Kalt inn i siste liten – smeller til med kanondebut i verdenscupen
Tok seg til verdenscupen i Goms som reserve, takker for tilliten med kanonprolog i verdenscupdebuten.
24-åringen fra Konnerud kom til Sveits som resereve og debutant, men tar nivået direkte: Klinker til med en kruttsterk prolog, og blir nummer 16 – bare hårfint bak Ansgar Evensen.
Etterpå forteller han om en blytung opplevelse i sin første internasjonale verdenscup.
– Jeg har aldri hatt så mye syre før! Jeg trodde jeg åpnet rolig, men jeg ble pinne stiv, sier Mats Opsal til Viaplay etter prologen.
I kvartfinalen blir det enda tyngre for Opsal, som virkelig får kjenne på den tynne lufta i Alpene. – Det var en bra prolog. Men i kvartfinalen blir det litt stopp i siste bakken, og jeg får ikke helt med farten inn på stadion. Også var jeg fryktelig stiv inne på stadion, så jeg hadde lite å gi på med, sier han til Langrenn.com.
Se også: Knust etter NM-tryn – nå får han drømmesjanse
Kanondag for Konnerud
Opsal oppsummerer dagen som godkjent. Men han er derimot strålende fornøyd med lagets innsats totalt.
– Det var en grei debut internasjonalt for meg. Men så er det veldig gøy at Konnerud har tre løpere på start og alle går videre fra prologen. Det viser at jobben vi gjør sammen er bunnsolid, og vi som miljø tar steg i riktig retning, sier Opsal.
I tillegg til han selv, gikk Margrethe Dyrhovd og Julie Bjervig Drivenes.
Etter flere år på regionlaget Elon Innlandet, bestemte Opsal seg i våres for å gå å følge kjæresten over til Team Konnerud, suksesslaget bak sprintstjernen Kristine Stavås Skistad. Samtidig flyttet han også til Drammen, der de to nå har funnet seg godt til rette.
Les mer: Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa
Formtest for Valnes og Vike
Erik Valnes viste stigende form under verdenscupen i Oberhof sist helg. Nå klinker han til med nest beste tid i prologen på klassisksprinten i Goms. 29-åringen er under sekundet bak Klæbo i blytunge forhold med store tidsforskjeller. Ned til svenske Edvin Anger på tredjeplass skiller det ytterligere halvannet sekund.
Valnes fortsetter i samme stil, og går inn fem hundredeler bak Klæbo i kvartfinalen. I semifinalen ligger han an til å gå lett videre. Helt til han ligger på ryggen i siste sving før oppløpet. Etterpå langer han ut mot svenske Anger.
Se også:
Fly forbanna etter sprint-exiten: – Skal sende han langt til skogs
OL-klare Oskar Opstad Vike blir neste norske i prologen. 22-åringen hadde ikke konkurrert på nesten en måned, men går inn på sjuendeplass.
Vike måtte bryte Tour de Ski etter å ha fått kjenne på skaden som spolerte sesongoppkjøring og sesongstarten, så mistet han NM og verdenscupen i Oberhof forrige uke på grunn av sjukdom. Men tirsdag fikk han OL-plass, og nå viser Vike altså at han er i rute.
Verdenscup Goms 2026 resultater
Topp 3 menn, prolog
1. Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 3:18.20
2. Erik Valnes, Norge, +0.90
3. Edvin Anger, Sverige, +2.47
—
7. Oskar Opstad Vike, Norge, +4.32
15. Ansgar Evensen, Norge, +6.83
16. Mats Opsal, Norge, +6.95
24. Even Northug, Norge, +8.07
25. Håvard Moseby, Norge, +8.15
41. Amund Korsæth, Norge, +10.79










