Therese Johaug klar for Skarverennet
Lørdag går Therese Johaug for sin 12. seier i Skarverennet, i et felt verdig en verdenscup. Sjekk den stjernespekkede startlista.
Lar seg ikke skremme av snømangel: Lørdag er både Therese Johaug og store deler av verdenseliten i både langrenn, skiskyting og langløp klare for Skarverennet.
Det 38 kilometer lange turrennet fra Finse til Ustaoset trekker både verdenscupløpere og mosjonister, og anses av mange som den endelige sesongfinalen. Skarverennet er også en av få muligheter i sesongen der skiskyttere, langrennsløpere og langløpere møtes på samme arena og samme startstrek.
I tillegg til Therese Johaug kommer Astrid Øyre Slind, Kristin Austgulen Fosnæs, Lotta Udnes Weng, Helene Marie Fossesholm, Hedda Østberg Amundsen, Johanne Hauge Harviken, Hedda Bakkemo, Anna Heggen, Mari Nordlunde, Tuva Anine Brusveen-Jensen, Marte Mikkelsplass, Sofie Nordsveen Hustad, Nora Falster, Maria Hartz Melling, Oline Vestad, Nora Doksrød, Amalie Håkonsen Ous, Ingrid Bergene Aabrekk, Ingrid Andrea Gulbrandsen og Sigrid Føyen, samt langløpsdronninga Emilie Fleten.
I herreklassen er tittelforsvarer Pål Golberg, Harald Østberg Amundsen, Martin Løwstrøm Nyenget, Simen Hegstad Krüger, Martin Kirkeberg Mørk, James Clugnet og Andrew Musgrave fra Storbritannia, Jules Lapierre fra Frankrike, Alver Aley fra Estland, Jonas Vika, Gaute Kvåle, Mikael Gunnulfsen, sSondre Ramse, Lars Agnar Hjelmeseth, Simen Myhre, Amund Korsæth, Sivert Wiig, Sander Haukvik Jensen, Jørgen Schjølberg, Jon Rolf Skamo Hope, Harald Astrup Arnesen, samt skiskytterne Sturla Holm Lægereid og Vetle Sjåstad Christiansen noen av stjernene som stiller.
Nesten som normalt
Til tross for at Skarverennet sliter med snømangel og har måttet avlyse to av tre distanser i årets utgave, kjøres konkurranseklassen i tilnærmet normalt format.
Les mer: Skarverennet tvinges til å avlyse to av tre distanser
Åpner for å gå OL 2026
Det norske landslaget 2025-26 for både kvinner og menn offentliggjøres mandag 28. april. Det skjer i forbindelse med Skiforbundets markedsdager i Oslo.
Therese Johaug har lovet å komme med en avgjørelse på om hun vil satse mot OL 2026 innen 1. mai. Men stadig mer tyder på at 36-åringen er på glid i retning ja.
Les mer: Johaug med ny beskjed om framtida
For Johaug var hovedmålet med comebacken denne sesongen å ta gull på femmila i VM, første gang damene skulle gå den distansen i et mesterskap. Slik gikk det som kjent ikke. 36-åringen kom tilbake fra Trondheim med tre sølv og en bronse på femmila. Og hun innrømmer at det gnager på henne.
– Jeg føler virkelig at jeg ikke fikk ut det jeg var god for, sa hun til NRK etter VM.
Se også:
Sår tvil om karriereslutt: – Han er nok ikke sugen på å ha en sur, gravid Therese hjemme
Du som leser er viktig for oss! Hjelp oss å bli bedre: Svar på vår leserundersøkelse og vær med i trekningen av startnummer til Marcialonga 2026. Link til leserundersøkelsen HER










