Resultater Strömstadmedeln 2016



Resultater Strömstadmedeln
Strømstad, Sverige - 2. april 2016

Arrangementstype: Orientering

Mellomdistanse

D21-1

3 890 m, 53 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Helena Jansson OK Ravinen 34:19   8:49
2 Judith Wyder Göteborg-Majorna OK 34:50 +0:31 8:57
3 Saila Kinni Tampereen Pyrintö 35:04 +0:45 9:00
4 Julia Gross Stora Tuna OK 35:20 +1:01 9:04
5 Ida Marie Næss Bjørgul Norges orienteringsforbund 35:21 +1:02 9:05
6 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 35:55 +1:36 9:13
7 Emily Kemp Angelniemen Ankkuri 36:21 +2:02 9:20
7 Lilian Forsgren OK Tisaren 36:21 +2:02 9:20
9 Anna Närhi IFK Göteborg 36:39 +2:20 9:25
10 Maria Magnusson Sävedalens AIK 36:51 +2:32 9:28
11 Anne M Hausken Nordberg Norges orienteringsforbund 37:02 +2:43 9:31
12 Alva Olsson Linköpings OK 37:28 +3:09 9:37
13 Eva Jurenikova Halden SK 38:05 +3:46 9:47
14 Sabine Hauswirth Halden SK 38:14 +3:55 9:49
15 Emma Johansson Norges orienteringsforbund 38:16 +3:57 9:50
16 Amilia Björklund Sävedalens AIK 38:31 +4:12 9:54
17 Heidi Østlid Bagstevold Norges orienteringsforbund 38:45 +4:26 9:57
18 Jana Knapová Södertälje-Nykvarn OF 38:47 +4:28 9:58
19 Lizzie Ingham Halden SK 38:55 +4:36 10:00
20 Isia Basset IFK Göteborg 39:37 +5:18 10:11
21 Anastasia Denisova Sävedalens AIK 39:48 +5:29 10:13
22 Anni-Maija Fincke Halden SK 39:50 +5:31 10:14
23 Lisa Risby OK Kåre 39:55 +5:36 10:15
24 Ingjerd Myhre Norges orienteringsforbund 40:20 +6:01 10:22
25 Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri 40:24 +6:05 10:23
26 Vendula Horčičková Södertälje-Nykvarn OF 40:46 +6:27 10:28
27 Ursula Kadan OK Pan-Kristianstad 40:57 +6:38 10:31
28 Anna Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 40:59 +6:40 10:32
29 Riina Kuuselo OK Linné 41:04 +6:45 10:33
30 Marttiina Joensuu SK Pohjantähti 41:08 +6:49 10:34
31 Eveliina Hirvonen Paimion Rasti 41:15 +6:56 10:36
31 Elena Roos Halden SK 41:15 +6:56 10:36
33 Anja Arbter Eksjö SOK 41:20 +7:01 10:37
34 Annika Björk OK Linné 42:10 +7:51 10:50
35 Jo Shepherd Halden SK 42:29 +8:10 10:55
36 Christine Kirchlechner OK Kolmården 42:40 +8:21 10:58
37 Frida Bakkman IFK Lidingö SOK 43:07 +8:48 11:05
38 Lauriane Beauvisage OK Hällen 43:24 +9:05 11:09
39 Beata Falk Hagaby GoIF Örebro 43:48 +9:29 11:15
40 Samantha Saeger OK Linné 44:21 +10:02 11:24
41 Emilie Westli Andersen Løten o-lag 44:51 +10:32 11:31
42 Heini Wennman SK Pohjantähti 44:55 +10:36 11:32
43 Nicole Ljungdahl OK Pan-Kristianstad 45:06 +10:47 11:35
44 Krystal Neumann Järla Orientering 45:24 +11:05 11:40
45 Anna Serrallonga IK Hakarpspojkarna 45:28 +11:09 11:41
46 Kate Morrison OK Linné 46:32 +12:13 11:57
47 Inga Kazlauskaite OK Linné 47:12 +12:53 12:08
48 Miri Thrane Ødum IFK Göteborg 47:40 +13:21 12:15
49 Frida Nero Göteborg-Majorna OK 48:01 +13:42 12:20
50 Lia Patscheider OK Pan-Kristianstad 55:36 +21:17 14:17
51 Lovisa Persson OK Tisaren 1:04:55 +30:36 16:41
  Kine Hallan Steiwer Halden SK ej godkänd    
  Catherine Taylor OK Linné ej godkänd    
  Anna Wallin Göteborg-Majorna OK ej start    
  Lina Strand Göteborg-Majorna OK ej start    
  Hanna Haugen Nordbrøden Halden SK ej start    
  Helen Palmer Halden SK ej start    
  Marika Teini SK Pohjantähti ej start    
  Mari Fasting Norges orienteringsforbund återbud    

 

H21-1

4 730 m, 60 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olav Lundanes Norges orienteringsforbund 33:06   6:59
2 Thierry Gueorgiou Kalevan Rasti 33:39 +0:33 7:06
3 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 34:01 +0:55 7:11
4 Matthias Kyburz OK Tisaren 34:41 +1:35 7:19
5 Thomas Natvig Årstad Norges orienteringsforbund 34:48 +1:42 7:21
6 Frédéric Tranchand Paimion Rasti 35:12 +2:06 7:26
7 Johan Högstrand IFK Göteborg 35:29 +2:23 7:30
8 Torgeir Nørbech Norges orienteringsforbund 35:32 +2:26 7:30
9 Hector Haines IFK Lidingö SOK 35:38 +2:32 7:32
10 Daniel Hubmann Koovee 35:44 +2:38 7:33
11 Gustav Bergman OK Ravinen 36:04 +2:58 7:37
12 Martin Hubmann Kristiansand OK 36:05 +2:59 7:37
13 Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi 36:08 +3:02 7:38
14 Carl Godager Kaas Norges orienteringsforbund 36:37 +3:31 7:44
15 Bjørn Ekeberg Norges orienteringsforbund 36:47 +3:41 7:46
16 Jon Aukrust Osmoen Norges orienteringsforbund 37:36 +4:30 7:56
17 Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri 37:46 +4:40 7:59
18 Julian Dent IFK Lidingö SOK 38:38 +5:32 8:10
19 Magne Dæhli Norges orienteringsforbund 38:42 +5:36 8:10
20 Jussi Suna Turun Metsänkävijät 38:50 +5:44 8:12
20 Raffael Huber Göteborg-Majorna OK 38:50 +5:44 8:12
20 Jan Sedivy Kristiansand OK 38:50 +5:44 8:12
23 Gaute Hallan Steiwer Norges orienteringsforbund 39:04 +5:58 8:15
24 Mikko Siren Angelniemen Ankkuri 39:05 +5:59 8:15
25 Hans Gunnar Omdal Norges orienteringsforbund 39:07 +6:01 8:16
26 Andreas Kyburz Tullinge SK 39:18 +6:12 8:18
27 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 39:21 +6:15 8:19
28 Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK 39:25 +6:19 8:20
29 Ulf Forseth Indgaard Frol IL 39:27 +6:21 8:20
30 Jarkko Huovila Halden SK 39:28 +6:22 8:20
31 Håkon Jarvis Westergård Norges orienteringsforbund 39:35 +6:29 8:22
32 Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF 39:57 +6:51 8:26
33 Andreas Sølberg IFK Göteborg 40:08 +7:02 8:29
34 Vegard Jarvis Westergård Halden SK 40:09 +7:03 8:29
35 Tobias Henriksson OK Trian 40:40 +7:34 8:35
36 Jo Forseth Indgaard Frol IL 40:53 +7:47 8:38
37 Bartosz Pawlak Södertälje-Nykvarn OF 40:58 +7:52 8:39
38 Øystein Kvaal Østerbø IFK Lidingö SOK 41:07 +8:01 8:41
39 Hannu Airila Kalevan Rasti 41:08 +8:02 8:41
40 Martin Vister Norges orienteringsforbund 41:11 +8:05 8:42
41 Emil Ahlbäck Norges orienteringsforbund 41:26 +8:20 8:45
42 Gernot Kerschbaumer OK Pan-Kristianstad 41:28 +8:22 8:46
43 Mikko Huhtinen Paimion Rasti 41:31 +8:25 8:46
44 Sergej Fedatsenka Sävedalens AIK 41:38 +8:32 8:48
45 Erik Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 41:46 +8:40 8:49
46 Otto Simosas OK Trian 42:12 +9:06 8:55
47 Robert Merl Lillomarka OL 42:26 +9:20 8:58
48 Fredrik Eliasson Halden SK 43:22 +10:16 9:10
49 Aleksei Alekseyonok IK Hakarpspojkarna 43:27 +10:21 9:11
50 Øyvind Helgerud Halden SK 44:00 +10:54 9:18
51 Topi Penttinen OK Trian 44:17 +11:11 9:21
52 Remi Dubois IFK Göteborg 44:34 +11:28 9:25
53 Andrey Salin Sävedalens AIK 44:53 +11:47 9:29
54 Liutauras Bilevicius OK Linné 47:30 +14:24 10:02
55 Riccardo Scalet Lillomarka OL 51:47 +18:41 10:56
56 Bryan Russel-Keely IFK Lidingö SOK 55:36 +22:30 11:45
57 Jørgen Frøyd Larvik OK 58:59 +25:53 12:28
  Jens Wängdahl Nyköpings OK ej godkänd    
  Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd    
  Andreas Rüedlinger Halden SK ej godkänd    

 

D21-2

3 490 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Bodil Helgerud Halden SK 36:37   10:29
2 Marianne Andersen Kristiansand OK 37:15 +0:38 10:40
3 Vendula Haldin Halden SK 41:09 +4:32 11:47
4 Tone Lye Nydalens SK 41:13 +4:36 11:48
5 Christine Mikkelsen IK Grane Arendal Orientering 41:44 +5:07 11:57
6 Sanna Kauppila Angelniemen Ankkuri 42:11 +5:34 12:05
7 Tonje Vassend Fossum IF 42:50 +6:13 12:16
8 Jenny Bengtsson Långhundra IF 43:14 +6:37 12:23
9 Heidi Stokseth Halden SK 43:37 +7:00 12:29
10 Sofie Johansson Løten o-lag 47:11 +10:34 13:31
11 Gøril Fristad Halden SK 47:39 +11:02 13:39
12 Alexandra Jospe Cambridge Sports Union 49:44 +13:07 14:15
13 Cristina Luis Nydalens SK 50:46 +14:09 14:32
14 Carlotta Scalet OK Orion 51:30 +14:53 14:45
15 Line Hagman Bækkelagets SK 51:59 +15:22 14:53
16 Lovisa Falk Hagaby GoIF Örebro 59:01 +22:24 16:54
17 Nina Smestad Løten o-lag 1:01:15 +24:38 17:33
18 Frida Strömgård Uddevalla OK 1:03:37 +27:00 18:13
19 Marianne Dæhli Halden SK 1:05:36 +28:59 18:47
20 Melinda Ymsén OK Pan-Kristianstad 1:06:10 +29:33 18:57
  Felicity Brown IFK Lidingö SOK ej godkänd    
  Aina Edgren Trollhättans SOK ej godkänd    
  Elin Lundkvist OK Tyr ej start    
  Mira Scheir HAMOK ej start    
  Gøril Rønning Sund Norges orienteringsforbund återbud    
  Silje Ekroll Jahren Norges orienteringsforbund återbud    

 

H21-2

4 740 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Arto Talvinen MS Parma 39:10   8:15
2 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 39:20 +0:10 8:17
3 Pasi Ikonen Paimion Rasti 39:29 +0:19 8:19
4 Fredrik Edén IFK Göteborg 39:37 +0:27 8:21
5 Emil Wingstedt Halden SK 40:02 +0:52 8:26
6 Quentin Rauturier OK Hällen 40:26 +1:16 8:31
7 Marius Thrane Ødum IFK Göteborg 41:40 +2:30 8:47
8 Olai Stensland Lillevold Fossum IF 41:49 +2:39 8:49
9 Sami Hämäläinen MS Parma 43:37 +4:27 9:12
10 Magnus Carlstedt Sävedalens AIK 44:36 +5:26 9:24
11 Sami-Petteri Juopperi Pellon Ponsi 44:47 +5:37 9:26
12 Gaute Friestad Kristiansand OK 46:10 +7:00 9:44
13 Albin Pettersson OK Tisaren 47:08 +7:58 9:56
14 Oskar Eklöf Rehns BK 47:14 +8:04 9:57
15 Henrik Josef Sulz OLC Wienerwald 47:50 +8:40 10:05
16 Felix Breitschädel Bækkelagets SK 47:59 +8:49 10:07
17 Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF 48:25 +9:15 10:12
18 Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK 49:11 +10:01 10:22
19 Brent Godman Gotlands Bro OK 49:18 +10:08 10:24
20 Ross Smith OK Linné 51:10 +12:00 10:47
21 Øyvind Stokseth Halden SK 51:25 +12:15 10:50
22 Fredrik Norman Leksands OK 51:28 +12:18 10:51
23 Iisak Helander SK Pohjantähti 52:09 +12:59 11:00
24 Joni Hirvikallio Koovee 53:16 +14:06 11:14
25 Håvard Berget Fredrikstad SK 53:53 +14:43 11:22
26 Marius Øie Løten o-lag 55:02 +15:52 11:36
27 Lacho Iliev Halden SK 56:01 +16:51 11:49
28 Daniel Olsson Uddevalla OK 1:00:32 +21:22 12:46
29 Markus Living IL Tyrving 1:02:15 +23:05 13:07
30 Jonatan Larsson Uddevalla OK 1:03:47 +24:37 13:27
31 Christoffer Olsson Uddevalla OK 1:05:27 +26:17 13:48
32 Patrik Lilleeng Herrestads AIF 1:06:02 +26:52 13:55
33 Brendan Shields Cambridge Sports Union 1:08:20 +29:10 14:24
  Niko Nissinen SK Pohjantähti ej godkänd    
  Sampo Rahko SK Pohjantähti ej godkänd    
  Morten Jørgensen Kristiansand OK ej godkänd    
  Johan Wikström Sävedalens AIK ej start    
  Tim Olsson Brattås CK ej start    
  Markku Elo Angelniemen Ankkuri ej start    
  Niclas Jonasson IFK Göteborg ej start    
  Vetle Ruud Bråten IFK Göteborg ej start    
  Yngve Skogstad Norges orienteringsforbund återbud    

 

D20

3 490 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Line Cederberg OK Pan-Kristianstad 36:40   10:30
2 Nina Asheim Birkeland Halden SK 36:56 +0:16 10:34
3 Nelly Carlsson OK Pan-Kristianstad 39:37 +2:57 11:21
4 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 39:42 +3:02 11:22
5 Elin Carlsson OK Pan-Kristianstad 40:15 +3:35 11:31
6 Moa Gustafsson Uddevalla OK 41:53 +5:13 12:00
7 Ingvild Ramtvedt Næsset Sarpsborg OL 43:01 +6:21 12:19
8 Cécile Foltzer OK Linné 43:58 +7:18 12:35

 

H20

4 160 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Knut Aasheim Oppsal Orientering 34:46   8:21
2 Eemeli Suominen Hiidenkiertäjät 37:36 +2:50 9:02
3 Dag Blandkjenn Kristiansand OK 39:47 +5:01 9:33
4 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 43:01 +8:15 10:20
5 Joakim Skärlén Haninge SOK 46:34 +11:48 11:11
6 Mattias Johansson Stångenäs AIS 46:35 +11:49 11:11
7 Are Wigaard Oppsal Orientering 47:10 +12:24 11:20
8 Ludvig Rødnes Oppsal Orientering 52:18 +17:32 12:34
  Johannes Bakke Aashamar Kristiansand OK ej start    
  Amadeus Hansson Gotlands Bro OK återbud    

 

D18

3 270 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rikke Blakkestad Ingesen Fredrikstad SK 36:08   11:02
2 Erika Källvik Leufvén Åmåls OK 36:58 +0:50 11:18
3 Mia Bekhus Fredrikstad SK 38:04 +1:56 11:38
4 Johanna Källvik Leufvén Åmåls OK 41:33 +5:25 12:42
5 Henriikka Haapasalo SK Pohjantähti 41:34 +5:26 12:42
6 Sara Niva SK Pohjantähti 45:19 +9:11 13:51
7 Maria Eriksson Eds SK 48:58 +12:50 14:58
8 Stina Eriksson Jönköpings OK 52:52 +16:44 16:10
  Nora Torgersen Halden SK ej start    

 

H18

3 870 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Trygve Kristoffer Løvli Halden SK 37:19   9:38
2 Olav Schmitt Gran Halden SK 37:50 +0:31 9:46
3 Eskil Tryggö Trollhättans SOK 39:18 +1:59 10:09
4 Erlend Brendstuen Halden SK 40:40 +3:21 10:30
5 Håkon Østraat Sævareid Halden SK 40:51 +3:32 10:33
6 Alex Carcas Halden SK 41:24 +4:05 10:41
7 Axel Halvarsson Karlskrona SOK 41:52 +4:33 10:49
8 Lukas Olm Kils OK 42:25 +5:06 10:57
9 Vesa Lahtinen Hiidenkiertäjät 42:34 +5:15 10:59
10 Olof Skoglund Kils OK 43:17 +5:58 11:11
11 August Asheim  Birkeland Halden SK 44:07 +6:48 11:23
12 Søren Thrane Ødum CopenhagenO 44:22 +7:03 11:27
13 Lavran Thorstensen Oppsal Orientering 49:34 +12:15 12:48
14 Martin Lund Stenungsunds OK 51:03 +13:44 13:11
15 Ole Martin Edstrøm Oppsal Orientering 1:04:49 +27:30 16:44
  Alexander Skaug Ytterbøl Halden SK ej godkänd    

 

D16

2 910 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sofia Johansson OK Skärmen 29:45   10:13
2 Ane Sofie Krogh Oppsal Orientering 36:27 +6:42 12:31
3 Marie Lindløv Jensen Sarpsborg OL 44:00 +14:15 15:07
4 Hanna Olsson Brattås CK 54:57 +25:12 18:52
5 Matilda Renlund Stigsökarna 56:13 +26:28 19:19
  Anna Cecilie Linløkken Østmarka OK ej start    

 

H16

3 380 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Niels Christian Hellerud Halden SK 31:00   9:10
2 Joar Tryggö Trollhättans SOK 43:14 +12:14 12:47
3 Anton Wöhrer Stigsökarna 46:20 +15:20 13:42
4 Samuel Eriksson Eds SK 50:35 +19:35 14:57
5 Erik Lund Stenungsunds OK 53:52 +22:52 15:56
6 Martin Skärlén Haninge SOK 1:08:03 +37:03 20:07
  Oskar Carlsson Kvillebyns SK ej godkänd    
  Andreas Ramberg Østmarka OK ej start    

 

D16 Kort

2 600 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Vera Uhrberg Brattås CK 53:25   20:32

 

D14

2 600 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ebba Lind OK Skärmen 28:55   11:07
2 Clara Johansson OK Skärmen 32:38 +3:43 12:33
3 Frida Johansson OK Skärmen 32:47 +3:52 12:36
4 Marieluise Schmitt Gran Halden SK 33:37 +4:42 12:55
5 Ida Südhoff Brattås CK 34:28 +5:33 13:15
6 Matilda Wöhrer Stigsökarna 45:09 +16:14 17:21
7 Hillevi Lind Kvillebyns SK 1:12:46 +43:51 27:59

 

H14

2 670 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Isak Olsson Stigsökarna 24:29   9:10
2 Arvid Aronsson OK Kroppefjäll 25:44 +1:15 9:38
3 Jakob Torgersen Halden SK 33:18 +8:49 12:28
4 Oscar Wall Jungbjer Göteborgs SK 35:10 +10:41 13:10
5 Arvid Ekström Stenungsunds OK 36:18 +11:49 13:35
6 Melker Andersson Eds SK 37:44 +13:15 14:07
7 William Wassenius Uddevalla OK 38:24 +13:55 14:22
8 Felix Pernefalk Uddevalla OK 50:52 +26:23 19:03
9 Johan Lund Stenungsunds OK 54:40 +30:11 20:28
  Philip Larsson Eds SK ej godkänd    

 

H14 Kort

1 770 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Willy Fjällborg Stenungsunds OK 12:54   7:17
  Gustav Carlsson Kvillebyns SK ej start    

 

D12

1 770 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lovis Bergstrand Brattås CK 16:33   9:21
2 Alice Andersson Eds SK 19:00 +2:27 10:44
3 Maren Henriksen Halden SK 21:04 +4:31 11:54
4 Fiona Lindkvist OK Gipen 36:41 +20:08 20:43
  Marie Lien Backstrøm Halden SK ej start    

 

H12

1 770 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Victor Hansson OK Löftan 13:12   7:27
2 Herman Lien Backstrøm Halden SK 15:18 +2:06 8:38
3 Axel Aalde Nydalens SK 15:25 +2:13 8:42
4 Liam Wingstedt Halden SK 15:31 +2:19 8:45
5 Axel Brönnestam OK Gipen 16:38 +3:26 9:23
6 David Hermansson Åmåls OK 19:33 +6:21 11:02
7 Johan Wall Jungbjer Göteborgs SK 20:01 +6:49 11:18
8 Jonas Krogh Oppsal Orientering 20:24 +7:12 11:31
9 Erik Südhoff Brattås CK 21:06 +7:54 11:55

 

D12 Kort

1 740 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Astrid Uhrberg Brattås CK 20:50   11:58

 

H12 Kort

1 740 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Wilhelm Olsson Stigsökarna 23:06   13:16
2 Max Nyman OK Gipen 26:04 +2:58 14:58
3 Oscar Nyman OK Gipen 29:57 +6:51 17:12
4 Eric Karlsson Stigsökarna 31:01 +7:55 17:49
  Hjalmar Olsson Uddevalla OK ej start    

 

D10

1 740 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Molly Bergstrand Brattås CK 19:58   11:28
2 Malva Arvidsson Brattås CK 20:08 +0:10 11:34
3 Minna Wingstedt Halden SK 20:55 +0:57 12:01
4 Emma Christiansson Uddevalla OK 21:48 +1:50 12:31
5 Inger Anne Braarud Halden SK 26:56 +6:58 15:28
6 Saga Källstrand Åmåls OK 27:16 +7:18 15:40
7 Lola Nyman OK Gipen 38:14 +18:16 21:58
8 Sigrid Schmitt Gran Halden SK 42:04 +22:06 24:10

 

H10

1 740 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Alfred Drottz OK Skärmen 20:21   11:41
2 Filip Hansson OK Löftan 20:45 +0:24 11:55
3 Ivar Kahra Åmåls OK 23:17 +2:56 13:22
4 Liam Hogedal Vänersborgs SK 23:41 +3:20 13:36
5 Viktor Nilsson Stångenäs AIS 25:19 +4:58 14:32
6 Christopher Andrén OK Gipen 25:37 +5:16 14:43
7 Ola Leire Göteborg-Majorna OK 27:39 +7:18 15:53

 

D35

3 490 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Inger-Lise Eriksen Eds SK 1:13:41   21:06
  Jenny Ekström Stenungsunds OK ej godkänd    

 

H35

4 160 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Martin Hogedal OK Alehof 39:26   9:28
2 Martin Tichovsky SK Praga 54:54 +15:28 13:11
3 Bruno Nazário Kristiansand OK 58:28 +19:02 14:03
4 Lars-Henrik Galborgen Eds SK 1:31:45 +52:19 22:03

 

H40

3 870 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Hansson OK Löftan 47:06   12:10
2 Hans Larsson Eds SK 1:02:49 +15:43 16:13

 

D45

2 820 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ellen Kathrine Svendsby Halden SK 28:07   9:58
2 Arnhild Krogh Oppsal Orientering 30:36 +2:29 10:51
3 Ingrid Alexandersson Stora Tuna OK 33:13 +5:06 11:46
4 Frauke Schmitt Gran Halden SK 36:11 +8:04 12:49
5 Annelie Johansson OK Skärmen 36:40 +8:33 13:00
6 Kristina Lind OK Skärmen 40:46 +12:39 14:27
7 Tone Ingesen Sarpsborg OL 52:54 +24:47 18:45

 

H45

3 640 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jörgen Åhl Åmåls OK 35:19   9:42
2 Jan Olm Kils OK 35:44 +0:25 9:49
3 Pål Backstrøm Halden SK 36:08 +0:49 9:55
4 Svein Nygård Lillomarka OL 38:05 +2:46 10:27
5 Geir Torgersen Halden SK 38:59 +3:40 10:42
6 Tommy Johansson Stångenäs AIS 39:48 +4:29 10:56
7 Heikki Grekelä SK Pohjantähti 43:13 +7:54 11:52
8 Bjørn Idar Sætran IF Trauma 45:11 +9:52 12:24
9 Bjørn Axel Gran Halden SK 46:10 +10:51 12:40
10 Thomas Bergstrand Brattås CK 50:17 +14:58 13:48
11 Per Olav Andersen Halden SK 53:27 +18:08 14:41
12 Gert Andersson Eds SK 1:05:36 +30:17 18:01
13 Magnus Wall Jungbjer Göteborgs SK 1:06:12 +30:53 18:11
  Gunnar Elveljung IFK Göteborg ej godkänd    

 

D50

2 730 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hana Tichovska SK Praga 31:10   11:24
2 Christina Halvarsson OK Kroppefjäll 35:24 +4:14 12:58
3 Helena Eriksson Eds SK 36:22 +5:12 13:19
4 Gunilla Edgren Trollhättans SOK 39:49 +8:39 14:35
5 Gunnel Jernstig Vänersborgs SK 47:31 +16:21 17:24
6 Katarina Bengtsson Långhundra IF 47:48 +16:38 17:30
7 Wenche Lindløv Sarpsborg OL 51:24 +20:14 18:49
8 Eva Wöhrer Stigsökarna 1:15:05 +43:55 27:30
  Anita Davallius Uddevalla IS ej start    
  Helena Pepa Hagaby GoIF Örebro ej start    

 

H50

3 690 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulrik Olsson Brattås CK 33:09   8:59
2 Hans Melin Göteborg-Majorna OK 39:32 +6:23 10:42
3 Per Källvik Åmåls OK 43:58 +10:49 11:54
4 Ole Ingesen Sarpsborg OL 44:49 +11:40 12:08
5 Fredrik Barrulf OK Tyr 45:56 +12:47 12:26
6 Øistein Jensen Sarpsborg OL 49:12 +16:03 13:20
7 Roar Pedersen Oppsal Orientering 50:27 +17:18 13:40
8 Tomas Hermansson Åmåls OK 51:10 +18:01 13:51
9 Mats Lindström OK Skärmen 1:00:25 +27:16 16:22
  Gunnar Skärlén Haninge SOK ej godkänd    

 

D55

2 730 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gunilla Axelsson Sävedalens AIK 37:42   13:48
2 Tone Hollowell OK Tyr 38:43 +1:01 14:10
3 Nina Bejbom Uddevalla OK 39:10 +1:28 14:20
4 Christina Birath Stenungsunds OK 40:37 +2:55 14:52
5 Anna Weckner Westlund OK Tyr 41:51 +4:09 15:19
6 Birgit Hansson Herrestads AIF 42:59 +5:17 15:44
7 Berit Danielsen IL Tyrving 43:54 +6:12 16:04
8 Jane Melin Göteborg-Majorna OK 46:37 +8:55 17:04
9 Britt-Marie Forsgren OK Tisaren 51:42 +14:00 18:56
10 Märit Gustafsson Eds SK 52:55 +15:13 19:23
11 Gunilla Gedin Göteborg-Majorna OK 57:36 +19:54 21:05
12 Gunilla Holmberg Herrestads AIF 1:15:49 +38:07 27:46
  Gunn Astrid Jakobsen Fredrikstad SK ej godkänd    
  Ingrid Kensby OK Tyr ej godkänd    
  Anne Elisabeth Ramtvedt Sarpsborg OL ej start    
  Mona Olsson Brattås CK ej start    

 

H55

3 490 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Per Gustavsson Göteborg-Majorna OK 36:02   10:19
2 Ulf Wallin Göteborg-Majorna OK 38:39 +2:37 11:04
3 Sten Gustafsson Eds SK 39:05 +3:03 11:11
4 Jussi Silvennoinen Kalevan Rasti 39:31 +3:29 11:19
5 Maths Carlsson Tolered-Utby Ol-klubb 42:12 +6:10 12:05
6 Rolf Eckermark Göteborg-Majorna OK 42:33 +6:31 12:11
7 Pär Lundkvist Hagaby GoIF Örebro 43:51 +7:49 12:33
8 Örjan Wängdahl OK Gipen 47:34 +11:32 13:37
9 Mats Kensby OK Tyr 55:29 +19:27 15:53
10 Jan Uhrberg Brattås CK 1:04:26 +28:24 18:27
11 Roy Gjerding OK Moss 1:12:50 +36:48 20:52
12 Pål Hellerud Halden SK 1:20:17 +44:15 23:00
  Axel Wassenius Uddevalla OK ej godkänd    
  Per Arne Arnesen Kolbotn & Skimt OL ej godkänd    

 

D60

2 730 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ing-Marie Brander Strand Göteborg-Majorna OK 31:50   11:39
2 Elisabeth Öström OK Tyr 33:09 +1:19 12:08
3 Lisa Annersand OK Tyr 35:04 +3:14 12:50
4 Birgitta Billstam Järfälla OK 38:33 +6:43 14:07
5 Lis Dæhli Løten o-lag 39:05 +7:15 14:18
6 Susanne Berglund Sävedalens AIK 44:16 +12:26 16:12
7 Solveig Hedenblom Sjövalla FK 45:50 +14:00 16:47
8 Eva Karlsson Uddevalla OK 52:47 +20:57 19:20
9 Kerstin Haugen Lund Stenungsunds OK 53:31 +21:41 19:36
10 Gunilla Hogedal Vänersborgs SK 56:52 +25:02 20:49
11 Tove Skiri Wahlgren Sarpsborg OL 1:08:30 +36:40 25:05
12 Yvonne Galborgen Eds SK 1:11:07 +39:17 26:03
  Evamarie Lundahl IF Hagen ej start    

 

H60

3 100 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sixten Westlund OK Tyr 33:17   10:44
2 Per Kristian Ekeberg IL Tyrving 34:04 +0:47 10:59
3 Torgeir Strandhagen Røyken O-lag 35:23 +2:06 11:24
4 Øyvind Sørlie Hadeland OL 35:41 +2:24 11:30
4 Urban Larsson OK Gipen 35:41 +2:24 11:30
6 Johan Berglund Sävedalens AIK 37:40 +4:23 12:09
7 Bent Galborgen Indre Østfold OK 40:21 +7:04 13:00
8 Anders Eriksson IF Hagen 41:10 +7:53 13:16
9 Kjell Magne Nordvi Grue IL 42:34 +9:17 13:43
10 Gunnar Bejbom Uddevalla OK 48:08 +14:51 15:31
11 Dan Widercrantz OK Skärmen 48:27 +15:10 15:37
12 Tor Ragnar Andersen Halden SK 48:55 +15:38 15:46
13 Bernt Andersson IF Rigor 50:35 +17:18 16:19
14 Bengt Lingegård OK Gipen 50:52 +17:35 16:24
15 Juha Haajanen SK Pohjantähti 52:28 +19:11 16:55
16 Stig Hultgreen Karlsen Oppsal Orientering 52:41 +19:24 16:59
17 Hans-Erik Ringström Håby IF 55:11 +21:54 17:48
18 Thord Ekström Trollhättans SOK 1:02:27 +29:10 20:08
19 Christer Forsgren OK Tisaren 1:16:52 +43:35 24:47
  Olov Öström OK Tyr ej godkänd    
  Bjørn Åstorp Sarpsborg OL ej godkänd    
  Sigurd Dæhli Løten o-lag ej start    
  Thomas Lundgren Trollhättans SOK ej start    

 

H65

2 820 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lars Hogedal Vänersborgs SK 31:15   11:04
2 Per Ivarsson Trollhättans SOK 35:33 +4:18 12:36
3 Willy Grønstad Gimle IF 37:57 +6:42 13:27
4 Stefan Millegård Sävedalens AIK 39:15 +8:00 13:55
5 Sören Svensson Sjövalla FK 39:54 +8:39 14:08
6 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 44:14 +12:59 15:41
7 Arvid Galborgen Eds SK 44:42 +13:27 15:51
8 Johnny Karlsson Uddevalla OK 50:08 +18:53 17:46
  Conny Jidetoft Stångenäs AIS ej godkänd    
  Per-Arne Källén Uddevalla OK ej start    

 

H70

2 730 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tom Wahlgren Sarpsborg OL 35:24   12:58
2 Anders Axelsson Sävedalens AIK 38:20 +2:56 14:02
3 Lars Jonasson Järfälla OK 40:04 +4:40 14:40
4 Jan Hellstrand Åmåls OK 50:58 +15:34 18:40
5 Mårten Svensson OK Gipen 53:57 +18:33 19:45
6 Allan Wikström Stångenäs AIS 1:01:58 +26:34 22:41
  Bengt-Olof Johansson Stångenäs AIS ej start    
  Lennart Hermansson Stångenäs AIS ej start    

 

D75

2 410 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eivor Steen-Olsson Kungälvs OK 43:34   18:04
  Gro Bakken Stigsökarna ej start    

 

H75

2 540 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Svein Bakken Stigsökarna 51:55   20:26
2 Trygve Fosse Gimle IF 58:09 +6:14 22:53

 

Inskolning

1 160 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
  Alvin Hogedal OK Alehof fullföljt    
  Julia Johansson Eds SK fullföljt    
  Astrid Linnarsson OK Gipen fullföljt    
  Linnea Löfgren Stångenäs AIS fullföljt    
  Gustav Sjöberg OK Gipen fullföljt    
  Harry Sjöberg OK Gipen fullföljt    
  Elin Wikström Stångenäs AIS fullföljt    
  Alice Linnarsson OK Gipen ej start    

 

U1

1 650 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tyra Braathen Sarpsborg OL 20:40   12:31
2 Anton Arvidsson Brattås CK 21:57 +1:17 13:18
3 Elina Christiansson Uddevalla OK 22:20 +1:40 13:32
4 Jonna Åhl Åmåls OK 23:26 +2:46 14:12
5 Elin Persson Brattås CK 24:10 +3:30 14:38
6 Hugo Lindman OK Gipen 25:55 +5:15 15:42
7 Hampus Lindman OK Gipen 26:02 +5:22 15:46
8 Nils Eriksson Brattås CK 29:54 +9:14 18:07
9 Jonathan Axelsson Åmåls OK 33:17 +12:37 20:10
10 Jonas Leire Göteborg-Majorna OK 34:33 +13:53 20:56
11 Linnea Andrén OK Gipen 39:18 +18:38 23:49
12 Hilma Kahra Åmåls OK 40:09 +19:29 24:20
  Johan Fredrik Braarud Halden SK ej godkänd    

 

U2

1 740 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eric Åhl Åmåls OK 21:03   12:05
2 Sebastian Korpi Uddevalla OK 22:11 +1:08 12:44
3 Henning Stenerås Brattås CK 22:33 +1:30 12:57
4 Gabriel Hogedal Vänersborgs SK 24:49 +3:46 14:15
5 Oscar Karlsson Stigsökarna 31:21 +10:18 18:01
6 Alice Källstrand Åmåls OK 31:46 +10:43 18:15
7 Noah Olsson Stigsökarna 32:03 +11:00 18:25
8 Hilma Ekström Stenungsunds OK 44:32 +23:29 25:35

 

Öppen motion 1

1 740 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Karolina Kahra Åmåls OK 23:05   13:15
2 Mona Gustafsson OK Gipen 46:36 +23:31 26:46
3 Bibbi Gustafsson OK Gipen 46:58 +23:53 26:59

 

Öppen motion 3

1 770 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann Larsson Sundsvalls OK 14:05   7:57
2 Matilda Johansson Stångenäs AIS 15:24 +1:19 8:42
3 Wilma Furufors Idefjordens SK 18:50 +4:45 10:38
4 Mdeleine Hansson OK Löftan 19:32 +5:27 11:02
5 Alexandra Zagorska Stigsökarna 19:40 +5:35 11:06
5 Lukas Zagorski Stigsökarna 19:40 +5:35 11:06
7 Daniel Axelsson Åmåls OK 22:03 +7:58 12:27
8 Johanna Ronnede OK Gipen 22:38 +8:33 12:47
9 Eva Lindkvist OK Gipen 22:58 +8:53 12:58
10 Alexandra Lindman OK Gipen 23:13 +9:08 13:07
11 Erik Persson Brattås CK 23:14 +9:09 13:07
12 Viktor Lindman OK Gipen 23:24 +9:19 13:13
13 Siv Olsson OK Kroppefjäll 23:39 +9:34 13:21
14 Hanne Jensen Eds SK 24:26 +10:21 13:48
15 Heidi Sjöberg OK Gipen 24:55 +10:50 14:04
16 Karl-erik Kivistö OK Gipen 28:08 +14:03 15:53
17 Henrik Kahra Åmåls OK 32:33 +18:28 18:23
18 Liv Lind OK Skärmen 35:19 +21:14 19:57
19 Monica Brönnestam OK Gipen 36:18 +22:13 20:30
20 Birgit Ljung OK Gipen 36:21 +22:16 20:32
21 Emma Larsson OK Gipen 37:49 +23:44 21:21
22 Gunilla Kivistö OK Gipen 38:43 +24:38 21:52
23 Mia Andersson Eds SK 41:12 +27:07 23:16
24 Liv-Edle Grönstad Gimle IF 46:03 +31:58 26:01
  Sonja Andrén OK Gipen ej godkänd    

 

Öppen motion 5

3 640 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Håkan Larsson Ljungskile FK 1:02:03   17:02
2 Michaela Källstrand Åmåls OK 1:03:22 +1:19 17:24
3 Björn Sverre Gulheim Kolbotn & Skimt OL 1:05:11 +3:08 17:54
4 Fredrik Nilsson Stångenäs AIS 1:16:58 +14:55 21:08
5 Mattias Holmström Åmåls OK 1:26:35 +24:32 23:47
6 Richard Linnarsson OK Gipen 1:31:29 +29:26 25:07
7 Göran Sandberg Uddevalla IS 1:33:48 +31:45 25:46
8 Emanuel Andrén OK Gipen 1:53:35 +51:32 31:12
  Lars-Åke Johansson IK Ymer ej godkänd    
  Gertie Samuelsson IK Ymer ej godkänd    
  Usman Afridi Trollhättans SK ej godkänd    
  Annika Gustafsson OK Gipen ej godkänd    
  Eva Lingegård OK Gipen ej godkänd    

 

Öppen motion 7

2 500 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anders Leire Göteborg-Majorna OK 23:52   9:32
2 Helena Axelsson Nydalens SK 25:07 +1:15 10:02
3 Odd Wallander Brattås CK 25:11 +1:19 10:04
4 Johan Nyman OK Gipen 25:41 +1:49 10:16
5 Jörgen Nyman OK Gipen 26:47 +2:55 10:42
6 Ove Boström Klubblös 26:55 +3:03 10:46
7 Kristina Wall Jungbjer Göteborgs SK 30:05 +6:13 12:02
8 Annika Leufvén Åmåls OK 31:21 +7:29 12:32
9 Mikael Johansson OK Skärmen 33:41 +9:49 13:28
10 Charlotte Wikström Sävedalens AIK 35:40 +11:48 14:16
11 Sofia Samuelsson OK Gipen 37:09 +13:17 14:51
12 Jenny Olsson Stigsökarna 41:09 +17:17 16:27
13 Göran Berggren Ljungskile FK 41:28 +17:36 16:35
14 Christina Berggren Ljungskile FK 43:20 +19:28 17:20
15 Liselotte Melin-Larsson Ljungskile FK 44:04 +20:12 17:37
16 Jacques Hofmans ASUB Orientation 46:24 +22:32 18:33
17 Maria Tryggö Trollhättans SOK 49:35 +25:43 19:50
18 Heino Ollin Sävedalens AIK 54:34 +30:42 21:49
19 Eva Nordström OK Älvsjö-Örby 1:10:26 +46:34 28:10
20 Oddvar Gravingen Grue IL 1:16:42 +52:50 30:40
  Viola Eckermark Göteborg-Majorna OK ej godkänd    

 

Öppen motion 8

4 160 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Matthieu Puech IFK Göteborg 37:05   8:54
2 Jarl Magnus Berge SSOK 39:54 +2:49 9:35
3 Magnus Arvidsson Brattås CK 42:21 +5:16 10:10
4 Andreas Wikström Uddevalla OK 44:25 +7:20 10:40
5 Fredrik Bakkman IFK Lidingö SOK 44:56 +7:51 10:48
6 Peter Löfås Stora Tuna OK 47:16 +10:11 11:21
7 Mats Christiansson Uddevalla OK 50:19 +13:14 12:05
8 Gabriel Lombriser OLG Basel 50:55 +13:50 12:14
9 Stig Carlson Strandhagen Røyken O-lag 51:52 +14:47 12:28
10 Tomas Wikström Stångenäs AIS 52:40 +15:35 12:39
11 Vidar Benjaminsen Lillomarka OL 52:51 +15:46 12:42
12 Martin Schagerlind Trollhättans SOK 55:10 +18:05 13:15
13 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 56:27 +19:22 13:34
14 Ragnhild Haugli Bråten Heming Orientering 56:31 +19:26 13:35
15 Torkel Reinhartsen Kristiansand OK 58:18 +21:13 14:00
16 Öyvind Glendrange Årvoll IL 1:03:37 +26:32 15:17
17 Ane Kjenseth Klubblös 1:04:27 +27:22 15:29
18 Staffan Olsson Stigsökarna 1:05:50 +28:45 15:49
19 Håkan Lindén Uddevalla OK 1:07:52 +30:47 16:18
20 Frank Svaröd Idd SPK 1:11:04 +33:59 17:05
  Håvar Brevik Østmarka OK ej godkänd    
  Trond Brevik Fossum IF ej godkänd    
  Mats Nordbrøden Halden SK ej godkänd    
  Lars Elfving OK Gipen ej godkänd


* Langrenn Pluss (+): Trening, teknikk, utstyr + +