9:54
13 Magnus Karlsson Ryda SK 42:14 +13:21 9:59
14 Peter Sinding Poulsen Silkeborg OK 44:23 +15:30 10:29
15 Håkan Lindén Uddevalla OK 45:15 +16:22 10:41
16 Marcus Hansson Frölunda OL 47:46 +18:53 11:17
17 Espen Bekhus Fredrikstad SK 48:04 +19:11 11:21
18 Magnus Bertilsson OK Skogshjortarna 49:39 +20:46 11:44
19 Patrik Svalin Vänersborgs SK 50:11 +21:18 11:51
20 Mads Mikkelsen Horsens OK 51:11 +22:18 12:06
21 Magnus Dahlin IK Gandvik 51:18 +22:25 12:07
22 Sami Isoherranen Lynx 56:22 +27:29 13:19
23 Lars-Ola Westerlund Lustens OK 56:58 +28:05 13:28
24 Gary Larsson OK Skogshjortarna 1:03:44 +34:51 15:04
25 Hans Larsson Eds SK 1:06:17 +37:24 15:40
26 Bo Kron OK Flundrehof 1:08:39 +39:46 16:13
27 Håkan Sonesson Falköpings AIK OK 1:12:15 +43:22 17:04
28 Greger Ahlén IF Hagen 1:18:28 +49:35 18:33
29 Nicolaj Nielsen Horsens OK 1:19:36 +50:43 18:49
30 Anders Lund OK Skogshjortarna 1:27:29 +58:36 20:40
31 Jakob Wedman Västerbergslagens OL 1:29:14 +1:00:21 21:05
  Anders Franzen Lidköpings VSK ej godkänd    
  Jan Hjort Falköpings AIK OK ej start    
  Torbjørn Kravdal Gjø-Vard OL ej start    

 

D45

3 390 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Carina Svensson Bredaryds SOK 31:30   9:17
2 Isa Anette Baklid Heggedal Konnerud IL 35:58 +4:28 10:36
3 Therése Andersson Ryda SK 37:49 +6:19 11:09
4 Anki Blennow Falköpings AIK OK 41:29 +9:59 12:14
5 Christina Südhoff Brattås CK 42:59 +11:29 12:40
6 Anna Stomberg IF Hagen 43:58 +12:28 12:58
7 Jessica Andersson Vänersborgs SK 44:08 +12:38 13:01
8 Arnhild Krogh Oppsal Orientering 44:27 +12:57 13:06
9 Annelie Johansson OK Skärmen 44:34 +13:04 13:08
10 Johanna Wallinder Göteborg-Majorna OK 44:57 +13:27 13:15
11 Maria Bogren IF Hagen 45:07 +13:37 13:18
12 Carina Ivarsson OK Kullingshof 46:13 +14:43 13:37
13 Katarina Rundström IFK Enskede 46:20 +14:50 13:40
14 Anne-Lene Bakken Ulseth Nydalens SK 47:09 +15:39 13:54
15 Linda Gunnarsson Lerums SOK 48:16 +16:46 14:14
16 Helena Södervall IK Gandvik 50:14 +18:44 14:49
17 Kristina Lind OK Skärmen 52:01 +20:31 15:20
18 Izabell Birklin OK Kåre 52:21 +20:51 15:26
19 Madeleine Johansson OK Skogshjortarna 1:00:21 +28:51 17:48
20 Ulrika Willén Östersunds OK 1:19:24 +47:54 23:25
  Ulrika Nikolausson Svaide Roma SOK ej godkänd    
  Kristina Patriksson OK Klyftamo ej godkänd    
  Annamari Tiitola Lynx ej godkänd    
  Rikke Holm Jensen Horsens OK ej start    
  Monica Tørnqvist Halden Nydalens SK ej start    

 

H45

4 190 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Leif Størmer Fossum IF 29:23   7:00
2 Björn Mårtensson OK Skogsstjärnan 29:57 +0:34 7:08
3 Jimmy Birklin Malungs OK Skogsmårdarna 30:31 +1:08 7:16
4 Klas Karlsson IK Hakarpspojkarna 30:45 +1:22 7:20
5 Kristian Palm IK Hakarpspojkarna 30:49 +1:26 7:21
6 Jörgen Åhl Åmåls OK 31:11 +1:48 7:26
7 Jesper Stenström Vänersborgs SK 32:07 +2:44 7:39
8 Pelle Forsberg IFK Enskede 32:41 +3:18 7:48
9 Tommy Johansson Stångenäs AIS 33:31 +4:08 7:59
10 Odd Strand Kongsberg OL 34:16 +4:53 8:10
11 Svein Nygård Lillomarka OL 34:19 +4:56 8:11
12 Andreas Rangert IK Hakarpspojkarna 35:00 +5:37 8:21
13 Fridolf Eskilsson IK Hakarpspojkarna 35:54 +6:31 8:34
14 Jonas Bergenfur Skattkärrs SOK 37:11 +7:48 8:52
15 Magnus Niklasson Falköpings AIK OK 37:51 +8:28 9:02
16 Jurg Niggli O Jura 40:00 +10:37 9:32
17 Anders Ling Jönköpings OK 40:42 +11:19 9:42
18 Richard Tengström Främmestads IK 42:35 +13:12 10:09
19 Johan Wänström Finspångs SOK 43:52 +14:29 10:28
20 Olav Hasaas Fossum IF 44:37 +15:14 10:38
21 Anders Larsson Vänersborgs SK 45:19 +15:56 10:48
22 Håkan Jansson Vänersborgs SK 45:45 +16:22 10:55
23 Mats Hallsten OK Skärmen 46:25 +17:02 11:04
24 Christer Widegren Idrottsklubben Gandvik 58:57 +29:34 14:04
25 Stefan Hellqvist OK Flundrehof 1:02:30 +33:07 14:54
  Henrik Pettersson Falköpings AIK OK ej godkänd    
  Torbjörn Pettersson OK Kullingshof utgått    
  Anders Carlsson Vänersborgs SK ej start    
  Mats Hermansson Kungälvs OK ej start    
  Gunnar Engen Vik Nydalens SK ej start    
  Conny Erixon OK Kullingshof ej start    
  Johan Lindeblom IK Omega ej start    

 

D50

3 390 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maria Jonsson Nydalens SK 30:44   9:03
2 Helena Sellgren Göteborg-Majorna OK 33:43 +2:59 9:56
3 Heli Marjomaa Stigsökarna 34:49 +4:05 10:16
4 Helena Eriksson Eds SK 37:52 +7:08 11:10
5 Tove Heimdal Konnerud IL 38:00 +7:16 11:12
6 Pia Vångell Linköpings OK 39:31 +8:47 11:39
7 Ingrid Alexandersson Stora Tuna OK 40:18 +9:34 11:53
8 Eva Hägnander Lidköpings VSK 40:45 +10:01 12:01
9 Suzy Larsson OK Skogshjortarna 42:04 +11:20 12:24
10 Lena Carlsson Sävedalens AIK 43:50 +13:06 12:55
11 Anita Davallius Uddevalla IS 44:12 +13:28 13:02
12 Eva Pedersen OK Skogshjortarna 45:11 +14:27 13:19
13 Anita Sørensen Drage Kongsberg OL 48:47 +18:03 14:23
14 Gunnel Jernstig Vänersborgs SK 58:36 +27:52 17:17
15 Lena Petersson OK Alehof 1:07:45 +37:01 19:59
16 Karin Laurell OK Flundrehof 1:08:06 +37:22 20:05
  Marit Nandrup Pettersen Indre Østfold OK ej godkänd    
  Alix Young Vik Nydalens SK ej start    
  Ewa Holmberg IF Hagen ej start    
  Kari Madslien Nydalens SK ej start    
  Christina Halvarsson OK Kroppefjäll ej start    
  Teija Launis ASS Raisu Lumous ej start    

 

H50

3 980 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulrik Olsson Brattås CK 28:50   7:14
2 Per Olaussen Fredrikstad SK 29:00 +0:10 7:17
3 Mats Nylund Bredaryds SOK 30:20 +1:30 7:37
4 Vidar Benjaminsen Lillomarka OL 30:35 +1:45 7:41
5 Tore Bjørnerød OK Moss 31:12 +2:22 7:50
6 Anders Yngström Göteborg-Majorna OK 31:36 +2:46 7:56
7 Jon Iver Bakken Nydalens SK 31:52 +3:02 8:00
8 Øyvind Drage Kongsberg OL 32:33 +3:43 8:10
9 Mikael Palgrim Vänersborgs SK 33:02 +4:12 8:17
10 Per Sander Göteborg-Majorna OK 34:34 +5:44 8:41
11 Lars Björking OK Skogshjortarna 34:43 +5:53 8:43
12 Tomas Hermansson Åmåls OK 34:55 +6:05 8:46
13 Bo Hallberg Falköpings AIK OK 35:27 +6:37 8:54
14 Jonatan Börjesson Hestra IF 37:18 +8:28 9:22
15 Peter Hambäck Långhundra IF 38:23 +9:33 9:38
16 Kennet Horvath Halmstad OK 38:26 +9:36 9:39
17 Ola Wallinder Göteborg-Majorna OK 40:50 +12:00 10:15
18 Kent Skärberg Vänersborgs SK 41:41 +12:51 10:28
19 Björn Svensson OK Djerf 42:15 +13:25 10:36
20 Ulf Danielsson Åmåls OK 42:35 +13:45 10:41
21 Terje Linløkken Østmarka OK 42:43 +13:53 10:43
22 Peter Strömdahl OK Skogsvargarna 42:56 +14:06 10:47
23 Vegard Halden Nydalens SK 43:04 +14:14 10:49
24 Roar Pedersen Oppsal Orientering 43:34 +14:44 10:56
25 Børge Pedersen Nydalens SK 43:44 +14:54 10:59
26 Kjell Einarsson OK Skogshjortarna 45:39 +16:49 11:28
27 Hans Nilsson Kungälvs OK 46:16 +17:26 11:37
28 Sören Andersson Lidköpings VSK 50:44 +21:54 12:44
29 Magnus Blennow Falköpings AIK OK 53:40 +24:50 13:29
30 Ingvar Ivarsson OK Kullingshof 54:20 +25:30 13:39
31 Erik Willén Östersunds OK 54:52 +26:02 13:47
32 Jarmo Joutsensaari Kangasala SK 56:43 +27:53 14:15
33 Rune Siewartz Nielsen Indre Østfold OK 56:58 +28:08 14:18
34 Magnus Pedersen OK Skogshjortarna 1:04:56 +36:06 16:18
35 Kasperi Launis ASS Raisu Lumous 1:13:20 +44:30 18:25
36 Magnus Emanuelsson OK Skogsvargarna 1:23:05 +54:15 20:52
  Per Källvik Åmåls OK ej godkänd    
  Hans-Olof Persson OK Alehof ej start    
  Rikard Nilsson Kungälvs OK ej start    

 

D55

3 230 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Birgitta Andersson Främmestads IK 37:20   11:33
2 Britta Sahlin Vänersborgs SK 38:31 +1:11 11:55
3 Elisabeth Strandhagen Göteborg-Majorna OK 40:31 +3:11 12:32
4 Birgit Hansson Herrestads AIF 42:48 +5:28 13:15
5 Marianne Axelsson Tjällmo-Godegårds OK 44:43 +7:23 13:50
6 Annette Falck Larsson Vänersborgs SK 45:50 +8:30 14:11
7 Anne Berit Eid Nydalens SK 48:15 +10:55 14:56
8 Christina Birath Stenungsunds OK 52:26 +15:06 16:13
9 Ann Warma Laas OK Skogshjortarna 53:00 +15:40 16:24
10 Monika Nilsson OK Alehof 58:10 +20:50 18:00
11 Gun Lundberg Istrums SK 1:01:04 +23:44 18:54
12 Katarina Östling OK Skogshjortarna 1:07:08 +29:48 20:47
13 Märit Gustafsson Eds SK 1:07:32 +30:12 20:54
14 Gunilla Holmberg Herrestads AIF 1:17:24 +40:04 23:57
15 Netta Tammisalo Kangasala SK 1:22:54 +45:34 25:39
16 Anna-Lena Svensson Lidköpings VSK 1:48:14 +1:10:54 33:30
  Nina Bejbom Uddevalla OK ej godkänd    
  Tone Hollowell OK Tyr ej start    

 

H55

3 910 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sten Gustafsson Eds SK 33:20   8:31
2 Sören Jonsson Nydalens SK 33:48 +0:28 8:38
3 Ola Lundh IF Hagen 35:51 +2:31 9:10
4 Jan Hansson Stenungsunds OK 39:03 +5:43 9:59
5 Andres Laas OK Skogshjortarna 40:05 +6:45 10:15
6 Ulf Andersson Göteborg-Majorna OK 42:31 +9:11 10:52
7 Anders Björklund Sävedalens AIK 43:00 +9:40 10:59
8 Bengt Lundberg Istrums SK 43:14 +9:54 11:03
9 Lars Hjermstad Fossum IF 44:15 +10:55 11:19
10 Ulf Burman Gustavsbergs OK 45:29 +12:09 11:37
11 Sven Börjeson Göteborg-Majorna OK 45:38 +12:18 11:40
12 Thomas Sellgren Göteborg-Majorna OK 45:40 +12:20 11:40
13 Tomas Nilsson OK Gipen 46:07 +12:47 11:47
14 Nils-Olof Larsson Vänersborgs SK 46:29 +13:09 11:53
15 Torbjörn Salomonson Vänersborgs SK 46:59 +13:39 12:00
16 Thomas Attfors Sävedalens AIK 47:48 +14:28 12:13
16 Karl Aasmund Erøy OK Moss 47:48 +14:28 12:13
18 Ulf Björkdahl Herrestads AIF 47:56 +14:36 12:15
19 Örjan Wängdahl OK Gipen 48:14 +14:54 12:20
20 Bengt Nilsson Göteborg-Majorna OK 48:40 +15:20 12:26
21 Jan Ivarsson OK Skogshjortarna 49:40 +16:20 12:42
22 Dick Nyman Uddevalla IS 49:56 +16:36 12:46
23 Lars Karlsson Trollhättans SK 50:41 +17:21 12:57
24 Christer Mannfolk Ulricehamns OK 51:05 +17:45 13:03
25 Roy Gjerding OK Moss 54:37 +21:17 13:58
26 Arne Lund Stenungsunds OK 1:05:24 +32:04 16:43
27 Börje Persson OK Alehof 1:14:34 +41:14 19:04
28 Sven-Olof Pålsson Kungälvs OK 1:16:14 +42:54 19:29
  Anders Kjellberg OK Flundrehof ej godkänd    
  Lars Holmberg IF Hagen ej start    
  Thomas Hollowell OK Tyr ej start    
  Michael Andersson Göteborg-Majorna OK ej start    

 

D60

2 780 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisa Annersand OK Tyr 32:19   11:37