Resultater Öjetrampen 2018



Resultater Öjetrampen
Främmestad, Sverige - 31. mars 2018

Arrangementstype: Orientering

D21 Elit

11 210 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johanna Öberg OK Linné 1:21:54   7:18  
2 Silje Ekroll Jahren Sävedalens AIK 1:24:18 +2:24 7:31  
3 Frida Bakkman IFK Göteborg Orientering 1:27:50 +5:56 7:50  
4 Maren Jansson Haverstad NTNUI 1:28:30 +6:36 7:53  
5 Stina Haraldsson Järla Orientering 1:29:34 +7:40 7:59  
6 Rebecka Heinrup Tullinge SK 1:30:06 +8:12 8:02  
7 Karen Oline Kolstad NTNUI 1:30:09 +8:15 8:02  
8 Karin Thern OK Skogshjortarna 1:30:22 +8:28 8:03  
9 Aina Edgren Göteborg-Majorna OK 1:30:29 +8:35 8:04  
10 Ingeborg Eide Byåsen IL 1:30:56 +9:02 8:06  
11 Tone Lye Nydalens Skiklub 1:31:09 +9:15 8:07  
12 Ingrid Lundanes NTNUI 1:34:16 +12:22 8:24  
13 Inga Kazlauskaité OK Roslagen 1:38:37 +16:43 8:47  
14 Åsne Skram Trømborg NTNUI 1:38:53 +16:59 8:49  
15 Jenny Westerbergh Rasbo IK 1:40:26 +18:32 8:57  
16 Maria Holmqvist Sjövalla FK 1:52:53 +30:59 10:04  
17 Stina Persson Umeå OK 2:07:40 +45:46 11:23  
18 Siri Ulvestad Nydalens Skiklub 2:34:06 +1:12:12 13:44  
  Moa Enmark Göteborg-Majorna OK ej godkänd      
  Tonje Vassend NTNUI ej godkänd      
  Kateřina Chromá NTNUI ej godkänd      

H21 Elit

14 050 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Audun Heimdal NTNUI 1:20:12   5:42  
2 Jon Aukrust Osmoen Nydalens Skiklub 1:20:20 +0:08 5:43  
3 Anders Nordberg Nydalens Skiklub 1:21:19 +1:07 5:47  
4 Filip Dahlgren Hagaby GoIF Örebro 1:23:03 +2:51 5:54  
5 Marcus Millegård Sävedalens AIK 1:23:46 +3:34 5:57  
6 Filip Grahn Hestra IF 1:24:14 +4:02 5:59  
7 Fredrik Bakkman IFK Göteborg Orientering 1:24:33 +4:21 6:01  
8 Emil Wingstedt Halden SK 1:24:39 +4:27 6:01  
9 Axel Wrådhe Attunda OK 1:27:42 +7:30 6:14  
10 David Lingfors OK Linné 1:28:53 +8:41 6:19  
11 Erik Classon OK Orinto 1:29:08 +8:56 6:20  
12 Isak Bergset Frol IL 1:29:19 +9:07 6:21  
13 Håkon Raadal Bjørlo NTNUI 1:29:42 +9:30 6:23  
14 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 1:29:50 +9:38 6:23  
15 Andreas Sølberg IFK Göteborg Orientering 1:29:59 +9:47 6:24  
16 Eirik Kamstrup Hovind Nydalens Skiklub 1:30:37 +10:25 6:26  
17 Johan Törnroth Hestra IF 1:30:41 +10:29 6:27  
18 Mattis Hallberg Göteborg-Majorna OK 1:31:49 +11:37 6:32  
19 Filip Karlsson IF Hagen 1:31:59 +11:47 6:32  
20 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:32:38 +12:26 6:35  
21 Erik Ivarsson Sandberg IFK Lidingö SOK 1:33:10 +12:58 6:37  
22 Fredrik Löwegren IFK Göteborg Orientering 1:35:55 +15:43 6:49  
23 Oscar Vångell Ärla IF 1:36:00 +15:48 6:49  
24 Benjamin Edlund Hestra IF 1:38:52 +18:40 7:02  
25 Markus Larsson Hestra IF 1:41:19 +21:07 7:12  
26 Vegard Blomseth Johnsen NTNUI 1:43:15 +23:03 7:20  
27 Jonas Klausen Espedal NTNUI 1:47:50 +27:38 7:40  
28 Fabian Wennerberg OK Klyftamo 1:48:59 +28:47 7:45  
29 Rasmus Rørholt Theisen NTNUI 1:49:54 +29:42 7:49  
30 Henrik Eijsink Nydalens Skiklub 2:06:31 +46:19 9:00  
31 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 2:38:23 +1:18:11 11:16  
  Martin Djerf IK Hakarpspojkarna ej godkänd      
  Olai Stensland Lillevold NTNUI ej godkänd      
  Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK ej godkänd      
  Halvor Saunes Nydalens Skiklub ej godkänd      
  Håvard Haga Nydalens Skiklub ej godkänd      
  Jens Wängdahl IFK Göteborg Orientering ej godkänd      
  Vegard Jarvis Westergård NTNUI ej godkänd      
  Christoffer Andersén Västerås SOK ej start      
  Elias Thorsdal Mølnvik NTNUI ej start      

D20 Elit

8 190 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 1:01:02   7:27  
2 Emma Hagrot Täby OK 1:05:33 +4:31 8:00  
3 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 1:06:10 +5:08 8:04  
4 Hanna Hänström OK Ravinen 1:08:41 +7:39 8:23  
5 Hanna Mårtensson Göteborg-Majorna OK 1:09:00 +7:58 8:25  
6 Ida Kristiansson Trollhättans SOK 1:09:13 +8:11 8:27  
7 Klara Axelsson Eksjö SOK 1:10:41 +9:39 8:37  
8 Maria Eriksson Eds SK 1:12:40 +11:38 8:52  
9 Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:14:55 +13:53 9:08  
10 Marcia Mürner Göteborg-Majorna OK 1:17:23 +16:21 9:26  
11 Alice Aroneng Hestra IF 1:18:10 +17:08 9:32  
12 Wilma Jansson Vänersborgs SK 1:53:14 +52:12 13:49  
  Ebba Envall IK Hakarpspojkarna ej godkänd      
  Sofia Klasson Hestra IF ej godkänd      
  Johanna Gustås Linköpings OK ej godkänd      
  Marit Melby Jacobsen NTNUI ej godkänd      
  Sofie Skyttersæter Iversen Heming Orientering ej start      

H20 Elit

10 740 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elias Jonsson Nydalens Skiklub 1:05:38   6:06  
2 Otto Stuhlhofer OK Landehof 1:06:12 +0:34 6:09  
3 Felix Axelsson Markbygdens OK 1:09:17 +3:39 6:27  
4 Jonas Andersson OK Roxen 1:10:32 +4:54 6:34  
5 Axel Halvarsson Karlskrona SOK 1:13:36 +7:58 6:51  
6 Eskil Tryggö Trollhättans SOK 1:14:04 +8:26 6:53  
7 Gustav Öhgren OK Kåre 1:19:40 +14:02 7:25  
8 Albin Alsiö IF Hagen 1:20:16 +14:38 7:28  
9 Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 1:21:57 +16:19 7:37  
10 Isak Prellner Skåneslättens OL 1:25:11 +19:33 7:55  
11 Emil Karlsson Hestra IF 1:25:21 +19:43 7:56  
12 Carl Holmberg IF Hagen 1:25:23 +19:45 7:57  
13 Olle Sörqvist Markbygdens OK 1:26:34 +20:56 8:03  
14 Hampus Nyström IF Hagen 1:27:21 +21:43 8:07  
15 David Risberg Kils OK 1:27:33 +21:55 8:09  
16 Waldemar Andersson Långhundra IF 1:31:12 +25:34 8:29  
17 Mårten Olsson Gävle OK 1:31:20 +25:42 8:30  
18 Erik Olsson Gävle OK 1:32:03 +26:25 8:34  
19 Henrik Hamrefors Västerås SOK 1:35:32 +29:54 8:53  
20 Olle Hedman IF Hagen 1:40:59 +35:21 9:24  
21 Oscar Stomberg IF Hagen 1:43:43 +38:05 9:39  
22 Arvid Claesson Jönköpings OK 1:55:28 +49:50 10:45  
  Viktor Ossiansson IK Hakarpspojkarna ej godkänd      
  Victor Helgesson Hestra IF ej start      

D18 Elit

7 310 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 55:09   7:32  
2 Tilda Östberg Stora Tuna OK 58:15 +3:06 7:58  
3 Hilda Holmqvist Johansson IK Hakarpspojkarna 59:34 +4:25 8:08  
4 Isa Envall IK Hakarpspojkarna 1:01:26 +6:17 8:24  
5 Alma Holmqvist Johansson IK Hakarpspojkarna 1:02:25 +7:16 8:32  
6 Ellen Blennow Falköpings AIK OK 1:03:14 +8:05 8:39  
7 Aurora Gjølsjø OK Moss 1:04:25 +9:16 8:48  
8 Ida Eskilsson IK Hakarpspojkarna 1:04:33 +9:24 8:49  
9 Johanna Nilsson Kungälvs OK 1:06:25 +11:16 9:05  
10 Elsa Lindeblom Hestra IF 1:08:18 +13:09 9:20  
11 Julia Rangert IK Hakarpspojkarna 1:12:28 +17:19 9:54  
12 Frida Johansson OK Djerf 1:16:24 +21:15 10:27  
13 Sofia Johansson OK Skärmen 1:18:19 +23:10 10:42  
14 Moa Alsiö IF Hagen 1:23:27 +28:18 11:24  
15 Ane Sofie Krogh Oppsal Orientering 1:25:12 +30:03 11:39  
16 Isabella Aumo Kungälvs OK 1:32:03 +36:54 12:35  
17 Ida Helgesson Hestra IF 1:32:04 +36:55 12:35  
18 Alma Liderud Lidköpings VSK 1:46:23 +51:14 14:33  
19 Karoline Bjørnerød OK Moss 1:47:10 +52:01 14:39  
  Nora Aroneng Hestra IF ej godkänd      
  Frida Bakken Ulseth Nydalens Skiklub ej godkänd      
  Alma Vilhelmsson Falköpings AIK OK ej start      
  Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK ej start      
  Malin Kristiansson Trollhättans SOK ej start      
  Anna Lithell OK Linné ej start      

H18 Elit

8 640 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 55:12   6:23  
2 Marcus Carlsson IF Hagen 56:45 +1:33 6:34  
3 Linus Kristiansson Trollhättans SOK 58:18 +3:06 6:44  
4 Axel Olsson IF Hagen 1:00:05 +4:53 6:57  
5 William Lundstedt Mullsjö SOK 1:01:04 +5:52 7:04  
6 Joar Hertin IK Hakarpspojkarna 1:01:56 +6:44 7:10  
7 Emil Öhlund IK Hakarpspojkarna 1:02:16 +7:04 7:12  
8 Isak Jonsson Nydalens Skiklub 1:03:35 +8:23 7:21  
9 Johannes Öhgren OK Kåre 1:03:36 +8:24 7:21  
10 Viktor Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 1:07:17 +12:05 7:47  
11 Lars Young Vik Nydalens Skiklub 1:09:49 +14:37 8:04  
12 Victor Hansson Jönköpings OK 1:13:33 +18:21 8:30  
13 Aslak Heimdal Konnerud IL 1:13:52 +18:40 8:32  
14 Joar Tryggö Trollhättans SOK 1:15:02 +19:50 8:41  
15 Gabriel Sturesson Lerums SOK 1:16:55 +21:43 8:54  
16 Njaal Ellegaard Melby Vang OL 1:19:52 +24:40 9:14  
17 Eric Berlin Trollhättans SOK 1:21:05 +25:53 9:23  
18 Hugo Håkansson IK Ymer 1:26:00 +30:48 9:57  
19 Lukas Katvala Karlskrona SOK 1:27:16 +32:04 10:06  
20 Erik Lund Stenungsunds OK 1:46:50 +51:38 12:21  
  Elias Öhman Gjø-Vard OL ej godkänd      
  Gustav Svärdhagen Lidköpings VSK ej godkänd      
  Jens Johan Brekke Lillomarka OL ej start      
  Samuel Pihlström OK Landehof ej start      
  Halvor Tørnqvist Halden Nydalens Skiklub ej start      
  Jakob Ingström IK Hakarpspojkarna ej start      

D21

7 070 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Julia Ohlsson OK Linné 1:00:24   8:32  
2 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 1:03:16 +2:52 8:56  
3 Sofia Salomonsson Linköpings OK 1:04:19 +3:55 9:05  
4 Petra Wernersson Göteborg-Majorna OK 1:06:28 +6:04 9:24  
4 Agnes Westerberg OK Roxen 1:06:28 +6:04 9:24  
6 Elin Törnroth Hjobygdens OK 1:07:26 +7:02 9:32  
7 Nina Asheim Birkeland NTNUI 1:09:00 +8:36 9:45  
8 Kristin Skaar Ryda SK 1:09:53 +9:29 9:53  
9 Marte Narum Nydalens Skiklub 1:10:04 +9:40 9:54  
10 Louise Borg Trollhättans SOK 1:10:48 +10:24 10:00  
11 Amanda Blennow Falköpings AIK OK 1:15:57 +15:33 10:44  
12 Sara Schmidt Trollhättans SOK 1:16:27 +16:03 10:48  
13 Lovisa Larsson OK Linné 1:17:47 +17:23 11:00  
14 Ida-Maria Svensson Trollhättans SOK 1:18:43 +18:19 11:08  
15 Malin Fallgren Gudhems IF 1:19:29 +19:05 11:14  
16 Ulrika Fredriksson Gudhems IF 1:19:31 +19:07 11:14  
17 Emma Kindbom IF Hagen 1:21:29 +21:05 11:31  
18 Lisa Näsholm Nydalens Skiklub 1:27:09 +26:45 12:19  
  Elsa Jansson Järla Orientering ej godkänd      
  Martina Johansson Hestra IF ej godkänd      
  Malin Leijon Lind OK Kolmården ej start      
  Tiina Laas OK Skogshjortarna ej start      

H21

10 180 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Mattsson OK Kåre 1:06:55   6:34  
2 Albin Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:10:51 +3:56 6:57  
3 Albin Thunberg OK Alehof 1:12:18 +5:23 7:06  
4 Martin Ivarsson Göteborg-Majorna OK 1:14:40 +7:45 7:20  
5 Magnus Johansson IK Hakarpspojkarna 1:14:46 +7:51 7:20  
6 Jesper Kullin Alfredsson Långhundra IF 1:14:55 +8:00 7:21  
7 Calle Stenberg OK Skogshjortarna 1:16:42 +9:47 7:32  
8 Jesper Sjögren Hestra IF 1:16:55 +10:00 7:33  
9 Marcus Ullman OK Alehof 1:17:01 +10:06 7:33  
10 Victor Flingmark Uddevalla OK 1:18:15 +11:20 7:41  
11 Daniel Olsson Uddevalla OK 1:18:29 +11:34 7:42  
12 Johan Wikström Sävedalens AIK 1:19:12 +12:17 7:46  
13 Mattias Nilsson OK Alehof 1:19:27 +12:32 7:48  
14 Eric Hansson IK Hakarpspojkarna 1:20:11 +13:16 7:52  
15 Torbjørn Sagberg IL Tyrving 1:21:39 +14:44 8:01  
16 Anton Hansson IK Hakarpspojkarna 1:22:27 +15:32 8:05  
17 Johan Olsson Hjobygdens OK 1:23:26 +16:31 8:11  
18 Oskar Cervin Helsingborgs SOK 1:24:19 +17:24 8:16  
19 Jonas Hjert Falköpings AIK OK 1:28:50 +21:55 8:43  
20 Martin Ankel OK Alehof 1:30:08 +23:13 8:51  
21 Martin Larsson Hestra IF 1:31:23 +24:28 8:58  
22 Mattias Karlsson OK Alehof 1:37:18 +30:23 9:33  
23 Daniel Härström Falköpings AIK OK 1:53:20 +46:25 11:07  
  Anders Ohlsson Uddevalla OK ej godkänd      
  Erik Skärberg Vänersborgs SK ej godkänd      
  Johan Larsson OK Skogshjortarna ej godkänd      
  Jonas Lundgren Linköpings OK ej godkänd      
  Christoffer Johansson Trollhättans SOK ej start      
  Christian Karldén Kvillebyns SK ej start      
  Erik Widmark IF Hagen ej start      

D21 Kort

4 950 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ida Willén Falköpings AIK OK 48:32   9:48  
2 Leena Kuusipohja Johansson Lahden Suunnistajat-37 51:47 +3:15 10:27  
3 Sofie Aarnes Nydalens Skiklub 52:14 +3:42 10:33  
4 Emilia Henrysson Tibro OK 54:02 +5:30 10:54  
5 Kajsa Mattsson OK Kåre 55:20 +6:48 11:10  
6 Sofia Johansson Trollhättans SOK 59:10 +10:38 11:57  
7 Stina Gustås Linköpings OK 1:01:03 +12:31 12:20  
8 Amanda Hallén Trollhättans SOK 1:02:15 +13:43 12:34  
9 Marianne Dæhli Nydalens Skiklub 1:08:32 +20:00 13:50  
10 Frida Strömgård Uddevalla OK 1:12:13 +23:41 14:35  
11 Ellen Larsson IF Hagen 1:15:01 +26:29 15:09  
  Elin Olsson Tibro OK ej start      

H21 Kort

8 240 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tobias Mattsson Trollhättans SOK 1:04:32   7:49  
2 Mads Juhl Nydalens Skiklub 1:05:17 +0:45 7:55  
3 Tobias Johansson OK Skogshjortarna 1:06:43 +2:11 8:05  
4 Sjur Hovi Skien OK 1:07:29 +2:57 8:11  
5 Erik Hansson Bredareds IF 1:08:45 +4:13 8:20  
6 Johan Blick OK Alehof 1:13:01 +8:29 8:51  
7 John Gabrielsson Sävedalens AIK 1:13:46 +9:14 8:57  
8 Christoffer Ohlsson Uddevalla OK 1:15:32 +11:00 9:10  
9 Mattias Kuosku Tolered-Utby Ol-klubb 1:15:46 +11:14 9:11  
10 Erik Bäcklund Ekvall Trollhättans SOK 1:19:33 +15:01 9:39  
11 Andreas Branell Ryda SK 1:19:48 +15:16 9:41  
12 Tommy Stenkvist Ryda SK 1:23:22 +18:50 10:07  
13 Simon Börjeson Ryda SK 1:25:28 +20:56 10:22  
14 Anton Pettersson Tibro OK 1:49:37 +45:05 13:18  
15 Karl-Mikael Svensson Lidköpings VSK 1:54:22 +49:50 13:52  
  Joel Andersson IK Gandvik ej start      

D20

5 680 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna 1:10:59   12:29  
2 Alice Södervall IK Gandvik 1:21:03 +10:04 14:16  

H20

7 620 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hugo Thunberg OK Alehof 1:18:43   10:19  

D18

4 950 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tove Eriksson Ryda SK 1:10:44   14:17  
2 Klara Wallinder Göteborg-Majorna OK 1:16:22 +5:38 15:25  
3 Agnes Jonsson Domnarvets GOIF 1:17:28 +6:44 15:38  
  Kajsa Carlsson Wallum Sävedalens AIK ej godkänd      

D17-20 Kort

5 000 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Maiken Sandberg Nydalens Skiklub 1:09:38   13:55  
2 Martine Jægtvik Konnerud IL 1:41:53 +32:15 20:22  

D16

4 700 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sabina Aumo Kungälvs OK 38:17   8:08  
1 Pia Young Vik Nydalens Skiklub 38:17   8:08  
3 Oda Scheele Nydalens Skiklub 39:52 +1:35 8:28  
4 Inès Berger ANCO 40:02 +1:45 8:31  
5 Vendela Söderqvist OK Kåre 40:31 +2:14 8:37  
6 Amanda Karmetun OK Njudung 41:18 +3:01 8:47  
6 Elsa Sonesson Falköpings AIK OK 41:18 +3:01 8:47  
8 Kristine Kravdal Gjø-Vard OL 41:53 +3:36 8:54  
9 Alina Niggli O Jura 42:20 +4:03 9:00  
10 Maja Bergqvist Korsnäs IF OK 43:24 +5:07 9:14  
11 Emma Ling IK Hakarpspojkarna 43:44 +5:27 9:18  
12 Sara Wänström Finspångs SOK 44:08 +5:51 9:23  
13 Sanna Hedberg OK Södertörn 46:14 +7:57 9:50  
14 Moa Skoog Falköpings AIK OK 48:55 +10:38 10:24  
15 Ingrid Lamark Ganddal IL 49:04 +10:47 10:26  
16 Alma Hjertberg Hestra IF 49:42 +11:25 10:34  
17 Lovisa Hambäck Långhundra IF 50:34 +12:17 10:45  
18 Moa Eriksson Trollhättans SOK 51:27 +13:10 10:56  
19 Ida Johansson Främmestads IK 52:25 +14:08 11:09  
20 Thea Fagerström IFK Göteborg Orientering 52:53 +14:36 11:15  
21 Vera Pettersson Falköpings AIK OK 53:23 +15:06 11:21  
22 Frida Johansson OK Skärmen 53:58 +15:41 11:28  
23 Clara Johansson OK Skärmen 54:58 +16:41 11:41  
24 Irma Svensson OK Klyftamo 56:02 +17:45 11:55  
25 Kristin Melby Jacobsen Lardal OL 56:41 +18:24 12:03  
26 Erica Bogren IF Hagen 57:07 +18:50 12:09  
27 Mille Jægtvik Konnerud IL 57:14 +18:57 12:10  
28 Elsa Karlsson OK Landehof 58:37 +20:20 12:28  
29 Disa Rangert Kungälvs OK 1:01:28 +23:11 13:04  
30 Ebba Lind OK Skärmen 1:07:35 +29:18 14:22  
31 Rebecka Rundblad Främmestads IK 1:08:19 +30:02 14:32  
32 Hanna Lundgren Linköpings OK 1:09:25 +31:08 14:46  
33 Tova Jansson Vänersborgs SK 1:11:56 +33:39 15:18  
34 Alva Svärdhagen Lidköpings VSK 1:13:18 +35:01 15:35  
35 Hilda Martander Trollhättans SOK 1:14:20 +36:03 15:48  
36 Alma Appelgren Trollhättans SOK 1:19:12 +40:55 16:51  
37 Elin Helmersson OK Skogsvargarna 1:29:47 +51:30 19:06  
  Nicolina Moberg OK Tyr ej godkänd      
  Emma Ivarsson OK Kullingshof ej godkänd      

H16

5 550 m, 41 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 34:03   6:08  
2 Mattias Östberg Stora Tuna OK 34:17 +0:14 6:10  
3 Kornelius Kriszat-Løvfald Nydalens Skiklub 39:00 +4:57 7:01  
4 Rasmus Pettersson OK Djerf 40:30 +6:27 7:17  
5 Johan Mårtensson IF Hagen 40:55 +6:52 7:22  
6 Anton Carlsson IF Hagen 42:53 +8:50 7:43  
7 Gustav Ohlin OK Tranan 45:17 +11:14 8:09  
8 Arvid Aronsson Göteborg-Majorna OK 45:41 +11:38 8:13  
9 Viktor Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 45:59 +11:56 8:17  
10 Teodor Mo Hjelseth Nydalens Skiklub 46:03 +12:00 8:17  
11 Willy Fjällborg Stenungsunds OK 46:51 +12:48 8:26  
12 Isak Berggren Gävle OK 47:39 +13:36 8:35  
13 Grunde Isaksætre Grue IL 48:00 +13:57 8:38  
14 Samuel Böke OK Kullingshof 49:26 +15:23 8:54  
15 Erik Ingemarsson Hestra IF 49:28 +15:25 8:54  
16 Edvin Henrysson Tibro OK 50:21 +16:18 9:04  
17 Benjamin Claesson Jönköpings OK 50:23 +16:20 9:04  
18 Oscar Aneland OK Ravinen 50:28 +16:25 9:05  
19 David Almén Trollhättans SOK 52:26 +18:23 9:26  
20 Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK 53:59 +19:56 9:43  
21 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 54:36 +20:33 9:50  
22 Kasper Bakken Ulseth Nydalens Skiklub 57:22 +23:19 10:20  
23 Jakob Gunnarsson Lerums SOK 59:39 +25:36 10:44  
24 Albin Hjellström IK Hakarpspojkarna 59:50 +25:47 10:46  
25 Tobias Janzon Sjöstedt OK Måsen 1:00:09 +26:06 10:50  
26 Christopher Ladim OK Moss 1:02:30 +28:27 11:15  
27 William Sturesson Lerums SOK 1:04:03 +30:00 11:32  
28 Arvid Ekström Stenungsunds OK 1:06:37 +32:34 12:00  
29 Erik Ling IK Hakarpspojkarna 1:08:36 +34:33 12:21  
30 Erik Johansson OK Alehof 1:10:24 +36:21 12:41  
31 Adam Skoglund Ulricehamns OK 1:10:57 +36:54 12:47  
32 Oscar Lundborg Kungälvs OK 1:14:45 +40:42 13:28  
33 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:21:19 +47:16 14:39  
34 Linus Ahlén IF Hagen 1:24:11 +50:08 15:10  
35 Gustav Lidman Tibro OK 1:30:15 +56:12 16:15  
36 Johan Lund Stenungsunds OK 1:35:59 +1:01:56 17:17  
37 Gustav Björklund IFK Enskede 1:36:30 +1:02:27 17:23  
38 Wilmer Holmqvist Sjövalla FK 1:36:58 +1:02:55 17:28  
39 Elmer Öhgren Karlsbyhedens OK 1:53:36 +1:19:33 20:28  
  Philip Viberg Ryda SK ej godkänd      
  Lukas Gustafsson IK Ymer ej godkänd      
  Arvid Björk Trollhättans SOK ej start      
  Oskar Jonsson Domnarvets GOIF ej start      
  Karl Petersén OK Njudung ej start      
  Isak Olsson Stigsökarna ej start      
  Hugo Mandinger Trollhättans SOK ej start      

D16 Kort

3 880 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johanna Fredrixon OK Skogshjortarna 56:17   14:30  
2 Elina Fredman OK Skogshjortarna 1:33:45 +37:28 24:09  

H16 Kort

4 120 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
  Anton Lund OK Skogshjortarna ej start      

D14

3 880 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elina Reinholdsson OK Alehof 30:50   7:56  
2 Tuva Nylund Bredaryds SOK 31:25 +0:35 8:05  
3 Agnes Kamfors OK Kullingshof 33:32 +2:42 8:38  
4 Sandra Ling IK Hakarpspojkarna 34:30 +3:40 8:53  
5 Ebba Thern OK Skogshjortarna 35:51 +5:01 9:14  
6 Moa Bergqvist Korsnäs IF OK 36:34 +5:44 9:25  
7 Hanna Alsiö IF Hagen 37:08 +6:18 9:34  
8 Elsa Hedin OK Linné 37:29 +6:39 9:39  
9 Signe Öhgren Karlsbyhedens OK 40:49 +9:59 10:31  
10 Marie Scheele Nydalens Skiklub 41:39 +10:49 10:44  
11 Marie Kravdal Gjø-Vard OL 42:29 +11:39 10:56  
12 Elsa Södervall IK Gandvik 42:55 +12:05 11:03  
13 Sara Ohlin OK Tranan 43:16 +12:26 11:09  
14 Stella Rangert IK Hakarpspojkarna 44:34 +13:44 11:29  
15 Ebba Näsman Lerums SOK 46:37 +15:47 12:00  
16 Tova Rangert IK Hakarpspojkarna 46:40 +15:50 12:01  
17 Agnes Ivarsson OK Skogshjortarna 47:28 +16:38 12:14  
18 Audrey Hansson Frölunda OL 48:46 +17:56 12:34  
19 Klara Nilsson Hestra IF 49:08 +18:18 12:39  
20 Elsa Martander Trollhättans SOK 49:27 +18:37 12:44  
21 Hanna Nilsson Hestra IF 49:50 +19:00 12:50  
22 Maja Mo Hjelseth Nydalens Skiklub 50:17 +19:27 12:57  
23 Wilma Pettersson OK Kullingshof 50:21 +19:31 12:58  
24 Lisa Östensson OK Tranan 50:35 +19:45 13:02  
25 Elin Axelsson Mullsjö SOK 52:40 +21:50 13:34  
26 Elin Svärdhagen Lidköpings VSK 52:44 +21:54 13:35  
27 Tilda Hagelberg Eksjö SOK 54:44 +23:54 14:06  
28 Linnea Solvang Stagg OK Skogsvargarna 55:14 +24:24 14:14  
29 Emelie Forslund Kristinehamns OK 56:30 +25:40 14:33  
30 Anna Backman Lidköpings VSK 1:02:15 +31:25 16:02  
31 Julia Boge OK Alehof 1:03:27 +32:37 16:21  
32 Stella Burén IK Ymer 1:13:36 +42:46 18:58  
33 Jennifer Stigsson Trollhättans SOK 1:29:58 +59:08 23:11  
  Matilda Cederberg Vänersborgs SK ej godkänd      
  Alva Björk Trollhättans SOK ej godkänd      
  Louise Sköld OK Klyftamo ej godkänd      

H14

4 120 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Viktor Jemth IF Thor 31:07   7:33  
2 Alfred Bjørnerød OK Moss 31:41 +0:34 7:41  
3 Sondre Ladim OK Moss 32:13 +1:06 7:49  
4 Karl Aderstedt Althoff Kungälvs OK 36:05 +4:58 8:45  
5 Elias Westerbergh Rasbo IK 37:12 +6:05 9:01  
6 Ludvig Hedström OK Skogshjortarna 38:03 +6:56 9:14  
7 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 38:20 +7:13 9:18  
8 Wille Söderqvist OK Kåre 39:44 +8:37 9:38  
9 Albin Sundström Hestra IF 40:09 +9:02 9:44  
10 Alvin Ollander OK Landehof 41:59 +10:52 10:11  
11 Axel Brönnestam OK Gipen 42:22 +11:15 10:16  
12 Johan Eriksson OK Skogsvargarna 43:33 +12:26 10:34  
13 Øyvind Lamark Ganddal IL 43:58 +12:51 10:40  
14 David Hermansson Åmåls OK 47:07 +16:00 11:26  
15 Isak Skoglund Ulricehamns OK 47:24 +16:17 11:30  
16 Noel Bengtsson OK Skogshjortarna 47:45 +16:38 11:35  
17 Jonas Krogh Oppsal Orientering 48:54 +17:47 11:52  
18 Ebbe Holmqvist Sjövalla FK 49:01 +17:54 11:53  
19 Filip Lindqvist Täby OK 50:27 +19:20 12:14  
20 Edvin Ockborn Trollhättans SOK 54:38 +23:31 13:15  
21 Olle Petersén OK Njudung 55:16 +24:09 13:24  
22 Petter Ryberg Mariestads FK 56:39 +25:32 13:45  
23 Oscar Nystrand OK Klyftamo 1:00:28 +29:21 14:40  
24 Max Nyman OK Gipen 1:00:33 +29:26 14:41  
  Jakob Baier Tolered-Utby Ol-klubb ej start      

D14 Kort

2 940 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lisa Björsson OK Kullingshof 34:02   11:34  
2 Tova Jessen Främmestads IK 38:22 +4:20 13:02  
3 Klara Gustafsson Främmestads IK 45:14 +11:12 15:23  

H14 Kort

2 950 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Oliver Johansson Bredareds IF 29:09   9:52  
2 Rasmus Larsson Bredareds IF 29:30 +0:21 10:00  
3 Emil Andersson Falköpings AIK OK 35:33 +6:24 12:03  
4 Liam Wingstedt Halden SK 37:55 +8:46 12:51  
5 Oskar Björsson OK Kullingshof 41:00 +11:51 13:53  
6 Oscar Nyman OK Gipen 1:08:24 +39:15 23:11  

D12

2 940 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Stina Thern OK Skogshjortarna 22:42   7:43  
2 Wilma Reinholdsson OK Alehof 24:46 +2:04 8:25  
3 Klara Eberlén OK Skogshjortarna 25:02 +2:20 8:30  
4 Andrea Enbom Vänersborgs SK 26:32 +3:50 9:01  
5 Emma Ahlén IF Hagen 27:09 +4:27 9:14  
6 Emma Christiansson Uddevalla OK 28:13 +5:31 9:35  
7 Saga Källstrand Åmåls OK 28:34 +5:52 9:42  
8 Maja Nyman Vänersborgs SK 29:16 +6:34 9:57  
9 Alice Wahlberg Falköpings AIK OK 29:58 +7:16 10:11  
10 Alva Olsson Åmåls OK 30:08 +7:26 10:14  
11 Minna Wingstedt Halden SK 31:19 +8:37 10:39  
12 Ida Andersson Vänersborgs SK 32:37 +9:55 11:05  
13 Linn Enbom Vänersborgs SK 32:51 +10:09 11:10  
14 Linnéa Edvardsson Eksjö SOK 34:28 +11:46 11:43  
15 Molly Bergstrand Brattås CK 35:12 +12:30 11:58  
16 Alva Hagelberg Eksjö SOK 35:19 +12:37 12:00  
17 Emma Aune Jakobsen OK Moss 36:29 +13:47 12:24  
18 Lina Ahlstedt Åmåls OK 38:30 +15:48 13:05  
19 Meja Envall IK Hakarpspojkarna 38:53 +16:11 13:13  
20 Clara Lövgärd OK Alehof 39:31 +16:49 13:26  
21 Emilie Hellström Åmåls OK 41:44 +19:02 14:11  
22 Hilma Ekström Stenungsunds OK 44:13 +21:31 15:02  
23 Amie Wahllöf Främmestads IK 49:25 +26:43 16:48  
24 Emilia Mellegård Lidköpings VSK 49:57 +27:15 16:59  
25 Stella Modén Frölunda OL 1:11:10 +48:28 24:12  
  Maja Josefsson Västvärmlands OK ej godkänd      
  Ella Lindqvist Täby OK ej godkänd      
  Sofia Nystrand OK Klyftamo ej start      
  Isabella Baier Tolered-Utby Ol-klubb ej start      
  Emelina Holmqvist Sjövalla FK ej start      
  Malva Arvidsson Brattås CK ej start      

H12

2 950 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Liam Hogedal Vänersborgs SK 19:13   6:30  
2 Anton Jonsson OK Tyr 19:29 +0:16 6:36  
3 Ludwig Rosén Göteborg-Majorna OK 21:29 +2:16 7:16  
4 Viggo Andersson Trollhättans SOK 21:43 +2:30 7:21  
5 Albin Skott Åmåls OK 22:05 +2:52 7:29  
6 William Oksvold OK Kåre 24:01 +4:48 8:08  
7 Emil Ling IK Hakarpspojkarna 24:07 +4:54 8:10  
8 Albin Jemth IF Thor 24:36 +5:23 8:20  
9 Wilhelm Karmetun OK Njudung 25:47 +6:34 8:44  
10 Danilo Moberg OK Tyr 25:52 +6:39 8:46  
11 Viktor Hedström OK Skogshjortarna 25:58 +6:45 8:48  
12 Axel Viberg Ryda SK 26:05 +6:52 8:50  
13 William Härström Falköpings AIK OK 26:45 +7:32 9:04  
14 Ivar Kahra Åmåls OK 27:15 +8:02 9:14  
15 Elliott Rehn Gränna-Bygdens OK 27:55 +8:42 9:27  
16 Oskar Westerberg Trollhättans SOK 28:34 +9:21 9:41  
17 Eric Åhl Åmåls OK 29:28 +10:15 9:59  
18 Calle Wärn OK Skogshjortarna 30:54 +11:41 10:28  
19 Felix Lind OK Tyr 42:47 +23:34 14:30  
20 Tor Lindén Uddevalla OK 54:26 +35:13 18:27  
  Filip Valentin Göteborg-Majorna OK ej start      

D12 Kort

2 530 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ellen Aneland OK Ravinen 19:28   7:41  
2 Edith Holmstrand OK Landehof 21:44 +2:16 8:35  
3 Elsa Wilhelmsson OK Skogsvargarna 49:19 +29:51 19:29  
4 Frida Skoglund Ulricehamns OK 1:43:48 +1:24:20 41:01  

H12 Kort

2 450 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elias Josefsson Västvärmlands OK 23:45   9:41  
2 Joar Blomqvist Bredareds IF 24:37 +0:52 10:02  
3 Melvin Lund OK Skogshjortarna 45:56 +22:11 18:44  
  Egon Karlson Lidköpings VSK ej start      

D10

2 530 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helene Scheele Nydalens Skiklub 15:23   6:04  
2 Cornelia Berglund Lidköpings VSK 24:36 +9:13 9:43  
3 Wilma Jonsson OK Tyr 25:21 +9:58 10:01  
4 Ellen Hedin OK Linné 25:54 +10:31 10:14  
5 Vera Höglund Sjövalla FK 26:30 +11:07 10:28  
6 Siri Rehn Gränna-Bygdens OK 29:47 +14:24 11:46  
7 Ebba Eberlén OK Skogshjortarna 32:13 +16:50 12:44  
8 Elina Christiansson Uddevalla OK 33:28 +18:05 13:13  
9 Wilma Rosén Göteborg-Majorna OK 34:08 +18:45 13:29  
10 Olivia Gustafsson Trollhättans SOK 34:27 +19:04 13:36  
11 Elsa Ingemarsson Hestra IF 35:05 +19:42 13:52  
12 Alice Larsson Bredareds IF 36:10 +20:47 14:17  
13 Agnes Boge OK Alehof 36:15 +20:52 14:19  
14 Ebba Lövgärd OK Alehof 39:24 +24:01 15:34  
15 Ida Ivarsson OK Skogshjortarna 1:20:25 +1:05:02 31:47  
  Emma Hellström Åmåls OK ej godkänd      

H10

2 450 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Melker Sundström Hestra IF 17:02   6:57  
2 Gabriel Hogedal Vänersborgs SK 17:09 +0:07 6:59  
3 Jarvis Hansson Frölunda OL 18:04 +1:02 7:22  
4 Johannes Andersson Vänersborgs SK 19:36 +2:34 8:00  
5 Ville Wingstedt Halden SK 20:03 +3:01 8:11  
6 Arvid Eriksson Åmåls OK 20:25 +3:23 8:20  
7 Olof Tholén OK Skogshjortarna 21:04 +4:02 8:35  
8 Rickard Jemth IF Thor 21:20 +4:18 8:42  
9 Alfons Westerbergh Rasbo IK 22:53 +5:51 9:20  
10 Joel Holmgård Kils OK 25:13 +8:11 10:17  
11 Oscar Wärn OK Skogshjortarna 25:26 +8:24 10:22  
12 Nore Modén Vänersborgs SK 29:52 +12:50 12:11  
13 Viggo Näsman Lerums SOK 31:26 +14:24 12:49  
14 Max Lindqvist Täby OK 35:29 +18:27 14:28  
15 Vilmer Hagelberg Eksjö SOK 35:49 +18:47 14:37  
16 Oscar Ahlstedt Åmåls OK 37:31 +20:29 15:18  
17 Rasmus Lindén Uddevalla OK 38:01 +20:59 15:31  
18 Melker Ockborn Trollhättans SOK 40:58 +23:56 16:43  
19 Walter Oksvold OK Kåre 1:07:39 +50:37 27:36  
  Anton Arvidsson Brattås CK ej start      

D35

5 990 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sofia Holmgård Kils OK 57:45   9:38  
2 Emelie Svalin Vänersborgs SK 58:56 +1:11 9:50  
3 Maria Holmstrand OK Landehof 1:02:12 +4:27 10:23  
4 Therése Ivarsson OK Skogshjortarna 1:09:30 +11:45 11:36  
5 Jenny Gullqvist Västvärmlands OK 1:12:09 +14:24 12:02  
6 Veronica Sjödin OK Klyftamo 1:12:18 +14:33 12:04  
7 Evelina Ericsson Söders-Tyresö 1:21:59 +24:14 13:41  
8 Annie Svensson Lidköpings VSK 1:48:35 +50:50 18:07  

H35

8 240 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tobias Lindell OK Alehof 56:32   6:51  
2 Andreas Holmqvist Hestra IF 58:59 +2:27 7:09  
3 Johnny Hålsjö Göteborg-Majorna OK 1:00:20 +3:48 7:19  
4 Stefan Jonsson Domnarvets GOIF 1:08:16 +11:44 8:17  
5 Erik Jakobsen OK Moss 1:09:25 +12:53 8:25  
6 Andreas Litzell Ivarsson OK Skogshjortarna 1:25:51 +29:19 10:25  
7 Måns Thörnqvist Bredareds IF 1:29:49 +33:17 10:54  
  Mikael Mellegård Lidköpings VSK ej godkänd      

D40

4 950 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johanna Sundström Hestra IF 41:22   8:21  
2 Åsa Holmstrand Ollander OK Landehof 42:18 +0:56 8:32  
3 Marie-Louise Axenborg Göteborg-Majorna OK 43:16 +1:54 8:44  
4 Jeannette Aumo Kungälvs OK 44:17 +2:55 8:56  
5 Åsa Hedin OK Linné 45:49 +4:27 9:15  
6 Therese Bergqvist Korsnäs IF OK 46:51 +5:29 9:27  
7 Therese Dahlström OK Alehof 47:12 +5:50 9:32  
8 Anja Wingstedt Halden SK 47:30 +6:08 9:35  
9 Hanna Rangert Kungälvs OK 50:35 +9:13 10:13  
10 Nina Ahlén IF Hagen 51:49 +10:27 10:28  
11 Anna Berlin Kungälvs OK 52:20 +10:58 10:34  
12 Sandra Hansson Frölunda OL 52:36 +11:14 10:37  
13 Elisabeth Hagelberg Eksjö SOK 1:02:15 +20:53 12:34  
14 Maria Ingemarsson Hestra IF 1:05:20 +23:58 13:11  
15 Caroline Andersson Trollhättans SOK 1:12:10 +30:48 14:34  
16 Cecilia Karmetun OK Njudung 1:13:09 +31:47 14:46  
17 Kristina Hellström Åmåls OK 1:15:18 +33:56 15:12  
18 Karin Althoff Kungälvs OK 1:17:59 +36:37 15:45  
  Linnéa Bäckström Hestra IF ej godkänd      
  Lotta Rosén Göteborg-Majorna OK ej start      

H40

7 620 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Andréas Thern OK Skogshjortarna 47:00   6:10  
2 Liutauras Bilevicius OK Roslagen 50:15 +3:15 6:35  
3 Jakob Jakobsson Nybro OK 51:13 +4:13 6:43  
4 Martin Ivarsson OK Skogshjortarna 51:38 +4:38 6:46  
5 Robert Enbom Vänersborgs SK 53:32 +6:32 7:01  
6 Martin Larbo IFK Lidingö SOK 53:34 +6:34 7:01  
7 Jonas Lundberg OK Renen 57:16 +10:16 7:30  
8 Torbjørn Kravdal Gjø-Vard OL 58:06 +11:06 7:37  
9 Max Karle OK Skogshjortarna 1:00:14 +13:14 7:54  
10 Anders Påhlman Istrums SK 1:00:52 +13:52 7:59  
11 Anders Oksvold OK Kåre 1:01:28 +14:28 8:03  
12 Thomas Roskifte OK Moss 1:02:36 +15:36 8:12  
13 Anders Lövgärd OK Alehof 1:03:15 +16:15 8:18  
14 Christian Johansson Helsingborgs SOK 1:07:04 +20:04 8:48  
15 Anders Frick Trollhättans SK 1:08:08 +21:08 8:56  
16 Magnus Bertilsson OK Skogshjortarna 1:08:25 +21:25 8:58  
17 Daniel Hägerstrand Kungälvs OK 1:12:03 +25:03 9:27  
18 Mattias Rehn Gränna-Bygdens OK 1:16:25 +29:25 10:01  
19 Mattias Berglund Lidköpings VSK 1:42:17 +55:17 13:25  
  Kristian Gustafsson OK Skogshjortarna ej start      

D45

4 660 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anna Envall IK Hakarpspojkarna 42:18   9:04  
2 Jenny Nyman Vänersborgs SK 42:51 +0:33 9:11  
3 Marina Axelsson Markbygdens OK 45:27 +3:09 9:45  
4 Maria Ossiansson IK Hakarpspojkarna 49:12 +6:54 10:33  
5 Ingela Eriksson Gävle OK 51:13 +8:55 10:59  
6 Hanne Lerche Raadal Halden SK 53:36 +11:18 11:30  
7 Anne-Lene Bakken Ulseth Nydalens Skiklub 54:07 +11:49 11:36  
8 Sofia Gustafsson Trollhättans SOK 1:01:05 +18:47 13:06  
9 Anna Lövgärd OK Alehof 1:01:15 +18:57 13:08  
10 Karin Andersson IF Hagen 1:01:18 +19:00 13:09  
11 Jenny Lind Öhgren Karlsbyhedens OK 1:02:42 +20:24 13:27  
12 Else Kari Scheele Nydalens Skiklub 1:02:49 +20:31 13:28  
13 Jenny Johansson IK Ymer 1:03:34 +21:16 13:38  
14 Katarina Rundström IFK Enskede 1:07:33 +25:15 14:29  
15 Helena Södervall IK Gandvik 1:08:49 +26:31 14:46  
16 Arnhild Krogh Oppsal Orientering 1:10:31 +28:13 15:07  
17 Anna-Karin Ryberg OK Klyftamo 1:10:35 +28:17 15:08  
18 Vibeke Lamark Ganddal IL 1:10:50 +28:32 15:12  
19 Sofia Östensson OK Tranan 1:13:50 +31:32 15:50  
20 Anki Blennow Falköpings AIK OK 1:14:04 +31:46 15:53  
21 Ann-Sophie Ohlin OK Tranan 1:14:47 +32:29 16:02  
22 Linda Gunnarsson Lerums SOK 1:17:54 +35:36 16:43  
23 Anna Berggren Gävle OK 1:24:14 +41:56 18:04  
24 Gunilla Fredman OK Skogshjortarna 1:27:53 +45:35 18:51  
25 Madeleine Johansson OK Skogshjortarna 1:36:01 +53:43 20:36  
  Martina Dahlström Stigsson Trollhättans SOK ej godkänd      

H45

6 490 m, 40 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tommy Andersson Vänersborgs SK 41:42   6:25  
2 Johan Ingemarsson Hestra IF 42:06 +0:24 6:29  
3 Henric Brohede OK Tyr 43:35 +1:53 6:42  
4 Herman Rosén Göteborg-Majorna OK 45:17 +3:35 6:58  
5 Sven Olsson Korsnäs IF OK 45:56 +4:14 7:04  
6 Björn Mårtensson IF Hagen 45:58 +4:16 7:04  
7 Fredrik Sundström Hestra IF 46:12 +4:30 7:07  
8 Alain Berger ANCO 47:49 +6:07 7:22  
9 Erik Tholén OK Skogshjortarna 47:54 +6:12 7:22  
10 Christian Frøyd Sogndal IL 48:07 +6:25 7:24  
11 Martin Öhman Gjø-Vard OL 49:52 +8:10 7:41  
12 Jörgen Åhl Åmåls OK 50:22 +8:40 7:45  
13 Marcus Phersson OK Linné 50:46 +9:04 7:49  
14 Sören Sturesson Lerums SOK 51:40 +9:58 7:57  
15 Erik Aderstedt Kungälvs OK 52:40 +10:58 8:06  
16 Andre Jægtvik Konnerud IL 53:43 +12:01 8:16  
17 Johan Lindqvist Täby OK 54:13 +12:31 8:21  
18 Lars Öhgren Karlsbyhedens OK 54:58 +13:16 8:28  
19 Anders Kindbom IF Hagen 56:19 +14:37 8:40  
20 Magnus Hedman Kungälvs OK 57:15 +15:33 8:49  
21 Joakim Karmetun OK Njudung 59:52 +18:10 9:13  
22 Anders Ling IK Hakarpspojkarna 1:02:17 +20:35 9:35  
23 Håkan Lindén Uddevalla OK 1:03:20 +21:38 9:45  
24 Johan Westerbergh Rasbo IK 1:04:47 +23:05 9:58  
25 Knut Harald Hylleseth Sentrum OK 1:05:08 +23:26 10:02  
26 Mikael Lind OK Tyr 1:07:23 +25:41 10:22  
27 Jonas Niklasson Falköpings AIK OK 1:07:28 +25:46 10:23  
28 Mathias Fredrixon OK Skogshjortarna 1:10:53 +29:11 10:55  
29 Per Jemth IF Thor 1:13:24 +31:42 11:18  
30 Oskar Karlson Lidköpings VSK 1:15:20 +33:38 11:36  
31 Per Carlsson IF Hagen 1:16:40 +34:58 11:48  
32 Håkan Jansson Vänersborgs SK 1:17:00 +35:18 11:51  
33 Tobias Den Braver OK Gränsen 1:25:34 +43:52 13:11  
34 Greger Ahlén IF Hagen 1:25:43 +44:01 13:12  
35 Daniel Fredriksson Frölunda OL 1:30:14 +48:32 13:54  
36 Olof Martander Trollhättans SOK 1:36:15 +54:33 14:49  
  Johan Wänström Finspångs SOK ej godkänd      
  Thomas Bergstrand Brattås CK ej godkänd      
  Per Baier Tolered-Utby Ol-klubb ej godkänd      
  Gary Larsson OK Skogshjortarna ej godkänd      
  Fredrik Plumppu Hestra IF ej start      
  Håkan Sonesson Falköpings AIK OK ej start      
  Tomas Fridén OK Gränsen ej start      

D50

4 120 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Carina Svensson Bredaryds SOK 37:31   9:06  
2 Elisabet Enmark Gävle OK 37:44 +0:13 9:09  
3 Marie Alfredsson OK Tyr 43:08 +5:37 10:28  
4 Lena Carlsson Sävedalens AIK 43:45 +6:14 10:37  
5 Agneta Berlin Trollhättans SOK 45:04 +7:33 10:56  
6 Helena Eriksson