NM historie

Kvinner                                                 
Menn

 Sprint kvinner    
2000    Anita Moen
2001    Bente Skari
2002    Vibeke Skofterud
2003    Bente Skari
2004    Ella Gjømle
2005    Marit Bjørgen
2006    Marit Bjørgen
2007    Astrid Jacobsen
2008   Astrid Jacobsen

5 km kvinner   
1963    Babben Enger
1964    Ingrid Wigernæs
1965    Ingrid Wigernæs
1966    Berit Mørdre
1967    Berit Mørdre
1968    Berit Mørdre
1969    Inger Aufles
1970    Aslaug Dahl
1971    Berit M Lammedal
1972    Katherina Mo Berge
1973    Berit M Lammedal
1974    Berit M Lammedal
1975    Aslaug Dahl
1976    Marit Myrmæl
1977    Berit Kvello
1978    Berit Kvello
1979    Annette Bøe
1980    Berit Aunli
1981    Berit Aunli
1982    Berit Aunli
1983    Brit Pettersen
1984    Brit Pettersen
1985    Anne Jahren
1986    Marianne Dahlmo
1987    Brit Pettersen
1988    Inger H. Nybråten
1989    Trude Dybendahl
1990    Inger H. Nybråten
1991    Trude Dybendahl
1992    Trude Dybendahl
1993    Trude Dybendahl
1994    Katrine Rokke
1995    Inger H. Nybråten
1996    Anita Moen Guidon
1997    Anita Moen Guidon
1998    Elin Nilsen
1999    Bente Martinsen
2000    Bente Martinsen
2001    Bente Skari
2002    Bente Skari
2003    Bente Skari

Jaktstart 5 km + 10 km   
1992    Elin Nilsen
1993    Anita Moen
1994    Kari Uglem
1995    Anita Moen Guidon
1996    Anita Moen Guidon
1997    Marit Mikkelsplass
1998    Bente Martinsen
1999    Bente Martinsen
2000    Bente Martinsen
2001    Anita Moen
2002    Hilde G. Pedersen

Jaktstart 5 km k + 5 km f   
2003    Bente Skari

Jaktstart 15 km 7,5 k + 7,5 F   
2004    Hilde G Pedersen
2005    Hilde G Pedersen
2006    Kristin Størmer Steira
2007    Marit Bjørgen
2008    Marit Bjørgen

15 km kvinner   
1992    Elin Nilsen
1993    Anita Moen
1994    Elin Nilsen
1995    Marit Mikkelsplass
1996    Marit Mikkelsplass
1997    Elin Nilsen
1998    Bente Martinsen
1999    Elin Nilsen
2000    Bente Martinsen
2001    Hilde G. Pedersen
2002    Anita Moen
2003    Bente Skari

30 km kvinner   
1990    Trude Dybendahl
1991    Trude Dybendahl
1992    Inger H. Nybråten
1993    Anita Moen
1994    Anita Moen
1995    Marit Mikkelsplass
1996    Marit Mikkelsplass
1997    Bente Martinsen
1998    Anita Moen Guidon
1999    Elin Nilsen
2000    Anita Moen
2001    Bente Skari
2002    Elin Nilsen
2003    Unni Ødegård
2004    Kristin Mürer Stemland
2005    Kine Beate Bjørnås
2006    Ann Eli Tafjord
2007    Therese Johaug



20 km kvinner   
1977    Marit Myrmæl
1978    Berit Kvello
1979    Marit Myrmæl
1980    Berit Aunli
1981    Annette Bøe
1982    Brit Pettersen
1983    Brit Pettersen
1984    Nina Skeime
1985    Nina Skeime
1986    Marianne Dahlmo
1987    Grete Nykkelmo
1988    Marit Wold
1989    Nina Skeime

10 km kvinner   
1954    Kjellfrid Gutubakken
1955    Kjellfrid Gutubakken
1956    Kjellfrid Brusveen
1957    Kjellfrid Brusveen
1958    Rakel Wahl
1959    Rakel Wahl
1960    Ingrid Wigernæs
1961    Ingrid Wigernæs
1962    Mosse Piene
1963    Babben Enger
1964    Babben Enger
1965    Berit Mørdre
1966    Ingrid Wigernæs
1967    Berit Mørdre
1968    Inger Aufles
1969    Berit Mørdre
1970    Berit M. Lammedal
1971    Berit M. Lammedal
1972    Katharina Mo Berge
1973    Berit M. Lammedal
1974    Berit M. Lammedal
1975    Unni Fossen
1976    Grete Kummen
1977    Berit Kvello
1978    Berit Johannessen
1979    Marit Myrmæl
1980    Berit Aunli
1981    Berit Aunli
1982    Berit Aunli
1983    Anne Jahren
1984    Brit Pettersen
1985    Anne Jahren
1986    Brit Pettersen
1987    Anne Jahren
1988    Inger H. Nybråten
1989    Inger H. Nybråten
1990    Inger Lise Hegge
1991    Inger Lise Hegge
2004    Hilde G. Pedersen
2005    Hilde G. Pedersen
2006    Marit Bjørgen
2007    Marit Bjørgen
2008    Hilde G. Pedersen

Sprint lag kvinner   
2004    Lyn
2005    Lyn
2006    Heming
2007    Heming

Stafett kvinner   
1965    Romerikslaget
1966    Romerikslaget
1967    Romerikslaget
1968    Romerikslaget
1969    Romerikslaget
1970    Romerikslaget
1971    Feidig
1972    Feidig
1973    Feidig
1974    Feidig
1975    Feidig
1976    BUL
1977    Strindheim
1978    Strindheim
1979    Tromsø
1980    Strindheim
1981    Strindheim
1982    Søre Ål
1983    Søre Ål
1984    Bjerke
1985    Kjelsås
1986    Kjelsås
1987    Bærums skiklubb
1988    Kjelsås
1989    Kjelsås
1990    Kjelsås
1991    Kjelsås
1992    Kjelsås
1993    Kjelsås
1994    Kjelsås
1995    Trysilgutten
1996    Kjelsås
1997    Kjelsås
1998    Kjelsås
1999    Kjelsås
2000    Lyn
2001    Lyn
2002    Varden
2003    Høybråten og Stovner
2004    Varden
2005    Varden
2006    Nybygda
2007    Høybråten og Stovner

Sprint Menn    
2000    Tor Arne Hetland
2001    Odd-Bjørn Hjelmeset
2002    Tore Bjonviken
2003    Håvard Bjerkeli
2004    Jon Kristian Dahl (K)
2005    Jens Arne Svartedal
2006    Børre Næss
2007    Ola Vigen Hattestad
2008    Ola Vigen Hattestad

10 km menn   
1992    Bjørn Dæhlie
1993    Bjørn Dæhlie
1994    Sture Sivertsen
1995    Bjørn Dæhlie
1996    Vegard Ulvang
1997    Sture Sivertsen
1998    Anders Eide
1999    Bjørn Dæhlie
2000    Thomas Alsgaard
2001    Odd-Bjørn Hjelmeset
2002    Kristen Skjeldal
2003    Odd-Bjørn Hjelmeset

Jaktstart 15 km +10 km   
1992    Bjørn Dæhlie
1993    Bjørn Dæhlie
1994    Thomas Alsgaard
1995    Bjørn Dæhlie
1996    Vegard Ulvang
1997    Thomas Alsgaard
1998    Krister Sørgaard
1999    Thomas Alsgaard
2000    Thomas Alsgaard
2001    Odd-Bjørn Hjelmeset
2002    Kristen Skjeldal

Jaktstart 10 + 10 km   
2003    Odd-Bjørn Hjelmeset

Pursuit 30 km (15 km klassisk 15 km fri   
2004    Kristen Skjeldal
2005    Frode Estil
2006    Petter Northug jr
2007    Petter Northug jr
2008    Morten Eilifsen



30 km menn   
1909    Lauritz Bergendahl
1910    Ikke Arrangert
1911    Elling Rønes
1912    Lauritz Bergendahl
1913    Peder Kristoffersen
1914    Ole Jerpaasen
1915    Embret Mellermo
1916    Johan Evjen
1917    Ingvar Langlien
1918    Johs Gulbraa
1919    Ingvar Langlien
1920    Thorleif Haug
1921    Thorleif Haug
1922    Thoralf Strømstad
1923    Jon Maardalen
1924    Olav Kjelbotn
1925    Johan Knarbak
1926    Ole Hegge
1927    Johan Støa
1928    Ole Hegge
1929    Ole Stenen
1930    Trygve Brodahl
1931    Kristian Hovde
1932    Kåre Hatten
1933    Sigurd Vestad
1934    Sigurd Vestad
1935    Oddbjørn Hagen
1936    Oddbjørn Hagen
1937    Lars Bergendahl
1938    Olav Odden
1939    Trygve Brodahl
1940    Erling Evensen
1946    Thorleif Vangen
1947    Thorleif Vangen
1948    Leif Haugen
1949    Reidar Nyborg
1950    Magnar Estenstad
1951    Martin Stokken
1952    Hallgeir Brenden
1953    Haakon Brusveen
1954    Martin Stokken
1955    Martin Stokken
1956    Hallgeir Brenden
1957    Martin Stokken
1958    Haakon Brusveen
1959    Sverre Stensheim
1960    Sverre Stensheim
1961    Hallgeir Brenden
1962    Harald Grønningen
1963    Harald Grønningen
1964    Gjermund Eggen
1965    Lorns Skjemstad
1966    Gjermund Eggen
1967    Harald Grønningen
1968    Harald Grønningen
1969    Odd Martinsen
1970    Johs. Harviken
1971    Odd Martinsen
1972    Pål Tyldum
1973    Ivar Formo
1974    Ivar Formo
1975    Ivar Formo
1976    Ivar Formo
1977    Oddvar Brå
1978    Oddvar Brå
1979    Oddvar Brå
1980    Oddvar Brå
1981    Tore Gullen
1982    Jan Lindvall
1983    Lars Erik Eriksen
1984    Jan Lindvall
1985    Ove Aunli
1986    Martin Hole
1987    Oddvar Brå
1988    Vegard Ulvang
1989    Vegard Ulvang
1990    Kristen Skjeldal
1991    Vegard Ulvang
1992    Vegard Ulvang
1993    Vegard Ulvang
1994    Bjørn Dæhlie
1995    Vegard Ulvang
1996    Thomas Alsgaard
1997    Thomas Alsgaard
1998    Sture Sivertsen
1999    Bjørn Dæhlie
2000    Odd-Bjørn Hjelmeset
2001    Tor Arne Hetland
2002    Odd-Bjørn Hjelmeset
2003    Lars Berger
    
50 km menn   
1946    Torleif Vangen
1947    Hallvard Eggseth
1948    Magnar Estenstad
1949    Magnar Estenstad
1950    Harald Maartmann
1951    Edvin Landsem
1952    Magnar Estenstad
1953    Magnar Estenstad
1954    Magnar Estenstad
1955    Martin Stokken
1956    Erling Bjørn
1957    Kristen Kvello
1958    Reidar Andreassen
1959    Oddmund Jensen
1960    Reidar Andreassen
1961    Harald Grønningen
1962    Harald Grønningen
1963    Harald Grønningen
1964    Reidar Hjermstad
1965    Ole Ellefsæter
1966    Gjermund Eggen
1967    Ole Ellefsæter
1968    Pål Tyldum
1969    Reidar Hjermstad
1970    Pål Tyldum
1971    Magne Myrmo
1972    Pål Tyldum
1973    Oddvar Brå
1974    Oddvar Brå
1975    Oddvar Brå
1976    Ivar Formo
1977    Per Knut Aaland
1978    Oddvar Brå
1979    Oddvar Brå
1980    Lars Erik Eriksen
1981    Anders Bakken
1982    Tor Haakon Holte
1983    Tor Haakon Holte
1984    Lars Erik Eriksen
1985    Tor Haakon Holte
1986    Pål Gunnar Mikkelsplass
1987    Hans Christan Udnæs
1988    Tor Haakon Holte
1989    Terje Langli
1990    Øyvind Skaanes
1991    Vegard Ulvang
1992    Erling Jevne
1993    Bjørn Dæhlie
1994    Erling Jevne
1995    Bjørn Dæhlie
1996    Erling Jevne
1997    Kristen Skjeldal
1998    Anders Eide
1999    Frode Estil
2000    Tore Olsen
2001    Kristen Skjeldal
2002    Kristen Skjeldal
2003    Jens Arne Svartedal
2004    Kristen Skjeldal
2005    Kristen Skjeldal
2006    Kristen Skjeldal
2007    Jens Arne Svartedal

18 km menn   
1933    Sigurd Vestad
1934    Arne Rustadstuen
1935    Bjarne Iversen
1936    Lars Bergendahl
1937    Olaf Hoffsbakken
1938    Lars Bergendahl
1939    Gunnar Hermansen
1946    Arne Rustadstuen
1947    Erling Evensen
1948    Torleif Vangen
1949    Ottar Gjermundshaug
1950    Harald Maartmann
1951    Halgeir  Brenden
1952    Halgeir  Brenden
1953    Halgeir  Brenden

15 km menn   
1954    Johan Østvang
1955    Hallgeir Brenden
1956    Hallgeir Brenden
1957    Haakon Brusveen
1958    Haakon Brusveen
1959    Harald Grønningen
1960    Hallgeir Brenden
1961    Magnar Lundemo
1962    Alv Storelvmo
1963    Reidar Hjermstad
1964    Ole Ellefsæter
1965    Erling Steineidet
1966    Odd Martinsen
1967    Harald Grønningen
1968    Reidar Hjermstad
1969    Pål Tyldum
1970    Odd Martinsen
1971    Pål Tyldum
1972    Magne Myrmo
1973    Pål Tyldum
1974    Ivar Formo
1975    Oddvar Brå
1976    Oddvar Brå
1977    Tore Gullen
1978    Oddvar Brå
1979    Oddvar Brå
1980    Oddvar Brå
1981    Oddvar Brå
1982    Jan Lindvall
1983    Lars Erik Eriksen
1984    Tor Haakon Holte
1985    Martin Hole
1986    Pål Gunnar Mikkelsplass
1987    Arild Monsen
1988    Pål Gunnar Mikkelsplass
1989    Pål Gunnar Mikkelsplass
1990    Kristen Skjeldal
1991    Bjørn Dæhlie
2004    Odd-Bjørn Hjelmeset
2005    Tore Ruud Hofstad
2006    Odd-Bjørn Hjelmeset
2007    Petter Northug jr.
2008    Morten Eilifsen
Sprintstafett menn
2008   Rustad

    
Stafett menn   
1940    Nord-Østerdalen
1946    Oslo
1947    Hedmark
1948    Gudbrandsdalen
1949    Nord-Østerdalen
1950    Oslo
1951    Oslo
1952    Sør-Trøndelag
1953    Sør-Trøndelag
1954    Leik
1955    Vestre Trysil
1956    Vestre Trysil
1957    Vingrom
1958    Alvdal
1959    Alvdal
1960    Vestre Trysil
1961    BUL
1962    BUL
1963    Skjårdalen
1964    Skjårdalen
1965    Skjårdalen
1966    Engerdal
1967    Hernes
1968    Heidal
1969    Heidal
1970    BUL
1971    Heidal
1972    BUL
1973    BUL
1974    BUL
1975    BUL
1976    BUL
1977    Jevnaker
1978    BUL
1979    Svarstad
1980    Bjerke
1981    Bjerke
1982    Lillehammer skiklubb
1983    Bjerke
1984    Hokksund
1985    Hokksund
1986    Hokksund
1987    Øyer
1988    Øyer
1989    Bjerke
1990    Bjerke
1991    Bulken
1992    Kirkenes
1993    Nannestad
1994    Nannestad
1995    Nannestad
1996    Nannestad
1997    Bulken
1998    Byåsen
1999    Strindheim
2000    Tromsdalen
2001    Byåsen
2002    Byåsen
2003    Byåsen
2004    Lillehammer skiklubb
2005    Lillehammer skiklubb
2006    Strindheim
2007    Strindheim








Oddmund Jensen og kona

Oddmund Jensen - rikstrener i særklasse

Av Sigmund Hov Moen

Langrennsløperen, treneren og skogsmannen Oddmund Jensen lar her Langrenn.com sine lesere få et innblikk i hvordan han trente.
Foto: FOTO: NTB / EPU / SCANPIX

Ove Aunli og ”monsterskiene”

En historie der langrennsløperen Ove Aunli og et 210 centimeter langt skipar av merket Rossignol spiller hovedrollen.

REPORTASJE FRA OL-FEMMILA I OSLO I 1952

Fra Sport på Spiss

Her følger en reportasje som er sakset fra Stå-på sin nyhetsside Sport på Spiss.