Resultater Vikingaträffen 2019



Resultater Vikingaträffen
Sverige - 22. april 2019

Arrangementstype: Orientering

D21 Elit

4 350 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 34:55   8:01
2 Stina Haraldsson Järla Orientering 36:45 +1:50 8:26
3 Hilda Forsgren OK Linné 37:09 +2:14 8:32
4 Anna Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 38:51 +3:56 8:55
5 Linnea Claesdotter IFK Lidingö SOK 39:07 +4:12 8:59
6 Ida Marie Bjørgul Halden SK 39:31 +4:36 9:05
7 Camilla Engstrand IFK Göteborg Orientering 40:24 +5:29 9:17
8 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 40:26 +5:31 9:17
9 Lovisa Leman Göteborgs SK 42:12 +7:17 9:42
10 Julia Ohlsson OK Linné 44:01 +9:06 10:07
11 Hanna Hänström Göteborg-Majorna OK 44:54 +9:59 10:19
12 Anna Niklasson Göteborg-Majorna OK 45:04 +10:09 10:21
13 Ane Sofie Bjørgul Halden SK 46:06 +11:11 10:35
14 Petra Wernersson Göteborg-Majorna OK 55:54 +20:59 12:51
15 Wilma Jansson Vänersborgs SK 1:01:14 +26:19 14:04
  Elsa Jansson Järla Orientering ej godkänd    
  Åsa Nordberg Göteborg-Majorna OK ej godkänd    
  Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK ej start    

H21 Elit

5 070 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Filip Wadsten Malungs OK Skogsmårdarna 33:34   6:37
2 Göran Winblad Fredrikstad SK 33:48 +0:14 6:40
3 David Bejbom Järla Orientering 34:07 +0:33 6:43
4 Daniel Wernersson Göteborg-Majorna OK 35:05 +1:31 6:55
5 Rikard Claesson Stora Tuna OK 35:39 +2:05 7:01
6 Thomas Natvig Årstad Halden SK 35:45 +2:11 7:03
7 Nicolas Simonin Bækkelagets SK 35:51 +2:17 7:04
8 Erik Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 35:52 +2:18 7:04
9 Axel Wrådhe Attunda OK 36:44 +3:10 7:14
10 Anders Axenborg Göteborg-Majorna OK 37:19 +3:45 7:21
11 Pål Skogtjärn Södertälje-Nykvarn OF 37:44 +4:10 7:26
12 Victor Flingmark Uddevalla OK 38:10 +4:36 7:31
13 Erik Engstrand IFK Göteborg Orientering 38:41 +5:07 7:37
14 Gustaf Wennerberg OK Pan-Kristianstad 40:40 +7:06 8:01
15 Erik Thorsson Tyrving IL 41:19 +7:45 8:08
16 Oscar Vångell Ärla IF 42:23 +8:49 8:21
17 Dag Steinar Ragvin Bø OL 43:09 +9:35 8:30
18 Johan Sjögren Tjällmo-Godegårds OK 47:37 +14:03 9:23
19 Mattias Nilsson Ärla IF 49:12 +15:38 9:42
20 Anders Vedin Sundsvalls OK 1:04:54 +31:20 12:48
  Viktor Wassén Halden SK ej godkänd    
  Johan Hellman Vänersborgs SK ej start    
  Arno Grønhovd Modum O-lag ej start    

D20 Elit

4 110 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Klara Axelsson Eksjö SOK 38:46   9:25
2 Hanna Mårtensson Göteborg-Majorna OK 40:58 +2:12 9:58
3 Alva Sellgren Göteborg-Majorna OK 42:47 +4:01 10:24
4 Aurora Gjølsjø OK Moss 45:19 +6:33 11:01
5 Lisa Börnstedt Kungälvs OK 49:10 +10:24 11:57
6 Sofia Johansson OK Skärmen 49:15 +10:29 11:58
7 Linda Gammelsäter Kolbotn o Skimt OL 51:10 +12:24 12:26

H20 Elit

4 330 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sander Arntzen Asker SK 31:27   7:15
2 Axel Olsson IF Hagen 33:56 +2:29 7:50
3 Oscar Stomberg IF Hagen 35:45 +4:18 8:15
4 Lukas Katvala Karlskrona SOK 43:52 +12:25 10:07
5 Olle Hedman IF Hagen 53:39 +22:12 12:23
  Felix Axelsson Markbygdens OK utgått    
  Fredrik Hamrefors Västerås SOK ej start    
  Axel Halvarsson Göteborg-Majorna OK ej start    

D18 Elit

3 450 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 27:39   8:00
2 Sofia Wigle Södertälje-Nykvarn OF 30:55 +3:16 8:57
3 Ellen Blennow Falköpings AIK OK 32:08 +4:29 9:18
4 Isabella Aumo Kungälvs OK 33:05 +5:26 9:35
5 Ebba Lind OK Skärmen 34:59 +7:20 10:08
6 Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK 37:40 +10:01 10:55
7 Moa Alsiö IF Hagen 37:46 +10:07 10:56
8 Karin Wedman Västerbergslagens OL 38:14 +10:35 11:04
9 Linnea Wedberg-Kilnäs Sjövalla FK 40:29 +12:50 11:44
  Nicolina Moberg OK Tyr utgått    
  Clara Johansson OK Skärmen ej start    

H18 Elit

3 760 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Cornelius Bjørk Sandefjord OK 28:18   7:31
2 Viktor Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 28:29 +0:11 7:34
3 Arvid Aronsson Göteborg-Majorna OK 29:46 +1:28 7:55
4 Isak Olsson OK Orion 32:25 +4:07 8:37
5 Simon Nordberg Göteborg-Majorna OK 34:43 +6:25 9:13
6 Tim Dalheimer IK Vikings OK 44:47 +16:29 11:54

D21

3 350 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maria Eriksson Göteborg-Majorna OK 33:06   9:52
2 Emma Kindbom IF Hagen 34:54 +1:48 10:25
3 Kjersti Adela Westin Porsgrunn OL 35:09 +2:03 10:29
4 Emilie Westin Nydalens SK 35:19 +2:13 10:32
5 Sara Ivarsson OK Kullingshof 36:05 +2:59 10:46
6 Linda Eriksson OK Skärmen 40:53 +7:47 12:12
7 Madeleine Attfors Sävedalens AIK 41:21 +8:15 12:20
8 Evelina Johansson Gävle OK 41:25 +8:19 12:21
9 Maja Ingelsson OK Hammaren 44:39 +11:33 13:19
10 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 44:50 +11:44 13:22
11 Silje Arntzen NTNUI 46:43 +13:37 13:56
12 Tove Johansson OK Alehof 52:26 +19:20 15:39

H21

4 280 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Joakim Berglund Sävedalens AIK 35:00   8:10
2 Rasmus Larsson OK Alehof 36:32 +1:32 8:32
3 Johan Olsson Hjobygdens OK 41:32 +6:32 9:42
4 Christoffer Ohlsson Uddevalla OK 44:27 +9:27 10:23
5 Simon Börjeson Ryda SK 48:22 +13:22 11:18
6 Pontus Forsberg OK Kullingshof 48:25 +13:25 11:18
7 Anders Ohlsson Uddevalla OK 48:27 +13:27 11:19
8 John Gabrielsson Sävedalens AIK 48:45 +13:45 11:23
9 Adam Fredén Falköpings AIK OK 49:58 +14:58 11:40
10 Tommy Stenkvist Ryda SK 50:16 +15:16 11:44
11 Andreas Branell Ryda SK 52:21 +17:21 12:13
12 Victor Arvesved Tibro OK 52:54 +17:54 12:21
13 Henrik Hamrefors Västerås SOK 53:59 +18:59 12:36
14 Tobias Govik Stångenäs AIS 54:21 +19:21 12:41
15 Filip Leman Göteborgs SK 54:54 +19:54 12:49
16 Mikael Linde OK Skogshjortarna 56:45 +21:45 13:15
17 Erik Lund Stenungsunds OK 58:24 +23:24 13:38
18 Simon Wallman OK Kullingshof 1:00:07 +25:07 14:02
19 Linus Olsson OK Gipen 1:00:39 +25:39 14:10
20 Karl-Mikael Svensson Lidköpings VSK 1:12:49 +37:49 17:00
21 Henrik Karlsson Uddevalla OK 1:25:52 +50:52 20:03
  Thomas Wikström Stångenäs AIS ej godkänd    
  Tobias Andersson Göteborgs SK ej start    

D18

3 270 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ida Südhoff Brattås CK 41:41   12:44
2 Tove Eriksson Ryda SK 43:32 +1:51 13:18
3 Emma Ivarsson OK Kullingshof 47:48 +6:07 14:37

H18

3 780 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elias Bergenfur IK Vikings OK 40:41   10:45
2 Erik Johansson OK Alehof 42:36 +1:55 11:16
3 Jacob Österman Vänersborgs SK 44:58 +4:17 11:53
4 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 55:24 +14:43 14:39
  Johan Holmberg IF Hagen ej godkänd    

D16

3 100 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Vilde Margrethe Sæbbø Stavanger OK 24:15   7:49
2 Alina Niggli O Jura 24:20 +0:05 7:50
3 Elsa Sonesson Falköpings AIK OK 29:27 +5:12 9:30
4 Sabina Aumo Kungälvs OK 29:30 +5:15 9:30
5 Ida Bengtsson OK Alehof 31:41 +7:26 10:13
6 Frida Johansson OK Skärmen 34:11 +9:56 11:01
7 Agnes Kamfors OK Kullingshof 35:09 +10:54 11:20
8 Wilma Pettersson OK Kullingshof 40:23 +16:08 13:01
9 Ida Hänström Täby OK 43:27 +19:12 14:00
10 Malin Kindbom IF Hagen 43:58 +19:43 14:10
11 Ida Johansson Främmestads IK 44:03 +19:48 14:12
  Hanna Alsiö IF Hagen ej godkänd    
  Emilia Sandin OK Skärmen ej godkänd    
  Ebba Thern OK Skogshjortarna ej start    

H16

3 410 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 23:43   6:57
2 Viktor Jemth IF Thor 26:31 +2:48 7:46
3 David Almén Vänersborgs SK 26:36 +2:53 7:48
4 Teodor Mo Hjelseth Nydalens SK 29:19 +5:36 8:35
5 Alfred Bjørnerød OK Moss 29:39 +5:56 8:41
6 Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK 31:09 +7:26 9:08
7 Gunnar Fovaeus Sävedalens AIK 32:13 +8:30 9:26
8 Adam Skoglund Ulricehamns OK 32:14 +8:31 9:27
9 Arvid Öhrvall OK Skogshjortarna 32:15 +8:32 9:27
10 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 32:54 +9:11 9:38
11 Arvid Ekström Stenungsunds OK 33:21 +9:38 9:46
12 Johan Mårtensson IF Hagen 34:20 +10:37 10:04
13 Lucas Boström OK Alehof 34:21 +10:38 10:04
14 Øyvind Lamark Ganddal IL 34:29 +10:46 10:06
15 Ludvig Hedström OK Skogshjortarna 34:36 +10:53 10:08
16 Oscar Lundborg Kungälvs OK 34:40 +10:57 10:09
17 Axel Brönnestam OK Gipen 35:01 +11:18 10:16
18 Kasper Bakken Ulseth Nydalens SK 35:14 +11:31 10:19
19 Hjalmar Olsson Uddevalla OK 35:25 +11:42 10:23
20 Melker Andersson Eds SK 38:55 +15:12 11:24
21 Melker Palm Järfälla OK 40:31 +16:48 11:52
  Samuel Böke OK Skogshjortarna ej godkänd    
  David Hermansson Åmåls OK ej godkänd    
  Johan Lund Stenungsunds OK ej godkänd    
  Alvin Ollander OK Landehof ej godkänd    
  Alvin Rösehag Vänersborgs SK ej godkänd    
  Elias Nordberg Göteborg-Majorna OK utgått    

D16 Kort

3 140 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sofie Gammelsäter Kolbotn o Skimt OL 55:37   17:42

D14

2 740 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Wilma Reinholdsson OK Alehof 27:02   9:51
2 Lisa Östensson OK Tranan 27:35 +0:33 10:04
3 Klara Eberlén OK Skogshjortarna 31:44 +4:42 11:34
4 Tilia Olsson Uddevalla OK 33:57 +6:55 12:23
5 Malva Arvidsson Brattås CK 33:59 +6:57 12:24
6 Emma Christiansson Uddevalla OK 34:03 +7:01 12:25
7 Lisa Hafstad Wallander Brattås CK 34:17 +7:15 12:30
8 Elsa Södervall IK Gandvik 35:22 +8:20 12:54
9 Hanna Widegren IK Gandvik 35:41 +8:39 13:01
10 Felicia Sandin OK Skärmen 35:43 +8:41 13:02
11 Julia Boge OK Alehof 35:53 +8:51 13:05
12 Clara Lövgärd OK Alehof 35:55 +8:53 13:06
13 Tove Wedberg-Kilnäs Sjövalla FK 37:24 +10:22 13:38
14 Maja Nyman Vänersborgs SK 37:28 +10:26 13:40
15 Hanna Nilsson Hestra IF 37:50 +10:48 13:48
16 Isabella Baier Tolered-Utby Ol-klubb 42:22 +15:20 15:27
17 Stina Thern OK Skogshjortarna 42:53 +15:51 15:39
18 Moa Holsten Hestra IF 43:14 +16:12 15:46
19 Klara Wedberg-Kilnäs Sjövalla FK 46:56 +19:54 17:07
20 Ella Pellmé Stenungsunds OK 47:05 +20:03 17:11
21 Klara Nilsson Hestra IF 47:21 +20:19 17:16
22 Lina Ahlstedt Åmåls OK 51:43 +24:41 18:52
  Linn Björneld Kalmar OK utgått    
  Emma Karlsson OK Landehof ej start    

H14

2 900 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Karl Aderstedt Althoff Kungälvs OK 22:28   7:44
2 Isak Skoglund Ulricehamns OK 22:31 +0:03 7:45
3 Albin Skott Åmåls OK 25:30 +3:02 8:47
4 Liam Hogedal Vänersborgs SK 26:09 +3:41 9:01
5 Viggo Wulff OK Gränsen 26:12 +3:44 9:02
6 Jakob Baier Tolered-Utby Ol-klubb 30:03 +7:35 10:21
7 Hugo Bergenfur IK Vikings OK 30:15 +7:47 10:25
8 Nils Arvid Wedman Västerbergslagens OL 30:51 +8:23 10:38
9 Olle Petersén OK Njudung 36:20 +13:52 12:31
10 Oskar Westerberg Trollhättans SOK 46:30 +24:02 16:02
11 Tobias Lium IL Koll 46:32 +24:04 16:02
12 Erik Südhoff Brattås CK 46:40 +24:12 16:05
13 Harald Roessner Kvillebyns SK 52:42 +30:14 18:10
14 Viktor Nilsson Stångenäs AIS 1:06:53 +44:25 23:03
  Noel Bengtsson OK Skogshjortarna ej godkänd    
  Eskil Brænden Lillomarka OL ej start    
  Jakob A. Gjedebo Oppsal Orientering ej start    

D14 Kort

1 940 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elsa Wilhelmsson OK Skogsvargarna 36:35   18:51
2 Rebecca Ahlberg OK Skogsvargarna 1:15:02 +38:27 38:40
  Ellen Eriksson OK Flundrehof ej godkänd    

H14 Kort

1 950 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tor Lindén Uddevalla OK 59:28   30:29
  Hampus Karlsson Ryda SK ej start    

D12

1 950 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Linn Enbom Vänersborgs SK 15:28   7:55
2 Andrea Enbom Vänersborgs SK 16:38 +1:10 8:31
3 Ida Andersson Vänersborgs SK 17:23 +1:55 8:54
4 Edith Holmstrand OK Landehof 17:49 +2:21 9:08
5 Cornelia Berglund Lidköpings VSK 20:46 +5:18 10:38
6 Evelina Lindgren Lidköpings VSK 21:17 +5:49 10:54
7 Emma Aune Jakobsen OK Moss 23:33 +8:05 12:04
8 Ebba Lövgärd OK Alehof 25:29 +10:01 13:04
9 Ella Pettersson OK Kullingshof 25:39 +10:11 13:09
10 Frida Skoglund Ulricehamns OK 26:23 +10:55 13:31
11 Elin Karlsson OK Landehof 27:29 +12:01 14:05
12 Agnes Boge OK Alehof 28:56 +13:28 14:50
13 Hilma Ekström Stenungsunds OK 32:03 +16:35 16:26
14 Evelina Björkman Kungälvs OK 33:04 +17:36 16:57
15 Anna Hall OK Skogsvargarna 52:09 +36:41 26:44
  Guro Brænden Lillomarka OL ej start    

H12

1 940 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gabriel Hogedal Vänersborgs SK 16:31   8:30
2 Olof Tholén OK Skogshjortarna 16:44 +0:13 8:37
3 Nore Modén Vänersborgs SK 18:00 +1:29 9:16
4 Calle Wärn OK Skogshjortarna 18:24 +1:53 9:29
5 Viktor Hedström OK Skogshjortarna 18:34 +2:03 9:34
6 Albin Schröder OK Skogshjortarna 19:00 +2:29 9:47
7 Bruno Fovaeus Sävedalens AIK 19:18 +2:47 9:56
8 Pontus Nilsson Åmåls OK 20:57 +4:26 10:47
9 Vilgot Åhlund Vänersborgs SK 21:19 +4:48 10:59
10 Peter Sæbbø Stavanger OK 23:20 +6:49 12:01
  Arvid Eriksson Åmåls OK ej start    
  Artur Stjernlöf IFK Göteborg Orientering ej start    
  Egon Karlson Lidköpings VSK ej start    

D12 Kort

2 000 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Vilma Henriksson Uddevalla OK 20:37   10:18
2 Tilda Eriksson OK Flundrehof 25:41 +5:04 12:50
3 Ida Sylvan Vänersborgs SK 44:51 +24:14 22:25
  Svea Pellmé Stenungsunds OK ej godkänd    

H12 Kort

2 160 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Per Gustav Wedman Västerbergslagens OL 33:42   15:36
2 Emil Andersson Ryda SK 34:43 +1:01 16:04

D10

2 160 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elsie Hördegårdh IFK Göteborg Orientering 15:31   7:11
2 Elvira Åhlund Vänersborgs SK 21:09 +5:38 9:47
3 Hedvig Grahn IFK Göteborg Orientering 21:18 +5:47 9:51
4 Elina Christiansson Uddevalla OK 23:06 +7:35 10:41
5 Elvira Buud IFK Mora OK 23:55 +8:24 11:04
6 Ellen Karlsson OK Skogshjortarna 27:37 +12:06 12:47
7 Meja Pettersson OK Kullingshof 27:56 +12:25 12:55
8 Rebecca Eriksson OK Skärmen 31:27 +15:56 14:33
9 Astrid Lindgren Lidköpings VSK 36:16 +20:45 16:47
10 Jessica Eriksson OK Skärmen 41:18 +25:47 19:07
  Carolina Hallqvist Vänersborgs SK ej godkänd    
  Emilia Wängroth OK Skogshjortarna ej start    

H10

2 000 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sven Börjesson Järla Orientering 13:27   6:43
2 Hugo Claesson Stora Tuna OK 18:07 +4:40 9:03
3 Johannes Andersson Vänersborgs SK 18:14 +4:47 9:07
4 Oscar Wärn OK Skogshjortarna 19:37 +6:10 9:48
5 Hilding Martinsson Lerums SOK 19:39 +6:12 9:49
6 Sven Tholén OK Skogshjortarna 20:19 +6:52 10:09
7 Jon Forsberg Rundström IFK Enskede 20:37 +7:10 10:18
8 Rasmus Lindén Uddevalla OK 20:57 +7:30 10:28
9 Oscar Ahlstedt Åmåls OK 26:49 +13:22 13:24
10 Elias Ohlsson Brattås CK 26:58 +13:31 13:29
11 Nils Tholén OK Skogshjortarna 27:40 +14:13 13:50
12 Sixten Buud IFK Mora OK 31:52 +18:25 15:56
  Einar Roessner Kvillebyns SK ej godkänd    
  Simon Skott Åmåls OK ej start    

D35

3 270 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erika Boyenga Ödlund Raid Orientation Paris 36:17   11:05
2 Emelie Svalin Vänersborgs SK 37:24 +1:07 11:26
3 Lisa Näsholm IL Koll 40:17 +4:00 12:19
4 Jenny Ekström Stenungsunds OK 50:10 +13:53 15:20

H35

4 280 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tobias Lindell OK Alehof 36:58   8:38
2 Johnny Hålsjö Göteborg-Majorna OK 37:42 +0:44 8:48
3 Rickard Stolt Hestra IF 39:14 +2:16 9:10
4 Joel Sanderi IFK Lidingö SOK 59:28 +22:30 13:53
5 Martin Syk Göteborgs SK 1:08:20 +31:22 15:57
6 Lars-Henrik Galborgen Eds SK 1:14:13 +37:15 17:20
  Erik Jakobsen OK Moss ej godkänd    

D40

3 270 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maria Holmstrand OK Landehof 27:41   8:27
2 Ida Hördegårdh IFK Göteborg Orientering 28:42 +1:01 8:46
3 Marie-Louise Axenborg Göteborg-Majorna OK 31:42 +4:01 9:41
4 Therese Dahlström OK Alehof 32:04 +4:23 9:48
5 Åsa Holmstrand Ollander OK Landehof 33:01 +5:20 10:05
6 Lisa Engelke Göteborg-Majorna OK 34:04 +6:23 10:25
7 Heidi Tronbøl Fet OL 35:43 +8:02 10:55
8 Linda Larsson Främmestads IK 37:37 +9:56 11:30
9 Åsa Hedström OK Skogshjortarna 39:49 +12:08 12:10
10 Katarina Enbom Vänersborgs SK 41:34 +13:53 12:42
11 Kristina Åhlund Vänersborgs SK 45:42 +18:01 13:58
12 Daria Niggli O Jura 46:52 +19:11 14:19
13 Anna Johansson Främmestads IK 1:12:11 +44:30 22:04
  Louise Modén Vänersborgs SK ej godkänd    
  Karin Thern OK Skogshjortarna ej start    
  Marie-Louise Stjernlöf IFK Göteborg Orientering ej start    

H40

3 780 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mattias Holmstrand OK Landehof 30:07   7:58
2 Johan Hördegårdh IFK Göteborg Orientering 30:20 +0:13 8:01
3 Daniel Grahn IFK Göteborg Orientering 30:40 +0:33 8:06
4 Robert Enbom Vänersborgs SK 34:15 +4:08 9:03
5 Jonas Zakariasson Uddevalla OK 36:24 +6:17 9:37
6 Magnus Bertilsson OK Skogshjortarna 37:35 +7:28 9:56
7 Magnus Sundmark IK Gandvik 38:24 +8:17 10:09
8 Henning Bratland Carlsen OK Moss 42:40 +12:33 11:17
9 Henrik Sahlström Främmestads IK 45:54 +15:47 12:08
10 Anders Frick Trollhättans SK 55:31 +25:24 14:41
11 Fredrik Eriksson OK Flundrehof 1:10:00 +39:53 18:31
  Mattias Berglund Lidköpings VSK ej godkänd    
  Andréas Thern OK Skogshjortarna utgått    
  Tobias Wängroth OK Skogshjortarna ej start    

D45

3 160 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pia Johansson OK Landehof 32:33   10:18
2 Anna Lövgärd OK Alehof 34:13 +1:40 10:49
3 Marina Axelsson Markbygdens OK 36:07 +3:34 11:25
4 Jeannette Aumo Kungälvs OK 37:53 +5:20 11:59
5 Karin Rahm Björneld Kalmar OK 38:16 +5:43 12:06
6 Ann-Sofi Hermansson Kungälvs OK 40:23 +7:50 12:46
7 Christina Südhoff Brattås CK 41:17 +8:44 13:03
8 Malin Tengström Främmestads IK 44:38 +12:05 14:07
9 Vibeke Lamark Ganddal IL 48:32 +15:59 15:21
10 Madeleine Johansson OK Skogshjortarna 48:37 +16:04 15:23
11 Lenka Westin Porsgrunn OL 48:49 +16:16 15:26
12 Åsa Sylvan Vänersborgs SK 50:00 +17:27 15:49
13 Eva-Lill Bergenfur IK Vikings OK 50:50 +18:17 16:05
14 Malin Christiansson Uddevalla OK 51:59 +19:26 16:27
15 Karin Althoff Kungälvs OK 56:28 +23:55 17:52
16 Anita Sælevik Torvastad Idrettslag 58:05 +25:32 18:22
17 Fredrika Eriksson Ryda SK 1:01:36 +29:03 19:29
  Line Sletner Lillomarka OL ej start    
  Wenche M. Sæbbø Stavanger OK ej start    

H45

3 780 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tommy Andersson Vänersborgs SK 30:25   8:02
2 Richard Tengström Främmestads IK 32:16 +1:51 8:32
3 Jonas Buud IFK Mora OK 33:41 +3:16 8:54
4 Ulf Börjesson Göteborg-Majorna OK 34:28 +4:03 9:07
5 Olle Björneld Kalmar OK 35:07 +4:42 9:17
6 Mats Bergenfur IK Vikings OK 38:50 +8:25 10:16
7 Asgeir Lium Fet OL 38:53 +8:28 10:17
8 Peter Westerberg Vänersborgs SK 41:17 +10:52 10:55
9 Håkan Lindén Uddevalla OK 41:29 +11:04 10:58
10 Gunnar Elveljung Stångenäs AIS 41:34 +11:09 10:59
11 Per Baier Tolered-Utby Ol-klubb 41:58 +11:33 11:06
12 Jone Sæbbø Stavanger OK 42:45 +12:20 11:18
13 Thomas Karlsson OK Landehof 43:39 +13:14 11:32
14 Sven Boge OK Alehof 44:14 +13:49 11:42
15 Håkan Sonesson Falköpings AIK OK 44:24 +13:59 11:44
16 Odd Wallander Brattås CK 48:04 +17:39 12:42
17 Jakob Wedman Västerbergslagens OL 49:40 +19:15 13:08
18 Johan Wänström Finspångs SOK 52:52 +22:27 13:59
19 Gary Larsson OK Skogshjortarna 54:10 +23:45 14:19
20 Patrik Svalin Vänersborgs SK 56:11 +25:46 14:51
21 Oskar Karlson Lidköpings VSK 57:04 +26:39 15:05
22 Bo Kron OK Flundrehof 59:04 +28:39 15:37
23 Matthias Kalle Dalheimer IK Vikings OK 1:03:49 +33:24 16:52
  Erik Aderstedt Kungälvs OK ej godkänd    
  Anders Lövgärd OK Alehof ej godkänd    

D50

2 900 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jenny Nyman Vänersborgs SK 24:53   8:34
2 Carina Svensson Bredaryds SOK 26:31 +1:38 9:08
3 Anne-Lene Bakken Ulseth Nydalens SK 30:02 +5:09 10:21
4 Åsa Jellvert Göteborg-Majorna OK 31:10 +6:17 10:44
5 Karin Andersson IF Hagen 31:41 +6:48 10:55
6 Christina Halvarsson Göteborg-Majorna OK 31:53 +7:00 10:59
7 Helena Eriksson Eds SK 32:32 +7:39 11:13
8 Åsa Alsiö IF Hagen 32:43 +7:50 11:16
9 Anki Blennow Falköpings AIK OK 34:40 +9:47 11:57
10 Helena Södervall IK Gandvik 35:54 +11:01 12:22
11 Anna Stomberg IF Hagen 44:36 +19:43 15:22
12 Marit-Elin Iden Team Jeløy 48:01 +23:08 16:33
13 Ewa Holmberg IF Hagen 56:15 +31:22 19:23
14 Teija Launis ASS Raisu Lumous 1:04:26 +39:33 22:13
  Katarina Rundström IFK Enskede utgått    

H50

3 350 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jurg Niggli O Jura 26:58   8:02
2 Mats Nylund Bredaryds SOK 27:00 +0:02 8:03
3 Per Forsberg IFK Enskede 27:28 +0:30 8:11
4 Tore Bjørnerød OK Moss 27:47 +0:49 8:17
5 Anders Johansson Göteborg-Majorna OK 28:18 +1:20 8:26
6 Per Ola Ulseth Nydalens SK 28:33 +1:35 8:31
7 Magnus Södervall IK Gandvik 29:18 +2:20 8:44
8 Kjetil Karlsen Team Jeløy 30:16 +3:18 9:02
9 Lars Björking OK Skogshjortarna 30:32 +3:34 9:06
10 Anders Wadsten OK Landehof 31:07 +4:09 9:17
11 Peter Strömdahl OK Skogsvargarna 31:56 +4:58 9:31
12 Gert Andersson Eds SK 32:39 +5:41 9:44
13 Terje Larsen Halden SK 33:49 +6:51 10:05
14 Jonas Niklasson Falköpings AIK OK 34:37 +7:39 10:20
15 Anders Kindbom IF Hagen 35:12 +8:14 10:30
16 Håkan Jansson Vänersborgs SK 35:28 +8:30 10:35
17 Tomas Hermansson Åmåls OK 35:52 +8:54 10:42
18 Kennet Horvath Halmstad OK 36:00 +9:02 10:44
19 Mats Hedman IF Hagen 36:21 +9:23 10:51
20 Nils Gustavsson Lidköpings VSK 36:38 +9:40 10:56
21 Gunnar Hall OK Skogsvargarna 38:31 +11:33 11:29
22 Magnus Emanuelsson OK Skogsvargarna 39:01 +12:03 11:38
23 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-lag 40:45 +13:47 12:09
24 David Gabrielsson Sävedalens AIK 40:46 +13:48 12:10
25 Trond Lamark Ganddal IL 42:08 +15:10 12:34
26 Per Myhre Torvastad Idrettslag 42:59 +16:01 12:49
27 Stefan L Johansson Kungälvs OK 43:59 +17:01 13:07
28 Kasperi Launis ASS Raisu Lumous 46:02 +19:04 13:44
29 Fredrik Nilsson Stångenäs AIS 1:19:34 +52:36 23:45
30 Hans-Olof Persson OK Alehof 1:25:12 +58:14 25:25
  Magne Brænden Lillomarka OL ej start    
  Tommy Johansson Stångenäs AIS ej start    

D55

2 890 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Agneta Eriksson Uddevalla OK 29:37   10:14
2 Ingrid Kensby OK Tyr 32:28 +2:51 11:14
3 Karin Gelotte Tolered-Utby Ol-klubb 33:08 +3:31 11:27
4 Britta Sahlin Vänersborgs SK 34:43 +5:06 12:00
5 Helena Sellgren Göteborg-Majorna OK 34:46 +5:09 12:01
6 Lena Petersson OK Alehof 35:29 +5:52 12:16
7 Elisabeth Strandhagen Göteborg-Majorna OK 36:08 +6:31 12:30
8 Annette Falck Larsson Vänersborgs SK 38:21 +8:44 13:16
9 Christina Birath Stenungsunds OK 38:56 +9:19 13:28
10 Nina Bejbom Uddevalla OK 39:14 +9:37 13:34
11 Birgit Hansson Herrestads AIF 42:57 +13:20 14:51
12 Anita Davallius Uddevalla IS 43:03 +13:26 14:53
13 Karin Bergdahl IK Uven 1:01:22 +31:45 21:14
  Karin Laurell OK Flundrehof ej start    

H55

3 270 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Axel Wassenius Uddevalla OK 26:46   8:11
2 Maths Carlsson Tolered-Utby Ol-klubb 27:49 +1:03 8:30
3 Andres Laas OK Skogshjortarna 28:45 +1:59 8:47
4 Lars Holmberg IF Hagen 30:17 +3:31 9:15
5 Björnar Gammelsäter Kolbotn o Skimt OL 30:34 +3:48 9:20
6 Jan Hansson Stenungsunds OK 32:48 +6:02 10:01
7 Christer Borg Göteborg-Majorna OK 33:04 +6:18 10:06
8 Sven Börjeson Göteborg-Majorna OK 33:26 +6:40 10:13
9 Claes-Håkan Ekberg Lidköpings VSK 34:54 +8:08 10:40
10 Thomas Attfors Sävedalens AIK 36:21 +9:35 11:06
11 Stefan Gustafsson OK Skogshjortarna 37:17 +10:31 11:24
12 Ingvar Ivarsson OK Kullingshof 37:52 +11:06 11:34
13 Christer Carlsson IK Uven 39:08 +12:22 11:58
14 Mats Lindström OK Skärmen 39:53 +13:07 12:11
15 Magnus Blennow Falköpings AIK OK 40:06 +13:20 12:15
16 Ulf Holsten Hestra IF 40:08 +13:22 12:16
17 Ulf Hamrefors Västerås SOK 40:50 +14:04 12:29
18 Mikael Johansson OK Skärmen 42:00 +15:14 12:50
19 Nils-Olof Larsson Vänersborgs SK 42:17 +15:31 12:55
20 Roy Johansson OK Skogsvargarna 43:54 +17:08 13:25
21 Hans Lindgren OK Skogshjortarna 45:12 +18:26 13:49
22 Karl Eriksson Uddevalla OK 46:37 +19:51 14:15
23 Mats Kensby OK Tyr 50:24 +23:38 15:24
24 Börje Persson OK Alehof 52:17 +25:31 15:59
25 Stefan Karlsson Alsiö IF Hagen 1:25:28 +58:42 26:08
  Niclas Moberg OK Tyr ej start    
  Hans Wedberg Sjövalla FK ej start    

D60

2 380 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kerstin Andersson Ryda SK 26:42   11:13
2 Berit Danielsen Tyrving IL 27:04 +0:22 11:22
3 Elisabeth Öström OK Tyr 28:33 +1:51 11:59
4 Wenche Bjørnstad Ringsaker OK 29:15 +2:33 12:17
5 Inger Westerberg IF Hagen 30:24 +3:42 12:46
6 Kerstin Burman Kvillebyns SK 32:17 +5:35 13:33
7 Monika Nilsson OK Alehof 34:14 +7:32 14:23
8 Eva Emanuelsson Helsingborgs SOK 34:16 +7:34 14:23
9 Eva Rabe Magnusson IF Hagen 34:39 +7:57 14:33
10 Kerstin Haugen Lund Stenungsunds OK 37:11 +10:29 15:37
11 Eva Karlsson Uddevalla OK 37:27 +10:45 15:44
12 Märit Gustafsson Eds SK 37:56 +11:14 15:56
13 My Engström IK Stern 40:09 +13:27 16:52
14 Ann Warma Laas OK Skogshjortarna 40:19 +13:37 16:56
15 Gunilla Holmberg Herrestads AIF 48:03 +21:21 20:11
16 Katarina Östling OK Skogshjortarna 56:40 +29:58 23:48
17 Anna-Lena Svensson Lidköpings VSK 1:12:52 +46:10 30:36
  Maria Eriksson Åmåls OK ej godkänd    

H60

3 160 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sten Gustafsson Eds SK 30:09   9:32
2 Lars Mattsson OK Kåre 30:37 +0:28 9:41
3 Tomas Karlsson OK Skogshjortarna 33:29 +3:20 10:35
4 Thomas Sellgren Göteborg-Majorna OK 33:39 +3:30 10:38
5 Tommy Berger Gävle OK 34:16 +4:07 10:50
6 Örjan Wängdahl OK Gipen 36:10 +6:01 11:26
7 Thomas Hjert Falköpings AIK OK 36:14 +6:05 11:27
8 Kjell Westin Porsgrunn OL 36:34 +6:25 11:34
9 Rune Kristiansen Idefjordens SK 37:29 +7:20 11:51
10 Ulf Björkdahl Herrestads AIF 38:59 +8:50 12:20
11 Pierre Karlsson OK Alehof 39:28 +9:19 12:29
12 Tomas Nilsson OK Gipen 40:26 +10:17 12:47
13 Christer Eriksson Åmåls OK 40:35 +10:26 12:50
14 Arne Lund Stenungsunds OK 42:02 +11:53 13:18
15 Bengt Nilsson Göteborg-Majorna OK 42:56 +12:47 13:35
16 Per Kristian Ekeberg Tyrving IL 43:43 +13:34 13:50
17 Thomas Karlsson Främmestads IK 44:17 +14:08 14:00
18 Urban Larsson OK Gipen 46:17 +16:08 14:38
19 Tommy Roos Falköpings AIK OK 46:56 +16:47 14:51
20 Anders Kjellberg OK Skogsvargarna 46:58 +16:49 14:51
21 Sven-Åke Emanuelsson Helsingborgs SOK 47:23 +17:14 14:59
22 Roy Gjerding OK Moss 48:08 +17:59 15:13
23 Per Gustafsson Ryda SK 51:28 +21:19 16:17
24 Bengt-Åke Jansson Främmestads IK 55:20 +25:11 17:30
  Johan Berglund Sävedalens AIK ej godkänd    
  Clas Börjesson IK Uven ej start    
  Mats Strandhagen Göteborg-Majorna OK ej start    

D65

2 380 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Susanne Berglund Sävedalens AIK 26:15   11:01
2 Gunilla Hogedal Vänersborgs SK 33:37 +7:22 14:07
3 Gunnel Turpeinen Kvillebyns SK 34:47 +8:32 14:36
4 Ingrid Jessen Främmestads IK 36:54 +10:39 15:30
5 Eva Pettersson Växjö OK 39:25 +13:10 16:33
6 Lis Dæhli Løten o-lag 42:47 +16:32 17:58
7 Monica Ivarsson OK Skogshjortarna 49:58 +23:43 20:59
8 Britt Karlsson Stenungsunds OK 51:42 +25:27 21:43
9 Kerstin Ljungberg OK Gipen 1:17:54 +51:39 32:43

H65

2 900 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olov Öström OK Tyr 27:55   9:37
2 Ulf Peterson Kungälvs OK 27:59 +0:04 9:38
3 Lennart Hålsjö OK Skogshjortarna 29:07 +1:12 10:02
4 Anders Dahlgren Hagaby GoIF Örebro 30:18 +2:23 10:26
5 Lars Hogedal Vänersborgs SK 30:26 +2:31 10:29
6 Yngve Nilsson OK Gipen 30:28 +2:33 10:30
7 Uno Magnusson IF Hagen 31:21 +3:26 10:48
8 Per Fredriksson OK Skogshjortarna 32:00 +4:05 11:02
9 Robert Jessen Främmestads IK 32:24 +4:29 11:10
10 Gunnar Bejbom Uddevalla OK 33:23 +5:28 11:30
11 Roalh Kleveland Kvillebyns SK 34:07 +6:12 11:45
12 Börje Sundberg OK Gipen 35:03 +7:08 12:05
13 Greger Mossberg Tolered-Utby Ol-klubb 35:10 +7:15 12:07
14 Mats Ericsson OK Skogshjortarna 35:29 +7:34 12:14
15 Roland Mattsson OK Skärmen 35:53 +7:58 12:22
16 Dan Widercrantz OK Skärmen 36:03 +8:08 12:25
17 Björn Pettersson Ulricehamns OK 37:00 +9:05 12:45
18 Kent Ivarsson OK Skogshjortarna 39:28 +11:33 13:36
19 Sven Larsson Särna SK 39:30 +11:35 13:37
20 Mats Karlsson Stenungsunds OK 39:42 +11:47 13:41
21 Arne Alfredsson Uddevalla OK 44:35 +16:40 15:22
22 Yngve Alfvén IK Wilske 45:42 +17:47 15:45
23 Bernhard Grenabo Hjobygdens OK 48:01 +20:06 16:33
24 Arvid Galborgen Eds SK 48:34 +20:39 16:44
25 Göran Larsson Vänersborgs SK 51:04 +23:09 17:36
26 Per-Ola Johnsson OK Kullingshof 53:22 +25:27 18:24
  Gert Ivarsson OK Skogshjortarna utgått    
  Ingemar Carlsson Sävedalens AIK ej start    

D70

2 380 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Britt-Marie Grönroos OK Alehof 38:49   16:18
2 Inger Holmstrand Herrljunga SK Skid o OL 39:47 +0:58 16:42
3 Kajsa Toftén Hjobygdens OK 40:29 +1:40 17:00
4 Barbro Andersson OK Skogshjortarna 41:36 +2:47 17:28
5 Eva Halvarson OK Kåre 41:50 +3:01 17:34
6 Eva Höije OK Skogsstjärnan 48:08 +9:19 20:13
7 Barbro Börjeson OK Skogshjortarna 56:51 +18:02 23:53
8 Harriet Andersson OK Skogshjortarna 58:14 +19:25 24:28
  Inga-Lisa Axenborg Göteborg-Majorna OK utgått    

H70

2 890 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Helge Revhaug Ringerike OL 35:07   12:09
2 Håkan Olsson Hjobygdens OK 35:30 +0:23 12:17
3 Geir Trøan Kolbotn o Skimt OL 36:40 +1:33 12:41
4 Rune Sandberg Uddevalla OK 37:17 +2:10 12:54
5 Jack Grönroos OK Alehof 40:07 +5:00 13:52
6 Lennart Andersson Göteborgs SK 41:28 +6:21 14:20
7 Ted Liivrand OK Skogshjortarna 41:32 +6:25 14:22
8 Mats Kågeson Göteborg-Majorna OK 41:55 +6:48 14:30
9 Lennart Korén OK Branten 42:20 +7:13 14:38
10 Lennart Hermansson Stångenäs AIS 43:42 +8:35 15:07
11 Olof Karlsson Uddevalla OK 43:54 +8:47 15:11
12 Torbjörn Karldén Kvillebyns SK 44:55 +9:48 15:32
13 Bertil Hermansson Stenungsunds OK 45:35 +10:28 15:46
14 Johnny Karlsson Uddevalla OK 46:46 +11:39 16:10
15 Allan Wikström Stångenäs AIS 56:34 +21:27 19:34
  Jimmy Nordli Trøsken IL utgått    
  Conny Jidetoft Stångenäs AIS utgått    
  Erland Svenson Frölunda OL ej start    
  Bengt-Olof Johansson Stångenäs AIS ej start    
  Oskar Johansson Stångenäs AIS ej start    

D75

1 950 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisbeth Johansson OK Skogshjortarna 45:08   23:08
2 Inger Lise Bjordal Oppsal Orientering 48:41 +3:33 24:57
3 Lillemor Hallin OK Landehof 56:20 +11:12 28:53
4 Hjørdis Øvreås Botne SK Orientering 1:03:47 +18:39 32:42
  Berith Ivehag Främmestads IK ej godkänd    
  Elvy Börjesson OK Alehof ej start    
  Ann-Catrine Ahlström Hjobygdens OK ej start    
  Inga Persson OK Skogshjortarna ej start    

H75

2 890 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kalle Johansson OK Skogshjortarna 29:23   10:10
2 Åke Gatelid OK Skogshjortarna 35:10 +5:47 12:10
3 Lars Johansson OK Skogshjortarna 35:19 +5:56 12:13
4 Ronny Andersson OK Skogshjortarna 37:42 +8:19 13:02
5 Magnar Øvreås Botne SK Orientering 42:27 +13:04 14:41
6 Per Ljungberg OK Alehof 42:33 +13:10 14:43
7 Nils-Erik Gunnarsson OK Gipen 44:40 +15:17 15:27
8 Lars-Olof Lannfelt OK Skogshjortarna 47:21 +17:58 16:23
9 Lars Martin Gjein Stokke IL 50:13 +20:50 17:22
10 Leif Olofsson OK Flundrehof 56:34 +27:11 19:34
11 Roar Bjordal Oppsal Orientering 1:08:36 +39:13 23:44
12 Sune Mentor Göteborg-Majorna OK 1:09:14 +39:51 23:57
13 Bertil Qvick Stångenäs AIS 1:10:43 +41:20 24:28
  Kenneth Ivehag Främmestads IK ej godkänd    
  Lennart Höije OK Skogsstjärnan ej godkänd    
  Bertil Eriksson IF Hagen utgått    
  Gunnar Bryst Hjobygdens OK ej start    
  Bengt Börjesson OK Alehof ej start    

H80

2 380 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Allsing Carlsson OK Skogsvargarna 35:37   14:57
2 Atte Heikkilä OK Gipen 46:41 +11:04 19:36
  Matts Mattsson OK Gipen ej godkänd    
  Tord Lööv OK Klyftamo ej start    

Inskolning

1 650 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tor Abrahamsson Brattås CK 30:21   18:23
2 Björn Andersson Kungälvs OK 14:58 +-15:23 9:04
3 Joel Björkman Kungälvs OK 22:27 +-7:54 13:36
4 Eowyn Boyenga Ödlung Raid Orientation Paris 44:39 +14:18 27:03
5 Ivar Frick Ej klubbansluten 24:36 +-5:45 14:54
6 Nils Frick Trollhättans SK 19:52 +-10:29 12:02
7 Elliot Gjein OK Tyr 25:18 +-5:03 15:20
8 Leon Gjein OK Tyr 25:38 +-4:43 15:32
9 Lovina Ivarsson Vänersborgs SK 41:31 +11:10 25:09
10 Viktoria Johansson OK Gipen 21:59 +-8:22 13:19
11 Anton Karlsson Trollhättans SOK 22:12 +-8:09 13:27
12 Olle Karlsson OK Skogshjortarna 15:17 +-15:04 9:15
13 Sixten Karlsson Trollhättans SOK 22:10 +-8:11 13:26
14 Assar Löwegren IFK Göteborg Orientering 22:07 +-8:14 13:24
15 Sofia Nygren OK Skogsvargarna 31:47 +1:26 19:15
16 Sofia Roessner Kvillebyns SK 25:09 +-5:12 15:14
17 Anton Sagberg Tyrving IL 20:14 +-10:07 12:15
18 Axel Sagberg Tyrving IL 15:46 +-14:35 9:33
19 Peggie Svedjenäs OK Skogshjortarna 33:15 +2:54 20:09
20 Esther Tenggren OK Skogsvargarna 27:21 +-3:00 16:34
21 Greta Wernsson Göteborg-Majorna OK 20:49 +-9:32 12:36

U1

2 060 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ebba Boge OK Alehof 21:18   10:20
2 Smilla Dahlstedt Kamrat och IF KIF 22:53 +1:35 11:06
3 Hannes Modén Vänersborgs SK 24:18 +3:00 11:47
4 Elias Christiansson Uddevalla OK 25:00 +3:42 12:08
5 Svante Kajsajuntti Kamrat och IF KIF 25:08 +3:50 12:12
6 Natan Karlson Lidköpings VSK 27:47 +6:29 13:29
7 Oscar Womg-Larsson Trollhättans SOK 30:57 +9:39 15:01
8 Wictor Widegren IK Gandvik 31:07 +9:49 15:06
9 Astrid Frick Ej klubbansluten 31:41 +10:23 15:22
10 Mathilda Karlen OK Gipen 34:45 +13:27 16:52
11 Ester Ohlsson Brattås CK 34:57 +13:39 16:57
12 Ville Abrahamsson Brattås CK 35:46 +14:28 17:21
13 Viggo Galborgen Eds SK 39:18 +18:00 19:04
14 Petersson Albin OK Alehof 47:50 +26:32 23:13
15 Ellem Johansson OK Flundrehof 52:42 +31:24 25:34
16 Sebastian Lanevik OK Kullingshof 53:34 +32:16 26:00
  Eldrin Iserborn Främmestads IK ej godkänd    

U2

2 140 m, 33 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Malte Andersson Trollhättans SOK 15:09   7:04
2 Balder Hasvik Larsen Halden SK 18:21 +3:12 8:34
3 Alice Wikström Stångenäs AIS 19:41 +4:32 9:11
4 Erik Karlen OK Gipen 20:26 +5:17 9:32
5 Elias Svalin OK Alehof 22:09 +7:00 10:21
6 Alexander Lindell OK Alehof 22:53 +7:44 10:41
7 Daniel Larsson Trollhättans SOK 23:19 +8:10 10:53
8 Emil Lanevik OK Kullingshof 26:52 +11:43 12:33
9 Felix Aumo Kungälvs OK 27:00 +11:51 12:37
10 Frida Eriksson Åmåls OK 27:52 +12:43 13:01
11 Hannah Larsson OK Gipen 28:00 +12:51 13:05
12 Karl Persson Trollhättans SOK 28:39 +13:30 13:23
13 Elvin Galborgen Eds SK 29:07 +13:58 13:36
14 Casper Ängstrand IFK Göteborg Orientering 29:08 +13:59 13:36
15 Patricia Eriksson OK Skärmen 29:25 +14:16 13:44
16 Alexander Johansson OK Gipen 29:47 +14:38 13:55
17 Måns Lindén Uddevalla OK 30:31 +15:22 14:15
18 Pennie Svedjenäs OK Skogshjortarna 31:51 +16:42 14:52
19 Axel Tenggren OK Skogsvargarna 31:57 +16:48 14:55
20 Selma Engelke Göteborg-Majorna OK 32:16 +17:07 15:04
21 Sara Eriksson Åmåls OK 32:52 +17:43 15:21
22 Hilda Lanevik OK Kullingshof 33:06 +17:57 15:28
23 Tage Engelke Göteborg-Majorna OK 33:14 +18:05 15:31
24 Wilmer Axenborg Göteborg-Majorna OK 33:27 +18:18 15:37
25 Waldermar Haraldsson OK Kullingshof 34:31 +19:22 16:07
26 Linnea Haraldsson OK Kullingshof 34:38 +19:29 16:11
27 Johanna Larsson Vänersborgs SK 35:30 +20:21 16:35
28 Erik Ivarsson Vänersborgs SK 36:40 +21:31 17:08
29 Vilhem Dahlström Åmåls OK 36:53 +21:44 17:14
30 Nils Ekström Stenungsunds OK 40:49 +25:40 19:04